Tam
EskidenYeniye
 

Sakarya 224 sanıklı Darbe davası

Sakarya'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında açılan davada, aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve Adil Öksüz'ün de bulunduğu 86'sı tutuklu 224 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

06.08.2017 14:35 Sakarya'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında açılan davada, aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve Adil Öksüz'ün de bulunduğu 86'sı tutuklu 224 sanığın yargılanmasına devam edildi.

02.08.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya sanıkların avukatları ve yakınları ile valiliğin işgali sırasında yaralanan bazı vatandaşlar katıldı.

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kaydedilen duruşmada, tutuklu sanıkların savunmasının alınmasına devam edildi.

Erzurum'da tutuklu sanık er İsmail Emeç, SEGBİS aracılığıyla yaptığı savunmasında, Sakarya Merkez Komutanlığında gece nöbet değişimlerini sağlama görevinin olduğunu söyledi.

15 Temmuz 2016 tarihinde saat 21.00 ila 23.00 arasındaki nöbet değişim görevi için komutanlıkta hazır bulunduğunu anlatan Emeç, 'Karargah binası önünde Binbaşı Selçuk Aksoy bana tüm askerlerin tam teç hizatlı ve silahlı olarak hazırlanmalarını emretti. Koğuşa gittiğim sırada koğuş telefonu çaldı. Nöbetçi Onbaşı Ferhat Ünsal, arayanın Albay Ahmet Üzer olduğunu ve tatbikat yapılacağını söylediğini aktardı. Tüm askerlerin tam kamuflajlı hazırlanmalarını emretmiş. Hızlıca hazırlandık ve inzibat karakolu önünde beklemeye başladık.' şeklinde konuştu.

Terhisine 13 gün kaldığını, daha önce hiç tatbikat eğitimi almadığı için gruptaki arkadaşlarıyla tatbikat hakkında konuştuklarını anlatan Emeç, Başçavuş Burhan Kılıç'ın kendilerine ikili sıra halinde nizamiye kapısına doğru gitmelerini emrettiğini kaydetti.

Emeç, burada kendilerine içi mermi dolu şarjörler dağıtıldığını dile getirerek, 'Mermi ve şarjörleri aldıktan sonra inzibat karakoluna geri döndük. Rütbeliler, Merkez Komutanlığının yakınında toplandılar. Onlara yakın olduğumuz için bizim biraz daha uzaklaşmamızı istediler. Komutanların tatbikat hakkında konuştuklarını düşündük. Daha sonra gruptaki arkadaşlardan birisi terör saldırısı ihtimalinden söz etti. Rütbeliler dağıldıktan sonra bizlere araçlara binmemiz emredildi. Güzergah üzerinde halkın yol kenarlarında olduğunu gördüm. Terör saldırısı olsa, vatandaşların dışarıda olmaması gerektiğini düşündüm.' ifadelerini kullandı.

Adliye yerleşkesinin önünde durduklarını ve burada Burhan Başçavuşun kendilerine şarjörlerin takılmasını emrettiğini aktaran Emeç, şöyle devam etti:

'Adliye bahçesinin iç tarafından sıralı halde beklemeye başladık. Biraz sonra insanlar bulunduğumuz noktaya gelmeye başladı. Burhan Başçavuş vatandaşlara karşı 'Burada durmayın uzaklaşın' emrini verdi. Bu davranışların üzerine tatbikat olmadığını anladım. Kalabalık artınca vatandaşların bize, 'defolun, gidin buradan, yanlış işler yapıyorsunuz, silahlarınızı bırakın' gibi söylemleri oldu. Şok oldum anlayamadım. Vatandaşlara sordum ne olduğunu, 'darbe oluyor' dediler. Bu sırada bulunduğumuz yerin doğusunda bahçe için silah sesleri geldi. Silahımı korumaya alarak sığınacak yer aradım. Yerleşke içindeki polis merkezindeki memurlar bizi içeri aldı. Orada bir odada bekledik. Silahlarımız seri numaraları ve isimlerimiz yazılarak teslim alındı. Darbe olduğunu bilseydim çıkmazdım. Komutan emriyle çıktım. Terör örgütü üyesi değilim. Hiç kimseye ve kamu malına zarar vermedim. Hiçbir suç kastım yok. '

Daha sonra SEGBİS aracılığıyla savunmalarını yapan tutuksuz sanıklar er Murat Türk, er Necmi Pehlivan, er Ogün Aksoy ve er Ramazan Şahin de kendilerine tatbikat yapılacağı söylenerek, adliye yerleşkesine götürüldüklerini ve darbe girişimi olduğunu vatandaşlardan öğrendiklerini öne sürdü.

Duruşmada hazır bulunan ve darbe girişimi sırasında yaralanan Mehmet Salkım, müşteki sıfatıyla verdiği ifadede, olayları duyması üzerine gittiği valilik binası önünde sol dizinden kurşun yediğini, üzerindeki tişörtü çıkararak pansuman yaptığını söyledi.

Diğer müşteki Mustafa Onur Ayan da televizyonlarda olayları duymasının ardından komşusuyla valilik bahçesine giderek askerleri ikna etmeye çalıştığını anlattı.

Valilik protokol girişinde yaklaşık 10 kişilik asker grubunu gördüğünü belirten Ayan, 'Üzerimize ateş açtılar. Ben sol dizimden yaralandım. Ateş açılmasına rağmen vatandaşlar durmadı, gelmeye devam etti. Bunun üzerine askerler farklı yönlere kaçtı.' dedi.

Daha sonra valilik ve adliye yerleşkesindeki güvenlik kameralarının darbe girişimi gecesine ait kayıtlarının izletildiği salonda, müşteki avukatları o gece saat 00.48 ile 00.58 arasındaki güvenlik kamerası kayıtlarının silindiğini iddia ederek, kayıt cihazının TÜBİTAK tarafından incelenmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, diğer tanıkların dinlenmesi için duruşmayı yarına erteledi.

03.08.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, sanıkların avukatları ve yakınları ile tanıklar katıldı.

Tanıkların dinlendiği duruşmada, uzman çavuş B.Y, Sakarya Kışlası'nda 15 Temmuz gecesi nöbetçi olduğunu, nizamiyeden hızla aracın çıktığını gördüğünü ve orada görevli askere kimin çıktığını sorduğunda araçta Başçavuş Levent Yıldız'ın olduğunu öğrendiğini söyledi.

Kendisini arayarak, ''Komutanım daha önceki personel silah ve mühimmat alarak çıktı, siz de aldınız mı?' diye sordum. o da, 'Alarm verildi tatbikat var, mühimmata gerek yok.' dedi. Benim bildiğim ve gördüğüm bunlardan ibarettir.' dedi.

Tanıklardan S.I. ise Sakarya Valiliği yakınlarında oturduğunu ve Valiliğe giden bulvarda saat 22.00 sıralarında hareketlilik olduğunu ifade etti.

Evinin balkonundan olup bitenleri anlamaya çalıştığını dile getiren S.I, şunları söyledi:

'Polis arabasından insanların dışarıya çıkması yönünde anonslar yapılıyordu. Valilik etrafında insanlar toplanmaya başladı. Site sakinleri gibi ben de dışarıya çıktım birkaç el silah sesi duyunca eve tekrar çıktım. Televizyonu açtığımda TRT'de sıkı yönetim bildirisi okunuyordu. Hemen balkona çıktım. 4 silahlı asker siteden içeriye girmişti. Benim balkonda olduğumu fark edince, kırıcı olmadan 'Lütfen kapıyı açın.' dediler. 'İhtilal yapılsaydı bu kadar nazik olmazlardı.' dedim ve kapıyı açtım. Benim dairenin karşısı boştu onları oraya aldım. Bana, 'Allah rızası için bizi sivillerden koruyun ve üniformalı polislere teslim eder misiniz?' dediler. Askerler korkmuştu ve dizleri titriyordu. Ne olduğunu sordum. 'Bize tatbikat var, daha sonra Valiliğe saldırı olduğunu söylediler. Bizi kandırdılar. Söylemlerle karşılaştıklarımız farklı çıktı.' dediler. İçecek isteyip istemediklerini sordum ama şuurları yerinde değildi. Daha sonra kavşakta bulunan polisleri çağırdım gelip aldılar ve silahlarını teslim ettiler. Arabada askerlerden birisi sigara yaktı. Siviller bunları görünce oraya birikti ve camı yumrukladı, askerleri indirmek istediler. Polisleri arka çıkıştan çıkardım ve gittiler.'

Kendisine verilen emre uymamış

Tanıklardan Çark Kışlası'nda görevli Tabip Yarbay S.Ö. de birlikte her perşembe yaptıkları olağan toplantının 15 Temmuz Cuma gününe alındığını ve bunun nedenini bilmediğini belirtti.

Toplantıda, 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Uğur Coşkun'un görevi yeni aldığı için prensiplerinden bahsettiğini ve birliklerin emniyet tedbirleri ve gerekli emniyet tedbirlerinin alınmasıyla ilgili tavsiyelerini anlattığını aktaran S.Ö, 'Birliklerin birbirini destekleme yetenekleri, mühimmatın yeterli olup olmadığını sordu. Yarbay Ali Güler ve Binbaşı Murat Çakmaklı bu konuda neden hassasiyet gösterdiğini, bunlarla ilgili herhangi bir sıkıntının olmadığını söylediler.' ifadelerini kullandı.

15 Temmuz akşamı askeri gazinoda misafirlerini ağırladığını ve kendisine 20.30 civarı mesaj geldiğini aktaran S.Ö, mesajda alarm verildiğini ve tatbikat yapılacağını acilen görev yerlerine gelinmesi gerektiğinin yazdığını anlattı.

S.Ö, şöyle devam etti:

'Eve gidip üzerimi giydim ve aşağı indim. Silahlıktan herkesin silah aldığını gördüm. Önce bana terör saldırısı olabileceği söylendi sonra da sıkı yönetim ilan edildiği ve silahlı kuvvetlerin yönetime el koyduğu bildirisi okundu. Emniyetin de bizimle hareket edeceğini, emre uymayanların sabah kurulacak sıkı yönetim mahkemelerinde yargılanıp idam edileceğini söylediler. 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Uğur Coşkun, personele 'araçlara binin' emrini verdi ve nizamiyeden çıktılar. Bizim birliğe Sakarya Kışlası'ndan arkadaşlar gelmişti. Bu işin kanunsuz olduğunu söyledim. Kurmay Albay Uğur Coşkun, ambulanslarla personelin arkasından gelmemizi söyledi. Kendisine 'Hayır' dedim. Valilikte ve her yerde 112 istasyonlarının olduğunu ve yapılan işin kanunsuz olduğunu ve kışladan çıkmayacağımızı, emre i·taat etmeyeceği·mi·zi· söyledim. Daha sonra yanımdaki arkadaşlarla haber dairesine gittik. Orada gelen emrin metnini inceledik. Emir kriptosuzdu ve Genelkurmay Başkanının imzasının olmadığını, emirde bir tuğgeneral ve albayın imzasının bulunduğunu gördüm. Sonra Çark Kışlası'nı terk etmeyenlere durumun sıkıntılı olduğunu ve emir alınmayacağı şeklinde uyarılarda bulunduk. Sonra silahımı odama kilitledim.'

Sanık avukatlarının sorularını cevaplayan S.Ö, Uğur Coşkun'un direktifleri okuduğunu ve o gece TSK'nın yönetime el koyduğunu bu sanıktan duyduğunu ifade etti.

S.Ö. ayrıca, oradaki personelin araçlarına binip gitmeden bildirinin altında Genelkurmay Başkanının imzasının olmadığını bilmeleri halinde araçlara personelin asla binmeyeceğini tahmin ettiğini aktardı.

S.Ö'ye sorulan 'Askerlerin tüm emirlerini yerine getirse yaklaşan vatandaşlara ateş etse de Uğur Coşkun ve Ahmet Üzer'in tüm emirleri yerine getirilse bütün askerler her yeri ele geçirse darbenin Sakarya ayağı başarılı olur muydu? Vatandaşların yanı sıra kendisi gibi askerlerin ve ordu içindeki Atatürkçü askerlerin silahlarını ateşlememesi darbeyi önlemiş midir?' sorusuna ise 'Onlar da etkili olmuş olabilir. Sonradan öğrendiğim kadarıyla bir kısım personelin kendiliğinden polise sığındığını ve direnmediğini duydum ancak görmedim. Sakarya ayağındaki kalkışmanın başarısız olmasında bunlar elbette katkı sağlamıştır.' diye konuştu.

Diğer tanıklar S.Ç, M.Y.T, Z.G, Ş.U, T.D, K.A, H.Y ve S.A'yı da dinleyen mahkeme heyeti, başka tanıkların dinlenmesi için duruşmayı yarına erteledi.

04.08.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, sanıkların avukatları ve yakınları ile tanıklar katıldı.

Tanıkların dinlendiği duruşmada, Kıdemli Başçavuş E.F, Çark Kışlası Muhabere Merkezinde 15 Temmuz gecesi nöbetçi olduğunu, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Plan Yönetim Daire Başkanlığı'ndan gelen sıkı yönetim bildirgesini 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Uğur Coşkun'a ulaştırdıklarını söyledi.

İlerleyen dakikalarda yine Kara Kuvvetleri Komutanlığının başka bir şubesinden bu sefer, sıkı yönetim bildirgesine uyulmamasını, kalkışmaya destek verenler hakkında gözaltı kararı verildiğini içeren yeni bir emir geldiğini anlatan E.F, 'Gelen emri Uğur Albay'a iletip muhabere merkezine geri döndüm. Arkamdan albayın postası geldi. Kara Kuvvetlerinden gelen ve sıkı yönetim emrine uyulmaması kararını içeren bildirgeyi Uğur Albay buruşturup geri göndermiş.' dedi.

İkinci emri Binbaşı Murat Çakmaklı ve Yarbay Ali Güler tarafından da görüldüğünü aktaran E.F, 'Bu ikili, Albay Coşkun'u gözaltına almaları gerektiğini dile getirdiler. Daha sonra durumu Ege Merkez Komutanlığına bildirmeleri gerektiğini söylediler.' diye konuştu.

Bu arada kışla önünde toplanan halkın olduğunu ve acil bir durumun söz konusu olabileceğini albaya ilettiğini söyleyen E.F, 'Televizyonda yayınlanan Başbakan Binali Yıldırım ve 1. Ordu Komutanının konuşmalarından bahsettim. Cevap vermedi sessizce dinledi.' ifadelerini kullandı.

Halkın kışlaya girme çabalarının arttığını belirten E.F, Yarbay Ali Güler'in Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan gelen sıkı yönetim emrine uyulmaması kararını halka okuduğunu kaydetti.

Muhabere merkezine Ege Ordu Komutanı Emir Subayından telefon geldiğini anlatan E.F, şunları söyledi:

'Telefonda Binbaşı Ertan ile konuştum. Bana, kanunsuz iş yaptığımızı söyledi. Kendisine buradaki durumu anlattım. Kıdemli birisiyle görüşmek istediğini söyledi. Uğur Albay'ın burada olduğunu bildirdim. Ancak Uğur Albay telefona çıkmadı. İstenirse Yarbay Ali Güler ile görüştürebileceğimi söyledim. Bu sırada cep telefonumdan Ali Yarbay'ı arayarak Ege Ordu Komutanlığından aradıklarını aktardım, o da bana, 'Şu anda emniyet müdür yardımcımız ve Murat Binbaşı ile Uğur Albay'ı teslim alıyoruz' dedi. Ben telefonu kapatmayarak durumu anlatmaya devam etti. Ali Yarbay bir süre sonra tek başına geldi ve Ege Ordu Komutanı ile telefonda görüştü. Kapattıktan sonra komutanın, emir komutayı kendisine verdiğini ve Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un telefonu istediğini aktardı. Yaklaşık 15 dakika sonra bizi tekrar arayarak Vali ile görüşmemizi istediler. Ali Yarbay da Vali'yi arayarak görüştü.'

Tanık ifadesi sırasında müdafi avukatlarından biri, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında kurulan 'Yurtta Sulh Biziz' isimli Whatsapp grubunda Albay Uğur Coşkun'un da bulunduğunu öne sürerek, olay akşamı gruba 'Ege ordu komutanı arıyor, ne yapayım' ifadelerini yazdığını, bunun üzerine kendisine 'cevap verme' dendiğinin tespit edildiğini aktardı.

Darbe girişimi gecesi saat 04.30 sularında Ege Ordu Komutanlığından 'sıkı yönetim direktifine uymayın' şeklindeki mesaj geldiğini bildiren E.F, Yarbay Ali Güler'in el yazısıyla 'sıkı yönetim emrine uyulmadığını, silahların toplatıldığını ve emniyetin sağlandığını içeren cevabı yazarak gönderdiğini söyledi.

Daha sonra diğer tanıkları da dinleyen mahkeme heyeti, sanık avukatlarının savunmalarını ve taleplerini aldı.

Heyet, taleplerin ve ifadelerin değerlendirileceğini belirterek, duruşmayı erteledi.

İDDİANAME

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, darbe girişimi sırasında Sakarya Valiliğinin işgaline ilişkin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve örgütün sözde 'hava kuvvetleri imamı' firari Adil Öksüz, meslekten ihraç edilen askerler 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Uğur Coşkun, Kurmay Albay Bahri Gürhan, eski Sakarya İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay İlhan Aysan, Albay Ahmet Üzer, Yüzbaşı Yavuz Soyer, Binbaşı Ali Şahin, Üsteğmen Kayhan Demir, Yarbay İsmail Öcal ile 171 asker ve 2 sivil şüpheli hakkında, TCK'nın 'anayasayı ihlal' suçunu düzenleyen 309, 'kasten öldürme' suçunu düzenleyen 81. ve 35. maddeleri uyarınca birer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 185 yıl altışar aydan 319'ar yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Subay, astsubay, erbaş ve erlerden oluşan 41 şüpheli hakkında da çeşitli suçlardan hapis cezaları talep edilen iddianamede, 50 şüpheli hakkında ise 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme' ve 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçlarından kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un müşteki olarak yer aldığı iddianamede, Valiliğin işgali sırasında yaralanan 19 vatandaş da mağdur olarak bulunuyor.

Paralel yapı-04 Ocak (2017) 'Sakarya Darbe Yapılanması 224 sanık' davası

(06 Ağustos 2017, 14:30)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=11034    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Karlov suikastı davası

04.07.2020 12:44 Ankara'da, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, o sırada görevde olmayan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ..
Tamamı 4.7.2020

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

04.07.2020 1 7:04 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar..
Tamamı 4.7.2020

Akıncı Üssü Darbe davası

04.07.2020 13:41 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. 16.0..
Tamamı 4.7.2020

Muhafız Alayı Darbe davası

04.07.2020 13:56 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin, aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulunduğ..
Tamamı 4.7.2020

Eski Başyaver Yazıcı davası

04.07.2020 15:33 Muğla'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davada, Yargıtayın b..
Tamamı 4.7.2020

İzmir Casuslukta Kumpas davası

04.07.2020 15:07 İzmir'de, 'askeri casusluk soruşturması'ndaki usulsüzlüklerle bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki üyeleri hakkında açılan ve 96 sanığın yargıl..
Tamamı 4.7.2020

Selam-Tevhid Kumpası davası

04.07.2020 13:23 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 'Selam Tevhid' soruşturmasında kumpas kurmasıyla ilgili binlerce kişi hakkında usulsüz dinleme kararı vermekle suçlanan 54 eski hakim ve sav..
Tamamı 4.7.2020

Kayseri Darbe davası

04.07.2020 15:11 Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında sözde Yurtta Sulh Konseyince hazırlanan listede adı 'Kayseri sıkıyönetim komutanı' olarak geçen eski Kayseri Garnizon Komutanı..
Tamamı 4.7.2020

Darbeci Albay'a 14 yıl Hapis

04.07.2020 17:14 Kayseri'de, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında sözde 'yurtta sulh konseyi' tarafından hazırlandığı öne sürülen listede, adı, 'Giresun sıkıyönetim komutanı' olarak geçen Kayseri Jandarma Bölge Komutan..
Tamamı 4.7.2020

Kuleli ağı mahrem itiraflarda

04.07.2020 17:18 Konya'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınarak etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanan itirafçı 'mahrem imam', Kuleli..
Tamamı 4.7.2020

Suikast Timinin Yağma davası

04.07.2020 15:27 Muğla'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde Marmaris'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast girişiminde bulunan 37 kişi için 'nitelikli yağma' suçundan açılan dava Covid-19 salgını nedeniyle ileri bir tarih..
Tamamı 4.7.2020

ABD Görevlisi Cantürk davası

04.07.2020 14:14 İstanbul'da, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda güvenlik biriminde çalışan Nazmi Mete Cantürk'ün eşi ve kızıyla birlikte Silahlı terör örgütü FETÖ'ye üye olma suçundan yargılandığı davaya devam edildi. 16 Haziran'da..
Tamamı 4.7.2020

Fetö İstihbaratçısı Altaylı davası

04.07.2020 12:34 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 4 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 17 H..
Tamamı 4.7.2020

Faruk Güllü'nün Hapis Gerekçesi

04.07.2020 16:54 İstanbul'da, baklavacı Faruk Güllü'ye "Fetö silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan mahkemece verilen 8 yıl 9 aylık hapis cezası hükmünün gerekçesi hazırlandı. 20 Haziran'daki gelişmeye dair edinilen bilgiye göre, ..
Tamamı 4.7.2020

Batmaz'ın Yakınlarının Fetö davası

04.07.2020 16:47 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunduğu belirlenen örgütün 'sivil imamı' Kemal Batmaz'ın eşi Gonca Batmaz'ın da aralarında bulunduğu 3 sanığın yargılandığı dav..
Tamamı 4.7.2020

Ecevit Üniversitesi Fetö davası

04.07.2020 16:15 Zonguldak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davada, Bülent Ecevit Üniversitesinde (BEÜ) görevliyken meslekten ihraç edilen 15 akademisyenin yargılanmasına devam edildi. 23 Ha..
Tamamı 4.7.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
43.970.101