Tam
EskidenYeniye
 

Rütbeli Havacılar itirafçı oldu

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Yalova'daki Hava Harp Okulu öğrencilerini İstanbul'a sevk eden, aralarında eski Yalova Hava Meydan Komutanı ile kalkışma gecesi görev yapan helikopter pilotlarının da bulunduğu 10'u tutuklu 16 sanığın, üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve çeşitli hapis cezalarına çarptırılması istemiyle yargılanmasına devam edildi. Davada, üç sanık itirafçı oldu.

Önceki haber title=Sonraki haber

11.11.2017 17:13 Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Yalova'daki Hava Harp Okulu öğrencilerini İstanbul'a sevk eden, aralarında eski Yalova Hava Meydan Komutanı ile kalkışma gecesi görev yapan helikopter pilotlarının da bulunduğu 10'u tutuklu 16 sanığın, üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve çeşitli hapis cezalarına çarptırılması istemiyle yargılanmasına devam edildi. Davada, üç sanık itirafçı oldu.

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Yalova'daki Hava Harp Okulu öğrencilerini İstanbul'a sevk eden, aralarında eski Yalova Hava Meydan Komutanı ile kalkışma gecesi görev yapan helikopter pilotlarının da bulunduğu 10'u tutuklu 16 sanığın, üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve çeşitli hapis cezalarına çarptırılması istemiyle yargılanmasına devam edildi.

10 Kasım'da İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, suç tarihinde Hava Harp Okulu Komutanlığı 5. Filo'da helikopter pilotu olarak görev yapan Üsteğmen Tuncay Yıldırım savunmasını yaptı.

Yıldırım, Haziran 2016'da görev nedeniyle Yalova'daki birimlerinde çalışmaya başladığını ifade ederek, 15 Temmuz 2016'da komutanlığa ziyarete gelen eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal'ı, helikopterle Fenerbahçe Orduevi'ne getirdiklerini söyledi.

Daha sonra saat 17.00 civarında Yalova'ya geri döndüğünü dile getiren Yıldırım, saat 19.30 sıralarında uçuşların kesildiği haberi geldiğini, havanın ve pilotların durumu gibi nedenlerle bunun normal olduğunu kaydetti.

Sanık Yıldırım, eski 5. Filo Komutanı Binbaşı Yusuf Yenihayat'ın (darbe soruşturmasında şüpheli), kendisini arayarak 'Terör alarmı verildi. Okul güvenliğini korumak, güvenliği artırmak için İstanbul'a asker getireceksin. Hazırlan.' şeklinde emir verdiğini belirterek, şöyle devam etti:

'2015-2016 yıllarında artan terör olayları nedeniyle böyle bir emir verilmesi normal geldi. Uçuş kıyafetlerimi giyip helikopterin yanına gittim. Komutanım Yenihayat tekrar arayınca teknisyeni beklediğimi söyledim. 'Kalk, sana emrediyorum.' dedi. Helikopterin yanına gelen Yüzbaşı Fatih Aksoy (darbe sanığı) helikoptere kaç kişi alabileceğimizi sordu. 9-10 kişi alarak helikopteri havalandırdım. Havalandıktan sonra helikoptere alınanların askeri öğrenci olduğunu gördüm. Fatih Yüzbaşı'ya ne olduğu sorduğumda bilmediğini söyledi. Atatürk Havalimanı'ndaki askeri uçuşların yapıldığı alana indim. Fatih Yüzbaşı öğrencileri indirdi ve ayrıldı.'

Yıldırım, helikopteri durdururken yanına başka bir darbe davası sanığı eski Üsteğmen Pilot Kerime Yıldırım'ın geldiğini ifade ederek, ne olduğunu sorduğunda onun da bilmediğini söylediğini, telefonunu şarj etmek için odaya geçip saat 11.30 civarında eşiyle konuştuğunu, anormal bir durum hissetmediğini anlatı.

'Sabah 07.30'a kadar helikopterde uyuduk'

Daha sonra Kerime Yıldırım'ın acil olarak Vodafone Park'a 2 helikopterle asker götüreceklerini söylediğini belirten Yıldırım, şunları kaydetti:

'Helikopterlerimizi hazırladık, askerleri alarak önce o, sonra ben kalktım. Arama ve kurtarma pilotu olduğum için statların acil iniş yerleri olduğunu biliyorum. Bu nedenle stada inmekte endişe duymadım. Stadın ışıkları da yanıyordu. Stadın üstünde 5-6 tur attık. Yakıtımız azaldığı için önce ben, sonra o indi. Personeli indirip Atatürk Havalimanı'na dönerken ışıkları yanmayan 2 helikopter gördük. Hatta birine neredeyse çarpıyorduk. İndikten sonra telefonumu yine şarja taktım. İnternete falan bakınca, ışıkları yanmayan iki helikopteri görünce de darbeyi anladım. Bir süre yalnız kalıp düşündüm. Dışarıya çıkışlar yasaktı. Kerime Üsteğmen helikopterinde uyuyordu. Ben de çok yorgundum. Sabah 07.30'a kadar helikopterimde uyudum. Uyandığımızda ortalık sakindi. Bir süre sonra 'Çıkabilirsiniz.' denildi. 09.30 gibi Hasan'ın (dava sanığı) babası gelip bizi aldı. Ben lojmana gittim. Pazartesi günü de Kerime Üsteğmen'in babası bizi Yalova'ya 5. Filo'ya götürdü. Orada gözaltına alındık.'

Kendisine hiç kimsenin darbe yapıldığına ilişkin bir görev vermediğini, terör eylemi söylendiği için helikopterle personel taşıdığını, darbe girişimini anladıktan sonra da kimseyi helikopterle götürmediğini ifade eden Yıldırım, darbe yanlısı uçan helikopterler gibi bir kod da kullanmadığını anlattı.

Yıldırım, FETÖ'yle bağlantısı olmadığını belirterek, tahliyesine ve beraatine karar verilmesini istedi.

Duruşmada, suç tarihinde Yalova Hava Meydan Komutanlığı'nda 1. Filo Takım Komutanı olarak teğmen rütbesiyle görev yapan tutuklu sanık Sabri Çalışkan savunma yaptı.

Çalışkan, Yalova Hava Meydan Komutanlığı'nda 15 Temmuz günü eski Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal'ın ve heyetinin, kampı ziyaret ettiğini söyledi. Resmi yazışmalar yapılmadan saat 21.00 civarında 8'i vapur, 2'si ise şahsi araçlarıyla toplam 10 öğrencinin İstanbul'a doğru yola çıktığını öğrendiğini iddia eden Çalışkan, 'Çardakta toplantı yaparken saat 22.00'de Yüzbaşı Sinan Canlı toplantının bittiğini söyleyerek ayrıldı. Bunun üzerine odama geçip televizyon izledim. Televizyondan köprünün kapatıldığını öğrendim. Şahsi aracıyla giden iki öğrenci beni arayarak 'Ne yapalım?' diye sordular. Ben de, 'Olaylara sakın karışmayın, güvenli bölgeye gidin' dedim. Darbeye ne fiziken ne de manen katılmadım.' dedi.

Gece boyunca kimseden emir almadığını ve kimseye emir vermediğini savunan Çalışkan, 20 Temmuz 2016 günü bilgi amaçlı ifade alınmak üzere emniyete davet edildiğini ve ifadesinin ardından gözaltına alınıp tutuklandığını belirtti.

'FETÖ beni pilot olmaya zorladı'

Çalışkan, hakkındaki FETÖ üyeliği suçlamasına ilişkin şunları söyledi:

'Bu yapının 'cemaat', 'hizmet hareketi' olarak anıldığı dönemde bana arkadaşımmış gibi yaklaşan kişilerin 'irtibatımız kopmasın' şeklindeki telkinleri sonucunda görüşmelerim devam etti. Bu görüşmelerde yazılı ve sözlü bilgi verme veya tarafımdan yapılması istenen herhangi bir konu olmamıştır. 2013 yılı mezuniyetim ardından yaşanan parasal mevzular, ev tutma, eşya alma ve himmet adı altında para verme kendi isteğim dışında pilot olmaya zorlamaları ve 17-25 Aralık operasyonları konusunda siyasete müdahil olmalarına karşı çıkmam nedeniyle aramızda tartışmalar yaşandı. Pilotaj eğitiminden istifa ettikten sonra 'beni aramayın, sormayın, rahatsız etmeyin' diyerek ilişkimi kestim. 2014 yılı kasım ayında ilk görev yerim olan Alemdağ İstanbul'daydım. Burası meslekte sürgün yeri olarak bilinir ve burada daha bir yılım dolmadan kendi isteğim dışında Hava Harp Okulu'na atandım. Hava Harp Okulu'na atanmamdan sonra beni bir telefondan arayarak görüşmek istediler. Ben görüşmek istemediğimi söyledim ancak aramalar devam etti. Bu taciz boyutuna varan aramalar üzerine görüşmek istemediğimi belirtmek için yüz yüze görüştüm. Bu andan itibaren kesinlikle görüşmem, bir irtibatım olmamıştır.'

Mahkeme Başkanı Abdurrahman Orkun Dağ, 'İzzet Kara beyanında senin kod adının Gökhan olduğu söylemiş. Doğru mu?' sorusuna Çalışkan, 'Doğru. Bu konuyla ilgili bana 'kod adı bulunduracaksın' şeklinde bir ibare olmadı. 'Biz size kendi isimleriniz dışında bir isimle hitap edeceğiz' dediler. Ben de beğendiğim için Gökhan ismini kullandım. Bu ismi ben seçtim.' dedi.

Çalışkan, bir soru üzerine, 'FETÖ mensuplarının özellikle benim pilot olmamı istemelerine rağmen dilekçe vererek pilotajdan istifa ettim.' diye konuştu.

'Dine soğuk bakanları ispiyonlamamı söylediler'

Suç tarihinde Hava Harp Okulu Öğrenci Alayı Harekât Eğitim Şube Müdürlüğü Plan Koordinasyon kısmında astsubay rütbesiyle görevli olan tutuklu sanık Hasan Yıldırım, eski Binbaşı Gazi Odacı'nın 15 Temmuz'da terör saldırısı olacağını ve Hava Harp Okulu'na gideceklerini söylediğini iddia etti.

Kampa mavi renkli kamyonla mermi geldiğini ifade eden Yıldırım, bu mermilerin öğrencilere dağıtıldığını anlattı. Otobüslerin kamptan 00.00-00.30 arasında çıkış yaptığını aktaran Yıldırım, daha sonra televizyon izlediğini ve köprü ile havalimanının kapatıldığını öğrendiğini ileri sürdü.

Astsubayların bulunduğu WhatsApp grubuna mesaj attığını ve 'Ne yapıyorsunuz, neredesiniz?' diye sorduğunu beyan eden Yıldırım, 'Astsubay Hayati Gültekin, 'Abi köprüde mahsur kaldık, otobüse saldırdılar araba pert oldu, üç öğrenci ellerinde, asker de yaralandı' şeklinde sesli mesaj gönderdi. Kamptan tekrar otobüs çıkacaktı ama bu mesajı kamptakilere gösterdim. Bunun üzerine yeni otobüs çıkışı olmadı.' diye konuştu.

Yıldırım, otobüslere seçilen öğrencilerle ilgili bir tespiti olduğunu söyleyerek, 'Listeden okunarak otobüse bindirilen öğrenciler, zeki, çalışkan, emre itaatsizlik yapmayacak, disiplinli askerlerdir. Otobüslere bindirilmeyen, kampta kalan öğrenciler ise disiplinsiz öğrencilerdi.' dedi.

Sanık, Yıldırım şunları kaydetti:

'2004 ve 2010 yılları arasında o dönem 'cemaat' diye bilinen yapıyla sadece dini ve İslami duygularla görüşmem oldu. Bu görüşmeye de amcam Süleyman Yıldırım'ın yönlendirmeleriyle başladım.

Cemaatte görüştüğüm kişiye asker olmak istediğimi söylediğimde kendisi Silahlı Kuvvetler'de İslam'a bağlı insanların olmasının onore olduğunu söyleyerek olumlu karşıladı. Astsubay olarak göreve başladığım döneme kadar görüşmelerim bunlara inandığım için devam etti. Ancak astsubay olarak göreve başladıktan sonra benden çeşitli isteklerde bulunmaya başladılar. Böyle olunca ben de ilişkileri Allah rızası için değil de siyasi ve ekonomik çıkarları için kurduklarını anladım. Benden her ay para istediler. O dönem AK Parti'ye karşı söylemlerde bulunanları ve dine soğuk bakanları da ispiyonlamamı söylediler ancak ben bunların hiçbirine karşılık vermedim.'

'Bu yapıyla dershane döneminde tanıştım'

Suç tarihinde Yalova Hava Meydan Komutanlığı 4. Filo Takım Komutanı olarak teğmen rütbesiyle görev yapan tutuklu sanık Faruk Şimşek, bu yapıyla terör örgütü ilan edilmediği zamanlarda görüşmelerinin olduğunu savunarak, 'Bu yapıyla 2009 yılında Işık Dershanesi'ne gittiğim dönemde tanıştım. Sınıfımın sorumlusu olan İdris Hoca, beni birisiyle görüştürmek istedi. Kendisini Hasan olarak tanıtan kişi, öğrenci evlerinde kaldıklarını, beraber ders çalıştıklarını, aynı zamanda dini ibadetlerini yerine getirdiklerini, beni de aralarında görmek istediklerini belirtti.' şeklinde konuştu.

Evinin küçük olması ve rahat ders çalışma imkanı bulunmaması nedeniyle haftada bir gün FETÖ'nün evlerine gittiğini anlatan Şimşek, rahat ders çalışma imkanı bulduğunu ve bu durumun sınavlarda performansını artırdığını belirterek bu evlere gitmeye devam ettiğini söyledi.

Şimşek, 'Beni bu evlere davet eden Hasan adlı kişi, daha sonra bize askeri okullara gitmeyi düşünüp düşünmediğimizi sordu. Ben de başvuru yapmayı düşündüğümü belirttim. Nitekim sınav sonuçları açıklandığında Hava Harp Okulu'nda mülakata katılmaya hak kazandım. Hava Harp Okulu'nu kazandıktan sonra okulun içinde Muhammed Tanrıverdi'yi gördüm ve tanıdım. Bu kişi Adana'daki evde bize ders anlatmaya gelen kişiydi. Hava Harp Okulu'nu kazandıktan sonra benimle görüşmek istediklerini söylediler. İki haftada bir bu kişilerle görüşmeye gittim.' ifadelerini kullandı.

17-25 Aralık 2013'e kadar FETÖ'yü dini bir cemaat olarak gördüğünü dile getiren, daha sonra bu yapının sadece bir cemaat olmadığını gördüğünü ve bunun neticesinde yapıyla arasına mesafe koyduğunu iddia etti.

Duruşma, pazartesi gününe ertelendi.

İDDİANAME

FETÖ/PDY'nin kuruluşu, yapısı, örgütlenmesi ve devlet organlarına sızma yöntemlerinin anlatıldığı iddianamede, Yalova Hava Meydan Komutanlığı ve İstanbul/Yeşilköy Hava Harp Okulu Komutanlığı personeli olan sanıkların, darbeci askeri kanadın İstanbul'daki fiili hakimiyetini sağlamak ve onları takviye etmek amacıyla sanık Hava Meydan Komutanı Kurmay Albay Metin Yıldırım'ın talimatı ve yönlendirmesiyle bir grup Hava Harp Okulu öğrencisini mühimmatlarıyla otobüse bindirerek İstanbul'a naklettikleri aktarılıyor.

İddianamede, nakil amacıyla hazırladıkları ikinci grubun ise darbe girişiminin başarısız olması nedeniyle İstanbul'a gönderilemediği belirtiliyor. Sanıklardan helikopter pilotları Tuncay Yıldırım ve Haşan Kaya'nın, silahlı ve teçhizatlı helikopterle İstanbul'a personel naklettikleri aktarılan iddianamede, suçtan zarar gören Beşiktaş'ın stadı Vodafone Arena'ya da helikopterlerle inilerek, işgal edilecek bölgelere ekip göndermeye çalışıldığı kaydediliyor.

İddianamede, sanıkların bu eylemleri nedeniyle 'gece vakti iş yeri dokunulmazlığını ihlal' suçunu işledikleri vurgulanarak, darbe girişiminin başarısız olması üzerine Yalova'ya geri döndükleri anlatılıyor. Bazı sanıkların terör örgütüyle bağlarını kabul ettikleri aktarılan iddianamede, sanıkların geneli açısından terör örgütüyle aralarında süreklilik ve çeşitlilik arz edecek şekilde organik bağ bulunduğu ifade ediliyor.

İstenen cezalar

İddianamede sanıkların, 'TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme', 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme', 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme' ve 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

İddianamede, ayrıca Tuncay Yıldırım ve Hasan Kaya'nın 'terör örgütünün faaliyeti kapsamında cebir kullanarak kamu görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle ve kamu görevi gereği elde bulundurulan araç ve gereçlerle gece vakti silahla ve birden fazla kişi tarafından iş yeri dokunulmazlığını ihlal' suçundan 3 yıldan 8'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-05 Mayıs (2017) 'İstanbul 16 sanık Darbe Yap./Hava Harp Okulu Öğrencileri' davası
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar

(11 Kasım 2017, 17:13)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=11706    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

ABD Görevlisi Cantürk davası

25.07.2020 11:46 İstanbul'da, ABD Başkonsolosluğu'nun güvenlik biriminde çalışan Nazmi Mete Cantürk'ün eşi ve kızıyla birlikte Silahlı terör örgütüne üye olma suçundan yargılandığı davaya devam edildi. Mütalaasını açıklayan savcı Cantü..
Tamamı 25.7.2020

Welt Muhabiri Yücel'e Hapis

25.07.2020 13:03 İstanbul'da, Alman Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel'in 'terör örgütü propagandası yapmak' ile 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek' suçlarından yargılandığı dava karara bağlandı. 16 Temmuz'da İstanbul 32. Ağır ..
Tamamı 25.7.2020

FETÖ kılcallarına inen yol: Ankesör

25.07.2020 14:21 FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından prensip edindiği gizlilik ilkesi, gözaltına alınan bir mahrem askerin itiraflarıyla başlanan "ankesör" operasyonlarıyla açığa çıkarıldı. 14 Temmuz'da basına yans..
Tamamı 25.7.2020

Futbolda Şike davası

25.07.2020 12:12 İstanbul'da, Yargıtay 5. Ceza Dairesinin, aralarında eski Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, eski Fenerbahçe yöneticisi Şekip Mosturoğlu'nun da aralarında bulunduğu 36 sanık hak..
Tamamı 25.7.2020

Jandarma: Darbeye 121 Müebbet

04.07.2020 13:29 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 245 sanıklı dava sona erdi. 86 kişi 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan ağırla..
Tamamı 4.7.2020

CHP'li Oğuz'a Fetö'den Hapis

04.07.2020 14:53 İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye olduğu iddiasıyla hakkında dava açılan ve görevden uzaklaştırılan eski Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz'un yargılandığı dava sona erdi. 19.06.2020 GÜNKÜ DURUŞ..
Tamamı 4.7.2020

Balıkesir: Darbeye 1 Müebbet

04.07.2020 14:05 Balıkesir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili eski Bandırma 6. Ana Jet Üssü Komutanı hava pilot tuğgeneral Mustafa Rüştü Çelenk'in de yargılandığı dava sona erdi. 1 Temmuz'da Balı..
Tamamı 4.7.2020

Büyükada davasında 3 Hapis

04.07.2020 14:21 İstanbul'da, Büyükada'da 5 Temmuz 2017 tarihinde yaptıkları toplantıya ilişkin insan hakları örgütlerinin temsilcisi 11 sanığın 'Silahlı terör örgütüne üye olma' ve 'Silahlı terör örgütüne yardım etme' suçlarından yarg..
Tamamı 4.7.2020

Yargıtay İyidil'in Beraatini Bozdu

04.07.2020 16:24 Ankara'da, Yargıtay 16. Ceza Dairesi, İyidil ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski tümgeneral Hamza Koçyiğit, eski tuğgeneral Lütfi İhsan Yanıkoğlu, beraat eden sanıklar eski korgeneral Abdullah B..
Tamamı 4.7.2020

Kastamonu: Müebbet Onandı

04.07.2020 15:42 Kastamonu'da, 15 Temmuz darbe girişiminde sözde 'yurtta sulh konseyi' atama listesinde Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanı ve İçişleri Bakanlığı Müsteşarı olarak görevlendirilen eski Kastamonu Jandarma Bölge ..
Tamamı 4.7.2020

Şırnak: Müebbet Gerekçesi

04.07.2020 15:36 Şırnak'ta, FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili Adana'da görülen davada ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan eski Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanlığı Harekat ve Eğitim Şube Müdürü binbaşı Hasan Bilgin'in ör..
Tamamı 4.7.2020

Mersin: Müebbetler Onandı

04.07.2020 15:20 Mersin'de, 15 Temmuz'daki darbe girişimi katıldıkları suçlamasıyla yargılanan eski Akdeniz Bölge Komutanı Nejat Atilla Demirhan ve 4 sanığa verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi'nc..
Tamamı 4.7.2020

Futbolda Şike Kumpası davası

04.07.2020 14:37 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'Futbolda şike soruşturması'nda kumpas iddialarına ilişkin haklarında dava açılan 4'ü tutuklu 107 sanığın yargılanmasına devam edildi. 01.07.2020 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞA..
Tamamı 4.7.2020

7 Şubat MİT Kumpası davası

04.07.2020 14:26 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı açıktan giriştiği ilk operasyon olarak tanımlanan ve MİT Başkanı Hakan Fidan'ın da aralarında bulunduğu bazı kamu görevlilerinin ifad..
Tamamı 4.7.2020

Karlov suikastı davası

04.07.2020 12:44 Ankara'da, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, o sırada görevde olmayan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ..
Tamamı 4.7.2020

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

04.07.2020 1 7:04 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar..
Tamamı 4.7.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
44.790.306