Tam
EskidenYeniye
 

15 Temmuz'un azmettiricileri

İstanbul'da başlayan iki ayrı davada, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) yayın organı olduğu gerekçesiyle kayyuma devredildikten sonra kapatılan Zaman gazetesinin eski yönetici ve yazarları yargılanmaya başladı. "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya çalışmak", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya çalışmak" ve "Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ortadan kaldırmaya çalışmak" suçlamalarıyla üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve "Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme" suçlamasıyla da ayrıca hapis cezası istenen sanıklar ilk savunmalarında masum olduklarını iddia ettiler. Sanıklardan bazıları Gülen hareketine adeta hiç değinmezken bazıları ise 15 Temmuz'dan sonra örgütün farkına vardıklarını, ondan öncesi için de masum sayılmaları gerektiğini dile getirdiler. Savunmalarda söylenen bazı sözler ise adeta insan aklıyla alay etmek olarak yorumlanabilecek içerikteydi. Hürriyet yazarı Ahmet Hakan ise net konuştu: "Net konuşuyorum: Ilıcak, Bulaç, Alpay ve Alkan örgüt üyesi değil.." Sanıklara ve Hakan'a bakılırsa adeta 15 Temmuz hiç yaşanmadı.

Önceki haber title=Sonraki haber

25.09.2017 13:21 İstanbul'da başlayan iki ayrı davada, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) yayın organı olduğu gerekçesiyle kayyuma devredildikten sonra kapatılan Zaman gazetesinin eski yönetici ve yazarları yargılanmaya başladı. İki davada toplam 47 sanık için, "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya çalışmak", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya çalışmak" ve "Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ortadan kaldırmaya çalışmak" suçlamalarıyla üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve "Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme" suçlamasıyla da ayrıca hapis cezası isteniyor.

Nazlı Ilıcak, Ali Bulaç, Şahin Alpay, Ahmet Turan Alkan, Mehmet Altan ve Ahmet Altan gibi isimlerin de arasında olduğu sanıklar ilk savunmalarında (1) masum olduklarını iddia ettiler. Bazıları Gülen hareketine adeta hiç değinmedi. Bazıları ise 15 Temmuz'dan sonra örgütün farkına vardıklarını, ondan öncesi için de masum sayılmaları gerektiğini savundular.

Ahmet Turan Alkan iddianameye tepki gösterdi. 'Yolsuzluğu eleştirmek nasıl oluyor da darbeye zemin hazırlamak oluyor?' dedi.

Ali Bulaç ise FETÖ'nün bir silahlı bir terör örgütü olduğunu kabul ettiğini söyledi. Ancak Bulaç, "Cemaatin gerçek yüzünü devleti yöneten Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Ahmet Davutoğlu, Binali Yıldırım göremedi, ben nasıl görebilirdim. Gülen ve grubuna övgü yağdıranlara baktığımızda, içlerinde çarpıcı isimler görürüz ki bunlar ülkemizin siyasi ve idari hayatında kilit noktada yer işgal etmişlerdir. Bülent Arınç, Binali Yıldırım, Ahmet Davutoğlu, Hüseyin Çelik, Süleyman Soylu, Faruk Çelik, Recep Akdağ, Hüseyin Kocabıyık, Melih Gökçek, Recep Tayyip Erdoğan, Bekir Bozdağ. Bu siyasetçiler örgütün gizli-karanlık yüzünü görmemiş olabilirler. Ama görevi icabı bilmek durumunda olanlar bilememişlerse vahim bir durum vardır. Devletin en tepedeki zatları bu örgütü bilememişse, benim konumumda olan biri nasıl bilebilir ki? Siyasilerin ‘yanılma, kandırılma hakları’ var da, sorumlu mevkideki zatların görev ihmallerini anlayışla karşılamak var da, neden benim bu hain-sinsi örgütün karanlık yüzünü fark edememe hakkım yok?" dedi.

Benzer bir savunmayı Şahin Alpay da yaptı. Paralel Yapı tartışmalarının başladığı 2013 sonundan itibaren adeta gözaltına alındığı son ana kadar sık sık yaptığı açıklama ve yazılarla Fetullah Gülen'i ve yapılanmasını aklamaya çalışan Alpay bu kez farklı davrandı. Örgüt ile olan bağını 'Zaman yazarı' olmakla sınırlayan Şahin Alpay, "darbe yapacaklarını bilseydim orada yazmazdım" dedi.

Ancak bu savunmalar insan aklıyla alay etmekten başka bir şey değil. Bu gazeteciler, 2013 sonunda başlayan paralel yapı tartışmaları sürecinde Fetullah Gülen ve yapılanmasını adeta 2016'daki darbe sonrası gözaltına alındıkları son ana kadar savunmuş olmalarına mahkemede değinmediler. 15 Temmuz 2016'daki kanlı darbe girişiminden önce de -2013/2016 arası 3 yıllık yoğun bir süreçte- örgütün silahlı bir terör örgütü olduğu hemen her gün açıkça belirtiliyordu. Hatta belirtilmekle kalmıyor, suçlama somut delillerle kanıtlanıyordu.

Bir çok mahkeme kararı ile yapılanmanın bir terör örgütü olduğu ortaya konulmuştu. Gülen cemaati karşıtı Cevzet Soysal'ın kaçırılıp öldürülmesi, Gülen aleyhinde kitap yazan gazeteci Haydar Meriç'in kaçırılarak öldürülmesi, Gülen karşıtı nur cemaati Tahşiyecilerin evine silah ve bomba yerleştirilmesi gibi mahkeme dosyalarına somut kanıtları giren, ya da İzmir askeri casusluk davasında sanıkların evlerine polisçe delil yerleştirilmesi anına ilk kez duruşma esnasında bizzat mahkeme başkanınca dikkat çekilmesi örneklerinde olduğu gibi yapılanmanın silahlı bir terör örgütü olduğu ve gerçekleştirdiği eylemlerinin bulunduğu ortaya somut şekilde konulmuştu. Bunlar ve İstanbul Florya'daki topladığı himmet parasını zimmetine geçiren kişinin örgütçe yaralanması, Hrant Dink cinayetindeki rolü gibi çoğaltılabilecek örnekler sonrası bir gazetecinin "bunu gözden kaçırmışım" ya da "görememişim" deme hakkı olamaz. Dese de inandırıcı olmaz.

Şahin Alpay: Erdoğan değişmeli, değişmiyorsa değiştirilmeli

2013 sonunda dershane tartışması ile birlikte cemaat denilen yapının farklı bir şey olduğu hızla açığa çıktı. Bir kaç gün ya da hafta denilebilecek kısa sürede, tartışmalarda ortaya çıkan bilgiler şok ediciydi. Ama bazı kişiler sert bir üslup ve ısrarla Gülen ve hareketini masum göstermeye çabaladı. Adeta son ana kadar mücadele etti. Hatta Şahin Alpay, paralel yapı tartışmalarının başlamasından bir kaç ay önce cemaat-hükümet geriliminin ilk işaretlerinin belirdiği Gezi olaylarında Erdoğan'a ilk ve en büyük saldırılardan birini gerçekleştiren isimlerdendi. "Başbakan Erdoğan'ı değişmeli, değişmiyorsa değiştirilmeli" diyen ve Erdoğan'a nefretini yazısında açıkça kusabilen bir isimdi. (2)

Alpay: Ulan siz kimi kandırabilirsiniz!?

Hızını sonrasında da hiç kesmedi. Alpay, 2015'te şöyle diyordu; "… İddianamede Fetullahçı Terör Örgütü oldukları gerekçesiyle... Yahu Allah aşkına hangi terör, ne olmuş? Ne şiddet uygulanmış? Fetullah Gülen'in şiddetle ne alakası var, ulan siz kimi kandırabilirsiniz?.. Fethullah Gülen dünyanın en barışçıl din insanı. İslam dünyasının en barışçıl din adamı. Siz kim oluyorsunuz? Fethullah Gülen'e terörist diyecek kadar kim oluyorsunuz siz? Utanın be!…Bütün bunların hesabını vereceksiniz… "

15 Temmuz'dan 1 gün önce gizli yapı ve Darbe sohbeti

Ahmet Altan, darbe girişiminden bir gün önce (14 Temmuz 2016), Can Erzincan TV'de Mehmet Altan ile Nazlı Ilıcak'ın sunduğu programa katılmış, burada yapılan konuşmalarda bu isimlerin bir gün sonra gerçekleşecek darbe girişimini bildiklerini düşündüren diyaloglar yaşanmıştı. Yayında Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan ve Mehmet Altan'ın "Erdoğan'ın darbeye giden yolları birer birer geçtiği" konuşuluyordu.

Mehmet Altan: Devletin içinde gelişmeleri dış dünyadan daha fazla belgeleyen bir yapı var

Ortaya çıkan diyaloglarda Mehmet Altan, "Türkiye devletinin içinde de muhtemelen bütün bu gelişmeleri dış dünyadan daha fazla belgeleyen izleyen bir başka yapı var. Yani onun ne zaman torbadan yüzünü çıkaracağı, nasıl çıkacağı da belli değil." diyordu.

Ahmet Altan: Erdoğan darbeye giden yolda

Ahmet Altan da bunu destekleyerek, "Öyle bir anlatıyorlar ki Erdoğan sanki ömrü boyunca burada kalacak. 50 tane AKP'li milletvekili biz Akşener'le parti kuruyoruz dese bütün sistem sarsılıyor. Bu adam sağlam bir zeminde durmuyor. Her an her şeyin değişebileceği ve değiştiğinde bunu çok ciddi hukukla ilgili bir problemin ortasında bırakacak bir ortamda yaşıyor. Türkiye'de gerçekleşmiş askeri darbelerin önünü açan gelişmeler her ne ise Erdoğan bugün aynı kararları vererek teker teker o yolları açıyor." ifadelerini kullanıyordu.

İşte bu şekilde darbeyi kötüleyen değil adeta "Erdoğan'dan kurtulmak için başka çare yok" mesajlarıyla darbeyi masum ve meşru gösteren, "Darbe Erdoğan'dan daha iyidir" çağrısı yapanlar şimdi adeta kamuoyunun aklıyla alay ediyorlar. "Erdoğan görememiş, onlara oy veren insanlar görememiş biz nasıl görelim gerçeği. Biz yaşlıyız. Torunlarımız evde bizi bekliyor." diyorlar.

Gözlerden kaçırılmaya çalışılan detay

Devletin içinde pekala her görüşten insan bulunabilir. Önemli olan işini düzgün yapması. Şu cemaatmiş, şu görüşmüş falan önemli değil. Önemli olan yasalarla açıkça yasaklanmış bir oluşum olmaması. Devlete çalışması. Emirleri 'amirlerinden alarak yapması. 'Abi'lerinden değil. Böyle olduğu sürece her tipten insan devlette çalışabilir. Herkesin evine ekmek parası götürme hakkı vardır. Bir insanın kötü bir insanla yolu kesişmiş olabilir. Aynı yolda yürümüş, aynı havayı teneffüs etmiş olabilir. Bir insanla ya da grupla kötülüğünün farkında olmadan beraber yürünmüş olunabilir. Bu, herkesin başına gelebilir. Ama farkedildiği anda nasıl davranıldığı önemlidir. Erdoğan'ın bunu hissettiği ve farkettiği, çalışma ofislerine devlet görevlilerince dinleme cihazları konulduğunu anladığında alarm durumuna geçtiği sonradan anlaşıldı. En önemli adımlardan biri olarak MİT Müsteşarlığına Hakan Fidan'ı getirdi. Ona yapılan eleştirileri açıkça göğüsledi. Cemaat yapılanmasına karşı istihbarat çalışması başlatıldı. O günlerde henüz paralel yapı tartışması başlamamıştı. Ergenekon tarafından tezgahlandığı olasılığı konuşulan bu tuhaf gelişmelerin perde gerisinde cemaatin olduğu ise ilerleyen süreçte ortaya çıktı.

Biz gazeteciler yer altında bir şeylerin olduğunu hissediyor ancak anlam veremiyorduk. Örneğin MİT'in cemaat yapılanmasına yönelik çabaları üzerine Taraf gazetesi, Ergenekon ve Balyoz gibi davalarla ilgili haber yapmayı bırakmış MİT'e yüklenmeye başlamıştı. Mehmet Baransu'nun ve Taraf'ın sık sık MİT'i ve Başbakan Erdoğan'ı karalayan haberleri dikkat çekiciydi. "Stratfor" haberinde olduğu gibi Erdoğan'a 2 yıl ömür biçecek kadar küstahlaşabilmişlerdi. Anlaşılıyor ki her yeri ele geçirdiklerinden emin bir özgüvenle bunu yapabiliyorlardı. Bu durum Doğu Perinçek'in ve Aydınlık gazetesinin bile dikkatini çekmişti. (3) Aydınlık, MİT'in Gülen cemaatine yönelik çalışma başlattığını yazdığında biz bunu ortalığı karıştırma gayreti diye yorumlamıştık. Oysa onlar haklı çıktı. Meğer Erdoğan, her tarafı saran ve en yakınındakilerden bile şüphe etmesine yol açan bu yapıya karşı alarm durumuna geçmiş.

İşte bu şekilde, olay farkedildiği andan itibaren nasıl davranıldığı önemlidir. Şimdi bu fark gözlerden kaçırılmaya çalışılıyor. Oysa suçun varlığı açıkça ortaya çıktıktan sonra bile bu isimler mücadelede saflarını, devlete açık savaş başlatan cemaatten yana almıştır.

"Yaşlıyız, hapislerde kalamayız. Torunlarımızla, bebeklerle birarada olmalıyız" gibi mahkemede söylenen beylik lafların ardına sığınılmasın. Zaman gazetesine ait siren sesleri eşliğindeki bebek reklamının yayınlanmasından tam 9 ay 10 gün sonra gerçekleşen 15 Temmuz kanlı darbe girişimine, sanki son ana kadar yazdıklarıyla ve söyledikleriyle bunlar gaz vermemiş gibi davranılması bekleniyor.

Zaman gazetesinin gülen bir bebeğe ait görüntünün bulunduğu reklam filmi 5 Ekim 2015'te yayınlanmıştı. Bu reklamla 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi arasındaki sürenin bebeğin doğum tarihi olan 9 ay 10 güne denk gelişi herhalde tesadüf olamazdı. 15 Temmuz'daki darbe tarihi çok önceden seçilmiş, o ana kadar gerekli hazırlıkların yapılacağı düşünülmüş olmalıydı.

Zaman'ın bu reklamı Fetö iddianamesine delil olarak girdi. Darbe girişiminin başarılı olması halinde sıkıyönetim ilanıyla sokağa çıkma yasağının getirilerek ülke genelinde oluşacak görüntünün reklam filminde insansız sokaklar olarak gösterildiği anlatılan iddianamede, darbe girişimi olayında TBMM başta olmak üzere bir kısım yerleşim yerlerinin ve kamu kuramlarının bombalanmasıyla reklam filminde kullanılan savaş ve tehdit durumunda uyarı amaçlı çalınan siren seslerinin benzerlik gösterdiği aktarıldı.

Reklam filmiyle TSK içine sızmış örgüt mensuplarına mesaj

İddianamede, reklam filminde gazetenin logosu ekrana gelirken duyulan top sesinin filmde gösterilen yerleşim yerini bombaladığı algısını vermesi nazara alındığında darbe girişimiyle reklam filminin benzerlik göstermesinin tesadüf olamayacağı, darbe sonrası dönem ve darbe girişimin hedef aldığı siyasal iktidara karşı kamuoyu ve toplumsal algı zemini oluşturma amacı taşıdığı aktarıldı.

"Son çareleri bir askeri darbe" demiştik

Bu yapının son çaresinin askeri darbe olduğu 15 Temmuz'dan 4,5 ay önce sitemiz de dahil medyada yazılıp çizilmişti oysa. (4) Bu tartışmaları, Zaman yazarı Abdullah Aymaz'ın 29 Şubat 2016'da yayınlanan ve birilerine "müjdeler olsun" mesajı verdiği yazısı tetiklemişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Fetö lider kadrosuna yönelik soruşturmasında yurtdışına kaçan ve hakkında yakalama kararı çıkarılan Aymaz'ın yazısı, kamuoyunda "cemaat yapılanmasının son umudunun askeri bir darbe olduğu" tartışmalarını başlatmıştı. (5) İzmir savcılığının yürüttüğü TSK'daki Fetö yapılanması soruşturması da bilinen bir durumdu. Suçun açıkça ortaya çıkmasına rağmen, hele de bir gazeteci olarak "bilmiyorduk görememişiz" gibi laflar inandırıcı olamaz. "Bunlar yaşlı yaa!.. Bunlar gazeteci yaa!.. Masumlarla niye uğraşıyorsunuz yaa!.. AKP'liler göremedi ben nasıl göreyim yaa!" gibi savunmalar çarpıtma yapmaktan öteye geçemez.

Asıl provokatör ve azmettiriciler işte bunlardır. Suçlarını geniş kitlelere yayın yoluyla ulaştırdıkları için aksine cezaları daha da ağır olmalıdır.

Çünkü korkunç bir saldırı yaşadık 15 Temmuz akşamı. 249 insanımızı şehit verdik. Sözün bittiği yerdeyiz.

Şahin Alpay'ın, Nazlı Ilıcak'ın ve diğerlerinin hala masumiyetini savunan, işlenen açık suçları ve suçluları dolaylı yolla bile olsa masum göstermeye çabalayan, "Net konuşuyorum: Ilıcak, Bulaç, Alpay ve Alkan örgüt üyesi değil. Bakalım Nazlı Ilıcak’a... FETÖ’nün 15 Temmuz’da darbe girişiminde bulunacağını bilse... Bir dakika bile savunmazdı bu darbecileri... Bakalım Ali Bulaç’a... Köprü üstündeki vahşetin olabileceğine zerre ihtimal verse... Fetullah’a isyan bayrağını ilk o açardı. Bakalım Şahin Alpay’a... FETÖ’nün sonu darbe girişimine varan alçak bir maceranın içinde olabileceğini kestirebilse... Anında kaçardı oradan. Bakalım Ahmet Turan Alkan’a... 15 Temmuz’u azıcık tahmin edebilse... FETÖ’den anında uzaklaşıp en ironik yazıları kaleme alırdı." diyen Ahmet Hakan (6) ve benzerleri de yargılanmalıdır.

Namuslular en az namussuzlar kadar cesur olmalı. Asıl provokatör ve azmettiriciler bunlar. Suçlarını geniş kitlelere yayın yoluyla ulaştırdıkları için cezaları daha da ağır olmalı. 15 Temmuz faciası birden gelmedi. Bunların verdiği gazla geldi. Eğer bu kışkırtmalara göz yumulursa, başka girişimlerin de gelebileceğine kuşku yok.

"Net konuşuyorum: Ilıcak, Bulaç, Alpay ve Alkan örgüt üyesi değil" diyebilmesi için birinin, o örgütün içinde olması gerekir. Aksi halde "net konuşuyorum" diyemez. "O bir gazetecidir, bu tür ifadeler kullanabilir. Fikir özgürlüğü var arkadaş" denilemez. Suç ve suçluyu övmek de suçtur. Bu eyleme sessiz kalmak ve göz yummak da suçtur. (Abdullah Harun / Kontrgerilla.com)

(1) Kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=11326
(1) Kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=11325
(2) Kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5372
(3) Kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=4760
(4) Kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=8199
(5) Kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=7754
(6) Hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/net-konusuyorum-ilicak-bulac-alpay-ve-alkan-orgut-uyesi-degil-40583208

Paralel yapı-11 Nisan (2017) 'İstanbul Medya yapılanması/Zaman yazarları/Darbeye destek 30 sanık' davası
Paralel yapı-14 Nisan (2017) 'İstanbul Medya yapılanması/Taraf-Zaman yazarları/Darbeye destek 17 sanık' davası

(25 Eylül 2017, 13:21), son güncel.: (26 Eylül 2017, 09:30)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=11329    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
61.772.227