Tam
EskidenYeniye
 

İzmir 279 sanıklı Fetö davası

İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in bir numaralı sanık olduğu, 279 kişinin yargılandığı davada eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli oramiral Bülent Bostanoğlu tanık olarak dinlenildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

16.12.2017 13:37 İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in bir numaralı sanık olduğu, 279 kişinin yargılandığı davada eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli oramiral Bülent Bostanoğlu tanık olarak dinlenildi.

12 Aralık'ta İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesince Aliağa Ceza İnfaz Kurumu Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya, bazı tutuklu sanıklar ile taraf avukatları katıldı.

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayda alınan duruşmada, tutuklu sanık eski Foça Batı Görev Grup Komutanı Tuğamiral Yaşar Çamur'un talebi doğrultusunda tanık olarak dinlenen eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli oramiral Bülent Bostanoğlu darbe girişimi akşamı Foça Deniz Üssünden seyre çıkan gemilerin faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi.

Bostanoğlu seyre çıkılacağı zaman 1. amir olan Harp Filosu Komutanı, 2. amir olan Donanma Komutanı, 3. amir olan Deniz Kuvvetleri Komutanı bilgisi olması gerektiğini belirterek harekat kontrol makamının izni olmadan hiçbir geminin seyre çıkamayacağına, darbe girişimi akşamı kendilerinden böyle bir onay alınmadan seyre çıkıldığına dikkati çekti.

'Dolu silah istemesi normal değildir'

Foça Deniz Üssünden seyre çıkan gemilere ilişkin Bostanoğlu, şunları aktardı:

'Eski tuğamiral Yaşar Çamur (tutuklu sanık eski Foça Batı Görev Grup Komutanı) tarafından gemilerin seyre çıkarılması bilgim dışındadır. Darbeye destek anlamında olduğunu değerlendiriyorum. Ben o akşam Yeşilyurt'ta teyzemin kızının düğünündeydim. Gelişmelerden Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkan Vekili Tümamiral Macit Arslan'ın telefonuyla haberdar oldum. Yaşar Çamur, 22.30'da 2 geminin hazırlanmasını istemiş. Bozcaada Komutanını çağırmış, o da yakıt seviyesinin yüzde 24 olduğunu söylemiştir. Yaşar Çamur'un darbeden, önceden haberi olduğunu düşünüyorum. Toplanma çağrı planı, Çamur'un kendisi ve komodor için 'dolu silah istemesi' normal değildir. Yüzde 24 yakıt seviyesiyle çıkmak geminin bekası için uygun değildir. Donanma Komutanlığından izin alması gerekir. İzin yok. Cep telefonlarının kapatılmasının istenmesinin sebebi personelin gelişmelerden haberdar olmasını engellemek olduğunu düşünüyorum. Gemiler emrim olmadan seyre kaldırılmıştır. Gemilerin en kısa sürede dönmesi emrini verdim. Televizyona bağlandım, 'bu girişimi kesinlikle kabul etmiyoruz' dedim.'

Mahkeme başkanı: 'Ben yaptım birisi beni geri çevirseydi mantığı yürümez'

Bostanoğlu'nun ifadesinden sonra söz alan tutuklu sanık eski tuğamiral Çamur, o gece gizli hiçbir şey yapmadığını savunarak, 'Darbeci olsaydım seyre kalkarken telefonları toplatırdım. Daha sonra toplattım.' şeklinde savunma yaptı.

Çamur'un, 'Benim ve Batı Görev Grup Komutanlığının darbe kalkışması içerisinde olduğuna dair bir bilgisi var mı?' sorusu üzerine Bostanoğlu, 'Olağanüstü durumlarda görev grup komutanları gemileri seyre kaldırır. Gemiler harekat kontrol makamının haberi olmadan kaldırılmıştır ve karakol oluşturulmuştur. Sıkıyönetim bildirisinde İzmir Limanının kapatılacağı bilgisi ve gemilerin kalkması, bu bildiriye uyulduğunun tipik göstergesidir.' yanıtını verdi.

Yine Çamur'un, 'Foça'daki gemilerin döndürülmesi için ne yapmış' sorusunu Bostanoğlu, 'Tek görevim Foça'daki gemiler değildi. O gece Donanma Komutanına emirler verdim.' şeklinde yanıtladı.

Mahkeme Başkanı ise Çamur'a 'Ben yaptım birisi beni geri çevirseydi mantığı yürümez. Darbe başarılı olmuş olsaydı cuntayı gerçekleştirenlere hesap vermek durumunda kalır mıydın' dedi. Çamur ise 'Kalırdım. Sıkıyönetim emirlerine uymadım.' yanıtını verdi.

Başkanın 'Deniz Kuvvetleri Komutanını arasan nerede olduğunu öğrenme imkanın var mı? Darbe kalkışmasının FETÖ iltisaklı olduğunu bilgisini paylaşacak. Böyle bir şansın var, kullanmıyorsun' sözlerine Çamur, 'Ben darbenin dışındayım zaten. Benim görevim gemilerimi ve personelimi darbe dışında tutmaktı. Emir alma ihtiyacım yoktu. Verdiğim emirler ortada ve takip ediliyorum.' ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti duruşmaya öğle arası verdi.

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayda alınan duruşmada tanık eski İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya darbe girişimi akşamı meslektaşları ve tanıdıkları vasıtasıyla Ankara ve İstanbul'daki gelişmelerden haberdar olduğunu ve kendilerinin de İzmir Valiliğinde kriz masası oluşturduklarını aktardı.

Kalkışma olduğu yönünde bilgi aldıklarını ve İstanbul Moda Orduevinde emekli korgeneral Mehmet Şanver'in kızının düğününde olan o dönemin Hava Eğitim Komutanı olan Korgeneral Hasan Küçükakyüz'ü arayıp bilgi aldığını anlatan Uzunkaya, İzmir'deki tüm emniyet birimlerini göreve çağırdığını, emniyet araçlarını askeri tesislerin çevresinde konuşlandırdıklarını kaydetti.

Askeri kurumlardan herhangi bir çıkışın önünü kesmek amacıyla giriş ve çıkışları kapattıklarını ifade eden Uzunkaya, Küçükakyüz'ü tekrar aradığını, ulaşamadığını bunun üzerine eski Hava Teknik Okulları Komutanı Tümgeneral Ahmet Cural'ı (tutuklu sanık) aradığını söyledi.

'İfadesinde teslimiyet hissettim'

Uzunkaya, Cural'a Hasan Paşa'ya ulaşamadığını söylediğini aktararak, şunları kaydetti:

'Ahmet Cural bana 'Küçükakyüz generali götürdüler' dedi. Cural'ın olaylarla ilgisi olabileceğini düşünmedim. Esprili bir şekilde 'Seni niye götürmediler, arabada yer mi yoktu' dedim. 'Bizi götürmediler' dedi. Anlam çıkaramadım. Nerelerde hareketlilik var öğrenmeye çalışıyoruz. Menteş kampından 500-600 öğrencinin çıkışı bilgisi geldi, önlerini kestirdik, bizi az görerek 'ezeriz, geçeriz' demişler. 'Eğitim' demişler, öğrendik silahlı şekilde çıkmışlar, arkadaşlarımız uyanmışlar, kahramanca tavır sergilediler, Menteş Kampına geri döndüler. Foça'dan eski Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanı Tuğamiral Halil İbrahim Yıldız'ın (tutuklu sanık) bulunduğu birlikle alakalı silahlı görevlilerin yerleştirildiğini duydum. Halil İbrahim Yıldız son derece saygılı biri. Onun birliğiyle ilgili bilgi alınca Yıldız içinde olduğu için 'devletçi arkadaş' dedim. Yıldız'ı aradım, böyle bir işin içinde olması mümkün değil, işin içindeyse çıkmaz zaten telefona diye düşündüm. Her zaman neşelidir ses tonu. Soğuk bir ifadeyle telefonu açtı, 'Gecenin bu saatinde birliğinde ne yapıyorsun' dedim. 'Albay arkadaşlarla oturuyoruz' dedi. 'Evin yok mu, nasıl şeytana uydunuz, bu saatten sonra bitti, seni aldırıyorum, polisle asker çatışmaz' dedim. 'Beni gel al' dedi. İtiraz etmedi, tekrar aradı, 'Beni hemen al, beni sıkıştırıyorlar' dedi. 'Talimat verdim, geliyorlar' dedim. Bulunduğum yerde 'Sana bir kötülük düşünmesin' dediler. İfadesinde teslimiyet hissettim, zannetmiyorum' dedim.' diye konuştu.

Çiğli 2.Ana Jet Üssünde yaşananlarla ilgili ise Uzunkaya, 16 Temmuz 01.30'da üste helikopterlerin çalıştırıldığı bilgisi aldığını belirterek, helikopterleri havadan takip edecek araçları olmadığı için çıplak gözle takip ederek önlem almaya çalıştıklarını söyledi.

Helikopterlerin kalktıktan sonra Marmaris semalarında olduğunu öğrendiklerini ifade eden Uzunkaya, güvenlik zaafiyeti olma ihtimaline karşı zırhlı araçlarla Marmaris'e 10 kişi gönderdiğini belirtti.

'Demirarslan darbe başarılı olsaydı Hava Kuvvetleri Komutanı olacakmış'

Cumhurbaşkanının eski yaveri Ali Albay'ın Çiğli'ye geçtiğini öğrendiğini, tutuklu sanık eski Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Hasan Hüseyin Demirarslan'ın da Çiğli'de 5 saat kaldığı bilgisinin kendisine geldiğini söyleyen Uzunkaya, 'Demirarslan darbe başarılı olsaydı Hava Kuvvetleri Komutanı olacakmış. Darbe planı içerisinde görevlendirilmiş. Onunla görüşmemizde 'Darbeye karşıydın 12'den 5'e kadar niye orada bekledin. Hava komuta kademesi derdest edilmiş, niye müdahale etmedin' diye sorduğumda cevap veremedi. 'Korktum' dedi. 'Niye korkuyorsun, başarılı olsaydı hava kuvvetleri komutanı olacaktın, nasıl izah ediyorsun' dediğimde izah edemedi.' dedi.

Uzunkaya, sıkıyönetim listesinde tutuklu sanık Ahmer Cural'la ilgili 'Enerji Bakanı Müsteşarı' görevi yer aldığını öğrendiğini belirterek, 'Biz adama böyle diyoruz, darbecilerin müsteşar olarak planladığı bir adammış. Demek ki onların muteber adamı. Diğerlerini gözaltına almışlar, bunu almamışlar. Espri olarak dediğimiz şey gerçekmiş. Gözaltına alındı. Birkaç gün sonra Mehmet Şanver'in kızının düğün görüntüleri televizyonlara düştüğünde Küçükakyüz paşa alınıyor, diğerleri alınıyor, yere yatırılıyor, Cural paşa çıkıyor, yürümeye devam ediyor. Soru işareti oluştu. Kendisi de darbeciler tarafından yatırılmış, açıkçası ben o görüntüyü görmedim.' diye konuştu.

Uzunkaya tutuklu sanık eski Ege Ordusu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen gözaltına alındığında kendisine 'Seni tebrik ediyorum, FETÖ konusunda tecrübeliyim, bu kadar badireler atlattım, gözümün içine baka baka kendini gizleyebildin ya tebrik ediyorum' dediğini anlattı.

Tutuklu sanık eski tuğamiral Yaşar Çamur'un 'Foça'dan hareket eden savaş gemilerine ilişkin kriz masasına ne bilgi geldi' sorusu üzerine Uzunkaya, 'Savaş gemilerinin Foça'dan kalktığına dair bilgi bize geldi. 3 tane silahlı askeri gemi açılmış, körfeze doğru geliyorlar, deniz birliğimiz yok, yüzde 50 ihtimal gördük, bu kadarı da olmaz, Deniz Kuvvetlerinin gemileri Yunanlılar gibi gelip İzmir'i topa tutacak hali yok diye düşündük. Balıkçı tekneleriyle yoğun alan daraltması yaptık, sonradan geri döndüklerini duyduk.' dedi.

Mahkeme heyeti, 279 sanığın yargılandığı davada, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı pazartesi gününe erteledi.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'İzmir 279 sanık (ilk 270 sanık) Darbe Yapılanması' davası

(16 Aralık 2017, 13:37)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=11968    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Hakim-Savcı Eşe 7-8 Yıl Hapis

18.04.2020 13:06 Gaziantep'te, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik davada eski savcı M.A.O.E'ye 8 yıl 9 ay, karısı eski hakim E.E.E'ye de 7 yıl 6 ay hapis kararının gerekçesinde, çiftin örgüt üyelerini yargı kurumlarına yerleştir..
Tamamı 18.4.2020

Balıkesir 5 sanıklı Darbe davası

18.04.2020 12:59 Balıkesir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili davada eski üst düzey komutanların da aralarında bulunduğu biri 5 sanığın yargılanmasına devam edildi. 3 Nisan'da Balıkesir 2. Ağır C..
Tamamı 18.4.2020

Darbede Alçak Uçuş davası

18.04.2020 12:51 Balıkesir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde Balıkesir 9'uncu Ana Jet Üs Komutanlığından havalanan F-16 ile İstanbul üzerinde alçak uçuş yapan eski pilot üsteğmen Aykut Yüce'ni..
Tamamı 18.4.2020

Karlov suikastı davası

18.04.2020 12:46 Ankara'da, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a yönelik 19 Aralık 2016'da düzenlenen suikastla ilgili aralarında FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen'in de bulunduğu 28 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. 31 ..
Tamamı 18.4.2020

7 Şubat iddianamesine kabul

28.03.2020 12:18 İstanbul'da, Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün Türkiye Cumhuriyeti Hükumetine yönelik ilk darbe girişimi olduğu tespit edilen 7 Şubat 2012'de gerçekleştirilen MİT kumpasına ilişkin 14'ü tutukl..
Tamamı 28.3.2020

Kaşıkçı cinayetine 20 sanıklı dava

28.03.2020 12:14 İstanbul'da, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturma sonucunda, 20 sanık hakkında iddianame düzenlenerek kamu davası açıldı. 25 Mart'taki gelişmeye göre, Washington Post yazarı Suud..
Tamamı 28.3.2020

Denizli: 1 Müebbet 32 Hapis Gerekçesi

28.03.2020 11:40 Denizli'de, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin davada ilk derece ve bölge adliye mahkemesinin verdiği beraat kararları Yargıtay 16. Ceza Dairesince bozulan 33 sanığın yeniden yargılandığı davada, anayasal düzeni ihlal e..
Tamamı 28.3.2020

Fetö yöneticisi 16 sanığa 135 yıl hapis

29.03.2020 20:39 Adana, Ankara, Antalya, Gaziantep ve İstanbul'da görülen Fetö davalarında bazıları örgütte yönetici konumunda görev yapan 16 sanığa toplam 135 yıl hapis cezası verildi. İşte kronolojik sıralamaya göre o davalarda yaşan..
Tamamı 29.3.2020

Kars: Darbeye 6 Hapis

28.03.2020 12:34 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) darbe girişimine karıştıkları iddiasıyla 11 sanıktan 6'sına 14 ile 20 yıl arası hapis cezaları verildi. 20 Mart'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Pa..
Tamamı 28.3.2020

Efkan Ala'nın kaçırılması darbe davası

28.03.2020 10:45 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın kaçırılma teşebbüsüne ilişkin eski astsubay Süleyman Menteş'in yargılandığı dava, sanık ve müşteki ..
Tamamı 28.3.2020

Akıncı Üssü Darbe davası

28.03.2020 11:21 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. 09.03.2020 GÜNK..
Tamamı 28.3.2020

Muhafız Alayı Darbe davası

28.03.2020 11:33 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayındaki eylemlere ilişkin, aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulund..
Tamamı 28.3.2020

Alçak Uçuşa Müebbet Talebi

28.03.2020 11:37 Balıkesir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde Balıkesir 9'uncu Ana Jet Üs Komutanlığından havalanan F-16 ile İstanbul üzerinde alçak uçuş yapan eski pilot üsteğmen Aykut Yüce ha..
Tamamı 28.3.2020

ABD Görevlisi Topuz'a 15 Yıl Talebi

28.03.2020 12:05 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile iltisaklı eski polis müdürleri ve askerlerin yanı sıra firari eski savcı Zekeriya Öz'le irtibatı tespit edildiği iddiasıyla tutuklanan ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu gö..
Tamamı 28.3.2020

İzmir 145 sanıklı Darbe davası

28.03.2020 12:27 İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin davadan dosyaları ayrılan 3'ü tutuklu 145 sanığın yargılanmasına devam edildi. 18 Mart'ta İzmir 20. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuk..
Tamamı 28.3.2020

Gülen'in sağ kolu Bekmezci davası

29.03.2020 11:25 İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nde (FETÖ) sözde 'kadim abi, irşatçı' olarak nitelendirilen ve hakkında 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan dava açılan Yusuf Bekmezci hakim karşısına çıktı. 9 Mart..
Tamamı 29.3.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
43.238.609