Tam
EskidenYeniye
 

Gaziantep 36 sanıklı Darbe davası

Gaziantep'te, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine yönelik, 5. Zırhlı Tugay Komutanlığında yaşanan eylemlere ilişkin, aralarında eski tuğgeneral Murat Soysal'ın da yer aldığı 23'ü tutuklu 36 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

30.12.2017 13:54 Gaziantep'te, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine yönelik, 5. Zırhlı Tugay Komutanlığında yaşanan eylemlere ilişkin, aralarında eski tuğgeneral Murat Soysal'ın da yer aldığı 23'ü tutuklu 36 sanığın yargılanmasına devam edildi.

28.12.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Gaziantep'te Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine yönelik, 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nda yaşanan eylemlere ilişkin aralarında eski tuğgeneralin de yer aldığı 23'ü tutuklu 36 sanık, ikinci kez hakim karşısına çıktı.

8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan ağırlaştırılmış müebbet talep edilen, dönemin tugay komutanı eski tuğgeneral tutuklu sanık Murat Soysal'ın da aralarında bulunduğu 23'ü tutuklu 36 sanık ile avukatları katıldı.

Başbakanlık ile TBMM adına katılan avukatların da hazır bulunduğu duruşmada, hakkında ikinci kez iddianame hazırlanan tutuklu sanık eski yüzbaşı Fatih Kara, savunmasını yaptı.

Mahkeme Başkanı Melik Durmaz, Hikmet isimli kişinin, sanık hakkında 'Babası din adamıydı ve Zaman gazetesi bölge sorumlusuydu. Kendisi 2000 yılında bir gün eve alkollü gelmişti ve babasına Fetullah Gülen'in kendilerine içmelerini söylediğini, bunun günah olmadığını, gizlenmek için gerekli olduğunu söylemişti.' şeklindeki beyanını hatırlattı.

Sanık Kara, Hikmet isminde birini tanımadığını ve neden bu şekilde beyanda bulunduğunu bilmediğini öne sürdü.

Kışlaya dönerken köylülerden erik ve kavun almış

Duruşmaya da söz ala tanıklardan A.B. ise şu an 2. Ordu Komutanlığı'nda şoför olarak görev yaptığını belirterek, '15 Temmuz 2016'da 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nda görevliydim. Devlet büyüklerini korumak için zırhlı araç kullanıyorum. Olay günü aracım zırhlı olduğu için Murat Soysal beni istemişti. Sabah 07.00 gibi Kilis'e gittik, sonra Hatay'a geçtik. Oradan Soysal'ın eski bölük komutanlığı yaptığı karakola gittik. Daha sonra birkaç karakola daha gittik. Akşam 22.30-23.00 sıralarında, Soysal, araçta otururken koşarak, geldi ve hızlı şekilde çıktık. Bu sırada Soysal, köylünün birisinden erik, kavun gibi meyve aldı. Daha sonra acele bir şekilde çıkıp Kilis'e gittik.' diye konuştu.

Gece yarısından sonra Gülbaba Taburu'na girdiklerini ve Soysal'ın televizyon izlediğini aktaran A.B, şunları kaydetti:

'Uzaktan gördüğüm kadarıyla televizyonda son dakika haberleri geçiyordu, tanklar falan vardı. Sonra Gaziantep'e gelmek için yola çıktık. Soysal çok yavaş hızda gitmemi emretti. Saatte 20-30 kilometre hızla gidiyorduk. Telefon görüşmesi yapıyordu, sadece karşı tarafı dinliyordu, şaşkın gibi ifadeler sarf ediyordu.'

- 'Mola verdik'

Tanık A.B, ayrıca Soysal'ın Gaziantep'e bir an önce gitme gibi bir emri olmadığını dile getirdi.

İ.K. da halen muhabere uzman çavuş olarak görev yaptığını ifade ederek, '15 Temmuz 2016'da WhatsApp grubundan saat 23.15 gibi birlik komutanı Uğur Halaç (eski teğmen-tutuklu) tarafından teçhizatı kuşanıp kışlaya gelmemiz emredildi.' diye konuştu.

Bunun üzerine mahkeme başkanı, sanığın valiliği korumaya yönelik emrini hangi amaçla verdiğini sorması üzerine İ.K, 'Halaç'ın 'Allah bizi kışladan çıkarmaya nasip etmesin' diye bir duasını duymadım, tam tersini duydum.' yanıtını verdi.

Halaç ise tanığın beyanlarının gerçeği yansıtmadığını, saat konusunda da doğruları söylemediğini öne sürdü.

Tanığın söz konusu yazışmaların halen telefonumda durduğunu belirtmesi üzerine Başkan Durmaz, telefonu alıp sanık avukatını da çağırarak, mesajları inceledi.

Duruşmada, dönemin tugay komutan yardımcısı, Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanı Albay Burç Pekin, Ankara'dan Ses ve Görüntülü Bilişim Sitesi (SEGBİS) ile katılarak, tanık sıfatıyla dinlendi.

Albay Pekin, 15 Temmuz 2016'da saat 22.30'da hareket merkezinden arandığını ve saat 23.00-23.30'da tugaya giriş yaptığını anlattı.

Makamına uğradıktan sonra harekat merkezine indiğini ifade eden Pekin, 'Gelirken radyoda Başbakanın konuşmasını dinlemem ve devre arkadaşım dönemin İl Jandarma Alay Komutanı Şeref Çakmak ile konuşmamız sonrası kalkışmayı yapanların FETÖ olduğunu anlamıştım. Harekat merkezine gittiğimde kurmay başkanı Hakan Çınar (tutuklu), karargah şube müdürleri, tabur komutanlığına vekalet eden askerler ve komando tabur komutanı vardı. İçerisi çok kalabalıktı. Tartışıyorlardı, televizyon seyrediyorlardı. Masanın üzerinde harita açılmış, Kolluk Kuvvetlerini Toplumsal Olaylarda Destekleme (KOKTOD) planları vardı.' diye konuştu.

Mahkeme Başkanı Melik Durmaz'ın 'haritada ne vardı' sorusuna Pekin şöyle yanıt verdi:

'Mesela emniyetin olduğu yer daire içine alınmıştı. Oranın hangi birlik tarafından emniyete alınacağı konuşuluyordu. Sonra yine il jandarma komutanı ile görüştüm. Emri okuyup okumadığımı sordu. Ben baktığımı ve imzaların uygun olmadığını, darbenin usulsüz olduğunu, yasal olmadığını söyledim.' dedi.

Daha sonra Çınar'ı dışarı çağırdığını aktaran Albay Pekin, kendisine haritayı toplamasını, planlama yapılmaması gerektiğini, lüzumsuz arkadaşların buradan ayrılmasını ve kesinlikle askerin vatandaşla karşı karşıya gelmemesi gerektiğini söylediğini iletti.

Başkan Durmaz, 'subay olmanız nedeniyle askeri anlamında soruyorum, bu hazırlıklar normal midir?' diye sordu.

Pekin, 'Refleks olarak yapmış olabilir ancak haberler çıktıktan sonra böyle bir planlama yapılması uygun değildir. Çınar'ın iştirak etmek gibi bir niyeti olduğunu düşünmüyorum, kendisi sıkıyönetim emrinin imza kısmının uygun olmadığını söylemişti ancak çıkmak gibi niyetleri olsaydı, daha farklı olaylar yaşanabilirdi.' diye yanıtladı.

Başkan Durmaz'ın 'Tugayda yapılan hazırlıklar normal mi sizce, araçların hazırlanıp ön tarafa çekilmesi gibi' demesi üzerine Pekin, şunları aktardı:

'O araçların oraya çekilmesine gerek yoktu. Vatandaşın göreceği yere çekilmişti. Doğru bir uygulama değildir. Çekilmese daha iyi olurdu. Harekat olduğu zaman her taraftan gözlemleniyoruz, o nedenle buna gerek yoktu ancak personel yoklaması almak normaldir.'

Başkan Durmaz, 'Kamuflajlı, silahlı yoklama alınması normal midir?' sorusuna da Pekin, 'Hayır. Bu şekilde toplanmış olması doğru değildir. Askerin teçhizat almasına gerek yoktu, sadece hangi askerlerin kışlada olduğu ya da dışarıda olduğu yönünde bilgi olması yeterlidir. O gece şarjörlere mermi basarak, mühimmatın tanktan çıkarılması normal bir durum değildir. Tankların çalışmasını tasvip edemem, mühimmat basılmasına, uygun faaliyet diyemem. Bunlar bizim bilgimizde olan bir şey değildir.' diye yanıtladı.

KOKTOD hazırlığı için Valiliğin talebi olması gerektiğini ifade eden Pekin, ilerleyen saatlerde sözde sıkıyönetim emrini imha ettirdiğini kaydetti.

Pekin, harekat merkezinde televizyonun açık olduğunu ve sözde sıkıyönetim emrinin ortada olduğunu bu nedenle salondakilerin şüphelenmesi gerektiğini ekledi.

Duruşma, yarın diğer tanıkların dinlenmesiyle devam edecek.

29.12.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Gaziantep 8. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis talep edilen, dönemin tugay komutanı eski tuğgeneral Murat Soysal'ın da aralarında bulunduğu 23'ü tutuklu 36 sanık ile avukatları katıldı.

Başbakanlık ile TBMM adına katılan avukatların da hazır bulunduğu duruşmaya, dönemin İl Jandarma Komutanı emekli Albay Şeref Çakmak, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılarak, 'tanık' sıfatıyla dinlendi.

'Emrin usulsüz olduğu çok açıktı'

15 Temmuz 2016'da havalimanında görevdeyken saat 22.00'de harekat merkezine mesaj geldiğini öğrendiğini belirten Çakmak, şunları anlattı:

'Mesajın ne olduğunu sorduğumda 'sıkıyönetim emri' olduğunu söylediler. Nereden geldiğini ve imzaya bakılmasını söyledim. Genelkurmay'dan geldiğini ve altındaki imzada bir tuğgeneralin yer aldığını söylediler. Emrin usulsüz olduğu çok açıktı. Sıkıyönetimi kimin ilan edeceği kanunlarda açıktır. Emrin kanunsuz olduğunu anladım. Vali Bey'le, görüştükten sonra Murat Soysal'ı arayıp tugaya dönmesini ve tugaya hakim olmasını istedim. Kendisine kalkışmanın FETÖ tarafından yapılmış olabileceğini ve sözde emrin altındaki imzaya dikkat etmesini özellikle istedim.

Bu sırada 'sıkıyönetim komutanı' olduğundan haberim yoktu.'

Çakmak, Soysal'ın dışarıda olduğunu, henüz bir şey görmediğini ve gerekli incelemeyi yapacağını söylediğini anlatarak, sanığın aynı şeyleri tekrarladığını belirtti.

Mahkeme Başkanı Melik Durmaz'ın, 'Net bir eylem gördünüz mü?' sorusuna Çakmak, 'Sanık, kışlaya gelip beni arayacaktı ama bir türlü kışlaya gelmedi ve aramadı. Vali Bey de görüşmeye çalıştı ancak bir türlü görüşemedi.' diye yanıtladı.

Tutuklu sanık Murat Soysal, tanık beyanına karşı bir diyeceğinin olmadığını söyledi.

Tüm sanıkların dinlenmesinin ardından duruşma öncesi ifadesi alınan tanıkların beyanları okundu.

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, 15 Temmuz 2016 günü darbe girişiminden haberdar olduktan sonra saat 22.00 gibi sanık Murat Soysal'ı aradığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

'Nerede olduğunu sordum. Hatay'dan geldiğini söyledi. Ne olup bittiğini sorunca, 'Karargahtan bir talimat geldi, ona uyarım.' dedi. Ses tonu ve tarzı farklıydı. Eskisi gibi benimle saygılı konuşmuyordu. Bunun üzerine Adana Tümen Komutanı Osman Erbaş'ı arayıp, sanığın farklı konuştuğunu söyledim. O da 'sanığın Gaziantep'e hayra gelmediğini, sanığın Kilis'e gitmesinin hayra alamet olmadığını ve talimat aldığını söyleyerek, 'Engel olun, tugaya girmesin.' dedi. İlerleyen süreçte Şeref Albay'la görüştüm, o da darbe girişiminin FETÖ'cüler tarafından yapıldığını söyledi.

Çevik kuvvette toplandık. Sanık Murat Soysal, 01.45'te tugaya gelmiş. Öncesinde belediye araçlarını tugay önüne yığmıştık. Osman Paşa, 'Sanık Murat Soysal'ı gördüğünüz yerde öldürün, tugaya girerse sıkıntı çıkaracak.' dedi. Ben de özel harekat personeline 'Darbe girişimi yapmak suretiyle tugaydan tanklar çıkıp engelleri aşarsa sanığa ateş edin.' dedim.'

Tugaya arkadan girmiş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve diğer siyasilerin konuşmalarından sonra ortamın iyiye gitmeye başladığını anlatan Yerlikaya, 'Bu sırada sanık Murat Soysal, tugayın ön tarafından değil, arka tarafından bir yerden girmiş. Soysal, saat 02.00'den sonra ancak beni aradı, 'Milletimin emrindeyim.' dedi. Ben de 'Kendine yakışanı yaptın.' dedim. Sabah tekrar aradı ve merkez komutanlığınca kendisinin alınacağını belirterek, engellememi istedi. Ben de 'Adli bir soruşturma, benim yapabileceğim bir şey yok, gidip ifadeni ver, senin için iyi olur.' dedim. Beni darbe girişimi sırasında kimse aramadı. Sanık seyahat ediyor olsa bile tugaydan bir yardımcısına arattırabilirdi.' ifadelerini kullandı.

Tanık beyanlarının ardından Cumhuriyet Savcısı Cihat Öztürk, mütalaasını verdi.

Öztürk, adaletin tecellisi adına büyük bir özveriyle yürütülen kovuşturma aşamasında, 15 Temmuz 2016 gecesi başlayan 5. Zırhlı Tugay Komutanlığındaki fiillerle ilgili, olağanlık ve kurallara bağlılık tespiti için deneyimli ve bilgili bilirkişi heyeti oluşturularak ayrıntılı rapor hazırlanmasını isteyerek, tutuklu sanıklar Ergün G. ile Murat K'nin tahliyesine, diğer sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.

Duruşma, Salı günü devam edecek.

Paralel yapı-27 Mayıs (2017) 'Gaziantep 42 sanık TSK Yapılanması/Darbeye destek' davası

(30 Aralık 2017, 13:54)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=12084    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'ye 'La Casa de Papel' Darbesi

17.11.2021 10:44 Ankara'da, FETÖ soruşturması kapsamında Dışişleri Bakanlığında üst düzey görevli 53 örgüt mensubu ile bir 'mahrem imam', Dışişleri Bakanlığında aktif görev yaptığı anlaşılan bir Bylock kullanıcısından yola çıkılarak de..
Tamamı 15.11.2021

Şike Kumpası Yargısına dava

15.11.2021 15:27 İstanbul'da, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' kumpasında yer aldıkları gerekçesiyle 38 eski savcı ve hakim hakkında iddianame hazırlandı. 5 Kasım'daki gelişmeye g..
Tamamı 15.11.2021

Gülen'in Casuslarına 56 Yıl Hapis

15.11.2021 12:12 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesi sona erdi. Altaylı'ya..
Tamamı 15.11.2021

ABD Görevlisinin Hapsi Onandı

17.11.2021 11:12 İstanbul'da, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Nazmi Mete Cantürk'e 'FETÖ'ye yardım' suçundan verilen 5 yıl hapis cezası istinaf incelemesini tamamlayan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi tarafın..
Tamamı 17.11.2021

Balyoz kumpasında 'Taraf' davası

15.11.2021 13:46 İstanbul'da, yeniden görülen ve 7 sanık hariç beraat kararıyla sonuçlanan 'Balyoz Planı' davasında bazı sanıklara kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin haklarında dava açılan Taraf gazetesi yazarları Mehmet Baransu, Yasem..
Tamamı 17.11.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

17.11.2021 10:56 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 17.11.2021

Kuleli: Gülen ve Doktorları davası

15.11.2021 15:15 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) lideri Fetullah Gülen ile 11 askeri doktorun, Kuleli Askeri Lisesi'nde eğitim gören 33 öğrenci hakkında sahte sağlık kurulu raporları düzenleye..
Tamamı 15.11.2021

Zirve Katliamı: Fetö Kumpası davası

16.11.2021 12:18 Malatya'da, biri Alman 3 kişinin öldürüldüğü Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) çıkarları doğrultusunda yalan ifadeyle bazı kişilerin mağdur olmasına sebebiyet ..
Tamamı 16.11.2021

Darbede TRT İşgali davası

15.11.2021 15:23 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 15.11.2021

Ergenekon Yargısı Yargılanıyor

15.11.2021 12:53 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpas davalarından 'Ergenekon' davasına bakan 8 eski hakim ve savcının, 'suç uydurmak ve görevi kötüye kullanmak' suçlarından Yargıtay'da yargılanmalarına devam edildi. 1..
Tamamı 15.11.2021

Donanma Darbe davası

16.11.2021 12:14 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi. ..
Tamamı 16.11.2021

Balıkesir: 17 sanıklı Darbe davası

15.11.2021 13:22 Balıkesir'de, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimiyle ilgili açılan dava kapsamında 10'u tutuklu 17 sanığın yargılanmasına devam edildi. 3 Kasım'da Balıkesir 3. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya, tutuklu..
Tamamı 15.11.2021

Balıkesir: 6 sanıklı Darbe davası

15.11.2021 13:16 Balıkesir'de, Edremit ilçesindeki 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığında FETÖ'nün darbe girişimi gecesi yaşananlarla ilgili 3'ü tutuklu 6 sanığın yargılanmasına devam edildi. 11 Ekim'de Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkeme..
Tamamı 15.11.2021

İstanbul Üniversitesi Fetö davası

15.11.2021 14:08 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) İstanbul Üniversitesi'ndeki akademik yapılanmasına ilişkin aralarında eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanı Fatih Gürsul'un da bulunduğu 10 sanığın, ..
Tamamı 15.11.2021

FETÖ Medya Yapılanması davası

15.11.2021 14:01 İstanbul'da, daha önce karara bağlanan 25 sanıklı FETÖ medya yapılanması davasının, 8 sanık yönünden Yargıtayca bozulmasının ardından yeniden görülmesine devam edildi. 26 Ekim'de İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde y..
Tamamı 15.11.2021

Fetö MASAK Yapılanmasına 3 Hapis

15.11.2021 12:41 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) yapılanması kapsamında 8 sanığın yargılandığı davada 7 sanık için karar çıktı. 4 Kasım'da Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görül..
Tamamı 15.11.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
53.017.653