Tam
EskidenYeniye
 

Darbede Mahmutbey İşgali davası

İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Mahmutbey gişelerinin kapatılmasına teşebbüs edilmesi ve Ispartakule'de meydana gelen olaylarla ilgili 10'u tutuklu 36 askerin yargılandığı davaya devam edildi. Duruşmada savunma yapan tutuklu Binbaşı Enver Muratoğlu, 'Darbe teşebbüsü olduğunu öğrenir öğrenmez polise sığınan tek askeri birlik olduklarını' savundu.

Önceki haber title=Sonraki haber

16.09.2017 16:46 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Mahmutbey gişelerinin kapatılmasına teşebbüs edilmesi ve Ispartakule'de meydana gelen olaylarla ilgili 10'u tutuklu 36 askerin yargılandığı davaya devam edildi. Duruşmada savunma yapan tutuklu Binbaşı Enver Muratoğlu, 'Darbe teşebbüsü olduğunu öğrenir öğrenmez polise sığınan tek askeri birlik olduklarını' savundu.

11.09.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada ilk olarak, suç tarihinde 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında 2. Mekanize Piyade Taburu komutan vekili olarak görev yapan tutuklu sanık Binbaşı Enver Muratoğlu savunma yaptı.

Darbecilerin ağır tehditlerine rağmen vekaleten komutanlığını yaptığı birliğiyle beraber silah bırakarak polise sığındıklarını ve o gece karakola sığınan tek askeri birlik olduklarını öne süren Muratoğlu, 13 gün geçici vekaletle görev yaptığını, darbe toplantısına katıldığı iddiasının doğru olmadığını, garnizon temsilcisi olarak il bazındaki asayiş toplantısına gönderildiğini ve bu toplantı nedeniyle gün boyu tugaydan ayrı kaldığını söyledi.

'Darbe girişimini bilsem engellemek için çabalardım'

Hiç bir yasadışı toplantıya katılmadığını, kurmay olmadığı ve yasadışı emirlere uymayacağı bilindiği için tabur komutan vekili olmasına rağmen asayiş toplantısına gönderildiğini, darbe planından bilerek uzaklaştırıldığını aktaran Muratoğlu, 'Hain darbe girişimiyle ilgili bilgi sahibi olsaydım bu toplantılarda darbe girişimini, terör örgütünün hain emelini engellemek için çabalardım.' dedi.

Darbe girişiminin yaşandığı akşam saat 17.00 civarında cep telefonlarına terör saldırılarına yönelik kısa mesaj geldiğini ve bu mesajla bütün birliklerin terör eylemlerine karşı hazır edildiğini savunan Muratoğlu, 'Tugay komutanlığına vekalet eden Kurmay Albay Yusuf Sarı yanına çağırarak, 'Genelkurmaydan emir aldık, göreve gideceksiniz, hazır olun' emri vermiştir ilk olarak. İlk anda hiçbirimizin aklına darbe teşebbüsü ile mantıksız bir şey gelmemiştir. Albay Sarı, plana uygun şekilde göreve gideceğimizi söylemiştir. Terör saldırısı emri ilk anda akla ve mantığa uygun gözükmekteydi. Toplantılara katılmayan ve ast konumunda bulunmayan ben dahil, birliğimden hiç kimse darbe kalkışmasından haberdar değildik. Emniyet birimlerine destek olmak amacıyla hareket ettik.' diye konuştu.

Komutanı Yusuf Sarı'nın emri üzerine taburu birilerinin emrine verdiği iddiasının doğru olmadığını ve 13 günlük vekillik görevinde Sarı'nın kendisine hiç güvenmediğini belirten Muratoğlu, 'Albay Sarı, hain fikirlerine yakın görmediği için beni bizzat pasifize etmeye çalışmıştır, mobbing yapmıştır. Benim bilgim dışında, yetkisini çiğneyerek emirler vermiştir. Benim verdiğim yasal emirlere uyulmaması için de emir vermiştir. İfadelerde de vardır bu.' beyanında bulundu.

'Birliğimle darbecilere direnmeye karar verdik, teslim olduk'

Albay Sarı'nın saat 21.00 civarında kendisini arayarak, taburundaki 3 bölüğün yetkisini aldığını söylediğini ve hiç bir bölüğe kışla dışına çıkması yönünde emir vermediğini de öne süren Muratoğlu, Sarı'nın, 'Birliklerle Mahmutbey gişelerine hareket edin' emri sonrası, Kolluk Kuvvetlerini Toplumsal Olaylarda Destekleme (KOKTOD) amacıyla 3 askeri araç ve 16 personelle saat 22.45 civarında çıkış yaptıklarını dile getirdi.

Sanık Muratoğlu, saat 23.10 civarında sivil polislerle karşılaştığını ve onlara 'terör saldırıları bekleniyormuş, biz destek kuvvetiyiz, takviyeye geldim' dediğini anlatarak, şöyle devam etti:

'Bana yan yolu tarif ettiler. Gişelerde polislerle görüşüyorduk. Başbakanın darbe kalkışmasıyla ilgili açıklama saatinde polisin de benim de darbe kalkışmasından haberimiz yoktu. Haberleri olsa bana söylerlerdi. Burada hiç kimseyi tehdit etmedik, trafiği durdurmadık, kimseye silah doğrultmadık. İstanbul yönüne olan trafiği kapatmak için Ispartakule gişelerinden döndüğümüz iddiası doğru değildir. Saat 23.17'de cepten Albay Sarı'yı arayarak 'nerede konumlanacağımızı' yeniden sordum. Saat 23.20'de Ispartakule yönüne ilerlemeye başladık. Saat 23.30 civarında da Genelkurmay Başkanlığı'ndan darbe kalkışmasını öğrenmeye başladık. Birliğimle konuşup direnmeye karar verdik. Araçtan inip rütbelilerle görüştüm, emre uymamaya karar verdim. Bu yönde uygulamaya geçtik. Diğer bölüklerin de kışlaya dönmesini istedim. Telsizle bu anonsu yaptım. 23.40 civarında Ispartakule gişelerine vardım. Yol üzerinde karşılaşacağımız ilk polis ekibine sığınmak için saat 23.40'da karar aldık. Saat 23.50'de eşim, 'İyi misin?' diye bana mesaj attı. 'Evet, tam bilmiyorum aslında' şeklinde yanıtladım. İçimdeki ruhsal çöküntüyü yazıp göndermiştim. Darbe teşebbüsünden korunmak için sakin kalmam gerekiyordu. Yanımda bulunan Zübeyir üsteğmene, 'geri dönmemiz gerektiğini' söyledim. Emrimde olan diğer birliklerin yasa dışı işe karışmasını engellemek için saat 23.50'de, 'kışlaya dön' emrini tekrar verdim. Telefonla da mesaj olarak yazdım.

Bu mesajımdan sonra darbeci sözde Yurtta Sulh Konseyi üyesi Zeki Gerehan saat 00.20'de, konseyin Whatsapp gurubunda, '66. Tugay Komutanlığı İstanbul emniyetine çekiliyormuş' şeklinde yazmıştır. 'Buna en sert karşılığın verilmesi' emrini vermiştir. 'Birlikler geri çekilmeyecek' emirlerini de vermişlerdir. Yusuf Sarı da saat 00.53'de 'çekilmiyoruz' diye yazarak benim emrimi engellemeye çalışmıştır. Sözde Yurtta Sulh Konseyi üyeleri, 'en sert şekilde cezalandırılmam' emri verdi. Bunları umursamadan 'çekilme' emri verdim. Emniyet şeridinden sığınacağımız karakola gitmeye çalıştık. 13 kilometre yolu zorlukla aştık. Karakolun girişine araçlarla gitmemiz durumunda polisin yanlış anlayabileceğini düşünüp karakola 800 metre mesafede emniyet şeridine park ettik. Halk tedirgin olmasın diye silahlarımızı araçlarda bıraktık. Gişelere 800 metre mesafe kalana kadar hiç bir polisle karşılaşmadık. Önce yalnız olarak gidip polis karakoluna sığınmaya karar verdim. Sonra telefonla askerleri çağıracaktım. Vatandaşlara da benimle beraber gelmelerini söyledim. Vatandaşlarla beraber silahsız olarak karakola gittik. Saat 01.00 civarı zorlama olmadan, halkla birlikte kendim yürüdüm karakola. Halk destekleyerek önümü açtı. Kimseden kötü söz ve davranış görmedim, alkışlandım.'

- 'Halkımla birlikte yürümeye başladım'

Darbe girişimini öğrendiği saat 23.35'den itibaren, amirlerinin tüm tehditlerine rağmen yasa dışı oluşumla mücadele ettiğini savunan Muratoğlu, 'Halkımla birlikte yürümeye başladım. Saat 01.15'de Albay Sarı'yı tekrar aradım. 'Yalan söylediğini, darbeye katılmayacağımızı, polise sığınacağımızı, yasa dışı emre uymayacağımızı' söyledim. Bana, 'senin komutanlık yetkin yok, komutan benim, böyle bir emir verirsen sonuçlarına katlanırsın' dedi. 'Polise sığınacağım' deyip kapattım.' ifadesini kullandı.

Bu telefon görüşmesinden sonra Tugay komutanı Tuğgeneral Mehmet Nail Yiğit'i arayarak, 'kendisine vekalet eden Yusuf Sarı'nın herkesi kandırdığını' söylediğini belirten Muratoğlu, 'Senin hiç bir yetkin yok' demesi üzerine bu komutanın da Yurtta Sulh Konseyi üyesi olduğunu anladığını dile getirdi.

'Sığınma talep ettiğim polisler şaşırdı'

Birliğindeki bölük komutanlarının teslim olmasında üçer kez gönderdiği mesajların etkili olduğunu kaydeden Muratoğlu, 'Polisleri ilk kez bariyer gerisinde beklerken gördüm. 'Beni karakola alın' dedim. Sığınma talebime şaşıran polisler beni polis merkezine aldılar. 9 tanık polis, karakola yalnız geldiğimi ifade etmişlerdir. Benimle konuştular. Tabancam dahi yanımda yoktu. 'Darbe teşebbüsüne asla karışmayacağımızı, 16 askerimin polise sığınmak için beklediğini' söyledim. Silahlarını bırakıp karakola gelme emri verdim. Birliğim teslim olmuştur. Gelişleriyle ilgili görüntüler de mevcuttur.' ifadesini kullandı.

Duruşma, diğer sanık savunmalarının alınması için yarına ertelendi.

12.09.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, 10 tutuklu, 2 de tutuksuz sanık katıldı. Davanın müştekisi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), Savunma Bakanlığı ve Başbakanlığı da avukatlar temsil etti.

Duruşmada, suç tarihinde 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında 2. Mekanize Piyade Tabur komutan vekili olarak görev yapan Binbaşı Enver Muratoğlu'nun ardından, üsteğmenler Zübeyir Bayır, Gökhan Şahan ve Serhat Serdar Bank'ın da savunması alındı.

- 'Müezzin kardeşim arayarak sela okuyacağını söyledi'

Tutuklu sanıklardan Zübeyir Bayır, 15 Temmuz akşamı Mahmutbey gişelerine tabur komutanının emriyle, terör saldırısını önlemek amacıyla, kolluk kuvvetlerine yardım etmek üzere gittiğini, işgal niyetlerinin olmadığını savunarak, 'Yasadışı, darbeye ilişkin bir emir olduğunu bilsem, tabur komutanına karşı gelirdim. Benim sorumluluğum verilen yasal emirleri uygulamaktır.' dedi. Darbe girişiminin hiçbir kademesinde bulunmadığını ve saat 23.40'a kadar darbe girişiminden haberinin olmadığını iddia eden Bayır, şunları söyledi:

'Daha öncesinden de bu yönde bir bilgim yoktu. Çalışmalarımızı Kolluk Kuvvetlerini Toplumsal Olaylarda Destekleme (KOKTOD) kapsamında gerçekleştirdik. Mahmutbey'de olayın darbe girişimi olduğunu anladığımda tabur komutanımın emriyle emrimdeki 3 askerle polise teslim olmak istedim. Pendik'te müezzin olan kardeşim telefonla, darbecilere karşı sala okuyacağını söyledi. Teslim olma kararından sonra oraya toplanmış olan halkın arasına gidip darbeci olmadığımı söylemeye çalıştım. İçinde bulunduğumuz halk, 'bunlar zararsız' diyerek, kışlaya dönmemizi istedi. Alkışlayarak bizi gönderdiler. Yolumuzun üzerinde halk bizi bir kaç kez daha durdurdu. Hiç bir sorun yaşamadık. Son durduruşlarında bazıları, 'üzerinizdeki üniformaları çıkarın' diye söyledi. 'Üniformamızda leke yok, çıkarmayız' dedim. Polisleri çağırmalarını istedim. Bir sivil polis de vardı aralarında. Gelecek polislere silahlarımızı teslim edecektim ve halka aynı görüşte olduğumu gösterecektim. Ben halka ve 3 askerime zarar gelmesin diye uğraştım.

Sonrasında da polisler geldi ve biz de silahlarımızı bırakarak teslim olduk.'

Kırşehir'de sınıf öğretmenliği okuduğunu ve askerliği sözleşmeli yaptığını da anlatan Bayır, darbe girişiminin hiçbir kademesinde bulunmadığını ve FETÖ ile hiçbir bağının olmadığını da öne sürerek beraatini talep etti.

- 'Sivil liselerden askeri okullara kitleler halinde FETÖ üyesi alındı'

Tutuklu sanıklardan Serhat Serdar Bank da FETÖ ile herhangi bir ilgilisinin bulunmadığını ve darbeci olmadığını savunarak, 'Kara harp okulu öğrencisiyken başarısız bir öğrenciydim. FETÖ mensubu olsaydım derslerde kalmazdım ve benimle ilgilenirlerdi. Havacı okulundan da gönderilmezdim. Örgüt mensubu olmadığım için helikopter pilotu da yapılmadım. Severek evlendim. Hain FETÖ üyesi olsam, beni katalogtan evlendirirlerdi.' ifadesini kullandı. Sivil liselerden askeri harp okullarına 2007 ile 2013 yılları arasında kitleler halinde FETÖ üyesi öğrencilerin alındığını öne süren Bank, 'Bizim gibi Atatürk yolunda olan öğrenciler ise Harbiye'de şok mangası adı altında işkence görüyordu. O zamanki bu keyif uygulamalarının sebebi benim gibi öğrencileri, kendilerinden olmayanları yıldırmaktı. Eğitim hayatımda diken üstünde bir öğrenci oldum hep. Ailem mağdur olmasın diye azimle okuyup okulumu bitirdim.' dedi.

Görev sürecinde de FETÖ üyesi olmadığı için tercih ettiği yerlere değil, sürgün diye tabir edilen yerlere atamasının yapıldığını ve Bonzai içenlerin çok olduğu bir tugayda göreve başladığını aktaran Bank, 'Ben bu hain FETÖ örgütünü, daha terör örgütü denilmeden, dini istismar eden, emperyalist güçlerin kucağında olan bir hareket olarak görüyordum zaten.' şeklinde konuştu.

Duruşma, savunmalara devam edilmek üzere yarına ertelendi.

13.09.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, 10 tutuklu, 2 de tutuksuz sanık katıldı. Davanın müştekisi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), Milli Savunma Bakanlığı ve Başbakanlığı da avukatlar temsil etti.

Duruşmadan savunma yapan tutuklu sanık eski uzman çavuş Yunus Uysal, 15 Temmuz günü normal mesailerine devam ettiklerini, silah kaybolması üzerine tüm gün tabur bölgesinde silah aradıklarını anlattı.

Akşam saatlerinde silahın bulunduğunu kaydeden Uysal, 'Yaşar Başçavuş eğitim çerçevesinde polislere destek vereceğimizi söyledi. Silah ve telsizimi aldım, araçlar hazırdı. 'Komutanım nereye gideceğiz?' dedim. Yaşar Başçavuş da Enver Binbaşı'nın terör saldırısına karşın Mahmutbey Gişelerine gideceğimizi söylediğini belirtti.' dedi.

Gişelere geldiklerinde Edirne-İstanbul tarafının polisler tarafından kapatıldığı iddiasında bulunan Uysal savunmasına şöyle devam etti:

'Bir kadın yanıma geldi, 'yollar niye kapatılmış?' dedi. Terör saldırısı olduğunu söyledim. Ardından bir kadın daha gelerek bana Genelkurmay Başkanın kaçırıldığını söyledi. Elim ayağım titredi, Yaşar Başçavuşun yanına gittim. 'Komutanım Genelkurmay Başkanını kaçırmışlar?' dedim. Bunun üzerine telefonlardan haber sitelerine girdim ve kaçırılma haberleri ile Başbakanın kalkışma açıklaması haberlerini okudum. Enver Binbaşı da olaya anlam veremediğini söyledi.'

Binbaşı Enver Muratoğlu'nun telsizi eline alarak tüm askerleri kışlalara dönmesi şeklinde uyardığını iddia eden tutuklu sanık Uysal, polislere teslim olduklarını söyledi.

Duruşma tutuklu sanıkların savunmalarıyla devam ediyor.

14.09.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dördüncü duruşmaya, 10 tutuklu, 2 de tutuksuz sanık katıldı. Tutuksuz 4 sanığın da SEGBİS aracılığıyla katıldığı duruşmaya, davanın müştekisi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), Milli Savunma Bakanlığı ve Başbakanlığı da avukatlar temsil etti.

Duruşmada, savunma yapan iki tutuklu sanık, terör saldırısı üzerine kışladan çıkarak, Mahmutbey Gişelerini gittiklerini, darbe girişimine ilişkin bir eylemden haberdar olmadıklarını iddia ederek, haklarındaki suçlamaları kabul etmeyip, tahliyelerini talep etti.

Tutuklu sanıkların savunmasının ardından SEGBİS sistemiyle duruşmaya bağlanan sanıklar ifade vermeye başladı. İfade işlemi başladığı sırada SEGBİS sisteminde çıkan bir arıza nedeniyle duruşmaya ara verildi.

15.09.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen beşinci duruşmaya, 10 tutuklu, 3 de tutuksuz sanık katıldı. Davanın müştekisi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), Milli Savunma Bakanlığı ve Başbakanlığını da avukatları temsil etti.

Tutuklu 10 sanığın ve tutuksuz 23 sanığın savunmalarının tamamlanmasının ardından, avukatlar tahliye ve taleplere ilişkin beyanda bulundu.

Talepleri değerlendiren mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Dosyadaki eksikliklerin giderilmesi amacıyla duruşma, 28 Kasım'a ertelendi.

İDDİANAME

İddianamede, suç tarihinde 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında 2. Mekanize Piyade Tabur Komutan Vekili olan Binbaşı Enver Muratoğlu, üsteğmenler Zübeyir Bayır, Gökhan Şahan, Serhat Serdar Bank, astsubaylar Ali Yaşar Ekincioğlu, Deniz Yılmaz, Durmuş Çalkan, Mustafa Ozan Keserci ile uzman çavuşlar Durali Sazlık, Yunus Uysal ve Hüseyin Babur ile 25 er sanık olarak yer alıyor.

Sanık Durali Sazlık haricindeki 10 rütbeli askerin soruşturma kapsamında tutuklandığı kaydedilen iddianamede, sanıkların 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs', 'TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs' ve 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs' suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis, ayrıca 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan da 7 yıl altışar aydan on beşer yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

İddianamede, 'Darbenin planlayıcıları tarafından İstanbul'a giriş çıkışların kontrol altına alınmasına çok önem verilmiştir. Trafiğin kontrol altında tutulması hem şehir içindeki birliklerin hızlı intikali hem de emniyet birimlerinin ve darbe karşıtı grupların kontrol edilmesi ve engellenmesi için kritik önem arz etmektedir. Ayrıca İstanbul dışından gelecek askeri birliklerin hızlı intikali de ancak şehir giriş çıkışlarının kontrolü ile sağlanabilecektir. Bunun bilinci ile Boğaz köprüleri gibi aynı amaçla İstanbul'un Batı girişi Mahmutbey gişeler girişi de işgal edilmek istenilmiştir.' ifadeleri yer alıyor.

Sanıkların gişeleri kapatmaya teşebbüs ettikleri ve bu sırada meydana gelen olayların anlatıldığı iddianamede, tanıkların beyanına göre Binbaşı Enver Muratoğlu'nun polise teslim olduğu sırada 'Evet, darbeden haberim vardı. Burayı kontrol altına almaya gelmiştik. Ben de cemaattenim.' dediği kaydediliyor.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-29 Mart (2017) 'İstanbul 36 sanık Darbe Yap./Mahmutbey Otoyol Gişe İşgali' davası

(16 Eylül 2017, 16:46)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=11255    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin ?şok mangası? yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında ?işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
59.687.568