Tam
EskidenYeniye
 

Birinci Ordu Darbe davası

İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Selimiye'de bulunan 1. Ordu Komutanlığı'nda yaşananlar ve Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nün Üsküdar yerleşkesinin ele geçirilmeye çalışılmasına ilişkin 54'ü tutuklu 128 sanığın yargılandığı davaya devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

30.09.2017 20:29 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Selimiye'de bulunan 1. Ordu Komutanlığı'nda yaşananlar ve Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nün Üsküdar yerleşkesinin ele geçirilmeye çalışılmasına ilişkin 54'ü tutuklu 128 sanığın yargılandığı davaya devam edildi.

27.09.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısında yer alan binadaki salonda yapılan duruşmada savunma yapan tutuklu sanık eski yüzbaşı Batur Alp Çakır, önceki ifadesini baskı altında verdiğini öne sürdü. Bu nedenle ifadesini kabul etmediğini dile getiren Çakır, yeni bir savunma hazırladığını söyledi.

Darbe gecesi saat 22.30'da Selimiye Kışlası'na gittiklerini anlatan Çakır, burada 1'inci Ordu Karargahında, harekat Kurmay Yarbaşkanı olarak görev yapan eski Tuğgeneral Eyüp Gürler'in kendilerini yanına çağırdığını kaydetti.

Gürler'in '1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar'a ulaşamadıklarını, gidip kendisiyle görüşerek kışlaya gelmesi konusunda haber vermesini' emrettiğini savunan Çakır, bunun üzerine 4 kişiyle Fenerbahçe Orduevi'ne doğru yola çıktıklarını anlattı.

Çakır, komutanlık konutuna vardıklarında kapıdaki kadın memura Ordu Komutanını sorduklarını beyan ederek, 'Komutanla görüşmek istediğimizi söyledik. Tabip albay olduğunu öğrendiğimiz kişi, yanımıza geldi, kendimizi tanıttık. Komutana bir not iletmek için geldiğimizi söyledik. O da Dündar'ın çıktığını söyledi. Biz de bunun üzerine tekrar 1. Ordu Komutanlığı'na döndük.' dedi.

Fenerbahce Orduevi'ne Dündar'ı enterne etme amacıyla gitmediklerini öne süren Çakır, onun evinde herhangi bir arama yapmadıklarını savundu. Çakır, kışlaya geri döndüklerinde eski Albay Ahmet Zeki Gerehan'ın kendisini görüntü izleme merkezine görevlendirdiğini belirterek, darbe girişimini de bu odadaki televizyondan öğrendiğini iddia etti.

'Terör tehdidi falan yok, darbe yapılıyormuş'

Tutuklu sanık Kurmay Binbaşı Nurullah Kalebaşı da hiçbir zaman ByLock kullanmadığını savunarak, söz konusu programı tutuklandıktan sonra basından öğrendiğini öne sürdü.

Eski Herakat Yarbaşkanı Tuğgeneral Eyüp Gürler'in, 'Terör saldırısı bekleniyor, herkes kamuflajını giysin ve harekat merkezine insin.' dediğini aktaran Kalebaşı, Gürler'in kendisine güvenlik tedbirleri ile görüntüleme merkezini takviye etmesi emrini verdiğini savundu.

Sanık Kalebaşı, Gürler'in, güvenlik tedbirleri kapsamında kışla emniyetini takviye amaçlı personel ve zırhlı araçların geleceğini söylediğini belirterek, bu emir doğrultusunda nizamiyeye gittiğini anlattı.

Sabaha karşı nöbetçi amir yarbay Ümit Ertuğrul'un yanına gelerek 'Nurullah, olaylar bildiğin gibi değil, Ordu komutanımızla konuştum, 'terör tehdidi falan yokmuş, darbe yapılıyormuş, karargahı boşaltıp nizamiyeye gitmemiz gerektiğini' söyledi.' dediğini aktaran Kalebaşı, kendisinin de bunun üzerine sivil kıyafetini giyindiğini ve girişteki polis ekiplerinin yanına gittiklerini savundu.

Kapıda polis memurlarının kendisini gözaltına alıp emniyete götürdüğünü ifade eden Kalebaşı, darbeye ilişkin herhangi bir eyleme katılmadığını öne sürdü.

Duruşma, tutuklu sanık Kalebaşı'nın çapraz sorgusuyla sürdü.

28.09.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki binada yer alan binadaki duruşmada savunma yapan tutuklu sanık eski Yarbay Selim Çiftçi, 15 Temmuz günü Selimiye'de nöbetçi olduğunu, görevini, 'kışlaya gelen generalleri ağırlamak ve giden generalleri uğurlamak' şeklinde anlattı.

Sözde 'sıkıyönetim direktifini' 22.30 sıralarında gördüğünü belirten sanık Çiftçi, 'Direktifin ilk sayfasını okudum. Bunun bir darbe girişimi olduğunu algılayamadım. Terör faaliyetlerine karşın TSK'nın aldığı bir önlem olarak düşündüm.' şeklinde savunma yaptı.

Darbeci tuğgeneralden 'İstanbul'a yüklensinler' emri

Sıkıyönetim direktifini gördükten sonra harekat merkezine gittiğini aktaran sanık Çiftçi, İstanbul'daki 'ana darbe' davasının sanıklarından eski 1. Ordu Harekat Yarbaşkanı Tuğgeneral Eyyüp Gürler'in 'Trakya'daki birliklere haber verelim, İstanbul'a yüklensinler.' şeklindeki emri eski Albay Ahmet Zeki Gerehan'a verdiğini duyduğunu ifade etti.

Darbe girişimini TRT'deki sözde bildirinin okunmasının ardından anladığını savunan Çiftçi, 'Yarbay Ümit Ertuğrul darbe girişimini öğrenmemizin ardından bazı generallerle konuştu. Eyyüp Gürler'in tutuklanmasını talep ettiklerini söyledi. Ben Ertuğrul'un Eyyüp Gürler'i teslim olması için ikna ettiğini biliyorum.' dedi.

Mahkeme Başkanı Fikret Demir, sanık Çiftçi'ye 'Televizyonlarda görüyoruz. Rizeli bir er darbe girişimi olduğunu öğrenir öğrenmez hemen saf değiştiriyor. Siz yarbay olarak, bir erin anladığı darbe girişimini neden anlayamıyorsunuz?' sorusunu yöneltti.

Sanık Çiftçi soruyu, 'Darbeye hizmet eden faaliyetler sokaklardaydı. O yüzden asker bunu kolay idrak edebilir. Bizim karargahta algılamamız geç olabilir. Karargahta şiddet görmüyorsunuz. Kimse kimseyi öldürmüyor. Vatandaşlara ateş açıldığı için er daha rahat anlayabilir.' şeklinde yanıtladı.

Dönemin 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar'ı derdest etmek için Fenerbahçe Orduevi'ne gittiği belirtilen birlikte olduğu iddia edilen eski Yüzbaşı Murat İlhan da üzerine atılı suçlamaları reddederek, amaçlarının Dündar'ı derdest etmek olmadığını savundu.

Fenerbahçe Orduevi'ne giriş ve çıkış süreleri arasında 9 dakika olduğunu iddia eden sanık İlhan, 'Bize Ümit Dündar'ın içerde olmadığı söylendi. Amacımız derdest etmek olsa evine giderdik. Arabadan iner inmez faaliyetlere başlardık, ama biz bunu yapmadık kısa bir sürede ayrıldık.' şeklinde savunma yaptı.

Duruşma tutuklu sanıkların savunmalarıyla sürdü.

29.09.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Selimiye'de bulunan 1. Ordu Komutanlığı'nda yaşananlar ve Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nün Üsküdar yerleşkesinin ele geçirilmeye çalışılmasına ilişkin 54'ü tutuklu 128 sanığın yargılandığı davada, bugün 5 sanığın savunması alındı.

Tutuklu sanık Burhan Akgül savunmasında, 1. Ordu Harekat Merkezinin 2 odadan oluştuğunu, birinci odanın harita merkezi, ikinci odanın ise brifing odası olduğunu, kendisinin ikinci odada bulunduğunu ifade ederek, 'Tuğgeneral Eyyüp Gürler, harekat merkezindeki odaya gelerek 'Sıkıyönetim ilan edildi, mutlak itaat edin. Etmeyenler cezalandıracak' söyleminde bulundu. Görevim gereği bilgisayardaki harekat sistemi programına bu ifadeyi yazdım ve kara kuvvetlerine bildirdim. Bu yazdığımı sadece kara kuvvetleri bilgisayarlarına düşer. Bu sırada Eyyüp Gürler 21.35 sıralarında gelen başkalarına da sıkıyönetim ilan edileceğini söyleyerek, dışarı kimsenin çıkmaması ve içeri kimsenin girmemesi emrini verdi.' diye konuştu.

Gürler'in kendisine hiç görevlendirme yapmadığını, daha sonra Gürler'in yanına kamuflaj kıyafetli ve silahlı olduklarını düşündüğü 10 kişinin geldiğini belirten sanık Akgül, Gürler'in bu kişilere oturmalarına söylediğini, kendilerinin bilgisayar başındaki koltuklardan kalktıklarını, bu kişilerin oturduğunu ve daha sonra gelen kurmay subaylardan Gürler'in 4-5 kişiyi dışarı çıkarttığını ve sonra odaya yalnız döndüğü aktardı.

Kurmay Binbaşı Zafer Özleblebici ve Kurmay Albay Ahmet Zeki Gerehan'ın eğitim elbiseli ve silahlı olarak odaya geldiğini anlatan sanık Akgül, bu kişilerin silahlarının kılıflarının dışında olduğunu, Özleblebici'nin kendisine cep telefonunu masaya koydurttuğunu ve Gürler'in de odaya gelen Albay Nihat Aksüt'e Trakya'daki tankların İstanbul'a gelmesi emrini verdiğini, bu emrin bilgisayardan iletildiğini söyledi.

Ordu komutanının sesini tanımadı

Sanık Akgül, ifadesinde şunları anlattı:

'Ne gelen sıkıyönetim mesajını gördüm, ne de başka mesajları gördüm. Harekat ve istihbarat başkanlığının temsilcisi olarak biz orada bulunuyoruz. Bize bir şey söylemedikleri için ne olduğunu anlamadık. TRT'de sıkıyönetim bildirisi okumaya başladı. Daha sonra sayın cumhurbaşkanımızın sesini duyduk. Harekat merkezinde 2 televizyon var. Bu televizyonlarda 4 parçalı yayın yapılıyor. Hangisinde dikkat çekici bir olay olursa o kanal dinleniyor. O anda sayın cumhurbaşkanının açıklamasını duyduk. Dikkatim ona yöneldi. Kumandayı bana Zafer Özleblebici aldırtmadı. Saat 01.00 sularında ordu komutanımızın ses kaydı televizyona düştü. Hatta Eyyüp Gürler televizyondan ordu komutanımızı dinledi ve 'Bu ordu komutanının sesi değil' dedi. Biz de 'Bütün gün berabersiniz, ordu komutanın sesini mi tanımıyorsunuz?' dedik. Bunlardan sonra bu adamlar kalkışma yapıyor düşüncesi aklıma düştü.'

Hiçbir şey yapmadığı halde 15 aydır tutuklu bulunduğunu iddia eden Akgül, şahsıyla ilgili somut delil olmadığı halde kendisine suç isnat edildiğini, savcılığın ve mahkemenin yanıltıldığını öne sürdü.

Akgül, '15 Temmuz'un öncesinde ve o sırada tarafıma hiçbir emir verilmedi. Bu hain girişimde yer almadım. Silah kullanmadım. Tahliyemi talep ediyorum.' dedi.

Cumhuriyet savcısının, 'Daha önceki ifadende TRT'deki bildirinin internetten tekrar ettirildiğini söylemiştin. Bu durumu anlatır mısın?' sorusuna sanık Akgül, 'TRT'deki ekran durunca harekat merkezinde bulunan bir muhabere yüzbaşı internet olan bilgisayarın başına oturdu. Bilgisayardan TRT'de okunan bildiriyi açarak bize 'Bunu dinleyeceksiniz.' dedi. Harekat merkezinde sadece o ses dinletildi.' yanıtını verdi.

'Devletin bir tasarrufu olduğunu düşündüm'

Tutuklu sanık eski Kıdemli Başçavuş Harun Yelken de savunmasında, Eyyüp Gürler'in 'Sıkıyönetim ilan edildi.' dediğini ifade ederek, 'Kısa süreli şok geçirdik. Kurmay Albay Ahmet Zeki Gerehan görev bölümü yaparak, telefon ve konuşmamızı yasakladı. Bize verilen bir emir olmadı. Bir ara istihbarat ve harekat başkanları gelerek, Eyyüp Gürler ile konuştu. Daha sonra 3 albay merkezi terketti. Biri hasta olduğunu söyleyerek terketti, bir diğeri çok sinirli bir şekilde terketti. Çok hızlı gelişti her şey. Devletin bir tasarrufu olduğunu düşündüm.' diye konuştu.

Albayların merkezi terketmesinden dolayı bu işin yasal olmadığını anladığını aktaran sanık Yelken, savunmasına şu şekilde devam etti:

'Ahmet Zeki Gerehan, TRT'deki sıkıyönetim bildirgesini herkesin izlemesini istedi. TRT kalkışmadan kurtulunca kapatıldı. Cumhurbaşkanımızın konuşması yayınlanmaya başlayınca Ahmet Zeki Gerehan, Zafer Özleblebici ve Eyyüp Gürler panikledi, enerjileri kaybolmuş halleri vardı. Bunlar psikolojik harekat denilerek, televizyonu kapattılar. Kaçanların niye kaçtığını o zaman anladım. Bizler kaderimize terkedildik. Daha sonra akademiden gelen subaylar kışlayı terketti. 06.30 gibi elektrikler kesildi. Gelen telefonda Eyyüp Gürler'in derdest edilmesi emri verildi. İkna görüşmeleri tamamlandı, Gürler götürüldü. Nöbet bitince sivil kıyafetlerimizi giyerek, beklemeye başladık. Elime silah dahi almadım. Cep telefonu kullanmamıza izi verilmedi. Normal şartlarda bana verilmemesi gereken görev ile gözaltı listesinde olmama rağmen toptancı zihniyetle tutuklandım.'

'Sıkıyönetim ilan edildiği söylendi'

Tutuklu sanık eski Binbaşı Erhan Atabay savunmasında, 15 Temmuz'da Selimiye Kışlası'nda nöbetçi amir olduğunu, nöbetinin kendi iradesi dışında yazıldığını, harekat merkezinden 'Acil durum var' diye çağrıldığını, Merkez Amiri Ümit Ertuğrul'u küçük odada gördüğünü dile getirerek, 'Merkez amiri Ümit Ertuğrul, Genelkurmay'dan mesaj geldiğini, sıkıyönetim ilan edildiğini ifade ederek, kışlanın emniyetini almamı söyledi.' dedi.

Amirlerine haber vermek için nizamiyeden çıktığını anlatan sanık Atabay, kışla komutanını ve İstanbul Merkez Komutan Yardımcısı'nı arayarak, acil bir durum olduğunu, kışlaya gelmeleri gerektiğini söylediğini aktardı.

Sanık Atabay, savunmasını şöyle sürdürdü:

'Darbeci olsam Merkez Komutan Yardımcısı'na niye haber veriyim? Arayıp haber verdiğim numaralar beni geri aramadı, bana bilgi akışı yapılmadı. Sıkıntım bir bilgi akışının olmamasıydı. Bölüğümdeki askerlerden bir kişi olaylara katılmamıştır. Ne olduğunu anlamak için televizyonun olduğu odaya girdiğimde Cumhurbaşkanı ve Ordu Komutanımız Ümit Dündar'ın açıklamalarını izledim. Cumhurbaşkanı'nı izlediğimde üzüldüm, ülkede darbe girişimi olduğunu anladım. Ümit Dündar'ın, darbe karşısındaki açıklamalarını izleyince rahatladım. Ordu Komutanı karşı çıkıyorsa en yakınlarının bu durum içinde olduğunu zerre düşünmedim. Eyyüp Gürler'in bu durum içinde olduğunu duyunca şok oldum. İddianamede Ümit Dündar'ın Eyyüp Gürler'e 'Senden beklemezdim' diye mesaj attığı yer alıyor. Ordu komutanı bile Eyyüp Gürler'den beklememiş.'

Televizyondan gelişmeleri takip ettiğini belirten sanık Atabay, 'Acil gelin' demesine rağmen 4,5 saat sonra kışla komutanının kendisini arayarak, 'Durum nedir?' diye sormasının garibine gittiğini anlattı. Atabay, hain darbe girişiminde bulunanlarla bir hareket içinde bulunmadığını savundu.

Duruşmada, tutuklu sanık Fatih Karaot, savunmasında, emir astsubayı olarak görev yaptığını, 15 Temmuz günü 1. sicil amiri Eyyüp Gürler tarafından karargaha çağrıldığını söyledi.

Eyyüp Gürler'in kendisine bir kargaşa durumu olduğunu belirterek, nöbetçi amiri yanına çağırmasını emrettiğini dile getiren Karaot, 'Gürler'in 'beni koru' emri üzerine tabanca aldım. Emir astsubayının bir tabanca taşıması normaldir. Belli bir saatten sonra taşımadım. Bir general size emir veriyor, 'sistemin tanrıları' olan insanlar bunlar. Emir astsubayına 2 emir veriliyor. Tarafıma suçlama olarak geri dönüyor. Gürler bana emredebilir. Amirin emrinin bir kanun sayıldığı ve bu durumun kanunlarla desteklendiği açık. Bana göre bu problemli bir sistem. Size emir sorgulama açmayan bir kültür nasıl sorgulanacak, sizin takdirinize bırakıyorum.' dedi.

Aklının ucundan 2016 yılında darbe olacağının geçmediğini, gece yarısından sonra meselenin bir tertip olduğunun ortaya çıkmasından sonra, 2 defa Eyyüp Gürler'e bunun yanlış bir şey olduğunu, halka karşı bunun yapılamayacağını söylediğini savunan Karaot, 'Gürler'in G3 piyade tüfeği talebini reddettim. 'Bana piyade tüfeği getir' dedi. 'Getiremem' dedim.' şeklinde konuştu.

Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Fikret Demir, 'Nasıl itiraz ediyorsun, sen bir astsubaysın? Saat 5 civarında faaliyet sonra erdi, Whatsapp konuşmalarında 'herkes başının çaresine baksın' deniliyor. 'Ne yapalım?' diye sorulması üzerine 'sağ kalın' deniliyor. 'Neden polisle, halka çatışmadılar?' sorusunun cevabı da buradadır.' dedi.

Sanık Karaot da, 'Ben Eyyüp Gürler'in bu talebini reddettim. Sıkıyönetim direktifini görmedim. Gürler'i yalnızlaştırmaya çalışıp teslim olmasını sağlamaya çalıştım. Daha sonra teslim olmaya karar verdi. İyi bir asker, iyi bir insan olmaya çalıştım.' ifadesini kullandı.

Mahkeme Başkanı Demir, 'Dünya tarihinde Türkiye'de yaşanılan olaylar yaşanmadı. Dünya tarihinde böyle bir yargılama yok. Başarısızlıkla sonuçlanan kaç tane darbe var.' şeklinde konuştu.

'Sizin ne olduğundan haberiniz yok mu?'

Sanık Karaot'un savunmasını tamamlamasından sonra bir diğer tutuklu sanık Volkan Dede'nin savunmasına geçildi.

Dede, olayların yaşandığı tarihte yüzbaşı olarak emniyet muhafız bölüğünde görev yaptığını, saat 22.00 sıralarında nöbetçi amir tarafından kışlaya çağırıldığını anlattı.

Erhan Atabay'a durumu sorduğunda Genelkurmay'dan sıkıyönetim emri verildiğini öğrendiğini aktaran Dede, kendisinin ise böyle bir olayı duymadığını aktardı.

Sanık Dede, nizamiyeye gittiğini, nöbet yerlerini arayarak sorun olup olmadığını sorduğunu dile getirerek, 'Kapıdaki nöbetçiler 2 tane tankın kapıya geldiğini, içeri gireceğini söylediler. Ben de 'içeriye tank almayın' dedim. Kapının oraya gittim. Askerler kapıyı kapatmaya çalışıyor. Vatandaşlar gelmiş, sanırım mağdur olan, araçları ezilen insanlar. Kapılar kapandı. Bir asker anahtarı bana verdi, anahtarın sistem odasına götürülmesini söyledim. Kapıları kapattık ama vatandaş dışarıda bağırıyor. Bir sürtüşme oldu. Oradaki vatandaşlarla konuştum. Tanklarla ilgimizin olmadığını, bizim de bu durumu istemediğimizi söyledim. Vatandaşlar bize 'sizin ne olduğundan haberiniz yok mu?' diye sordu. Bu olaylarla ilgimiz olmadığını vatandaşlara söyledim. Onlar da sakinleşti, oradan ayrıldı. Ordu komutanının beyanları var. Kışlanın böyle bir durum içinde olduğunu düşünemiyorsunuz.' diye konuştu.

Askerlik hayatı boyunca Mustafa Kemal Atatürk'ten başka kimseyi rehber edinmediğini söyleyen Dede, hain FETÖ üyesi olmakla itham edilmeyi içine sindiremediğini, uzun tutukluluk hali ve savunmaları da dikkate alınarak tahliyesini istedi.

Duruşma, 2 Ekim pazartesi gününe ertelendi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Bülent Başar ve Hikmet Pak tarafından hazırlanan iddianamede, darbe girişimi sırasında 1. Ordu Komutanı olan Orgeneral Ümit Dündar ve Üsküdar'da art arda geçen 2 tankın önüne yatarak onları durdurmaya çalışan Sabri Ünal'ın da aralarında bulunduğu 28 kişi, 'müşteki-mağdur' sıfatıyla yer alıyor.

Albay, yarbay ve yüzbaşı rütbelerindeki 55 subay, astsubaylar ve bir sivil olmak üzere 54'ü tutuklu 128 kişinin 'sanık' sıfatıyla yer aldığı iddianamede, tüm sanıklar hakkında 'cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs', 'cebir ve şiddet kullanarak TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya TBMM'nin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs', 'cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs' ve 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 7 yıl 6'şar aydan 15'er yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

İddianamenin tek sivil şüphelisi olan ve terör örgütünün şifreli haberleşme programı 'ByLock'u kullandığı belirtilen öğretmen Feyzullah Şahan hakkında da aynı suçlardan üç kez ağırlaştırılmış müebbet ve 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İddianamede, aralarında subayların da bulunduğu sanıklar Ali Demirci, Mehmet Kanbur, Tuğrul Kekeç, Gökhan Arıkan, Servet Demir, Emre Ersan, Bekir Karadayı, Semih Özdemir, Gökhan Türe, Gökhan Atavcı, Mithat Aydın, Sergen Güçlü, Bilal Dursun, İsmail Küçükmadan, Gökhan Yıldız, Cüneyt Ölmez, Ömer Faruk Kıcırlı, Kadir Güven, Fatih Cantürk, Arda Can Yarar, Yasin Ay, Ali Güngör, Eyüp Akkaya ve Ertan Gümüştaş hakkında da 'kasten öldürmeye teşebbüs', 'kasten yaralama', 'mala zarar verme' ve 'kamu malına zarar verme' suçlarından ayrı ayrı 6 yılla 141 yıl arasında değişen hapis cezaları öngörülüyor.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-10 Mayıs (2017) 'İstanbul 128 sanık 1. Ordu Komutanlığı Darbe Yap.' davası

(30 Eylül 2017, 20:29)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=11383    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin ?şok mangası? yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında ?işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
59.655.123