Tam
EskidenYeniye
 

Fetö Askeri Yargısı yargılanıyor

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında ortaya çıkan sözde "Sıkıyönetim Mahkemelerinde Görevlendirme Listesi"nde ismi bulunan ve örgütün askeri yargıdaki yapılanmasını oluşturdukları iddiasıyla haklarında dava açılan 136 kişinin yargılanmasına başlandı. Davanın soruşturma aşamasında itiraflarda bulunarak adli kontrol şartıyla serbest bırakılan ancak mahkemede itiraflarını reddeden sanık Aydın Keleş'in tutuklanmasına karar verildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

07.10.2017 14:42 Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında ortaya çıkan sözde "Sıkıyönetim Mahkemelerinde Görevlendirme Listesi"nde ismi bulunan ve örgütün askeri yargıdaki yapılanmasını oluşturdukları iddiasıyla haklarında dava açılan 136 kişinin yargılanmasına başlandı.

04.10.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Cezaevi Kampüsü'nde görülmeye başlanan davanın ilk celsesinde, sanıklar ve avukatları hazır bulundu.

Sanıkların kimlik tespitinin yapılmasının ardından Mahkeme Başkanı Sabahattin Sarıdoğan, bin 606 sayfalık iddianamenin özetini yaklaşık 3,5 saatte okudu.

Sanıkların üzerine atılı suçlamaları hatırlatan Sarıdoğan, duruşmanın öğleden sonra sanık savunmalarıyla devam edeceğini belirterek ara verdi.

AHMET ARIK

Öğleden sonra devam eden duruşmada savunma yapan sanık Ahmet Arık, olay tarihinde teğmen rütbesinde stajyer askeri hakim olarak görev yaptığını söyledi.

Hakkındaki suçlamaların somut delillere dayandırılamadığını iddia eden Arık, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında evinde bulunduğunu, hiçbir illegal faaliyette yer almadığını savundu.

Sözde sıkıyönetim listesinde isminin yer aldığını darbe girişiminden beş gün sonra bir gazetedeki haberden öğrendiğini iddia eden Arık, söz konusu listeye göre sözde İzmir sıkıyönetim savcılığına atandığını ancak bu şehre gitmeye yönelik hiçbir girişimde bulunmadığını ifade etti.

İradesi dışında isminin yazıldığı bir liste nedeniyle suçlandığını öne süren Arık, listede adları olmasına rağmen yaklaşık 60 askeri hakimin görevine devam ettiğini, bu durumun, listeye itibar edilmediğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Hakimlik sınavına giriş sorularının önceden alındığına ilişkin iddianamede yer alan tespite işaret eden Arık, şöyle devam etti:

"Bilirkişiler, adayların büyük bir çoğunluğunun soruları önceden aldıklarını iddia ediyor ama bunların kim olduğunu belirtmiyor. Üniversiteye giriş sınavında Türkiye genelinde 29. oldum ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesine yerleştim. Dört yıl boyunca tek ders bırakmadan fakülteyi bitirdim, daha sonra yüksek lisans yaptım. Girdiğim bütün sınavlarda, Türkiye'de yüzde 1'lik dilimin dışında hiç kalmadım. Geçmişten bugüne girdiğim sınavlara bakılabilir. İddia edildiği gibi soruları önceden almadım."

Örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock kullandığına ilişkin tespiti de kabul etmeyen Arık, söz konusu programı 15 Temmuz darbe girişiminden sonra duyduğunu öne sürdü.

AHMET BİLMİŞ

"Erdoğan'ın çağrısı üzerine sokağa çıktım"

Sanık eski Hakim Teğmen Ahmet Bilmiş de savunmasına, lise eğitiminden sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olduğunu, FETÖ'ye bağlı okul, yurt ve iş yerleriyle ilişkisinin bulunmadığını iddia ederek başladı. Üniversiteyi dereceyle bitirdikten sonra Deniz Kuvvetleri Komutanlığına askeri hakim olarak atandığını, 15 Temmuz'da Eskişehir'de kız arkadaşıyla bir kafede bulunduğu sırada darbe girişiminden haberdar olduğunu öne süren Bilmiş, bunu kanıtlayacak birçok delilinin bulunduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın darbe girişimine karşı halkı sokağa davet etmesi üzerine bu çağrıya uyarak fiili olarak darbe girişimine karşı tutum sergilediğini savunan Bilmiş, hakkında gözaltı kararı verildiğini öğrendikten sonra ifade vermek için Ankara Emniyet Müdürlüğüne gittiğini anlattı.

Burada yapılan incelemede hakkında böyle bir kararın verilmediğini öğrendikten sonra mesaisine devam ettiğini söyleyen Bilmiş, bu gelişmeden bir hafta sonra internetten yayınlanan sözde sıkıyönetim hakim ve savcılar listesinde isminin yer aldığını gördüğünü aktardı.

Böyle bir listede isminin geçmesinden dolayı utanç duyduğunu, bu çalışmayı hazırlayanlardan şikayetçi olduğunu belirten Bilmiş, "Bu sözde görev listesine yönelik hazırlanan bilirkişi raporunda, listenin kimin tarafından hazırladığı tespiti yok. İddianamede de buna ilişkin bir bilgi yok. Kimin hazırladığı belli olmayan, iradem dışında ismimin yazıldığı bu listeden dolayı yargılanıyorum." dedi.

Aynı listede ismi yer alan 58 hakim ve savcı hakkında soruşturma açılmaya gerek duyulmadığına ilişkin savcılık kararı bulunduğunu dile getiren Bilmiş, söz konusu kişilerle aynı konumda olmasına rağmen tutuklu yargılandığını ifade etti.

Hakkında tanık beyanı bulunmadığını, örgütün haberleşme programını kullanmadığını söyleyen Bilmiş, tahliyesini istedi.

ABDULLAH SAİT YÜCEHALİL

Sanık eski Hakim Teğmen Abdullah Sait Yücehalil de 15 Temmuz darbe girişimini yapan FETÖ'yü lanetlendiğini belirterek, örgüt üyesi olmadığını ifade etti.

Kastamonu'da izinde bulunduğu sırada darbe girişimini öğrendiğini savunan Yücehalil, "İsmimin yer aldığı sözde sıkıyönetim listesinden haberim olsaydı, Kastamonu yerine, sözde atandığım Adana'da olurdum. Bu durum darbeden ve sözde listeden habersiz olduğumun kanıtıdır." dedi.

AHMET AKDOĞAN

Sözde listede Gaziantep Sıkıyönetim Askeri Mahkemesine Askeri Hakim olarak atanan sanık Ahmet Akdoğan da darbe girişimi sırasında abisinin kendisini arayıp, İstanbul'daki köprülerin askerler tarafından kapatıldığı bilgisini verdiğini, bunun üzerine darbe girişiminde haberdar olduğunu söyledi.

Darbe girişimine katkı sağlayacak herhangi bir eylemin içinde olmadığını öne süren Akdoğan, isminin iradesi dışında sözde atama listesine yazıldığını, bilgisi dışında gelişen bu durumdan sorumlu tutulamayacağını iddia etti.

Akdoğan, "Atama listesine yönelik soruları, benim ismimi oraya yazan hainlere sormak lazım. Listenin, mesleğe yeni başlayan, genç ve tecrübesizlerden oluştuğu görülüyor. Darbenin başarılı olması halinde darbecilerin istediklerini yaptırabilmek için böyle bir tercih yapıldığını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Askeri hakimlik giriş sınav sorularını önceden temin ettiği iddialarına da değinen Akdoğan, bu konuyla ilgili bilirkişi raporunun gerçekleri yansıtmayan bir anlayışla hazırlandığını, sınavı hakkıyla kazandığını söyledi.

Akdoğan, ByLock kullanmadığını iddia ederek, tahliyesini istedi.

Duruşmaya yarın sanık savunmalarıyla devam edilecek.

05.10.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Cezaevi Kampüsü'nde görülen duruşmada sanık Alper Özdemir, tutuklu bulunduğu Erzincan'daki cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla savunma yaptı.

ALPER ÖZDEMİR

Darbecilerden ele geçirilen sıkıyönetim listesinde sözde Erzincan Sıkıyönetim Askeri Savcılığında görevlendirildiği belirtilen eski Hakim Üsteğmen Özdemir, 15 Temmuz'da mesaisinin ardından evine gittiğini, televizyon izlediği sırada yaşanan askeri hareketlilikten haberdar olduğunu söyledi. İlerleyen saatlerde uyuduğunu, sabah kalktığında da evine gelen polislerce gözaltına alındığını savunan Özdemir, darbecilerle ortak hareket etmediğini öne sürdü.

Sıkıyönetim listelerinde adının kendi bilgisi dışında yer aldığını iddia eden Özdemir, "Ben darbe girişiminden sonra Erzincan'a sıkıyönetim komutanları olarak atanacakları belirtilen kişileri tanımam. Bu iki şahsın adını Erzincan'da ifade verdiğim sırada duydum. Bana sıkıyönetim emriyle ilgili bir görev tebliğ edilmemiştir. Bu yönde bir görev tebliği yapılsa da zaten kabul etmezdim." şeklinde savunma yaptı.

Söz konusu listede görevlendirilmesine rağmen hakkında takipsizlik kararı verilenler de olduğunu belirten sanık Özdemir, FETÖ üyesi olmadığını, askeri hakimlik ve savcılık sınavını kendi çalışması sonucu kazandığını dile getirerek tahliye ve beraat talebinde bulundu.

AYDIN KELEŞ

- Mahkeme başkanından sanığa tepki

Sanık Özdemir'in savunmasının ardından, soruşturma aşamasında etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak için itiraflarda bulunan ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılan tutuksuz sanık Aydın Keleş'e söz verildi.

Keleş, soruşturma aşamasında alınan ve iddianameye de yansıyan beyanlarının doğruyu yansıtmadığını öne sürerek, emniyette baskı altında ifadesinin alındığını iddia etti. FETÖ'nün darbe girişiminden kısa süre önce evlendiğini ve memleketinde izinde olduğunu savunan Keleş, darbe girişiminden habersiz olduğunu ve sıkıyönetim listelerinde kendisine görev verilmesinden haberdar olmadığını dile getirdi.

Sanık Keleş'in, savunmasını uzatması üzerine Mahkeme Başkanı Sabahattin Sarıdoğan, "Savcılıkta da mı polisler sana baskı yaptı? Savcılıkta da aynı ifadeleri vermişsin." diye konuştu. Keleş'in iddiasını sürdürmesi üzerine Sarıdoğan, "Sulh Ceza Hakimliğine de çıkarılmışsın, hakkında adli kontrol işlemi yapılmış. Peki burada niye söylemedin kendine baskı yapıldığını?" tepki gösterdi.

Sanık Keleş, beyanları ve fotoğraf teşhislerinin doğruyu yansıtmadığını, FETÖ üyesi olmadığını iddia ederek, beraat talebinde bulundu.

AYDIN BAŞARANOĞLU, ALİ RIZA BAYANA

Duruşmada darbeciler tarafından oluşturulması planlanan Ankara 1 Nolu Sıkıyönetim Mahkemesi'nde görevlendirildiği belirtilen sanık eski Hakim Teğmen Aydın Başaranoğlu ve sözde Erzurum Sıkıyönetim Mahkemesi'nde savcı olarak görevlendirme yapılan Ali Rıza Bayana da haklarındaki suçlamaları reddederek tahliyelerini istedi.

- Tutuksuz sanığa tutuklama kararı

Savunmaların ardından duruşma savcısından mütalaası soruldu.

Cumhuriyet savcısı, sanık Aydın Keleş'in soruşturma aşamasında itiraflarda bulunarak etkin pişmanlık hükümlerinden faydalandığını ancak mahkemede itiraflarını reddettiğini belirterek, tutuklanmasına, sanık Ahmet Bilmiş'in de tahliyesine karar verilmesini talep etti.

Taleplerin ardından mahkeme heyetinin kararını açıklayan Başkan Sarıdoğan, soruşturma aşamasındaki itiraflarını reddeden sanık Keleş'in mevcut delil durumu ve atılı suçun niteliği gereği tutuklanmasına, sanık Bilmiş'in ise uzun tutukluluk süresi göz önünde bulundurularak adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verildiğini açıkladı.

Duruşmaya yarın devam edilecek.

06.10.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 16. Ağırceza Mahkemesince Sincan Cezaevi Kampüsü'nde görülen duruşmaya, sanıklar, yakınları, müştekiler ve taraf avukatları katıldı.

RAMAZAN AYDIN

Duruşmada savunma yapan eski askeri hakim Ramazan Aydın, darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz 2016'da Merkez Orduevi'nde bulunduğunu, bunun da kamera kayıtlarıyla sabit olduğunu söyledi. Sözde sıkıyönetim listesinde isminin yer aldığını darbe girişiminden sonra öğrendiğini iddia eden Aydın, iradesi dışında isminin yazıldığı bir liste nedeniyle suçlandığını öne sürdü.

Listede adları olmasına rağmen çok sayıda askeri hakimin görevine devam ettiğini öne süren Aydın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının söz konusu listenin soruşturma konusu olamayacağına ilişkin tespitinin bulunduğunu belirtti. Aydın, "Buna rağmen tutuklu yargılanmaya devam ediyoruz. İsmi listede olmasına rağmen hakkında işlem yapılamayanlara gösterilen bu tutum, bizden neden esirgeniyor anlamış değilim. Bu dava sonucunda suçsuz olduğumuz anlaşılacaktır." dedi. Askeri hakimlik giriş sınav sorularını önceden temin ettiği iddialarına da değinen Aydın, sınava ilişkin hazırlanan bilirkişi raporunun gerçekleri yansıtmayan bir anlayışla hazırlandığını ve sınavı hakkıyla kazandığını savundu.

FATİH PEKER

"Listeye itibar etmedim"

Fatih Peker de olay tarihinde Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Askeri Savcılık bünyesinde yardımcı savcı olarak görev yaptığını, FETÖ ile hayatının hiçbir evresinde ilişkisinin bulunmadığını iddia etti. Devlet okullarında öğrenim gördüğünü, örgütün dershanelerine gitmediği ve yurtlarında kalmadığını anlatan Peker, askeri hakimlik giriş sınavı sonucunda yedek listeye kaldığını, daha sonra başvurmayanlardan oluşan boşluk nedeniyle atandığını kaydetti.

Sözde sıkıyönetim emriyle İstanbul 3 No'lu Sıkıyönetim Askeri Savcılığına görevlendirilmesinin yapıldığını darbe girişiminden sonra öğrendiğini savunan Peker, bu göreve hiçbir zaman itibar etmediğini öne sürdü. İsminin listeye neden yazıldığı konusunda bilgisinin bulunmadığını vurgulayan Peker, "Görev yaptığım yerde yardımcı olarak bulunuyordum. Bu listeye yazılanların genel özelliklerine baktığınızda göreve yeni atanan genç ve tecrübesizlerden oluşuyor. Muhtemelen darbe girişiminin başarılı olması halinde cuntacıların, dilediklerini yaptırmak için alt rütbeden isimleri seçmiş olabileceklerini düşünüyorum." diye konuştu.

Hakimliğe giriş sınav sorularını önceden temin ettiği iddiasının temelsiz olduğunu ileri süren Peker, bu konuda hazırlanan bilirkişi raporunda ise birçok eksikliğin bulunduğunu savundu. Söz konusu rapora göre sınavda başarısız olanların da soruları önceden temin ettiklerinin anlaşıldığını kaydeden Peker, raporun bu şekliyle delil sayılmaktan uzak olduğu iddiasını paylaştı. Peker, darbecilerden şikayetçi olduğunu belirterek savunmasını tamamladı.

Duruşmaya, öğle arası verildi.

HASAN KOÇAK

Darbecilerden, ele geçirilen sıkıyönetim listesinde sözde İstanbul sıkıyönetim mahkemesinde görevlendirilen Hasan Koçak, görevlendirmenin bilgisi dahilinde olmadığını, aynı listede adı geçen generallerin tahliye edildiğini ileri sürerek tahliyesini talep etti.

SALİH KÜÇÜK

Sanık Salih Küçük de hakkındaki suçlamaların somut delillere dayandırılamadığını, sadece hakkındaki tanık beyanlarına istinaden 15 aydır tutuklu olduğunu öne sürdü.

Küçük, sözde atama listesinde adları olmasına rağmen birçok askeri hakimin görevine devam ettiğini, bu durumun listeye güvenilmeyeceğinin göstergesi olduğunu söyledi.

UMUT GÖK

Umut Gök de olay tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılık bünyesinde görev yaptığını, sözde Ankara Sıkıyönetim Mahkemesinde görevlendirildiğini medyadan öğrendiğini iddia etti.

Darbe girişimi gecesi evinde ailesiyle olduğunu öne süren Gök, 16 Temmuz sabahı gelen telefon üzerine görev yerine giderek darbe girişimine katılan aralarında amirallerin de olduğu bir kısım askeri personeli gözaltına aldığını ileri sürdü.

TAHA DEMİR

Sanık Taha Demir de darbe girişiminden haberi ve bilgisi olmadığını, sözde sıkıyönetim listesinde yapılan atamaya itibar etmeyerek mevcut görevine devam ettiğini söyledi.

FETÖ ile fikir ve eylem birliği olduğu iddialarını reddeden Demir, şunları söyledi:

"Listede sözde Diyarbakır Sıkıyönetim Mahkemesinde görevlendirildiğim yazıyor, ben böyle bir listeye riayet etseydim o gece çıkar giderdim. İmzasız, isimsiz bir kağıt parçasında ismim geçiyor diye hayatımız karardı. Kim yazmış, kim yayınlamış onlar cezalandırılsın. Ben devletime, milletime bağlı bir insanım. Benim kaçma şüphem yok, nişan yapılırken gözaltına alındım, kaçacak adam nişan yapmaz. Devlet de bizim hükümet de bizim, gel derse geliriz git derse gideriz. Ben milliyetçi bir aileden geliyorum. Her gün o kadar askerimiz, polisimiz şehit olup toprağa düşüyor, biz hapishaneye düşmüşüz çok önemli değil."

TURAN ÖZEN

- Mahkeme başkanından sanığa uyarı

Turan Özen de sözde atama listesinden haberi olmadığını, iddianamede geçen FETÖ üyeliği iddiasını kabul etmediğini, hayatının hiçbir döneminde illegal faaliyette bulunmadığını savundu.

Listede ismi olup da hala görevlerine devam eden hakim ve savcılar olduğunu öne süren Özen," Söz konusu liste delil olarak kabul edilmez, listeyi hazırlayanlardan şikayetçiyim." diye konuştu.

Özen, gözaltına alındığında sistematik işkence ve kötü muameleye maruz kaldığını ve emniyette baskı altında ifade verdiğini ileri sürerek, şikayetçi olacağını söyledi.

Sanık Özen'in, savunmasında sarf ettiği sözlere Mahkeme Başkanı Sabahattin Sarıdoğan, "Devletin sistematik bir işkence politikası olmaz. Sizi uyarıyorum. O sözünüzü geri alınız. Görevini ihmal eden bir kamu görevlisi varsa o, onun suçudur. Aynı gemideyiz, bu devlet bizim devletimizdir." diye tepki gösterdi.

SERDAR ÖZCAN, SALİH KOCAOĞLU

Sanıklar Serdar Özcan ve Salih Kocaoğlu da delilleri karartma ve kaçma şüphelerinin olmadığını savunarak tahliyelerini talep etti.

Tahliye taleplerini bir sonraki celsede değerlendireceklerini açıklayan Başkan Sarıdoğan, duruşmaya 9 Ekim Pazartesi devam edeceklerini belirtti.

İDDİANAME

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosunca hazırlanan ve Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, darbecilerin hazırladığı gizli mesaj formlarına ekli askeri yargı mensuplarına ilişkin sözde "Sıkıyönetim Mahkemelerinde Görevlendirme Listesi" ve listenin sonundaki "Not 1"de adı geçen personelin bir kısmına, darbenin gerçekleşmesi halinde yeni görev verileceği, bir kısmının ise görevlerine devam edeceği kaydediliyor.

Askeri yargıdaki FETÖ yapılanmasında oldukları belirtilen sanıkların, darbe girişiminde bulunan askeri kanat ile arasında fikir ve eylem birliği olduğu kaydedilen iddianamede, Milli Savunma Bakanlığı "müşteki" olarak yer alıyor.

İddianamede, FETÖ'nün, 2009-2014 yılları arasındaki askeri yargı hakim alımları ve mesleğe kabul sınavı sorularını önceden elde edip kullandıklarına dair yeterli delil oluştuğu ifade edilirken, sınav sorularını FETÖ mensuplarına verdiği tespit edilen eski Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) çalışanı Hüseyin Gökhan Aydoğdu da sanıklar arasında bulunuyor.

İddianamede, sanıkların 135'inin "anayasal düzeni ihlale teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile "silahlı terör örgütü üyesi olmak", "terör faaliyeti kapsamında resmi belgede zincirleme sahtecilik" ve "kamu kurum ve kuruluşlarının zararına zincirleme dolandırıcılık" suçlarından 45 yıl 6'şar aya kadar mahkumiyetleri talep ediliyor.

Sanık Aydoğdu hakkında iddianamede "anayasal düzeni ihlale teşebbüs" suçlaması yer almazken, diğer atılı suçlamalardan 45 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-16 Mayıs (2017) 'Ankara 136 sanık Darbe Yap./Sıkıyönetim Hakim-Savcıları' davası

(07 Ekim 2017, 14:42)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=11431    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.381.420