Tam
EskidenYeniye
 

28 Şubat'ta medya ayağı tartışması

28 Şubat dönemine ilişkin 103 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. Davada müşteki avukatı olarak dinlenen Cüneyt Toraman, Türkiye'de gerçek anlamda darbe yargılamasına 15 Temmuz'dan sonra başlandığına işaret ederek, 'Yani 40'dan fazla açılmış dava var, iddianamelerin çoğu elimizde, bakıyoruz. Keşke bu davanın iddianamesi de bu şekilde hazırlansaydı. Mesela o davada medya sorumluları var, siyasiler var, iş adamları var, askerler var, çoğu tutuklu. Bu davada niçin yok, nasıl bir darbe davası? Bu çelişkiye dikkati çekmek istiyoruz.' dedi. Diğer müşteki avukatlarının da davanın genişlemesi için yaptıkları talep mahkemece reddedildi. Müdahil avukatlarının talebini değerlendiren mahkeme heyeti, darbenin medya ve STK ayağına ilişkin yürütülen soruşturmanın beklenilmeden davaya devam edilmesine karar verdi. Mahkeme heyeti, bunun yerine avukatların Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulabileceğini ifade etti. Savcıya esas hakkındaki mütalaası için süre verilmesine karar veren mahkeme, davayı 21 Kasım'a bıraktı. Müdahil avukatları, 28 Şubat davasının medya ve STK ayağına ilişkin soruşturma için Başsavcılığa suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

10.09.2017 14:47 28 Şubat dönemine ilişkin 103 sanığın yargılandığı davaya devam edildi.

6 Eylül'de Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki 28 Şubat davasının duruşmasına, sanıklar, bazı müdahiller ve taraf avukatları katıldı.

Sanık avukatlarının, duruşmadaki Genelkurmay Başkanlığından bazı belgelerin istenmesi talebini Mahkeme Başkanı Mustafa Yiğitsoy 'delillerin toplandığı' gerekçesiyle reddetti.

Bu sırada söz alan sanıklardan emekli Tümgeneral Ümit Şahintürk, 'Burada bulunan silah arkadaşlarımla olmaktan gurur duyarım. Ancak atılı suçla ilgili tarih ve yere baktığımız zaman, benim böyle bir yerde bulunmadığım ortada. Ayrıca burada suçlanan çalışma grubuyla ilgili hiçbir yerde adım geçmiyor.' diye konuştu.

Çevresindekilerin duruşmalara gelirken kendisine '28 Şubat davası daha bitmedi mi? Nereye gidiyorsun?' diye sorduğunu aktaran Şahintürk, 'Dava sürecinde bazı arkadaşlarımız vefat etti. Yargılama çok ağır ilerliyor, böyle giderse yakında yargılayacak kimseyi bulamayacaksınız. Bize davayı açanlar şu an hapiste. Bizler bu ülkeye büyük hizmet yaptık. Davadan beraatimi talep ediyorum.' ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Yiğitsoy, 'Ölenlere Allah rahmet eylesin. Biz de davayı bitirmeye çalışıyoruz. Bir yandan talepte bulunuyorsunuz bir yandan da 'Davayı bitirin.' diyorsunuz. Ben bunu anlamadım.' karşılığını verdi.

- 'Gerçek bir darbe'

Duruşmada daha sonra müdahillerin dinlenmesine geçildi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığında öğretmen kıdemli yüzbaşı olarak görev yaparken 28 Şubat sürecinde rütbesi piyade ere düşürülüp ordudan ihraç edilen İbrahim Keleş, o dönemin 'postmodern bir darbe' olarak adlandırılmasına rağmen gerçek bir darbe olduğunu söyledi.

Keleş, 'REFAHYOL hükümeti görevi bırakmasaydı, darbeyle yönetime el konulacaktı, darbe yapılacaktı. İlgili yerlerden o döneme ilişkin güncellenmiş sıkıyönetim planı istenirse bu görülecektir.' değerlendirmesini dile getirdi.

Müdahil Keleş, 28 Şubat sürecinde, yaşam şekilleri ve inançları yüzünden baskıya maruz kaldıklarını vurgulayarak, disiplin ve çalışkanlığıyla herkesin takdirini toplamasına rağmen eşinin kıyafetinin sorun olarak görüldüğünü anlattı.

Sanıklardan şikayetçi olduğuna dikkati çeken Keleş, kendisi gibi milyonlarca mağdur insan adına hukuk ve adaletin yerine getirilmesini temenni ettiğini söyledi.

- 'Vatanperver insanlar tasfiye edildi'

Müdahil Fatma Türkkol da 28 Şubat sürecinde başörtüsüyle okumak istediğini ancak buna izin verilmediğini ifade etti.

Başörtülü olarak girmek istediği üniversite sınavından terörle mücadele polisleri eşliğinde çıkarıldığını kaydeden Türkkol, 'Kimseye bir şey yapmadım. 'İrtica ile mücadele' diyenler bana yıllarımı kaybettirdi. Yurt dışında okumak zorunda kaldım. Beni inançlarımla ideallerim arasında seçim yapmak zorunda bırakan, memleketimden uzaklaştırılan bu insanlardan şikayetçiyim.' şeklinde konuştu.

Müdahil doktor Hasan Hüseyin Uludağ ise 28 Şubat döneminde eşi tesettürlü, vatanperver ve dinine bağlı insanların tasfiye edildiğini belirtti. Kendisinin de bu kapsamda Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) atıldığını bildiren Uludağ, sanıklardan şikayetçi oldu.

TSK'dan atıldıklarını kaydeden diğer müdahiller de 28 Şubat sürecinde yaşam şekilleri ve inançları yüzünden baskı gördüklerini dile getirdi. Müdahiller, sanıkların gerekli cezaya çarptırılması talebinde bulundu.

Duruşmanın öğleden sonraki oturumunda, avukatların beyanları dinlendi.

Duruşmada söz alan müşteki avukat Cüneyt Toraman, 28 Şubat darbesine benzer Türkiye'de ve dünyada pek çok darbe olduğunu belirterek, bu benzerliklerin 28 Şubat'ı inkar edenlere karşı söylenmesi gerektiğini anlattı.

Uluslararası sempozyumlara gelen pek çok araştırmacı ve hukukçunun ülkelerinde 28 Şubat'a birebir benzer girişimler olduğunu öğrendiklerini vurgulayan Toraman, 'Gerek Türkiye'de ve dünyada gerçekleşen darbeler, gerekse darbelerle ilgili yargılamalar davamız açısından önemli. Türkiye'de ilk darbe yargılaması, gerçek anlamda 15 Temmuz'dan sonra başladı. Yani 40'dan fazla açılmış dava var, iddianamelerin çoğu elimizde, bakıyoruz. Keşke bu davanın iddianamesi de bu şekilde hazırlansaydı. Mesela o davada medya sorumluları var, siyasiler var, iş adamları var, askerler var, çoğu tutuklu. Bu davada niçin yok, nasıl bir darbe davası? Bu çelişkiye dikkati çekmek istiyoruz.' diye konuştu.

Müşteki avukatı Yasin Şamlı da mahkemeye sunulan iddianame sanıkları ve müdafileri tarafından ağır eleştirilere maruz kaldığını dile getirerek, on binlerce kişinin iştirakiyle işlenen ve milyonlarca mağduru olan bir suçla ilgili olarak düzenlenen 19 ek ve yüzlerce sayfadan ibaret bir iddianamede hataların olabileceğini söyledi.

'Gerçeği tersyüz etmeye yönelik iddialardır'

Sanıklar ve müdafilerinin iddianameyle ilgili asılsız ithamlarda bulunduklarını anlatan Şamlı, şöyle devam etti:

'Sanık müdafilerinin, Anayasayı ihlal suçu açısından 28 Şubat olarak bilinen olaylar zincirinin darbe olmadığı ve iddianameyi düzenleyen savcının FETÖ iddiasıyla meslekten atıldığını beyanla 28 Şubat davasının amacının Ergenekon ve Balyoz davalarında olduğu gibi üst düzey generallerin ve subayların makamlarını ele geçirmek amacıyla müvekkillerine kumpas kurulduğuna yönelik iddiaların tamamına yakını hukuki temelden yoksundur. 28 Şubat'ın darbe olmadığına yönelik itirazlar gerçeği tersyüz etmeye yönelik iddialardır.'

28 Şubat postmodern darbesinin bir darbenin bütün unsurlarını taşıdığını inceleyen herkesin görebileceğini ifade eden Şamlı, mahkeme huzurunda dinlenen Hasan Celal Güzel, İlnur Çevik, dönemin İçişleri Bakanı Meral Akşener ve Başbakanı Tansu Çiller'in 28 Şubat darbesini açık dille anlattığını söyledi.

Şamlı, sanık müdafilerinin, Ergenekon ve Balyoz davalarında olduğu gibi müvekkillerine de kumpas kurulduğu yönündeki iddiasının da temelsiz olduğunun altını çizerek, 'Ergenekon ve Balyoz davaları ile bu davanın yargılama konusu 28 Şubat, nitelikleri itibarıyla farklıdır. Ergenekon ve Balyoz davaları darbe hazırlığı iddiasına dayandığı halde mahkemenizdeki darbe davasının fiilleri milyonlarca kişinin ve hatta bütün dünyanın gözleri önünde cereyan etmiştir. 28 Şubat darbesi failleri de mağdurları da belli olan, gerçekleşmiş, tamamlanmış bir darbedir.' şeklinde konuştu.

'28 Şubat'ın mağdurları, İslami hassasiyeti bulunan kişilerdir'

Avukat Necip Kibar da İsmail Hakkı Karadayı ile Tansu Çiller'in beyanlarının, Batı Çalışma Grubunun (BÇG) darbe girişimiyle o günkü hükümeti bertaraf ettiğini gösterdiğini, sadece bu kişilerin beyanlarının dahi sanıkların cezalandırılması için yeterli olacağını belirtti.

BÇG'nin bir tepe örgüt olduğunu savunan Kibar, dosya kapsamında yargılanan sanıkların yanı sıra, BÇG'nin talimatı ve yönlendirmesiyle 28 Şubat darbesine katılan o dönemde farklı görevlerdeki diğer kişilerin de haklarında dava açılıp yargılanmaları gerektiğini dile getirdi.

28 Şubat mağdurlarının tamamının davaya katılma taleplerinin de kabülünü isteyen Kibar, '28 Şubat'ta direnenlerin çocukları, 15 Temmuz'da Türkiye'yi bir felaketten kurtardı. 28 Şubat'ın mağdurları, İslami hassasiyeti bulunan kişilerdir. O dönem FETÖ ile gerçekten mücadele edilseydi 15 Temmuz sürecini yaşamazdık. Anlaşılıyor ki birlikte iş tuttular ve onların orada kalmasını sağladılar.

Benim müvekkillerim 28 Şubat sürecinde diri diri toprağa gömüldü. Sanıklar, bunun hesabını vermekle mükellefler.' ifadelerini kullandı.

Avukat İbrahim Öztürk ise daha önce görevsiz mahkemede verdikleri savunmaları yok sayılarak sanıklardan yeniden savunma alınmasını talep etti. Öztürk, ayrıca sanıkların tutuklu yargılanmalarını istedi.

Avukat Ahmet Taylan da 28 Şubat sürecinin çok sayıda bileşeni bulunduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

'28 Şubat'ı gerçekleştirenler sadece buradakiler değil. Küçük bir paydaşı burada. Bunun siyasi ayağı, basın ayağı, iş dünyası ayağı, üniversite ve yargı ayağı burada yok. Şu anda yapılan yargılama çok sathi bir yargılamadır. Her unsur ayrı ayrı yargılanmalı. Savcının iddianamesi o kadar eksik ki ne tür bir karar verilirse verilsin kamu vicdanını tatmin etmeyecek. Sadece burada bulunanların yargılanmasını davanın bütünlüğü açısından çok eksik olarak görüyorum.'

Taylan, 28 Şubat sürecine katılan diğer kişilerin de yargılanmasını talep ettiklerini belirtti.

21 Kasım'a ertelendi

Sanık avukatları da karşı taraf avukatlarının taleplerinin reddini istedi.

Talepler hakkındaki görüşü sorulan duruşma savcısı, davanın geldiği aşamanın göz önüne alınarak taleplerin reddine hükmedilmesini istedi ve esas hakkındaki mütalaası için süre talep etti.

Talepleri değerlendiren mahkeme heyeti, savcıya esas hakkındaki mütalaası için süre verilmesine karar verdi. Diğer talepleri reddeden heyet, davayı 21 Kasım'a bıraktı.

DARBENİN MEDYA AYAĞI DA DAVAYA DAHİL EDİLSİN

Öte yandan Türkiye gazetesine konuşan 28 Şubat davasına ilişkin müdahil avukatlardan Ahmet Taylan 28 Şubat darbesini gerçekleştirme amel ve niyetinde olan paydaşlardan birinin de medyanın olduğunu ileri sürdü. Dönemin medyasının ortak bir yerden emir almışçasına ‘Ülkede irtica var aman darbe yapın’ , ‘Bunu siyasetle çözemeyiz aman darbe yapın’ diyerek vurgu yaptığını iddia eden Taylan “Bu mahkemede gelip yargılansalardı o günkü köşe yazarlarının atılan başlıkların hepsi tahlil edildiğinde görülecekti ki adeta darbe çığırtkanlığı yaptıkları anlaşılırdı” dedi.

O dönemki gazete manşetlerinin medya patronlarının bilgisi dahilinde olmadan bu tip başlıklar atılmasının mümkün olmadığını ifade eden Avukat Taylan “At sahibine göre kişner. Onların mahkemede huzura gelip bizim sorularımızı cevaplaması gerekirdi. Bütün milletin nezdinde 28 Şubat’ta paydaş olaraktan medyanın da bu organizasyonun içerisinde olduğu şeklinde kanaat oluştu. Diğer unsurlar yargılanmadan gerçekler açığa çıkmadan mahkemenin vereceği kararın toplum vicdanını rahatlatacağı kanaatinde değilim” dedi.

28 Şubat Davasının Üzeri Örtülüyor mu?

Türkiye Gazetesi Yazarı Nuri Elibol ise, '28 Şubat darbe girişiminin medya ve finans ayağı namusluca araştırılıp ortaya çıkarılsın. FETÖ ve Doğan'ı akıl hocaları generaller mi kullanmış? Onlar mı generalleri kullanmış? Bu sorunun cevabı adil, tarafsız ve bağımsız bir yargılama ile ortaya çıksın' çağrısında bulundu. Türkiye Gazetesi Yazarı Nuri Elibol, bugün köşesinde '28 Şubat davasının üzeri örtülüyor mu?' başlıklı bir yazı kaleme aldı. İşte o yazı:

'28 Şubat post modern darbesi, sonuçları, oluşturduğu tahribat, sebep olduğu yıkım ve mağduriyetler açısından 12 Eylül darbesinden daha tehlikeli ve yıkıcı olmuştur. Eğer 28 Şubat darbesi adam gibi sorgulanıp planlayıcı aktörlerinden yargı önünde hesap sorulabilseydi iddia ediyorum bu ülke AK Parti kapatma davasını, 367 garabetini, 27 Nisan e-muhtırasını, 17-25 Aralık darbe girişimini, Gezi kalkışmasını ve nihayet 15 Temmuz kanlı darbe girişimini yaşamazdı. Çünkü 28 Şubat'ın belirleyici ve karar verici aktörleri ile 17-25 Aralık'ı-Gezi kalkışmasını planlayan-PR'ını ve algı yönetimini yapan aktörler aynı aktörlerdir. Bu aktörlerden biri FETÖ elebaşıdır. FETÖ elebaşı, Amerikan Derin Devleti'nin, Alman istihbaratının ve İsrail'in bir numaralı adamıdır.

28 Şubat darbesinin medya ve iş dünyası ayağını organize eden ve koçbaşı görevi yapan isim de Aydın Doğan'dır. Aydın Doğan da Alman ve İsrail Derin Devleti ile madalyalarla ödüllendirilecek kadar içli ve dışlı bir isimdir. Doğan Medya Grubunun 28 Şubat sürecindeki rolü ve o dönemdeki operasyonel faaliyetlerinden dolayı henüz hesaba çekilmemiş olması 28 Şubat davasının en büyük eksikliğidir.

Terörist başı Gülen, 29 Mart 1997'de Samanyolu TV'deki mülakatında; 'Bugün Türkiye'yi idare edenler, gerekli performansı ortaya koyamadılar zannediyorum. Ülkemiz kriz içinde. Bu krizi, gücü temsil edenler önlemelidir. 'Bu hükümeti değiştirin demek' daha demokratik olur. Askeriye 'muhtıra verdi' diye suçlanmak isteniyor. Askerler isteselerdi; 'bu böyle olacak' diyebilirlerdi. Ama böyle yapmadılar ve oturup meseleyi altı saat mülahaza ettiler. Demokratik yollarla problemler çözülsün istediler' sözleriyle REFAHYOL Hükümeti'nin istifasıyla sonuçlanan MGK bildirisine övgüler diziyor.

Yine 16 Nisan 1997'de Kanal D'de; 'Askerlerimiz bir yönüyle yaptıkları şeylerden ötürü bazı çevrelerce antidemokratik davranıyor sayılabilirler. Asker 'milletimizin güvenliğini sağlama sorumluluğumuz var' mülahazasıyla davranmıştır. 'Müdahale etmezsek tarih önünde suçlu oluruz' mülahazasıyla hareket edilmişse onlar masumdur. Konuya Fakihlerin mülahazasıyla da yaklaşıldığında, içtihat hataları bir sevap da kazandırır' sözleriyle darbecilerin muhtıra vererek 'sevap' kazandıklarını iddia edecek kadar onlara destek veriyor terörist başı. Kayıtlarda, FETÖ elebaşının 28 Şubat müdahalesini haklı gösteren ve seçilmiş hükümeti istifaya çağıran onlarca açıklaması var.

'Refah bunalımı', 'Ya uy ya çekil', 'Çankaya Devrede', 'Gerekirse silah bile kullanırız', 'TOBB: Hükümet hemen bitmeli', 'Sivil toplum ayakta', 'Gülen de uyardı' ve 18 Nisan 1997 Cuma günü güya Türk basınının amiral gemisi Hürriyet gazetesinin manşeti. Gazete 'Beceremediniz artık bırakın' başlığı ve 'Fetullahçıların Lideri Fetullah Gülen, önceki gün Kanal D'de yaptığı ilginç açıklamalarda geçmişten örnekler vererek Refahyol'a emaneti iade edip çekilme çağrısında bulundu' alt başlığı ile FETÖ elebaşının destek sözlerini manşetine taşımıştı.

TBMM Muhtıraları ve Darbeleri Araştırma Komisyonu, Aydın Doğan'a 28 Şubat için ne düşündüğünü soruyor. Doğan'ın cevabı; 'Olağanüstü bir dönemdi. Sivil yönetim zaafa düşünce, koalisyon da kendi içinde sağlam değildi, siyasiler yönetemediği için askerler öne çıktı' oluyor. Hürriyet gazetesinin o günlerdeki 'Bu defa silahsız kuvvetler halletsin' manşetine çok pişkince 'sözler dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı'na ait. Biz resim çekip halkın önüne koyarız. Yorumu halk yapsın' cevabını veriyor. O dönemi olağanüstü hale getiren sizin medyanızın kesintisiz asparagas haberlerden oluşan yayınlarıydı. Siz askerlerin yanında değil de seçilmiş hükümetin yanında yer alsaydınız askerler öne çıkabilir miydi?

Rahmetli Erbakan'ın hiçbir açıklamasına yer vermezken, Tansu Çiller'in açıklamalarını görmezden gelirken, demokrasinin çanına ot tıkmaya kalkışan, seçilmiş hükümete ayar vermeye çalışan bir darbe heveslisi amiralin sözünü manşete taşımak zorunda mıydınız? Hani siz demokrasiden yanaydınız? Siz hep kafanıza koyduğunuz ve kurgulanmasında pay sahibi olduğunuz resmi çekip halkın önüne koydunuz. Beyaz TV'deki Med-Cezir programına bağlanan Doğan, 28 Şubat darbesi ile ilgili sorulara şu ilginç cevapları veriyor; 'MİT ve Emniyet bizi kullanmış olabilir ama haber kaynağımızın da kullandığı olmuştur bizi. Gazetecilerin hepsinin yazgısında vardır bu.' Ne kadar masumane değil mi?

Aydın Doğan; Refahyol Hükümetini kastederek 'ya onlar beni yakacaktı, ya ben onları. Sonunda ben onları yaktım' sözleriyle medyasının gücü ile neler yaptığını özetliyor zaten.

28 Şubat Darbesi ile ilgili 2011 yılında başlatılan, iki yıllık uzun bir soruşturma sürecinden sonra Haziran 2013'te davası açılan süreçle ilgili son durum şöyle: Tutuklu sanık yok. İddianameyi hazırlayan savcı FETÖ'cü çıktı. ByLock kullandığı tespit edildi. Şu anda cezaevinde. FETÖ kendi kurduğu tuzağın iddianamesini de kendisi hazırlamış oldu. FETÖ'nün hazırladığı iddianameden FETÖ'cülere ve onlara destek verenlere bir zarar gelmesi düşünülemezdi. Güya dava devam ediyor. 6-8 Eylül'de 90'ıncı duruşması görülecek. Karar aşamasına yaklaşıldı. Kesinlikle bu dava yeniden açılmalı. FETÖ'nün kendi hazırladığı darbenin sadece siyasi ve askeri ayağını kapsayan bu iddianame medya ve finans ayağını kapsayacak şekilde yeniden açılmalıdır. HSYK ve Başsavcılar bu oldubittiye göz yummamalı. Bu soruşturma hakkı ile yapılmadan 17-25 Aralık girişiminin-Gezi kalkışmasının ve 15 Temmuz darbe girişiminin perde arkası karanlık kalacaktır.

28 Şubat darbesi yüzünden hayatı karartılan; itilen-kakılan neredeyse bütün özlük hakları ellerinden alınan, işini kaybeden, 'yeşil sermaye' etiketi ile zora sokulan-batırılan, operasyon çekilen mağdur bir neslin hesabı ahirete mi kalacak? Suçlular kim?

28 Şubat darbe girişiminin medya ve finans ayağı namusluca araştırılıp ortaya çıkarılsın. FETÖ ve Doğan'ı akıl hocaları generaller mi kullanmış? Onlar mı generalleri kullanmış? Bu sorunun cevabı adil, tarafsız ve bağımsız bir yargılama ile ortaya çıksın.'

28 Şubat'ın Hesabı Sorulmayacak mı?

Türkiye Gazetesi Yazarı Yücel Koç da, 28 Şubat sürecinin sorumlularından hesap sorulması gerektiğini belirterek, 'Millete silah doğrultan, ülkeyi laik-dindar diye bölen, 'milli' olanı perişan eden, Hazine'yi soyan, Türkiye'yi Batılı sahiplerine peşkeş çekmek için yapmadıklarını bırakmayan asker ve sivil sorumlulara hesap sorulmayacak mı?' dedi. Türkiye Gazetesi Yazarı Yücel Koç, bugün '28 Şubat'ın hesabı sorulmayacak mı?' başlıklı bir yazı kaleme aldı. İşte o yazı:

'Her şerden bir hayır çıkar ya...Aydın Doğan iyi ki tetikçisini üstümüze saldı. Yoğun gündemde dikkatimizden kaçırılan çok önemli bir davayı, tam da üzeri kapatılmaya çalışılırken kamuoyuna hatırlatmak bize nasip oldu. En azından üzerimize düşeni yaptık, vebalinden kurtulduk.

Bir arpa boyu mesafe alınamayan 28 Şubat davasının detaylarını geçen hafta Nuri Elibol yazdı.

Vaziyet ibretlik Türk halkının cebinden en az 200 milyar doların hortumlandığı, beyaz Türkler ve FETÖ'ye rakip tüm şirketlerin 'yeşil sermaye' diye batırıldığı, bu şirketlere 'bizim' diye sahip çıkan yüz binlerce insanın 'dindarlara sahip çıkarsan sonun böyle olur' diye mağdur edildiği, 'Taksiler ve belediye otobüsleri de kamusal alan, türbanlılar binmesin' kepazeliklerinin tartışıldığı, 'Bu nüfus Türkiye'ye zaten fazla. 30 milyonu eksilse ne olur?' tehdidiyle muhafazakarlara gözdağı verildiği, kadınlarımızın, kızlarımızın Mesut Yılmaz, Bülent Ecevit gibi alçak profilli siyasetçiler, onları iş başına getiren Aydın Doğan'ın gazeteleri-televizyonları ve omzu kalabalık paşalar tarafından aşağılandığı, başörtülülere, dindarlara; sokakta, okulda, her yerde her türlü hakaretin edildiği, on binlerce kişinin 'irtica' yaftasıyla işsiz kaldığı, darbecilere direnmeye çalışan yazarların kalemlerinin elinden alındığı, halkın oylarıyla iş başına gelen hükümetlerin yıkılıp, partilerin kapatıldığı, bu darbenin yol açtığı ağır ekonomik krizle binlerce iş yerinin battığı, milletin umut olarak gördüğü Recep Tayyip Erdoğan'ın uydurma bahanelerle hapse atıldığı, velhasıl, görünüşte laik Atatürkçü, gerçekte Batı'nın uşağı darbecilerin, PKK'nın, FETÖ'nün değil, milletin çanına ot tıktığı, memleketi soyup soğana çevirdiği bir postmodern darbeye ilişkin davadan bahsediyoruz.

Trajik durum şu; 28 Şubat mağdurlarının kurduğu, 28 Şubat mağduru vatandaşın oylarıyla iktidara taşıdığı AK Parti'ye rağmen, 28 Şubat Darbesi soruşturması 2011'de başlayabildi. İki yıllık uzun bir soruşturmadan sonra, Haziran 2013'te dava açılabildi. Tam da Gezi'nin başladığı günler!..

28 Şubat'ta Aydın Doğan'la, laik Kemalist paşalarla ittifak yapan FETÖ, burayı boş bırakır mı? Elbette bırakmadı.

O dönem yaptığımız onca baskıya rağmen, sivil ayak, iddianameye tek kelime yansımadı.

Büyük bir umutla salona koşan mağdurlar ve yakınları, karşılaştıkları lakayıtlık karşısında dondu kaldı.

103 sanıklı davada bugün bir tek tutuklu bile kalmadı.

İddianameyi hazırlayan savcı ise ByLock'tan cezaevinde

Dün 90'ıncı duruşması görülen dava, hiçbir sonuca varmadan kapanmak üzere

Şimdi söyleyin;

Millete silah doğrultan, ülkeyi laik-dindar diye bölen, 'milli' olanı perişan eden, Hazine'yi soyan, Türkiye'yi Batılı sahiplerine peşkeş çekmek için yapmadıklarını bırakmayan asker ve sivil sorumlulara hesap sorulmayacak mı?

Sadece İhlas'a, Enver Ağabey'e yaptıklarını ortaya döksek bile ne mal oldukları ortaya çıkacak bu darbecilere göz yummak, bu davanın üstünü kapatmak vicdanları yaralamayacak mı?

Şunu bilin ki, siz kapatmaya çalışsanız bile, biz bu milletin hakkını alana kadar susmayacağız...

Mutlaka dikkatinizi çekmiştir

FETÖ elebaşını koruyup kollayan ABD, geçtiğimiz günlerde bir rapor yayınladı.

Raporda, 'Türkiye'de tarikat ve cemaatler yasaklansın, Ayasofya cami olmasın' deniliyordu.

Hiç şaşırtıcı olmayan biçimde, Doğan Grubu hemen hareketlendi.

Namaz kılan otobüs şoförü, şalvarlı asker, Atatürk heykeline saldırılar, Menzil Şeyhi'nin torununa görkemli taht yalanı gibi haberlerle 28 Şubat'ı hortlatma çabaları hızlandı.

Bir de Türkiye'nin yüzde 40'ı ensest iftirasıyla dindar Türk toplumunu aşağılama çabası

Üstelik, patronlarının porno yayıncılıktan hüküm giydiğini göz ardı ederek

'Bu toplum bozulduysa bile en büyük müsebbibi sizsiniz' diyen yok nasılsa

Bunlar böyle

FETÖ gibi hiç boş durmazlar

Milletin, ülkenin aleyhine ne yapabiliyorlarsa sonuna kadar zorlarlar

Hep başkalarını ülke yönetimine göz dikmekle suçlarlar, oysa gerçekte kendi iktidarlarını korumaya çalışırlar.

Birini hedef seçmişlerse hem onu bitirirler, hem de faturayı mağdur ettiklerine kesip, suyun üstüne çıkıverirler

Şimdi yapmaya çalıştıkları da eski alışkanlıklarının devamı

İstiyorlar ki, manşetleri, köşeleri eskisi gibi belirleyici olsun.

İktidar, bunun ABD'nin, Almanya'nın, İsrail'in talimatı olduğunu bilsin, kendine çekidüzen versin.

Onlar ne istiyorsa, o şekilde hareket etsin

Haklılar tabii

Bugüne kadar işledikleri hangi günahın, ülkeye-millete verdikleri hangi zararın hesabını verdiler ki

Şimdi gelsin yeni 28 Şubat'lar

Ama bu millet, bir daha izin verir mi?

Onu da yaşayıp öğrenecekler

2009 Temmuz'u

Alman Büyükelçiliğinin Tarabya'daki yazlık rezidansı, çok özel bir tören için hazırlandı.

Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, Almanya Federal Cumhuriyeti tarafından Federal Liyakat Nişanı ile onurlandırıldı.

Aydın Bey, gamalı haç şeklindeki nişanı, göğsüne büyük bir gururla taktı.

Büyükelçi Eckart Cuntz, politik, ekonomik, kültürel ve manevi (!) alanlardaki başarıyı ödüllendirmek üzere verilen birinci sınıf Federal Liyakat Nişanı olduğunu anlattı.

Kasım 2016

Almanya'nın ödüllendirdiği bir başka isim Can Dündar...

MİT tırı ihanetinden serbest kalır kalmaz, soluğu Almanya'da aldı.

Hakkında tekrar yakalama kararı çıkarılan Dündar, Almanya Cumhurbaşkanı Gauck tarafından sarayda ağırlandı.

ABD'nin bayrağına dolanmış yatarken fotoğraflar da paylaşan Dündar, şu günlerde Türkiye düşmanlığıyla oy toplamaya çalışan Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Schulz'dan da Gustav Heinemann Ödülü aldı.

Farkındaysanız, Can Dündar'a gösterilen ihtimam, Doğan'la mukayese edildiğinde hayli zayıf

Fransa'nın, 'Paris fahri hemşehrisi' nişanı vermesi gibi uyduruk ödüller

Eee!

Almanya, en büyük nişanı Aydın Doğan'a verdiğine göre, herhalde vardır bir bildiği'

28 Şubat davası duruşmaları
28 Şubat soruşturması manşetlerimiz
28 Şubat süreci manşetlerimiz
28 Şubat davasında 'paralel' tartışması
28 Şubat iddianamesinde arama yap

(10 Eylül 2017, 14:47)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=11224    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin ?şok mangası? yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında ?işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
58.542.455