Tam
EskidenYeniye
 

Şemdinli sanıkları serbest

Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 'yeniden yargılama' talebini kabul etmesi kapsamında, 9 Kasım 2005'te Hakkari ili Şemdinli ilçesindeki Umut Kitabevinin bombalanması olayını konu alan Şemdinli davasında tutuklu sanıklar astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile terör örgütü PKK itirafçısı Veysel Ateş serbest bırakıldı. Mahkeme, sanıklar haklarında verilen kesinleşmiş 39 yıl 10 ay 27'şer gün hapis cezasının infazının durdurulmasını istedi. Davada mahkum edilen sanıkların avukatları, dönemin Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nca (HSYK) açığa alınan soruşturma savcısı Ferhat Sarıkaya'nın davanın açılmasında FETÖ bağlantısını gösteren itiraflarının ardından, yargılamanın yenilenmesi amacıyla Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurmuştu. 1 yıl önce 2 Ekim 2016 tarihinde basına yansıyan gelişmeye göre de bu itiraz kabul edilmişti.

Önceki haber title=Sonraki haber

15.10.2017 17:41 Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi 'yeniden yargılama' talebini kabul etti. 9 Kasım 2005'te Hakkari ili Şemdinli ilçesindeki Umut Kitabevinin bombalanması olayını konu alan Şemdinli davasında tutuklu sanıklar astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile terör örgütü PKK itirafçısı Veysel Ateş serbest bırakıldı. Mahkeme, sanıklar haklarında verilen kesinleşmiş 39 yıl 10 ay 27'şer gün hapis cezasının infazının durdurulmasını istedi.

12 Ekim'deki gelişmeye göre, kamuoyunda 'Şemdinli davası' olarak bilinen, Umut Kitapevi'ne bomba atılmasıyla ilgili davada mahkeme kararını verdi. Sanıkların yeniden yargılanma talebi karşılık buldu.

HSK tarafından meslekten ihraç edilen savcı Ferhat Sarıkaya'nın itiraflarının ardından tutuklu 3 kişi yeniden yargılanacak.

Mahkeme, sanıklar haklarında verilen kesinleşmiş 39 yıl 10 ay 27'şer gün hapis cezasının infazının durdurulmasını istedi.

1. Ağır Ceza mahkemesi ayrıca sanıkların adli kontrol şartıyla serbest bırakılmalarına hükmetti.

Mahkeme, 2 Ekim'de de tutuklu 3 sanığın 'örgüt kurmak' suçundan beraat etmesini kararlaştırmıştı.

SAVCI SARIKAYA'NIN İTİRAFLARI

Umut Kitabevi'nin bombalanmasının ardından hazırladığı iddianamede dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ı 'suç işlemek için örgüt kurmakla' suçlayan Savcı Ferhat Sarıkaya, Gülen örgütü ile ilgili ana soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Serdar Coşkun'a giderek itiraflarda bulunmuş, Şemdinli iddianamesinin içerisine Yaşar Büyükanıt'ın adının Cemaatçi hâkim ve polis şefinin yardımıyla eklediğini söylemişti.

Sarıkaya, 'Şemdinli'de Kasım 2005 günü olaylar patlak verdi. Yeni atanan başsavcı vekili İbrahim Özer de fezleke ile gelen bu soruşturmayı bana verdi. Sebebini sordum: Sen çalışkansın, altından ancak sen kalkabilirsin dedi. Soruşturmayı aldım ve KOM Müdürü Mustafa Uçkan ile bilgi toplama konusunda görüştüm.' demişti.

Sanık avukatları, Savcı Sarıkaya'nın bu itiraflarının ardından yargılamanın yeniden yapılması için Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne itiraz etmiş, mahkeme ise 2 Ekim 2016 tarihinde basına yansıyan gelişmeye göre bu itiraz kabul edilmişti.

SANIK AVUKATINDAN AÇIKLAMALAR

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005'te Umut Kitapevi'ne bomba atılmasıyla ilgili davada haklarında yeniden yargılama kararı verilerek infazları durdurulan astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz'in avukatlarından Vedat Gülşen, mahkemenin Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) isteği doğrultusunda hukuka aykırı kararlar verdiğini belirterek, FETÖ'nün elindeki yargı gücünü ilk kez Van'da kullanmaya başladığını söyledi.

FETÖ soruşturması kapsamında Hakimler ve Savcılar Kurulunca (HSK) meslekten ihraç edilen Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın itiraflarıyla gündeme gelen 'Şemdinli davası'nda müvekkillerinin yeniden yargılanması için Van 1. Ağır Ceza Mahkemesine başvurduklarını anımsatan Gülşen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mahkemenin taleplerini kabul ederek müvekkilleri hakkında verilen cezanın infazını durdurduğunu bildirdi.

Mahkemenin infazı durdurmasıyla sanıkların hükümlülük durumunun kalktığını, bu nedenle adli kontrol şartıyla serbest bırakıldıklarını anlatan Gülşen, adaletin eninde sonunda tecelli etmesinin mutluluğunu yaşadıklarını aktardı.

'TSK'ya karşı operasyonda mahkeme, tetikçi olarak kullanıldı'

Gülşen, adaletin tecelli edeceğine dair inançlarını hiçbir zaman kaybetmediklerini ifade ederek, 'Mahkemenin baştan beri taraflı olarak bu davaya sadece bir lokal olay olarak bakmadığını herkes biliyordu. Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı bir savcılık iddianamesiyle operasyon başlatıldığını ve mahkemenin de bu işte tetikçi olarak kullanıldığını biliyorduk. Bunu baştan beri en çok savunan kişilerden biri benim. Böyle bir adil yargılama olmadan 4 celsede İlhan Kaya'nın başkanlığındaki heyetin hüküm kurması mümkün değildi.' dedi.

Mahkemenin dosyayı 'çete' kapsamına alarak verdiği kararda direndiğini ve Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nda dosyanın beklemesi nedeniyle müvekkillerinin 7 yıl boyunca lüzumsuz yere tutuklu kaldığını vurgulayan Gülşen, gelinen son noktada FETÖ'nün devlete ne kadar sızdığının ortaya çıktığını, devletin kendi kaynaklarının da bu olayları doğrulayacak kararlar almaya başladığına dikkati çekti.

'FETÖ'cülerin ihraç kararları yaptıklarını ortaya koyuyor'

Alınan bu kararlardan en önemlisinin HSK'nın 39 FETÖ'cü hakimin ihraç edilmesi kararının gerekçesi olduğunu anlatan Gülşen, şu değerlendirmeleri yaptı:

'Gerekçede FETÖ'cüler için, 'özel yetkili mahkemelerine sızarak Cumhuriyetçi olan, devlete hizmet eden insanlara, kurumlara kumpaslar kurarak, yargıyı kullanmışlar, haksız hükümler kurmuşlardır, bunları dikkate almak gerekir' diyor. İhraç kararının gerekçesi. Devletin en yetkili yüksek makamında bu gerekçeyi kabul ettiğine göre, bu dönemde yapılan yargılamaların, hele hele böyle bir iddianamenin altında imzası olan Ferhat Sarıkaya'nın itirafları, mahkeme ve duruşma savcılarının hepsinin de FETÖ'den tutuklu olması ve tüm itiraflar, bu dosyanın nasıl görüldüğünü, adil yargılamadan uzak, kanunsuz, hukuksuz bir kumpas olduğunu ortaya çıkarıyor.'

'MKE bombalarını PKK bombalarıyla değiştirmişler'

Gülşen, yeniden yargılama başladığında tüm delilleri yeniden ortaya koyacaklarını ve FETÖ'cülerin yargılamadan uzak, delilleri değerlendirmeden verdikleri mahkumiyet kararının bir kumpas olduğunu ortaya çıkaracaklarını kaydederek, 'Yargılama sürecindeki deliller müvekkillerimizin lehineydi. Yargı kararıyla dinleme yapılan kayıtlarda, terör örgütü PKK Şemdinli'deki bombalama olayını kendi kabul ediyor. Jandarma istihbarat timinin aracı ele geçirildiğinde MKE'nin bombaları PKK'nın kullandığı Alman malı bombalarla değiştiriliyor.' diye konuştu.

FETÖ'cülerin tüm bu gelişmeleri bilmelerine rağmen adli soruşturmayı da yönlendirerek adil yargılamayı ihlal ettiğini bildiren Gülşen, tanık ifadelerinin de alt alta karbon kağıdı bırakılmış gibi hazırlandığını dile getirdi.

'FETÖ, yargı gücünü ilk kez Van'da kullanmaya başladı'

Mahkemenin yeniden yargılama kararının adaletin yerini bulması anlamına geldiğini belirten Gülşen, şöyle devam etti:

'FETÖ, Türkiye'de yargının gücünü ilk kez Van'da kullanmaya başladı. İki davada var böyle, ikisi de aynı mahkemede. Birincisi sivil kanat üzerindeki, Atatürkçü, Cumhuriyetçi, devletçi kesime yapılan operasyon üniversite davasıdır. İkincisi de TSK'ya yönelik olan Şemdinli davasıdır. Burada ikisinde de muvaffak olamayınca İstanbul'da Ergenekon, Balyoz kumpasları, casusluk davaları icat edildi. Zekeriya Öz'ün meydana getirdiği abuk sabuk davalar, hepsi de beraat kararlarıyla sonuçlandı. Burada da aynı sonucu bekliyoruz. Karar bizim yönümüzden çok önemli. Jandarmanın, o zaman bölgedeki iç ve dış güvenliğe yönelik çalışmaları baltalanmış, sekteye uğratılmıştı. 600'e yakın jandarma istihbarat elemanı görevlerini yapamaz duruma düşmüşlerdi. Mahkemelerin, askerin ve idarenin içindeki FETÖ'cüler birleşerek PKK'yı kollama durumuna girmişlerdi. Bunlar terör örgütü PKK'yı kollayıp Türkiye Cumhuriyeti'ni yıkmaya, ele geçirmeye yönelik operasyonların birer parçasıydı. Şimdi bunların önü kesilmiş oldu.'

Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi, 11 Ekim'de, kamuoyunda 'Şemdinli davası' olarak bilinen, Umut Kitapevi'ne bomba atılmasıyla ilgili davada haklarında kesinleşmiş hapis cezası bulunan astsubaylar Ali Kaya, Özcan İldeniz ile PKK itirafçısı Veysel Ateş'in avukatlarının, HSK tarafından meslekten ihraç edilen savcı Ferhat Sarıkaya'nın itiraflarının ardından yargılamanın yenilenmesi amacıyla yaptıkları başvuruyu kabul etmişti.

Mahkeme, sanıkların yeniden yargılanmalarına, haklarında verilen kesinleşmiş 39 yıl 10 ay 27'şer gün hapis cezasının infazının da durdurulmasına karar vermiş, ayrıca sanıkların adli kontrol şartıyla serbest bırakılmalarına hükmetmişti.

Şemdinli Davası sil baştan
Paralel yapı-Şemdinli Davası
Şemdinli Davası'nın sonuçlanması ve gerekçeli kararı manşetlerimiz

(15 Ekim 2017, 17:41)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=11484    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin ?şok mangası? yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında ?işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
59.687.524