Tam
EskidenYeniye
 

'Cumhuriyet=Fetö' davasında 1 tahliye

Gazeteciler Can Dündar, Ahmet Şık, Kadri Gürsel ve Musa Kart'ın da sanıkları arasında bulunduğu Cumhuriyet Gazetesi'nin yönetici ve yazarlarına yönelik açılan 20 sanıklı davaya devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

30.09.2017 22:17 Gazeteciler Can Dündar, Ahmet Şık, Kadri Gürsel ve Musa Kart'ın da sanıkları arasında bulunduğu Cumhuriyet Gazetesi'nin yönetici ve yazarlarına yönelik açılan 20 sanıklı davaya devam edildi.

25 Eylül'de İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, tutuklu sanıklar Akın Atalay, Murat Sabuncu, Kadri Gürsel, Ahmet Şık, Ahmet Kemal Aydoğdu ve Yusuf Emre İper hazır bulundu. Öte yandan Bülent Utku'nun da aralarında bazı tutuksuz sanıklar da duruşmaya katıldı.

CHP'li Milletvekilleri Mahmut Tanal, Ali Şeker, Eren Erdem, Barış Yarkadaş, İlhan Cihaner ile HDP'li Milletvekili Garo Paylan, ressam Bedri Baykam, Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan ve çok sayıda kişi duruşmada izleyici olarak hazır bulundu.

Mahkeme Başkanı Abdurrahman Orkun Dağ, salonunun tıka basa dolması üzerine ayakta kalan izleyicilerin salonu boşaltmasını istedi. Ancak bir avukatın itiraz edip 'Karar alın' demesi üzerine Mahkeme Başkanı Dağ, ara vererek avukat sınırlaması getireceğini belirtti.

Aranın ardından tanıkların dinlenmesine geçildi. Sesli ve Görüntülü Sistem (SEGBİS) aracılığıyla Bursa'da tutuklu bulunan Fatih Aytuğ'un ifadesi alındı. Aytuğ'a, Twitter'da 'jeans biri' lakabını kullanan Ahmet Kemal Aydoğdu ile ilgili sorular yöneltildi. Duruşmada, Alev Coşkun ve Rıza Zelyut da tanık olarak dinlenecek.

TANIK ALEV COŞKUN

Duruşmada tanıklık yapan eski Cumhuriyet Vakfı Başkanvekili Alev Coşkun, Cumhuriyet Gazetesi'nde 22 yıl yöneticilik yaptığını ve Cumhuriyet Vakfı kurucu üyesi olduğunu belirterek 'İlhan Selçuk vefat edince gazetede bir hareket başladı. 2 Nisan 2013'te vakfın bir üyesinin vefat etmesinin ardından bir üye seçimi yapıldı. Bu seçimde hukuka aykırılık yapıldığına inandık. Bu seçim Cumhuriyet Gazetesi ve Cumhuriyet Vakfı için bir kırılma noktasıdır' dedi. Seçim sonucuna karşı itirazda bulunup hukuk mahkemesine dava açtıklarını anlatan Coşkun, 'Şu anda görülen, burada görülen dava bir ceza davasıdır. Bizim açtığımız dava ile bu dava arasında bir illiyet yoktur. Ben arkadaşlarımız tutuklandığında buna karşı olduğumu söyledim. 1,5 yıldır üzerimde algı operasyonu yapılıyor. Ben ideolojik olarak İlhan Selçuk, Nadir Nadi, Uğur Mumcu yolunda çalışan adamım, onların yoluna bağlıyım. Benim açtığım davalar olmasaydı bu davanın açılmayacağını söylüyorlar, böyle mantıksız bir şey olamaz. Bunu üzerimde baskı olarak hissettim' diye konuştu.

Can Dündar ile oturup kahve içmişliği olmadığını ifade eden Coşkun, 'Orhan Erinç 50 yıllık arkadaşım. Turhan Günay, onun ne işi var bu davada?' deyince tutuksuz sanık Turhan Günay sanık sandalyesinden, 'Sayenizde efendim' dedi. Alev Coşkun, 'Bu arkadaşların geçmişini biliyorum. Bu arkadaşlarla çalıştım. Bu arkadaşlardan terörist olmaz, FETÖ'cü olmaz. Tutuksuz yargılanmaları için talepte bulunuyorum' dedi.

Coşkun, savcının sorusu üzerine itiraz ettikleri Cumhuriyet Vakfı seçimi sonrasında vakfın yapısının değiştiğini belirterek 'Vakfın yapısı değişti ve Cumhuriyet'e genel yayın yönetmeni olamayacak kişi genel yayın yönetmeni oldu' dedi. Daha sonra söz alan sanık avukatlarından Tora Pekin, 'Cumhuriyet Gazetesi'nin 23-24 Mayıs 2015 tarihli nüshalarını siz mi götürdünüz terör şubeye?' diye sordu. Coşkun, söz konusu gazetenin herhangi bir yerde bulunabileceğini belirterek 'Bu gazete beni ağlatmıştır. Çünkü Cumhuriyet logosunun üstünde Fetullah Gülen'in fotoğrafı vardır. Bunu nasıl kabul edersiniz?' diyerek polise verdiği ifadenin arkasında olduğunu belirtti. Avukat Pekin, 'Haberin logonun üstünde yayınlanması temel ilkeye mi aykırıdır?' diye sorunca Coşkun, 'Bu temel ilke değildir. Ama gazetenin manevi geleneği vardır. Bu gazete vakıf gazetesidir. Bu gazete Can Dündar'ın top oynayacağı yer değil. Bu gazete Atatürk'ün gazetesidir. Buranın temel ilkeleri var, Atatürk'e bağlılık, Cumhuriyet'e bağlılık. Burası terör örgütünün baş köşeye getirileceği yer değildir' diye cevap verdi. Duruşma, tanık Rıza Zelyut'un dinlenmesiyle devam ediyor.

TANIK RIZA ZELYUT

Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarlarının da arasında bulunduğu 6'sı tutuklu 20 sanığın yargılandığı davada tanıklığına başvurulan gazeteci Rıza Zelyut, 'Gazeteye Cumhuriyet Vakfı üzerinden birileri el koydu. Bunu yazdım, yeni söylemiyorum. Kim yaptı bu operasyonu? Nuray Mert'i, Aydın Engin'i, Can Dündar'ı kim o gazeteye getirdiyse operasyonu o yapmıştır.' dedi.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, daha önce dinlenilmesine karar verilen tanıklardan gazeteci Rıza Zelyut'un beyanı alındı.

'Buraya Mustafa Kemal'in yazarı olarak geldim'

Mahkeme heyeti başkanı Abdurrahman Orkun Dağ'ın, 2 Kasım 2016'da ulusal kanal web sitesinde ve aydinlik.com.tr'deki 'Günahkar olsak da Cumhuriyet'i yazacağız' başlıklı yazılarıyla ilgili tanıklığına başvurulacağını hatırlattığı Zelyut, 'Buraya bir cumhuriyet aydını ve Mustafa Kemal'in yazarı olarak geldim. Mustafa Kemal'i dedesi olarak bilen bir insanım. Halen Mustafa Kemal'i savunduğum için bir davada yargılanmaktayım.' dedi.

İktidara karşı Aydınlık'ta en sert eleştirileri kendisinin yazdığını ve asla bir iktidar destekçisi olmadığını söyleyen Zelyut, 'Ben buraya Mustafa Kemal düşüncesinin, laiklik ve cumhuriyetin kurucu değerlerini savunan yazılarımdaki bilgiler nedeniyle geldim ve ben kimseyi FETÖ'cülükle falan suçlamadım. Söz konusu yazılarım son yazılardır. 30 Nisan 2011 tarihli yazımın başlığı, 'İlhan Selçuk'u vurmak.' Dava falan yok. Yeni Cumhuriyet yönetiminin, Cumhuriyet'in geleneksel yolundan ayrılıp operasyon gazetesine dönüştürüldüğünü yazdım. Başka yazılarım da var.' diye konuştu.

'Türkiye'nin en iyi köşe yazarıyım ben'

Cumhuriyet gazetesine ilk FETÖ operasyonunun yapıldığı tarihin 21 Mart 2008 tarihi olduğunu düşündüğünü ve İlhan Selçuk'un içeri atılmasının Cumhuriyet gazetesine karşı başlatılmış olan FETÖ operasyonunun açığa çıkması olduğunu savunan Zelyut, şöyle devam etti:

'Şu an kimseler Cumhuriyet'te yokken benim 1993 yılında orada yazı dizim çıktı. Yani Cumhuriyet beni ilgilendiriyor. Sapma olursa ona karşı çıkarım, her riski göze alarak. Gazeteye Cumhuriyet Vakfı üzerinden birileri el koydu. Bunu yazdım, yeni söylemiyorum. Kim yaptı bu operasyonu? Nuray Mert'i, Aydın Engin'i, Can Dündar'ı kim o gazeteye getirdiyse operasyonu o yapmıştır. Benim elimde bir bilgi yok. Ama gazetenin yapısının, fikriyatının değiştirildiğini biliyorum, görüyorum. Yazarları, interneti suçladığım zannedilmesin. Onları yönlendiren tepe yönetimidir. İnternet sitesindeki yazıların 12 tanesi HDP ve Selahattin Demirtaş ile ilgilidir. Demirtaş'ın 8 tane haberi olamaz, mantığa aykırı bu.

2008 yılı aralık ayında, Can Dündar'ın aleyhine 10 gün yayın yapıldı, Cumhuriyet'te. İlhan Selçuk da eleştiriyordu. Bir gazetenin en önemli isimlerinin eleştirdiği bir kişi yayın yönetmeni olarak getiriliyor. ve herkesin bilmediği bir gerçeği daha söyleyeyim; Can Dündar hiçbir gazetede genel yayın yönetmeni olarak çalışmadı. Türkiye'nin en iyi köşe yazarıyım ben. Çünkü iktidarın önünde eğilmeyen tek adam benim.'

Duruşmayı izleyenlerin bu söze gülmesi üzerine başkan Dağ, 'müdahale edilmemesi' uyarısında bulundu. İzleyicilere dönen Zelyut, 'Müdahale edebilirsiniz, hepinize cevabım vardır. Çünkü Mustafa Kemal'in yazarıyım ben.' dedi.

'FETÖ taktiğiyle yurtseverler gazeteden uzaklaştırıldı'

Cumhuriyet gazetesi okurlarının da gazeteyi terk ettiğini ve gazetecilerin tutuksuz yargılanması gerektiğine inandığını anlatan Zelyut, 'Gazeteye yönelik operasyonun tanıkları var. Bu gazeteye dışarıdan getirilen ikinci cumhuriyetçileri, FETÖ operasyonlarını alkışlayan insanlar var. Bu süreçte gazeteyi vakfı üzerinden ele geçiren kişilerin kimliğidir, beni ilgilendiren. Vakfın ele geçirilmesinin bir yanlışla, hileyle olduğu yerel mahkeme tarafından da karara bağlanmıştır. Bu önemli bir tespittir.' ifadesini kullandı.

'Ulusalcı' ve 'Ergenekoncu' denilerek yurtsever isimlerin gazeteden uzaklaştırıldığını ve bunun FETÖ'nün bir taktiği olduğunu savunan Zelyut, 'Gazetenin DNA'sı ile oynandı. Gazetenin, laik, çağdaş, ulusal devletten yana, Amerikan emperyalizmine karşı tavrının yerine, FETÖ ve PKK'yı direkt olmasa bile, haberleriyle, yazılarıyla destekleyen bir çizgiye getirilmesi beni rahatsız etmiştir. Halen Cumhuriyet'te yazan, Cumhuriyet'in değerlerini sonuna kadar savunan oradaki arkadaşları ayrı tutuyorum. Bence dava bu dava değil, vakıf davasıdır.' değerlendirmesini yaptı.

Cumhuriyet gazetesinin Taraf gazetesi haline getirildiğini tecrübeleriyle gördüğünü de söyleyen Zelyut, 'Cumhuriyet bu badirelerini atlatsın, içeridekiler serbest kalsın ama Cumhuriyet cumhuriyetçilere teslim edilsin.' dedi.

'Operasyon neden Cumhuriyet'e yönelik?'

Mahkeme heyeti başkanı Dağ'ın, 'Eğer bir operasyon yapılıyorsa, parası ve gücü olanlar için, niçin Cumhuriyet gazetesi? Ortada bir sürü gazete var, paraya tav olacak, bugün öyle yarın böyle diyen adamlar var. Neden Cumhuriyet gazetesine oluyor. Sizin öngörünüz var mı?' diye sorduğu Zelyut, 'Temsil ettiği tarihi kültürle, Türkiye Cumhuriyeti temel değerlerinin yaşatıldığı bir cephedir. Bu cepheyi FETÖ'nün ele geçirmesi gerekiyordu. Doğrudan olmasa bile dolaylı yoldan. PKK ve FETÖ'nün dolaylı operasyonlarının bir parçası. Oraya yerleştirdiği yazarlarıyla Cumhuriyet değerleri içerisinde bir delik açmak istedi. Onun için FETÖ 21 Mart 2008'de operasyonu başlattı. Nuray Mert, Can Dündar'ın oraya getirilmesiyle, 'işlem bitti' zannettiler. Operasyon İlhan Selçuk'a düşman bir ekip tarafından yapıldı.' cevabını verdi.

Rıza Zelyut, başkan Dağ'ın yazılarından bazı cümleleri okuyup sorması üzerine, 'Cumhuriyet'teki operasyon FETÖ ile PKK'yı besleyen CIA operasyonudur. Benim görüşüm bu yöndedir.' ifadesini kullandı. Yazarları suçlamadığını ancak yazarları o gazeteye getirenlerin sorumlu olduğunu savunan Zelyut, 'Neden Türkiye'nin en iyi gazetecisiyim? Ben iktidarın değil Mustafa Kemal Atatürk'ün yazarıyım. Gök tanrı beni o şekilde toprağa atsın.' dedi.

Sanık avukatlarından Bahri Belen'in, 'Türkiye'nin en iyi gazetecisi olmanıza itirazımız yok. Uğur Mumcu, 'gazeteci belge ve bilgiye göre haber yapar' derdi. MİT tırları haberlerinden söz ettiniz. Aydınlık gazetesinde çıkan haberle ilgili soruşturma açıldı mı? Bu haber Aydınlık'ın FETÖ tarafından ele geçirildiğine dair bir yoruma neden olabilir mi?' diye sorduğu Zelyut, Aydınlık'a da soruşturma açıldığını ancak bu gazetenin FETÖ tarafından ele geçirildiği yorumunun, aradan bir yıl geçtikten, gizlilik kararı verildikten sonra Cumhuriyet'te yayınlanması nedeniyle olamayacağını kaydetti.

Engin: 'Sorumluluk İlhan Selçuk'un sırtında, beni o aldı işe'

Söz alan sanıklardan Aydın Engin ise 'Türkiye'nin en iyi gazetecisiymiş. Bu benim kusurum, bundan sonra dikkatle bakacağım. 'Aydın Engin'i gazeteye kim aldıysa sorumlu odur' dedi. 1992 yılında beni İlhan Selçuk gazeteye aldı ve 1,5 yıl sonra gazetenin yayın müdürü yaptı. 2002 yılında başka bir projeden dolayı ayrıldım. 2014 yılında da yeniden Cumhuriyet'e döndüm. Sorumluluk bütünüyle İlhan Selçuk'un omuzundadır.' diye konuştu.

Tekrar beyanda bulunan Zelyut da 'Beni hiç görmemesini normal karşılıyorum. Eğer bakmasını bilseydi 2007'den itibaren Ergenekon operasyonlarını desteklemek için tam tam çalmazdı. İlk alanın değil son alanın kim olduğunu sormak istedim ben. Kimlerin yol değiştirdiğini bilen bir insanım. Kendisini oraya kim aldıysa operasyonu yapan da odur.' değerlendirmesini yaptı.

'En büyük milliyetçi Fetullah Gülen yazısını baskıya boyun eğerek yazdım'

Avukatların, 1997 yılında kendisine FETÖ'ye ait Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı tarafından ödül verilmesini sorduğu Zelyut, ödülü 21 Haziran 2009'da iade etmek istediğini çıktığı bir televizyon kanalında söylediğini dile getirdi.

Avukat Dora Pekin'in, 'Çalıştığınız gazetede 27 Haziran 2011'de, 'En büyük milliyetçi Fetullah Gülen' diye yazmışsınız. Bu ne peki?' sorusunu da yönelttiği Zelyut, 'FETÖ bütün iş adamlarını kuşatmıştı. Yukarıdan gelen baskılarla ben de öyle bir yazı yazdım. Baskıya boyun eğdim. Evet en iyi yazarım. Ondan sonra da devam ettim yazmaya. Çalıştığım gazeteye FETÖ'cüler 2014'te geldi, hakim oldu. İlk çıkardıkları kişi de ben oldum.' dedi.

Duruşma savcısı Hacı Hasan Bölükbaşı, Ahmet Şık, Murat Sabuncu ve Kadri Gürsel'in de arasında olduğu 6 tutuklu sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti. Mahkeme savcının görüşüne karşı sanık ve avukat beyanlarıyla devam etti.

ARA KARAR AÇIKLANDI: KADRİ GÜRSEL'E TAHLİYE

Savcının talebinin ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti tutuklu sanıklar; Ahmet Şık, Murat Sabuncu, Akın Atalay, Emre İper ve Ahmet Kemal Aydoğdu'nun tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Kadri Gürsel'in ise tahliye edilmesine karar verildi.

Mahkeme tahliye taleplerinin değerlendirilmesi için 22.30'a kadar ara verdi. Kadri Gürsel'in ise tahliye edilmesine karar verildi. Mahkeme, sanıklar Ahmet Şık, Murat Sabuncu, Akın Atalay, Emre İper ve Ahmet Kemal Aydoğdu'nun ise tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu'nca hazırlanan iddianamede, 1924'te Atatürk'ün talimatıyla kurulan gazetenin son üç yıllık dönemde özellikle 15 Temmuz darbe teşebbüsüne uzanan süreç ve sonrasında yayın politikası, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu'nda yaşanan değişiklikler ile eş zamanlı olarak 90 yıllık geçmişinin ve kuruluş felsefesinin tam aksi yönde değişime uğradığı ileri sürülüyor. Cumhuriyet gazetesine silahlı terör örgütü FETÖ/PDY tarafından özellikle 2013 yılından itibaren adeta el konulduğu kaydedilen iddianamede, 'Şüpheli Can Dündar'ın gazetenin başına geçmesi ile birlikte gazetenin, amaç ve hedeflerinin dışına çıkarak farklı bir yörüngeye oturduğu belirlenmişti' deniliyor. Gazete bu dönemde adeta FETÖ/PDY, PKK/KCK ve DHKP/C terör örgütlerinin savunucusu ve kollayıcısı olduğu belirtilen iddianamede, 'Basın özgürlüğü ve evrensel hukukun sağladığı ağır eleştiri içeren haber ve yorum yapma hakkının çok ötesinde geçmiş, kayıt dışı illegal siyasete zemin hazırlayarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı asimetrik savaş yöntemleriyle hedef tahtası haline getirmek üzere yoğun bir algı operasyonu başlatmıştır' ifadelerine yer veriliyor.

İddianamede, PKK terör örgütü elebaşlarından Cemil Bayık ile Kandil'de yaptığı röportaj, Savcı Mehmet Selim Kiraz'ı şehit eden teröristlerle telefon görüşmesi yapması ve bu görüşmeyi haberleştirmesi, MİT TIR'ları savcısının cezaevinden gönderdiği yazıyı haberleştirmesi ve sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımları delil gösterilen gazeteci Ahmet Şık'ın 'PKK ve DHKP/C Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte yardım etmek' suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep ediliyor.

Halen yurtdışında olan Can Dündar ile birlikte Mehmet Murat Sabuncu, Mehmet Kadri Gürsel, Aydın Engin, Bülent Yener ve Günseli Özaltay'ın da 'Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme' suçundan 7,5 yıl 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor. Gazetenin İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Mehmet Orhan Erinç ve Önder Çelik'in 'Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme' ve 'Hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma' suçlarından ayrı ayrı 11,5 yıldan 43 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor. Şüpheliler Bülent Utku, Hacı Musa Kart, Hakan Karasinir, Mustafa Kemal Güngör, Hikmet Aslan Çetinkaya'nın ise 'Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme' ve 'Hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma' suçlarından 9,5 yıldan 29 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları isteniyor.

Şüpheliler Güray Tekinöz ve Turhan Günay'ın 'Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme' ve 'Hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma' suçlarından 8,5 yıldan 22 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor. Twitter'daki 'jeansbiri' hesabının sahibi olduğu iddia edilen Ahmet Kemal Aydoğdu'nun da 'Silahlı terör örgütünün yöneticisi olmak' suçundan 15 yıldan 22,5 yıla; firari şüpheli İlhan Tanır'ın 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapsi talep ediliyor.

Paralel yapı-04 Nisan (2017) 'İstanbul Cumhuriyet Gazetesi Yapılanması 19 sanık' davası

(30 Eylül 2017, 22:17)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=11396    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö Yargısı AYM'de Yargılanıyor

23.02.2021 10:57 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 23.2.2021

Donanma Darbe davası

22.02.2021 14:07 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada, dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi. ..
Tamamı 22.2.2021

Şike Kumpası Davası Mütalaada

22.02.2021 13:24 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 'Futbolda şike iddiasıyla yürüttüğü soruşturma'da kumpas kurduğu iddialarına ilişkin haklarında dava açılan 87 sanığın yargılandığı davada dosya, mütalaasını hazırlaması..
Tamamı 22.2.2021

Balıkesir: Gülen'in Polislerine dava

22.02.2021 12:10 Balıkesir'de, polis okulunda Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'emniyet mahrem yapılanması'na yönelik biri tutuklu 13 zanlı hakkında hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi. İddianamede, örgütün Balıkesir Poli..
Tamamı 22.2.2021

ÖSYM Başkanı Ali Demir davası

22.02.2021 12:04 Ankara'da, eski Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ali Demir'in 'Fetullah Gülen Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği' ve 'zincirleme şekilde görevi kötüye' kullanma suçlamasıyla yargılandığı davaya devam edildi...
Tamamı 22.2.2021

Selam-Tevhid Kumpası davası

22.02.2021 11:59 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kurduğu kumpasta usulsüz dinleme kararları vermekle suçlanan 55 eski hakim ve savcının Yargıtayda yargılanmas..
Tamamı 22.2.2021

Karlov Suikastı davası

22.02.2021 11:56 Ankara'da, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, o sırada görevde olmayan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in..
Tamamı 22.2.2021

Gülen'in Avrupa Casusları davası

22.02.2021 11:31 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) adına terör örgütleri Fetö/PKK/DHKP-C/MKP'ye yönelik soruşturma bilgilerinin rüşvetle Malatya Doğanşehir Adliyesindeki bilgisayarlardan UYAP'a girerek sızdırılmasına ilişkin ar..
Tamamı 22.2.2021

Fetö Casusu Altaylı'ya 42 Yıl Hapis

22.02.2021 11:09 Ankara'da, eski istihbaratçı Enver Altaylı'nın da aralarında bulunduğu 3 sanığın 'Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'örgüte yardım' ve 'siyasi ve askeri casusluk' suçlarından açılan davaya ..
Tamamı 22.2.2021

K.Maraş: Darbe'de 6 Beraate İtiraz

22.02.2021 14:00 Kahramanmaraş'ta, Cumhuriyet Başsavcılığı FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin bu ilde yaşanan eylemlere yönelik davada haklarında beraat kararı verilen 18 sanıktan 6'sının cezalandırılmaları yönünde Gaziantep B..
Tamamı 22.2.2021

Adil Öksüz'ü Saklayanlar Yargılanıyor

22.02.2021 12:30 İstanbul'da, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin kilit isimlerinden örgütün 'hava kuvvetleri imamı' firari Adil Öksüz'ün serbest bırakılmasının ardından İstanbul'da saklanmasına yard..
Tamamı 22.2.2021

Sızıntı Büyük: 233 Muvazzafa Gözaltı

03.02.2021 09:36 İzmir merkezli 60 il ve KKTC ile İstanbul merkezli 42 ilde Fetullah Gülen terör örgütünün (Fetö/PDY) TSK içindeki uzantılarına yönelik iki ayrı soruşturma kapsamında toplam 532 asker hakkında gözaltı kararı verildi. Bu..
Tamamı 3.2.2021

PKK/Fetö in Atatürk out: CHP şokta

03.02.2021 11:25 CHP'de sular durulmuyor. Son yıllarda Fetö ve PKK/HDP ile girilen ittifak, partiden Atatürk'ün giderek dışlanması gibi tavırlar CHP'de parçalanmalara yol açmaya başladı. 29 Ocak'ta yaşanan gelişmeye göre, CHP İzmir Mi..
Tamamı 3.2.2021

Habertürk-Fetö Bağlantısı Güçleniyor

02.02.2021 15:46 Habertürk ekranlarında yayınlanan 'Enine Boyuna' programında İsmail Saymaz'ın kendisi hakkında sarf ettiği ifadelere yanıt vermek için canlı yayına bağlanan gazeteci Hilal Kaplan, Habertürk'ü FETÖ ile ilişkilendirerek ..
Tamamı 2.2.2021

Rütbemi Gülen taktı elini öptüm

03.02.2021 14:05 Son haftalarda yurdun çeşitli illerinde Fetullah Gülen terör örgütüne (Fetö/PDY) gerçekleşen operasyonlarda çok sayıda gözaltı yaşandı. Yakalanan zanlılardan bir çoğu etkin pişmanlık kapsamında örgüt hakkında bildikler..
Tamamı 2.2.2021

Kavala'ya Şok: Beraatler Bozuldu

01.02.2021 13:29 İstanbul'da, Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, Gezi Parkı olaylarına ilişkin davada, Anadolu Kültür AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala'nın da arasında bulunduğu 9 sanık hakkında verilen beraat kararlarını bo..
Tamamı 1.2.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
48.483.781