Tam
EskidenYeniye
 

Polis Sınav Soru Hırsızlığı davası

Fetullahçı Terör Örgütü'nce (FETÖ), 2012 yılı Polis Akademisi Giriş Sınavı sorularının sınav öncesi elde edilerek aynı yapılanmaya mensup kişilere verildiği iddiasıyla haklarında dava açılan 20'si tutuklu 45 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

05.08.2017 13:48 Fetullahçı Terör Örgütü'nce (FETÖ), 2012 yılı Polis Akademisi Giriş Sınavı sorularının sınav öncesi elde edilerek aynı yapılanmaya mensup kişilere verildiği iddiasıyla haklarında dava açılan 20'si tutuklu 45 sanığın yargılanmasına devam edildi.

31.07.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Cezaevi Yerleşkesi'ndeki salonda yapılan duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar, taraf avukatları ile sanık yakınları katıldı.

Duruşma, soru hazırlama komisyonunda görevli sanıkların dinlenmesiyle başladı.

Komisyonda görevli sanık Fatih Yıldırım, FETÖ/PDY'yle bağının olmadığını iddia ederek, üzerine atılı suçları reddetti.

Polis Akademisine 2007'de girdiğini ve Türk dili okutmanlığı yaptığını, akademi kapatıldıktan sonra Çankırı Karatekin Üniversitesinde bir yıl görev aldığını anlatan Yıldırım, 2012 yılında Polis Akademisi Başkanlığınca o yıl kendisinden sınava Türkçe soru hazırlamasının istendiğini söyledi.

Yıldırım, görevlendirmenin yapıldığı ertesi gün servis aracıyla Polis Koleji'nin yakınında, Emniyet Genel Müdürlüğünün matbaasına gittiklerini, yanında herhangi bir dijital malzeme olmaksızın içeri girdiklerini ifade ederek, girdikten sona Komisyon Başkanı'nın talimatıyla matbaanın içeriden ve dışarıdan kilitlendiğini anlattı.

Eşyalarını yerleştirdikten sonra lavaboya gittiğini, çıktıktan hemen sonra Yusuf Aygın'ın bir yere doğru baktığını görüp ne olduğunu sorduğunu belirten Yıldırım, Aygın'ın başkan ile üyeler arasında bir konuşma geçtiğini ama kendisinin de tam olarak anlayamadığını söylediğini öne sürdü. Yıldırım, kendisinin de bunu önemsemediğini iddia ederek, kısa zamanda çok soru hazırlaması gerektiğini belirterek, sınavdan bir gün önce soruları matbaaya verdiklerini hatırladığını dile getirdi.

Komisyon Başkanı Recai Aydın ile de irtibat içinde olduğunu belirten, 'Açık yüreklilikle de 'Hocam istediğiniz ya da beğenmediğiniz, takdir etmediğiniz, yanlışlığından endişe ettiğiniz bir soru varsa değiştirebilirim.' demiştim.' ifadelerini kullanan Yıldırım, soruların komisyon başkanının da onayından geçtikten sonra baskıya gönderildiğini kaydetti.

Yıldırım, sınav bittikten sonra kapıların açıldığını ve servise binerek eve gittiğini ifade ederek, işlerini ve benzeri sorumlulukları vatan millet aşkıyla yerine getirdiğini savundu.

Örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock'u kullanmadığını, herhangi bir terör örgütüne üye olmadığını öne süren Yıldırım, tahliyesini ve beraatini talep etti.

Mahkeme Başkanı'nın, Komisyon Başkanı Recai Aydın'ın olması gerekenden üç katı fazla soru hazırlaması yönünde isteği olup olmadığını sorması üzerine Yıldırım, böyle bir talebi duymadığını, lavabodan çıktığı sırada gördüğü Yusuf Aydın'ın başkan ile üyeler arasında tartışma geçtiğini ancak nedenini kendisinin de bilmediğini söylediğini anlattı.

Sınav için 2 soru hazırlamış

Sanık Hüseyin Şafak da üniversitenin fizik bölümünden mezun olduğunu, 1985 yılında Polis Kolejinde görev aldığını, akademi kapandıktan sonra da MEB'e bağlı çalıştığını belirterek, hayatının hiçbir safhasında terör örgütünün hiçbir kurumunda çalışmadığını, çocuklarının da devlet okullarında okuduğunu söyledi.

Komisyonda bulunmasına yönelik görev verildikten sonra Emniyet Genel Müdürlüğünün İstanbul yolu üzerindeki matbaasına gittiğini, kapıların kapatıldığını ve mühürlendiğini ifade eden Şafak, yerleştikten sonra Komisyon Başkanı'nın sınav güvenliği için 3 katı kadar soru hazırlamalarını istediğini bildirdi.

Şafak, 'Ben 2 soru hazırlayacaktım. 3 kat fazlayla 6 soru hazırlamam gerekecekti. Bu, beni zorlamaz. Ondan 2 soru seçerlerdi. Soru sayısı çok olan, özellikle matematikçi arkadaş 90 soru hazırlamak gerektiğini belirterek karşı çıktı. Bunun üzerine Komisyon Başkanı teklifinden vazgeçti.' dedi.

Şafak, Bank Asya'daki hesabının eşine ait olduğunu, faize karşı oldukları için finans kurumlarına para yatırdıklarını savundu.

ByLock çıktığı iddia edilen hattın kendi adına olduğunu da belirten Şafak, telefonu oğlunun kullandığını, kendisinin böyle bir program indirmediğini ve kullanmadığını öne sürdü.

Kayınbaba ile damat aynı davada yargılanıyor

Sanık Muhammet Emin Erçetin de Polis Akademisi lağvedilene kadar İngilizce okutmanlığı yaptığını, sonrasında Kırşehir Ahievran Üniversitesine yerleştirildiğini belirterek, darbe girişimi sonrası kanun hükmünde kararname ile ihraç edildiğini söyledi.

Başka bir davadan 6 yıl ceza aldığını ve dosyanın bölge idare mahkemesine gönderildiğini anlatan Erçetin, komisyonda İngilizce sorularını hazırladığını bildirdi.

Erçetin, güvenlik kontrolünün ardından komisyonun toplandığı matbaaya girdiklerini belirterek, üyeler yerleştikten sonra Komisyon Başkanı Aydın'ın kısa toplantı yaptığını ifade etti.

Aydın'ın, kimin ne kadar soru hazırlayacağı, soruların ne zaman teslim edileceği, kitapçıkların ne zaman verileceği gibi konulardan söz ettiğini dile getiren Erçetin, burada 3 katı soru hazırlanması istendiği için kısa tartışma yaşandığını ama kimlerin itirazda bulunduğunu hatırlamadığını savundu.

Erçetin, tartışmada yer almadığını, alanı İngilizce olduğu için üç katı soru hazırlayabileceğini söylediğini belirterek, Aydın'ın, dışarıdaki yetkililere ulaşamadığı için talebinden geri adım atmak zorunda kaldığını söylediğini ancak bunun doğru olmadığını çünkü acil durumlar için kapı önünde polis memurları bulunduğunu söyledi.

Fransızca-Almanca öğretmenleriyle koordinasyon içinde soruları hazırlayıp verdiğini belirten Erçetin, sınavla alakalı ne öncesinde ne de sonrasında usulsüzlük duymadığını iddia etti.

Erçetin, 9 yıllık memuriyet hayatında devlete en ufak bir ihanet içinde bulunmadığını savunarak, FETÖ ya da başka bir terör örgütüyle iltisaklı olmadığını öne sürdü.

Eşinin de 2010 KPSS şüphelisi olduğunu emniyetteyken öğrendiğini anlatan Erçetin, bu davada yargılanan Muzaffer İşçi'nin de kayınbabası olduğunu söyledi.

7 yıl hüküm verilmiş

Sanık Muzaffer İşçi de hiçbir terör örgütüyle bağı olmadığını iddia ederek, hiçbir suçlamayı kabul etmedi.

İşçi, imam hatip mezunu olarak Diyanet İşleri Başkanlığında göreve başladığını, sonrasında coğrafya okuduğunu, 1984'te coğrafya öğretmenliği yaptığını ve 1993'te Polis Kolejinde görev aldığını anlattı.

OHAL nedeniyle emekli olamadığını ve ihraç edildiğini dile getiren İşçi, 9 Ağustos 2016'da gözaltına alınıp Bank Asya'daki hesabı nedeniyle tutuklandığını iddia ederek, Kırşehir'de hakkında 7,5 yıl hapis cezası verildiğini söyledi.

İşçi, Polis Akademisi sınavı için matbaaya dijital materyallerden arındırılmış şekilde girdiğini ifade ederek ancak acil durumlar için kapıda polis memurlarının beklediğini kaydetti.

Komisyon başkanının yatakhanede yaptığı toplantıda üç katı soru hazırlanmasına yönelik talebini ilettiğini, bunun kendisi için sıkıntı oluşturmadığını ve hazırlayabileceğini söylediğini öne süren İşçi, bazı üyelerin sessiz kaldığını, bazılarının da zaman kısa olduğu için yetiştiremeyeceklerini bildirdiklerini savundu.

İşçi, komisyon başkanının da ısrarcı olmadığını belirterek, yapılan toplantıda üye Yusuf Aydın'ın iddia ettiği üzere sert tartışmalar yaşanmadığını söyledi.

Akademi Başkanlığının gönderdiği iki ya da üç kaynak test kitabını inceleyip 5 soru hazırladığını dile getiren İşçi, matbaa kapılarının sınavdan sonra açıldığını ifade etti.

İşçi, Bank Asya'ya umre için para yatırdığını, ayrıca ByLock kullanıcısı olduğu gerekçesiyle de ceza aldığını ifade ederek, aksine bu programı kullanmadığını öne sürdü.

Sanık Özkan Arıkan da SEGBİS bağlantısıyla yaptığı savunmada suçlamaları reddetti.

Arıkan, komisyondaki görevinin soru hazırlamak olmadığını belirterek, işinin, hazırlanan sınav sorularını noktasına, virgülüne dokunmadan bilgisayara aktarmak olduğunu kaydetti.

Komisyonun göreve başlamasından bitene kadar telefon görüşme kaydının bulunmadığını, ayrıca öğretmenlerle önceden de görüşmediğini savunan Arıkan, ByLock kullandığı iddiasının da doğru olmadığını ileri sürdü.

Soru hazırlama komisyonunda bulunan sanık Ramazan Eken, devlete ve millete hizmet etmek dışında bir gayesi olmadığını, içinde bulunduğu durumu hak edecek bir şey de yapmadığını savundu.

Suçlamaları reddeden Eken, Almanca dil soruları hazırladığını ancak sınavda hiçbir öğrencinin yabancı dil olarak Almanca tercihinde bulunmadığını söyledi. İddianamede, hiçbir tanık veya şüpheli ifadesinde de Almanca ve Fransızca sorularının sızdırıldığına yönelik bir beyan olmadığını savunan Eken, hiçbir öğrenci seçmese dahi yasal zorunluluk gereği bu komisyonda görevlendirildiğini anlattı.

Eken, diğer derslerin sorularını da görmesinin mümkün olmadığını iddia ederek, soruların hazırlandığı matbaaya girdikten sonra dış dünya ile irtibatlarının kesildiğini söyledi.

Soruların önceden hazırlanıp sızdırılmasının mümkün olmadığını ileri süren Eken, tahliyesini ve beraatini talep etti.

Duruşmaya Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanan komisyon üyesi sanık Süleyman Filiz, Şanlıurfa 5. Ağır Ceza Mahkemesinde 'terör örgütü üyeliği' suçlamasıyla yargılanmasına devam edildiğini ifade ederek, iki davanın birleştirilmesini ve yargılamasının tek elden yürütülmesini istedi.

Başarılı bir öğrencilik hayatı geçirdiğini ve 2008'de akademiden mezun olduktan sonra göreve başladığını belirten sanık Filiz, 'Göreve başlarken ettiğim yemine her zaman bağlı kaldım. Amirlerim dışında kimseden emir almadım ve kimseye bilgi vermedim.' dedi.

İddianamede kendisi hakkında verilen bazı bilgilerin doğru olmadığını ve söz konusu sınava kendi akrabalarından kimsenin girmediğini iddia eden Filiz, ByLock kullanıcısı olduğu iddialarının 'gerçek dışı' olduğunu belirterek tahliye ve beraat talebinde bulundu.

Sanık Muhammet Atasever, hakkındaki suçlamaları reddederek, sınavı kendi emeğiyle kazandığını öne sürdü.

Akademinin 2015'te toptancı bir anlayışla kapatıldığını savunan Atasever, 'Hayatımın hiçbir döneminde hain FETÖ ile bağlantım olmadı. ByLock kullandığım iddiaları da gerçeği yansıtmamaktadır.' ifadesini kullandı.

Sanıklar Ali Gürkan Kara ve Muhammet Esen de suçlamaları kabul etmeyerek beraat talebinde bulundu.

Duruşma, yarına ertelendi.

01.08.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Cezaevi Yerleşkesi'ndeki salonda görülen duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar, taraf avukatları ile sanık yakınları katıldı.

Sanık Muharrem Ç, hukuk fakültesine girmek istediğini ancak girdiği ilk üniversite sınavında yeterli puanı alamayınca FETÖ'ye ait yurtlarda görevli müdüre söyleyerek bir yıl daha sınava hazırlandığını kaydetti.

Kaldığı FETÖ evlerinde 'Fatih' isimli bir şahsın kendisiyle ilgilendiğini, Fatih'in kendisini sınavdan önce eve çağırdığını ve sınav sorularının kendisine verildiğini aktaran Muharrem Ç, 'Fatih beni eve çağırdı, evde Habip isimli Ankara'dan gelen şahıs vardı. Ankara'dan gelen şahıs bir metin çıkardı ve bana yemin ettirdi. Ardından çantasından bir kitapçık çıkardı, aynı deneme sınavı gibiydi. 'Bu sorulara çalış, sınavda benzerleri çıkabilir.' dedi. Ben soruları çözdüm. Sonra Fatih'e bu soruların ne olduğunu sorduğumda deneme sınavı olduğunu söyledi ama bana sınav soruları olduğunu söylemedi. Zaten ben de böyle bir talepte bulunmamıştım. Sınavda soruların çoğunun aynı olduğunu gördüm, tedirgin oldum ama korktuğum için sınavdan çıkmadım.' ifadelerini kullandı.

Üniversite sınavından iyi puan aldığını, istediği bölümü kazanabilecek puanı almasına rağmen Fatih'in telkinleriyle polis akademisine gittiğini bildiren Muharrem Ç, akademi döneminde zaman zaman sohbetlere katıldığını ancak bir süre sonra yapılan uygulamalardan ötürü FETÖ'den soğuduğunu öne sürdü.

Muharrem Ç, 17-25 Aralık sürecinden önce Ankara'da son bir sohbete gittikten sonra FETÖ'den ayrıldığını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

'İstanbul'dayken Fatih beni aradı, ayrılmamam gerektiğini söyledi. Ben de Kaynarca'da bir kafeye gel dedim. Kafede bana 'Niye ayrılmak istiyorsun?' dedi. 'Namaza izin vermiyorsunuz.' dedim. O da bana 'Cemaatten ayrılırsan dinden soğursun, ayrılıp ateist olan bir sürü insan var.' dedi. Ben kafeden çıktım ve görüşmek istemediğimi söyledim. Baskılara rağmen bir daha sohbete gitmedim ama baskılar devam etti. Burak Bostan isimli şahıs benim liseden arkadaşım, Ankara'ya geldiğinde benimle görüşmek istediğini söyledi. Buluştuğumuzda cemaatten ayrılarak kötü yaptığımı, sahipsiz kalırsam başıma kötü şeyler gelebileceğini söyledi. Burak Bostan ve Yunus Güney ile Maltepe'de bir kez daha görüştük. Bana tekrar cemaate gelmemi, devletin cemaatin elinde olduğunu söylediler. 'Türk Silahlı Kuvvetlerinin yüzde 77'si bizde, emniyetin çoğu bizden. Bize karşı operasyon yapsalar bile bizi bitiremezler.' şeklinde konuştular.'

Örgütün hiyerarşik yapısı içerisinde yer almadığını ve FETÖ'nün asıl amacını darbe girişiminde anladığını ifade eden Muharrem Ç, beraat talebinde bulundu.

Muharrem Ç, beyanlarında geçen 'Fatih' kod adıyla tanıdığı örgüt üyesinin de sanık Şenol Dalgıç olduğunu söyledi.

'Bildiklerinizi anlatın' çağrısı

İtirafçı olan sanıklardan Seyfullah E. de lise yıllarında o dönem 'cemaat' olarak adlandırılan FETÖ ile tanıştığını ancak örgütsel bir faaliyetinin olmadığını öne sürdü.

Darbe girişiminden sonra emniyete giderek bildiklerini anlattığını bildiren sanık Seyfullah E, 'Kod adı kullanmadım. Hiçbir vakit devlet aleyhine çalışmadım. 17-25 Aralık'taki bürokratik darbe girişimi öncesi birçok insan gibi ders çalışmak, kendime güzel bir gelecek hazırlamak için gittim.' ifadelerini kullandı.

'Levent' kod adıyla tanıdığı sanık Emre Yıldız'ın kendisiyle ilgilenen FETÖ mensubu olduğunu öne süren sanık Seyfullah E, eve gelen başka bir örgüt üyesinin Fetih suresini okutarak kendilerine akademi sınav sorularının verildiğini kaydetti. Seyfullah E, sözlerini şöyle sürdürdü.

'Emre Yıldız, gelin arkadaşlar ders çalışalım dedi. Oğuzhan Keskin'le eve gittik. Evde başka bir şahıs daha vardı. Abdest alarak ibadet edelim, Kur'an okuyalım dediler. Fetih suresini okuduk, ellerimizi Kur'an'a el bastırarak annemizin, babamızın üzerine yemin ettirdiler ama ne için yemin ettiğimizi bilmiyorduk. Eve gelen diğer şahıs siyah bir çantadan soruları çıkardı, 'Çalışın bunlara' dedi. Daha sonra soruları veren şahıs gitti. Sınava girdiğimde soruları çözmeye başladım. Sınavdan çıktıktan sonra Oğuzhan'la konuştuğumuzda soruların bize gösterilen sorular olduğunu anladık. Sınav sorularını kendi çabalarımla çözdüm, soruları elde etmek gibi bir girişimde bulunmadım. Örgütün hiyerarşik yapısı içinde bulunmadım.'

Sanık Emre Yıldız'ın suçlamaları inkar ettiğini ancak anlattıklarının yaşanmış olaylar olduğunu ifade eden sanık Seyfullah E, diğer sanıkların da devlete hizmet için bildiklerini anlatması gerektiğini söyleyerek beraat talebinde bulundu.

Savunma yapan diğer sanıklar ise suçlamaları reddederek, tahliye ve beraat talebinde bulundu.

Duruşmaya, yarın devam edilecek.

02.08.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Cezaevi yerleşkesindeki salonda görülen duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları katıldı.

Savunma yapan Tarık Bölük, 'cemaat evinde' kendisine sınav sorularının verildiğini, ancak bu durumdan kul hakkı yedikleri gerekçesiyle rahatsız olduğunu beyan etti.

Soruları elde etmek gibi bir maksadının bulunmadığını öne süren Bölük, şu ifadeyi verdi:

'Ankara'da bir eve gittim. Soruların verileceğini bilmiyordum. Birden soruları verdiler, 'Çalışın bunlara, akademi soruları' dediler. Ben, 'Kul hakkı olmuyor mu?' diye sordum. Dini örnekler verdiler, vicdani muhasebe yapacak durumum olmadı. Soruları iki sefer tekrarladım. Danışacak kimsem yoktu, zaten Kur'an'a el bastırmışlardı. Sınava girdim, soruları yaptım ve akademiyi kazandım. İçim rahat değildi. Ara ara sohbetlerde 'kul hakkına girdik' diye söylüyordum. Şefkat tokadı diye bilinen manevi baskı yapıyorlardı. 'Bizim sayemizde kazandınız' filan diyorlardı. Sonra akademi kapatıldı. Öyle bir yapı ki yapışıyorlar insana sonra da yakanı bırakmıyorlar. 'Bizim yerimize dinsiz, imansız insanlar mı girsin?' diyorlardı.'

FETÖ üyeliği suçlamasını kabul etmeyen ve örgüt hiyerarşisinde yer almadığını savunan Bölük, beraat talebinde bulundu.

Soruları 'deneme sınavı' diyerek vermişler

Sanık Batuhan Öktem de örgüt üyeliği iddialarını kabul etmediğini, örgüt hiyerarşisi içinde yer almadığını beyan etti.

İddianamedeki suçlamalara 'bilerek ve isteyerek' iştirak etmediğini dile getiren Öktem, 'Dershanede tanıştığım arkadaşlarımın çağırmasıyla ders çalışmak amacıyla söz konusu evlere gittim. Orada ders çalıştık ve ibadet ettik. O zaman Fetullah Gülen'in bunların lideri olduğunu bilmiyordum. Onun kitapları dahi yoktu evde. Evlerde devlete millete karşı kötü bir söz duymadım, eğer duysaydım hiç gitmezdim.' savunmasını yaptı.

Öktem sınav sorularının kendilerine verilmesini ise şöyle anlattı:

'Akademi sınavından bir ya da iki gün önce eve daha önceden tanımadığım bir insan geldi. Bize soruları verdi ve 'Deneme sınavı, sınavda belki faydası olur, çözün' dedi. Soruları çözdük, daha sonra sınavda başarılar dileyerek gitti. Sınava girdiğimde soruların büyük kısmı aynı ya da benzerdi. Yaşımın verdiği tecrübesizlikle kime söylesem bilemedim. O an bir kumpasa, bir ağa elimi kaptırdığımın farkına vardım.'

Sanık Bahadır İnce ise 17-25 Aralık sürecinden önce FETÖ yapılanmasından ayrıldığını ve akademiyi bıraktığını dile getirerek beraat talebinde bulundu.

Savunma yapan sanıklar Ebrar Yıldız, Erdem Kısa, Erol Şevik, Hamza Sezer, Yaşar Çelik ve Yunus Yıldırım da suçlamaları reddederek tahliye ve beraat talebinde bulundular.

16 sanık ByLock kullanıcısı

Savunmaların ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yazılan sanıkların ByLock kullanımına dair raporun geldiği açıklandı. Buna göre, 16 sanığın FETÖ'nün şifreli haberleşme programı ByLock kullandığının belirlendiği açıklandı.

ByLock kullanım raporuna ilişkin ek savunması alınan sanıklar, suçlamaları kabul etmezken duruşmaya yarın devam edilmek üzere ara verildi.

04.08.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Polis Akademisi giriş sınav sorularının FETÖ üyelerine sızdırılmasına ilişkin açılan ikinci davada, 2 tutuklu sanık adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülen duruşmaya sanıklar, sanık avukatları ve şikayetçi kurum Maliye Bakanlığının avukatı katıldı.

Avukat beyanlarının alınmasıyla devam edilen duruşmada, sanık avukatları tahliye ve diğer taleplerini dile getirdi.

Davaya katılma talebinde bulunan Maliye Bakanlığının avukatı ise sanık savunmalarını kabul etmediklerini bildirerek, sanıkların tutukluluk halinin devamını ve mal varlıkları üzerine tedbir konulmasını talep etti.

Taleplerden sonra ara kararını açıklayan mahkeme, Maliye Bakanlığının davaya müdahillik talebinin kabulüne, sanıkların mal varlıkları üzerine tedbir koyulması talebinin ise bu aşamada reddine, tutuklu sanıklar Erdem Kısa ve Erol Şevik’in uzun tutukluluk süresi ile mevcut delil durumu göz önünde bulundurarak, adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi.

Mahkeme ayrıca, tanık olarak dinlenilmesi kararı verilen bilirkişilerin zorla getirilmesi ve firari 14 sanığın yakalama kararının infazının beklenilmesine hükmederek duruşmayı 17 Kasım’a erteledi.

Paralel yapı-01 Haziran (2017) 'Ankara 2012 Polis Okulu sınavlarında yolsuzluk 45 sanık' davası

(05 Ağustos 2017, 13:48)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=11014    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin ?şok mangası? yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında ?işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
59.687.467