Tam
EskidenYeniye
 

Parçalanan kağıtlar birleşti, liste çıktı

Yalova'daki askeri öğrencileri darbe girişimi için organize eden FETÖ'cü Binbaşı Ferhat Günay'ın polislerle çatışmada öldürülmeden önce yok etmek istediği kağıt parçaları birleştirildi. Günay'ın Hava Harp Okulu öğrencilerinden hangilerinin Yalova'daki kamptan İstanbul'a intikal ettirileceğini önceden belirlediği ve listeler yaptığı ortaya çıktı. Listelerde hangi askeri öğrencilerin nerede görevlendirileceğine bile yer verildi. Bu durum, 'terör saldırısı olacağı ihbarına karşı, sıkıyönetim amacıyla ve benzeri gibi anlık emir üzerine oradaydık' türü savunmaların geçersizliğini ve darbenin önceden hazırlandığını gösterdi.

Önceki haber title=Sonraki haber

27.08.2017 20:55 Yalova'daki askeri öğrencileri darbe girişimi için organize eden FETÖ'cü Binbaşı Ferhat Günay'ın öldürülmeden önce yok etmek istediği kağıt parçaları birleştirilince darbecileri zora sokacak bir liste ortaya çıktı.

23 Ağustos'ta yaşanan gelişmeye göre, Hava Harp Okulu Filo Komutanı Binbaşı Ferhat Günay kanlı kalkışmada Orhanlı gişelerinde çıkan çatışmada öldürülen darbecilerdendi. Günay'ın Hava Harp Okulu öğrencilerinden hangilerinin Yalova'daki kamptan İstanbul'a intikal ettirileceğini önceden belirlediği ve listeler yaptığı ortaya çıktı. Listelerde hangi askeri öğrencilerin nerede görevlendirileceğine bile yer verildi. İstanbul Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianamede isimlerin yanlarında ‘+' işaretleri konulan askeri öğrenciler darbede etkin rol oynadı. Darbe girişimi başarısız olunca Günay, elindeki listeleri parçalayıp delilleri yok etmek istedi. Olay yerinde bulunan parçalanmış kağıtlar, polis tarafından birleştirilince, kalkışmada görevlendirilen askeri öğrencilerin listesi olduğu anlaşıldı. FETÖ'cülerin ‘tatbikata gidiyorduk' ve ‘terör saldırısına karşı plansız bir şekilde harekete geçtik' ‘rastgele seçildik' savunmaları çürütüldü. Listeler darbe hazırlığının günler önceden yapıldığını da ortaya koydu.

İstanbul Başsavcılığı'nın 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile ilgili iddianamesinde yer alan ifadelerde de, Günay'ın elindeki listelerden askerlerin isimlerini okuduğu ve otobüslere binildiği anlatıldı. Şüpheli olarak ifadesi alınan, Hava Harp Okulu Komutanlığı 4. Filo Takım Komutanı Faruk Şimşek, Ferhat Günay'ın öğrencilere hitaben “Sporlar eğitimler rahat hep böyle gideceğini mi sandınız” diyerek gülümsediğini, elinde öğrencilerin isimlerinin bulunduğu listeden karşısında artı bulunan isimleri okuyarak arkasına geçmelerini istediğini söyledi. 50'şer kişilik iki grup oluşturulduğunu söyleyen Şimşek “Daha önceden bir plan yapılarak kimlerin gidip kimlerin kalacağının belirlendiğini anladım” dedi.

‘AJANDADAN 60 ÖĞRENCİ'

Yine şüpheliler arasında yer alan Yüzbaşı Hasan Durak da Ferhat Günay'ın kampta bulunan 150 öğrenci içerisinden yaklaşık 60 kişiyi otobüslere bindirdiğini, isimleri ajandasından okuduğunu, fakat sıradan okuduğunu tahmin ettiğini anlattı. Öğrencilerin iki otobüse bindirildiğini söyleyen Durak, bir otobüsün yaklaşık 45 kişilik, diğerinin 15 kişilik olduğunu belirtti. Ferhat Günay'ın öndeki otobüslerin birine bindiğini, kendisinin de aynı otobüse binmeye yeltendiğinde, arkadaki otobüslerden birine binmesini emrettiğini söyleyen Durak “Ben de 15 öğrencinin bulunduğu otobüse bindim. Günay otobüse binen öğrencilerden 5 kişiyi yanına çağırdı. Yanlarına mühimmat almalarını emretti. Sayısını bilmiyorum. Fakat içerisine mühimmat olan küçük bir sandık öğrenciler tarafından otobüsün içerisine konuldu” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL MAHKEMESİ DAVAYI YALOVA'NIN GÖRMESİNİ İSTEDİ AMA KABUL EDİLMEDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Can Tuncay ve Ergün Güçlü tarafından hazırlanan 258 sayfalık iddianameyi 17 Mayıs'ta kabul eden İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi, suç yerinin Yalova olduğu gerekçesiyle yetkisizlik kararı vermiş, dava dosyasını Yalova'ya göndermişti. Ancak bu gelişmeye Yalova Ağır Ceza Mahkemesi itiraz etti. İtiraz, Bölge Adliye Mahkemesince 10 Ağustos'ta karara bağlandı. Bölge Adliye Mahkemesi, suç yerinin Yalova olduğunu ancak eylemin amacının İstanbul olması gerekçesiyle dava dosyasına İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesince bakılmasına hükmetti. Bu kararın ardından dosyayı yeniden elen alan İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi, tensip zabtı hazırladı. Buna göre davanın ilk duruşmasının, 10 Kasım'da Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayında yapılmasına karar verildi.

İSTENEN CEZALAR

Şüphelilerin, 'TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme', 'Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme', 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme' ve 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve ayrı ayrı 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

İddianamede, ayrıca şüphelilerden Tuncay Yıldırım ve Haşan Kaya'nın 'terör örgütünün faaliyeti kapsamında cebir kullanarak kamu görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle ve kamu görevi gereği elde bulundurulan araç ve gereçlerle gece vakti silahla ve birden fazla kişi tarafından iş yeri dokunulmazlığını ihlal' suçundan üçer yıldan dokuzar yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Astsubaya 'Fişleme' Talebi

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 15 Temmuz darbe girişiminde Yalova'daki Hava Harp Okulu öğrencilerini İstanbul'a sevk eden askerler hakkında hazırlanan iddianamede, örgüt bağlantısını kabul eden şüpheli Astsubay Hasan Yıldırım, ifadesinde kendisinden birlikteki personelin düşünce ve ahlaki yapısı ile hükümete bakış açıları gibi konularda istihbarı bilgi istendiğini belirterek, 'Ben de çeşitli bahanelerle bu bilgileri vermekten kaçındım.' dedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Can Tuncay ve Ergün Güçlü tarafından hazırlanan iddianame, darbeci askeri kanat tarafından hazırlanıp tüm askeri birliklere gönderilen 'Harekat Yıldırım' ibareli tüm yurtta sıkıyönetim ilan edildiğine ilişkin 'Sıkıyönetim Direktifi' ekinde yer alan sözde atama listesinde, darbe sonrası kurulacak sıkıyönetim düzeninde Hava Harp Okulu Komutanı Tümgeneral Fethi Alpay'ın mevcut görevinin yanı sıra İstanbul Valisi olarak yer aldığı belirtildi.

İddianamede, söz konusu listede, Hava Harp Okulu Dekanı Kurmay Albay Ahmet Gümüş'ün mevcut görevinin yanında İş Bankası Genel Müdürü, Hava Harp Okulu Öğrenci Alay Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Ergezen'in mevcut görevinin yanı sıra TRT İstanbul Müdürü, Yalova Hava Meydan Komutanı Kurmay Albay Metin Yıldırım'ın ise Yalova Sıkıyönetim Komutanı olarak atamalarının yapıldığı kaydedildi.

Darbe girişimine bazı unsurlarıyla iştirak eden Hava Harp Okulu ve Yalova Hava Meydan Komutanlığının üst düzey komuta kademesindeki personelin, darbe sonrası mevcut görevlerinin yanı sıra sıkıyönetim rejiminin devamı için kritik konumda başka görevlere atandıkları vurgulanan iddianamede, 'Bu şekilde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terör örgütü mensubu darbeci kanadı tarafından gerçekleştirilmesi planlanan mevcut ve meşru hükümeti devirme eylemi neticesinde, darbe sonrası muhaliflerin sindirilmesi fonksiyonu gören görevlere atanmış olmaları veya devam etmelerinin darbeci askeri kanatla fikir ve eylem birliği içerisinde olduklarını açıkça ortaya koyduğu anlaşılmıştır.' denildi.

'Maaşımızın yüzde 20'sini istiyordu'

İddianamede, şüpheli ve tanık ifadelerine de yer verildi.

Şüpheli Astsubay Hasan Yıldırım, ifadesinde terör örgütüyle bağını kabul etti. Küçükçekmece'de doğup büyüdüğünü, FETÖ mensuplarıyla ilk olarak amcasının götürdüğü bir evde tanıştığını dile getiren Yıldırım, 2003-2004-2005 yılları arasında sohbet için bu kişilerle görüştüğünü anlattı.

Göreve başladıktan sonra yine FETÖ üyelerince 'Sefa' adlı birisiyle tanıştırıldığını aktaran Yıldırım, şöyle devam etti:

'Sadece hafta sonları dışarı çıkabiliyordum. Sefa, İzmir'e gelerek bizimle buluşuyordu. Her görüşmede de bir sonraki görüşmenin nerede, ne zaman olacağını söylüyordu. İki ya da üç haftada bir görüşüyorduk. Görüştüğümüz yer İzmir Karabağlar'da ara sokaktaki bir esnafın eviydi. Biz eve geldiğimizde evde kimse olmuyordu. Sefa ile buluştuğumuzda ben, Erkan Altıparmak oluyordu. Aynı sınıfta eğitim gördüğüm kişiydi. Biz evde buluştuğumuz süre dahilinde Fetullah Gülen'in vaazlarını dinliyorduk. Kitap okuyorduk. Namaz kılıyorduk. Okul iki sene sürdü ve biz görüşmeye devam ettik.'

Yıldırım, okul bitiminde Sivas'ta görev yaptığını anlatarak, burada iki kişiyle ev tuttuklarını söyledi.

'Hakan' isimli bir kişinin 2 haftada bir evlerine geldiğini dile getiren Yıldırım, şunları kaydetti:

'Sonrasında bize eve 'İnternet bağlatmayacaksınız.' dedi. Ayrıca maaşımızın yüzde 15-20 kadarını kendisine elden vermemiz gerektiğini söylemişti. Ekonomik durumumuz müsait olmadığı için karşı çıktım. İnterneti de bağlattım. Ayrıca birliktekilerle yakın ilişkiye girmemizi istemiyorlardı. Birlikteki personelin düşünce ve ahlaki yapısı ile hükümete bakış açıları gibi konularda istihbarı bilgi istedi. Ben de çeşitli bahanelerle bu bilgileri vermekten kaçındım.'

'Mutlak itaat istiyorum'

Tanık Kadir Fırat, Hava Meydan Komutanlığında istihbarat astsubayı olarak görev yaptığını anlatarak, görevi gereği Hava Meydan Komutanlığında personelin istihbarat takipleri ile personel yazışmalarını yaptığını söyledi.

Olay günü Hava Meydan Komutanlığında nöbetçi astsubay olarak nöbet tutarken saat 11.30 sıralarında helikopterle Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Hava Harp Okulu Komutanı Tümgeneral Fethi Alpay, Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Hasan Küçükakyüz ve general rütbesindeki komutanların geldiğini anlatan Fırat, heyetin Kurmay Albay Metin Yıldırım ve Kurmay Albay Hüseyin Ergezen'i ziyaret ettikten sonra saat 16.30 sıralarında ayrıldıklarını kaydetti.

Hava Meydan Komutanı Kurmay Albay Yıldırım'ın normal zamanların aksine 15 Temmuz'da mesaisi bitince misafirhaneye çekilmek yerine makam odasında kaldığını ifade eden Fırat, 'Saat21.00-22.00 sıralarında cep telefonumdan rehberimde kayıtlı olmayan birisi aradı. Konuştuğum kişinin Hava Meydan Komutanı Metin Yıldırım olduğunu anladım, acilen beni yanına çağırdı. Yanına giderken yolda cephanelik depo sorumlumuz Alaettin Mercan arkadaşımın telaşlı bir şekilde karargaha gittiğini gördüm. Ne olduğunu sorduğumda Yıldırım'ın kendisini acil çağırdığını, oraya gittiğini söyledi. Birlikte komutanımızın yanına karargahın önüne gittik. Yıldırım, Başçavuş Alaettin Mercan'dan mühimmat deposunu açmasını istedi. Mercan anahtarın yanında olmadığını söyleyince acil anahtarı getirip, cephaneliği açması emrini verdi.'

Yıldırım'ın Güvenlik Bölük Komutanı Üsteğmen İsa Akar'a 25 çelik yeleği acil şekilde getirmesini emrettiğini dile getiren Fırat, cephaneliğin olduğu yere kasalı kamyonet isteyen Yıldırım'ın sürekli 'Kimse emirlerime yorum yapmasın, mutlak itaat istiyorum. Turuncu alarm.' dediğini aktardı.

'Dışarıdan gelen kim olursa olsun vurun' emri

Tanık Teğmen Serkan Demirkan, olayın emir komuta dışında gerçekleşen bir askeri kalkışma olduğunu öğrendikten sonra beklemeye başladıklarını dile getirerek, 'Hava Harp Okulu öğrencilerini taşıyan otobüsler çıktıktan hemen sonra Komutan Metin Yıldırım'ı 'Dışarıdan gelen kim olursa olsun vurun.' emrini verdi.' dedi.

Tanık öğrencilerden Oğuz Kılıç, 15 Temmuz'da uyuduktan 10 dakika sonra içtima alanına çağrıldıklarını belirterek, komutanların da tam teçhizatlı olarak içtima alanında bulunduğunu söyledi.

İçtima alanında Binbaşı Ferhat Günay'ın kendilerine ' Sabah akşam yatıyoruz artık hazırlıksız eğitim yapalım.' dediğini aktararak, şunları kaydetti:

'Filomuzdan 5 kişi rastgele seçilerek Silahhane'ye götürüldü, ben de onların içindeydim. Silahhane'ye gittik, kamyonet mühimmat deposunun önüne yanaşıyordu. Depo önünde yaklaşık 10 mermi kasası vardı, aynı zamanda cipin kasasında da 10 sandık vardı, bunlar askerler ve birkaç Harbiyeli tarafından kamyonete yükleniyordu. Bu esnada soyadı Yıldırım olan Albay da oradaydı. Ceyhun Özak Üsteğmen, silahhaneye girdi, sis bombası ve ses bombasını cebine koydu.'

GENELKURMAY'IN BİLİRKİŞİ RAPORU

Genelkurmay Başkanlığı tarafından hazırlanan bilirkişi raporunda, darbecilerin hazırladıkları sıkıyönetim direktifinde yer alan atama listesinin örgütün sivil ve askeri üst düzey mensuplarınca hazırlandığının belirlendiği belirtildi.

Raporda, atama listesi hazırlanırken askerlerin resmi hiyerarşiye uygun davrandığı, örgütün sivil otoritesinin ise daha düşük rütbedeki kişileri önemli yerlere getirmeye çalıştığı kaydedildi.

Ayrıca atama listesinde yer alanların büyük çoğunluğunun FETÖ/PDY mensubu olduğuna dair haklarında resmi makamlardan Genelkurmay Başkanlığı'na bilgi verildiği kaydedildi.

Darbeci askeri kanat tarafından hazırlanıp tüm askeri birliklere gönderilen 'Harekat Yıldırım' ibareli sıkıyönetim direktifi ekinde yer alan atama listesinin farklı eller tarafından oluşturulduğu belirlendi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılığınca Yalova Hava Meydan Komutanlığı'nda darbe girişimine katılan askerler hakkında hazırlanan iddianamede Genelkurmay Başkanlığı tarafından hazırlanan bilirkişi raporunda çarpıcı bir bilgiye yer verildi. Darbenin başarılı olması durumunda sıkıyönetim tarafından ülke yönetimine atanacak kişilerin sivil ve askeri mensuplarınca ortaklaşa hazırlandığı ancak, hiyerarşide farklılıklar olduğu ortaya çıktı.

ANAYASAL DÜZENİ ORTADAN KALDIRMAK MAKSADIYLA HAZIRLANMIŞ BİR MESAJ EMRİ...

İddianamede darbe girişimi soruşturması kapsamında Genelkurmay Başkanlığı'nca oluşturulan bilirkişi heyeti tarafından 21 Şubat 2017 tarihinde hazırlanan sözde 'atama listesi'yle ilgili raporda 'Sıkıyönetim direktifi isimli mesajın metin ve ekleri incelendiğinde; ilk olarak bahsedilmesi gereken hususun bu mesajın, FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü tarafından anayasal düzeni ortadan kaldırmak maksadıyla hazırlanmış bir mesaj emri olduğu' ifade edildi.

ATAMA LİSTESİNDEKİLERİN FETÖ'CÜ OLDUKLARI GENELKURMAY'A BİLDİRİLMİŞ

Yine raporda, darbe mesajında imzası olanların ve mesajın eklerinde yer alan atama listelerinde kendilerine görev tevdi edilenlerin büyük bir çoğunluğunun daha önceden FETÖ/PDY mensubu olduğuna dair haklarında resmi makamlardan Genelkurmay Başkanlığı'na bilgi verildiği kaydedildi.

ATAMA LİSTESİ, ÖRGÜTÜN SİVİL VE ASKERİ ÜST DÜZEY MENSUPLARINCA OLUŞTURULDU

Raporda, birbirinden habersiz hücreler şeklinde yapılanan terör örgütünün gizliliğe azami önem vermesi ve yıllarca örgüt içerisinde yer alan bir kişinin ancak çok sınırlı sayıda örgüt mensubunu tanıyabildiğine dikkat çekilerek, 'Bu darbe planının eklerinde yer alan atamaların örgütün en üst düzeydeki sivil ve askeri mensuplarınca ortaklaşa hazırlanabileceği' belirtildi.

LİSTELER ÇOK ÖNCEDEN HAZIRLANMAYA BAŞLANDI

Raporda, atamaların örgüt içerisindeki güvenilirlikleri ve örgüt içerisindeki konumlarının dikkate alınarak yapıldığı belirtilerek, 'Bu kadar üst düzeyde örgüt elemanı hakkındaki bilgiye, bir veya iki kişinin hakim olmasının mümkün görülmediği, bu nedenle de listenin hazırlanmasına çok önce başlandığı, örgütün sivil ve askeri üst düzey elemanları arasında koordine edilerek oluşturulduğu' ifade edildi.

ATAMA LİSTELERİ ÖRGÜTÜN FARKLI HÜCRELERİ TARAFINDAN HAZIRLANDI: UYUŞMAZLIKLAR VAR

Atama listesi eklerinin ayrıntılı incelemesine yer verilen raporda dikkat çeken bir ayrıntıya da yer verildi. Raporda birliklere gönderilen sıkıyönetim listelerinin eklerinde farklılıklar olduğu belirtildi. Örneğin, İl Sıkıyönetim Komutanlıkları listesinin farklı, Sıkıyönetim Mahkemeleri Görevlendirme Listesinin ise daha farklı format ve yazı karakterinde hazırlandığına dikkat çekildi. Yine listenin farklı eklerinde yer alan general atamaları ile askeri hakimlerin atamalarında önemli ve kritik bir görev olan Genelkurmay Adli Müşavirliği'ne iki farklı kişinin atandığı, bu kişilerin de Tuğgeneral Hayrettin Kaldırımcı ile Albay Muharrem Köse olduğu kaydedildi. Raporda, bu durumun 'Sözde atama listelerinin birbirinden farklı örgüt hücreleri tarafından yeterince koordine edilmeden hazırlanarak darbeyi planlayan Yurtta Sulh Konseyine mensup üst düzey sivil ve askeri örgüt üyelerine verildiği' ifade edildi.

TSK HİYERARŞİSİ İLE ÖRGÜT HİYERARŞİSİNDEKİ FARKLILIK

Raporda bir başka dikkat çekici bilgi ise, TSK içerisindeki yapılanma ile örgütün sivil yapılanması arasındaki hiyerarşinin farklı olması. Raporda, TSK içerisindeki örgüt mensuplarının atama listesinde resmi hiyerarşiye dikkat ettiği, ancak sivil otoriteleri tarafından hazırlanan listelerde bu hiyerarşiye uyulmadığı kaydedildi. Raporda, 'Daha üst rütbeli personel mevcutken darbe emrinin Tuğgeneral rütbesinde bir personel tarafından imzalanmış olmasının bu durumu izah ettiği' belirtildi.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-05 Mayıs (2017) 'İstanbul 16 sanık Darbe Yap./Hava Harp Okulu Öğrencileri' davası

(27 Ağustos 2017, 20:46)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=11180    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

ABD Görevlisi Cantürk davası

25.07.2020 11:46 İstanbul'da, ABD Başkonsolosluğu'nun güvenlik biriminde çalışan Nazmi Mete Cantürk'ün eşi ve kızıyla birlikte Silahlı terör örgütüne üye olma suçundan yargılandığı davaya devam edildi. Mütalaasını açıklayan savcı Cantü..
Tamamı 25.7.2020

Welt Muhabiri Yücel'e Hapis

25.07.2020 13:03 İstanbul'da, Alman Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel'in 'terör örgütü propagandası yapmak' ile 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek' suçlarından yargılandığı dava karara bağlandı. 16 Temmuz'da İstanbul 32. Ağır ..
Tamamı 25.7.2020

FETÖ kılcallarına inen yol: Ankesör

25.07.2020 14:21 FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından prensip edindiği gizlilik ilkesi, gözaltına alınan bir mahrem askerin itiraflarıyla başlanan "ankesör" operasyonlarıyla açığa çıkarıldı. 14 Temmuz'da basına yans..
Tamamı 25.7.2020

Futbolda Şike davası

25.07.2020 12:12 İstanbul'da, Yargıtay 5. Ceza Dairesinin, aralarında eski Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, eski Fenerbahçe yöneticisi Şekip Mosturoğlu'nun da aralarında bulunduğu 36 sanık hak..
Tamamı 25.7.2020

Jandarma: Darbeye 121 Müebbet

04.07.2020 13:29 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 245 sanıklı dava sona erdi. 86 kişi 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan ağırla..
Tamamı 4.7.2020

CHP'li Oğuz'a Fetö'den Hapis

04.07.2020 14:53 İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye olduğu iddiasıyla hakkında dava açılan ve görevden uzaklaştırılan eski Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz'un yargılandığı dava sona erdi. 19.06.2020 GÜNKÜ DURUŞ..
Tamamı 4.7.2020

Balıkesir: Darbeye 1 Müebbet

04.07.2020 14:05 Balıkesir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili eski Bandırma 6. Ana Jet Üssü Komutanı hava pilot tuğgeneral Mustafa Rüştü Çelenk'in de yargılandığı dava sona erdi. 1 Temmuz'da Balı..
Tamamı 4.7.2020

Büyükada davasında 3 Hapis

04.07.2020 14:21 İstanbul'da, Büyükada'da 5 Temmuz 2017 tarihinde yaptıkları toplantıya ilişkin insan hakları örgütlerinin temsilcisi 11 sanığın 'Silahlı terör örgütüne üye olma' ve 'Silahlı terör örgütüne yardım etme' suçlarından yarg..
Tamamı 4.7.2020

Yargıtay İyidil'in Beraatini Bozdu

04.07.2020 16:24 Ankara'da, Yargıtay 16. Ceza Dairesi, İyidil ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski tümgeneral Hamza Koçyiğit, eski tuğgeneral Lütfi İhsan Yanıkoğlu, beraat eden sanıklar eski korgeneral Abdullah B..
Tamamı 4.7.2020

Kastamonu: Müebbet Onandı

04.07.2020 15:42 Kastamonu'da, 15 Temmuz darbe girişiminde sözde 'yurtta sulh konseyi' atama listesinde Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanı ve İçişleri Bakanlığı Müsteşarı olarak görevlendirilen eski Kastamonu Jandarma Bölge ..
Tamamı 4.7.2020

Şırnak: Müebbet Gerekçesi

04.07.2020 15:36 Şırnak'ta, FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili Adana'da görülen davada ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan eski Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanlığı Harekat ve Eğitim Şube Müdürü binbaşı Hasan Bilgin'in ör..
Tamamı 4.7.2020

Mersin: Müebbetler Onandı

04.07.2020 15:20 Mersin'de, 15 Temmuz'daki darbe girişimi katıldıkları suçlamasıyla yargılanan eski Akdeniz Bölge Komutanı Nejat Atilla Demirhan ve 4 sanığa verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi'nc..
Tamamı 4.7.2020

Futbolda Şike Kumpası davası

04.07.2020 14:37 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'Futbolda şike soruşturması'nda kumpas iddialarına ilişkin haklarında dava açılan 4'ü tutuklu 107 sanığın yargılanmasına devam edildi. 01.07.2020 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞA..
Tamamı 4.7.2020

7 Şubat MİT Kumpası davası

04.07.2020 14:26 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı açıktan giriştiği ilk operasyon olarak tanımlanan ve MİT Başkanı Hakan Fidan'ın da aralarında bulunduğu bazı kamu görevlilerinin ifad..
Tamamı 4.7.2020

Karlov suikastı davası

04.07.2020 12:44 Ankara'da, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, o sırada görevde olmayan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ..
Tamamı 4.7.2020

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

04.07.2020 1 7:04 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar..
Tamamı 4.7.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
44.790.035