Tam
EskidenYeniye
 

Çevik Kuvvet İşgalcilerine müebbet

İstanbul'da, FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında, 1 kişinin şehit olduğu, 16 kişinin de yaralandığı Bayrampaşa Çevik Kuvvet Müdürlüğü'nü işgal girişimiyle ilgili 18'i rütbeli 58 askerin yargılandığı davada savcı, mütalaasını verdi. Savcı, tüm sanıklar hakkında, 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan 1'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti. Savcılık, 'Her Türk askerinden, şehit Ömer Halisdemir'in kahramanlığı beklenmekte iken, hain girişime 'emir-komuta' savunmasıyla destek vermek ya da direnç göstermemek kabul edilemez olup, karşılıksız kalmaması gerekir.' diyerek erlerin de komutanları kadar suçlu olduğunu vurguladı.

Önceki haber title=Sonraki haber

21.10.2017 15:42 İstanbul'da, FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında, 1 kişinin şehit olduğu, 16 kişinin de yaralandığı Bayrampaşa Çevik Kuvvet Müdürlüğü'nü işgal girişimiyle ilgili 18'i rütbeli 58 askerin yargılandığı davada savcı, mütalaasını verdi.

20 Ekim'de İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada söz alan cumhuriyet savcısı, davaya ilişkin esas hakkındaki mütalaasının hazır olduğunu beyan ederek, mahkemeye sundu.

Mütalaada, tüm sanıkların 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması talep edildi. Mütalaada, ayrıca sanıklar eski Albay Yusuf Sarı, eski Yarbay Kadir Yıldız ve eski Uzman Çavuş Yusuf Boz'un 'kasten öldürme', 'kasten yaralama', 'tehdit' ve 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçlarından da hapis cezasına çarptırılmaları istendi.

İstanbul 24 Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda görülen duruşmada 18 tutuklu sanık ile avukatları hazır bulundu. Duruşma savcısı esasa ilişkin mütalaasını açıkladı.

MÜTALAADA 'ŞEHİT ÖMER HALİSDEMİR' VURGUSU

Mütalaada, erlerin tatbikat ve terör saldırısı olduğu gerekçesiyle birliklerinden dışarı çıkarıldıklarını söylemişlerse de, eyleme katılan tüm askerlerin olaydan bir süre sonra haberlerinin olduğunu kabul etmek gerekmektedir. Zira aksini düşünmek hayatın olağan akışına aykırıdır. Yanı başında 'ordu yönetime el koydu' şeklinde halka hitap eden komutanını duyan ve bunun ne anlama geldiğini bilmeyen sanığın akli melekelerinden şüphe edilir. Her Türk askerinden Şehit Ömer Halisdemir'in kahramanlığı beklenmekte iken hain girişime emir komuta savunması ile destek vermek ya da direnç göstermemek kabul edilemez olup karşılıksız kalmaması gerekir' ifadelerine yer verildi.

'TÜRK ASKERİNİN GÖREVİ, BU EMRİ VERENİ...'

Türk askerinin her şeyden önce Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına, TBMM'ye, Cumhurbaşkanına ve hükümetine bağlı olduğuna dikkat çekilen mütalaada, 'Bu kurumları ortadan kaldırmaya yönelik verilen bir emre, 'emir kimden gelirse gelsin' hiçbir şart altında uyulmaz. Türk askerinin görevi bu emri vereni ve böyle bir emri uygulayanı derhal derdest etmek ve etkisiz hale getirmektir' denildi.

İSTENEN CEZALAR

Mütalaada, anlatılan bu sebeplerden dolayı 18'i rütbeli 40'ı er olmak üzere tüm sanıkların, 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan1'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Mütalaada tutuklu sanıklar eski Albay Yusuf Sari hakkında ayrıca, Ümit Yolcu'nun öldürülmesi eyleminden dolayı 'Kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet ile '5 kişiyi kasten öldürmeye teşebbüs', 'Tehdit', 'Kasten yaralama', 'Vücutta kemik kırığına neden olacak şekilde kasten yaralama' suçlarından toplamda, 110 yıldan 180 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Sanık eski Yarbay Kadir Yıldız hakkında da ayrıca, Ümit Yolcu'nun öldürülmesi eyleminden dolayı 'Kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet ile '5 kişiyi kasten öldürmeye teşebbüs', 'Tehdit', 'Kasten yaralama', 'vücutta kemik kırığına neden olacak şekilde kasten yaralama' suçlarından toplamda, 106 yıldan 154 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Tutuklu sanık eski Uzman Çavuş Yusuf Boz hakkında ise ayrıca, müşteki Osman Dağ'a yönelik eyleminden dolayı 4,5 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

KARAR DURUŞMASI SİLİVRİ'DE GÖRÜLECEK

Mütalaanın okunmasının ardından sanık ve avukatları mütalaaya ilişkin beyanda bulunmak üzere süre istedi. Mahkeme ara kararında, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmaların 12,13,14,15 Aralık'ta Silivri Cezaevinde görülmesine karar verdi.

'ERLER DE SUÇLU'

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında, Bayrampaşa'daki Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünün işgaliyle ilgili 18'i rütbeli 58 sanığın yargılandığı davada mütalaasını açıklayan savcılık, 'Her Türk askerinden, şehit Ömer Halisdemir'in kahramanlığı beklenmekte iken, hain girişime 'emir-komuta' savunmasıyla destek vermek ya da direnç göstermemek kabul edilemez olup, karşılıksız kalmaması gerekir.' denildi.

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya 18 tutuklu sanık katıldı. Davanın müdahilleri olan Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve TBMM Başkanlığı ile şehit, gazi yakınlarını da avukatları temsil etti.

Esasa ilişkin görüşü sorulan cumhuriyet savcısı Halil İbrahim Kuş, 10 sayfalık mütalaasını okudu.

Mütalaada, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Bayrampaşa Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nün işgal edilmeye çalışıldığı ve olaylarda 1 kişinin öldüğü, 15 kişinin de yaralandığı belirtilerek, bu olaylardan, görevli rütbeli olan 18'i tutuklu, 58 sanığın sorumlu olduğu belirtildi.

'Darbe yaptık size, duymuyor musunuz beni?'

İstanbul 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında tugay komutan yardımcısı olarak görev yapan sanıklardan Kurmay Albay Yusuf Sari'nin, diğer rütbeli şahıslarla birlikte komutanlıkta yapılan toplantıya katıldığı ve bu toplantıda alınan kararlar doğrultusunda, 'çevik kuvvet müdürlüğüne varıldığında tanklarla kapılarını kapatması, yerleşkeye giriş-çıkışlar ile vatandaş ve araç geçişlerinin engellenmesi' hususunda emirler verdiği kaydedilen mütalaada, bu sanıkla ilgili şunlar kaydedildi:

'Sanık Sari, müşteki ve tanık polis memurlarına, 'sıkıyönetim ilan edildiğini, Yurtta Sulh ekibi olarak yönetime el koyduklarını, teslim olmalarını, yerleşkeyi teslim etmelerini, teslim olmamaları halinde zor kullanarak içeri gireceğini ve çok kan döküleceğini' bildirmiştir. Yurtta Sulh isimli WhatsApp grubunda da 'taviz verilmeyeceği, tereddütsüz ateşle karşılık verileceği' belirtilmiştir. Sanık Sari, Yurtta Sulh isimli, İstanbul'da darbe girişimini yönlendiren grup içerisinde yer almış ve bu kapsamda telefonu ile, 'tug.K.ligini devraldım, çekilmiyoruz, Allah yardımcınız olsun' şeklinde iletilerde bulunmuştur. Çevik kuvvetteki darbe girişimi bastırıldığında gözaltına alınan Yusuf Sari, müşteki Emre Tufan'a hitaben, 'Bizi bırakın, sabaha çok şey değişecek, hepinizle hesaplaşacağız, bu iş burada bitmedi, darbe yaptık size duymuyor musunuz beni?' şeklinde söylemde bulunduğu, azmettirme neticesinde öldürme, öldürmeye teşebbüs ve yaralama eylemlerinin gerçekleştirildiği anlaşılmıştır.'

Sanıklardan, tugayda tabur komutanı Kurmay Yarbay Kadir Yıldız'ın da diğer rütbelilerle darbe toplantısına katıldığı belirtilen mütalaada, toplantıda birliklerin emniyet müdürlüğü, çevik kuvvet şube müdürlüğü ve Atatürk Havalimanı'nı ele geçirmesinin planlandığı ifade edildi.

Mütalaada, Yıldız'ın, kışladaki bölük komutanlarına, 'Hazır kıta olarak beklemeleri' emri verdiği, erlere, 'sıkıyönetim ilan edildiğini' söyleyerek, 'araç bin' talimatında bulunduğu, bölük komutanlarına sıkıyönetim emrini tebliğ ettiği ve zırhlı araçları çevik kuvvet yerleşkesine yerleştirip, askerlerin giriş çıkışları kapatacak şekilde dizilmeleri ve zırhlı araç namlularını çevik kuvvet yerleşkesine çevirmeleri emrini verdiği anlatıldı.

'Tüfeği ve tabancasından çıkan kurşunlarla 1 kişi öldü, 5 kişi yaralandı'

Sanık Kadir Yıldız'ın, ZMA olarak tabir edilen askeri aracın üzerine çıkarak megafonla vatandaşlara, 'sıkı yönetim ilan edildi, evinize gidin' söyleminde bulunduğuna vurgu yapılan mütalaada, vatandaşların tepkisini arttırması üzerine askerlere 'havaya ateş serbest' talimatı verdiği kaydedildi.

Mütalaada, sanık Kadir Yıldız'ın bu sırada sanık er Yasin Özen'in piyade tüfeğini alarak havaya 4-5 el ateş ettiği anlatılarak, Yıldız'la ilgili şu ifadelere yer verildi:

'Vatandaşlarımızın bu sırada zırhlı aracın üzerine çıkarak kullandığı tüfeği almak istedikleri, yaşanan boğuşma sırasında Yıldız'ın ateş etmesiyle Ümit Yolcu'nun öldüğü, Ahmet Daylan'ın başından ve Mehmet Yazıcı'nın da omuzundan yaralanmasına neden olduğu anlaşılmıştır. Kadir Yıldız, vatandaşlarımız tarafından piyade tüfeği alındıktan sonra bu kez tabancasını çıkarmış, elinden alınmak istendiği sırada rastgele ateş etmeye başlamıştır. Bu atışlar sonucu müştekiler Kahraman Bat, Mehmet Ayar ve Salih Ersin yaralanmıştır. Ayrıca Yıldız'ın zırhlı aracın üzerinde bulunduğu sırada kendisini etkisiz hale getirmeye çalışan müşteki Murat Gültomruk'u tüfeğin dipçiğiyle vurarak, kemik kırığı oluşacak şekilde yaraladığı, tank üzerindeki itiş kakış sırasında sanıklardan Yusuf Boz ile birlikte itmesi sonucu müşteki Osman Dağ'ın zırhlı araçtan düştüğü ve yaralandığı anlaşılmıştır. '

'Her Türk askerinden Ömer Halisdemir kahramanlığı beklenmekteyken..'

Diğer rütbeli ve er sanıklarla ilgili de eylemlere yer verilen mütalaada, 'darbe girişiminden haberleri olmadığı' yönünde savunma yapan sanık erlerle ilgili şu değerlendirme yapıldı:

'Söz konusu olayda eyleme katılan tüm askerlerin olaydan bir süre sonra haberlerinin olduğunu kabul etmek gerekmektedir. Aksini savunmak, hayatın olağan akışına göre imkansızdır. Yanı başında, 'ordu yönetime el koydu' şeklinde halka hitap eden komutanını duyan ve bunun ne anlama geldiğini bilmeyen sanığın akli melekelerinden şüphe edilir. Milletine darbe yapanlara karşı, 'emir komuta zincirinde hareket edildi' şeklinde savunma yapanların bu eylemlerinin yaptırımsız kalmaları durumunda, darbe terörü yönünden oldukça sıkıntı çeken milletimize yönelik yeni darbe terörüne bir anlamda davetiye çıkartılacaktır. Her Türk askerinden, şehit Ömer Halisdemir'in kahramanlığı beklenmekte iken, hain girişime 'emir-komuta' savunmasıyla destek vermek ya da direnç göstermemek kabul edilemez olup, karşılıksız kalmaması gerekir.'

'Bir Türk askerinin görevi, 'darbe' emrini vereni derhal derdest etmektir'

Bir Türk askerinin herşeyden önce Türkiye Cumhuriyeti anayasasına, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne, Cumhurbaşkanına ve hükümete bağlı olduğuna dikkati çekilen mütalaada, 'Bu kurumları ortadan kaldırmaya, yani askeri darbe yapmaya yönelik bir faaliyet kapsamında verilen bir emre, 'bu emir kimden gelirse gelsin' hiçbir şart altında uyulamaz. Verilen emrin, darbe teşebbüsü kapsamında verildiğini bilerek bu emre uyan bir askere, 'verilen emri uyguladı' denemez. Bir Türk askerinin görevi, böyle bir emri vereni ve böyle bir emri uygulayanı derhal derdest etmek ve etkisiz hale getirmektir.' denildi.

Milletin üzerine ateş edilip, devlet ve millet iradesi ortadan kaldırılmaya çalışılan bir ortamda elde tüfek suç işleyenlerin yanında durmanın bu suça iştirak etmek anlamına geldiği vurgulanan mütalaada, 'İddianame içeriğinde, eylemleri ve hareket tarzları ayrıntısıyla anlatılan tüm sanıkların askeri darbe girişiminin olduğu gün ve saatte, önceden yapılan plan ve görevlendirmeler doğrultusunda söz konusu yerlere intikal sağladıkları, terör eylemine karşı direnç gösteren milletimizin üzerine ateş ederek yaralanmalara ve ölüme neden oldukları, böylelikle atılı suçları işledikleri sonuç ve kanaatine varılmıştır.' ifadesi kullanıldı.

Ceza istemleri

Savcılık mütalaasında, 18'i rütbeli 40'ı da er olan 58 sanığın tümünün, 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan birer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Tutuklu rütbeli sanıklardan eski Albay Yusuf Sari hakkında ayrıca, Ümit Yolcu'nun öldürülmesi eylemiyle ilgili, 'kasten öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen mütalaada, 5 kişinin yaralanmasıyla ilgili 'kasten öldürmeye teşebbüs', diğer eylemlerle ilgili de 'tehdit', 'kasten yaralamak' ve 'vücutta kemik kırığına neden olacak şekilde kasten yaralamak' suçlarından toplamda 110 yıldan 180 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Ümit Yolcu'nun öldürülmesiyle ilgili rütbeli tutuklu sanıklardan Kadir Yıldız'ın ayrıca, 'kasten öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması istenen mütalaada, bu kişinin '5 kişiyi kasten öldürmeye teşebbüs', 'tehdit', 'kasten yaralama' ve 'vücutta kemik kırığına neden olacak şekilde kasten yaralamak' suçlarından da toplamda 106 yıldan 154 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Tutuklu sanık Yusuf Boz hakkında ise ayrıca, müşteki Osman Dağ'a yönelik eyleminden dolayı 4,5 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Gökhan Yolasığmaz tarafından hazırlanan iddianamede, sanıklar hakkında, 'TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme', 'Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme' ile 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme' suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor.

İddianamede, bazı sanıkların 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan da ayrı ayrı 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istenirken ayrıca, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nün işgal girişiminin planlayıcılarından olduğu gerekçesiyle Kurmay Albay Yusuf Sari'ya, 'tehdit', 'kasten öldürmeye azmettirme', 'kasten öldürmeye teşebbüs', 'kasten yaralama' suçlarından müebbet ve 54 yıldan 94 yıla kadar hapis cezası verilmesi isteniyor.

Tutuklu sanıklardan Yarbay Kadir Yıldız'ın ise olay sırasında Ümit Yolcu'nun ölümüne ve 7 kişinin de yaralanmasına sebep olduğu gerekçesiyle 'kasten öldürme', 'kasten öldürmeye teşebbüs', 'kasten yaralama' suçlarından da müebbet ile 52 yıldan 86 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-19 Ocak (2017) 'İstanbul 58 sanık Darbe Yap./Çevik Kuvvet İşgali' davası

(21 Ekim 2017, 15:42)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=11540    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Büyükada Ajan Toplantısı

22.02.2020 15:11 İstanbul'da, Büyükada'da 5 Temmuz 2017 tarihinde yaptıkları toplantıya ilişkin insan hakları örgütlerinin temsilcisi 11 sanığın 'Silahlı terör örgütüne üye olma' ve 'Silahlı terör örgütüne yardım etme' suçlarından yarg..
Tamamı 22.2.2020

Hrant Dink davasına devam edildi

22.02.2020 15:56 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de bulunduğu 76 sanığın yargılanmasına devam edildi. 18.02.2020 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANAN..
Tamamı 22.2.2020

Gülen'in Doktorlarına 15 Hapis

23.02.2020 09:59 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik davada, eski Sağlık Mensupları Derneği (SAMADER) ile devamı niteliğinde olduğu öne sürülen Adana Küresel Doktorlar Derneği'ne üye olan ..
Tamamı 23.2.2020

Fetö'nün Avrupa Casuslarına Dava

23.02.2020 11:07 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, Türk vatandaşlarına ilişkin kişisel verilerin ve bazı soruşturmalara yönelik bilgi ve belgelerin kanunlara aykırı olarak bazı Avrupa ülkelerinin büyükelçiliklerine verildiği iddiasıy..
Tamamı 23.2.2020

Fetö'nün Gata Yapılanması davası

23.02.2020 11:34 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) yapılanmasında bulunduğu ve örgüt üyesi olmayan pilotlara elenmeleri için tansiyon ilaçları yazdığı öne sürülen eski kardiyoloji doktoru..
Tamamı 23.2.2020

ÖSYM Başkanı Demir'e 4. dava

23.02.2020 11:52 Kayseri'de, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında ÖSYM eski Başkanı Ali Demir ve ÖSYM eski Başkan Yardımcısı Ömer Pekşen hakkında, toplam 9 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. 22 Şubat'ta Kayseri Cumhuriyet Başs..
Tamamı 23.2.2020

Akıncı Üssü Darbe davası

22.02.2020 14:34 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 sanıklı davaya devam edildi. 10.02.2020 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR<..
Tamamı 22.2.2020

Muhafız Alayı Darbe davası

22.02.2020 14:50 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin, aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulun..
Tamamı 22.2.2020

Ankara 7 sanıklı Darbe davası

22.02.2020 14:06 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Lojistik Başkanı olarak görev yapan eski korgeneral Yıldırım Güvenç'in de aralarında bulunduğu 7 sanığın yargıl..
Tamamı 22.2.2020

Hakkari 5 sanıklı Darbe davası

22.02.2020 14:57 Hakkari'de, Yüksekova ilçesinde Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine destek verdikleri iddiasıyla haklarında dava açılan tutuksuz 5 sanığın yargılanmasına devam edildi. 21 Şubat'ta Hakkari 1. Ağır Ceza ..
Tamamı 22.2.2020

Malatya 5 sanıklı Darbe davası

22.02.2020 16:39 Malatya'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Malatya'daki 2. Ordu Komutanlığı ve 7. Ana Jet Üssü'ndeki eylemlere ilişkin görülen davada beraat ve mahkumiyet kararları bozu..
Tamamı 22.2.2020

Sakarya: Gülen'in Telekulak Polisleri

22.02.2020 16:43 Sakarya'da, eski Sakarya emniyet müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay'ın da aralarında bulunduğu, 3'ü firari, 10'u eski emniyet mensubu 11 sanığın yargılandığı davanın duruşması görüldü. 7 Şubat'ta Sakarya 2. Ağır Ce..
Tamamı 22.2.2020

Baba-Oğul Kavurmacılar'a Hapis

22.02.2020 16:01 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) iş dünyası yapılanmasına yönelik TUSKON davasından dosyaları ayrılan tutuksuz sanık Mustafa Şevki Kavurmacı, tutuklu sanık Ömer Faruk Kavurmacı ve firari sanık Ahmet Said..
Tamamı 22.2.2020

Baklavacı Güllü'ye 8 Yıl Hapis

22.02.2020 16:01 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) iş dünyası yapılanmasına yönelik açılan TUSKON davasından dosyası ayrılan baklavacı Faruk Güllü 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. 12 Şubat'ta İstanbul 23. Ağır Ceza..
Tamamı 22.2.2020

Kosova'da Paketlenen Sanıklar

22.02.2020 15:00 İstanbul'da, FETÖ'nün yurt dışı yapılanmasına yönelik MİT ile Kosova istihbaratının ortak çalışması sonucu yakalanan Mustafa Erdem ve Yusuf Karabina'nın yargılandığı davada mütalaa açıklandı. 20 Şubat'ta İstanbul 30. ..
Tamamı 22.2.2020

Odatv Hakim-Savcıları Yargılanıyor

22.02.2020 14:29 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından 'Odatv soruşturması ve davası'nda yer alan eski 33 hakim ve savcının, 'görevi kötüye kullanmak' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' suçlarından Yargıtay ..
Tamamı 22.2.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
41.254.646