Tam
EskidenYeniye
 

Şırnak 428 sanıklı Darbe davası

Şırnak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili aralarında meslekten ihraç edilen dönemin 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Abdullah Baysar ile Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Osman Gürcan'ın da yer aldığı 23'ü tutuklu tutuklu 428 sanığın yargılanmasına Adana'da devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

23.12.2017 16:21 Şırnak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili aralarında meslekten ihraç edilen dönemin 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Abdullah Baysar ile Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Osman Gürcan'ın da yer aldığı 23'ü tutuklu tutuklu 428 sanığın yargılanmasına Adana'da devam edildi.

Şırnak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili aralarında meslekten ihraç edilen dönemin 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Abdullah Baysar ile Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Osman Gürcan'ın da yer aldığı 23'ü tutuklu tutuklu 428 sanığın yargılanmasına Adana'da devam edildi.

18.12.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesince sanık sayısının fazla olması nedeniyle Bölge Adliye Mahkemesindeki 375 kişi kapasiteli 420 metrekarelik mahkeme salonunda görülen duruşmaya 13'u tutuklu eski rütbeli asker, 46'sı tutuksuz uzman çavuş olmak üzere toplam 59 sanık ve avukatları katıldı.

Mahkemede savunma yapan tutuksuz sanık uzman çavuş Vedat Ö. olay tarihinde Çakırsöğüt hizmet destek bölüğünde kobra aracı şoförü olarak çalıştığını belirtti.

15 Temmuz'u kara bir gün olarak gördüğünü, o gün yaşadıklarını anlatmak istediğini belirten Vedat Ö, o gün gündüz saatlerinden itibaren kendisinden yeri ve zamanı belirtilmeyen bir görev için hazır olmasının istendiğini aktardı.

Akşam saatlerinde görevli uzman çavuşun kendisine 'Acil görev var. Bilal uzmanla gelin' dediğini anlatan Vedat Ö, araçta kendisi, Bilal isminde uzman çavuş, binbaşı Hasan Bilgin, Tabur Komutanı Binbaşı Murat Yıldırım ve Mustafa isminde bir astsubay olduğunu belirtti.

Bu sırada bir başka astsubayı aradığını, bu kişinin kendisine 'Kardeşim ben izinliyim, evde televizyon seyrediyorum, ülkede darbe var' dediğini anlatan Vedat Ö, kendisinin o ana kadar ne olduğunu bilmediğini savundu.

'Biz nereye gidiyorsak siz de oraya gidiyorsunuz'

Bu telefon konuşmasından sonra şok geçirdiğini kaydeden Vedat Ö, artık o saatten sonra kendi kendine sorgulama yapmaya başladığını ifade etti.

Tabur Komutanı Murat Yıldırım'ın araca bindikten sonra 'sür gidiyoruz' dediğini bildiren Vedat Ö, 'Şırnak'ı çıktıktan sonra Murat Yıldırım bize 'biz nereye gidiyorsak siz de oraya gidiyorsunuz' dedi. Murat Yıldırım, Binbaşı Hasan Bilgin'le kobra içerisinde konuşuyor ve gülüyorlardı. Neşeleri de yerindeydi.' diye konuştu.

'Kobra aracını devirmek aklıma geldi'

Seyir halindeyken kobra içerisinde Murat Yıldırım ve Hasan Bilgin'in kendi aralarında sessizce konuştuğunu söyleyen Vedat Ö, 'Aklıma ilk etapta kobra aracını devirmek geldi. Telefonumdan son dakika haberlerine baktım. 'Ben bir vatan haini ve şerefsiz olamam bu kobrayı devirmeliyim' dedim.' ifadesini kullandı.

Yanındakilerin, kendisinin hal ve hareketlerinden şüphelendiğini ve uygun bir yerde hemen kobrayı yana yatırmaya karar verdiğini anlatan sanık Vedat Ö., şunları anlattı:

'İçim içimi yiyordu. 4-5 kilometre yol aldıktan sonra aracın içerisinde yer alan düğmeye basarak kobranın lastiklerinin havasını indirmek aklıma geldi. Kobranın ön iki tekerinin havasını bu şekilde tamamen indirdim. Böyle bir süre devam ettim. Artık araç iyice ağırlaşmaya başladı. Araç gitmemeye başlayınca Binbaşı Murat Yıldırım'a kobranın lastiklerinin patladığını söyledim. Murat Yıldırım 'aracı kenara çek sıkıntı nedir' dedi. Ben de 'tekerlerin havası inmiş' dedim. Murat Yıldırım bana 'bu şekilde devam edelim' dedi. Yaklaşık 10 kilometre kadar böyle gittim. Aracın lastiğini şişiriyor gibi yaptım. Tekrar lastiklerin havasını indirdim. Kobra tekrar ağırlaşmaya başladı. Zaten bu sırada Cizre polis noktası göründü. Polisler yolu kapatmışlardı. Ben darbeyi engellemeye çalıştım. Kobranın gerekenden daha fazla gaz pedalına bastım ki amacım bu şekilde lastiğin yarılmasını sağlamaktı. Murat Yıldırım polislere 150 metre kala, bana iki defa 'durma sür' dedi. Bana psikolojik baskı uyguladı.'

'Aracınızı buradan çekin burayı yakarım'

Murat Yıldırım'ın bir polisle konuştuğunu ve göreve gittiklerini söylediğini bildiren sanık Vedat Ö. sonrasında 7-8 polisin kobranın önüne geçtiğini söyledi.

Tabur komutanı Murat Yıldırım'ın bazı polis amirleriyle görüştüğünü ve yolun açıldığını aktaran Vedat Ö. savunmasını şöyle sürdürdü:

'Önümüzü kesen polisler 'bunların ne yapmak istedikleri belli değil. Bunları nereye bırakıyoruz, neden müsaade ediyoruz' şeklinde tepki göstermeye başladılar. Biz hareket ettik. O sırada polis memurları kobranın sağından solundan tutmaya başladılar. Sonra Murat Yıldırım ve Hasan Bilgin araçtan indi. Cizre İlçe Emniyet Müdürü geldi. Ben de araçtan inerek lastiklere baktım. Emniyet müdürü 'arkadaşlar dönün daha fazla sıkıntı yaşamayalım' dedi. 20-25 dakika sonra Tugay Komutanı Tuğgeneral Gürcan geldi. Bağırarak 'araçlarınızı çekin yolu açın burayı yakarım' dedi. Hatta bir polis memurunu eliyle itti 'aracını çek' dedi. Daha sonra 'ilçe emniyet müdürünüze söyleyin çabuk yanıma gelsin' dedi. Orada MOBESE direği vardı. Onun altında bir kargaşa arbede çıktı. Sonrasında geri dönüş haberi geldi. Ben de aracın lastiklerini geri şişirdim. Ali Osman Gürcan polis noktasını geçemeyeceğini artık anladı.'

'Bu işi tugay komutanı Gürcan yaptı hesabını o versin'

Mahkemede savunması istenen tutuksuz sanık uzman çavuş Yılmaz G. de Çakırsöğüt Jandarma Tugay Komutanlığında tabur komutanı Murat Yıldırım'ın habercisi olarak görev yaptığını, 15 Temmuz gecesi muhafız birlikleriyle beraber konvoya dahil olduklarını aktardı.

Yılmaz G. 'Acil görev var denildi. Bize 3 günlük kumanya almamız gerektiği söylendi. İntikal esnasında ben tabur komutanının yanında olmazdım. Bu intikal planıyla alakalı bir durumdur. Askeri konvoy Cizre'de durduruldu. En arkada olduğumuz için ön tarafta neler yaşandı tanık olmadım. Sonrasında geri dönüşe geçerek Şırnak'taki tümene ulaştık. Sonra tulumlarımızı çıkararak bulduğumuz yerde uyuduk.' dedi.

Tümen Kurmay Başkanı Albay Arif Bozbıyık'ın, Tümgeneral Baysar'a 'komutanım bu adamlar kahraman, bu adamlar savaşçı, bu adamları vermeyin' dediğini, Tabur Komutanı İsmail Aktaş'ın da 'Bu işi tugay komutanı Ali Osman Gürcan yaptı hesabını o versin.' dediğini duyduğunu aktaran Yılmaz G, 'Arif Albay bağırıyordu. Tugay Komutanı Ali Osman Gürcan ise çok rahat bir şekilde gülüyordu. Ben üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatimi istiyorum.' dedi.

Duruşmada savunma yapan diğer sanıklar da suçlamaları kabul etmeyerek beraatlerini istedi.

Mahkeme heyeti savunmaları alınmayan sanıkların savunma yapması için duruşmayı yarına erteledi.

19.12.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesince, Bölge Adliye Mahkemesinde görülen duruşmaya 23'ü tutuklu eski rütbeli asker, 40'ı tutuksuz farklı rütbelere mensup subay ve uzman çavuş olmak üzere toplam 63 sanık ve avukatları katıldı.

Mahkemede savunma yapan tutuksuz sanık Uzman Çavuş Emin Devrim Y. olay tarihinde geçici olarak ulaştırma takım komutanlığında görevlendirildiğini ve operasyona çıkma görevinin olmadığını söyledi.

Ulaştırma takım komutanlığında görevli Uzman Çavuş Abdülkadir G'nin kendisini Kurmay Başkanı İbrahim Yazıcı'nın çağırdığını söylediğini belirten Emin Devrim Y. şöyle devam etti:

'Kamuflajımı giyerek İbrahim Yazıcı'nın odasına gittim. Benden göreve çıkabilecek araçlarla ilgili bilgi istedi. 15 Temmuz sabahı zaten birtakım araçlar sınav için Mardin konvoyuna katılmıştı. O araçların dönüp dönmediğini sordu. Sonrasında mevcut araç listesini istedi. Ben de listeyi hazırlayıp kendisine verdim. Bana 'Araçları göreve gidecek şekilde hazır edin.' dedi. Yüzbaşı Emre Şengül'e 'Sen de bu araçlarla git ve konvoyun emniyetini al.' dedi. 'Üç tane Ünimog tipi askeri araç, personeli bıraktıktan sonra geri dönecek' dedi. Darbe bildirisi okunmadan önce araçlar yola çıkmıştı. Araçları hazırlamamız zaten geç vakte kalmamıştı. Tugay Komutanı yola çıkarken konvoyu uğurlayan gruba 'Ben çıkıyorum siz de arkamızdan gelirsiniz.' dedi. Ben bildiklerimi anlattım. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatimi talep ediyorum.'

Savunma yapan tutuksuz sanık Berkay K. ise 14 Temmuz akşamı Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugayına Muhabere Elektronik Bilgi İşlem Sistemi (MEBS) Birlik Komutanı olarak katıldığını ifade etti.

Tugaya katıldığında Yüzbaşı Hüseyin İşlek'in kendisine birliği gezdirdiğini aktaran sanık Berkay K. şunları anlattı:

'Beraber birliği gezdik. Ben Yüzbaşı Hüseyin İşlek'e ne olduğunu sordum. Bana 'Sıkıyönetim oluyormuş galiba.' dedi. Askeri kıyafetlerimi giyerek haber merkezine gittim. Birliklerin dışarı çıktığından haberim yoktu. İstanbul'da köprünün kapatıldığını gördük. Bir terör saldırısı olduğunu düşündük. Yüzbaşı Hüseyin İşlek 'Harekat merkezine geçelim durumu anlayalım.' dedi. O sırada kim olduğunu bilmediğim bir ses karargah içinde 'Kurmay başkanının emri var telefon kullanmak yasak' dedi. Sonra Tugay Komutan Yardımcısı Albay Sedat Doğanarslan'ı gördüm. İsmini bilmediğim birisi MEBS'ten de araç görevlendirilebileceğini söyledi. Fakat benim araç komutan kartım yoktu. Saat 22.00 sıralarında Hüseyin İşlek muhabere merkezine geldi. Daha sonra Kurmay Başkanı Yarbay İbrahim Yazıcı bana santral kayıtlarının çıkarılıp çıkarılamayacağını sordu. Darbeyi Başbakan ve Cumhurbaşkanının konuşmasından öğrendik. Kimseye darbeyle ilgili emir vermedim. Suçlamaları reddediyor beraatimi istiyorum.'

O dönem Tugay Komutanı Ali Osman Gürcan'ın korumalığını yapan tutuksuz sanık Uzman Çavuş Ahmet K. saat 21.20 sıralarında telefon geldiğini ve koruma arkadaşlarıyla tugay komutanının odasına çıktıklarını dile getirdi.

Gürcan'ın odasından çıktıktan sonra 'Sen, sen ve sen benimle geliyorsunuz.' şeklinde Mesut B. Mehmet Ali Ç. ve kendisini çağırdığını aktaran sanık Ahmet K. savunmasını şöyle sürdürdü:

'Gürcan'ın emir vermesinden sonra biz de hazırlık yaptık. Tugayın önüne indik. O sırada Mesut uzman telefonla konuşuyordu. Tugay Komutanı Ali Osman Gürcan o anda sinirlendi ve 'Toplayın şu telefonları' dedi. Biz de telefonlarımızı kapatarak Emir Astsubayı Onur'a verdik. Malzemeleri kobra aracına yükledik. Nereye gideceğimizi bilmiyorduk. Cizre'de konvoy durduruldu. Tugay Komutanı Ali Osman Gürcan polislerin olduğu kalabalığa doğru giderek 'Yolu açın geçmemiz gerekiyor. Elimde yazılı emir var.' dedi. Tabur komutanları da oradaydı. Ali Osman Gürcan sonrasında 'Emniyet müdürünüz nerede?' dedi. Sonra kobra aracının olduğu yere doğru çekildik. Ali Osman Gürcan ve tabur komutanları konuşmaya başladı. Tabur Komutanı İsmail Binbaşı, 'Komutanım bizi başka bir yere çekmeye çalışıyorlar, geri dönelim.' dedi. Tugay Komutanına sürekli telefon geliyordu. Sonra dönüşe geçtik. Tümene vardığımızda oradaki koruma arkadaş bizi içeri almadı. Neden diye sorduğumuzda 'Gelin size anlatayım.' dedi. Biz ondan sonra darbe girişimi olduğunu öğrendik. Suçlamaları kabul etmiyorum. Ben de beraatimi istiyorum.'

Daha sonra söz alan eski Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı tutuklu sanık Tuğgeneral Ali Osman Gürcan hakkında gizli tanık Yağmur'un beyanları olduğunu hatırlatarak, 'Bu şahıs benim hakkımda 2012 yılında sivil olarak Cudi Mahallesi'nde yer alan Cizre Anadolu Lisesinde asker imamı olarak toplantı yaptığımı beyan etmiş. Bunu kesinlikle kabul etmiyorum. Bu şahıs hakkında şikayetçiyim.' dedi.

Telefonların toplatılması konusuna da açıklık getirmek istediğini belirten Gürcan, 'Eşyalar taşınırken bir uzman çavuş telefonla konuşuyordu. Ben de ona kızarak kapat şu telefonunu dedim. Bu duruma binaen telefonları toplattım.' diye konuştu.

Duruşmanın bugün yapılan oturumunda savunma yapan diğer sanıklar da suçsuz olduklarını beyan ederek beraatlerini talep etti.

Mahkeme heyeti de diğer sanıkların savunmasını almak için duruşmayı yarına erteledi.

21.12.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesince sanık sayısının fazla olması nedeniyle Bölge Adliye Mahkemesindeki 375 kişi kapasiteli 420 metrekarelik mahkeme salonunda görülen duruşmaya, 18'i tutuklu eski rütbeli asker, 40'ı tutuksuz farklı rütbelere mensup subay ve uzman çavuş olmak üzere toplam 58 sanık ve avukatları katıldı.

Dönemin, Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Muhabere Merkezi vardiya nöbetçisi tutuksuz sanık Uzman Çavuş Mikail K. ifadesinde, haber merkezine gelen mesajları hızlı bir şekilde teslim etmekle yükümlü olduğunu söyledi.

Gelen mesajların çeşitli önem dereceleri bulunduğunu belirten Mikail K, 'Yatsı namazını kılarken haber merkezinde bulunan Gazi astsubayın telefonla konuştuğunu duydum. 'Hayırdır komutanım' diye sordum. Gazi astsubay bana, 'Kurmay Başkanı İbrahim Yazıcı gelmiş, Tugay Komutanı Ali Osman Gürcan'da acil bir mesaj bekliyormuş' dedi. Saat 22.00 sıralarında Astsubay Şahin B. 'Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Osman Gürcan acil bir mesaj bekliyor geldiyse götüreceğim.' dedi. Bende 'komutanım siz ne arıyorsunuz geldiyse ben götürürüm.' dedim. Astsubay Şahin B. ise 'Bu, Kurmay Başkanı İbrahim Yazıcı'nın emri' dedi. Doğrusu ben bunu garip karşıladım. Saat 22.15 gibi merkezdeki sistemimiz uyarı vermeye başladı. Gelen mesajı alarak Şahin astsubaya verdim. Gelen mesajda 'birliklerin hazırlığı ve intikali' yazıyordu. Mesajın ivedilik derecesinde ise 'derhal' kodu vardı. Ben Çakırsöğüt'te görev yaptığım süre zarfında ilk defa 'Harekat yıldırım' mesajının geldiğini gördüm.' ifadelerini kullandı.

Mikail K, savunmasını şöyle sürdürdü:

'Daha sonra 'Harekat yıldırım' koduyla 25 sayfalık ve ekleri bulunan ikinci bir mesaj daha geldi. Gizli ve Yurtta Sulh Konseyi ibareli bir mesajdı bu. Aynı şekilde bu mesajında kaydını yaptırdım. Bu mesajı çıkarttığım halde ısrarlı bir şekilde aynı mesaj tekrar tekrar geliyordu. Ben de Jandarma Genel Komutanlığını askeri hattan aradım. Telefonu açan kişiye, 'Aynı mesajın tekrar tekrar geldiğini söyledim.' telefona cevap veren şahıs bana, 'sen işlemini yap kardeşim' şeklinde sinirli bir cevap vererek telefonu kapattı. Sabah 04.00 ve 04.30 civarında üçüncü bir mesaj geldi. Bu mesajda da 'emir komuta hiyerarşisi dışarısında hareket edilmeyecektir' yazıyordu. Bu mesajı da ben Astsubay Fatih G'ye teslim ettim. Kim suçluysa cezasını çeksin. Ben FETÖ terör örgütü üyesi değilim. Beraatimi talep ediyorum.'

Tutuksuz sanık Uzman Çavuş Kasım Ö. ise 15 Temmuz akşamı saat 21.00 sıralarında kendilerine 'Acil içtima var' denildiğini ve hemen çantalarını alıp, kısa kollu gömlek giyme emrinin verildiğini anlattı.

Dönemin bölük komutanı Ferhan A'nın cep telefonunu yanına alanlar hakkında işlem yapacağı hususunda uyarıda bulunduğunu söyleyen Kasım Ö. '4. tabur komutanı Binbaşı İsmail Aktaş, dönemin bölük komutanı olan Ferhan'a 'Telefon almama konusunda uyarı yaptın mı?' dedi. Ferhan A. uyarı yaptığını söyleyince İsmail Aktaş, 'Tamam alan olursa meslekten at' dedi. Sonrasında ünimoglara bindik ve yola çıktık. Biz Cudi bölgesine operasyon düzenleneceğini düşünüyorduk. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatimi talep ediyorum.' dedi.

Mahkeme heyeti diğer sanıkların savunmasının alınabilmesi için duruşmayı yarına ertelendi.

22.12.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesince sanık sayısının fazla olması nedeniyle Bölge Adliye Mahkemesindeki 375 kişi kapasiteli 420 metrekarelik mahkeme salonunda görülen duruşmaya, 18'i tutuklu eski rütbeli asker, 40'ı tutuksuz farklı rütbelere mensup subay ve uzman çavuş olmak üzere toplam 58 sanık ve avukatları katıldı.

Duruşmada savunma yapan tutuksuz sanık Uzman Çavuş Mehmet Ali Ç, 15 Temmuz'da Tuğgeneral Ali Osman Gürcan'ın koruması olduğunu, 'görev var' denilerek aceleyle toplandıklarını söyledi.

Tugay Komutanı Ali Osman Gürcan'ın Emir Astsubayı Onur Koç'a emir vererek telefonlarının toplandığını belirten sanık Mehmet Ali Ç, şöyle devam etti:

'Malzemeleri ve çantaları kobra aracına yükledik. Kobra aracı Cizre'de polisler tarafından durduruldu. Bizler de aşağı indik ve Tugay Komutanıyla ön tarafa doğru gittik. Ali Osman Gürcan, polislere yönelerek, 'TOMA'nın şoförü kim dedi' o sırada bir polis geldi. Ali Osman Gürcan, o şahsın kolundan tutarak 'aracı çek' dedi. 'Elimde emir var, gitmem lazım acelem var.' dedi. Polisler de 'Yolu açamayız Tümen Komutanı Abdullah Baysar Paşa'nın emri var.' dedi. Daha sonra Üçüncü Tabur Komutanı İsmail Aktaş, Ali Osman Gürcan'a 'Komutanım uygun görürseniz dönelim.' dedi. Şırnak'a doğru tümene varmak için dönüş yoluna geçtik. Bildiklerim bundan ibarettir. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatimi istiyorum.'

Savunma yapan tutuksuz sanık eski Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugayı Hizmet Birlik Komutanı Yüzbaşı Sefer E, ise 15 Temmuz saat 21.30-22.00 sıralarında tugayın önünde araç hareketliliğinin olduğunu ifade etti.

Uzman çavuşlara 'durum nedir?' diye sorunca 'Siirt'e göreve gidiyoruz' yanıtını aldığını belirten sanık Sefer E, şöyle konuştu:

'Bize harekat merkezine gelmemiz konusunda emir verildi. O sırada Kurmay Başkanı Yarbay İbrahim Yazıcı gelerek telefonların kapatılmasını söyledi. Televizyonda boğaz köprüsünün kapatıldığını gördüm. Daha sonra gece 02.00 sıralarında tugayın girişinde iki üç kişi gördüm. Orada ikinci tabur komutanı Binbaşı Aykut Kara'nın elinde bir evrak vardı. Aykut Kara, 'Bizim tugay komutanını emniyet genel müdürü yapmışlar.' dedi. Bildiklerimi anlattım. Ben üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum. Terör örgütü üyesi değilim. Beraatimi talep ediyorum.'

Mahkeme heyeti başkanı, savunmaların ardından tutuklu sanık eski Tuğgeneral Ali Osman Gürcan'ın dosyasının Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 2017/109 esas sayılı 221 sanığın yargılandığı Genelkurmay Çatı Davası ile birleştirilmesine karar verdiklerini, tutuklu ve tutuksuz sanıkların savunmalarının alındığını, duruşmaya tanık beyanlarıyla devam edileceğini, duruşmanın 22 Ocak'a ertelediğini söyledi.

Paralel yapı-03 Mart (2017) 'Şırnak 428 sanık (ilk: 385 sanık) Darbe Yapılanması' davası

(23 Aralık 2017, 16:21)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=12029    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Şike Kumpası: Aziz Yıldırım'a Beraat

22.11.2020 18:06 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' soruşturmasında kumpas kurduğu gerekçesiyle haklarında dava açılan 4'ü tutuklu 87 sanığın yargılanmasına devam edildi. 09.11.2020 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞA..
Tamamı 22.11.2020

Fetö Yöneticilerine 105 Yıl Hapis

23.11.2020 11:45 Adana, Ankara, Antalya, Bartın ve Kayseri'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan bazı davalarda çoğu yönetici konumdaki 14 sanığa..
Tamamı 23.11.2020

Savcılık: Aslı Baş Öldürüldü

23.11.2020 11:16 Muğla'da, MİSS Model of the World güzellik yarışmasında mankenler kraliçesi seçilen Aslı Baş'ın Bodrum'da bir villada balkondan düşerek ölmesine ve olayın Fetö yardımıyla örtbas edildiği iddiasına ilişkin 3 sanığın yar..
Tamamı 23.11.2020

Kayseri: Fetö'ye 16 Hapis Gerekçesi

22.11.2020 17:12 Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) davasında 'silahlı terör örgütüne üye olmak' ve 'silahlı terör örgütüne yardım etmek' suçlarından çeşitli miktarlarda hapis cezalarına çarptırıl..
Tamamı 22.11.2020

Dink Cinayeti: Savcı Akkaş'a dava

22.11.2020 18:26 İstanbul'da, Hrant Dink Cinayeti soruşturmasına bakan eski savcılardan FETÖ firarisi Muammer Akkaş hakkında 'Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyelerini koruma gayesiyle işlem yapmayarak dos..
Tamamı 22.11.2020

ABD Görevlisi Cantürk'e 5 Yıl Hapis

22.11.2020 17:49 İstanbul'da, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Nazmi Mete Cantürk'e 'FETÖ'ye yardım' suçundan 5 yıl 2 ay 15 gün hapis cezası verildi. Diğer sanıklar Sevim Cantürk ve Kevser İrem Cantürk ise delil yetersizliğin..
Tamamı 22.11.2020

Fetö Çatı Davası Onandı

22.11.2020 15:18 Ankara'da, aralarında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de bulunduğu 75 sanık hakkında açılan 'çatı davası'nda dört sanığın ağırlaştırılmış müebbet, üç sanığın ise 10 yıl 6'şar ay hapse çarptırıl..
Tamamı 22.11.2020

Baransu-Fetö İşbirliği Gerekçede

22.11.2020 17:29 Mersin'de, kamuoyunda Gülen örgütünün hükümete yönelik ilk yolsuzluk ve darbe kumpası olarak da nitelenen GDO kumpasını konu alan ve Mersin'de paralel örgüte yönelik açılmış en kapsamlı ilk davada 77 sanıktan 51'inin a..
Tamamı 22.11.2020

Başyaver Suikastte Asli Fail

22.11.2020 17:35 Muğla'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davada ağırlaştırılm..
Tamamı 22.11.2020

FETÖ Trolü 'Kacsaatoldu' davası

23.11.2020 10:02 Gaziantep'te, FETÖ'nün sosyal medyadaki 'kacsaatolduson', 'kacsaatoldusonn', 'kacsaatoldunet' gibi hesapların yöneticilerinden biri olduğu iddiasıyla hakkında davada açılan Hüseyin Yılmaz ile eşinin yargılanmasına deva..
Tamamı 23.11.2020

Uğurluel'i Maceracı Gammazladı

23.11.2020 10:48 İstanbul'da, Fetö'nün ana TV kanalı Samanyolu TV'de 'Maceracı' isimli programıyla tanınan Murat Yeni'nin gözaltında iken emniyete adını verdiği isimlerden tarihçi-yazar Talha Uğurluel'in Fetö'ye üye olmak suçlamasıyla ..
Tamamı 23.11.2020

Donanma Darbe davası

22.11.2020 17:21 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 90 sanıklı davadan, dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına de..
Tamamı 22.11.2020

Muhafız Alayı Darbe davası

22.11.2020 16:17 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulunduğu..
Tamamı 22.11.2020

Edok'taki Darbeciler Yargılanıyor

22.11.2020 13:26 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin açılan davada aldığı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan dönemin Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Eğitim ve Doktrin Komutan..
Tamamı 22.11.2020

Kara Kuvvetleri Darbe davası

22.11.2020 12:51 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahındaki eylemlere ilişkin 132 sanıklı davanın görülmesine devam edildi. 21.10.2020..
Tamamı 22.11.2020

Rus Elçi Karlov'a Suikast davası

22.11.2020 15:11 Ankara'da, Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov'a yönelik 19 Aralık 2016'da düzenlenen suikastla ilgili aralarında FETÖ/PDY elebaşı firari Fetullah Gülen'in de bulunduğu 7'si tutuklu 28 sanığının yargılandığı davaya devam e..
Tamamı 22.11.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
46.767.115