Tam
EskidenYeniye
 

Özel Kuvvetler Darbe davası

Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Gölbaşı'nda bulunan Özel Kuvvetler Komutanlığını (ÖKK) ele geçirme teşebbüsüyle ilgili 68 sanığın yargılandığı davaya devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

30.12.2017 18:57 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Gölbaşı'nda bulunan Özel Kuvvetler Komutanlığını (ÖKK) ele geçirme teşebbüsüyle ilgili 68 sanığın yargılandığı davaya devam edildi.

25.12.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki davaya sanıklar ve avukatları katıldı. Sanık yakınları da duruşmayı takip etti.

Duruşmada, önceki celsede çapraz sorgusu yapılamayan bazı sanıkların çapraz sorgusu yapıldı. Sanıklardan Şükrü Bülbül, hazır kıta nöbetinde nöbetçi amirlerin emri olmadan hareket etmelerinin mümkün olmadığını, nöbetçi amiri telefonla aradıklarını, amirin, 'Askerin emniyetini alın. Kesinlikle dışarı çıkmayın, beklemede kalın.' talimatı doğrultusunda hareket ettiklerini söyledi.

Bülbül, sanık Emrah Şentürk'ün soruları üzerine, yetkisi olmayan kimseye silah verilmediğini ve dışarıdaki özel kuvvet personelinin neden içeri alındığına ilişkin bilgisinin olmadığını belirterek, 'Gece 04.00 gibi dışarıdaki kişilere ateş emri verildi. Birileri bize komutanlarımıza ateş ettirmek istedi. Askerler, komutanlarımızın karşısına çıkarılmak istendi. Akıncı davasında yargılanan Raşit Öztürk'ün emrini dinlemiş olsak çok kan dökülürdü. Biz bu emre uymadık ve sabaha kadar orada kalan 38 askerin canına en ufak bir şey gelmesin diye uğraştık.' diye konuştu.

Tanık beyanları

Mahkeme heyeti, daha sonra tanıkları dinledi. ÖKK Okul Komutan Yardımcısı emekli Albay Mustafa Yılmaz Sayar, tanık olarak verdiği ifadede, olay günü 23.00 sularında telefonla birliğe çağrıldığını, saat 23.30'da Konya Yolu Üzümcü mevkisine geldiklerinde kışla ile Üzümcü arasındaki yola helikopterden ateş edildiğini gördüklerini anlattı.

Ateşin kesilmesiyle kışlanın nizamiyesine geçtiğini belirten Sayar, kendisi gibi kışlaya gelen bazı komutanlarla nizamiyeden içeri sokulmadıklarını belirterek, şunları söyledi:

'Dışarıdan hareket merkezi ve santrali arayarak içeride olanlar hakkında bilgi almaya çalıştık. Yaklaşık 1-1,5 saat içeri girmek için birinci bariyer çevresinde personeli iknaya uğraştık. Gece ÖKK'ya 2 helikopter geldi. Kısa süre sonra yoğun silah sesleri duyuldu. Helikopterlerden sonra 1-1,5 saat yine içeri girmek için uğraştık ama kabul etmediler. Bunun üzerine yürüyerek nizamiye bölgesine yaklaştık. Karanlıkta iki kişi, 'Durun, ateş edeceğiz' dediler. Yolun kenarına mevzilendik. Defalarca kendimizi tanıttık. Israrla 'Buradan gidin, yoksa sizi helikopterlere vurduracağız.' dediler. Bize hedef gözeterek ateş ettiler. Bunun üzerine tekrar 1. bariyer çevresine döndük. Orada toplanan kişi sayısı 40-50'yi bulmuştu. 3 grup halinde tertiplendik. 9-10 kişilik bir grubun batı istikametinden bölgeye yaklaşmasını, diğer grupların da doğu ve yol istikametinden nizamiyeye ulaşmasını kararlaştırdık. Saat 04.00'te bu faaliyet başladı. Saat 06.00-06.30 sularında İsmail Oğuz'un başından vurulduğunu duyduk. İki kişinin onu tahliye ettiğini gördüm. Sabah 07.00 sularında nizamiyeyle aramızda 40-50 metre kalmıştı. Bu saatlerde ikazlarla nizamiyedekilerin bir bölümü ellerini kaldırarak teslim oldu. Yere yattılar. Karşıdaki ateşler de kesildi. Daha sonra 40-50 kişilik grup nizamiye bölgesine girdi ve oradakileri etkisiz hale getirdiler. Ben ve 10-15 kişilik bir grup nizamiyenin kontrolü için görevlendirildik. Yerde yatan 14 kişi vardı. Silah ve mühimmatlarını ayırdık. İsminin Gökmen olduğunu öğrendiğim bordo bereli birini ölü gördüm. 12.00'ye kadar nizamiyenin kontrolünü sağladık. Daha sonra tugaya geçtim.'

'Tüm sorumluluğu üstüme alıyorum'

Sayar, nizamiyeden içeriye girmelerine müsaade etmeyen personeli iknaya çalışırken beyaz bir araç içinde Gökhan Mercan ve Ümit Muhtaçoğlu'nu gördüklerini belirtti. Bu kişilerin kışlada görevli olmadığını anlatan Sayar, 'Burada görevli değilsiniz, burada ne arıyorsunuz?' dedik. 'Çağrıldık, içeri gireceğiz.' karşılığını verdiler. Hangi sıfatla geldiklerini sorduğumuzda, 'Bize karışamazsınız.' dediler. Bu sırada Ümit Muhtaçoğlu, etrafındaki kişilerin arasından sıyrılarak Konya Yolu'na doğru koştu. Arkasından koşup yakaladık. Aracın yanında kontrol altına aldık.' dedi.

Bunun üzerine söz alan Muhtaçoğlu, İstanbul'da görevli olduğunu, bir arkadaşının düğünü için Ankara'da geldiğini, olay gecesi silahının istenmesi üzerine paniğe kapılarak kaçtığını söyledi.

Tanık Emre Hopa da sanıklardan Özgür Çiloğlu'nu, harp akademisinden tanıdığını belirterek, '15 Temmuz akşamı ona herhangi bir talimat vermedim. Tatbikatla ilgili bilgisi olup olmadığı konusunda aramızda WhatsApp üzerinden bir konuşma geçti. Ama ona herhangi bir talimatım olmadı. Talimat verme konumunda da değilim.' şeklinde konuştu.

Tanık Adnan Arıkan da 15 Temmuz'da sanık Süleyman Menteş'in aracını ödünç aldığını ve araçla Akıncı Üssüne gittiğini söyledi. Arıkan, 'Bu konudaki tüm sorumluluğu üstüme alıyorum. Benim yüzümden bu kişinin başına gelmeyen kalmadı. Aylardır vicdan azabı çekiyorum. Kız kardeşimin eşi Süleyman Menteş'in sorumluluğu yok. Ben de ne olduğunu bilmiyorum. Darbe girişiminin içinde olsam emanet arabayla gitmem. Taksi ile giderim.' dedi.

Tanık Albay Çağahan Yeğin de soru üzerine sanıklardan Ertuğrul Bozçal'ın darbeye karışıp karışmadığına ilişkin herhangi bir bilgiye sahip olmadığını söyledi.

Sanık Bekir Kurt, tanık Çağahan'a 'İdari tahkikat raporu hazırladınız. Nöbet yerlerinde darbeye karışan nöbetçi gördünüz mü?' diye sordu. Bu soruya karşılık Çağahan, 15 Temmuz'da nöbet listesindeki bazı nöbetçilerin değiştiğini tespit ettiklerini belirtti.

Sanıklardan Ömer Faruk Cavlazoğlu'nun, 'Benim talimatımla hareket edildiğine dair bir bulgunuz var mı?' sorusuna Çağahan, 'Hayır.' karşılığını verdi. Bunun üzerine Cavlazoğlu, 'İmzasız bir mülakat raporu yüzünden ailemden ayrı hapishanede yatıyorum.' dedi.

Sanık Fatih Rüştü Keten, 'Mehmet Ali Çelik ve Ümit Bak'ın listesinden dolayı tutukluyuz. Bu idari tahkikat raporuna da yansımış. Bu listeleri gördünüz mü?' sorusuna karşılık Çağahan, 'Aramada çıktığını duydum ama görmedim.' şeklinde savunma yaptı.

Duruşmada, önceki celselerde alınan savunmasında 14 Temmuz'da sonradan FETÖ mensubu olduklarını öğrendiği kişilerce alıkonulduğunu, tehdit edildiğini ve aynı günün gecesinde sanıklardan Mehmet Raydemir ve 'Halil' adlı kişiyle gittikleri Balgat'taki evde sanıklardan eski üsteğmen Serkan Ak'ı gördüğünü, daha sonra eve gelen iki kişiden 'komutan' diye hitap edilenin 'Yarın mesaiye gideceksiniz, (sanık) Ümit Bak albayınızı göreceksiniz.' dediğini savunan sanık Mehmet Koç'un babası tanık olarak dinlendi.

Baba Murat Koç, darbe girişiminden bir gün önce eşi ve çocuklarıyla tatilde olan oğlunun kendisini aradığını, ulaşamayınca 'Babam saat kaç olursa olsun beni beklesin' diye not bıraktığını, o sırada oğlunun komutanları tarafından Ankara'ya çağrıldığını düşündüğünü ifade etti.

Oğlunun gece 01.00-01.30 civarı geldiğini, heyecanlı olduğunu kaydeden Koç, oğlunun başına gelenlerden bahsettiğini aktardı. Koç, oğluna, 'Hiç kimse Türkiye Cumhuriyeti devletinden büyük değildir. Hiç kimse sana bir şey yapamaz' dediğini, sabahleyin Antalya'ya giderek torununu ve gelinini aldığını, ardından da oğlunu da alarak Safranbolu'ya geçtiklerini anlattı.

Koç, 'Darbe girişimini orada anladık. Oğlum, hain darbe girişiminin hiçbir aşamasında bulunmamaktadır. Bu işi FETÖ yaptı. Bunun ortaya çıkmasını istemiyorlar. Oğlum 15-17 Temmuz'da Karabük'teydi. Kesinlikle olaylara karışmamıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız 'Sokaklara çıkın' dediği an oğlum da çıktı. Zaten oğlumu tehdit edenler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacaktık. Oğlumun FETÖ/PDY yapılanmasıyla hiçbir ilgisi yok' diye konuştu.

Sanıklardan Serkan Ak, söz alarak, 'Sizin oğlunuzun iftirası yüzünden yargılanıyorum' iddiasında bulundu.

Oğlunun savunmasında, lisede okuduğu dönemde bazı üniversite öğrencilerinden ders aldığından bahsettiğinin anımsatılması üzerine Murat Koç, lisedeyken, trafik kazası geçirmesi dolayısıyla oğlunun bazı derslerinin zayıf olduğunu ve ucuz özel ders aldırmak istediğini, bu konuda komşusundan yardım istediğini anlattı.

Koç, 'Kurtuluş'ta, taşradan gelen fakir öğrenciler para karşılığı ders veriyorlarmış. 3 veya 4 gün, yarı yıl tatilinde gitti. Ben onların para karşılığında ders vereceğini zannediyordum.' diye konuştu.

'İsmail başçavuşun yüzüne bakarak söyle'

Duruşmada daha sonra olay tarihinde ÖKK icra subayı olan emekli Albay Mustafa Fırat Çelik'in beyanı alındı.

Çelik, olay akşamı darbe girişimini öğrenmelerinin ardından ÖKK'ya giderek içeriyle temas kurmaya çalıştıklarını, bulundukları yerle nizamiye arasında 500-600 metre mesafe olduğunu, diyafonla konuşmaya çalıştıklarını, ancak içeri girmelerine müsaade edilmediğini anlattı.

İçeriyi 15-16 defa aradığını, sanıklardan Ümit Bak'a 7-8 kez telefon açtığını, ancak kendisine cevap verilmediğini ifade eden Çelik, 'Zekai Paşa'nın emri olduğunu, kapıyı açmaları gerektiğini sık sık tekrarladık. Bu uyarıları diyafonla yaptık. 'Buradan gidin' denildiğini duydum.' dedi.

Darbe girişimi olduğunu saat 01.00 sıralarında anladıklarını, bunu beraber olduğu kişilerden bazılarının içeridekilere ilettiğini bildiğini kaydeden Çelik, 'Nizamiyeden yapılan atışlar uyarı mahiyetinde miydi, yoksa üzerinize mi yapılıyordu?' sorusu üzerine, o gece ÖKK'dan açılan kurşunla gazi olan İsmail Oğuz ile aynı grupta bulunduklarını, atışların üzerlerine geldiğini söyledi.

Sanıklardan Uğur Demirtaş'ın, 'O gece vurulmadan içeri girmeniz doğal mı?' sorusuna da Çelik, 'İsmail başçavuş burada. İstersen onun yüzüne bakarak söyle' karşılığını verdi.

Tanık Mahmut Sönmez de olay tarihinde ÖKK'da karargah hizmetlerinde astsubay olduğunu belirterek, darbe girişimi gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamalarını televizyondan öğrendiğini, aynı şubede görev yaptığı arkadaşını aradığını, onun da bir şey bilmediğini söylediğini anlattı.

Daha sonra bir arkadaşından telefon aldığını, arkadaşının 'Ömer Faruk Bozdemir albayın komutasına gireceğiz' dediğini, bunun üzerine eşi ve çocuklarıyla vedalaşarak şahsi aracıyla ayrıldığını, arkadaşını aldığını ve ÖKK'ya gittiklerini ifade eden Sönmez, 'Gece 03.00-04.00 sıralarıydı. Nizamiyeye doğru ulaştım. Orada kalabalık bir grup vardı. İçine karıştım. Komutanlarla yakınlaşarak, durum hakkında bilgi almaya çalıştım. O sırada atışlar devam ediyordu. Tekrar ayağa kalkıp, arabama giderken üç el silah ayağımın dibine düştü. Bütün personelimi su kanalına sevk ettim.' diye konuştu.

Sönmez, ÖKK'dan üç ayrı noktadan atış geldiğini, dürbünlü silahla atış yapıldığını, bu silahı sonradan bulduklarını anlatarak, olay günü ilerleyen saatlerde silah ve personel takviyesiyle ÖKK'ya girdiklerini, ateş eden kişilerin derdest edildiğini kaydetti.

Davaya yarın devam edilecek.

26.12.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanıklar ve avukatları ile gazi İsmail Oğuz, Başbakanlık, TBMM ve şehit Ömer Halisdemir'in yakınlarının da arasında bulunduğu bazı müdahillerin avukatları katıldı.

Sanık yakınlarının da takip ettiği duruşmada tanıkların beyanları alındı.

ÖKK Okul Komutanlığında görevli Albay Tan Dervişoğlu, 15 Temmuz 2016 gecesi oğlu hastalandığı için hastanede olduğunu, yaşanan hareketliliğin ardından ÖKK'ya gittiğini, nizamiyeden alınmadığını ve içeriye girmeye çalıştığını belirtti.

Mahkeme Başkan Bayram Kantık'ın, 'Nizamiye önündeyken içeriden kimseyle temas kurdunuz mu?' sorusu üzerine Dervişoğlu, şunları anlattı:

'Mihrali Atmaca ile görüştüm. Telefonda Mihrali'ye nizamiyedeki adamların onun adamı olup olmadığını, ne yaptıklarını sordum. O sırada hedef gözetilmeksizin, her taraftan ateş ediliyordu. Mihrali, 'Bana emir verdiler, komutanın emriyle Ümit Bak ve Mehmet Ali Çelik'i gözetim altına aldım' dedi. 'Komutan kim?' dediğimde de 'Zekai Paşa' yanıtını verdi. Bir başçavuşun vurulduğunu söyledi. Başlangıçta bir anlam veremedim. 'Neden vurdunuz? Manyak mısınız?' dedim. O da Semih Terzi'nin vurulduğunu ve başçavuşun Terzi'ye ateş ettiği için vurulduğunu anlattı. Terzi ve Ömer Halisdemir'in öldüğünü söyledi. Terzi'nin darbeci olduğunu söyledim, bana şaşkın bir şekilde 'Neler oluyor komutanım anlayamıyorum' tarzı şeyler söyledi. Komutanlık önüne geldiğimizde de bizi Mihrali Atmaca karşıladı.'

Başbakanlık Avukatı Alaaddin Varol'un, 'Darbe girişiminden önce size, ÖKK'ya terör saldırısı olacağı ya da tatbikat yapılacağı söylendi mi?' sorusuna Dervişoğlu, 'Hayır, öyle bir bildirim almadık.' cevabını verdi.

Avukat Varol, darbe girişimi sırasında ÖKK Karargahına giremediklerini belirten Dervişoğlu'na, 'O akşam siz içeri giremezken başkaları içeri girdi mi?' diye sordu. Dervişoğlu, 'Kamera görüntüleri ve personel ifadelerine göre silahlı, tam teçhizatlı ve özel araçlarıyla giren personel olduğunu öğrendik. Biz gelmeden girmişler. O akşam tüm ülkede olduğu gibi karargahta da korkunç bir karmaşa vardı.' dedi.

Varol, davanın bazı sanıklarının, 'Zekai Aksakallı, (darbe girişimine katılan) herkesin öldürülmesi talimatını verdi.' şeklinde beyanda bulunduğunu hatırlatarak, Dervişoğlu'na 'İsteseniz içeri girdiğinizde herkesi öldürebilir miydiniz?' sorusunu yöneltti.

Dervişoğlu da bu soruya, 'O şekilde bir emir verilmiş olsaydı ya da böyle bir şey yapılmak istenilseydi onları engelleyecek bir şey yoktu. Oradaki personel son derece itidalli davrandı ve sadece derdest etti.' karşılığını verdi.

Duruşmaya tanık beyanlarıyla devam edildi.

27.12.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanıklar ve avukatları ile gazi İsmail Oğuz, Başbakanlık, TBMM ve şehit Ömer Halisdemir'in yakınlarının da arasında bulunduğu bazı müdahillerin avukatları katıldı.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde tanık olarak dinlenen Albay Ümit Koçak, darbe girişimi sırasında ÖKK'da nöbetçi amir olarak görev yaptığını anlattı. Hareketlilik üzerine odasına gittiği sanıklardan Harekat Şube Müdürü eski kurmay albay Ümit Bak'ın kendisine terör saldırısından bahsettiğini söyleyen Koçak, bir süre sonra o dönem ÖKK komutanı olan Korgeneral Zekai Aksakallı'nın telefonla arayarak, 'Nöbetçi heyetinden güvendiğin adamları al. İçeride hainler olabilir. Dikkatli ol.' dediğini ve nizamiye kapılarının kapatılması emrini verdiğini belirtti. Koçak, ardından Aksakallı'nın emir astsubayının bir tim ile zırhlı araç istediğini dile getirdi.

İlerleyen saatlerde Aksakallı'ya gönderdikleri timin helikopterden açılan ateşle vurulduğunu ve yaralılar olduğunu öğrendiklerini aktaran Koçak, bu bilgiyi Ümit Bak ile paylaştığını belirterek, 'Saat 24.00 sularında Bak'ın yanına çıktığımda bana bir emir okudu. Emirde silahlı kuvvetlerin yönetime el koyduğu, Zekai Aksakallı'nın görevden alındığı ve Semih Terzi'nin ÖKK'nin başına atandığı belirtiliyordu.' dedi.

Bir süre sonra Harekat Merkezi'ne geçtiklerini anlatan Koçak, şöyle devam etti:

'Harekat Merkezinde Albay Ümit Bak, Zekai Aksakallı ile telefonla görüştü. Konuşma normal başladı, sonra emri okudu ve tartışmaya başladılar. Ümit Bak, 'Ben elimdeki emre bakarım. Bu emre uyulacak.' dedi ve telefonu sert bir şekilde kapattı. Nedim Şahin ve Muzaffer Han, silahlarını bana doğrultmuşlardı. Bu sırada Mehmet Ali Çelik, 'Herkes tarafını ve yerini belli etsin.' dedi. Aksakallı, tekrar Ümit Bak ile görüşmek istedi. Bak görüşmeyi kabul etmedi. Bana, 'Komutan seninle konuşmak istiyor.' dediler. Telefona doğru yöneldiğim sırada Nedim Şahin silahını gösterdi. Bunun üzerine telefona gelemediğimi komutana iletmelerini istedim. Bu sırada Nedim Şahin, hiddetle telefonu açan başçavuşun yanına gitti. Elinden telefonu aldı ve kapattı.

Bir süre sonra aşağıya indik. Volkan Vural Bal bana 'Ne yapacağız?' diye sordu. Ben de 'Sabaha kadar sağ kalacağız. Bu işe karışanları tespit edip sabah bizimkiler geldiğinde yakalanmalarını sağlayacağız.' dedim. Kameralardan birliğin çevresinde kimler olduğunu tespit için uğraştık. Nizamiyede telefonumuza cevap veren Başçavuş Fatih Uysal'a, 'Seni kim görevlendirdi?' diye sordum. Uysal, kendisini Ümit Bak'ın görevlendirdiğini söyledi. Uysal'dan nizamiyeye gelecek personele ateş etmemelerini istedim. 'Ben burada nöbetçi subayım. Emir komuta bende. Kimseyi tanımam.' karşılığını verdi.'

'İçeri gir yoksa vurulursun'

Ümit Koçak, helikopter sesi duyduklarını ve Semih Terzi'nin geldiğini anladıklarını belirterek, 'Kameraları o tarafa ayarladık. Terzi'nin gelişini görmedik ama çatışmayı gördük. Bu sırada bir kişiyi gördüm. Bu kişinin tabur komutanlarından Fatih Şahin olduğunu fark ettim. Bana 'Komutanım içeri gir, yoksa vurulursun.' dedi. Ben bunu tehdit olarak algıladım.' diye konuştu.

Semih Terzi'nin vurulduğunu öğrendiklerini ve bunu üstleriyle paylaştıklarını anlatan Koçak, bir süre sonra Muzaffer Han ile Şenol Soylu'nun hiçbir şey olmamış gibi kamera merkezine girdiğini, onları içeride tuttuğunu, bu sırada kameralardan Ümit Bak ile Mehmet Ali Çelik'i elleri başının üstünde komutanlık katından inerken gördüklerini anlattı.

Bu kişilerin dışarıdaki ağaçlık alana götürüldüğünü ifade eden Koçak, 'Pencereye yaklaşan birini gördük. Bu kişi Mihrali Atmaca'ydı. 'Birini öldürdük. Geri kalan personeli yakaladık.' dedi. Tüm nöbetçi heyeti arayarak aşağıya inmelerini sağladık. Kontrol artık bizdeydi.' diye konuştu.

Bunun üzerine söz alan sanık Ümit Bak, Zekai Aksakallı'nın 'Semih Terzi hariç hiçbir general içeri alınmayacak' talimatı verip vermediğini sordu. Koçak, 'Hayır' karşılığını verince Bak, 'Aksakallı sana, Semih Terzi hariç generaller dahil kimse içeriye alınmayacak emri verdi. Bu emri odamın önünde bana tebliğ etmediniz mi? Ben bunu bugün söylemiyorum, 16 Temmuz'daki ifademde söyledim' dedi. Koçak ise bu iddayı yalanlayarak, 'Komutanın emri net. Generaller dahil içeri kimse alınmayacak emrini verdi.' dedi.

Sanıklardan Uğur Demirtaş birçok kişinin 15 Temmuz'da nöbet değiştirdiği için şüphe altında kaldığını belirterek, Koçak'a o gece kendi nöbetini mi tuttuğu sorusunu yöneltti. Koçak, 'Kendi nöbetimdi. Sadece nöbet listesi taslak halindeyken bir personel değişim istedi. Tarihi bile bilmeden değiştirin dedim' karşılığını verince salonda uğultular yükseldi. Bunun üzerine mahkeme başkanı, 'Salonu boşaltırım. Burası kahvehane değil' uyarısında bulundu.

'Halisdemir ile 8 kez görüştük'

Mahkemenin tanık olarak dinlediği Makbul Uluğ da Zekai Aksakallı'nın emir astsubayı olarak görev yaptığını belirtti. Darbe girişimi sırasında Genelkurmay'dan Mahir Eser'in arayıp 'Doğru taraftaysan komutanımıza sahip çık' dediğini, bunun üzerine görüştüğü Aksakallı'nın 'Beni almaya çalıştılar ama ben kurtuldum.' dediğini, görüşmenin ardından komutanın yanına gittiğini ve sabaha kadar Aksakallı'nın güvenliği sağlayıp telefon görüşmelerine yardımcı olduğunu söyledi.

Uluğ, soru üzerine Aksakallı'nın Ümit Bak ve Mehmet Ali Çelik ile görüştüğünü, bu kişilerin Aksakallı'ya, 'Genelkurmay'dan emir geldi. ÖKK komutanı Semih Terzi oldu. Emirleri ondan alacağız.' dediğini aktardı.

Makbul Uluğ, Ömer Halisdemir ile 8 kez görüştüklerini, ilk olarak Halisdemir'in Aksakallı'yı aradığını dile getirdi. Soru üzerine Aksakallı'nın 16 Temmuz'da saat 10.30 sularında karargaha geldiğini belirten Uluğ, komutanın neden daha erken bir saatte kışlaya gitmediği sorulunca, MİT müsteşarlığından zırhlı araç istediklerini, araç gelir gelmez kışlaya geçtiklerini belirtti.

Aksakallı'nın kamera kayıtlarını inceleyip incelemediğine ilişkin sorusunu da Uluğ, 'Direkt olarak incelemedi. Gelir gelmez incelemediğini biliyorum' diye cevapladı.

Tanık Savaş Karakuş ta özel hava alayı ve muhafız alayına malzeme taşınmasıyla ilgili bildiklerini anlattı.

Beyanların ardından talepleri dinlenen sanıklar, tahliye ve beraat istedi. Daha sonra mütalaasını açıklayan duruşma savcısı 4 sanığın tahliyesini talep etti.

Duruşmaya verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar Alperen Berat Durmuş, Ertuğrul Bozçal, Sedat Soysal, Selçuk Sert, Emrah Şentürk, Mehmet Kuşçu, Ömer Faruk Cavlazoğlu, Mehmet Koç, Yıldıray Yılmaz, Gürbüz Türk ve Raşit Özdilek'in adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere tahliyelerine hükmetti.

Tutuklu diğer sanıkların bu halinin devamına karar veren heyet, davayı 12-13 ve 14 Mart 2018'de görülmek üzere erteledi.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-16 Aralık (2016) 'Ankara 69 sanık ÖKK Darbe Yapılanması' davası

(30 Aralık 2017, 18:57)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=12100    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

ABD Görevlisi Cantürk davası

25.07.2020 11:46 İstanbul'da, ABD Başkonsolosluğu'nun güvenlik biriminde çalışan Nazmi Mete Cantürk'ün eşi ve kızıyla birlikte Silahlı terör örgütüne üye olma suçundan yargılandığı davaya devam edildi. Mütalaasını açıklayan savcı Cantü..
Tamamı 25.7.2020

Welt Muhabiri Yücel'e Hapis

25.07.2020 13:03 İstanbul'da, Alman Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel'in 'terör örgütü propagandası yapmak' ile 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek' suçlarından yargılandığı dava karara bağlandı. 16 Temmuz'da İstanbul 32. Ağır ..
Tamamı 25.7.2020

FETÖ kılcallarına inen yol: Ankesör

25.07.2020 14:21 FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından prensip edindiği gizlilik ilkesi, gözaltına alınan bir mahrem askerin itiraflarıyla başlanan "ankesör" operasyonlarıyla açığa çıkarıldı. 14 Temmuz'da basına yans..
Tamamı 25.7.2020

Futbolda Şike davası

25.07.2020 12:12 İstanbul'da, Yargıtay 5. Ceza Dairesinin, aralarında eski Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, eski Fenerbahçe yöneticisi Şekip Mosturoğlu'nun da aralarında bulunduğu 36 sanık hak..
Tamamı 25.7.2020

Jandarma: Darbeye 121 Müebbet

04.07.2020 13:29 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 245 sanıklı dava sona erdi. 86 kişi 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan ağırla..
Tamamı 4.7.2020

CHP'li Oğuz'a Fetö'den Hapis

04.07.2020 14:53 İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye olduğu iddiasıyla hakkında dava açılan ve görevden uzaklaştırılan eski Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz'un yargılandığı dava sona erdi. 19.06.2020 GÜNKÜ DURUŞ..
Tamamı 4.7.2020

Balıkesir: Darbeye 1 Müebbet

04.07.2020 14:05 Balıkesir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili eski Bandırma 6. Ana Jet Üssü Komutanı hava pilot tuğgeneral Mustafa Rüştü Çelenk'in de yargılandığı dava sona erdi. 1 Temmuz'da Balı..
Tamamı 4.7.2020

Büyükada davasında 3 Hapis

04.07.2020 14:21 İstanbul'da, Büyükada'da 5 Temmuz 2017 tarihinde yaptıkları toplantıya ilişkin insan hakları örgütlerinin temsilcisi 11 sanığın 'Silahlı terör örgütüne üye olma' ve 'Silahlı terör örgütüne yardım etme' suçlarından yarg..
Tamamı 4.7.2020

Yargıtay İyidil'in Beraatini Bozdu

04.07.2020 16:24 Ankara'da, Yargıtay 16. Ceza Dairesi, İyidil ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski tümgeneral Hamza Koçyiğit, eski tuğgeneral Lütfi İhsan Yanıkoğlu, beraat eden sanıklar eski korgeneral Abdullah B..
Tamamı 4.7.2020

Kastamonu: Müebbet Onandı

04.07.2020 15:42 Kastamonu'da, 15 Temmuz darbe girişiminde sözde 'yurtta sulh konseyi' atama listesinde Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanı ve İçişleri Bakanlığı Müsteşarı olarak görevlendirilen eski Kastamonu Jandarma Bölge ..
Tamamı 4.7.2020

Şırnak: Müebbet Gerekçesi

04.07.2020 15:36 Şırnak'ta, FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili Adana'da görülen davada ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan eski Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanlığı Harekat ve Eğitim Şube Müdürü binbaşı Hasan Bilgin'in ör..
Tamamı 4.7.2020

Mersin: Müebbetler Onandı

04.07.2020 15:20 Mersin'de, 15 Temmuz'daki darbe girişimi katıldıkları suçlamasıyla yargılanan eski Akdeniz Bölge Komutanı Nejat Atilla Demirhan ve 4 sanığa verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi'nc..
Tamamı 4.7.2020

Futbolda Şike Kumpası davası

04.07.2020 14:37 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'Futbolda şike soruşturması'nda kumpas iddialarına ilişkin haklarında dava açılan 4'ü tutuklu 107 sanığın yargılanmasına devam edildi. 01.07.2020 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞA..
Tamamı 4.7.2020

7 Şubat MİT Kumpası davası

04.07.2020 14:26 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı açıktan giriştiği ilk operasyon olarak tanımlanan ve MİT Başkanı Hakan Fidan'ın da aralarında bulunduğu bazı kamu görevlilerinin ifad..
Tamamı 4.7.2020

Karlov suikastı davası

04.07.2020 12:44 Ankara'da, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, o sırada görevde olmayan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ..
Tamamı 4.7.2020

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

04.07.2020 1 7:04 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar..
Tamamı 4.7.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
44.630.815