Tam
EskidenYeniye
 

MİT Tır'larında yeni dava açıldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, 19 Ocak 2014'te Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin, olayı organize ettikleri belirtilen Fetullahçı Terör Örgütü'nün 'sivil imamı' olduğu ileri sürülen 11 kişi ile bir tuğgeneralin de aralarında bulunduğu 55 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Mahkeme, iddianameyi MİT tırlarının duruldurulmasına ilişkin Yargıtay 16. Ceza Dairesinde görülen 46 sanıklı dava dosyası ile birleştirilmesi amacıyla gönderdi.

Önceki haber title=Sonraki haber

29.07.2017 15:22 İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, 19 Ocak 2014'te Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin, olayı organize ettikleri belirtilen Fetullahçı Terör Örgütü'nün 'sivil imamı' olduğu ileri sürülen 11 kişi ile bir tuğgeneralin de aralarında bulunduğu 55 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Mahkeme, iddianameyi MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin Yargıtay 16. Ceza Dairesinde görülen 46 sanıklı dava dosyası ile birleştirilmesi amacıyla gönderdi.

27 Temmuz'daki gelişmeye göre, MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin, olayı organize ettikleri belirtilen FETÖ 'sivil imamı' 11 kişi ile bir tuğgeneralin de aralarında bulunduğu 55 şüpheli hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan tarafından bizzat yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan 1103 sayfalık iddianame, gönderildiği mahkemece değerlendirildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Ali İhsan Horasanlı'nın başkanlığını yaptığı birinci heyet tarafından kabul edilen iddianameyi, Yargıtay 16. Ceza Dairesinde görülmeye devam edilen MİT tırlarına ilişkin dava dosyası ile birleştirilmesine karar vererek, dosyanın Yargıtaya gönderilmesine hükmedildi. Heyet buna gerekçe olarak 'MİT tırları dosyasının önceden Selam Tevhid'de kumpas' dosyasından ayrılıp Yargıtaya gönderilmesini' gösterdi.

İddianamede, MİT tırlarının durdurulması olayını organize ettikleri tespit edilen FETÖ'nün 11 'sivil imamı' ile örgüt davaları kapsamında tutuklanan 11 kişinin de yer aldığı 55 şüpheli hakkında hazırlanan ve İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iddianamede, bir tuğgeneral, 2 albay, 2 yarbay, 7 binbaşı, 11 yüzbaşı, 14 üsteğmen, bir teğmen, 3 asteğmen, 2 uzman çavuş, bir eski MİT mensubu, 5 öğretmen, bir RTÜK uzman yardımcısı, 2 doçent doktor, bir Sağlık Bakanlığı uzman yardımcısı, bir Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevlisi ve bir de Mersin Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) görevlisi şüpheli yer aldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Fidan tarafından hazırlanan iddianamede, şüphelilerden 'sivil imam' oldukları belirtilen 11 kişiden birinin tutuklandığı, diğer 10 şüphelinin ise firari olduğu kaydedildi.

Ceza istemleri

İddianamede, meslekten ihraç edilen eski şüpheli askerler tuğgeneral Hamza Celepoğlu ile değişik rütbelerden bulunan Bekir Karataş, Gökhan Bakışkan, Gültekin Menge, Hakan Gençer, Hakan Kaplan, Hüseyin Özmen, İbrahim Aslan, Mehmet Fırat, Orhan Şahin, Önder Kır ve Erdal Turna hakkında, 'cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs etmek', 'devletin ulusal ya da uluslararası yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek', 'devlet sırlarını kasten açıklamak' ve 'terör örgütü yöneticiliği veya üyeliği' suçlarından halen Yargıtay 16. Ceza Dairesince yargılamanın devam ettiği vurgulanarak, soruşturma kapsamında elde edilen yeni deliller ışığında şüphelilerin TCK'nın 309/1. maddesinde belirtilen 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme' suçunu da ayrıca işledikleri gerekçesiyle bu suçtan da birer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.

MİT tırlarının durdurulması olayını organize ettikleri tespit edilen FETÖ'nün 11 'sivil imamı' şüpheliler Abdülkadir Akçay, Bayram Andaç, Erdem Çakmak, Fatih Kaya, Hamza Ali Ece, Mehmet Cevher Koyuncu, Mehmet Emin Özyalvaçlı, Mehmet Yıldırım Ergider, Mesut Coşkun, Muharrem Gözüküçük ve Süleyman Gürbüz'ün ise 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme', 'cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs etmek' suçlarından ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet, 'devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak' suçundan birer kez müebbet ile 'devletin ulusal ya da uluslararası yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek' ve 'terör örgütü yöneticiliği' suçlarından 37,5 yıldan 52 yıl altışar aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi.

Ayrıca diğer şüpheliler Abdülmüttalip Yüksel, Adem Çoğalan, Ali İhsan Ünsal, Burçin Büyükikiz, Celil Yüzyıl, Cemal Özsoy, Ertan Yüksektepe, Feyzullah Güven, Hakan Ekici, Hasan Bilgin, Hasan Güçlü, İlhan Yıldız, Kadir Acar, Kenan Aslantaş, Metin Küçük, Muhammed Mert, Muharrem Birinci, Murat Bozkır, Murat Yılmaz, Musa Köse, Mustafa Çarpan, Necdet Arslan, Ömer Arık, Özgür Yalçın, Ramazan Yasin Buran, Reşat Durak, Şükrü Oymak, Uğur Elçiyar, Yasin Yırtıcı, Yunus Yıldız, Özkan Çokay ve Kaan Kürşat Karaahmetoğlu'nun, 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme', 'cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs etmek' suçlarından ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet, 'devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak' suçundan birer kez müebbet ile 'devletin ulusal ya da uluslararası yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek' ve 'terör örgütü üyeliği' suçlarından 30 yıldan 45'er yıla kadar hapis cezalarına çarptırılmaları talep edildi.

Eylem için 19 günlük operasyonel hat kullanmışlar

İddianamede, MİT tırlarının durdurulması eylemini gerçekleştiren jandarma görevlilerinin 'imam'larına vurgu yapılarak, söz konusu 11 'sivil imam'ın, eylemi yöneten, organize eden ve görevlileri yönlendiren kişiler oldukları, 1 Ocak 2014 ve eylemin gerçekleştirildiği 19 Ocak 2014 arasında, bu olaya münhasıran operasyonel hat kullandıkları, bizzat olay yerine gittikleri, eylemin bitmesinin ardından 19 Ocak'ta bu hatları iptal ettikleri tespitlerine yer verildi.

Tespit edilen 'sivil imam'lardan en önemlisinin, FETÖ'nün Adana, Hatay, Mersin ve Osmaniye bölgelerindeki, Tuğgeneral Hamza Celepoğlu da dahil bütün jandarma görevlilerinden sorumlu olan 'Halil' kod adlı Hamza Ali Ece olduğuna işaret edilen iddianamede, eylemin diğer 'imam'lar Bayram Andaç, Muharrem Gözüküçük, Mehmet Cevher Koyuncu ve Abdulkadir Akçay aracılığıyla da yürütüldüğü anlatıldı.

'Talimatı bizzat Gülen verdi'

Şüpheli 11 'sivil imam'dan 10'unun firari olduğu, Hasan Bektaş isimli 'imam'ın ise soruşturma kapsamında tutuklandığı bilgisi verilen iddianamede, FETÖ'nün üst düzey yöneticilerinden olan ve başka FETÖ dosyasından tutuklu bulunan örgütün üst düzey yöneticisi konumundaki bir kişinin tanıklığına başvurulduğu, bu tanığın, 'MİT tırlarının durdurulması talimatını, Pensilvanya'da yüz yüze görüştüğüm Fetullah Gülen bizzat verdi. Gülen, her türlü çalışmanın yapılması, tırların durdurularak görüntülerinin kayda alınması ve çarşaf çarşaf yayınlatılması talimatını verdi.' şeklinde beyanda bulunduğu aktarıldı.

ABD Konsolosluğunu aramış

İddianamede, MİT'e ait tırların durdurulmasında aktif görev alan FETÖ/PDY silahlı terör örgütü yöneticilerinden şüpheli Ertuğrul kod adlı Bayram Andaç'ın, tırların durdurulmasının hemen ardından ABD Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğunu arayarak görüşmeler yapmasının şüpheli bulunduğu belirtilerek, ABD Büyükelçiliğine hitaben yazılan 30 Haziran 2017 tarihli müzekkere ile şüphelinin hangi gerekçe ile büyükelçilik ve başkonsolosluğunu aradığının, hangi görevlilerle görüşme yaptığının, görüşme konusu ve mahiyetinin Cumhuriyet Başsavcılığına bildirilmesinin istendiği vurgulandı.

İddianamede ayrıca, şüpheli Ertuğrul kod adlı Bayram Andaç'ın, eylemin hemen akabinde günlük hayatta kullandığı kendi adına kayıtlı numaralı hattından 20 Ocak 2014 tarihi saat 11.02'de ABD Büyükelçiliğine ait numaralı hattı arayarak 48 saniyelik görüşme yaptığı, 20 Ocak 2014 tarihi saat 15.21'de ABD Büyükelçiliğine ait numaralı hattı arayarak 46 saniyelik görüşme yaptığı, 20 Ocak 2014 tarihi saat 15.22'de ABD İstanbul Başkonsolosluğuna ait numaralı hattı arayarak 36 saniyelik görüşme yaptığı vurgulandı.

Şüphelinin 24 Ocak 2014 tarihi saat 09.04'te ABD Büyükelçiliğine ait numaralı hattı arayarak 102 saniyelik görüşme yaptığı belirtilen iddianamede, yine 21 Şubat 2014 tarihi saat 16.21'de ABD Büyükelçiliğine ait numaralı hattı arayarak 101 saniyelik görüşme yaptığının tespit edildiği kaydedildi.

DETAYLAR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin, 11'i firari 55 şüpheli hakkında hazırlanan ve mahkemece kabul edilen bin 103 sayfalık iddianamede, FETÖ'nün yapısı ve stratejisi anlatıldı.

FETÖ/PDY'nin tabanında bulunan insanları istismar ederek maddi ve insan kaynağı oluşturduğu aktarılan iddianamede, şu ifadelere yer verildi:

'Bu şekilde meşruiyet devşiren, öğrenci seçme ekipleri ile topladığı gençleri, bünyesindeki ışık evleri, öğrenci yurtları, okul, dershane ve örgütün legal yapılanmasındaki sivil toplum kuruluşları marifetiyle özelleştirilmiş bir eğitim programına dayalı örgüt ideolojisi doğrultusunda yetiştirerek insan gücü elde ettiği, yurt, okul, dershane ve ışık evlerinde, beyin yıkama metotları ile sorgulamayan, düşünmeyen, mutlak itaati esas alan yapıya bağlı insan tipi yetiştirdiği, devlet modeline uygun bir paralel örgütlenme ile gizlice başta siyaset, mülkiye, adliye, maliye, askeriye, emniyet ve istihbarat birimleri olmak üzere devleti, tüm kılcal damarlarına sızmak suretiyle ele geçirme amaçlarına sahip olduğu, bu amaç doğrultusunda 1970'li yıllardan günümüze kadar örgütün, başka ülkelerin istihbarat birimlerinin güdümünde, uyguladığı tedbir yöntemleriyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin birçok biriminde yapılandığı anlaşılmıştır.

Örgüt, bu hedefler doğrultusunda, başta askeri ve polis okullarına giriş sınavları olmak üzere, kamu, ÖSYM vb. sınavlarda soruları hukuka aykırı yollarla ele geçirip kendi mensuplarının sınavlarda başarılı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü içerisine, kamu kurumlarına ve etkin okullara girmesini sağlamanın yanında, ürettiği sahte belge ve delillerle, örgüt mensubu olmayan kişiler hakkında adli ve idari soruşturmaların açılmasını sağlayarak devlet kadrolarından tasfiye etme ve bu kadrolara kendi örgüt elemanlarını yerleştirme yöntemlerini amacına ulaşmak için kullanmıştır. Örgüt tarafından, insanlara ışık evlerinde güvende oldukları vurgulanarak sorumlu 'abiler' ile gerek eğitim, gerekse diğer her türlü ihtiyacının karşılanacağı teminatı verilmektedir. Ayrıca gençlere, burada olmakla en doğru kararı verdiği, 'Hizmetin' kanatları altına girmekle gelecek kaygılarının ortadan kalktığı, çünkü artık devlete veya özel sektöre yerleştirilerek kariyer ve iş imkanlarının sağlanacağı, şayet devlet içerisinde hizmet adına bulunmaktan ötürü başına bir şey gelirse ve meslekten atılırsa korkmaması gerektiği, zira hizmetin özel sektörde de yaygın iş imkanlarının bulunduğu ve asla mağdur edilmeyeceği anlatılmakta, dini boyutta, deyim yerinde ise İslam dinini tekeline alan bir anlayışla, günümüzde sözde 'cemaat' içerisinde olmayanların cennete girmesinin dahi zor olduğu vurgulanarak, FETÖ/PDY'nin insanlar için manevi/uhrevi açıdan da vazgeçilmez olduğu aşılanmaktadır.'

FETÖ/PDY'nin devlet içinde paralel yapılanma oluşturduğu, özellikle TSK, MİT, emniyet ve yargı yapılanmalarına ayrı bir önem vererek, gerek buraya yerleştirecekleri 'öğrenci'leri gerekse bu kişilerin örgütsel yöneticiliğini yapacak olan 'öğretmen'leri, 'müdür yardımcıları'nı, 'müdür'leri özel olarak seçtiği vurgulanan iddianamede, örgütsel bağlılığı en yüksek olan mensuplarını bu alana yönelterek 'mahrem/hususi yapı' ve Türk Silahlı Kuvvetleri özelinde ise 'birim yapılanması' adıyla oluşturdukları yapıda, tam bir istihbarat örgütü mantığıyla hareket ettiği anlatılarak, bu sayede örgüt mensuplarının deşifre olmamak amacıyla her türlü 'tedbir'i uyguladığı, örgüt mensuplarından görevleri ve mesai arkadaşlarıyla ilgili her türlü bilgiyi topladıkları, böylelikle hem insanların fişlenmesine yönelik çok büyük bir veri bankası oluşturarak istemedikleri insanların sistemden/görev yaptığı kurumdan çıkarılması amacıyla çeşitli kumpaslar kurarak adli ve idari soruşturmalarla insanların hayatlarını kararttıkları, hem de devletin tüm işleyişinden haberdar oldukları, devletin tüm mahrem bilgilerine ulaştıkları belirtildi.

FETÖ elebaşısı Lawrence gibi

İddianamede, ABD'nin Pensilvanya Eyaleti'nde yaşayan silahlı terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen'in, tıpkı 'Arabistanlı Lawrence' olarak bilinen ünlü casus Thomas Edward Lawrence veya Haşhaşiler olarak bilinen örgütün lideri Hasan Sabbah gibi ışık evlerinde özel eğitim vererek, mankurta dönüştürdüğü örgüt mensuplarına sözde 'cenneti vadederek' istediği her türlü eylemi yaptırdığı kaydedilerek, uluslararası güç odaklarından aldığı destekle kendi ideolojisine uygun bir yönetim modeli oluşturarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni kendisinin ve desteğini aldığı uluslararası güç odaklarının sözünden çıkmayan bir ülke haline dönüştürmeyi amaçladığına dikkat çekildi.

Özellikle 2010 yılında meydana gelen gelişmeler sonrasında uluslararası güç odaklarının Türkiye üzerinde kurguladığı planlarda maşa olarak kullandığı FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen'in talimatlarıyla örgütün mahrem ve birim yapılanmalarında bulunan örgüt mensuplarının bir istihbarat birimi mantığıyla devletin her türlü eylemlerini takip ederek örgüt liderine anbean aktardığı anlatılan iddianamede, 'Bu kapsamda, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın Suriye Türkmenlerine yardım faaliyetinde bulunduğunu, Suriye sınırından çeşitli tarihlerde yardım tırlarının geçirildiğini, ilk olarak 2013 yılında, FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü'nün Türk Silahlı Kuvvetleri içerisine sızmış ve Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapan örgüt mensupları tarafından tespit edildiği, bu bilginin örgütün sözde Türkiye Kara Kuvvetleri imamına ulaştırıldığı anlaşılmıştır. Bunun üzerine sözde Türkiye Kara Kuvvetleri imamı olan Hacı Murat Murat - Zafer'in (Kod), örgüt lideri Fetullah Gülen'in yanına giderek bu durumu bildirmiş, bu tarih itibarıyla Milli İstihbarat Teşkilatı'nın bölgedeki her türlü faaliyeti örgüt mensupları tarafından takip edilerek, örgüt yöneticilerine aktarmıştır.' denildi.

'Tırların durdurulması kararı Diyarbakır'daki toplantıda alındı'

Bu süreçle eş zamanlı olarak örgütün 'kalemşör'lerinden firari sanık Emrullah (Emre) Uslu'nun, 2013 Eylül ayı itibarıyla yazdığı köşe yazılarında Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 'Milli İstihbarat Teşkilatı üzerinden terör örgütlerine yardım ettiği' yönünde yazılar kaleme alarak, hem uluslararası arenada Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni zor duruma sokmayı hem de örgütün en önemli maddi ve insan kaynağı olarak kullandığı dersanelerin kapatılması sürecinde Türkiye'de kamuoyu oluşturarak hükümeti zor durumda bırakmayı amaçladığı bildirilen iddianamede, 17/25 Aralık darbe girişimi sürecine gelindiğinde ise örgütün sözde Türkiye Kara Kuvvetleri imamı olan Hacı Murat - Zafer'in (Kod), tekrar yanına gittiği örgüt elebaşı Fetullah Gülen'den 'Bu şekilde kamyonlarla sınır dışına sevkiyat olursa bunların geçişine izin verilmemesi için her türlü çalışmanın yapılması ve kamyonlar durdurulduktan sonra yüklerinin boşalttırılarak görüntülerinin kayıt ettirilmesi, basının olay yerine çağrılarak görüntülerin çarşaf çarşaf yayınlanması' talimatını aldığı belirtildi.

Örgüt yöneticilerinin bu talimatla Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin askerlerini kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne karşı operasyon hazırladıklarının altı çizilen iddianamede, bir gizli tanığın beyanlarına da yer verildi. Gizli tanık Bayram'ın beyanına göre, tırların durdurulması kararının alındığı Diyarbakır'daki toplantıya, Türkiye emniyet imamı olan 'Kozanlı Ömer' kod adlı Osman Hilmi Özdil'in başkanlık ettiği kaydedildi.

İddianamede, gizli tanığın MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin şu beyanlarına da ver verildi:

'2013 yılı çözüm sürecinin devam ettiği dönemde, bu toplantının gündemine, MİT'in sınırın Suriye tarafına çok miktarda sevkiyat yaptığı konusu gelmiştir. Hatay'da MİT'in depo oluşturduğu, bu depodan Hatay MİT Bölge Başkanının dahi haberi olmadığı, bu depodan kamyonlara yüklenen malzemelerin Suriye'ye gönderildiği konuşulmuştur. Toplantıya başkanlık eden FETÖ/PDY terör örgütünün sözde Türkiye Kara Kuvvetleri imamı olan Hacı Murat-Zafer (Kod) 'konuyu FETÖ/PDY terör örgütü lideri F. Gülen'e soralım, bu konudaki talimatı ne olursa o şekilde hareket ederiz' dedi.

İlk toplantıda Gülen tarafından 'bu konu bizim gündemimiz değil' şeklinde bir cevap geldi. Bu konu daha sonra FETÖ/PDY terör örgütünün dershanelerinin kapatılması nedeni ile hükümete açtığı savaşla birlikte hükümetimize zarar vermek ve kamuoyunda algı oluşturulmak amacıyla manipülasyon yapılması kararı ile sonraki toplantıda FETÖ/PDY terör örgütünün sözde Türkiye Kara Kuvvetleri imamı olan Hacı Murat'a, Gülen'den 'Bu şekilde kamyonlarla sınır dışına sevkiyat olursa bunların geçişine izin verilmemesi için her türlü çalışmanın yapılması ve kamyonlar durdurulduktan sonra yüklerinin boşalttırılarak görüntülerinin kayıt ettirilmesi, basının olay yerine çağrılarak görüntülerin çarşaf çarşaf yayınlanması' talimatının geldiğini söyledi. Bu talimattan iki hafta kadar sonra Hatay ilinde ve Adana ilinde eş zamanlı olarak, MİT tırlarının durdurulmasıyla, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ne karşı kara propaganda çalışmalarına başlayıp uluslararası mahkemelerde, Türkiye Cumhuriyeti'ni ve Hükümetini haksız bir şekilde yargılatarak itibarsızlaştırmak adına MİT tırlarına operasyon yapılarak Gülen'in talimatı yerine getirilmiştir.'

'Tırlar durdurulmadan gazeteciler çağrıldı'

İddianamede, Milli İstihbarat Teşkilatı'na ait devlet sırrı kapsamında yardım faaliyeti yürüten tırın 1 Ocak 2014 tarihinde Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde durdurulduğu, burada tırın içerisinden görüntü alınamayınca yeni bir operasyonla 19 Ocak 2014 tarihinde Milli İstihbarat Teşkilatı'na ait devlet sırrı kapsamında yardım faaliyeti yürüten tırların Adana'nın Ceyhan ilçesinde durdurularak arandıkları anımsatıldı.

Şüphelilerin tırların durdurulmasından bir saat önce olay yerine çağırdıkları basın mensupları aracılığıyla olayı anbean canlı olarak tüm dünyaya duyurdukları anlatılan iddianamede, 'Tırların içerisinden görüntü alarak, tüm devlet yetkililerinin bu görüntülerin devlet sırrı kapsamında olduğunu açıklamalarına rağmen, bu görüntüleri 7 Haziran 2015 tarihli Milletvekili Genel Seçimlerinden bir hafta önce Kadri Enis Berberoğlu aracılığıyla Can Dündar'a vererek, 29 Mayıs 2015 tarihli Cumhuriyet gazetesinde yayınladıkları ve FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü lideri Fetullah Gülen'in talimatı doğrultusunda tüm şüphelilerin eylem ve fikir birliği içerisinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni teröre destek veren ülke konumuna sokmaya çalıştıkları, devlet sırrını casusluk amacıyla temin ederek ifşa ettikleri, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin anayasal düzenini hedef aldıkları tespit edilmiştir.' ifadelerine yer verildi.

'MİT Tırlarının Durdurulması 3 Ay Önce Planlandı'

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, 1 ve 19 Ocak 2014'te Hatay ve Adana'da MİT tırlarının durdurulması eyleminin yaklaşık 3 ay önce Nevşehir'deki bir otelde düzenlenen örgütsel bir toplantıda planlandığı belirtildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, 1 Ocak ve 19 Ocak 2014'te Hatay ve Adana'da MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin olayı organize ettikleri belirtilen Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'sivil imamı' 11 kişi ile bir tuğgeneralin de aralarında bulunduğu 11'i firari toplam 55 şüpheli hakkında hazırlanan ve mahkemece kabul edilen 1103 sayfalık iddianamenin detayları ortaya çıktı.

İddianamede halen İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nce süren 'Selam Tevhid'de kumpas' davasına ilişkin detaylara yer verilerek, bu davadaki bazı sanıkların, soruşturma kılıfı altında uydurma gerekçe, sahte delil ve ihbarlarla kurum olarak MİT yönetici ve mensupları ile İHH İnsani Yardım Vakfı yönetici ve çalışanlarının telefonlarını dinleyerek, terörle irtibatlandırmaya çalıştıklarının tespit edildiği aktarıldı.

Dava kapsamındaki sanıkların, soruşturma bahanesiyle başta o dönemde Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı başdanışmanları olmak üzere üst düzey devlet yetkililerinin resmi ve özel telefonlarını dinlediğine vurgu yapılan iddianamede, sanıklar tarafından Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken nitelikteki görüşmelerin kayıt altına alındığı, bu görüşmelerin bir kısmının hiçbir suç unsuru içermemesine rağmen iletişim tespit tutanağı haline getirildiği kaydedildi. İddianamede, böylece devlet yetkililerinin sözde Kudüs Ordusu Terör Örgütü (Selam Tevhid) ile irtibatlandırılmaya çalışıldığı belirtildi.

İddianamede, Adana, Hatay ve Ankara il jandarma komutanlıklarına bağlı görev yapan sanıklar tarafından gerçekleştirilen, MİT'e ait tırların durdurularak aranması eylemlerinin, sözde Kudüs Ordusu Terör Örgütü soruşturması kapsamında olduğuna vurgu yapılarak, 'Zira her iki olayda da MİT mensupları ve İHH yetkililerinin telefonları dinlenilmekte, bu şekilde yardım faaliyetinden haberdar olunmaktadır. Sanıkların amacı sahte delil ve ihbarlarla MİT ve İHH üzerinden Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni teröre yardım eden ülke konumuna sokmaktır.' ifadelerine yer verildi.

'Türkiye'nin zor durumda bırakılması amaçlanmış'

Şüpheli ve söz konusu dava sanıklarının, planlı ve sistemli bir şekilde yürütülen organizasyonun parçası olarak, MİT tarafından gerçekleştirilen devlet sırrı niteliğindeki yardım faaliyetini, sahte ihbarlar öncesinde bildikleri halde bu faaliyetlere tahsisli tırlarda usul ve yasaya aykırı arama yapmaya çalıştıkları vurgulanan iddianamede, şunlar kaydedildi:

'Arama çalışmasından saatler önce çeşitli basın yayın kuruluşlarının muhabirlerini olay yerine çağırarak devlet sırrının ifşasını Türk ve dünya basınına servis etmeyi planladıkları, böylelikle Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve hükümetini, gerek yurt içinde gerekse uluslararası platformda zor durumda bırakmayı ve itibarsızlaştırmayı, El Kaide gibi terör örgütlerine yardım ettiği görüntüsü vererek, uluslararası yargı organları nezdinde hukuki ve cezai sorumluluk altına sokmayı amaçladıkları tespit edilmiştir.'

İddianamede, bu kapsamda hareket eden 'Selam Tevhid'de Kumpas' davası sanıklarından Halil Alp'in, HTS kayıtlarına göre ihbardan bir dakika önce saat 15.28'de görüştüğü tespit edilen Hatay İl Jandarma İstihbarat Müdürlüğü'nde görevli şüpheli Gökhan Bakışkan ile irtibatlı olarak, Hatay Köprübaşı'ndaki bir telefon kulübesinden 15.29'de kendisini Tahir Kara olarak tanıtıp Jandarma 156 İhbar hattını aradığı belirtildi.

Alp'in, sahte isimle yaptığı ihbarda, 'Reyhanlı ilçesinden Kilis'e giden araçların terör örgütlerine silah götüreceği' yönünde beyanda bulunduğu anlatılan iddianamede, sanık Halil Alp'in ihbar anı öncesi ve sonrasındaki iki günlük süreçte şüpheli Gökhan Bakışkan ile yoğun görüştüğü vurgulandı.

'Doğum yapan eşini bırakıp Adana'ya gitti'

İddianamede, ihbarın yapıldığı andan tırların önünün kesilmesine kadar geçen sürece ilişkin kronolojik eylemlere de yer verilerek, şunlar anlatıldı:

'Sanık Halil Alp'in yaptığı sahte ihbar üzerine, aralarında daha önceden anlaşan Hatay İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü şüpheli Mehmet Fırat ile şüpheliler Gökhan Bakışkan ve Hayati Özcan'ın harekete geçtikleri, Mehmet Fırat'ın Hayati Özcan ile olay yerine gittiği,
Adana İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevli şüpheli Orhan Şahin'in, 15 gün önce doğum yapan eşini Adana'da bırakıp arkadaşını görmek bahanesiyle MİT'e ait tırın durdurulduğu 1 Ocak 2014'te Hatay'a gelerek Gökhan Bakışkan ile olay yerine gittiği ve eylemin organize edilmesinde ve fiilen uygulanmasında etkin rol aldığı anlaşılmıştır.'

'Eylemin organizasyonu, 3 ay önce Nevşehir'e planlandı'

Eylemin basit bir ihbar doğrultusunda yapılan arama işlemi olmayıp örgütsel bir plan ve çalışma kapsamında kararlaştırılarak uygulanan bir eylem olduğuna vurgu yapılan iddianamede, şu ifadelere yer verildi:

'MİT'e ait devlet sırrı kapsamında yardım faaliyeti yürüten tırın ve ona eskortluk eden aracın 1 Ocak 2014'te Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde durdurularak aranmaya çalışılması eylemini koordine eden ve halen haklarında açılan kamu davası kapsamında yargılamaları devam eden şüpheliler Hatay İl Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevli Üsteğmen Gökhan Bakışkan ve Adana İl Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevli Üsteğmen Orhan Şahin'in, bu eylemin organizesi amacıyla 20 Eylül 2013-22 Eylül 2013 tarihleri aralığında Nevşehir Kozaklı ilçesinde bir otelde örgütsel toplantı yaptıkları, bu toplantıya şüpheliler Hamza Ali Ece, Mehmet Cevher Koyuncu, Mustafa İlhan, Fatih Kaya, Hasan Bektaş ve Süleyman Gürbüz'ün katıldıkları tespit edilmiştir.'

Yardım faaliyetinde görev alan ve Adana'da durdurulan 7 MİT mensubunun telefonu hakkında 'uyuşturucu madde ticareti' suçundan Ankara mahkemelerinde iletişimin dinlenilmesi, kayda alınması ve sinyal bilgilerinin değerlendirilmesi yönünde kararlar alındığına dikkati çekilen iddianamede, MİT mensuplarının görevlerini ifa ettikleri esnada iletişimlerini dinledikleri, kayda aldıkları, sinyal bilgilerini değerlendirdikleri, bu şekilde yardım faaliyeti ile ilgili süreçten anbean haberdar oldukları, faaliyetin tüm ayrıntısını öğrendikleri kaydedildi.

'Ben buranın kralıyım, hepiniz benim kölemsiniz'

'X-4' mahlaslı MİT mensubunun savcılıkta verdiği ifadelerine yer verilen iddianamede, X-4 araçların durdurulmasının ardından Kırıkhan İlçe Jandarma Komutanlığı'ndan bir astsubayın geldiğini ve polis sayısının da arttığını, aralarında bölge münakaşası yaşandığını aktardı.

Olay yerine gelen eski Kırıkhan Başsavcısı Yaşar Kavalcıoğlu'nun jandarmaya kimlik ibraz etmelerini istediğini anlatan X-4, Kavalcıoğlu'nun olay yerinde 'Ben buranın kralıyım, hepiniz benim kölemsiniz' dediğini söyledi.

Tanık beyanlarına da yer verilen iddianamede, Adana'da sahte ihbar yapılmadan önce Adana İl Jandarma Komutanı Özkan Çokay'ın, Gültekin Menge'nin yaptığı sahte ihbardan yarım saat önce İl Jandarma Komutanlığı'nda görevli şüphelilerin planladıkları eylemin hazırlıklarına başladıkları vurgulanarak, 'Sahte ihbarın yapılmasından önce ve sonra, yapılan ihbarı emniyet birimlerinden ve diğer devlet kurumlarından gizledikleri, Adana İl Jandarma Komutanı Özkan Çokay tarafından 156 Harekat Merkezi Vardiya Amiri Özcan Aygün'e ihbarla ilgili herhangi bir yere paylaşımda bulunmaması yönünde sözlü talimat verildiği tespit edilmiştir.' denildi.

Paralel yapı-04 Temmuz (2017) 'İstanbul 55 sanık MİT Tırlarının Durdurulması' davası
Paralel yapı-19 Ocak (2014) 'Adana 46 sanık TIR baskını' soruşturması/davası (Yargıtay)
Paralel yapı-29 Mayıs (2015) 'İstanbul 1+2 (ilk:3) sanık Can Dündar/MİT TIR görüntülerini yayınlama' davası

(29 Temmuz 2017, 15:22)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=10995    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Karlov suikastı davası

04.07.2020 12:44 Ankara'da, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, o sırada görevde olmayan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ..
Tamamı 4.7.2020

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

04.07.2020 1 7:04 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar..
Tamamı 4.7.2020

Akıncı Üssü Darbe davası

04.07.2020 13:41 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. 16.0..
Tamamı 4.7.2020

Muhafız Alayı Darbe davası

04.07.2020 13:56 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin, aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulunduğ..
Tamamı 4.7.2020

Eski Başyaver Yazıcı davası

04.07.2020 15:33 Muğla'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davada, Yargıtayın b..
Tamamı 4.7.2020

İzmir Casuslukta Kumpas davası

04.07.2020 15:07 İzmir'de, 'askeri casusluk soruşturması'ndaki usulsüzlüklerle bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki üyeleri hakkında açılan ve 96 sanığın yargıl..
Tamamı 4.7.2020

Selam-Tevhid Kumpası davası

04.07.2020 13:23 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 'Selam Tevhid' soruşturmasında kumpas kurmasıyla ilgili binlerce kişi hakkında usulsüz dinleme kararı vermekle suçlanan 54 eski hakim ve sav..
Tamamı 4.7.2020

Kayseri Darbe davası

04.07.2020 15:11 Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında sözde Yurtta Sulh Konseyince hazırlanan listede adı 'Kayseri sıkıyönetim komutanı' olarak geçen eski Kayseri Garnizon Komutanı..
Tamamı 4.7.2020

Darbeci Albay'a 14 yıl Hapis

04.07.2020 17:14 Kayseri'de, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında sözde 'yurtta sulh konseyi' tarafından hazırlandığı öne sürülen listede, adı, 'Giresun sıkıyönetim komutanı' olarak geçen Kayseri Jandarma Bölge Komutan..
Tamamı 4.7.2020

Kuleli ağı mahrem itiraflarda

04.07.2020 17:18 Konya'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınarak etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanan itirafçı 'mahrem imam', Kuleli..
Tamamı 4.7.2020

Suikast Timinin Yağma davası

04.07.2020 15:27 Muğla'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde Marmaris'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast girişiminde bulunan 37 kişi için 'nitelikli yağma' suçundan açılan dava Covid-19 salgını nedeniyle ileri bir tarih..
Tamamı 4.7.2020

ABD Görevlisi Cantürk davası

04.07.2020 14:14 İstanbul'da, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda güvenlik biriminde çalışan Nazmi Mete Cantürk'ün eşi ve kızıyla birlikte Silahlı terör örgütü FETÖ'ye üye olma suçundan yargılandığı davaya devam edildi. 16 Haziran'da..
Tamamı 4.7.2020

Fetö İstihbaratçısı Altaylı davası

04.07.2020 12:34 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 4 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 17 H..
Tamamı 4.7.2020

Faruk Güllü'nün Hapis Gerekçesi

04.07.2020 16:54 İstanbul'da, baklavacı Faruk Güllü'ye "Fetö silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan mahkemece verilen 8 yıl 9 aylık hapis cezası hükmünün gerekçesi hazırlandı. 20 Haziran'daki gelişmeye dair edinilen bilgiye göre, ..
Tamamı 4.7.2020

Batmaz'ın Yakınlarının Fetö davası

04.07.2020 16:47 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunduğu belirlenen örgütün 'sivil imamı' Kemal Batmaz'ın eşi Gonca Batmaz'ın da aralarında bulunduğu 3 sanığın yargılandığı dav..
Tamamı 4.7.2020

Ecevit Üniversitesi Fetö davası

04.07.2020 16:15 Zonguldak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davada, Bülent Ecevit Üniversitesinde (BEÜ) görevliyken meslekten ihraç edilen 15 akademisyenin yargılanmasına devam edildi. 23 Ha..
Tamamı 4.7.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
43.970.985