Tam
EskidenYeniye
 

Erzincan 44 sanıklı Darbe davası

Erzincan'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması ile ilişkili oldukları öne sürülen ve dönemin eski 59. Topçu Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Yüksel Gönültaş ile 17'si tutuklu 44 sanığın yargılanmasına başlandı.

Önceki haber title=Sonraki haber

30.09.2017 20:21 Erzincan'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması ile ilişkili oldukları öne sürülen ve dönemin eski 59. Topçu Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Yüksel Gönültaş ile 17'si tutuklu 44 sanığın yargılanmasına başlandı.

25.09.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Erzincan 2. Ağır Ceza Mahkemesince Polis Meslek Yüksekokulu'nda (POMEM) oluşturulan salonda görülen duruşmada, tutuklu sanıklar Gönültaş, eski tabur komutanları Ertuğrul Gökbulut, Evren Karagülle ve Uğur Ergüven'in yanı sıra yine askeri personel olan Ünal Korkem, Gürkan Serteser, Murat Uz, Emin Ertuğrul, İbrahim Veske, Muhammet Uğur, Mustafa Hanay, Mehmet Kök, İsmail Hakkı Kartal, Talha Güven, Ahmet Miraç Ok ve Halil Fevzi Çetin ile tutuksuz 27 sanık hazır bulundu.

Davanın diğer sanığı Hasan Coşgun, tutuklu bulunduğu Sincan L Tipi Ceza İnfaz Kurumundan Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı.

Güvenlik güçleri, POMEM'in içi ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

Kimlik tespiti ve iddianamenin okunmasının ardından sanık savunmalarına geçildi.

Sanık eski tuğgeneral Gönültaş, mahkeme başkanının 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmekle' suçlandığını hatırlatması üzerine, FETÖ/PDY hakkında basından takip ettiği kadarıyla bilgi sahibi olduğunu ileri sürdü.

Bu yapıyla ilgisinin olmadığını iddia eden Gönültaş, 'Dershanesine gitmedim. Telefon ve bilgisayarımda 'ByLock' bulunmadı. Çocuklarımı FETÖ/PDY ile bağlantılı okullara göndermedim. BankAsya'da hesabım yoktur. Himmet ve kurban gibi parasal yardımda bulunmadım.' dedi.

Hep küçük birliklerde görev yaptığını belirten Gönültaş, şöyle devam etti:

'FETÖ'cü olsaydım kritik yerlerde görev yapardım. 15 Temmuz günü kışla dışına çıkan hiçbir askerim yoktur. Olayların meydana geldiği an tek düşüncem askerimi kontrol etmektir. Kışla içinde emniyet tedbirlerini almakla meşguldük. FETÖ'cü olsaydım darbecilerin WhatsApp grubunda olmam gerekirdi. Bana yapılan işlemler sırasında mühimmatın eksik olduğunu söylediler. Her gün terör olaylarının yaşandığı ülkede tedbirlerin alınması gerekirdi. Eksik olan mermilerin gündüz vakti alınması gerektiği için kızdım ve acele etmelerini istedim. Akşam saatlerinde mermilerin şarjörlere basıldığını iddianameden öğrendim.'

'Masum bir gezinin suç olarak gösterilmesi ağrıma gitti'

Gönültaş, kent genelindeki kritik ve hassas noktalara keşif yaptığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Hafta sonu yorgunluğunu atmak üzere daha önce de yaptığı gibi şoförüyle gezdiğini ileri süren Gönültaş, şunları ifade etti:

'Sadece tanımak için yapılan masum ve sıradan bir gezidir. Bu faaliyetlerimde kriminal bir suç işlemedim. Ekşisu kavşağından başladığımız geziye terminal ve belediye binasıyla devam ettik. Üniversite kavşağına geldiğimizde ise eski başsavcının daha önce bana söylediği cezaevinde yapılan güzel işleri aklıma geldi ve 'cezaevini de görelim.' dedim ancak cezaevine giderken yolda kaybolduk, daha sonra güçlükle bulduk ve araçtan inmeden baktık. Tamamen tanıtım amaçlı, böylesine basit ve masum bir gezinin suç olarak gösterilmesi benim çok ağrıma gitmiştir.'

Gönültaş, Tunceli'de 15 Temmuz'da meydana gelen terör olayları nedeniyle personeli birliğe çağırdığını belirterek, 'Son dönemlerde acemi askerlere yönelik tehdit geldiği için tedbirler aldırdık. Alınan istihbarat üzerine ve konunun ciddiyetine binaen rütbeli personelin kışla emniyetini almalarını istedim. O gün yaşanan olaylar emniyet tedbirlerin alınmasını zorunlu kılmıştır. Darbe emrini destekleyici hiçbir ifade ve girişimde bulunmadım. Sabah saatlerinde durum normale döndüğünde silahları depoya koydurdum.' diye konuştu.

Eski tabur komutanı Gökbulut da askerlik görevi süresince hiç kimseden yasadışı emir ve talimat almadığını, vatanına, milletine ve silah arkadaşlarına ihanet etmediğini söyledi.

Darbe teşebbüsünün olduğu gün izne ayrılmasına rağmen Gönültaş tarafından göreve çağrıldığını anlatan Gökbulut, 'İsnat edilen 'terör örgütü üyeliği' suçunu kabul etmiyorum. Ben terör tehdidi sebebiyle ülke savunması için görevimin başına gittim.' ifadesini kullandı.

Mahkeme heyeti, dün sabah başlayan duruşmayı, diğer sanıkların savunmalarının alınması için yarına erteledi.

27.09.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Erzincan'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) darbe girişimine katıldıkları iddia edilen, aralarında eski 59. Topçu Eğitim Tugayı Komutanı Tuğgeneral Yüksel Gönültaş ile eski 3 tabur komutanının da bulunduğu 17'si tutuklu 44 sanığın yargılandığı davanın üçüncü gün duruşmasında bazı sanıklar savunma yaptı.

Erzincan 2. Ağır Ceza Mahkemesince Polis Meslek Yüksekokulu'nda (POMEM) oluşturulan salonda görülen duruşmada, tutuklu sanıklar Gönültaş, eski tabur komutanları Ertuğrul Gökbulut, Evren Karagülle ve Uğur Ergüven'in yanı sıra askeri personeller Ünal Korkem, Gürkan Serteser, Murat Uz, Emin Ertuğrul, İbrahim Veske, Muhammet Uğur, Mustafa Hanay, Mehmet Kök, İsmail Hakkı Kartal, Talha Güven, Ahmet Miraç Ok ve Halil Fevzi Çetin ile tutuksuz 27 sanık hazır bulundu.

Duruşmaya, tutuklu sanık Hasan Coşgun bağlı bulunduğu Sincan L Tipi Ceza İnfaz Kurumundan Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Önceki gün başlayan davanın bugünkü duruşmasında sanıkların savunmalarının alınmasına devam edildi.

Gönültaş'ın eski emir astsubayı tutuklu sanık İsmail Hakkı Kartal, hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek FETÖ/PDY üyesi olmadığını ileri sürdü.

Darbe girişimi akşamı Gönültaş'ın emri doğrultusunda tugaya çağrıldığını aktaran Kartal, şunları ifade etti:

'Tugay'a gittiğimde Gönültaşın verdiği emir ile tüm personeli çağırdığını öğrendim. Yaptığım görev sebebiyle çağrılma nedenini asla sorgulamam. Terör tehdidi gibi önemli bir konu olduğunu düşünerek gittim. Tüm personelin silah ve mühimmat aldığını gittiğimde gördüm. Tugay komutanı bize sadece 'birlik emniyetini aldıracağız' dedi. Gönültaş, olay gecesi konusu suç teşkil edecek bir emir vermemiştir. Bu nedenle darbeyle ilgili bir alakasının olmadığını düşündüm. FETÖ/PDY'nin hiçbir kurumunda eğitim almadım. Ailem araştırıldığında bu örgütle ilgili en ufak bir bağlantımın olmadığı görülecektir. Üzerime atılı suçları kabul etmiyorum. Bu nedenle tahliyemi ve beratimi talep ediyorum.'

Tutuklu sanık Hasan Coşgun ise savunmasında görevi sırasında devletin menfaatini şahsi menfaatlerinin önünde tutuğunu söyledi.

15 Temmuzda göreve çağrıldığını belirten Coşgun, 'Terör saldırısı yapılacağının duyumu alındığı söylendi. Böyle bir risk varken emirleri sorgulamam. Göreve çağrıldığımda buna uyan ve giden birisiyim. Daha öncede bu bir kaç kez olmuştu. Ben Gönültaş ile tugayın korunması ile ilgili görevimi yaptım. Gönültaş'dan darbe ile ilgili bir emir almadım ve böyle bir şey de hissetmedim. Vatan haini suçlamasını kabul etmiyorum. Tahliyemi ve beratimi talep ediyorum.' ifadelerini kullandı.

Tutuklu sanıklar Mustafa Hanay, Talha Güven, Ahmet Miraç Ok ve Halil Fevzi Çetin ile tutuksuz sanıklar Mustafa Özgür Sivri, Bilal Çağrı Sucu, Nuh Dülgeroğlu, Mustafa Yılmaz haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek FETÖ/PDY üyesi olmadıklarını öne sürerek tahliye ve beraatlerini talep ettiler.

Mahkeme heyeti, diğer sanıkların savunmalarının alınması amacıyla duruşmayı yarına erteledi.

28.09.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Erzincan'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) darbe girişimine katıldıkları iddia edilen, aralarında eski 59. Topçu Eğitim Tugayı Komutanı Tuğgeneral Yüksel Gönültaş ile eski 3 tabur komutanının da bulunduğu 17'si tutuklu 44 sanığın yargılandığı davanın dördüncü gün duruşmasında bazı sanıklar savunma yaptı.

Erzincan 2. Ağır Ceza Mahkemesince Polis Meslek Yüksekokulu'nda (POMEM) oluşturulan salonda görülen duruşmada, tutuklu sanıklar Gönültaş, eski tabur komutanları Ertuğrul Gökbulut, Evren Karagülle ve Uğur Ergüven'in yanı sıra askeri personel Ünal Korkem, Gürkan Serteser, Murat Uz, Emin Ertuğrul, İbrahim Veske, Muhammet Uğur, Mustafa Hanay, Mehmet Kök, İsmail Hakkı Kartal, Talha Güven, Ahmet Miraç Ok ve Halil Fevzi Çetin ile tutuksuz 27 sanık hazır bulundu.

Duruşmaya, tutuklu sanık Hasan Coşgun, bağlı bulunduğu Sincan L Tipi Ceza İnfaz Kurumundan Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Davanın bugünkü duruşmasında sanıklar savunmalarını tamamladı.

Tutuksuz sanıklar Hasan Demirbaş, İlyas Barışık, Adem Ulutaş, Sebahattin Canımoğlu, Ali Deprem, Bekir Arı, Halil ibrahim Demir, Hakan Taban, Mehmet Arpaç, Göksal Gözütok, Abuzer Çalışkan, Erkan Ülgü, Bünyamin Ceyhan, Seyfullah Özdemir, Berk Sözüer, Fatih Kılıç, Adem İleri, Öskan Bak, Ömer Şahin, Tahsin Altıntaş, Ertuğrul Özdin, Nihat Temur haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek FETÖ/PDY üyesi olmadıklarını ileri sürdü.

Darbe girişimi gecesi bağlı bulundukları Tugay Komutanlığında olası bir terör saldırısı nedeniyle göreve çağrıldıklarını belirten sanıklar, darbe girişiminden haberdar olmadıklarını iddia ederek beraat ve tahliyelerini talep etti.

Cumhuriyet savcısı, mütalaasında, Erzincan Valiliği ile Erzincan Baro Başkanlığının davaya dahil olma taleplerinin kabul edilmesini ve tutuklu sanıklardan Mustafa Hanay'ın tahliyesini talep etti.

Mütalaanın ardından söz alan bazı sanıklar ve avukatları, suçlamaları kabul etmeyerek beraat ve tahliye talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, diğer sanıkların mütalaaya karşı savunmalarının alınması amacıyla duruşmayı yarına erteledi.

29.09.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Erzincan'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) darbe girişimine katıldıkları iddia edilen, aralarında eski 59. Topçu Eğitim Tugayı Komutanı Tuğgeneral Yüksel Gönültaş ile eski 3 tabur komutanının da bulunduğu 17'si tutuklu 44 sanığın yargılandığı davada ara karar verildi.

Erzincan 2. Ağır Ceza Mahkemesince Polis Meslek Yüksekokulu'nda (POMEM) oluşturulan salonda görülen duruşmada, tutuklu sanıklar Gönültaş, eski tabur komutanları Ertuğrul Gökbulut, Evren Karagülle, Hasan Coşgun ve Uğur Ergüven'in yanı sıra askeri personel Ünal Korkem, Gürkan Serteser, Murat Uz, Emin Ertuğrul, İbrahim Veske, Muhammet Uğur, Mustafa Hanay, Mehmet Kök, İsmail Hakkı Kartal, Talha Güven, Ahmet Miraç Ok ve Halil Fevzi Çetin ile tutuksuz 27 sanık hazır bulundu.

'Bozacının şahidi şıracı'

Sanık eski Tuğgeneral Gönültaş, Cumhuriyet savcısının mütalaasına ilişkin yaptığı savunmada, suçlamaları kabul etmeyerek FETÖ/PDY üyesi olmadığını ileri sürdü.

Diğer sanıkların hakkındaki savunmalarına değinen Gönültaş, kurulmak istenen Kolluk Kuvvetlerini Toplumsal Olaylarda Destekleme (KOKTOD) birliği ile ilgili sanıkların bilgisi yokmuş gibi davrandıklarını ve kendisini suçlayıcı ifadeler kullandıklarını söyleyerek, 'Bozacının şahidi şıracı' misali bir durumun oluştuğunu öne sürdü.

Darbe gibi bir faaliyetin içerisinde olmadığını öne süren Gönültaş, şunları kaydetti:

'Tarafıma KOKTOD ile ilgili arz yaptılar. Ama her nedense arz edilen KOKTOD klasörlerini kimse kabul etmedi. Yasal olarak KOKTOD birliği kışla dışında valiliğin talebi üzerine kullanılır. Ancak söz konusu birliğin reaksiyon ve eğitimleri kışla içi bir faaliyet olduğundan izin alınmasına gerek yoktur. KOKTOD'la ilgili yer alan konularda tabiri caizse 'Pireyi deve yapmışlar'. Benim o gün 21.30 civarında verdiğim emirde KOKTOD kelimesi hiç geçmedi. Ben sadece askerleri içtima alanına çıkarın ve kontrol edin dedim.'

Diğer sanıklar ise mütalaaya ilişkin savunmalarında haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek FETÖ/PDY üyesi olmadıklarını ileri sürdü.

Darbe girişimi gecesi bağlı bulundukları Tugay Komutanlığında olası bir terör saldırısı nedeniyle göreve çağrıldıklarını belirten sanıklar, darbe girişiminden haberdar olmadıklarını ve ihanetin içerisinde bulunmadıklarını iddia ederek beraat ve tahliyelerini talep etti.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, Yüksel Gönültaş, Ertuğrul Gökbulut, Evren Karagülle, Hasan Coşgun, Uğur Ergüven, Ünal Korkem, Gürkan Serteser, Emin Ertuğrul, İbrahim Veske, Muhammet Uğur, Mehmet Kök, Talha Güven, Ahmet Miraç Ok ve Halil Fevzi Çetin'in tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Heyet, tutuklu sanıklar Murat Uz, İsmail Hakkı Kartal ve Mustafa Hanay hakkında adli kontrol tedbirleri uygulanarak tahliyelerine karar verdi.

Heyet ayrıca Cumhuriyet savcısının Başbakanlık ve Erzincan Valiliğinin müdahilliği konusundaki talebini kabul ederken Erzincan Barosunun da içinde bulunduğu diğer müdahillik taleplerini reddederek duruşmayı erteledi.

İDDİANAME

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş'ın hazırladığı ve örgütün ortaya çıkışı, devlet ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yapılanması ve darbe teşebbüsünde yaşananların anlatıldığı 183 sayfalık iddianamede, FETÖ/PDY'nin cebir, şiddet ve hukuk dışı yöntemleri kullanarak devlet otoritesini baskı altına almayı, zaafa uğratmayı, yönlendirmeyi, alternatif otorite olarak ortaya çıkmayı ve devlet otoritesini ele geçirmeyi hedefleyen 'silahlı terör örgütü' olduğu belirtiliyor.

Dönemin eski 59. Topçu Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Yüksel Gönültaş'ın da aralarında bulunduğu 17'si tutuklu 44 askeri personelin sanık sıfatıyla yer aldığı iddianamede, Gönültaş'ın, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi öncesi emir astsubayı ile kendisine tahsis edilen beyaz renkli sivil araçla valilik, adliye, İl Emniyet Müdürlüğü, Özel Harekat ve Çevik Kuvvet şube müdürlükleri, MOBESE Merkezi ve cezaevi ile kritik öneme sahip noktalarda keşif yaptığı kaydediliyor.

Dava dosyasına delil olarak giren, MOBESE tarafından çekilen fotoğraflarda ise eski tuğgeneral Gönültaş'ın darbe girişimi öncesi Erzincan Valiliği önünde sivil aracıyla keşif yapması da dikkati çekiyor.

Gönültaş'ın, darbe girişimi gecesi çok sayıda rütbeli personelin izinlerini iptal ederek 59. Topçu Eğitim Tugay Komutanlığına çağırdığı belirtilen iddianamede, sanığın darbe girişimi öncesi örgütün sözde 'Erzincan Sıkıyönetim Komutanı', eski 3. Ordu Kurmay Yarbaşkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar ile irtibatlı olduğu vurgulanıyor.

İddianamede, Gönültaş'ın, 59. Topçu Eğitim Tugay Komutanlığı Muhabere Merkezine yazılı olarak gelen sözde 'Sıkıyönetim Direktifi' isimli belgeyi okuyup inceledikten sonra makam odasına çağırdığı dönemin tabur komutanları eski subaylar Ertuğrul Gökbulut, Evren Karagülle, Uğur Ergüven'e okuyarak tebliğ ettiği kaydedilerek, Gönültaş'ın bu kişilere, Çağlar'a bağlı hareket edeceklerini anlattığı bilgisine yer veriliyor.

Gönültaş'ın, 'Yurtta Sulh Konseyi' isimli cunta tarafından TSK'nın ülke yönetimine el koyduğuna ilişkin duyuru metni zorla yayınlatıldığı sırada tüm personelin TRT 1'i izlemesini emrettiğine işaret edilen iddianamede, bunun üzerine toplanan personelin duyuru metni okunurken televizyonu izlediği bildiriliyor.

300 askeri tam teçhizatlı içtima alanında topladı

İddianamede, Gönültaş'ın, Kolluk Kuvvetlerini Toplumsal Olaylarda Destekleme (KOKTOD) ile Emniyet Muhafız Bölüğü'nün, 59. Topçu Eğitim Tugay Komutanlığının hiçbir görevinin bulunmaması ve bu hususta hiçbir talep olmamasına rağmen bu birliklere darbe girişimi sırasında hazır olmaları emri verdiği belirtilerek, sanığın 300 civarındaki askeri, silahlı ve teçhizatlı olarak kompozit başlık giydirilmiş şekilde tugay içtima alanında toplayarak uzun süre hazır beklettiği kaydediliyor.

Gönültaş'ın, ayrıca 15 Temmuz günü kendisini korumaları için rütbeli personel ile er ve erbaştan oluşan 10 kişilik tim oluşturulmasını emrettiği anlatılan iddianamede, bu emir üzerine söz konusu timin silah, teçhizat ve mühimmat verilerek karargahta görevlendirildiği bildiriliyor.

İddianamede, eski Tuğgeneral Gönültaş'ın aralarında bulunduğu 17'si tutuklu 44 askeri personel hakkında, 'Anayasa'yı ihlal', 'TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs', 'hükümeti ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs' suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet, 'terör örgütü üyesi olmak'tan da 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Kentte daha önce darbe girişimine katıldıkları ve örgütle ilişkili oldukları iddiasıyla tutuklanan sözde 'sıkıyönetim komutanı', dönemin 3. Ordu Harekat Kurmay Yarbaşkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar ile örgütün sözde '3. Ordu Komutanlığına bağlı komutanlardan sorumlu mahrem imamı' ve örgütün en önemli elebaşılarından olduğu iddia edilen Yrd. Doç. Veli Karagöz, dönemin İl Jandarma Komutanı Albay Murat Orhan Tonğ ve subayların da aralarında yer aldığı bir sivil ile 21 askeri personel hakkında da dava açılmıştı.

Paralel yapı-14 Temmuz (2017) 'Erzincan 44 sanık Darbe Yapılanması/59. Topçu Eğitim Tugayı' davası

(30 Eylül 2017, 20:21)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=11364    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö Yöneticilerine 116 Yıl Hapis

16.03.2021 11:45 Ankara, Antalya, Edirne, Gaziantep, İstanbul ve Tokat'ta Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda çoğu yönetici konumdaki 16..
Tamamı 16.3.2021

AYM Başkanvekilinin hapsi onandı

16.03.2021 11:09 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 16.3.2021

Balyoz Kumpasında 'Taraf' davası

15.03.2021 14:58 İstanbul'da, yeniden görülen ve 7 sanık hariç beraat kararıyla sonuçlanan 'Balyoz Planı' davasında bazı sanıklara kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin haklarında dava açılan Taraf gazetesi yazarları Mehmet Baransu, Yasem..
Tamamı 15.3.2021

Mobeseci Aktepe'nin Hapsi Onandı

15.03.2021 10:35 Ankara'da, Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ile Milli İstihbarat Teşkilatında (MİT) görev yapan ve Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'altın nesil' kadrosunda yer alan ve MOBESE'nin..
Tamamı 15.3.2021

Yeğen Kuytul Mahrem İmam Çıktı

16.03.2021 11:33 Ankara'da, Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul'un yeğeni Hakan Kuytul hakkında FETÖ/PDY jandarma mahrem yapılanmasında yönetici olduğu iddiasıyla, 'silahlı terör örgütü kurma ve yönetme' suçundan 22,..
Tamamı 16.3.2021

Tır Kumpasına Yeni Dava

15.03.2021 14:45 Gaziantep'te, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Marmara Bölgesi'ndeki jandarmalardan sorumlu sözde 'imamı'nın evinin çöpünde ele geçirilen ve örgüt hakkında önemli bilgilerin deşifre edildiği hafıza kartında ismi bulu..
Tamamı 15.3.2021

Yazıcıoğlu Sanığının Hapsi Onandı

16.03.2021 13:03 Kahramanmaraş'ta Büyük Birlik Partisi (BBP) Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin yaşamını yitirdiği helikopter kazasının ardından arama kurtarma çalışmalarını sekteye uğrattığı suçlamasıyla..
Tamamı 16.3.2021

Dink'te Karar Günü 26 Mart

16.03.2021 08:42 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ermeni asıllı Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin de aralarında..
Tamamı 16.3.2021

Selam Kumpasında Hapis Gerekçeleri

15.03.2021 13:14 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasına yönelik firari sanıklar Fetullah Gülen ile eski emniyet müdürlerinin de arasında ye..
Tamamı 15.3.2021

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

15.03.2021 11:30 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından "Balyoz" soruşturması ve davasında görev alan 50 eski hakim ve savcının, "devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama", "görevi kö..
Tamamı 15.3.2021

Selam Kumpası Yargısı Yargılanıyor

15.03.2021 13:04 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kumpas kurmasıyla ilgili, binlerce kişi hakkında usulsüz dinleme kararı vermekle suçlanan 55 eski hakim ve sa..
Tamamı 15.3.2021

Kuleli: Gülen ve Doktorları davası

15.03.2021 15:07 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) lideri Fetullah Gülen ile 11 askeri doktorun, Kuleli Askeri Lisesi'nde eğitim gören 33 öğrenci hakkında sahte sağlık kurulu raporları düzenleye..
Tamamı 15.3.2021

Sakarya 11 Sanık: Yasadışı Dinleme

16.03.2021 10:48 Sakarya'da, eski Sakarya emniyet müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay'ın da aralarında bulunduğu, 3'ü firari, 10'u eski emniyet mensubu 11 sanığın yasadışı gizli dinleme ve diğer bazı suçlamalarla yargılandığı davanın..
Tamamı 16.3.2021

Muhafız Alayı Darbe davası

15.03.2021 14:26 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin, aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulunduğ..
Tamamı 15.3.2021

Kars: Darbeye 8 Hapis Onandı

16.03.2021 09:42 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) darbe girişimine karıştıkları iddia edilen ve aralarında eski İl Jandarma Komutanı Albay Serdar Güngör'ün de bulunduğu 11 sanığın yargılandığı ..
Tamamı 16.3.2021

Kartal Köprüsü: Darbeye 7 Hapis

15.03.2021 15:34 İstanbul'da, silahlı terör örgütü FETÖ'nün 15 Temmuz 2016 darbe girişiminde Kartal Köprüsü'nün kontrol altına alınmaya çalışılmasına ilişkin davanın, 18 sanık yönünden bozulmasının ardından yeniden görülen dava karara ..
Tamamı 15.3.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
49.312.768