Tam
EskidenYeniye
 

Fetö Yüksek Yargısı yargılanıyor

Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay ve Hakimler Savcılar Kurulu (HSYK) üyelerinin ayrı ayrı yargılanmasına devam edildi. Bu kapsamda Yargıtay eski üyeleri Ahmet Toker, Mustafa Kılıç ve Hüseyin Güngör Babacan hakim karşısına çıkarıldı.

Önceki haber title=Sonraki haber

02.12.2017 18:29 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay ve Hakimler Savcılar Kurulu (HSYK) üyelerinin ayrı ayrı yargılanmasına devam edildi.

Hakkında soruşturma başlatılan yüksek yargı üyeleriyle ilgili yargılamalar, ilk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nde görülüyor. Heyete, Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı Burhan Karaloğlu başkanlık ediyor.

Yargıtay Genel Kurul Salonu'nda görülen davada iddianamelerin ayrı ayrı hazırlanması nedeniyle iddianamesi tamamlanan sanıklar alfabetik sıraya göre tek yargılanıyor.

YARGITAY 9. CEZA DAİRESİ ESKİ ÜYESİ AHMET TOKER

27 Kasım'da bu kapsamda yapılan ilk duruşmada, Balyoz, Askeri Casusluk, Hrant Dink, Devrimci Karargah davalarına bakan mahkemelerin kararlarını onayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin eski üyesi Ahmet Toker hakim karşısına çıktı.

Toker'in jandarma eşliğinde getirildiği duruşmaya, avukatı Beyza Esma Ataman da katıldı.

Kimlik tespiti sırasında, açık adresini bilmediğini söyleyen Toker, mesleğinin sorulmasına karşılık da 'Mesleğimin ne olduğu heyetinizin bilgisinde. Yargıtay Üyesi iken ihraç edildim, daha doğrusu azledildim' dedi.

İddianamenin okunmasının ardından savunma için söz verilen Toker, avukatının bugün göreve başladığını belirterek, savunma yapmak için süre istedi. Toker'in avukatı Ataman da savunma için süre isteyerek müvekkilinin tahliyesini talep etti.

Heyet verilen aranın ardından, sanık Toker'e savunma yapması için süre verilmesine, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Duruşma 27 Aralık'a bırakıldı.

İddianameden

İddianamede, Toker'in, lise yıllarından terör örgütü FETÖ içinde yer aldığı, örgütün 2010'da Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nda etkin olması sonucunda, örgüt mensuplarının yüksek yargı üyelerinin seçimi konusunda rol oynadığı ifade edildi.

Örgüt mensuplarının üye seçimi için yaptığı toplantılara katıldığı da belirlenen Toker'in, FETÖ'nün yargı yapılanmasının üst konseyinde yer aldığının tespit edildiği belirtildi.

İddianamede, sanık Ahmet Toker'in, silahlı örgüt yöneticisi olmak suçundan cezalandırılması isteniyor. Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) 'silahlı terör örgütü yöneticisi olmak' suçu için 15 yıldan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası öngörülüyor.

YARGITAY ESKİ ÜYESİ MUSTAFA KILIÇ

30 Kasım'da Yargıtay 9. Ceza Dairesince, Yargıtay Genel Kurul Salonu'nda görülen davanın duruşmasında eski Yargıtay üyesi sanık Mustafa Kılıç hakim karşısına çıktı. Duruşmaya, Kılıç ve avukatı katıldı.

Duruşmada Yargıtay Savcısı, sanık Kılıç hakkındaki iddianamenin özetini okudu. İddianamede, Kılıç'ın, üniversite yıllarından itibaren örgütle irtibatının bulunduğu, örgüt toplantılarına katıldığı belirtildi. Kılıç'ın FETÖ'nün HSYK'da etkin olduğu dönemde örgüt liderinin talimatı doğrultusunda Yargıtaya seçildiği ifade edilen iddianamede, yine örgüt talimatıyla YARSAV'a üye olduğu anlatıldı.

İddianamede, sanık Kılıç'ın, örgütün ilgilendiği davalarda kararların örgütün isteği doğrultusunda çıkması için ilgili dosyayı yine örgüt mensubu tetkik hakimlerine vererek Yargıtay üyelerini yönlendirdiği kaydedildi. İddianamede ayrıca, Kılıç'ın kardeşi adına Bank Asya'ya para yatırıldığına ilişkin ByLock yazışmaları bulunduğu bildirildi.

Sanık Kılıç ise usule yönelik itirazlarını dile getirerek, hakkındaki iddiaların görev suçu kapsamında kaldığını, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının bu konuda yetkisiz olduğunu, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay Ceza Genel Kurulunun dosyaya bakması gerektiğini savundu. Kılıç, bu nedenle hakkındaki işlemlerin ve kararların tamamının geçersiz olduğunu ileri sürdü.

Mustafa Kılıç, usule ilişkin itirazlarıyla ilgili karar verildikten sonra esasa yönelik savunmalarını yapacağını söyledi.

Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Burhan Karaloğlu, sanıktan esasa yönelik savunmasını da yapmasını isteyerek, usule ilişkin itirazları ara kararda değerlendireceklerini bildirdi.

Sanık Kılıç, 'Ayrıntıya girecek bir şeyim yok. İddianame iddialardan oluşuyor. İddiaların yanında delillerin de olması gerekir. Delil olsun ki ben savunma yapayım. Benim hiçbir şeyle ilgim yok. Ne darbeyle ne yapanlarla ilgim var. Suç işlemedim.' dedi.

Kardeşi adına Bank Asya'ya 100 bin lira yatırıldığına ilişkin ByLock yazışmalarına yönelik soru üzerine Kılıç, müzekkere cevapları geldikten sonra bu konuda konuşmak istediğini ifade ederek mesajlaşan kişileri tanımadığını ve kardeşinin böyle bir para yatırdığından haberi olmadığını ileri sürdü.

Aynı dönemde yurt dışına çıktığı belirlenen Mehmet Baysal'ı tanıyıp tanımadığı sorulan Kılıç, iddianamede eylem olarak yazılmayan hiçbir şeyi k