Tam
EskidenYeniye
 

Darbede FSM Köprüsü İşgali davası

İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminde, İstanbul'daki Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün (FSM) kapatılması sırasında çıkan olaylarda 3 kişinin şehit edilmesi, 49 kişinin de yaralanmasına ilişkin 15'i tutuklu 61 sanığın yargılanmasına başlandı.

Önceki haber title=Sonraki haber

21.10.2017 15:50 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminde, İstanbul'daki Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün (FSM) kapatılması sırasında çıkan olaylarda 3 kişinin şehit edilmesi, 49 kişinin de yaralanmasına ilişkin 15'i tutuklu 61 sanığın yargılanmasına başlandı.

16.10.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde görülen davada 15 tutuklu sanık hazır bulundu.

Mahkeme kimlik tespitlerinin ardından iddianamenin özetini okumaya başladı.

Ardından sanıkların savunmalarına geçildi.

YUSUF YENTÜR

Tutuksuz sanık er Yusuf Yentür, 15 Temmuz günü Maltepe'deki 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nda görevli olduğunu, komutanı eski üsteğmen Vedat Yıldız'ın emriyle eğitim tatbikatı yapılacak bahanesiyle tanka bindirilerek FSM'ye götürüldüklerini anlattı. Yentürk, köprüye vardıklarında halkın tankın etrafını sardığını ve kendilerine Türk bayrağı sallayarak tepki gösterdiğini bu duruma ilk olarak anlam veremediğini söyledi.

Yentür, 'Hiç tanktan çıkmadım. Sadece Yarbay Adnan Uygun'un tepki gösteren vatandaşa karşı önce havaya, sonra yere doğru ateş ettiğini, yerden seken bir mermiyle vatandaşın yaralandığını gördüm. Ben hiç silah kullanmadım. Polislere teslim olduk' dedi.

Polise teslim olduktan sonra FSM'deki polis noktasına götürüldüklerini anlatan Yentür, eski yarbay Adnan Uygun'un teslim olmasını isteyen polise 'Ölürüm silahımı teslim etmem' dediğine şahit olduğunu ifade etti.

MUHAMMED GÜMÜŞTAN

Daha sonra savunma yapan tutuksuz sanık Muhammed Gümüştan da, Kuleli Askeri Lisesi'nde hizmet bölüğünde bulaşık yıkamakla görevli olduğunu anlatarak, darbe teşebbüsünün yaşandığı 15 Temmuz'a kadar hiç silah kullanmadığını söyledi. Gümüştan, darbe gecesi kendisine Engin astsubay isminin yazılı olduğu silahın verildiğini belirterek, askeri araçlara FSM'ye gittiklerini anlattı. Köprüye vardıklarında komutanların sadece köprüyü kapatmaları emrini verdiklerini ileri süren Gümüştan, şöyle devam etti: 'Komutanlarımız kendi aralarında konuşuyorlardı. Bize birşey söylemiyorlardı. Trafiği önce dubalarla kapattık. Bir vatandaş yaklaşarak, Binbaşı Hanifi Ertosun'a 'Ben buradan geçecem. Öldürüyorsanız öldürün' dedi. Aralarına tartışma ve bağırışmalar oldu. Sonra o vatandaş binbaşıya 'Sen hainsin' dedi. Ne olduğunu anlayamadım. Darbeyi, hakim karşısına çıktığımızda öğrendim. Silahımı hiç kullanmadım. Kurma koluna bile dokunmadım'

Gümüştan, tutuklu sanık eski yarbay Adnan Uygun'un kendilerine 'silahlarınızı teslim etmeyin yoksa askerliğini bitmez' dediğini belirterek, bu emri dinlemediklerini ve polise teslim olduklarını sözlerine ekledi.

Duruşmada sanıkların çapraz sorgularının yapıldığı sırada müşteki avukatın sanıklardan bahsederken 'O hain komutanlar….' demesi sanık avukatı tarafından eleştirildi. Müvekkillinin henüz hüküm giymeyip, sanık sıfatıyla yargılandığını söyleyen avukata, müşteki ve izleyiciler tepki gösterdi. Müştekiler, 'Onlar, hain ve darbecidirler' diyince, mahkeme başkanı, duruşmanın düzeninin bozulmaması için uyarıda bulundu.

MERT FIRAT

Daha sonra söz alan tutuksuz sanık er Mert Fırat sanık kürsüsüne çıkarak o geceye ilişkin anlatımda bulundu. O da eğitim tatbikatı amacıyla FSM'ye götürüldüklerini söyledi. Fırat, FSM Köprüsü'ne geldikleri sırada araçlardan indirildiklerini, eski yarbay Adnan Uygun'un ise kendilerine 'Yaya veya motorlu kimseyi yaklaştırmayın' diye emir verdiğini söyledi.

Mahkeme heyeti başkanı Mustafa Çakar, tutuksuz sanık er Fırat'tan emri vereni teşhis etmesini isteyince, Fırat eski subayların yüzünü görmek istemediğini belirterek, arkasını dönmeden eliyle 'Bu…. Yüzünü görmek istemiyorum. Biz silahımızı polise teslim ederken onlar kaçmak için helikopter bekliyorlardı' dedi.

'Köprüde kimin silah sıktığını gördün mü?' şeklindeki soruya Fırat, 'Evet. Tank namlusunu döndürdüğünde bir vatandaşın tankın üzerinden yere düştüğünü gördüm. Üsteğmen Hanifi Ertosun ve Mustafa Ceylan vatandaşa doğru ateş ediyordu. Yarbay, 'direnen olursa sıkın' diye emir verdi.' şeklinde cevapladı. Yarbayın kendilerine direnen olursa sıkın dediğini ileri süren Fırat, Yarbay Ahmet Uygun, Binbaşı Hanifi Ertosun ile Üsteğmen Mustafa Ceylan'ın halka doğru ateş ettiklerini gördüğünü söyledi.

Yaşlı bir vatandaşın kendilerini uyardığını anlatan Fırat, bu kişinin kendilerine 'Siz, bizim canımızsınız. Size nasıl vururuz. Gidin buradan.' diye sitem ettiğini söyledi.

HÜSEYİN ASLANPINAR

Tutuksuz sanık er Hüseyin Aslanpınar ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemiyle (SEGBİS) duruşma salonuna bağlanarak ifade verdi.

Aslanpınar, Kuleli Askeri Lisesi'nde görevli olduğu bilgisini aktararak, 'Bir aylık askerdim. Bize tatbikat olacağı söylendi, herkesin cep telefonları toplatıldı. Yanında cep telefonu olanların cezalandırılacağı söylenmişti. Benim silahım yoktu. O gece bana silah zimmetlediler. Çok aceleci davranıyorlardı. Askeri araçlara paldır küldür bindirildik. Nereye gideceğimizi bize söylemediler.' ifadelerini kullandı.

FSM'deki polis noktasına geldiklerinde tutuklu sanık eski yarbay Adnan Uygun'un emriyle polis karakolunun güvenliğini sağlamak için karakolu çevrelediklerini ileri süren Aslanpınar, şöyle devam etti:

'Köprüye geldikten bir süre sonra Adnan yarbayın emriyle karakol çevresinde toplandık. Susamıştım. Polis karakoluna su içmek için girdiğimde televizyondan köprülerin askerler tarafından kapatıldığı haberini gördüm. Polislere ne olduğunu sorduğumda onlar da bize köprüye neden geldiğimizi sordu. Darbeci değilim, hakkımdaki iddiaları kabul etmiyorum. Halk kalabalıklaşmaya başladığı sırada polis karakoluna doğru tekrar koşmaya başladım ve polise silahımı teslim ettim.'

Mahkeme başkanı Çakar'ın 'Köprüdeki polis noktasını neden çevirdiniz. Terörist mi vardı?' sorusuna Aslanpınar, 'Hayır yoktu.' karşılığını verdi.

Duruşma diğer sanıkların savunmalarını yapmaları için yarına ertelendi.

17.10.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısında yapılan binadaki büyük salonda İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmada, tutuklu sanık eski uzman Çavuş Azim Alan, savunmasını tamamladı.

AZİM ALAN

Alan, FSM'ye geldikleri sırada vatandaşın tepkisiyle karşılaştıklarını anlatarak, 'Darbe olduğunu duyduğumda çekildim. Polis silahımızı istiyor, başımızdaki komutan 'vermem' diye inat ediyordu. Ben silahımı polise teslim ettim. Suçlamaları kabul etmiyorum. FETÖ'yle de bir alakam yok.' dedi.

Eski yarbay Adnan Uygun'un tankın etrafında toplanan vatandaşlara ateş ettiğini gördüğünü söyleyen Alan, '15 Temmuz ve öncesinde raporluydum ve izinliydim. 'Tatbikat var' diye birliğe çağırıldım. Tanklara bu kapsamda mühimmat yüklendi. Sonra kışla içinde tur attık. Nizamiye bölgesine geldiğimiz sırada terör saldırısı gerekçesiyle ve tugay komutanımızın emriyle kışla dışına çıkarıldık.' diye konuştu.

Darbe olduğunu anladığında çekildiğini ileri süren Alan, şöyle devam etti:

'Ben darbeci olsam, halka ateş eder, kimseyi o tanka yaklaştırmazdım. Polis karakoluna alındığımızda darbeyi orada öğrendim. Bu sırada eşim aradı, 'Canım darbe oluyormuş' dedi. Ben de, 'Günaydın, karakoldayım. Niye daha önce haber vermedin?' dedim.'

Mahkeme Heyeti Başkanı Mustafa Çakar'ın, 'Komutanın etrafa, vatandaşa ateş ediyor, halk size tepki gösteriyor. Sen hala darbeyi anlayamadın mı?' sorusuna Alan, 'Anormal bir durumun olduğunu anladım fakat bir şey yapamadım. Komutanı vursam etrafında halk var, hiçbir şey yapmadım, ne yapabilirim ki?' şeklinde yanıt verdi.

Mahkeme başkanından sanığa tepki

Alan'ın çapraz sorgusu sırasında tutuklu sanık eski üsteğmen Mustafa Ceyhan, Alan'a Diyarbakır'daki operasyonları hatırlatarak, tankların meskun mahalde, büyükşehirlerde operasyonlara katıldığı yönünde bilgisinin olup olmadığını sordu.

Araya giren Mahkeme Başkanı Çakar, sanık Ceyhan'a, 'O durumla bu durum bir mi? Orada çukurlar kazılıyor, bombalar patlıyor, teröristler ateş açıyor. Peki burada ne vardı' diye tepki gösterdi.

18.10.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

SAMET ÖZKÖK

Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısında yapılan binadaki büyük salonda İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanan tutuksuz sanık Samet Özkök, Kuleli Askeri Lisesi'nde şoför er olarak görev yaptığını belirterek, darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz günü ise Kuleli Askeri Lisesi'nde anormal bir hareketliliğin yaşandığını söyledi.

Kendisine zimmetli silahının olmadığını öne süren Özkök, 'Elime silah tutuşturdular. Numarası kayıtlıdır. Tatbikat dendi ama nereye gideceğimiz söylenmedi. Köprüye vardığımızda bizi sıraya soktular. Adnan Yarbay'la birlikte köprüdeki karakola gittik. Televizyondan 'TSK yönetime el koydu' yazıyordu. Adnan Yarbay, polislerle bir şeyler konuşuyordu.' dedi.

İSMAİL YİĞİT

SEGBİS'le bağlanan tutuksuz sanıklardan İsmail Yiğit de silah seslerini duyan vatandaşların tepkilerini daha da arttığını belirterek, eski yarbay Adnan Uygun'un vatandaşa hedef gözeterek silah sıktığını söyledi.

FSM Köprüsü'ne geldiklerinde Adnan yarbayın, askerlere 'Polisler artık bizim emrimizde' dediğini anlatan Yiğit, 'Halk üzerimize geliyordu. Adnan Yarbay da, 'Ben Hanifi Binbaşı gibi havaya sıkmam, adama sıkarım' dedi ve askerlere 'Üzerinize gelen olursa ateş edin' diye emir verdi. Adnan Yarbay'ın yere ateş ederek bir vatandaşı yaraladığını gördüm.' diye konuştu.

Yiğit'in SEGBİS'le savunmasın alındığı sırada söz alan bir sanık avukatının 'Sanıklardan rütbeli ve rütbesiz olarak bahsedilmesinden adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini düşünüyoruz ve müşteki avukatlarına tanınan hakkın bize de tanınmasını istiyoruz' talebine tepki gösteren Mahkeme Başkanı Mustafa Çakar, şunları söyledi:

'Bağımsız ve tarafsız mahkemeyiz. Üç gündür burada yargılama yapıyoruz, 28 sanığın savunması tamamlandı ve herkese eşit mesafedeyiz. Bu zamana kadar, müşteki ve sanık avukatları savunmasını yapan bütün sanıklara doğrudan soru sordu. Kimseyi engellemedik. Ayrıca, sizlerden de (sanık avukatları) sanıklardan rütbeli veya rütbesiz denilerek soru soranlar oldu. Biz, bir an önce maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasını istiyoruz.'

19.10.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Davanın dördüncü duruşması başladı. İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısında yapılan binadaki büyük salonda görülen duruşmaya, 15 tutuklu sanık ve avukatları katıldı.

MURAT BERKMEN

İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısındaki binada görülen duruşmada, eski uzman tutuklu sanık Murat Berkmen, savunmasını tamamladı.

Berkmen, Maltepe 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nda tank uzman çavuşu olarak görev yaptığını, 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında tank taburu eski yüzbaşı Vedat Yıldız'ın emriyle birliğe geldiğini iddia etti.

Berkmen, birliğe geç kaldığını öne sürerek, 'Alarm verilmişti. Ben, biraz telaş içindeydim. Birliğimizin denetleme ve Kahramanmaraş'a intikali söz konusuydu. O akşam, birliğimizde tanklar çalıştırılmıştı. Ben tanklara mühimmatın yüklendiğini gördüm.' dedi.

Bunun üzerine araya giren mahkeme başkanı Mustafa Çakar, 'Eee birliğe geldin. Neyin ne olduğunu sormadın mı? Kahramanmaraş'a mı gidiyordunuz?' sorusuna Berkmen, 'Tatbikat olduğunu öğrendim. Tugay komutanı ve bazı rütbelileri de orada görünce denetleme olduğunu düşündüm.' şeklinde yanıt verdi.

Savunmasına devam eden Berkmen, takım komutanları eski üsteğmen Mustafa Ceyhan'ın emriyle kışla dışına çıktıklarını ileri sürdü.

Tankın ezdiği araçtaki vatandaşa kimse müdahale etmedi

Berkmen, tanklarla FSM Köprüsü'ne intikal ettikleri sırada kimsenin kendilerini uyarmadıklarını kaydetti.

Konvoy hızıyla ilerlediklerini iddia eden Berkmen, 'Köprüye gelmeden önce önümüzdeki tank bariyere doğru yaklaştı, şeridini değiştirdi, ters yöne girdi. Tank kendi şeridinde değildi. Otomobil, tanka çarptı, aracın sürüklendiğini gördüm. Kaza yapan tanktan kimse inmedi, yola devam ettiler.' ifadelerini kullandı.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde vatandaşların kendilerine tepki gösterdiğini anlatan Berkmen, şöyle devam etti:

'Ellerinde Türk bayraklarıyla vatandaşlar geldi. 'Terör saldırısı var' diye uyardık. Adnan Yarbay'ın yere doğru ateş ettiğini, asfaltın kabardığını gördüm. Kendisine silahının namlusunu havaya kaldırmasını söyledim. Vatandaşın tepkisi artıyordu. Hemen tanka doğru koştum. Telsiz irtibatını kurarak, tankı çok yavaş hareket ettirdim. Bu sarada tankın üstünde kimse yoktu.'

Burada araya giren heyet başkanı Çakar, 'Tankı çok yavaş hareket ettirdiysen vatandaş nasıl üzerinden düşüyor, şehit ve yaralılar var?' sorusuna Berkmen, 'Ben de bunu anlamadım.' şeklinde yanıtladı.

GÖKHAN BOLU

Tutuksuz er Gökhan Bolu, darbe girişimini öğrendiği sırada hakkındaki 'polise ve halka karşı direndi' iddialarının doğru olmadığını şunları söyledi:

'Ben kimseye direnmedim. Bütün asker arkadaşlarımdan yaklaşık 5 dakika sonra mühimmatı ve üzerimdeki kompozit başlığı falan teslim ettim. Sadece silahımı ve tek kurşunumu vermedim. Ben canımdan vazgeçmiştim, o kurşunun da kendime sıkmak için tuttum. Vatan haini değilim, ben sadece bu ülkede vatan haini sıfatıyla nefes almaktan korkuyorum. Komutan dediğimiz adamlar halka kurşun sıkıyor.'

Bolu, hakkındaki suçlamaları reddederek, 'İnanıyorum ki, bu mahkeme suçluyu ve suçsuzu ayıracaktır.' dedi.

Duruşma, sanık savunmalarının tamamlanması için yarına ertelendi.

20.10.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısında inşa edilen salondaki yapılan binadaki büyük salonda görülen duruşmaya, 15 tutuklu sanık ve avukatları katıldı.

Duruşmada, sanık ve müşteki avukatların talepleri alındı.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar vererek, bir sonraki duruşmanın 2 Ocak 2018'de yapılmasını kararlaştırdı.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, 15 Temmuz darbe girişiminde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün tek taraflı kapatılması için o bölgeye sevk edilen bir yarbay, bir binbaşı, bir yüzbaşı, bir üsteğmen, 10 uzman çavuş ve 47 er olmak üzere toplam 61 sanığın eylemlerine yer veriliyor.

Darbe girişimini protesto etmek için köprüye giden vatandaşlardan Hasan Kaya, İsmail Kefal ve Şükrü Bayrakçı'nın şehit edildiği, 31'i ağır 49 kişinin de yaralandığı ifade edilen iddianamede, bu olaylara ilişkin detaylar anlatılıyor.

Köprüde şehit olan Hasan Kaya'yı sanıklardan eski yarbay Adnan Uygun'un, İsmail Kefal'i uzman çavuşlar Ferhat Kaymakcı, Murat Berkmen ve Ebubekir Yücel'in kullandığı aracın tankla ezmesi sonucu hayatını kaybettiği belirtilen iddianamede, Şükrü Bayrakçı'yı ise Üsteğmen Mustafa Ceyhan ve uzman çavuş Seyit Ahmet Gündüz'ün öldürdüğü kaydediliyor.

İddianamede, tutuklu sanık yarbay Adnan Uygun'un 'Anayasayı ihlal', 'TBMM ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs' ve 'kasten öldürme' suçlarından dörder kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istenirken, 'silahlı terör örgütü üyeliği' suçundan 7,5 ila 15 yıla kadar, '40 kişiyi kasten öldürmeye teşebbüs etme' suçundan 690 yıl ila bin 60 yıla kadar ve 'silahla kasten yaralama' suçundan da 6 ila 18 yıla kadar olmak üzere toplam 703 yıl 6 ay ila bin 93 yıl arasında değişen oranlarda hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Üsteğmen Mustafa Ceyhan ve uzman çavuş Seyit Ahmet Gündüz için de aynı suçlardan dörder kez ağırlaştırılmış müebbet, '31 kişiyi kasten öldürmeye teşebbüs, trafik güvenliğini tehlikeye sokma ve silahlı terör örgütüne yardım etme' suçlarından 541 yıl 6 aydan 838'er yıla kadar hapis cezası öngörülen iddianamede, uzman çavuşlar Ebubekir Yücel, Ferhat Kaymakcı ve Murat Berkmen'in de yine dörder kez ağırlaştırılmış müebbet, '39 kişiyi kasten öldürmeye teşebbüs, 3 kez hafif şekilde kasten yaralama ve silahlı terör örgütüne yardım etme' suçlarından da 680 yıl 6 aydan bin 51 yıl altışar aya kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Sanıklar Caner Omay, Erçin Keskin, Gökhan Bolu, Hilmi Ertuğrul, Onur Yeniburgaz ve Muhammet Hanifi Ertosun'un, 'Anayasayı ihlal' ve 'TBMM ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet, diğer suçlardan 541 yıl 6 aydan 838'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edilen iddianamede, Ayhan Tüfekli, Azmi Alan, Bahadır Köse ve Oğuz Aktürk'ün de benzer şekilde üçer kez ağırlaştırılmış ve 7,5 yıldan 17'şer yıla kadar hapisle cezalandırılması öngörülüyor.

İddianamede, 45 sanığın da 'darbeye teşebbüs' suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 'silahlı terör örgütüne yardım etme' suçundan ise 7,5 ila 15 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-05 Temmuz (2017) 'İstanbul 61 sanık Darbe Yap./Fatih Köprüsü İşgali' davası

(21 Ekim 2017, 15:50)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=11517    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Kara Kuv.: 92 Müebbet Gerekçesi

09.06.2022 17:18 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki (KKK) eylemlere ilişkin 132 sanıklı davada 30 Aralık 2021'de verilen kararların gerekçesi açıklandı. 6 ..
Tamamı 9.6.2022

Fetö Üniversite Yapılanması davası

09.06.2022 14:46 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından açılan 'güncel üniversite öğrenci yapılanmasına' ilişkin 12'si tutuklu 37 öğrencinin yargılandığı davanın görülmesine devam edil..
Tamamı 9.6.2022

Yargıtay İyidil'in Cezasını Az Buldu

08.06.2022 09:50 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, eski Korgeneral Metin İyidil ile eski Tümgeneral Hamza Koçyiğit'e 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım' suçundan verilen 12 yıl 6'şar ay hapis cezalarını, eksik ceza..
Tamamı 8.6.2022

Darbeci 2 Pilot Kayıplara Karıştı

10.06.2022 10:35 Malatya'da, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Malatya'daki 2. Ordu Komutanlığı ve 7. Ana Jet Üssü'ndeki eylemlere ilişkin görülen davada beraat kararları istinaf mahkemesince bozulan sanık 6 eski pi..
Tamamı 10.6.2022

Kılıçdaroğlu'nun Danışmanına Hapis

10.06.2022 16:53 İstanbul'da, FETÖ'nün İstanbul Üniversitesindeki akademik yapılanmasına ilişkin davada, Yargıtayın bozma kararının ardından dosyası ayrılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eski başdanışmanı Fatih Gürsul, 'FETÖ..
Tamamı 10.6.2022

Fetö Yöneticilerine 166 Yıl Hapis

10.06.2022 12:16 Adana, Ankara, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kilis ve Şanlıurfa'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalar..
Tamamı 10.6.2022

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

10.06.2022 10:15 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 10.6.2022

Kriptolu Dinleme Cezaları Onandı

09.06.2022 14:34 Ankara'da, devlet büyüklerinin kriptolu telefonlarının usulsüz dinlenmesine ilişkin davada, kapatılan TİB Başkanvekili Osman Nihat Şen ile darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü'nün (F..
Tamamı 9.6.2022

Dink Davasında Hapisler Onandı

08.06.2022 16:54 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin Fetö elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 6's..
Tamamı 8.6.2022

İzmir: Darbeye 60 Onama 80 Bozma

04.06.2022 20:51 İzmir'de, FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından açılan ve 282 sanıklı dava, dosyaları ayrılarak 2018'de hüküm verilen 137 sanığın dosyası Yargıtay'da görüşüldü.

14 Nisan'daki gelişmeye dair edinilen ..

Tamamı 4.6.2022

Yakalanan İlk Darbecinin davası

09.06.2022 09:59 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 9.6.2022

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

08.06.2022 16:40 Ankara'da, Balyoz kumpası davasının soruşturma ve kovuşturmasını yapan hakim ve savcılar hakkında 'Devletin güvenliği ile siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, görevi kötüye kullanma, kişiyi hürriyetinden yok..
Tamamı 8.6.2022

Nazilli Esnaf Yapılanması davası

08.06.2022 15:32 Aydın'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Nazilli ilçesindeki esnaf yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında 62 sanığın yargılanmasına devam edildi.

20 Mayıs'ta Aydın 3. Ağır..

Tamamı 8.6.2022

Ordu: Yeni Yapılanmaya 17 Hapis

08.06.2022 15:20 Ordu'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yeni il yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 41 sanıktan 17'sine, 1 yıl 13 ay ile 6 yıl 10 ay 15 gün arasında değişen hapis cezası verildi.
<..

Tamamı 8.6.2022

Gülen'in İtirafları İndirim Gerekçesi

10.06.2022 11:09 Ankara'da, MİT operasyonuyla Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen Selahaddin Gülen'in 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılandığı aldığı 3 yıl 4 ay hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı.

1..

Tamamı 10.6.2022

Şike: Cezaya Onama Beraate Bozma

09.06.2022 16:51 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' soruşturmasında kumpas kurduğu gerekçesiyle örgüt mensubu 88 sanığın yargılandığı davada verilen cezalar İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi'..
Tamamı 9.6.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
56.337.588