Tam
EskidenYeniye
 

Dördüncü Kolordu Darbe davası

Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında 4. Kolordu ve 28. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 268 kişinin yargılandığı davaya sanık savunmalarıyla devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

16.12.2017 11:36 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında 4. Kolordu ve 28. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 268 kişinin yargılandığı davaya sanık savunmalarıyla devam edildi.

13.12.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuksuz yargılanan erler savunma yaptı.

Tutuksuz sanık Ahmet Ç, olay tarihinde 28. Mekanize Tugay Komutanlığında er olarak vatani görevi yaptığını, akşam saatlerinde komutanlarının 'alarm' verildiğini söylemesi üzerine araçlara binerek nizamiyeden çıktıklarını anlattı.

Kışladan zırhlı araçlarla çıktıktan bir süre sonra yolda vatandaşların kendilerine tepki gösterdiğini ifade eden Ahmet Ç, 'İlk başta bunun tatbikatın bir parçası olduğunu düşündük. Ancak şehir merkezine doğru gittikçe, vatandaşların tepkileri daha da arttı. Biz de aracı durdurup, bekledik.' diye konuştu.

Tutuksuz sanık Ali A. da darbe girişiminden birkaç hafta önce komutanların Suriye sınırına gidileceğini söylediklerini ve bunun için kışlada hazırlık yapıldığını iddia etti. Ali A, kışlanın dışına çıktıklarında başlarında bulunan uzman çavuşların vatandaşlarla konuştuktan sonra şoförlere kontak kapattırdıklarını, daha sonra da polise sığındıklarını söyledi.

Tutuksuz sanık Ali Y. ise olay günü nöbetçi subay tarafından tatbikat olacağının söylenmesi üzerine silah ve teçhizat alarak saat 21.30'da tabur içtima alanına çıktıkları belirtti.

Bölük komutanının içtima alanında 'Kurmay Yarbay Ertuğrul Terzi'nin emriyle alarm verilmiştir.' dediğini ileri süren Ali Y, 'Daha sonra komutanlar geldi. Karışık şekilde araçlara bindik. Mühimmat sadece rütbelilere verildi. Dışarı çıktık. Halk bize tepki gösterdi. Biz de Gençlik Caddesi'nde bekledik. O sırada ters şeritten gelen tankın araçları ezdiğini gördük.' ifadelerini kullandı.

Emir sorgulama yetkisinin olmadığını, neden dışarı çıktığını bilmediğini ve darbenin ne anlama geldiğini de cezaevinde öğrendiğini savunan Ali Y, beraatini talep etti.

'Darbe nedir diye sordum'

Tutuksuz sanık Arif Ç. de 15 Temmuz akşamı taburda alarm verildiğini, kamuflajını giyip silahını alıp içtimaya geçtiğini dile getirdi.

Zırhlı araçlara binip kışladan ayrıldıklarını bildiren Arif Ç, şunları kaydetti:

'Zırhlı araç şoförüydüm. Konvoy halinde nizamiyeden çıktık. Gençlik Caddesi üzerinde vatandaşlar tarafından araçlarımızın önü kesildi. O sırada ters şeritten gelen tank halkın üstüne sürünce vatandaş da kendini yere attı. Yolda önümüze geçen birisi bana 'Darbe yapıyorsunuz.' dedi. Ben de 'Darbe nedir?' diye sordum. O da 'Askerler vatandaşları ve polisleri öldürüyor.' deyince aracı park ettim. Uzmanlarla birlikte vatandaşlarla konuşmaya başladık. Bize su verdiler, yemek verdiler. Daha sonra orada sabaha kadar bekledik.'

Tutuksuz sanık Alparslan K. de 28. Mekanize Tugay Komutanlığında er olarak vatani görevini yaptığını, 15 Temmuz günü 'alarm' verildiğini ve askeri araçlarla kışladan çıktıklarını anlattı.

Alparslan K, saat 23.00 sırasında zırhlı araçlarla konvoy halinde kışlayı terk ettikten sonra Dikimevi'nde halkın araçları durduğunu bildirdi.

Daha sonra polislerin yanlarına geldiğini ifade eden Alparslan K, yaşadıklarına ilişkin şu bilgileri verdi:

'Bizim konvoydan ateş eden olmadı. Olay tarihinde asteğmen olan Ahmet Murat Özcan halkla konuştu. Halkın bize zarar vermemesi için önce araçta bekletti. 'İlerleyin.' gibi bir emri olmadı. Daha sonra polisler güvenliğimizi sağlamak için AK Parti Mamak İlçe Binasına götürdü. Orada sabaha kadar televizyon izledik. Suçsuzum, kimseye karşı silah kullanmadım.'

Savunma yapan tutuksuz erler Abdülkadir B, Ali G, Ali Ö, Ali Y, Arif B, Aziz M. ve Bünyamin Ö. de üzerlerine atılı suçları kabul etmeyip, beraat taleplerini mahkeme heyetine iletti.

Duruşmaya, yarın devam edilecek.

14.12.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya, sanıklar, müştekiler ve taraf avukatları katıldı.

Duruşmada olay tarihinde uzman çavuş olarak görev yapan tutuksuz sanık Çağlar G, uzun yıllar terör operasyonlarının olduğu bölgelerde çalıştığını, darbe girişiminden kısa bir süre önce Ankara'ya döndüğünü, olay günü ise rutin araç bakım faaliyetleriyle uğraştığını anlattı.

Çağlar G, mesaisine devam ettiği sırada bölük komutanın yanına gelerek KOKTOD (Kolluk Kuvvetlerini Toplumsal Olaylarda Destekleme Timi) tatbikatı olacağını, bunun da eski Yarbay Ertuğrul Terzi'nin emri olduğunu kendisine aktardığını iddia etti.

Bölük komutanı Kaya Erdoğan'ın kendisini arayıp, saat 21.30 sıralarında alarm verildiğini, ivedi olarak kışlaya gelmesini emrettiğini ileri süren Çağlar G, 'Ben zırhlı araç şoförüydüm.Tabur komutanı Ertuğrul Terzi emriyle kışladan çıktık. Bölük komutanında kroki vardı. Genelkurmay'a saldırı olduğunu söyledi. Kışladan konvoy halinde çıkıp yola devam ettik.' dedi.

Dikimevi bölgesine geldiklerinde halkın direnişiyle karşılaştıklarını ifade eden Çağlar G, şunları söyledi:

'Ne olduğunu anlamak için vatandaşlarla konuşuyorduk. O sırada Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül yanıma geldi. Kendisine 'Başkanım benim darbeyle işim olmaz. Ben uzman erbaşım dedim.' Akgül de bana 'O zaman aracı durdur, aşağı in' dedi. Ben de aracı durdurdum. Sabah 05.00'e kadar hiç ilerlemeden orada bekledik. Sonra polis eskortuyla beraber askeri araçlarımızla karakola gittik.'

Tutuksuz sanık Emre A. da olay tarihinde 28. Mekanize Tugay Komutanlığı'nda er olarak vatani görevi yaptığını, olay günü Nuri Büyükyazıcı'nın Genelkurmay'a büyük bir saldırı olduğunu söyleyerek 'alarm' emrini verdiğini ileri sürdü.

Emre A, Büyükyazıcı'nın akşam saatlerinde çok telaşlı olduğunu, sürekli nöbetçi subayla konuştuğunu ifade ederek, 'Saat 23.00 sıralarında çevresindeki rütbelilere dönerek, 'Genelkurmay'da terör saldırısı var. Oraya gittiğimizde benden başka kimseden emir almayacaksınız.' dedi. Daha sonra tanka binerek yola çıktık. Sıhhiye Köprüsü'nün oraya geldiğimizde yüzüme taş gelmişti. Bilincimi kaybettim. Gözümü açtığımda kışla revirindeydim.' diye konuştu.

'Tüm sorumluluk bende halkı ezip geç'

Tutuksuz sanıklardan eski Uzman Çavuş Fatih Ü. de üzerine atılı suçlamaları kabul etmedi ve darbe girişiminde bulunmadığını ileri sürerek beraatını talep etti. Fatih Ü, darbe girişiminden birkaç gün önce bölük komutanının Kilis veya Şırnak'a yurt içi geçici göreve gidileceğini bildirdiğini ve bunun üzerine yılık izin kullanmak istediğini ancak tabur komutanının izinleri yasakladığının kendisine söylenmesi üzerine mesaisine devam ettiğini anlattı.

Olay günü 21.30'da tabur komutanın emriyle 'alarm' verildiğini belirten Fatih Ü, 'Tabur komutanı bölük komutanlarına, 'Genelkurmay Başkanı esir, onu kurtarmaya gidiyoruz.' diye söylemiş. Biz de hemen araçlara binip kışladan çıktık.' ifadelerini kullandı.

Gençlik Caddesi'ne geldiklerinde yolun vatandaş ve polisler tarafından kapatıldığını, çevredekilerle konuşmaya başladıklarını, ardından vatandaşların 'Darbe mi yapıyorsunuz?' sözleri üzerine kendilerinin darbeyle ilgilerinin olmadığını söylediklerini belirten Fatih Ü, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Ben aracımdan inip halkın arasına gittim. Yanıma bir sivil polis geldi. 'Yaptığınız yanlış. Araçlarınızı alın kışlanıza dönün' dedi. Ben de 'Öyle şey olamaz, biz darbeci değiliz. Arkamdaki araçları hemen kışlaya yönlendireceğim.' dedim. Orada beklemeye başladık. O sırada araca adını daha sonradan öğrendiğim Yarbay Ayhan Özçelik bindi. Aracı Meclis ile Genelkurmay arasına sürmemi istedi. Ben yolun kapalı olduğunu söyledim. O da bana dönüp 'Tüm sorumluluk bende halkı ezip geç' dedi. Ben de sinirli bir şeklide 'Ben polisin ve halkın üzerine aracı süremem gel kendin yap' dedim. Araçtan inip polislere sığındım.'

15.12.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya, sanıklar, müştekiler ve taraf avukatları katıldı.

Tutuksuz sanık Fırat Z. olay tarihinde 28. Mekanize Tugay Komutanlığında er olarak vatani görevi yaptığını, akşam saatlerinde 'alarm' verildiğini, ardından rastgele zırhlı araçlara bindiklerini ve Kızılay civarına gelince halkın araçları durdurduğunu anlattı.

Halkın tepkisi karşısında bölük komutanının geri dönme emrini verdiğini ileri süren Fırat Z, dönüş yolunda kaybolduklarını ve bir vatandaşın yolu tarif etmesiyle saat 01.30'da kışlaya geri döndüklerini söyledi.

Mahkeme Başkanından sanığa tepki

Duruşmada savunma yapan eski uzman çavuş Gökhan A. da olay günü rutin mesaisinin ardından evine gittiğini, 22.00 sularında karargahtan bir uzman çavuşun kendisini arayarak tabur komutanının emriyle 'alarm' verildiğini ve ivedi olarak kışlaya gelmesini söylediğini aktardı.

Birliğine gittiğinde Kaya Erdoğan'ın habercisi tarafından KOKTOD (Kolluk Kuvvetlerini Toplumsal Olaylarda Destekleme Timi) tatbikatı yapılacağının söylendiğini ileri süren Gökhan A, 'Kaya Erdoğan rütbelileri yanına çağırdı. Kendilerine hitaben 'Genelkurmay Başkanlığına saldırı oldu. Emniyet güçlerine yardım için gideceğiz.' dediğini duydum.' savunmasını yaptı.

Zırhlı araçlarla konvoy yaparak yola çıktıklarını anlatan Gökhan A, Dikimevi bölgesine geldiklerinde halkın yolu kapattığını, vatandaşların darbe girişimi olduğunu so¨yledigˆini bunun üzerine araçları durdurarak beklediklerini savundu.

Gökhan A'nın çapraz sorgusu sırasında tutuklu sanık eski yarbay Ejder Yıldırım söz alarak, yargılamanın adil yargılanma ilkesine aykırı olduğunu, mahkemede konuşulanların askeri mahkemelerin görev alanına giren konular olduğunu, bu yüzden savunmaları dinlemek istemediğini belirtti. Bunun üzerine mahkeme başkanı Melih Uçar, sanık Yıldırım'a şikayetini yazılı olarak verebileceğini hatta 'reddi hakim' talebinde bulunabileceğini hatırlatarak oturmasını istedi.

Başkan Uçar, uyarısına 'Salonu terk etmek istiyorum.' diye karşılık veren sanığa, 'Tutuklu sanık mahkeme salonunu terk edemez. Bize hukuk dersi vermeye kalkma. Duruşma düzenini de bozma.' diye tepki gösterdi.

Olay tarihinde uzman çavuş olarak görev yapan tutuksuz sanık İbrahim Y. de darbe girişiminin yaşandığı gün rutin mesaisini tamamlayıp evine döndüğünü, ailesiyle alışveriş yaptığı sırada bölük komutanı Serhat Savcı'nın mesajı sonrası kışlaya gittiğini ifade etti.

Kışlaya girdiğinde zırhlı araçların hazır vaziyette beklediğini söyleyen İbrahim Y, tabur komutanı eski yarbay Ertuğrul Terzi'nin emriyle araçlara uçaksavar mühimmatı yükleyerek konvoy halinde kışladan çıktıklarını iddia etti.

Şehir merkezine doğru ilerlerken vatandaşların tepkisiyle karşılaştıklarını dile getiren İbrahim Y, 'Yaşanan olaylara bir anlam veremedim. Komutanlara sorduğumda Ertuğrul Terzi'nin kendilerine'Genelkurmay Başkanı esir, onu kurtarmaya gidiyoruz.' dediğini söylediler. Gençlik Caddesi'ne geldiğimizde halk önümüze geçerek konvoyu durdurdu.' dedi.

Genelkurmay Başkanlığına giden yolun halk ve polislerce kapatıldıgˆını, ardından araçtan inerek çevredekilerle konus¸maya bas¸ladığını ifade eden İbrahim Y, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Aracın yanına yaşlı bir teyze geldi. 'Oğlum ne yapıyorsunuz? Siz bizim askerimizsiniz. Silahlarınızı bırakın geri dönün.' dedi. Oradaki uzman çavuşlarla konuştuk. Biz de geri dönme kararı aldık. Daha sonra vatandaşlardan bazıları 'Geri dönmeyin, dönerseniz tugaydaki darbeciler araçları alır tekrar darbede kullanır.' dediler. Bizde polisler gelene kadar araçların başında bekledik.'

Gözyaşlarıyla savunmasına devam eden İbrahim Y, 'Ben vatan haini değilim. Dışarıda iş arıyoruz. Kimse iş vermiyor. İnşaatlarda çalışıyorum. Hem çevremizden olduk hem de canımdan çok sevdiğim üniformamdan. Bizi bu hale getiren üst rütbeli komutanlardan şikayetçiyim.' dedi.

Duruşmaya, 18 Aralık Pazartesi günü sanık savunmalarıyla devam edilecek.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-19 Nisan (2017) 'Ankara 268 sanık Mamak 28. Mekanize Tugayı Darbe Yap.' davası

(16 Aralık 2017, 11:36)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=11966    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Karlov suikastı davası

04.07.2020 12:44 Ankara'da, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, o sırada görevde olmayan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ..
Tamamı 4.7.2020

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

04.07.2020 1 7:04 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar..
Tamamı 4.7.2020

Akıncı Üssü Darbe davası

04.07.2020 13:41 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. 16.0..
Tamamı 4.7.2020

Muhafız Alayı Darbe davası

04.07.2020 13:56 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin, aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulunduğ..
Tamamı 4.7.2020

Eski Başyaver Yazıcı davası

04.07.2020 15:33 Muğla'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davada, Yargıtayın b..
Tamamı 4.7.2020

İzmir Casuslukta Kumpas davası

04.07.2020 15:07 İzmir'de, 'askeri casusluk soruşturması'ndaki usulsüzlüklerle bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki üyeleri hakkında açılan ve 96 sanığın yargıl..
Tamamı 4.7.2020

Selam-Tevhid Kumpası davası

04.07.2020 13:23 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 'Selam Tevhid' soruşturmasında kumpas kurmasıyla ilgili binlerce kişi hakkında usulsüz dinleme kararı vermekle suçlanan 54 eski hakim ve sav..
Tamamı 4.7.2020

Kayseri Darbe davası

04.07.2020 15:11 Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında sözde Yurtta Sulh Konseyince hazırlanan listede adı 'Kayseri sıkıyönetim komutanı' olarak geçen eski Kayseri Garnizon Komutanı..
Tamamı 4.7.2020

Darbeci Albay'a 14 yıl Hapis

04.07.2020 17:14 Kayseri'de, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında sözde 'yurtta sulh konseyi' tarafından hazırlandığı öne sürülen listede, adı, 'Giresun sıkıyönetim komutanı' olarak geçen Kayseri Jandarma Bölge Komutan..
Tamamı 4.7.2020

Kuleli ağı mahrem itiraflarda

04.07.2020 17:18 Konya'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınarak etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanan itirafçı 'mahrem imam', Kuleli..
Tamamı 4.7.2020

Suikast Timinin Yağma davası

04.07.2020 15:27 Muğla'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde Marmaris'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast girişiminde bulunan 37 kişi için 'nitelikli yağma' suçundan açılan dava Covid-19 salgını nedeniyle ileri bir tarih..
Tamamı 4.7.2020

ABD Görevlisi Cantürk davası

04.07.2020 14:14 İstanbul'da, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda güvenlik biriminde çalışan Nazmi Mete Cantürk'ün eşi ve kızıyla birlikte Silahlı terör örgütü FETÖ'ye üye olma suçundan yargılandığı davaya devam edildi. 16 Haziran'da..
Tamamı 4.7.2020

Fetö İstihbaratçısı Altaylı davası

04.07.2020 12:34 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 4 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 17 H..
Tamamı 4.7.2020

Faruk Güllü'nün Hapis Gerekçesi

04.07.2020 16:54 İstanbul'da, baklavacı Faruk Güllü'ye "Fetö silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan mahkemece verilen 8 yıl 9 aylık hapis cezası hükmünün gerekçesi hazırlandı. 20 Haziran'daki gelişmeye dair edinilen bilgiye göre, ..
Tamamı 4.7.2020

Batmaz'ın Yakınlarının Fetö davası

04.07.2020 16:47 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunduğu belirlenen örgütün 'sivil imamı' Kemal Batmaz'ın eşi Gonca Batmaz'ın da aralarında bulunduğu 3 sanığın yargılandığı dav..
Tamamı 4.7.2020

Ecevit Üniversitesi Fetö davası

04.07.2020 16:15 Zonguldak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davada, Bülent Ecevit Üniversitesinde (BEÜ) görevliyken meslekten ihraç edilen 15 akademisyenin yargılanmasına devam edildi. 23 Ha..
Tamamı 4.7.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
44.060.252