Tam
EskidenYeniye
 

Çapkın tahliye oldu, Mutlu olmadı

İstanbul'da, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'mülkiye' yapılanmasına açılan davada, aralarında İstanbul'un eski valisi Mutlu ile eski emniyet müdürü Çapkın'ın da bulunduğu 11'i tutuklu 15 sanığın yargılamasına devam edildi.Duruşmada, İzmir'de kendisini gözaltına almak isteyen polislerden kaçmaya çalışırken ayağı kırılan FETÖ tutuklusu eski İliç Savcısı Bayram Bozkurt tanık olarak dinlendi. Bozkurt, bu davanın tutuklu sanıklarından Eski Erzincan Valisi Abdulkadir Demir hakkında FETÖ ile bağlantısının olduğunu duyduğunu söyledi. Bozkurt ayrıca, söz konusu dönemde Erzincan'da 50'ye yakın hakim-savcının FETÖ'cü olduğunu iddia etti. Eski İçişleri bakanı Mehmet Ağar tanık olarak verdiği ifadesinde eski İstanbul Emniyet Hüseyin Çapkın'ı savundu. Onun Fetö'yle alakasının olmadığını iddia etti, bildiklerini anlattı. Diğer bir tanık ise, sanık eski istanbul valisi Hüseyin Avni Mutlu'yu suçladı. Duruşmalar sonunda Hüseyin Çapkın oy çokluğuyla tahliye edildi. 3 sanığın daha tahliye edildiği duruşmada eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun tahliye talebi oy çokluğuyla reddedildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

24.12.2017 12:21 İstanbul'da, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'mülkiye' yapılanmasına açılan davada, aralarında İstanbul'un eski valisi Mutlu ile eski emniyet müdürü Çapkın'ın da bulunduğu 11'i tutuklu 15 sanığın yargılamasına devam edildi.

18.12.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, İstanbul eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul eski Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın da aralarında bulunduğu 11 tutuklu ve 3 tutuksuz sanık ile avukatları katıldı.

Mahkeme başkanı 4 tanığın talimat yoluyla alınan ifadesinin dava dosyasına girdiğini belirtirken, sanıklar ve avukatlarına beyanda bulunurken konu dışına çıkmamaları yönünde uyardı. Bir önceki duruşmanın çözümünün 340 sayfa olduğunu kaydeden başkan, hazır bulunan tanıkların dinleneceğini açıkladı.

Duruşmada ilk olarak İstanbul vali yardımcısı Necip Çakmak'ın ifadesi alındı. Darbe girişiminde Maltepe kaymakamı olarak görev yaptığını belirten tanık Çakmak, 'Huzurdaki sanıklar meslektaşlarımdır. Özel bir arkadaşlığımız yok. Darbe girişiminin yaşandığı gün Pendik kaymakamı Osman Tunç beni aradı 'Ne yapayım ağabey?' diye sordu. Acil gelmesini söyledim. Karşılığında ne dediğini hatırlamıyorum. Sanırım ertesi gün geldi. Neredeydi bilmiyorum' dedi.

'O telefonu ben kullandım'

Sanık Feyzullah Özcan'a kayıtlı hattı kullandığını kaydeden tanık İlknur Kalaycıoğlu, 'Feyzullah Bey benim akrabam olur. Hattı ilk alındığı tarih olan 2003'den 2013-2014 yıllarına kadar kullandım. Telefondaki bütün görüşmeler bana aittir' ifadelerini kullandı. Sanık Feyzullah Özcan tanık ifadesi üzerine söz alarak, 'Kamu görevlilerine avantajlı konuşma imkanı sağlayan birden fazla hat alma imkanı verilmişti. Ben de 10 tane hat alıp yakınlarıma verdim. Dolayısıyla herkes bu hatları kullanmaya başladı. Konuşma içeriklerini bilmiyorum, kendi faturalarını kendileri ödüyordu' diye konuştu.

Hüseyin Çapkın: 'Ben bu arkadaşı tanımıyorum'

Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi yöntemiyle bağlanılan tanık Ali Çelik (Ankara'daki FETÖ çatı davasından tutuklu avukat) 15 yıl Emniyet Genel Müdürlüğü Adli Yardım Büro Amirliği'nde avukat olarak çalıştığını kaydederek, 'Sanıklardan Haluk Nadir ile Malatyalı olduğu için tanışıklığımız oldu. Malatyalı İş Adamları Derneği'nin düzenlediği bir gecede, dernek başkanı bizi ayaküstü tanıştırdı. Birbirimizin telefonlarını aldık. Daha sora tamamen sosyal görüşmelerde bulunduk. Benim ofisim Aksaray'da Urfa yemeklerinin yoğun olduğu restoranların civarındaydı. Bir kez de oralarda yemek yedik. FETÖ ile ilgili telefon görüşmemiz olmadı. Hüseyin Çapkın'ı da tanıyorum. Ben emniyetin avukatıydım. Bütün emniyet müdürlerinin vekaleti verilirdi bize. Basında çıkan haberlerdeki tekziplerle falan ilgilenirdik. Dolayısıyla Hüseyin Bey'in de vekaleti bende vardı. Çapkın ile diyaloğumuz resmidir' dedi.

Bu sırada Hüseyin Çapkın söz alarak, 'Ben bu arkadaşımızı hiç tanımıyorum. Herhalde otomatik yapılan bir vekalet işlemi' deyince tanık da SEGBİS'den 'Evet sayın müdürüm otomatik işlemdir' şeklinde konuştu.

FETÖ'DEN TUTUKLU ESKİ SAVCI: BU OPERASYONLARI CEMAAT YAPIYOR

Ergenekon soruşturmasında gizli tanık olarak ifade vererek yalan beyanda bulunduğu gerekçesiyle yargılanan Bayram Bozkurt SEGBİS yöntemiyle duruşmaya bağlandığı tanık beyanında, 'Sanık Abdulkadir Demir'i (Merkez valisi) 2007- 2010'da Erzincan'da savcılık yaptığım dönemden tanıyorum. İlhan Cihaner davasında kendisi valiydi. O dönem Erzincan Terörle Mücadele Şube Müdürü olan Murat isimli bir şahsın cemaatle iltisaklı olduğunu öğrendim. Bu kişi, o dönem yapılan operasyonlarda, kendilerinin yalnız olmadığını, vali beyin ve özel yetkili savcıların kendilerinin yanında olduğunu söylemişti. Yani 'Erzincan'da yürüttüğümüz operasyonlarda devlet yanımızda' demek istiyorlardı. Verdikleri isimler arasında Abdulkadir Demir de vardı' dedi.

Ergenekon soruşturması döneminde Erzincan'da savcı olarak görev yaptığını anlatan Bozkurt, sanıklardan Eski Erzincan Valisi Abdülkadir Demir'in FETÖ ile bağlantısının olduğunu duyduğunu iddia etti. Bozkurt, 'Kendisi Erzincan Valisi'yken tanışmıştık. O dönem cemaatin İlhan Cihaner'e yönelik operasyonları vardı. Erzincan TEM Müdürü olduğunu bildiğim Murat isimli kişi bana, 'Bu operasyonları cemaat yapıyor' diyerek operasyonu yaparken yalnız olmadıklarını söylemişti. O kişi bana Abdulkadir Demir'in de cemaatle iltisakının olduğunu söylemişti' dedi.

'Tanık Ergenekon davasında da gizli tanıklık yapmıştı'

Sanık Abdulkadir Demir'in avukatı, tanığın daha önce Ergenekon soruşturmalarında gizli tanıklık yaptığını, şimdi de FETÖ davalarında tanık olduğunu söyleyerek, beyanlarını kabul etmediklerini kaydetti.

Daha sonra İzmir'de kendisini gözaltına almak isteyen polislerden kaçmaya çalışırken ayağı kırılan eski İliç Savcısı Bayram Bozkurt tanık olarak dinlendi.

ERZİNDAN DA 50'YE YAKIN SAVCI VE HAKİMİN FETÖ BAĞLANTISI VARDI

Erzincan'da FETÖ'nün MİT, Yargı ve Emniyet koordinasyonunu sağlayan kişinin de, Avukat Talip Nayir olduğunu söyleyen Bozkurt, vali Demir'in FETÖ bağlantısının olduğunu ondan da duyduğunu iddia etti. Erzincan'da söz konusu kumpas operasyonları döneminde 50'ye yakın hakim ve savcının FETÖ bağlantısı olduğunu da belirten Bozkurt, bu isimleri İzmir ve Erzincan'daki soruşturmalarda söylediğini dile getirdi. Daha sonra söz alan, Abdulkadir Demir'in avukatı, tanığın 2009 yılındaki FETÖ'nün kumpas soruşturmalarında gizli tanık olduğunu ve yargılandığını, şimdi de FETÖ davalarında tanık olduğunu belirterek, eski savcı olan tanığın beyanlarına itibar edilmemesini istedi.

Sanık Haluk Nadir'in amcaoğlu olduğunu belirten emekli Tümgeneral Burhanettin Aktı da tanık olarak dinlendi. Aktı, Nadir'in 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Ankara Orduevi'ndeki kızının düğününde olduğunu söyledi.

ÇAPKIN'I BANA TANSU ÇİLLER ÖNERDİ

Duruşmanın öğleden sonraki oturumunda Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar tanık olarak dinlendi.

Ağar, bir cenazeye gittiğini ve bu nedenle geciktiğini belirterek, sanık Hüseyin Çapkın ile ilgili beyanlarda bulundu.

Tanık Ağar, Çapkın'ın özel hayatında mazbut, muhafazakar ve dürüst bir insan olduğunu ifade ederek, mesleki anlamda da başarılı hizmetleri olduğunu söyledi. Daha sonraları siyasete atıldığını anlatan Ağar, sanık Çapkın'la bağlarının yine devam ettiğini belirterek, hakkında hiçbir olumsuz duyumunun olmadığını dile getirdi.

Çapkın'ın avukatının, 'İddianamede, müvekkilimin örgüt tarafından parlatılarak belli makamlara geldiği iddiası var. Sizin bu iddiaya ilişkin bir duyumunuz oldu mu?' sorusuna, Ağar '1993'te terör olayları yüksekti. Gaziantep de bu konuda kritik bir şehirdi. Çapkın'ı Gaziantep'e atadık. Kendi dönemimle ilgili net olarak söyleyebilirim, Gaziantepli bir milletvekili Tansu Çiller'e söylemiş. O da bana söyledi. Büyük bir memnuniyetle kabul ettim. Kesinlikle benim inisiyatifimle oldu. O dönemde güçlü idim daha yüksek bir göreve de atayabilirdim. Ancak o dönemde Gaziantep bizim için önemliydi. Mahcup da olmadım. O tür bir duyumum olmadı. Çapkın, zaten çok parlak bir adamdı.' cevabını verdi.

Çapkın'ın avukatının 'Çapkın'ın FETÖ/PDY yapılanması ile ilgili herhangi bir iltisakını veya yakınlığını gördünüz mü?' sorusu üzerine Ağar, FETÖ'nün sadece darbe girişiminde bulunan bir terör örgütü olmadığını aynı zamanda casusluk faaliyetleri içinde Türkiye aleyhine çalışmalar yürüten bir örgüt olduğunu belirterek, 'Benim tanıdığım Hüseyin Çapkın, böyle alçaklıkları art arda sergileyen bir örgüte müzahir olacak bir yapıya sahip değil. Bizim polisimize, askerimize, çocuklarımıza kurşun atacak bir yapıya asla sahip olamaz.' ifadesini kullandı.

Tanık beyanlarının ardından, sanıklar taleplere ilişkin söz aldı.

Tutuklu sanık Hüseyin Çapkın söz alarak, itirafçı olan eski Güvenlik Şube Müdürü Yunus Dolar'ın beyanlarından bahsetti. Dolar'ın ifadesinde kendisiyle ilgili olarak FETÖ'cü emniyet müdürlerine karşı olduğunu söylediğini anlatan Çapkın, Dolar'ın itiraflarında, İstanbul'da görevli 141 emniyet müdürünün FETÖ'cü olduğunu söylediğini belirterek, bu isimlerin çoğunun kendisinden önce İstanbul'da görevlendirildiğini, bir kısmının da kendisi döneminde görevlendirildiğini kaydetti. Sanık Çapkın, İzmir'den getirdiği rütbeli personelin başarılı olduğunu sadece Nazmi Ardıç'ın başlarına bela olduğunu ifade ederek, 'İşte 10 taneden bir tane çürük çıktı.' dedi. Çapkın, önce tahliyesini ardından beraatini talep etti.

Mahkeme başkanının, 'Bu kadar çok FETÖ'cünün o dönem emniyette olmasını hiç fark etmediniz mi?' sorusu üzerine Çapkın, 'Bugünkü bilgilerin onda biri o gün bilinseydi, kesinlikle ifşa ederdik. Ancak o dönemde bunların FETÖ'cü oldukları bu şekliyle bilinmiyordu.' değerlendirmesini yaptı. Mahkeme başkanının HTS kayıtlarına ilişkin sorularına da cevap veren Çapkın, HTS kayıtlarında yer alan 20 Aralık 2013'te Amerika'dan gelen iki mesaj ile yapılan 20 saniyelik görüşmenin ise kızına ait olabileceğini öne sürdü.

Eski Vali Mutlu'dan 'Torun teşekkürü'

Tutuklu sanıklarından eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da söz alarak, duruşma arasında 40 günlük olan ilk torununu görme fırsatı yakaladığını dile getirip bu fırsatı verdiği için mahkeme başkanına teşekkür etti.

Sanık Mutlu, mahkemeye celse arası gelen evrakların kendi lehine olduğunu savunarak, 'FETÖ'ye iltisakı nedeniyle meslekten ihraç edilen ve 25 Aralık kumpas soruşturmasını yürüten eski savcı Muammer Akkaş, söz konusu dönemde görevimi yapmadığım gerekçesiyle hakkımda 'görevi kötüye kullanma' suçundan suç duyurusunda bulundu. Bununla ilgili olarak dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala, benimle ilgili şikayetin işleme konulmamasına karar vermiştir.' diye konuştu. Mutlu, söz konusu kararın 4 Ağustos 2014 tarihinde verildiğine dikkati çekerek, bir buçuk yıldır tutuklu olduğunu aktarıp tahliyesini talep etti.

Duruşma diğer sanıkların savunmalarıyla devam etti.

19.12.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Duruşma savcısı ara mütalaasında, eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Feyzullah Özcan ve Haluk Nadir'in tahliyesini talep etti.

Savcı Uğur Yaşar Güngör ara mütalaasını bildirdi. Savcı, sanıkların 15 Temmuz darbe teşebbüsü faaliyetleri içerisinde olduklarına, bu suçların failleriyle irtibatlarına veya bu suçlara iştiraklerine dair soyut değerlendirme dışında herhangi bir anlatıma rastlanmadığını belirtti. Savcı, bir kısım sanıkların FETÖ'nün üst yapılanmasında oldukları belirtilen bazı isimlerle telefon irtibatı tespit edildiğini de belirterek '(FETÖ) tabiri caizse her kapıyı güleryüzle çalmış, insanların güvenini kazanmak için azami gayret sarfetmiştir. sanıklar mülki idare amirliği görevinde bulunmuşlardır. Mülki idare amirliği görev sosyal ilişkiler bakımından önem arzeden bir kamu görevidir. Hal böyle olunca sanıkların bir kısmının FETÖ'nün çatı yapılanmasında yer aldıkları sonradan tespit edilen bazı isimlerle normal (gizliliği bulunmayan) hatlar üzerinden bir dönem irtibat kurmuş olmalarının örgüt üyeliği suçu yönünden yeterli delil görülmesinde isabet bulunmayacaktır' denildi.

Mütalaada, sanıklar eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Feyzullah Özcan ve Haluk Nadir'in tahliyesini talep edildi. Diğer tutuklu sanıklar Fatih Şahin, Murteza balcı, Erdal Çakır, Nurullah Çakır ve Yusuf Yavascan'in ise tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesi istendi. Mütalaada, iki sanık hakkındaki değerlendirme ise mahkemenin takdirine bırakıldı.

İTİRAFÇI EMNİYET MÜDÜRÜ TANIK OLDU

Davada, meslekten ihraç edilen ve 'itirafçı' olan eski Emniyet Müdürü Yunus Dolar, tanık olarak verdiği ifadede, '(İstanbul'da) Toplam 120'ye yakın 'sarı yıldızlı' dediğimiz müstakil müdür vardı. Bunlardan 75-80'i cemaattendi. Bunların tamamı Çapkın'ın döneminde gelmedi, önceden de gelenler vardı. Türkiye genelinde rütbelilerin yüzde 70'i, polis memurlarının da yüzde 50'den fazlası cemaatçiydi.' dedi.

Yunus Dolar (FETÖ'den ihraç edilen emniyet müdürü), 1992 yılında Polis Akademisi'nden mezun olduğunu, 13 yıl İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü'nde çalıştığını söyledi. Hüseyin Çapkın ve Hüseyin Avni Mutlu ile birlikte çalıştığını kaydeden tanık Dolar, '17-25 Aralık'tan sonra cemaatten ayrıldım. 2016 yılı Ağustos ayında etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanarak ifade verdim. İfademde cemaatin Hüseyin Çapkın'a devamlı bir şeyler yaptırmaya çalıştığını söylemiştim. 2010 yılında Ergenekon, Balyoz, MİT Müsteşarının ifadeye çağrılması, KCK gibi operasyonlar gündemdeydi. Operasyonu yapan şube müdürlerinin tamamı cemaatçi olduğu için emniyet müdürünü ikna etmeleri gerekiyordu' dedi.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya Ses Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlanan Yunus Dolar, tanık olarak ifade verdi.

Dolar, FETÖ ile küçük yaşlarda tanıştığını, Polis Akademisi'nden 1992'de mezun olduğunu belirterek, 17-25 Aralık operasyonlarının ardından örgütle irtibatını kestiğini öne sürdü.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde 2010-2014 yılları arasında şube müdürlüğü ve emniyet müdür yardımcılığı görevlerinde bulunduğunu dile getiren Dolar, sanıklar Mutlu ve Çapkın'ın FETÖ ile ilgisinin bulunmadığını, bulunması halinde bunu bilebileceğini iddia etti.

Tanık Dolar, şunları kaydetti:

'Türkiye çapında Ergenekon, Balyoz, MİT Müsteşarlığı konuları gündemdeydi. İstihbarat, TEM, Kaçakçılık Şube Müdürleri FETÖ'cü olduğu için emniyetten çok FETÖ'nün talimatlarıyla hareket ederlerdi. Operasyonlar için il emniyet müdürünün ikna edilmesi gerekiyordu. Erol Demirhan'ın laptopu olurdu. O laptop ile emniyet imamı ile irtibatlı olup, diğer şube müdürlerine 'Şunu söyleyeceksin, bunu söyleyeceksin.' derdi. 'Toplantılarda bizim istediğimiz gibi sonuç çıkacak.' dediğine şahidim. Çapkın, bu taleplerin adliyeden geldiğini düşünerek 'Hukuki çerçevede gereğini yapın.' diyordur herhalde. Böyle bir organizasyon karşısında bir kişinin farklı bir tepki göstermesi, farklı bir şekilde davranması mümkün değil. Şube müdürleri her şeyi kanun çerçevesinde yapıyor gösteriyorlardı.'

Hüseyin Çapkın'ın şube müdürleriyle haftada bir gün toplantı yaptığını söyleyen tanık Dolar, 'Bu toplantıya Ömer Köse, Yurt Atayün, Tufan Ergüder, Nazmi Ardıç, Mutlu Ekizoğlu, Erol Demirhan(eski emniyet müdürleri) katılırdı. Toplantılar öncesi Erol Demirhan, emniyet imamıyla bilgisayar üzerinden görüşür, daha sonra diğer şube müdürlerine 'İçerde sen şunu söyleyeceksin, sen bunu söyleyeceksin' diyerek görev dağılımı yapardı. Demirhan'ın yanındakilere hitaben 'Toplantıdan bizim istediğimiz gibi bir sonuç çıkacak' dediğine de ben bizzat şahidim. Toplantılarda ben yoktum. Hüseyin Bey bu taleplerin adliyeden geldiğini düşünerek, 'Hukuki çerçevede gereğini yapın' diyordu herhalde. Böyle bir organizasyon karşısında tek bir kişinin tepki vermesi de pek mümkün değil. Şube müdürleri her şeyi kanun çerçevesinde yapıyor gösteriyorlardı' diye konuştu.

'Rütbelilerin yüzde 70'i cemaatçiydi'

Çapkın'ın FETÖ'cü emniyet personellerinin baskılarına maruz kaldığını anlatan tanık Dolar, ifadesinde şunları söyledi:

'Çapkın ile Mutlu'nun isimleri sohbetlerde geçmedi, geçseydi bilirdim. Sayın müdürümüzün algısı belli bir çerçevede tutulmaya çalışılıyordu. Toplam 120'ye yakın 'sarı yıldızlı' dediğimiz müstakil müdür vardı. Bunlardan 75-80'i cemaattendi. Bunların tamamı Çapkın'ın döneminde gelmedi, önceden de gelenler vardı. Türkiye genelinde rütbelilerin yüzde 70'i, polis memurlarının da yüzde 50'sinden fazlası cemaatçiydi.'

FETÖ'nün kritik önem verdiği İstanbul, Ankara, İzmir gibi illere kendilerinden olan müdürlerin atanması için de özel gayret sarf ettiğini vurgulayan Dolar, Çapkın, başka yerde de olsa altında yine 'cemaatçi' polis ve memurların olacağını söyledi.

Örgüt mensubu müdürlerin, söz konusu dönemde PKK'ya yönelik operasyonlara çok istekli olmadıklarını anlatan Dolar, Oslo görüşmelerinden bir şekilde haberdar olduklarını, 'Biz mücadele ediyoruz. Onlar müzakere ediyor. Onlar müzakere ederse biz mücadele etmeyiz.' şeklinde bir tutumların olduğunu belirterek, 'Hüseyin Çapkın düz bir yurdum insandır. PKK ile mücadele edilmesi taraftarıydı. Bu yöndeki taleplerini istihbarat ve terör müdürlerine iletiyordu.' dedi.

DİĞER TANIKTAN MUTLU'YA SUÇLAMA

Duruşmada tanık olarak dinlenilen Halil Güneş ise İstanbul'da bir huzurevinde kaldığını anlatarak, 'Vali Hüseyin Avni Mutlu'nun ziyarete geldiği bir gün huzurevinde kalanlardan para toplandığını ve bunun Fetullahçılara gönderildiğini valiye söyledim. Bana 'Sus, kes sesini. Seni buradan gönderirler.' diyerek azarladı. Bu konuyla ilgili birçok kez farklı yerlere şikayette bulundum.' iddiasında bulundu.

Tanığın ifadesini üzerine söz alan sanık Hüseyin Avni Mutlu, 'İstanbul'da birçok huzurevimiz var. Sosyal hizmet kurumlarına ziyaretlere önem verdim. Kendim ve eşim ziyaretlerde bulunuyorduk. Halil Bey'in söylediklerine bir yorum getirmek istemiyorum. Ziyarete gittiğimizde göstermelik değil, saatlerce orada kalan, şarkılarına eşlik eden bir valiyim. Bir gönül valisi olmaya çalıştım. Halil Bey'in böyle bir iddiasına kayıtsız kalmam mümkün değil. Zannedersem yanlış bir hatırlama olmuştur. Zaten bu insanların çoğu parasız pulsuz gelip oraya sığınır. Nasıl olurda orada para toplanıp cemaate gönderilir?' dedi.

Duruşma, avukatların taleplerinin alınmasıyla devam etti.

ARA KARAR

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, savcının görüşü ile sanıklar ve avukatlarının taleplerinin alınmasının ardından mahkeme heyetince ara karar açıklandı.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Hüseyin Çapkın'ın oy çokluğuyla, eski Sancaktepe Kaymakamı Feyzullah Özcan, eski İstanbul Vali Yardımcısı Haluk Nadir ve eski İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Genel Sekreteri Yılmaz Kurt'un ise oy birliğiyle tahliyesine karar verdi.

Bu sanıklardan Çapkın'ın tahliye edilmesine mahkeme heyeti başkanı tarafından muhalefet şerhi konuldu. Kararı açıklarken konuşan başkan, Çapkın'ın tahliye edilmesi düşüncesinde olmadığını bildirdi. Diğer sanıkların tahliyesi ise oy birliğiyle karara bağlandı.

Mahkeme heyeti, tahliye edilen sanıklardan Çapkın hakkında, 'konuttan çıkmama', Özcan, Nadir ve Kurt hakkında ise 'yurt dışına çıkış yasağı'ndan oluşan adli kontrol tedbiri uygulanmasını da hükme bağladı.

HÜSEYİN AVNİ MUTLU'YA TAHLİYE YOK

Duruşma savcısının tahliye edilmesini istediği tutuklu sanıklardan eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun tahliye talebi de mahkeme heyeti tarafından oy çokluğuyla reddedildi. Üye hakim, 'Mutlu'nun yurt dışına çıkış yasağı uygulanarak tahliye edilmesi gerektiği' yönünde muhalefet şerhi kullandı.

Diğer 7 tutuklu sanığın bu hallerinin de devamına hükmeden mahkeme heyeti, duruşmayı sıralı gerçekleşmek üzere 8 ve 9 Şubat 2018 tarihine erteledi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianameye göre, tüm sanıkların 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme', 'TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme', 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme' suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ile 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor. Sanık Mutlu'nun arasında bulunduğu 8 sanığın ayrıca 'Terörizmin Finansmanı Kanununa muhalefet' 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapsi talep ediliyor.

Kimler yargılanıyor?

Haklarında dava açılan 15 ismin tamamı şöyle; İstanbul eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul eski Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, eski Mülkiye Başmüfettişi Gürkan Polat, İstanbul eski Vali Yardımcısı Haluk Nadir, eski Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Mürteza Balcı, Hakkari eski Valisi Necmettin Kalkan, Çorum eski Valisi Nurullah Çakır, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Genel Sekreteri Yılmaz Kurt, Şanlıurfa eski Valisi Yusuf Yavaşcan, Denizli eski Valisi Abdülkadir Demir, Muğla eski Valisi Fatih Şahin, Kadıköy eski Kaymakamı Birol Kurubal, Bağcılar eski Kaymakamı Erdal Çakır, Sancaktepe eski Kaymakamı Feyzullah Özcan, Pendik eski Kaymakamı Osman Tunç.

Paralel yapı-26 Temmuz (2016) 'İstanbul 15 sanık Mülkiye Yapılanması' davası
Paralel yapı-02 Mart (2016) 'Erzincan Ergenekon davasında kumpas' soruşturması

(24 Aralık 2017, 12:21)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=12048    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
64.656.946