Aile Meclisi’nden 14/15 Temmuz’da Dua ve Basın açıklaması
Tam
EskidenYeniye
 

Aydın 64 sanıklı Fetö davası

Aydın'da yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, aralarında birçok işadamı ve bürokrat ile 2 gazetecinin de bulunduğu 37'si tutuklu 64 sanıklı 'çatı davası' başladı.

Önceki haber title=Sonraki haber

12.08.2017 14:21 Aydın'da yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, aralarında birçok işadamı ve bürokrat ile 2 gazetecinin de bulunduğu 37'si tutuklu 64 sanıklı 'çatı davası' başladı.

07.08.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Aydın'da yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, aralarında birçok işadamı ve bürokrat ile 2 gazetecinin de bulunduğu 37'si tutuklu 64 sanıklı 'çatı davası' başladı. Duruşmada ifade veren sanık kafeterya zinciri işletmecisi A.T.'nin tutuklu olması nedeniyle iflas ettiğini söylemesi üzerine Mahkeme Başkanı Mustafa Ümit, 'Ülke elden gitmiş, sen iflastan bahsediyorsun. Ülken olmazsa senin işinin bir anlamı var mı' dedi.

Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Aydın 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından iddianamesi kabul edilen örgütün Aydın'daki çatı yapılanması davasına, duruşma salonuna dönüştürülen Aydın Gençlik Merkezi Şehit Fethi Sekin Tiyatro ve Konferans Salonu'nda başlandı. Duruşmaya örgüte üye olmak ve maddi destek sağlamak suçundan haklarında dava açılan 37'si tutuklu 64 sanık, sanıkların avukatları ve yakınları katıldı. Tutuklu sanıklar, geniş güvenlik önlemleri altında duruşmanın yapılacağı salona getirildi. Kimlik tespitinin yapılmasının ardından sanıklara, iddianamedeki kendileriyle ilgili suçlamaların yer aldığı bölümler okundu.

'BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞI TEKLİF ETTİLER' İDDİASI

Duruşmada ilk olarak kafeteryalar zinciri işletmecisi olan tutuklu sanık A.T. dinlendi. Hakkındaki iddiaların çok ağır olduğunu belirten A.T., '2000 yılından beri Aydın Sanayici ve İş Adamları Derneği (ASİAD) üyesiyim. Aydın'da çeşitli yerlerinde işyerlerim, kafeteryalarım var. ASİAD üyesiyken, 7 kişiyle birkaç kez yurt dışı gezim oldu. 2012 yılında ise bir kez de Pensilvanya'ya FETÖ liderinin yanına gittik. 15 dakikalık bir görüşmemiz oldu. 10 yıl bu cemaatin içinde bulundum. Bu sırada yılda yaklaşık 10 bin TL zekat, öğrenci bursu gibi yardımlarda bulundum. Paraları il imamı olarak bilinen B.K.'ye veriyorduk. 2014 yerel seçimlerinde hükümetle ters düşen FETÖ'nün il imamı olan B.K., yanıma gelip, yerel seçimlerde bağımsız aday olmamı istedi. Ancak, kabul etmedim. O günden sonra da cemaatle olan ilişkilerimi durdurdum. 13 aydır cezaevindeyim ve mağdurum. Bu nedenle işlerim aksadı ve iflas ettim' dedi.

Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Mustafa Ümit, 'Siz alakam yok diyorsunuz ama 2014 yılında bir bankaya aralıklarla 6 bin 600 Euro, 13 bin 600 Euro ve 5 bin Euro para yatırmışsınız. Buna ne diyeceksin? Ülke elden gitmiş, sen iflastan bahsediyorsun. Ülken olmazsa senin işinin bir anlamı var mı' demesi üzerine A.T., hesaptaki paraların çocuklarının okul taksidi olduğunu iddia etti.

'VİZE İÇİN BORÇ ALDIĞI PARAYI YATIRMIŞ'

Telefonlarının 3'ünde de kriptolu haberleşme programı ByLock olduğu ve örgütün kasasının yanında çalıştığı iddiasıyla yargılanan gazeteci A.A. ise, 'Şu ana kadar hiçbir yasa dışı olayım olmadı. Uzun yıllardan beri Aydın'da gazetecilik yapmaktayım. TRT muhabirliği ile birlikte Bakış Gazetesi muhabirliği de yaptım. Bakış Gazetesi sahibi Sami Solak'ın örgütün kasası olduğu söyleniyor. Bunu bilmiyordum. Yurt dışı gezilerine ise bir süre ASİAD'da genel sekreterlik görevini yürüttüğüm için gittim. Telefonlarıma ise asla ByLock indirmedim ve bu programı kesinlikle de kullanmadım. Suçlamaları kabul etmiyorum. Bir de 15 Temmuz'da Ankara'da Genelkurmay Başkanlığı'nda öldürülen Yüzbaşı Mehmet Akkurt'un cenaze işlemlerini yaptırdığım iddiası da asla doğru değildir. 17 Temmuz tarihinde zaten tutuklanmıştım. Bu suçlamaları kabul etmiyorum' dedi.

Bunun üzerine mahkeme başkanı Mustafa Ümit, 'Alakam yok diyorsun ama 17-25 Aralık sonrasında buradan ayrılmamışsın. 2014 yılı Ocak ayında ise bankaya 20 bin euro para yatırmışsın. Buna ne diyeceksin' sorusuna ise A.A., 'Yurt dışına gidebilmek için vize almam gerekiyordu. Bu nedenle bankada bir miktar paramın olması gerekiyordu. Ben de arkadaşlardan borç alarak bankaya yatırdım. Yurt dışından döndükten sonra da parayı sahiplerine iade ettim' diye cevap verdi. Duruşma, diğer sanıkların dinlenmeye devam edilmesiyle sürdü.

Tutuklu sanıklardan iş adamı Abdülkerim Tikbaş, 10 yıl boyunca örgütün içerisinde olduğunu, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in Bank Asya'ya para yatırılması talimatı sonrasında örgütün sözde 'il imamı' firari B.K'nın baskı yaptığını, örgütün içinde bulunduğu süre boyunca sohbetlere katılıp kurban bağışında bulunduğunu, yıllık yaklaşık 10 bin lira 'himmet' verdiğini ifade etti.

B.K'nın 2014 yerel seçimlerinde örgütün bağımsız belediye başkan adayı çıkarmaya karar verdiğini söylediğini, kendisinin de belediye başkan adayı olmasını istediğini dile getiren Tikbaş, 'Ben de bunu kabul etmedim. O zamana kadar bu yapının içinde 'siyasetten ve şeytandan uzak durmalıyız' denilirdi. Bunun böyle olmadığını görünce gönül bağım koptu.' ifadelerini kullandı.

'HDP ve CHP'ye oy verin'

Örgüt içinde AK Parti karşıtı söylemlerin çoğalmasından sonra FETÖ'den tamamen ayrılma kararı aldığını dile getiren Abdülkerim Tikbaş, Mahkeme Başkanı Mustafa Ümit'in 'Herhangi bir siyasi partiye oy verin talimatı aldınız mı?' sorusu üzerine, 'Bana böyle talimat veren biri olmadı. Fakat daha sonra cemaat içindeki konuşmalardan duydum ki, HDP ve CHP'nin güçlü olduğu bölgelere göre bu iki partiye oy verelim talimatı verilmiş.' yanıtını verdi.

'Onu o yapının içine girmeden önce düşünecektin'

Tikbaş'ın tutukluluk sürecinden sonra işlerinin kötüye gittiğini, bu yüzden iflas ettiğini açıklaması üzerine mahkeme başkanı Ümit, 'Onu o yapının içine girmeden önce düşünecektin. O yapının içindeyken tüm kapılar açıldı tabi size. Bu ülke elden gidiyordu, senin bir şirketin gitmiş çok mu?' dedi.

Abdülkerim T., FETÖ'ye mali destek verdiği iddialarını yalanladı. İşçi olarak çalıştığı Almanya'dan kesin dönüş yaptıktan sonra soruşturma kapsamında kapatılan ASİAD'a üye olduğunu ve yönetiminde yer aldığını ifade eden Albülkerim T., 'ASİAD ile birlikte 2012 yılında 7 kişiyle birlikte Amerika'ya 11 günlük geziye gittim. O zaman Fetullah Gülen hakkında terör örgütü şüphesi yoktu. Pensilvanya'ya gittik, 15 dakika görüştük. Hoş geldiniz dedi, hal hatır sorup, çay kahve söyledi. Daha sonra petrolcü iş adamı grubu gelince bizi dışarı çıkardılar' dedi.

Albülkerim T., '2014 seçimlerinde Aydın il imamı Abdülbekir Kalkan beni arayıp 'bağımsız belediye başkanı çıkarmayı düşünüyoruz, sen olur musun' dedi. Ben de 'hayır; siz sohbetlerde siyasetten ve şeytandan Allah'a sığınırız diyordunuz. Şimdi siyaset yapıyorsunuz' dedim' diye konuştu.

Sanık Abdülkerim T., mahkeme başkanı Mustafa Ümit'in 'Seçimlerde herhangi bir partiye destek verilmesi yönünde yönlendirme yapıldı mı' sorusu üzerine ifadesine şu şekilde devam etti: 'Cemaat içinde CHP ve HDP'ye destek verin diye konuşulduğunu duydum. Zoruma gitti. Cemaatin siyasete bulaşmasından ve hükümetle kavgaya girişmesinden dolayı bu yapıdan ayrıldım. Ben yıllık 10 bin lira tutarındaki yardımı Sami Solak'a, sohbet hocaları Tuncay Atmaca, İsmail Uyar ve soy ismini hatırlamadığım Selim isimli birisine teslim ediyordum. Çocuklarım Yesevi Koleji'nde okuduğu için Bank Asya'da katılım hesabı açıp, taksitleri buradan ödedim.'

Mahkeme başkanı sanığa 2014 yılından sonra kendisine Bank Asya'ya para yatırma konusunda baskı yapılıp yapılmadığını sordu. Sanık, soruya 'Abdülbekir Kalkan, Bank Asya'ya para yatırmamı söyledi, ben kabul etmedim. 13 aydır tutukluyum, rakiplerim bu durumdan faydalanarak beni iflas ettirdiler' diye cevap verdi. Abdülkerim T.'nin bu savunmasına sinirlenen mahkeme başkanı Ümit, 'Siz alakam yok diyorsunuz ama 2014 yılında aralıklarla Banka Asya'ya 6 bin 600, 13 bin 600 ve 5 bin avro para yatırmışsın. Buna ne diyeceksin? Sen iflas etmekten bahsediyorsun. Ülke elde gitmiş, sen iflası düşünüyorsun. Ülkem olmazsa senin işin bir anlamı var mı' diye çıkıştı.

Örgütün kapatılan gazetelerinden birinde çalışan tutuklu sanık Ali Akkurt ise örgüt üyesi olmadığını, sadece gazetecilik yapmaya çalıştığını savundu.

Aydın Sanayici İş Adamları Derneğinin genel sekreterliğini de yaptığını, bu dernek vasıtasıyla gazeteci olmasından dolayı birkaç kez yurt dışına çıktığını, vize alabilmek için Bank Asya hesabına para yatırdığını öne sürdü.

Örgütün kapatılan bankalarından Bank Asya Nazilli şubesinin kurucu müdürü olduğunu ifade eden tutuklu sanık Bülent Karslı, FETÖ'yle ilişkisi olduğu gerekçesiyle kapatılan Nazilli Aktif Sanayici ve İş Adamları Derneğine (NASİAD) Bank Asya Genel Merkezinden gelen talimat doğrultusunda üye olduğunu ifade etti.

Hakkındaki terör örgütü üyesi olma iddialarını kabul etmeyen tutuklu sanıklardan eski Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Halil Yürekli ise mahkeme başkanının 'kapatılan Aydın Sağlık Derneğine neden üye oldun' sorusuna, 'Bu derneği Somali başta olmak üzere Afrika ülkelerine sağlık hizmeti götürmek amacıyla kurduk. Başka bir niyetimiz yoktu. Ben FETÖ adına hiçbir faaliyette bulunmadım. Hakkımda iddia edildiği gibi kurban ve himmet toplamadım.' yanıtını verdi.

Tutuklu sanıklardan iş adamı Avni Kocagöz de örgüte hiçbir zaman yardım etmediğini, sadece ticaret yapmakla uğraştığını belirterek, 'Bu darbe girişimini yapanların da yaptıranların da Allah belasını versin.' dedi.

Duruşma yarın devam edecek.

08.08.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Aydın'da devam eden FETÖ/PDY çatı davasında savcılık ifadelerini değiştirerek ByLock kullanmadıklarını iddia eden sanıklara tepki gösteren Mahkeme Başkanı Mustafa Ümit, sanıkları yazışmaların deşifre edilmek üzere olduğu yönünde uyararak, gerçeği söylemelerini istedi.

Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY silahlı terör örgütü soruşturması kapsamında Aydın 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından iddianamesi kabul edilen örgütün Aydın'daki çatı yapılanması davasının ikinci duruşmasında ifade işlemlerine devam edildi.

Soruşturma kapsamında 5 ay firar ettikten sonra İstanbul'da yakalanan tutuklu iş adamı Mehmet B., 1960 ve 1980 ihtilallerini bizzat yaşadığını, darbe ve terörden nefret ettiğini söyledi. Görev yaptığı meslek kuruluşlarında her zaman ihtiyaç sahiplerinin yanında olmaya çalıştığını savunan Mehmet B., 'Devletin düzenini bozan hiçbir yapıya yardımda bulunmadım, toplantılara katılmadım. Bana iftira atıldığını düşünüyorum. Terör örgütü FETÖ/PDY'nin mütevelli grubunda olduğumu kabul etmiyorum. Mustafa Ancın ve Mehmet Tuğcu'nun benim hakkımda örgüte maddi destek sağladığım ve faaliyetlerine katıldığım iddiaları yalandır. Bu kişilerin iftiralarına inanılmamalıdır. Ben Adnan Menderes Üniversitesi'nde okuyan Gana uyruklu bir öğrenciye destek verdim. Benim hesabımdan öğrencinin hesabına yardımda bulundum. Ben yardımlarımı bizzat kendim yaptım. Bilerek, isteyerek terör örgütüne yardım yapmadım. Gizli tanık Murat'ın iddialarında Türkçe Olimpiyatları'nda görevli olarak mantı ve köfte sattığım asılsızdır, bu iddia gülünçtür. Ben bakıma muhtaç bir insanım. Benim yaşımda çeşitli hastalıklarla uğraşan birinin cezaevinde kalması zordur. Tahliyemi talep ediyorum' dedi.

İfadesini değiştirdi, Mahkeme Başkanı uyardı

FETÖ terör örgütüyle bağlantılı olduğu gerekçesiyle kapatılan Muzaffer Ancın İlköğretim Okulu'nun muhasebeciliğini yapan tutuklu sanık Kadir B. ise, ByLock programı kullandığı yönünde savcılıkta panik halinde ifade verdiğini, mahkemeye sunacağı savunmasında bu ifadesini değiştireceğini beyan etti. Kadir B. ifadesinde, 'Eşimin kullandığı telefonu ikinci el olarak satın aldık. Telefonu aldığımda ByLock isimli program telefonda yüklüydü. Daha sonra ben de yeni aldığım telefonuma yükledim. Bu programı kullanmadım, yazışmadım. Bu program üzerinden Selami Dinç ile konuşmadım' diye konuştu.

İfadesini değiştiren Kadir B.'yi uyaran Mahkeme Başkanı Mustafa Ümit, 'Seni ve bu programı kullananları uyarıyorum, hatırlatmada bulunuyorum. ByLock yazışmaları da artık çözümleniyor. Konuşma yapanların ve programı aktif olarak kullananlar tespit ediliyor. Bence adam gibi söyle yazıştığını' dedi.

Sanık Kadir B. ise, Mahkeme Başkanı Ümit'in uyarısına karşılık ByLock programını kesinlikle kullanmadığını tekrar beyan etti.

İtirafçı olan ünlü iş adamı her şeyi anlattı

Örgüt üyesi olmakla suçlanan ve etkin pişmanlıktan yararlanarak itirafçı olan ünlü iş adamı Mustafa A. ise, FETÖ/PDY üyesi olmadığını ama Fetullah Gülen cemaati ile bir bağı olduğunu, bu cemaatle 2009 yılında bir kırılma noktası yaşadığını belirtti. Dershanelerin kapatılma sürecinden sonra bağının tamamen koptuğunu, vefat eden babasının vasiyeti üzerine Ancın Okulları sebebiyle 2015 Aralık ayına kadar okulun yönetim toplantılarına katıldığını, 2015 Aralık ayında yapılan son toplantıda yönetimden ayrılarak, hisselerini devrettiğini kaydeden Mustafa A., '200'e yakın çalışan, 100 civarında tedarikçim ve 100 milyon TL'lik yatırımlarım heba olmuştur. 388 gündür ülkemizin bölünmez bütünlüğünü yapılan saldırıları kınıyorum. Sorumluların cezasını çekmesini istiyorum. Tutukluluğumun hayatımın en acı günleri olduğunu düşünüyorum. 2004-2009 yıllarında belediye başkan adaylığına seçildim. Bu seçimlerde devletim için mücadele verirken, devletimin bana layık gördüğü tutuklanmama rağmen devletime hiç küsmedim. Adaletin yerine gelmesi için tüm bildiklerimi anlattım. 2009 yılına kadar pozitif olarak görünen cemaate inanarak pek çok faaliyetine destek oldum. Bu destekleri de elebaşı Fetullah Gülen'i memnun etmek için değil, Hakka hizmet için yaptım. Bugün pek çoğumuzu felakete sürükleyen ve görünmeyen taraftaki ihaneti devletimiz fark edemedi, bizim bunu fark etmemiz nasıl olur' ifadelerinde bulundu.

Mustafa A., FETÖ/PDY üyesi olmadığını ama Fetullah Gülen cemaati ile bir bağı olduğunu, bu cemaatle 2009 yılında bir kırılma noktası yaşadığını belirtti. Dershanelerin kapatılma sürecinden sonra bağının tamamen koptuğunu, vefat eden babasının vasiyeti üzerine Ancın Okulları sebebiyle 2015 Aralık ayına kadar okulun yönetim toplantılarına katıldığını, 2015 Aralık ayında yapılan son toplantıda yönetimden ayrılarak, hisselerini devrettiğini kaydeden Mustafa A., '200'e yakın çalışan, 100 civarında tedarikçim ve 100 milyon TL'lik yatırımlarım heba olmuştur. 388 gündür ülkemizin bölünmez bütünlüğünü yapılan saldırıları kınıyorum. Sorumluların cezasını çekmesini istiyorum. Tutukluluğumun hayatımın en acı günleri olduğunu düşünüyorum. 2004-2009 yıllarında belediye başkan adaylığına seçildim. Bu seçimlerde devletim için mücadele verirken, devletimin bana layık gördüğü tutuklanmama rağmen devletime hiç küsmedim. Adaletin yerine gelmesi için tüm bildiklerimi anlattım. 2009 yılına kadar pozitif olarak görünen cemaate inanarak pek çok faaliyetine destek oldum. Bu destekleri de elebaşı Fetullah Gülen'i memnun etmek için değil, Hakka hizmet için yaptım. Bugün pek çoğumuzu felakete sürükleyen ve görünmeyen taraftaki ihaneti devletimiz fark edemedi, bizim bunu fark etmemiz nasıl olur' ifadelerinde bulundu.

Bank Asya Aydın Şube Müdürü Bülent K. ve bir personelinin hac ziyareti sonrası kendisini ziyaret ettiği anımsatan Mustafa A., 'Benden kredimi erken kapatma isteğinde bulundular. Ben kabul etmedim. Talimatla destek olmam söz konusu değildir' dedi. Sanık Mustafa A., bu beyanı üzerine Mahkeme Başkanı Mustafa Ümit'in 'Başka bankalardan da böyle teklif geldi mi' sorusuna 'Ben 25 yıldır ticaretle uğraşıyorum. Çalıştığım beş kadar bankadan hiçbirisi 'krediyi erken kapatırsan şu kadar indirim olur' diye bir teklifle gelmedi. Bu teklif sadece Bank Asya'dan geldi' diye yanıt verdi.

İddianamede 156 kez tekrar edilen soyadının örgütle özdeşleştirilmesinin doğru olmadığını savunan Mustafa A., ifadesine şöyle devam etti: 'Tanıklar beyanlarında Türkçe Olimpiyatlarını organize ettiğimi, köfte ve mantı sattığımı iddia etmektedirler. 2009 sonrasında toplantıya gittiğimi geldiğimi gören varsa mahkeme huzurunda söylemesini istiyorum. Devletime güvenmesem bütün varlığımı yatırıma harcamaz, bugün yurt dışında olurdum. Ne terörden ne de haramdan bir kuruşluk kazancım olmamıştır. Etkin pişmanlıktan faydalanarak davadaki sanıklar hakkında verdiğim ifadelerimin hiçbiri iftira değildir. Bunlara iftira diyenlere aynısını iade ediyorum.'

2009 yılına kadar mütevelli heyetinde yer aldığını itiraf eden Mustafa A., '2009 yılından sonra sözde il imamları zaman zaman ziyaretime geliyordu. 17-25 Aralık sürecinden sonra sözde Aydın il imamı Abdulbekir Kalkan ve Abdülkerim Tikbaş iş yerime ziyarete geldiler. 'Mustafa gelip gitmiyor, bir ziyaret edelim' dediler. Ben de bu ziyarette Zaman gazetesinde yer alan haberlerden dolayı kendilerini eleştirdim. Abdülkerim Tikbaş haklı olduğumu söyledi' dedi.

Aydın'da bu yapının ilk yıllarda mütevelli heyeti toplantılarına 20-25 kişinin katıldığını açıklayan Mustafa A., bu sayının giderek arttığını, mütevelli heyetinin 100'lü rakamları geçtiğini belirterek, toplantıların esnaf grubu olarak yapılmaya başlandığını ifade etti.

Bank Asya Aydın Şube Müdürü Bülent K. ve bir personelinin hac ziyareti sonrası kendisini ziyaret ettiği anımsatan Mustafa A., 'Benden kredimi erken kapatma isteğinde bulundular. Ben kabul etmedim. Talimatla destek olmam söz konusu değildir' dedi. Sanık Mustafa A., bu beyanı üzerine Mahkeme Başkanı Mustafa Ümit'in 'Başka bankalardan da böyle teklif geldi mi' sorusuna 'Ben 25 yıldır ticaretle uğraşıyorum. Çalıştığım beş kadar bankadan hiçbirisi 'krediyi erken kapatırsan şu kadar indirim olur' diye bir teklifle gelmedi. Bu teklif sadece Bank Asya'dan geldi' diye yanıt verdi.

İddianamede 156 kez tekrar edilen soyadının örgütle özdeşleştirilmesinin doğru olmadığını savunan Mustafa A., ifadesine şöyle devam etti: 'Tanıklar beyanlarında Türkçe Olimpiyatlarını organize ettiğimi, köfte ve mantı sattığımı iddia etmektedirler. 2009 sonrasında toplantıya gittiğimi geldiğimi gören varsa mahkeme huzurunda söylemesini istiyorum. Devletime güvenmesem bütün varlığımı yatırıma harcamaz, bugün yurt dışında olurdum. Ne terörden ne de haramdan bir kuruşluk kazancım olmamıştır. Etkin pişmanlıktan faydalanarak davadaki sanıklar hakkında verdiğim ifadelerimin hiçbiri iftira değildir. Bunlara iftira diyenlere aynısını iade ediyorum.'

2009 yılına kadar mütevelli heyetinde yer aldığını itiraf eden Mustafa A., '2009 yılından sonra sözde il imamları zaman zaman ziyaretime geliyordu. 17-25 Aralık sürecinden sonra sözde Aydın il imamı Abdulbekir Kalkan ve Abdülkerim Tikbaş iş yerime ziyarete geldiler. 'Mustafa gelip gitmiyor, bir ziyaret edelim' dediler. Ben de bu ziyarette Zaman gazetesinde yer alan haberlerden dolayı kendilerini eleştirdim. Abdülkerim Tikbaş haklı olduğumu söyledi' dedi.

Aydın'da bu yapının ilk yıllarda mütevelli heyeti toplantılarına 20-25 kişinin katıldığını açıklayan Mustafa A., bu sayının giderek arttığını, mütevelli heyetinin 100'lü rakamları geçtiğini belirterek, toplantıların esnaf grubu olarak yapılmaya başlandığını ifade etti.

Savcılık sorgusunda örgütün şifreli haberleşme programı ByLock'u kullandığını belirten tutuklu sanıklardan Kadir Biricik, mahkemede ByLock kullanmadığını ileri sürdü.

Gözaltına alındığında panik halinde ifade verdiğini söyleyen Biricik, 'İki yıl önce ikinci el telefon satın almıştım. Aldığım bu telefonda ByLock programı vardı. Daha sonra telefonumu değiştirdim. Yeni aldığım telefona da önerilen programlar arasında gördüğüm için ByLock programını indirdim. Programı hiçbir şekilde kullanmadım.' dedi.

-Mahkeme başkanından ByLock yanıtı-

Mahkeme Başkanı Mustafa Ümit, Biricik'in bu sözleri üzerine, 'ByLock kullandığını kabul etmeyenler bir kere daha düşünsün. ByLock'un içerikleri savcılığımıza gelmeye başladı. Yakın zamanda içerikler elimize ulaşmış olacak.' dedi.

2009 yılına kadar FETÖ'nün mütevelli heyetinde yer aldığını kabul eden iş adamı Mustafa Ancın da terör örgütü üyesi olmadığını, darbe girişimiyle de alakasının bulunmadığını söyledi.

Dershanelerin kapanma süreciyle beraber FETÖ ile tüm ilişkisini kestiğini iddia eden Ancın, 'Yardım amaçlı cemaat ile bağlantım vardı. Terör örgütü olduğunu kesinlikle bilmiyordum. FETÖ'den kapatılan Muzaffer Ancın Okullarının 2015 yılına kadar yönetim kurulu başkanlığını yaptım. Bu görevi yürütmemin sebebi ise baba vasiyeti olmasından dolayıdır. 2015 yılının Aralık ayında da tüm hisselerimi devrettim. Bu örgütle hiçbir ticaretim olmadı. Fetullah Gülen'den hiçbir şekilde talimat almadım.' diye konuştu.

Duruşmaya yarın devam edilecek.

11.08.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Aydın'da yürütülen FETÖ/PDY silahlı terör örgütü soruşturması kapsamında aralarında birçok ünlü iş adamı ve bürokratın da bulunduğu 64 sanıklı çatı yapılanması davasında verilen ara kararla 14 sanık tahliye edildi.

Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY silahlı terör örgütü soruşturması kapsamında Aydın 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından iddianamesi kabul edilen örgütün Aydın'daki çatı yapılanmasının ifade işlemleri tamamlandı. Aydın Gençlik Merkezi Şehit Fethi Sekin Tiyatro ve Konferans Salonu'nda 37'si tutuklu 64 sanıklı davanın ilk duruşmasında 5'inci celsenin sonunda ara karar açıklandı. Mahkeme Başkanı Mustafa Ümit, tutuklu ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılan sanıklar ve sanıkların avukatlarının hazır bulunduğu duruşma salonunda verilen ara kararı sanıkların yüzüne okudu.

Açıklanan ara karar doğrultusunda soruşturma kapsamında itirafçı olan ve Etkin Pişmanlık Yasasından yararlanan iş adamları Mustafa A. ve Abdülkerim T. ile tutuklu kaldıkları süre, mevcut delil ve sağlık durumları değerlendirilen sanıklar Adnan A., Arif K., Avni K., Aysun K., Haluk A., İbrahim Hilmi M., Mahir K., Mehmet B., Mehmet Y., Ömer Faruk T., Recep B. ve Salih Y.'nin tahliyesine, diğer 23 sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

FETÖ'nün Aydın çatı yapılanmasının yargılandığı dava 30 Ekim 2017 tarihine ertelendi.

TAHLİYE EDİLEN 14 SANIKTAN 7'SİNE YAKALAMA KARARI

18.08.2017 23:28 Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Aydın'daki "çatı yapılanmasına" yönelik 37'si tutuklu 64 sanığın yargılandığı davada, tahliye edilen 14 sanıktan 7'si hakkında yeniden gözaltı kararı çıkartıldı.

Alınan bilgiye göre, 3. Ağır Ceza Mahkemesince 11 Ağustos'ta Gençlik Merkezi Fethi Sekin Tiyatro Salonu'nda görülen davada haklarında adli kontrol şartıyla tahliye kararı verilen 14 sanıktan 7'si için Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı itirazda bulundu.

İtiraz üzerine aralarında iş adamlarının da bulunduğu 6 kişi Aydın Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı.

Diğer kişinin ise yakalanması için çalışma sürdürülüyor.

Paralel yapı-20 Mayıs (2017) 'Aydın İşadamları Yapılanması/örgüte finansal destek 64 sanık' davası

(12 Ağustos 2017, 14:21), son güncel.: (18 Ağustos 2017, 23:28)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=11063    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
60.940.423