Tam
EskidenYeniye
 

Beytepe Jandarma Fetö davası

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Beytepe Jandarma Okullar Komutanlığı'ndaki 'mahrem' yapılanmasına ilişkin 88'i asker, 52'si sivil, 140 kişinin yargılandığı davaya, sanık savunmalarıyla devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

12.08.2017 14:04 Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Beytepe Jandarma Okullar Komutanlığı'ndaki 'mahrem' yapılanmasına ilişkin 88'i asker, 52'si sivil, 140 kişinin yargılandığı davaya, sanık savunmalarıyla devam edildi.

08.08.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, FETÖ'nün mahrem imamları ile bunlardan talimat aldıkları belirlenen sanık eski jandarma personeli hakim karşısına çıktı.

Tutuklu sanık Şükrü Harmancı, FETÖ üyesi olmadığını, hakkında isnat edilen suçlamalara ilişkin iddianamede somut delillere yer verilmediğini iddia etti. Örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock kullandığına ilişkin tespiti kabul etmediğini belirten Harmancı, geçmişte FETÖ'ye bağlı okullarda görev yaptığı için yargılandığını iddia etti.

Harmancı, hazırlık aşamasındaki ifadesinde etkin pişmanlıktan yararlanmak istediğini ancak bu aşamada etkin pişmanlıktan faydalanmak istemediğini, önceki talebini geri çektiğini söyledi.

Sanık Ali Mutlu da örgütün evlerine gitmediğini, yaşamı boyu FETÖ ile irtibat kurmadığını iddia etti.

Mahkeme Başkanı Abdullah Köksal'ın sorusu üzerine Mutlu, '15 Temmuz darbe girişimini FETÖ yapmıştır, Fetullah Gülen de bu darbeyi yapan, darbe girişimini gerçekleştiren yapının lideridir.' cevabını verdi.

'Cezaevinde baskı mı gördün?'

'Mahrem imam' olduğu iddia edilen sanık Doğan kod isimli Abdülkadir Erdoğan ise kolluk ve savcılıkta verdiği ifadeleri kabul etmediğini, mahkeme huzurundaki beyanlarının esas alınmasını isteyerek savunmasına başladı.

Batman'da görülen bir başka FETÖ davasının da sanığı olduğunu belirten Erdoğan, hakkında isnat edilen suçlamaları kabul etmediğini ifade etti. ByLock kullandığına ilişkin iddianamedeki tespitin gerçeği yansıtmadığını iddia eden Erdoğan, 'Bu yapı içinde bulunmadım, hem kendi evlatlarıma hem de öğrencilerime bayrak sevgisi aşıladım.' iddiasında bulundu.

Erdoğan, çapraz sorgu sırasında 2002-2011 yılları arasında FETÖ'nün eğitim kurumlarında öğretmen olarak görev yaptığın kaydetti.

Mahkeme Başkanı Köksal'ın, savcılık sorgusu sırasında etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediğini, bu kapsamda birçok sivil imamı deşifre ettiğini hatırlatması üzerine Erdoğan, etkin pişmanlıktan yararlanmak istemediğini söyledi.

Bunun üzerine Başkan Köksal'ın, 'Cezaevinde baskı mı gördün, birileri seni yönlendirdi mi? İlk başta etkin pişmanlıktan yararlanmak istediğini belirtmişsin neden vazgeçiyorsun?' sorusuna Erdoğan, hür iradesiyle bu kararı verdiğini savundu.

Çapraz sorgu sırasında bir soru üzerine 15 Temmuz için 'Hain bir darbe girişimidir' diyen Erdoğan, 'FETÖ'nün yapmış olduğu bir darbe girişimidir. Fetullah Gülen, önceki cemaat lideri bildiğimiz, sonra da örgüt lideri olarak gördüğümüzü bir kişidir. FETÖ, 15 Temmuz'da devlete karşı hain bir girişimde bulunmuştur, Gülen de bu yapının lideridir.' değerlendirmesini yaptı.

'Gülen din istismarcısıdır'

Batman Cezaevi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katılan sanık Mustafa Pınar, jandarma personelinden sorumlu 'hususi abi' olduğuna ilişkin tespitleri kabul etmediğini ifade etti.

'Hususiler' kavramını medyadan öğrendiğini savunan Pınar, 2010'dan beri kullandığı cep telefonunda ByLock olduğuna ilişkin iddianameye yansıyan bilgiyi hatırlatarak, söz konusu programı kullanmadığını öne sürdü.

ByLock üzerinde yaptığı yazışma ve sesli görüşme bilgilerinin mahkeme heyeti tarafından açıklanması üzerine sanık Pınar, 'Tutuklanmadan önce TRT Haber'de muhabir olarak görev yapıyordum. Ankara'da bakanlık programlarına katılmadan önce telefonlarımızı polis kontrol noktasına bırakıyorduk. Program boyunca telefonlarımız orada kalıyordu. Telefonuma burada müdahale yapılmış olabilir.' iddiasında bulundu.

ByLock yazışma grubunda yer aldığı belirlenen Cemil Doğan, Cevheri Güven, Lütfi Kapan, Onur Kafalı ve Ersin Şanlı'yı TRT'de görev yapmalarından dolayı tanıdığını belirten Pınar, bu isimlerle yazışma yapmadığını savundu.

FETÖ ile irtibatının mümkün olmayacağını, sigara içtiğini, alkol aldığını dile getiren Pınar, örgüt yapısı dışında bir yaşam tarzı benimsediğini sözlerine ekledi.

'Kontrollü darbe olarak görmüyorum'

Sanık eski Jandarma Astsubay Ahmet Arslan da FETÖ'nün kapatılan yayın organı Zaman gazetesinin bir dönem aleyhinde yaptığı haberler nedeniyle ceza aldığını, bu nedenle örgütten nefret ettiğini söyledi.

İlerleyen zamanlarda girdiği istihbarat sınavında başarılı olduktan sonra Konya'ya atandığını söyleyen Arslan, burada FETÖ üyelerine ilişkin tespit çalışmaları yaptığını, bunların ıslak imza ile kayıt altına alındığını savundu.

Sanık Orhan Özay ise çapraz sorgu sırasında Mahkeme Başkanı Köksal'ın 'Ülkenin sosyal demokrat lideri 15 Temmuz için 'kontrollü darbe' diyor. Sen ne düşünüyorsun darbe girişimi için?' sorusuna, 'FETÖ tarafından gerçekleşen bir darbedir, kontrollü darbe olarak görmüyorum. Gülen, ülkeyi kaosa sürüklemek isteyen, sinsi planlar yapan biridir. Bu darbeyi yapanları lanetliyorum.' cevabını verdi.

Sanık Ertuğrul Gör de çapraz sorgu sırasında, 'Şu anda medyada takip ettiğim kadarıyla Gülen, FETÖ lideridir.' ifadesini kullanırken, sanık Ertuğrul Uysal da Gülen için 'Din istismarcısıdır.' değerlendirmesini yaptı.

Duruşmaya yarın sanık savunmalarıyla devam edilecek.

09.08.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları katıldı.

Sanık eski astsubay Bedrettin Dallı, uzun yıllar terörle mücadele operasyonlarında görev aldığını, üzerine atılı olan örgüt üyeliği suçlamasını kabul etmediğini belirtti.

FETÖ'nün şifreli haberleşme programı 'ByLock'u kullanmadığını ifade eden Dallı, iddianamede yazan tarihlerde ByLock'u kullanmasının imkansız olduğunu, o dönemde kırsalda terörle mücadele operasyonlarında görevlendirildiğini öne sürdü.

Mahkeme Başkanı Abdullah Köksal'ın, 'İddianamede geçen tarihlerde kullandığın cep telefonun nerede?' sorusu üzerine sanık Dallı, 'Terör operasyonlarında telefonum zarar gördü, zırhlı araçla operasyona giderken camı kırıldı ve sonra da attım.' dedi.

Sanık Orhan Uğur da ByLock kullanıcısı olduğu, örgüt faaliyetleri kapsamında dini konularda rehberlik ettiği ve himmet adı altında para topladığı yönündeki iddiaları reddederek bazı sanıkların kendisine iftira attığını ileri sürdü.

Uğur, örgüt üyesi olmadığını, orduda görev yaptığı süre zarfında herhangi bir terfi ve rütbe almadığını, yükselme sınavlarına girmediğini ve örgütle ilişkilendirilecek hiçbir kod adı kullanmadığını beyan etti.

Sanık İsmail Bülbül de hakkındaki tanık beyanlarını reddederek, askeri okul sınavlarından önce ve sınavdan sonra örgütün toplantılarına katılmadığını, astsubaylık sınav sorularının gösterilmesi iddiasının iftira olduğunu öne sürdü.

Jandarma ve savcılıktaki ifadeleri baskı altında verdiğini öne süren Bülbül, 'Önceki ifadelerimi şiddet altında ve göreve dönme tehdidi altında verdim. Şu an etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istemiyorum. Türkiye'de faaliyet gösteren tüm cemaatlere ve tarikatlara karşıyım. Örgütü lanetliyorum, şu an hala destekleyenleri de lanetliyorum.' dedi.

Sanık Şaban İba da örgütün yurdunda kalmadığını, dershane ve okullarına gitmediğini, telefonuna ByLock yüklemediğini belirterek, tahliyesini talep etti.

Mahkeme Başkanı Köksal'ın '15 Temmuz'u kim yapmıştır, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'i ne olarak görüyorsun?' sorusuna İba, 'FETÖ'nün işidir. Gülen, hain şerefsiz, bu ülkeyi bölmek isteyen en büyük vatan hainidir.' yanıtını verdi.

Sanıklardan ByLock kullanıcısı ve sivil imam oldukları öne sürülen Gökhan Kazan ile Hamza Eşit de haklarındaki suçlamaları kabul etmedi.

Tutuklu sanık Kasım Yakar savunmasında, telefonunda yüklü olduğu iddia edilen ByLock programını kullanmadığını, FETÖ'ye ait okullarda okumadığını ve bu yapıyı bir terör örgütü olarak gördüğünü belirterek tahliyesini talep etti.

İtirafçı sanık eski astsubay H.D. de bir dönem FETÖ'nün Samsun'daki ışık evlerinde kaldığını, 'ByLock' kullandığını, etkin pişmanlıktan yararlandığını ve örgütün çözülmesine yönelik bildiği her şeyi anlattığını söyledi.

Örgüt üyeleriyle, üniversiteye başladığında yaşadığı maddi imkansızlıklar nedeniyle tanıştığını ifade eden H.D, 'Samsun'da üniversite kazandığımda FETÖ üyelerinin açtığı standa gittim, param olmadığını, onlarla kalmak istediğimi söyledim. Beni dershaneye götürdüler, sonra eve yerleştirdiler ve kurallarını söylediler. Kod adı İsak olan kişi bana ikinci senenin sonunda 'Polis ya da subay olmak ister misin?' diye sordu. Ben de çaresizlikten kabul ettim.' dedi.

H.D, örgüt evlerinden tanıdığı bazı sanıkları daha sonra Jandarma Komutanlığı'nda gördüğünü belirtti. Ankara'da Beytepe'deki öğrenciliği sırasında kendisinden sorumlu olan mahrem imamın Konya'ya tayin olduğunu ve kendisini Cemil kod adlı başka bir imama devrettiğini anlatan H.D, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Adını bilmediğim Cemil kod adlı kişi, bana Konya'da ByLock programını yükledi. Ben örgütten ayrılmak istiyordum, 'kız arkadaşın olmayacak, bizim istediğimiz kişiyle evleneceksin, himmet vereceksin.' gibi talepleri oldu. Korktum, ayrılmak istedim ama ayrılamadım. Örgüt, üyesi olan astsubaylarda gizliliği ön planda tutardı. 'Tanıdığınız biri olursa görmezden gelin.' derlerdi. Gizli kalmak için aynı evde kaldığımız kişilerle bile birbirimizi tanımazdan gelirdik.'

İhraç edildikten sonra memleketinde çobanlık yapmaya başladığını söyleyen H.D, maddi imkansızlıktan dolayı mahkemeye gelemeyeceğini belirterek davadan vareste tutulmasını talep etti.

Duruşmaya, yarın devam edilecek.

10.08.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları katıldı.

Tutuksuz yargılanan itirafçı sanık eski Astsubay M.A.G, savcılık ve jandarmada verdiği ifadesi nedeniyle bazı sanıkların kendisine iftira attığını öne sürerek, bildiği her şeyi mahkeme huzurunda da anlatacağını söyledi.

M.A.G, ailesinin maddi sıkıntıları sebebiyle dershaneye gidemediğini, öğretmeninin tavsiyesiyle İstanbul Maltepe'deki FETÖ'nün ışık evlerine gittiğini, orada KPSS ve askeri lise sınavlarına hazırlandığını belirtti.

Sanık M.A.G, örgüte girdikten sonra yaşadıklarını şöyle anlattı:

'Ailemle sorunlarım vardı, dershaneye gidecek param yoktu. 'Askeri sınavlar ve diğer tüm sınavlara çalıştıracağız seni' dediler. İstanbul'a gittim. Bana ders çalışacağım, dini ibadetimi yapacağım ve sınavlara hazırlanacağım söylendi. Ancak İstanbul'da görüştüğüm 'İsa' kod adlı şahıs bana 'ev abiliği' teklif etti. Sınavlarıma hazırlandım. Savcılıkta tespit ettiğim bazı sanıklarla aynı evde kaldık. Onlar üniversite öğrencisiydi, okullarına gidiyorlardı ben de mezun olduğum için gündüzleri test çözüyordum. 2015 Haziran'da jandarmanın açtığı astsubaylık sınavını kazandım. İstanbul'da benden sorumlu olan kişi, beni Ankara'da kod adı 'Yavuz' olan imama devretti. 2015 Aralık'ta rütbe alınca eve çıkmak durumunda kaldım. Yavuz, Ankara'daki birçok evden sorumluydu. Beni de diğer bölüklerden birkaç astsubayla aynı eve çıkmam için zorladı.'

Mahkeme Başkanı Abdullah Köksal'ın 'Örgüt tarafından herhangi bir zorlama ya da tehdide maruz kaldın mı?' sorusu üzerine sanık M.A.G, 'Sözlü baskı yaptılar, 'Ayrılırsan sonuçlarına katlanırsın, okuldan atılman komutanlarının bir cümlesine bakar. Bizim her yerde abilerimiz var. Gerekli kulağın çekilmesi yapılır' şeklinde mesleki tehditlere maruz kaldım.' dedi.

Örgütün jandarma okullarından sorumlu 'mahrem imamı' olduğu öne sürülen sanık Muhittin Menteşoğlu ise kolluk ve savcılıkta verdiği ifadeleri kabul etmediğini, mahkeme huzurundaki beyanlarının esas alınmasını istedi.

Menteşoğlu, iddianamede geçen 'Muhsin' kod adının kendisine ait olmadığını, 'ByLock' kullanmadığını savunarak, uzun süre tutuklu olduğundan tahliyesini talep etti.

'Mahrem imam' olduğu iddia edilen tutuklu sanık Nail Yıldırım da cezaevi koşullarından dolayı rahatsızlık geçirdiğini öne sürerek, iddianameyi okumadığını belirtip bu nedenle savunması için ek süre talebinde bulundu.

11.08.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, soruşturma aşamasında etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak isteyen eski astsubay H.A, isteyerek bir suça karışmadığını, FETÖ'nün gerçek yüzünü darbe girişiminden sonra gördüğünü dile getirdi.

Üniversite yıllarında maddi imkansızlıkları nedeniyle bu yapıya ait evlerde kalmak zorunda kaldığını belirten H.A,15 Temmuz darbe girişiminden önce bu yapıyla bağını kestiğini iddia etti.

Telefonunda ByLock kullandığına dair iddianamedeki tespite ilişkin açıklama yapmak isteyen H.A, üniversitede kaldığı evden sorumlu FETÖ mensubu S.A'ya verdiği hat üzerinden programın kullanıldığını öne sürerek, kendisinin ByLock kullanmadığını iddia etti.

Aynı evde kaldığı FETÖ mensuplarının isimlerini de mahkemede paylaşan H.A, mahkeme heyetinin 15 Temmuz ve Fetullah Gülen hakkındaki görüşlerini sorması üzerine, '15 Temmuz, Fetullahçı Terör Örgütü'nün hain darbe girişimidir. Gülen'i ise terörist elebaşı olarak görüyorum.' cevabını verdi.?

'Yemin ettirip soruları verdiler'

Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak isteyen sanık E.C de örgütle lise son sınıfta tanıştığını, öğrenci olduğu yıllarda maddi imkansızlıklar nedeniyle o dönem cemaat olarak bilinen terör örgütünün yurdunda kaldığını anlattı.

Hasan Hüseyin isimli cemaat abisinin askeri sınavlara girmesi için kendisini yönlendirdiğini belirten E.C, bu şahsın, kendisinin de aralarında olduğu arkadaş grubunu daha önce gitmediği bir iş hanına çağırdığını ifade etti. Sanık, E.C, 'Kur'an-ı Kerim'e el basarak 'burada yaşanılanları kimseyle paylaşmayacağımıza dair' yemin ettik. Ankara'da bir şahsın gelip bize askeri sınav hakkında bilgi vereceğini söyledi. O şahıs, bize 15 dakika boyunca soruları gösterdi.' ifadelerini kullandı.

Önceden gösterilen soruların bir kısmının sınavda çıktığını söyleyen E.C, sınavı kazanıp jandarma astsubay olarak mezun olduktan sonra sanık İsmail Serçe'nin kendisi ile irtibata geçtiğini ifade etti.

Serçe'nin gösterdiği örgüt evinde 15 günde bir düzenlenen toplantılara katıldığını kaydeden E.C, bu toplantılar sırasında himmet adı altında para vermediğini savundu.

'Maaşımdan himmet istedi'

Etkin pişmanlıktan yararlanmak istediğini mahkemede bir kez daha dile getiren sanık K.A ise ortaokulda örgüte ait dershaneye gittiğini, buradaki öğretmenlerin yönlendirmesiyle 'cemaat evlerine' gitmeye başladığını anlattı.

Lise yıllarında 'Oğuz' kod isimli Osman Kılıç ile tanıştığını ifade eden K.A, 'Oğuz bize geldi, kısa yoldan meslek sahibi olmak için askerlik ya da polisliğe başvurmak gerektiğini söyledi. Ben de askerliğe sıcak baktım. Astsubaylık sınavını kazanmamda Oğuz'un bir katkısının olup olmadığını net bilmiyorum. Çünkü üniversite sınav puanımla başvurdum ve kazandım.' dedi.

Astsubaylık öğrenimi gördüğü sırada Oğuz kod adlı Osman Kılıç'ın kendisini Cemil isimli bir başka örgüt abisiyle tanıştırdığını belirten K.A, 'Konya'ya tayinim çıkınca öğretmen evinde kalmaya başladım. Cemil, eve çıkmamızı istedi. Ancak onların gelip gitmemesi için öğretmenevinde kalmaya devam ettim. Cemil, bir akşam geldi beni bir eve götürdü. Orada kalmaya başladım. Cemil, maaşımızın 6'da bir oranını istedi ama kesinlikle vermedim. Kredi çekip araba almıştım, araba almama karşı çıkmıştı.' savunmasını yaptı.

Mahkeme Başkanı Abdullah Köksal'ın sorusu üzerine K.A, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in adalete hesap vermesini istediğini belirterek, 'Fetullah Gülen, Allah'ından bulsun, benim gözümde vatan hainidir.' dedi.

'Kul hakkıdır, bu soruları almam diyen olmadı mı?'

Soruşturma aşamasında itirafçı olan sanık B.A da astsubaylık sınavına girmeden önce bir grup arkadaşıyla gittiği evde kendisine soruların gösterildiğini söyledi.

Sorulardan kaç tanesinin sınavda çıktığını hatırlayamadığını savunan B.A, şöyle devam etti:

'Bizi Isparta'da bir eve götürdüler. Burada Kur'an-ı Kerim'e el bastırıp yemin aldılar. Daha önce görmediğim bir şahıs bilgisayarını açtı, cebinden çıkardığı taşınabilir diski taktı. 120 ya da 130 kadar soru vardı. Bunlara 10 dakika kadar baktık. Bu soruların sınavda çıkıp çıkmayacağına ilişkin bir şey denilmedi.'

Mahkeme Başkanı Köksal'ın, 'Bu sorular verilirken 'kul hakkıdır, alamam' diye karşı çıkan olmadım mı? Dini sohbetlere gidiyormuşsunuz, bu konuda bir hassasiyetiniz oluşmuştur, itiraz eden olmadı mı?' sorusuna sanık B.A, olayların çok hızlı geliştiğini, bu sorgulamayı yapabilecek bir ortamın olmadığını ileri sürdü.

Duruşmaya Pazartesi günü sanık savunmalarıyla devam edilecek.

İDDİANAME

İddianamede, sanıklardan 7'sinin 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs', 'TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs', 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs' ve 'terör örgütü üyesi olmak', 133'ünün ise 'terör örgütü üyesi olmak' suçlarından cezalandırılması isteniyor.

Sanık askerlerin tamamının darbe girişiminin ardından görevlerinden ihraç edildiği belirtilen iddianamede, sanıkların 76'sının itirafçı olarak, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediği, 71'inin ise ByLock kullandığı kaydediliyor.

İddianamede, 15 Temmuz 2016'da darbe girişiminde bulunan örgütle bağlantılı olan, örgüt güdümünde hareket eden kurum ve kuruluşlara yönelik yapılan işlemler sonucunda, Ankara İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde görev yapan rütbeli personel listesinin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiği, bunun üzerine personel hakkında 'FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi olmak' suçundan soruşturmaya başlandığı ifade ediliyor.

Mutlak iktidar ve güce hükmetme amacıyla hareket eden örgüt liderinin nihai emellerine ulaşmada en önemli basamaklardan birinin Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) kontrol altına alınması olduğu belirtilen iddianamede, 'Örgüt, TSK içerisinde de kendi kadrolarının önünü açmak amacıyla bürokrasi, üniversiteler ve diğer kurumlarda olduğu gibi, önlerinde engel gördükleri kişileri bir takım dava ve suçlamalarla, haksız disiplin işlemleri ya da şantaj gibi değişik yöntemlerle tasfiye etmiştir.' ifadesine yer veriliyor.

Örgütün JATEK yapılanması

İddianamede, FETÖ'nün, her kurumda olduğu gibi Jandarma Astsubay Temel Kursunda (JATEK) da yapılandığı, buradaki yapılanması doğrultusunda sivil örgüt mensuplarından oluşan 'müdür', 'müdür yardımcısı' ve 'öğretmen' şeklinde örgütlenme oluşturduğu anlatılıyor.

JATEK'in paralel yapılanmasının başında 'müdür' olarak nitelendirilen sivil bir kişinin bulunduğu, 'müdür'e bağlı 'müdür yardımcıları', onlara bağlı olarak ise 'öğretmen' olarak nitelendirilen sivil örgüt mensuplarının görev yaptıklarına yer verilen iddianamede, ihtiyaca göre değişmekle birlikte 'müdür'e bağlı 6 'müdür yardımcısı', her 'müdür yardımcısı'na bağlı 4 'öğretmen' ve her 'öğretmen'in sorumluluğunda da 6-8 öğrenci bulunduğu bildiriliyor.

Aynı 'müdür yardımcısı'na bağlı olan bekar 'öğretmenler'in aynı evde kaldığı belirtilen iddianamede, JATEK kursiyeri olan örgüt mensuplarının rütbe takıp dışarıda kendi evlerini tutmaya hak kazanana kadar hafta sonları bu evlerde onlarla buluşulduğu, bu şekilde örgütsel bağlılığın devamının sağlandığı vurgulanıyor.

İddianamede, örgütün JATEK'teki yapılanmasına ilişkin şu tespitler bulunuyor:

'FETÖ/PDY ile iltisaklı olan ve JATEK'e girmeye hak kazanan örgüt mensubu öğrenciler astsubay okuluna başlamadan önce bulundukları illerde kendilerinden sorumlu olan örgüt mensubu abileri vasıtasıyla JATEK'in paralel yapılanmasının içerisinde bulunan ve Ankara'da JATEK'te okurken kendilerinden sorumlu olacak olan müdür yardımcısı ve öğretmen ile tanıştırılmaktadırlar. Bu tanışma işlemi için müdür yardımcıları ve öğretmenler müdür tarafından taşınabilir bellek içerisinde kendilerine verilen ve içerisinde gidecekleri illerde JATEK'e gelecek örgüt mensubu öğrencilerin FETÖ/PDY içerisindeki faaliyetleri, nerede okuduğu, kendisinden hangi abinin sorumlu olduğu, temasın nasıl kurulacağı gibi bilgilerin yazılı olduğu çizelgeden faydalanmaktadırlar. Bilgilerden yararlanarak geldikleri illerde FETÖ/PDY mensubu abileri vasıtasıyla JATEK adayı öğrenciler ile tanışan müdür yardımcıları ve öğretmenler, öğrencilere Ankara'ya geldiklerinde nasıl temas kurulacağı hususunda bilgiler vererek öğrencilerin telefon numaralarını almakta, ancak kendi bilgilerini ve telefon numaralarını vermemektedirler. Buralara ilk gidişte okula başlamadan önce belirtilen tarih ve saatte, belirlenen yerde buluşma sağlandığında, fiziksel herhangi bir temasa girilmeden göz teması kurulmakta, örgüt mensubu öğrenci örgüt mensubu öğretmeni uzaktan takip etmekte ve esas görüşmenin yapılacağı ve rütbe takıp dışarıda ev tutmaya hak kazanana kadar öğretmen ile buluşacağı yere gelinmektedir. Gerek öğretmenlerin kaldıkları evlerde gerekse öğrencilerin kendi tuttukları evlerde gerçekleşen buluşmalarda öğrenciler Fetullah Gülen'in videokasetleri ve kitaplarıyla örgütsel ideolojik eğitime tabi tutulmaktadırlar.'

İddianamede, 'öğretmen' ya da 'müdür yardımcısı'nın, öğrencilerin okuldaki rütbeliler, diğer öğrenciler ve okul hayatı hakkında verdikleri her bilgiyi kaydettikleri belirtiliyor.

Faaliyet yürütülen evlerde gizliliğe büyük önem verildiği, öğrenciler ve 'öğretmen'ler arasında elektronik haberleşme araçlarının neredeyse hiç kullanılmadığı vurgulanan iddianamede, öğrencinin mezuniyeti yaklaştığı ve yeni görev yeri belli olduğu zaman gideceği yerde öğrenciden sorumlu olacak 'öğretmen' veya 'müdür yardımcısı'nın Ankara'ya gelerek öğrenci ile tanışması ve irtibatın nasıl kurulacağı konusunda bilgi alışverişinde bulunmalarının sağlandığı, böylece örgütsel faaliyetlerin devamlılığı ve öğrencinin örgütten kopuşunun engellendiği ifade ediliyor.

Paralel yapı-13 Haziran (2017) 'Ankara Beytepe Jandarma Okullar Komutanlığı Yapılanması 140 sanık' davası

(12 Ağustos 2017, 14:04)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=11062    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.880.460