Tam
EskidenYeniye
 

Gladio´nun surlarında gedik böyle açıldı

Yarım asırdan bu yana Korku İmparatorluğu olarak Türkiye gündeminde olan Gladio´nun, ilk kez bu kadar kodları deşifre edildi. Cafesiyaset yazarı Zihni Çakır, Gladio surlarında gediğin nasıl açıldığını yazdı.

Önceki haber title=Sonraki haber

Gladio´nun surlarında gedik böyle açıldı

Yarım asırdan bu yana Korku İmparatorluğu olarak Türkiye gündeminde olan Gladio´nun, ilk kez bu kadar kodları deşifre edildi. Cafesiyaset yazarı Zihni Çakır, Gladio surlarında gediğin nasıl açıldığını yazdı.

Başbakan Erdoğan´ı korku imparatorluğu kurmakla itham eden Gladiocular

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ocak ayının 2. haftasında, ?Birileri çıkıyor ´Korku İmparatorluğu´ndan bahsediyor. Kimlerin bu ülkede Korku İmparatorluğu kurmaya çalıştığını bize şu son aylar gayet iyi gösterdi? şeklinde bir açıklama yaparken, Ergenekon Operasyonunun 10. dalgası ve topraktan fışkıran cephaneliklerle ?borular? tartışılıyordu. Ergenekon avukatlığını alenen ilan edenler, Başbakan ve AK Parti hükümetini ?Korku İmparatorluğu? kurmakla itham ediyordu. Oysa Başbakan´ın ve Ak Parti hükümetinin Korku İmparatorluğu kurmakla itham edildiği dönemde, onu demokrasi dışı yollarla yıkmayı hedefleyen GLADIO´nun cephaneliklerinden, el bombaları, lav silahları, uzun menzilli suikast silahları, roket atarlar, tüfekler, C4 ve TNT patlayıcıları ve bir yerleri yok etmenin gayreti içerisinde hazırlanan bombalama eylem planları fışkırıyordu. Aslında topraktan ve evlerden fışkıran bu kan dondurucu cephanelikler, onbinlerce sayfalık fişleme ve eylem planlarıyla devlete ait çok gizli belgeler, yarım yüzyılı aşan bir zamandır GLADIO eliyle kurulan Korku İmparatorluğu´nun propaganda yöntemi olan, kontrollü gerilim stratejisinin temel cephaneliklerden başka bir şey de değildi.

Maraş Çorum Malatya İpekçi Üçok Mumcu Kışlalı ve Danıştay saldırılarında kullanılanlar Ergenekon cephanelikleri değil miydi?

GLADIO, yarattığı ve yaşam alanı bulduğu Korku İmparatorluğu´nun devamı için kimi zaman medya üzerinden yürüteceği kara propagandanın ana unsuru fişlemeler ve devlete ait çok gizli belgeleri kullanırken, kimi zaman da o imparatorluğun can simidi olan kontrollü gerilim stratejisini uygulayacak kan ve şiddete dayalı eylemler için akla gelebilecek her türlü cephaneliğe sahipti. Maraş´ta, Malatya´da, Çorum´da, Kanlı 1 Mayıs´ta, Madımak´ta, Dağlıca´da, Aktütün´de; 33 Fidanın, Gün Sazak´ın, Abdi İpekçi´nin, Bahriye Üçok´un, Uğur Mumcu´nun, Ahmet Taner Kışlalı´nın, Necip Hablemitoğlu´nun katlinde, Danıştay Saldırısı´nda kullanılan bu cephanelikler değil miydi? Bu İmparatorluk eliyle yaratılmak istenen, toplumsal, ekonomik ve ideolojik değişim ve dönüşüm hedefinden medet umanlar, elbette bu Korku İmparatorluğu´nun yıkılması anlamına gelen Ergenekon Soruşturma sürecine de kuşkuyla bakacaktı. Bu süreci yöneten adli mercilere cesaret veren Başbakan´ı çok iyi bildikleri ?Korku İmparatorluğu?nu kurmakla suçlayacaklardı tabii ki. Yahudi sermayesinin finansmanıyla kurulan NATO´nun, 1950´lerde hem müttefiklerinin hem de kimi bağlantısız ülkelerin başına bela ettiği ve asıl amacı ABD´yi parmağında oynatan aynı sermaye sahiplerinin küresel kazanımlarını garanti altına almak olan GLADIO, Türkiye´de de bu yönde faaliyetlerini yarattığı Korku İmparatorluğu üzerinden yürüttü. Örneğin yaşanan üç fiili, bir post-modern bir de e-muhtıra içerikli askeri müdahale süreçlerinin, GLADIO eliyle yaratılan Korku İmparatorluğu´nun devamını sağlamaktan başka birşeye hizmet etmediğini görememek için kör olmak gerek.

Millet iradesini yargı eliyle alma denemesi nasıl işledi?

Aslında Başbakan´ı Korku İmparatorluğu kurmakla itham etmek, bu ülkenin esir edildiği asıl imparatorluğun sarsılmaya başlamasına verilen bir reaksiyondan başka bir şey de değildi. Çünkü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´ın 25 Şubat 2005´te yaptığı ?Ulusa Sesleniş? konuşmasında, MİT tarafından çerçeveleri belirlenerek hazırlanan ?Türkiye´nin Yeni Dış Politika Konsepti?ni açıklaması, toplumu esir alan ve her türlü hukuksuzluk ve kanunsuzlukla, demokrasi dışı tüm faaliyetleri vatanseverlik olarak gösteren Korku İmparatorluğu´nun surlarında, derin hasarlara yol açmıştı. Bu hasarları izole ederek imparatorluğunu korumak isteyen GLADIO, arkasında büyük bir toplumsal destek olan AK Parti´yi, kendi bildik yöntemleriyle indirmeyi hedefliyordu. Bu hedeflerden ilk uygulamaya konulan ise; hukuksuzluğu hukuk süreciyle kamufle edip, millet iradesini, yetkisini milletten alan yargı eliyle al aşağı etme denemesiydi. Kapatma davası girişimlerinin hukuki ve sosyolojik tanımını, bundan başka cümlelerle yapabilmek mümkün değildi.

AK Parti´nin iktidarda kalmasının temel yolu Ergenekon denilen Gladio´nun lağvedilmesidir

Dolayısıyla, neredeyse yarım yüzyıldır ülkeyi esir alan ?Korku İmparatorluğu?nun sınırlarını tespit etmiş olan ve bunu yıkmakta kararlı bir irade sergileyen AK Parti´nin iktidarda kalmasının temel yollarından biri, Ergenekon denilen GLADIO´nun lağvedilmesiydi. Üstelik Türkiye´nin çığır açan dış politika ve demokratikleşme adımlarına, gerek geçmişteki gerekse yakın zamana kadarki keyfiliği ve antidemokratikliğiyle GLADIO´nun en büyük engel teşkil edeceği de biliniyordu. GLADIO, gücünü, faili meçhul cinayetlerden, esrarengiz patlamalara, dışta ve içte darbe teşebbüslerinden, basının farklı amaçlarla kullanılmasına kadar birçok karanlık ve kirli temel üzerine oturmuş Korku İmparatorluğu´ndan alıyordu. Bu da, belirlenen bağımsız ve dirayetli yeni dış politika konseptiyle tüm farklılıkların eşitlik ve özgürlüğü, devletin şeffaflaştırılması, siyasi otorite üzerindeki askeri oligarşinin enterne edilmesi ve terörün bitirilmesine dair demokratikleşme adımlarına karşı bir tehditti.

Gladio´nun surlarında gedik açıldı bir kere

Ne var ki GLADIO ve Korku İmparatorluğu´nun yarattığı toplumsal yapıdan beslenen yerleşik kurumlar ile siyaset aktörleri, bir siyasi rant kapısı olarak gördükleri daha da acısı, siyasal iktidar mücadelesinde halk yerine kapısını çalacakları asıl güç olarak kabul ettikleri bu derin yapı ve onun yarattığı imparatorluğun sarsılması ve yıkılmasına, yapının kendisinden daha büyük bir reaksiyon gösterdiler. Bununla da yetinmeyip avukatlığını üslendiler. Bu da yetmedi, Başbakan Erdoğan ve AK Parti iktidarını, yaşamaktan zevk aldıkları ve aslında kendi varlıklarını borçlu oldukları Korku İmparatorluğu´nu kurmakla suçladılar. Ama tüm bunlar kifayetsizdi. Yarım yüzyıllık Korku İmparatorluğu´nun surlarında gedik açılmıştı bir kere. Açılan gedikler zamanla büyüdü, büyüdü, büyüdü... Şimdi de o imparatorluğu ayakta tutmaya çalışan GLADIO´nun tüm sırları ifşa olmaya başladı. Artık en altından en tepesine o fotoğrafı görebilmek mümkün. O fotoğrafın; Korku İmparatorluğu: GLADIO´dan başka bir adı da yok... ( Zihni Çakır, Cafesiyaset)

(13 Kasım 2009, 09:40)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=1120    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'ye 'La Casa de Papel' Darbesi

17.11.2021 10:44 Ankara'da, FETÖ soruşturması kapsamında Dışişleri Bakanlığında üst düzey görevli 53 örgüt mensubu ile bir 'mahrem imam', Dışişleri Bakanlığında aktif görev yaptığı anlaşılan bir Bylock kullanıcısından yola çıkılarak de..
Tamamı 15.11.2021

Şike Kumpası Yargısına dava

15.11.2021 15:27 İstanbul'da, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' kumpasında yer aldıkları gerekçesiyle 38 eski savcı ve hakim hakkında iddianame hazırlandı. 5 Kasım'daki gelişmeye g..
Tamamı 15.11.2021

Gülen'in Casuslarına 56 Yıl Hapis

15.11.2021 12:12 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesi sona erdi. Altaylı'ya..
Tamamı 15.11.2021

ABD Görevlisinin Hapsi Onandı

17.11.2021 11:12 İstanbul'da, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Nazmi Mete Cantürk'e 'FETÖ'ye yardım' suçundan verilen 5 yıl hapis cezası istinaf incelemesini tamamlayan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi tarafın..
Tamamı 17.11.2021

Balyoz kumpasında 'Taraf' davası

15.11.2021 13:46 İstanbul'da, yeniden görülen ve 7 sanık hariç beraat kararıyla sonuçlanan 'Balyoz Planı' davasında bazı sanıklara kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin haklarında dava açılan Taraf gazetesi yazarları Mehmet Baransu, Yasem..
Tamamı 17.11.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

17.11.2021 10:56 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 17.11.2021

Kuleli: Gülen ve Doktorları davası

15.11.2021 15:15 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) lideri Fetullah Gülen ile 11 askeri doktorun, Kuleli Askeri Lisesi'nde eğitim gören 33 öğrenci hakkında sahte sağlık kurulu raporları düzenleye..
Tamamı 15.11.2021

Zirve Katliamı: Fetö Kumpası davası

16.11.2021 12:18 Malatya'da, biri Alman 3 kişinin öldürüldüğü Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) çıkarları doğrultusunda yalan ifadeyle bazı kişilerin mağdur olmasına sebebiyet ..
Tamamı 16.11.2021

Darbede TRT İşgali davası

15.11.2021 15:23 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 15.11.2021

Ergenekon Yargısı Yargılanıyor

15.11.2021 12:53 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpas davalarından 'Ergenekon' davasına bakan 8 eski hakim ve savcının, 'suç uydurmak ve görevi kötüye kullanmak' suçlarından Yargıtay'da yargılanmalarına devam edildi. 1..
Tamamı 15.11.2021

Donanma Darbe davası

16.11.2021 12:14 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi. ..
Tamamı 16.11.2021

Balıkesir: 17 sanıklı Darbe davası

15.11.2021 13:22 Balıkesir'de, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimiyle ilgili açılan dava kapsamında 10'u tutuklu 17 sanığın yargılanmasına devam edildi. 3 Kasım'da Balıkesir 3. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya, tutuklu..
Tamamı 15.11.2021

Balıkesir: 6 sanıklı Darbe davası

15.11.2021 13:16 Balıkesir'de, Edremit ilçesindeki 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığında FETÖ'nün darbe girişimi gecesi yaşananlarla ilgili 3'ü tutuklu 6 sanığın yargılanmasına devam edildi. 11 Ekim'de Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkeme..
Tamamı 15.11.2021

İstanbul Üniversitesi Fetö davası

15.11.2021 14:08 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) İstanbul Üniversitesi'ndeki akademik yapılanmasına ilişkin aralarında eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanı Fatih Gürsul'un da bulunduğu 10 sanığın, ..
Tamamı 15.11.2021

FETÖ Medya Yapılanması davası

15.11.2021 14:01 İstanbul'da, daha önce karara bağlanan 25 sanıklı FETÖ medya yapılanması davasının, 8 sanık yönünden Yargıtayca bozulmasının ardından yeniden görülmesine devam edildi. 26 Ekim'de İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde y..
Tamamı 15.11.2021

Fetö MASAK Yapılanmasına 3 Hapis

15.11.2021 12:41 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) yapılanması kapsamında 8 sanığın yargılandığı davada 7 sanık için karar çıktı. 4 Kasım'da Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görül..
Tamamı 15.11.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
53.018.839