Tam
EskidenYeniye
 

Edok Komutanları Darbe davası

Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin, aralarında dönemin eski Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muharebe ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı Korgeneral Metin İyidil'in de bulunduğu 7 sanığın yargılandığı davanın görülmesine devam edildi. Öte yandan, İzmir'de görülen "Askeri casusluk kumpas davasından" tutuklu sanık Koçyiğit hakkında İzmir'de "FETÖ üyesi olmak" suçundan dava açıldığı, bunun, bugünkü davayla birleştirildiği belirtildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

14.10.2017 13:15 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin, aralarında dönemin eski Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muharebe ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı Korgeneral Metin İyidil'in de bulunduğu 7 sanığın yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.

09.10.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklar Metin İyidil, tutuksuz sanık Mehmet Topçu, Abdullah Barutçu ve avukatları ile şikayetçi Başbakanlığın avukatı katıldı.

Sanık eski EDOK Kurmay Başkanı Tümgeneral Hamza Koçyiğit ile İzmir 2 Nolu F Tipi Cezaevinden telekonferansla bağlantı kuruldu. Mahkeme Başkanı Hüsamettin Otçu, HTS kayıtlarına ilişkin bilirkişiden rapor istendiğini, Başbakanlık ve TBMM'nin müdahillik talebinde bulunduğunu aktardı.

Duruşmada ardından telekonferansla bağlantı kurulan sanık Koçyiğit'in savunması alındı.

'İddianamede bana atfedilen bütün suçlamaları' reddediyorum diyerek savunmasına başlayan Koçyiğit, 15 Temmuz'da Türk devletinin, TSK içinde yuvalanmış FETÖ mensuplarınca ele geçirilmek istendiğini söyledi.

Hain örgüt mensuplarının Cumhurbaşkanına, TBMM'ye, Cumhurbaşkanlığı Külliyesine ve masum insanlara ateş açmasına şahit olunduğunu kaydeden Koçyiğit, '15 Temmuz darbe girişimini lanetliyorum. Benimle husumeti olanların hazırladığı düzmece tahkikat raporu ayrıntılı incelenmeden, ifademe dahi başvurulmadan darbeci hainlerle aynı muameleye maruz kalmak benim için onur kırıcıdır. Milletime ihanet etmedim. Gerek darbe girişimi öncesindeki meslek yaşantımda gerekse darbe girişimi gecesi devletime ve milletime sahip çıktım. Ben FETÖ'cü değilim.' diye konuştu.

Hakkındaki iki idari tahkikat raporundan birinde kusursuz, diğerinde kusurlu bulunduğunu iddia eden Koçyiğit, kusurlu gösterildiği tahkikat raporuna yönelik eleştirilerde bulundu.

-'Ben 'önce ailem' diyerek eve gitmedim'

Koçyiğit, 15 Temmuz 2016'da eşiyle düğüne gittiğini, saat 22.00 sıralarında evde tek başına olan oğlunun kendisini arayarak uçakların alçak uçuş yaptığını söylediğini anlatarak, şunları kaydetti:

'Düğün salonunda bir hareketlenme gördüm. Düğünden çıkınca önce eşimi oğlumun yanına bırakmayı planladım. Trafik durmuştu. Çok zaman kaybedeceğimi düşünerek eşimle birlikte, şahsi aracım ve düğün kıyafetiyle EDOK karargahına gittim. Hasta çocuğum evde tek başınayken, şahsi aracım ve düğün kıyafetiyle eşimi EDOK komutanlığına getiriyorum, sonra kadın başına lojmanlara gönderiyorum. Ben 'önce ailem' diyerek eve gitmedim. Eve gitsem, karargaha dönüşüm gece 02.00-03.00'ü bulabilirdi. Karargaha gelmeseydim, nöbetçi amir konuya vakıf olmadığından darbe girişimi mesajlarını dağıtmış olacaktı. Benim gibi her komutan kışla tedbirini alsaydı, darbe girişimi olmazdı.'

Koçyiğit, dönemin EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu'nun derdest edilerek konutundan alındığının söylendiğini, nöbetçi amirin getirdiği emirlerde Tuğgeneral Mehmet Partigöç'ün isminin olduğunu gördüğünü anlatan Koçyiğit, 'Darbe girişiminin bir cunta faaliyeti olabileceğine kanaat getirdiğini' söyledi.

Astlarına darbeciler tarafından yayınlanan 'izindeki personelin çağırılması mesajının iptali' ve 'darbecilerin emirlerinin hiçbirine uyulmayacağının duyurulması' emirlerini verdiğini iddia eden Koçyiğit, aynı zamanda astlarından, karargah dışına çıkan olmadığını öğrendiğini anlattı.

Koçyiğit, darbeye destek veren birlik komutanlarının belirlenmesini ve karargahta emniyet tedbirlerinin artırılmasını karargahta bulunduğu sırada astlarına söylediğini savundu.

-'Kızım şoka girmişti'

Sanık Koçyiğit, Merasim Sokak'ta yaşanan bombalı terör saldırısına yakından şahit olan kızının bu yönde olaylar karşısında şoka girdiğini, 15 Temmuz gecesi de aynı şoku yaşadığını anlattı.

Koçyiğit, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla halkın sokağa çıkmaya başlaması ve saat 01.00'de Ümit Dündar'ın da televizyonda konuşmasının ardından darbe girişiminin başarısız olacağının belli olması üzerine kızını sakinleştirmek üzere bulunduğu eve gittiğini ileri sürdü.

Kızının akşam saatlerinde, doğum yapan eski Üsteğmen Saadet US'a hayırlı olsun ziyaretine gittiğini, olayların çıkması nedeniyle US'un evinde kaldığını öğrendiğini belirten Koçyiğit, 'Darbe girişiminin geçmesini darbeci US'ların evinde beklediğim iddiasını reddediyorum. Bu kişileri tanımıyordum. Kızım bebek görmeye gitmişti. O evde kaldığı ve şoka girdiği için yanına gitmek zorunda kaldım.' şeklinde savunma yaptı.

Kızıyla ilgilendikten sonra sabah saatlerine karşı tekrar komutanlığa döndüğünü belirten Hamza Koçyiğit, 16 Temmuz'da darbe girişimine karşı imzaladığı çizelgeler bulunduğunu anlattı.

Darbeye teşebbüs suçundan başka bir davada tutuklu bulunan eski general Yıldırım Güvenç'in, kendisine 'Akıncı Üssü'nde derdest edilen komutanların teslim alınacağını' söyleyerek, bu nedenle pilot bulmasını istediğini aktaran Koçyiğit, 'Kim darbeci, kim değil bilemem, nasıl bulayım' dediği Güvenç'ten, 'Bulamazsan Divan-ı Harpliksin' yanıtını aldığını öne sürdü.

Bunun üzerine güvenilir pilotlar aramaya başladığını, bir kaç kişiyi arayarak emirleri ilettiğini savunan Koçyiğit, bu sırada Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni vurma emrini verdiği belirtilen darbeci pilot Halil Gül'ü de aradığını ancak 'Şu anda havadayım' demesi üzerine Gül'ün darbeci olduğunu anladığını ileri sürdü.

Hamza Koçyiğit, ardından pilot ihtiyacı olmadığının söylenmesi üzerine, Güvenç'i arayarak, 'pilotların hazır olduğunu ancak şu an ihtiyaç bulunmadığı' konusunu ilettiğini aktardı. Bu konunun da idari tahkikat raporuna yanlış yansıtıldığını iddia eden Koçyiğit, idari tahkikat raporuyla kendisine kumpas kurulduğunu öne sürdü.

Mahkeme Başkanı Hüsamettin Otçu'nun, 'İdari tahkikat heyetinin sana husumeti nedir? Heyetteki Ahmet Kasa'nın seninle husumeti ne?' sorusu üzerine sanık Koçyiğit, '2014-2016 yılları arasında onunla çalıştım. Çok yavaştır. Çok ikaz ettiğim, hiç takdir vermediğim bir subay olarak bana husumet duymaktadır. Kurmay Başkan olduktan sonra personel güvenlik incelemesini devam ettirdim. Kasa ile ilgili de inceleme yapılmasını talep ettim.' dedi.

Adil Öksüz'ün okul arkadaşı üsteğmen

Akıncı Üssü'nde darbeyi yöneten firari Adil Öksüz'ün okul arkadaşı Öğretmen Üsteğmen Mehmet Akçakara ile 16 Temmuz'da yaptığı görüşmeye de yanıt veren sanık Koçyiğit, 16 Temmuz sabahı makamında otururken, tanımadığı bir üsteğmenin gelerek darbeciler tarafından alıkonulanlara pide almak için araç istediğini savundu.

Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Otçu, 'EDOK'ta yüzlerce albay, bir o kadar yarbay var. Onların altında binbaşılar, onların altında yüzbaşılar var. Askeri hiyerarşide bir üsteğmenin iki generalin odasına böyle rahat girmesi olağan bir husus mu? Biraz tuhaf değil mi, normalde bir üsteğmen generallerin odasına rahatça girebiliyor mu?' diye sordu.

Koçyiğit, kapısının kapalı olduğunu, eski Üsteğmen Mehmet Akçakara'nın, emir astsubayına ne diyerek içeri girdiğini bilmediğini iddia etti.

Mahkeme Başkanı Otçu'nun, 'Bu üsteğmene, 'Araç işi bana mı kaldı, git albaylardan iste' demedin mi? Hem de sivil araçla darbe girişiminin sabahı 50-60 pideyle Genelkurmaya girebilir mi?' sorusu üzerine Koçyiğit, 'Bana da pek güven vermedi zaten. O nedenle araç verdim. Ama 'Ya dediği doğruysa' diye düşündüm. Üsteğmeni tanımıyorum, normalde tanımadığım birisine herhangi biri de olsa yardım ederdim. Çok önemli bir konu görüşmek istediğini söyleyince, herkese yaptığım gibi aynı yakınlığı göstererek yardımcı olmaya çalıştım.' şeklinde konuştu.

Koçyiğit, gizli tanık 'Abdullah'ın hakkındaki beyanlarını da kabul etmeyerek, bu gizli tanığın asılsız beyanları nedeniyle yargılandığını iddia etti.

Koçyiğit savunmasında, görev yaptığı dönemde, 17-25 Aralık'tan önce okula giren askeri öğrenciler hakkında soruşturma yaptırdığını, 46 öğrencinin atıldığını anlatarak, bu sebeple FETÖ'cülerin kendisine kin beslediğini öne sürdü.

TSK'daki bilgi ve belgeleri Fetullah Gülen'e iletilmek üzere kendisinden sorumlu kişilere aktarmakla suçlandığına dikkati çeken Koçyiğit, hayatının hiçbir döneminde FETÖ'cülerle işbirliği yapmadığını savundu.

Koçyiğit, daha önce Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı komutanlığı yaptığını ifade ederek, 'FETÖ'cü olsam bu göreve atanır mıydım?' dedi ve bu göreve kendisini Ergenekon davası sanıklarından İsmail Hakkı Pekin'in getirdiğini söyledi.

Koçyiğit, hayatı boyunca dini cemaat ve yapılara uzak durduğunu ileri sürdü. Aleyhindeki ifadeleri reddeden Koçyiğit, tahliye ve beraat talebinde bulundu.

Mahkeme Başkanı Hüsamettin Otçu, savunmasının ardından Koçyiğit'e, 'Kendi aracın da bulunduğu halde oğlun ve eşinin yanına gitmen gerekirken, yanında kocası ve başka yetişkin kişiler bulunan kızının yanına niye gittin? Kızın da daha sonra ihraç edilen iki askeri hakimin evindeymiş' sorusunu yöneltti.

Koçyiğit, kızının Merasim Sokak'taki patlamadan sonra şok geçirdiğini, o gece de etkilendiğini ifade ederek, 'Onu sakinleştirmem gerekiyordu. Damadım benden yardım istemek zorunda kaldı. Ben kızımın yanına gittiğimde eşim daha lojmanlar bölgesindeydi. Oranın güvensiz olduğunu görüp, sonra dışarı çıkmışlar' dedi.

Başkan Otçu'nun 'Saat 23.00 ile 01.30 arasında bazı birlik komutanlarını aradığınızı söylediniz. Konuştuğunuz hiç kimse 'Ben ihtilal safındayım.' demedi mi?' sorusu üzerine Koçyiğit, '7 veya 8 birlikle görüştüm. Hepsi ihtilale karşıydı. Sabah saatlerinde aradıklarımın çoğu da darbeye karışmıştı ama söylemediler.' yanıtını verdi.

Başkan Otçu, Koçyiğit'in savunmasını tamamlamasının ardından davanın yarın 11.30'a ertelendiğini bildirdi.

Öte yandan, İzmir'de görülen 'Askeri casusluk kumpas davasından' tutuklu sanık Koçyiğit hakkında İzmir'de 'FETÖ üyesi olmak' suçundan dava açıldığı, bunun, bugünkü davayla birleştirildiği belirtildi.

10.10.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar, sanık avukatları ile şikayetçi Başbakanlık'ın avukatı katıldı. Davaya, dünkü oturumda savunma yapan sanık eski EDOK Kurmay Başkanı Hamza Koçyiğit'in çapraz sorgusuyla devam edildi.

Tutuklu sanık İyidil'in avukatı Abdullah Kaya, sanık Hamza Koçyiğit'in savunmasında, müvekkili Metin İyidil ile bir kez görüştüğünü söylediğini, HTS kayıtlarında ise 4 iletişim kaydının bulunduğunu belirterek, bu çelişkiyi açıklamasını istedi. Sanık Koçyiğit soruyu, 'O gece yapılan aramalar HTS kayıtlarında 4 kez gözükse de ben bu aramaları hiç fark etmedim, o yüzden cevap veremedim. Zaten sabah saatlerinde kendisini aradım ve EDOK faaliyetleriyle ilgili bilgi verdim.' diye cevapladı.

Darbe girişiminin yaşandığı gece eşinin, firar eden eski Tuğgeneral Ali Kalyoncu'nun eşi ile olup olmadığı yönündeki soru üzerine Koçyiğit, bunun doğru olmadığını ve eşinin lojman bölgesinde sığınakta olduğunu beyan etti.

Ara karar

Hamza Koçyiğit'in sorgusunun ardından, sanık ve avukatların taleplerini dinleyen mahkeme heyeti, verilen molanın ardından ara kararını açıkladı.

Mahkeme Başkanı Hüsamettin Otçu, iddianamede adı geçen eski Korgeneral Yıldırım Güvenç ve bazı eski askeri personelin haklarında hazırlanmış iddianame ve dava dosyalarının incelenmek üzere dava dosyasına eklenilmesine, sanık beyanlarında yer alan bazı kişilerin gelecek celse tanık olarak dinlenilmesine, tutuklu sanıklar Metin İyidil, Lütfü İhsan Yanıkoğlu ve Hamza Koçyiğit'in tutukluluk hallerinin devamına karar verildiğini açıkladı.

Müşteki kurumlar Başbakanlık ve TBMM'nin davaya katılma talebini kabul ettiklerini açıklayan Otçu, gelecek celsenin 30 Kasım'da yapılacağını bildirdi.

İDDİANAME

Sanıklar Metin İyidil ve Hamza Koçyiğit'in yanı sıra suç tarihinde korgeneral rütbesiyle KKK EDOK Okullar Komutanı olan Abdullah Barutcu, tuğgeneral rütbesiyle EDOK Harekat Eğitim ve Öğretim Başkanı olan Lütfü İhsan Yanıkoğlu, tuğgeneral rütbesiyle EDOK Muharebe Geliştirme Başkanı olan Mehmet Topçu, binbaşı rütbesiyle EDOK Muhabere Geliştirme Başkanlığı Alınan Dersler Merkezi Faaliyet Gözlem Kısmında Gözlem Subayı Ersal Duman ve albay rütbesiyle EDOK Eğitim Yöneticisi ve Öğretmen Yetiştirme Okul Komutanlığı Harekat ve İstihbarat Subayı Süleyman Güven'in yargılandığı davada, Güven dışındakilerin 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme', 'TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme', 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme' suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi isteniyor.

İyidil'in 'silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek', diğer sanıkların ise 'silahlı terör örgütü üyesi olmak' suçundan ayrıca cezalandırılmaları talep ediliyor.

İddianamede, Koçyiğit'in, darbe girişimi sırasında EDOK Karargahına gelen darbe mesajlarının uygulanmasına dair talimat verdiğine ilişkin tutanak ve beyanlar bulunduğu belirtiliyor.

Koçyiğit'in, 'olay gecesi birliğinden ayrılarak sabah saatlerine kadar FETÖ mensubu olan ve darbeciler tarafından sözde Sıkıyönetim Mahkemesi Hakimi olarak görevlendirilen Akif US isimli askeri hakimin evinde beklediği' kaydedilen iddianamede, Koçyiğit'in darbenin bastırılmasının akabinde EDOK Karargah ceridelerinde kendisi ve diğer sanıklar lehine değişiklikler yaptırmaya çalıştığı bildiriliyor.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-13 Haziran (2017) 'Ankara 7 sanık Darbe Yap./EDOK Komutanları' davası
Paralel yapı-07 Temmuz (2016) 'İzmir 102 sanık Askeri Casusluk Kumpası ve TSK yapılanması' davası

(14 Ekim 2017, 13:15)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=11463    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Kara Kuv.: 92 Müebbet Gerekçesi

09.06.2022 17:18 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki (KKK) eylemlere ilişkin 132 sanıklı davada 30 Aralık 2021'de verilen kararların gerekçesi açıklandı. 6 ..
Tamamı 9.6.2022

Fetö Üniversite Yapılanması davası

09.06.2022 14:46 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından açılan 'güncel üniversite öğrenci yapılanmasına' ilişkin 12'si tutuklu 37 öğrencinin yargılandığı davanın görülmesine devam edil..
Tamamı 9.6.2022

Yargıtay İyidil'in Cezasını Az Buldu

08.06.2022 09:50 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, eski Korgeneral Metin İyidil ile eski Tümgeneral Hamza Koçyiğit'e 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım' suçundan verilen 12 yıl 6'şar ay hapis cezalarını, eksik ceza..
Tamamı 8.6.2022

Darbeci 2 Pilot Kayıplara Karıştı

10.06.2022 10:35 Malatya'da, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Malatya'daki 2. Ordu Komutanlığı ve 7. Ana Jet Üssü'ndeki eylemlere ilişkin görülen davada beraat kararları istinaf mahkemesince bozulan sanık 6 eski pi..
Tamamı 10.6.2022

Kılıçdaroğlu'nun Danışmanına Hapis

10.06.2022 16:53 İstanbul'da, FETÖ'nün İstanbul Üniversitesindeki akademik yapılanmasına ilişkin davada, Yargıtayın bozma kararının ardından dosyası ayrılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eski başdanışmanı Fatih Gürsul, 'FETÖ..
Tamamı 10.6.2022

Fetö Yöneticilerine 166 Yıl Hapis

10.06.2022 12:16 Adana, Ankara, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kilis ve Şanlıurfa'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalar..
Tamamı 10.6.2022

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

10.06.2022 10:15 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 10.6.2022

Kriptolu Dinleme Cezaları Onandı

09.06.2022 14:34 Ankara'da, devlet büyüklerinin kriptolu telefonlarının usulsüz dinlenmesine ilişkin davada, kapatılan TİB Başkanvekili Osman Nihat Şen ile darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü'nün (F..
Tamamı 9.6.2022

Dink Davasında Hapisler Onandı

08.06.2022 16:54 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin Fetö elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 6's..
Tamamı 8.6.2022

İzmir: Darbeye 60 Onama 80 Bozma

04.06.2022 20:51 İzmir'de, FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından açılan ve 282 sanıklı dava, dosyaları ayrılarak 2018'de hüküm verilen 137 sanığın dosyası Yargıtay'da görüşüldü.

14 Nisan'daki gelişmeye dair edinilen ..

Tamamı 4.6.2022

Yakalanan İlk Darbecinin davası

09.06.2022 09:59 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 9.6.2022

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

08.06.2022 16:40 Ankara'da, Balyoz kumpası davasının soruşturma ve kovuşturmasını yapan hakim ve savcılar hakkında 'Devletin güvenliği ile siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, görevi kötüye kullanma, kişiyi hürriyetinden yok..
Tamamı 8.6.2022

Nazilli Esnaf Yapılanması davası

08.06.2022 15:32 Aydın'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Nazilli ilçesindeki esnaf yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında 62 sanığın yargılanmasına devam edildi.

20 Mayıs'ta Aydın 3. Ağır..

Tamamı 8.6.2022

Ordu: Yeni Yapılanmaya 17 Hapis

08.06.2022 15:20 Ordu'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yeni il yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 41 sanıktan 17'sine, 1 yıl 13 ay ile 6 yıl 10 ay 15 gün arasında değişen hapis cezası verildi.
<..

Tamamı 8.6.2022

Gülen'in İtirafları İndirim Gerekçesi

10.06.2022 11:09 Ankara'da, MİT operasyonuyla Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen Selahaddin Gülen'in 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılandığı aldığı 3 yıl 4 ay hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı.

1..

Tamamı 10.6.2022

Şike: Cezaya Onama Beraate Bozma

09.06.2022 16:51 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' soruşturmasında kumpas kurduğu gerekçesiyle örgüt mensubu 88 sanığın yargılandığı davada verilen cezalar İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi'..
Tamamı 9.6.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
57.011.456