Tam
EskidenYeniye
 

CHP bir kez daha Ergenekon davası hakimlerine sataştı

CHP´li Atilla Kart, Ergenekon davasına bakan Silivri Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Sedat Sami Haşıloğlu ile Fatih Cumhuriyet Savcısı Ercan Altuncu´nun, ´icra satışlarını takip ederek ucuza taşınmaz mal alma girişiminde bulunmakla´ suçlayarak elinde belgeler olduğunu iddia etti.

Önceki haber title=Sonraki haber

CHP bir kez daha Ergenekon davası hakimlerine sataştı

CHP´li Atilla Kart, Ergenekon davasına bakan Silivri Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Sedat Sami Haşıloğlu ile Fatih Cumhuriyet Savcısı Ercan Altuncu´nun, ´icra satışlarını takip ederek ucuza taşınmaz mal alma girişiminde bulunmakla´ suçlayarak elinde belgeler olduğunu iddia etti.

CHP´li Atilla Kart, CHP´den İsa Gök ve Nur Serter ile düzenlediği basın toplantısında, Haşıloğlu´nun Çatalca Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi iken, eşinin dayısı Eyüp Aytemur adına fiilen icra satışlarını takip ederek ucuza taşınmaz mal alma girişiminde bulunduğunu belirtti. Kart, Haşıloğlu´nun Çatalca İcra Müdürü´nü tehdit ettiğini ve olayın da 17 Mart 2008´de Adalet Bakanlığına intikal ettirildiğine dair belgelerin kendilerine ulaştığını söyledi. Haşıloğlu hakkında ne işlem yapıldığının bilinmediğini ifade eden Kart, Şikayette bulunan icra müdürü ise Gaziantep´e tayin edilip, sonra da meslekten ihraç edilmiştir dedi. ( Sabah)

En iyi savunma saldırıdır: CHP önderliğindeki Ergenekoncular, ciddi suç isnatlarına karşı savunma yapmak yerine hakim ve savcıları suçlayarak davayı siyasileştirmeye çalışıyor..

CHP önderliğindeki Ergenekoncular hakim ve savcıların hayatlarını en ince ayrıntısına kadar araştırmakla meşgul

CHP´nin, Ergenekon soruşturması sürecinde savcıları ve davaya bakan hakimleri görevlerinden aldırmak için sarfettiği yoğun çabalar devam ediyor. Bu kez hedefte Hakim Sedat Haşıloğlu var. Duruşmalara kalabalık bir grupla katılmaktan ve Ergenekon sanıklarıyla yanyana oturmaktan çekinmeyen ve bu sebeple mahkeme başkanından uyarı alan CHP´li milletvekillerinin bu gayretleri, olayı kişiselleştirdiklerini gösteriyor. Duruşmalardan birinde sanık İşçi partisi lideri Doğu Perinçek´in avukatı Servet Bora, üye hakim Sedat Haşıloğlu ile üye hakim Hüseyin Özese´yi adeta yerden yere vurarak mahkeme başkanı Köksal Şengün´e hitaben bu iki üyeden kurtulması gerektiğini tavsiye etmişti. Hakimlere yönelik diğer bir darbe girişimi ise her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve Ergenekoncu çevrelerin bizim mahkeme dedikleri mahkeme üyelerinin bile katıldığı iftar yemeğine katılan Ergenekon davası hakimlerinin reddinin talep edilmesi ve HSYK´ya şikayet edilmeleri olmuştu. İftar yemeğine katılan çok sayıdaki yargı mensubu içinden, Ergenekon davasına bakan üç mahkeme üyesini gözlerine kestiren CHP´li milletvekilleri, reddi-hakim talebinde bulunan Ergenekon sanıklarına destek için hakimleri HSYK´ya şikayet etmişlerdi. Ancak bu ret talebi diğer mahkemelerce reddedildi.

CHP bu işlerde ustadır: Kışkırtma ustaları kriz çıkarır başkasını suçlar

12 Ekim 2009´da yapılan İkinci Ergenekon davasının 8. duruşmasında, sanık avukatları, bir televizyon kanalında yayınlanan Ergenekon avukatına soruşturma, savcılara hakaret etmişti başlıklı haberin görüntüsünün, fotoğraf halinde bilgisayar ekranına kaydedilmesini ´kendilerine yönelik baskı´ şeklinde değerlendirmiş; Savcılık makamında aba altından sopa mı göstermek isteniyor? şeklinde yorumlar yapılmıştı. CHP milletvekilleri de olaya ilişkin tutanak tutarak konuyu Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu´na (HSYK) ileteceklerini açıklamıştı. Ancak birkaç gün sonraki duruşmalarda ilginç gerçek ortaya çıkmış ve resmi Ergenekon sanıklarının avukatının koyduğu anlaşılmıştı.

CHP´lilerin savcılarla da araları iyi değil

CHP önderliğindeki Ergenekoncular, Ergenekon soruşturmasında bugüne kadar yaptıkları işler ve davranışlarıyla görevini doğru ve tarafsız yapamayacakları suçlamasıyla Savcı Zekeriya Öz ve diğer savcılar hakkında defalarca inceleme ve soruşturma yapılması talebiyle HSYK´ya başvurdular. Aydınlık, Cumhuriyet ve benzeri malum medya, Ergenekon savcısı Zekeriya Öz´ü, çevresinde tecavüzcü coşkun olarak tanınan, işçi partili ve oto kundaklamadan 3 yıl hapis yatmış güvenilir bir kişiye dayanarak yüz kızartıcı suçlarla karalama kampanyası yürüttü. Aydın´ın Çine ilçesinde tertiplendiği ve iftiralardan ibaret olduğu ortaya çıkan haber üzerine açıklama yapan ilçe halkı ve haberde adı geçen kişiler, yapılan dezenformasyonu gözler önüne serdi. CHP lideri Deniz Baykal, isim vermeden Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Zekeriya Öz´ü, Şemdinli´yi soruşturan Ferhat Sarıkaya´nın akıbetini hatırlatarak tehdit etti.

CHP lideri Deniz Baykal, Ergenekon savcı ve hakimiyle ilgili yaptığı hamleleri ağzından kaçırmıştı

İlk olarak Sabih Kanadoğlu´nun ortaya attığı, YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu´nun iyice gündeme soktuğu; Ergenekon Davası´na yeni savcılar atansın lobisinin içinde, CHP Lideri Baykal´ın da olduğu kendi ifadeleriyle ortaya çıkmıştı. Fikret Bila, Murat Yetkin ve Enis Berberoğlu´yla hemen her sabah uzun değerlendirmeler yaptığını bildiğimiz Baykal, Ergenekon konusunda konuşurken, yeni savcı formülünün içinde olduğunu ağzından kaçırdı. Bu aynı zamanda Baykal´ın, bir yargı işi olan Ergenekon Davası´nda yargılamayı yapanlara karşı hamleler yürütmekte olduğunu itirafıydı. Hatırlayacağınız gibi yürütülen yoğun baskı sonucunda Ergenekon Davası´na yeni savcılar atanmıştı. Ergenekon davasını savcılar siyasileştiriyor öyleyse yeni savcı atanarak önüne geçelim diyen Baykal yeni savcıların da kendisini memnun etmemesi üzerine emniyete yüklenmeye başladı: Kardeşim bu davanın kurgusu emniyet kurgusudur. Bilinen kimliği ile emniyet bu davayı götürüyor. Savcı var, ama bu böyle gidiyor. Şimdi benim umudum hakimlerde.

Yeni savcılar da Ergenekoncuları üzmeye devam etti

Ancak, yeni savcılar da önlerine çıkan deliller ışığında Ergenekon Davası´nda hukuk çerçevesinde ilerlemişlerdi. Savcı sayısı artırılsın formülü tutmayınca hakim formülü devreye sokulmuştu. Baykal, Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Enis Berberoğlu´na verdiği demeçte, hem savcı hamlesini itiraf etmişti, hem de hakimlere yönelik yeni statejisini. Baykal: Bu dava böyle gitmez. Bak daha önce sanıyorduk ki ortaya çıkan hukuksuzluklar 2-3 savcıdan kaynaklanıyor, genişletelim, daha angaje olmayan bir savcı kadrosu koyalım, beş yeni savcı önerelim iş belki toparlanır zannediliyordu. Şimdi bunun işlemediği anlaşıldı. Savcılar değişirse bu davanın seyri daha çok hukuka çevrilir diye düşünülüyordu öyle değil mi? Berberoğlu: Evet. Baykal: Tam tersi oldu. Demek ki işin daha temel zafiyeti var. Nedir o temel zafiyet? Kardeşim bu davanın kurgusu emniyet kurgusudur. Bilinen kimliği ile emniyet bu davayı götürüyor. Savcı var, ama bu böyle gidiyor. Şimdi benim umudum hakimlerde.

CHP giderek hırçınlaşıyor

Savcı sayısının artırılmasıyla bir siyasetçinin ne işi olabilir. Yargıya müdahale denilen şey bu değil midir? soruları ne ifade eder bilmiyorum. Baykal hızını savcı ve hakimler üzerinden yürüttüğü hamlelerle de alamıyor çünkü. Ergenekon´la birleştirilen Danıştay Davası´nda, Veli Küçük ve Muzaffer Tekin´le bağlarını itiraf eden sanığa sahtekar diyor. Gördüğünüz gibi Baykal burada hakim rolünde. İfadenin sahibine hükmü yapıştırdı bile. Bu kadar mı? Değil.... Baykal, Başbakan ve Cumhurbaşkanı´nı bu davaya destek oldukları için suçlarken daha da ileri gidiyor ve kamuoyunu da suçluyor. Bir hukukçu olan Baykal´ın, siyasi kimliğiyle savcı sayısının artırılması noktasına kadar Ergenekon Davası´na direkt müdahil olması; kamuoyunu davaya destek oldukları için suçlayacak duruma gelmesi ilginç bir nokta. İnsanın Baykal´la ilgili Ergenekon´un elinde malzeme var dedikodusuna inanası geliyor.

(26 Kasım 2009, 12:00)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Ergenekon soruşturmasını/davasını akamete uğratma girişimleri

CHP ile ilgili tüm manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=1156    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Damat Darbeyi Biliyormuş

05.10.2021 11:16 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 1..
Tamamı 5.10.2021

Asker-Polis Mahremlere 143 Gözaltı

07.10.2021 07:51 Ankara merkezli 43 ilde, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarının deşifresine yönelik yapılan çalışmalar sonucunda, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet bünyesindeki toplam 117 'mahrem imam' ile 'gaybubet evi' isim..
Tamamı 7.10.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

06.10.2021 10:42 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 6.10.2021

Darbede TRT İşgali davası

07.10.2021 11:26 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 7.10.2021

Baykal Kaset Kumpası davası

05.10.2021 13:46 Ankara'da, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile bazı eski MHP'li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin internette yayınlanmasıyla ilgili Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de aral..
Tamamı 5.10.2021

Büyük Bölge Sorumlusu Yakalandı

06.10.2021 13:14 Afyon'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FÖTÖ) soruşturması kapsamında hakkında 8 yıl 9 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan sözde Büyük Bölge Talebe Mesulü olan Bylock kullanıcısı Nizamettin Yıldız polisin düzenlediği operas..
Tamamı 6.10.2021

Tahşiyecilere Kumpas'ta 2. dava

05.10.2021 14:21 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "Tahşiyeciler grubuna" kumpas kurduğu gerekçesiyle FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve eski emniyet müdürleri ile Zaman..
Tamamı 5.10.2021

Dink'te Firari Sanıklar Yargılanıyor

05.10.2021 14:21 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davada dosyası ayrılan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 13 firari sanığın yargılanmasına devam edildi. 29 Eylü..
Tamamı 5.10.2021

Can Dündar-MİT Tırları davası

07.10.2021 11:48 İstanbul'da, MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin davada bir müşteki yönünden dosyası ayrılan firari sanık Can Dündar'ın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatının davaya k..
Tamamı 7.10.2021

AK Partili Başkana Kumpas İtirafı

07.10.2021 12:15 Zonguldak'ta, Fetö'nün yargı ve emniyet içinde etkin olduğu dönemde, 2009 yılında gerçekleştirilen Çelik-2 operasyonu kapsamında yapılan operasyona dahil edilen dönemin AK Partili Belediye Başkanı Murat Sesli hakkındak..
Tamamı 7.10.2021

Odatv Yargısı Yargılanıyor

07.10.2021 11:44 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından 'İstanbul'daki Odatv soruşturması ve davası'nda yer alan eski 33 hakim ve savcının 'görevi kötüye kullanmak' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' suçların..
Tamamı 7.10.2021

Dicle'de Fetöcü Rektöre Hapis

05.10.2021 14:08 Diyarbakır'da, Dicle Üniversitesi'nin eski rektörü Ayşegül Jale Saraç ve yardımcısı Aytekin Sır, yargılandıkları Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Diyarbakır'daki akademik yapılanmasına ilişkin dava sona erdi. 23 Eyl..
Tamamı 5.10.2021

Akıncı Üssü: Darbe Zararı davası

05.10.2021 14:02 Ankara'da, Milli Savunma Bakanlığı'nın, 15 Temmuz darbe girişiminde darbecilerin Akıncı Üssü'ne verdiği zararın tazmini için aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de bulunduğu 500 sanık hakkında açtığı davada keşif..
Tamamı 5.10.2021

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

05.10.2021 12:59 Ankara'da, İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından "Balyoz" soruşturması ve davasında görev alan 50 eski hakim ve savcı hakkında, "devletin güvenliğine ve siyasal ..
Tamamı 5.10.2021

Sakarya 34 sanık: Altın Lale Derneği

06.10.2021 10:06 Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davada, kapatılan Altın Lale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi 2'si firari 34 sanığın tutuksuz yargılanmasına devam edildi. ..
Tamamı 6.10.2021

Sakarya 11 Sanık: Yasadışı Dinleme

06.10.2021 09:59 Sakarya'da, eski Sakarya emniyet müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay'ın da aralarında bulunduğu, 3'ü firari, 10'u eski emniyet mensubu 11 sanığın yasadışı gizli dinleme ve diğer bazı suçlamalarla yargılandığı davanın..
Tamamı 6.10.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
52.403.369