Tam
EskidenYeniye
 

Flaş!!! Ankara 7. Ağır Ceza: Kaçmaz yargılansın

Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz aleyhindeki delilleri incelemeyi tamamladı ve yeterli görerek hakkında son kovuşturmanın açılmasına, ´görevi kötüye kullanma´ ve ´hazırlık soruşturmasının gizliliğini ihlal´ suçlarından yargılanmasına karar verdi. Kaçmaz, adli suçlara ilişkin 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası talebiyle ve birinci sınıf hakim olduğu için Yargıtay 4. Ceza Dairesi´nde yargılanacak.

Önceki haber title=Sonraki haber

FLAŞ!!! Ankara 7. Ağır Ceza: Kaçmaz yargılansın

Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz aleyhindeki delilleri incelemeyi tamamladı ve yeterli görerek hakkında son kovuşturmanın açılmasına, ´görevi kötüye kullanma´ ve ´hazırlık soruşturmasının gizliliğini ihlal´ suçlarından yargılanmasına karar verdi. Kaçmaz, adli suçlara ilişkin 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası talebiyle ve birinci sınıf hakim olduğu için Yargıtay 4. Ceza Dairesi´nde yargılanacak.

Çeteyle işbirliğinden şüphelenilen savcı arkadaşını dinlendiği konusunda uyardı

Adalet Bakanlığı, 9 Kasım 2009 tarihinde ihraç isteminde bulunduğu Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hakim Osman Kaçmaz hakkında fezleke hazırlayarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı´na göndermiş, Başsavcılığın hazırladığı iddianame de Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi´nce kabul edilmişti. İddianame ekinde sunulan Kaçmaz aleyhindeki delilleri inceleyen 7. Ağır Ceza, delilleri yeterli görerek kovuşturmanın yapılmasına dair kararını bugün açıkladı. Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz hakkında, görevi kötüye kullanma ve hazırlık soruşturmasının gizliliğini ihlal suçlarından kovuşturma açılmasına karar verdi. Mahkemenin kararı, Kaçmaz´a avukatı Baykal Doğan aracılığıyla tebliğ edildi. Doğan, görevi kötüye kullanma suçunun müvekkilinin izinli olduğu dönemde, görevine 2 saat erken başlamış gibi göstermesi; hazırlık soruşturmasının gizliliğini ihlal suçunun ise Kocaeli Başsavcısını telefonla arayarak, dinlendiğini söylemesi iddialarına dayandırıldığını kaydetti. Müvekkilinin görevine zamanında başladığını savunan avukat Doğan, Kocaeli Başsavcısının da dinlenmediğinin ortaya çıktığını ileri sürdü. Doğan, Savunmalarımız dikkate alınmamış. Mahkeme son sözü Yargıtay´ın söylemesini uygun görmüş dedi. Osman Kaçmaz, birinci sınıf hakim olduğu için yargılama Yargıtay´ın ilgili ceza dairesinde yapılacak. ( AA)

Ciddi suçlamalar

Mahkeme Başkanı hakkındaki soruşturma evrakında ciddi suçlamalar bulunuyordu. Kaçmaz´ın mesai saatleri içerisinde adliyede bulunmayarak, hakim karşısına çıkarılamayan sanık M.K.´nin bir gün nezarette kalmasına sebep olarak hürriyeti tahdit suçunu işlediği iddia ediliyordu. Yıllık izindeyken İstanbul Atatürk Havalimanı´nda bulunmasına rağmen, aynı gün akşam saatlerinde Ankara´da bulunuyormuş gibi elektronik imzasıyla göreve başlamaya dair resmi evrak hazırlatarak evrakta sahtecilik suçunu işlediği öne sürülüyordu. Kaçmaz´ın Okyanus Operasyonu sırasında dinlenen ve hakkındaki soruşturma devam eden Konya eski başsavcısı Mehmet Fatih Özdemir´in dinlendiği yönünde uyarılması için telefonda bilgi verdiği de dinlemelere takılmıştı. Kaçmaz´ın izinli raporlu veya sevkli olmadığı halde ayrı ayrı tarihli duruşmalara 4 gün boyunca katılmadığı mesai saatleri içerisinde de şehir dışına gittiği kaydediliyordu. Kaçmaz´ın eski Yargıtay üyesi ve HSYK Başkan Vekili Fehmi Ulusoy´un suç işlemek için örgüt kurmak iddiasıyla tutuklu akrabaları Mehmet Kurt ile örgüte üye olmak ve rüşvet vermek suçlarından tutuklu yeğeni İbrahim Uygaç´ın tahliyesiyle ilgili ricası üzerine ´ilgilenme´ sözü verdiği ve sanıkların 2 gün sonra tahliye edildiği de iddialar arasındaydı.

Kaçmaz´a bir kötü haber de MİT´ten: Somut delilleri esas alması gerekenlerin iddiaları kamuoyuna yansıtmasına üzüldük

Öte yandan, MİT de, dün Kaçmaz´ın İzzet Karadağ adlı eski bir suçluya istihbaratçı kimliği verildiği yönündeki iddiasının mesnetsiz olduğunu açıkladı. Kaçmaz´ın basına yansıyan beyanları ile gündeme gelen İzzet Karadağ´ın kurum tarafından tanınmadığı belirtilen açıklamada şöyle denildi: Bu itibarla anılana MİT kimliği verilmesi gibi teamül dışı uygulamada bulunulması mümkün değildir. Kendisini kurum ile bağlantılı göstererek çıkar sağlama girişimleri sıkça karşılaşılan vakalardır. Hal böyle iken, mesnetsiz iddia ve şayiaların özellikle somut delilleri esas alması gereken şahıs ve kurumlarca doğru kabul edilerek kamuoyuna yansıtılması üzüntü vericidir. Osman Kaçmaz, Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi´ne yaptığı savunmada, İzzet Karadağ isimli MİT görevlisinin kendisini tuzağa düşürmeye çalıştığını iddia etmişti.

Osman Kaçmaz: MİT´in açıklaması dehşet verici

17 Aralık 2009: Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT)´nın yaptığı, ´İzzet Karadağ´ın tanınmadığı ve MİT kimliği verilmediği´ açıklamasıyla ilgili olarak, ´Yaptığım suç duyurusunda MİT Müsteşarlığı veya bu kurumla ilişkisi bulunan herhangi bir kamu görevlisi suçlanmamıştır. Soruşturmanın tarafı olmamıza rağmen bu iddiaların mesnetsiz iddia ve şayia olduğuna dair herhangi bir bilgi tarafımızda bulunmamaktadır´ dedi. Kaçmaz, MİT Müsteşarlığının dünkü açıklaması üzerine yazılı bir açıklama yaptı. ´MİT´in açıklamasının dehşet verici olduğunu´ savunan Kaçmaz, ´(Açıklama), bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti devletinde, kişilerin hukuki güvenliklerinin ne hale geldiğinin en açık göstergesidir. Adeta kral çıplak açıklamasıdır´ ifadesini kullandı. Kaçmaz, şunları kaydetti: ´Kamuoyunun doğru bilgilenmesi için, ancak soruşturmanın gizliliğine halel getirmemek adına bazı açıklamalarda bulunmak istiyorum. Kamuoyunca bilinmelidir ki, yaptığım suç duyurusunda MİT Müsteşarlığı veya bu kurumla ilişkisi bulunan herhangi bir kamu görevlisi suçlanmamıştır. Soruşturmanın tarafı olmamıza rağmen bu iddiaların mesnetsiz iddia ve şayia olduğuna dair herhangi bir bilgi tarafımızda bulunmamaktadır. Hal böyleyken, soruşturma sonucu beklenilmeksizin, adeta savunma refleksiyle iddialarımızı bu şekilde değerlendirmeleri, soruşturmanın gizliliğini ihlal ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs niteliğindedir. Buna ilişkin suç duyurusu çalışmaları devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin sorumlu bir kurumu olan MİT Müsteşarlığının bu tür kamuoyunu yanıltma ve suç teşkil edebilecek açıklamalar yapmak yerine asıl görevi, yargı görevini yapan kurumlara olayın aydınlatılması ve gerçeğin ortaya çıkarılması için gereken çalışmaları yaparak, yardımcı olmaktır. Ayrıca ülkemizde demokrasinin ve hukuk devleti ilkesinin kökleşmesi adına bu hususta tüm sivil toplum ve basın kuruluşlarını, gerekli hassasiyeti göstermeleri için göreve davet ediyorum.´ ( AA)

(16 Aralık 2009, 17:24), son güncel.: (17 Aralık 2009)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Kaçmaz hakkında Adalet Bakanlığı´nın başvurusuyla dava açılması manşetlerimiz

Osman Kaçmaz´la ilgili tüm manşetlerimiz

Kontrgerilla´nın yargıdaki örgütlenmesi

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=1212    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'ye 'La Casa de Papel' Darbesi

17.11.2021 10:44 Ankara'da, FETÖ soruşturması kapsamında Dışişleri Bakanlığında üst düzey görevli 53 örgüt mensubu ile bir 'mahrem imam', Dışişleri Bakanlığında aktif görev yaptığı anlaşılan bir Bylock kullanıcısından yola çıkılarak de..
Tamamı 15.11.2021

Şike Kumpası Yargısına dava

15.11.2021 15:27 İstanbul'da, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' kumpasında yer aldıkları gerekçesiyle 38 eski savcı ve hakim hakkında iddianame hazırlandı. 5 Kasım'daki gelişmeye g..
Tamamı 15.11.2021

Gülen'in Casuslarına 56 Yıl Hapis

15.11.2021 12:12 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesi sona erdi. Altaylı'ya..
Tamamı 15.11.2021

ABD Görevlisinin Hapsi Onandı

17.11.2021 11:12 İstanbul'da, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Nazmi Mete Cantürk'e 'FETÖ'ye yardım' suçundan verilen 5 yıl hapis cezası istinaf incelemesini tamamlayan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi tarafın..
Tamamı 17.11.2021

Balyoz kumpasında 'Taraf' davası

15.11.2021 13:46 İstanbul'da, yeniden görülen ve 7 sanık hariç beraat kararıyla sonuçlanan 'Balyoz Planı' davasında bazı sanıklara kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin haklarında dava açılan Taraf gazetesi yazarları Mehmet Baransu, Yasem..
Tamamı 17.11.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

17.11.2021 10:56 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 17.11.2021

Kuleli: Gülen ve Doktorları davası

15.11.2021 15:15 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) lideri Fetullah Gülen ile 11 askeri doktorun, Kuleli Askeri Lisesi'nde eğitim gören 33 öğrenci hakkında sahte sağlık kurulu raporları düzenleye..
Tamamı 15.11.2021

Zirve Katliamı: Fetö Kumpası davası

16.11.2021 12:18 Malatya'da, biri Alman 3 kişinin öldürüldüğü Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) çıkarları doğrultusunda yalan ifadeyle bazı kişilerin mağdur olmasına sebebiyet ..
Tamamı 16.11.2021

Darbede TRT İşgali davası

15.11.2021 15:23 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 15.11.2021

Ergenekon Yargısı Yargılanıyor

15.11.2021 12:53 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpas davalarından 'Ergenekon' davasına bakan 8 eski hakim ve savcının, 'suç uydurmak ve görevi kötüye kullanmak' suçlarından Yargıtay'da yargılanmalarına devam edildi. 1..
Tamamı 15.11.2021

Donanma Darbe davası

16.11.2021 12:14 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi. ..
Tamamı 16.11.2021

Balıkesir: 17 sanıklı Darbe davası

15.11.2021 13:22 Balıkesir'de, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimiyle ilgili açılan dava kapsamında 10'u tutuklu 17 sanığın yargılanmasına devam edildi. 3 Kasım'da Balıkesir 3. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya, tutuklu..
Tamamı 15.11.2021

Balıkesir: 6 sanıklı Darbe davası

15.11.2021 13:16 Balıkesir'de, Edremit ilçesindeki 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığında FETÖ'nün darbe girişimi gecesi yaşananlarla ilgili 3'ü tutuklu 6 sanığın yargılanmasına devam edildi. 11 Ekim'de Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkeme..
Tamamı 15.11.2021

İstanbul Üniversitesi Fetö davası

15.11.2021 14:08 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) İstanbul Üniversitesi'ndeki akademik yapılanmasına ilişkin aralarında eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanı Fatih Gürsul'un da bulunduğu 10 sanığın, ..
Tamamı 15.11.2021

FETÖ Medya Yapılanması davası

15.11.2021 14:01 İstanbul'da, daha önce karara bağlanan 25 sanıklı FETÖ medya yapılanması davasının, 8 sanık yönünden Yargıtayca bozulmasının ardından yeniden görülmesine devam edildi. 26 Ekim'de İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde y..
Tamamı 15.11.2021

Fetö MASAK Yapılanmasına 3 Hapis

15.11.2021 12:41 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) yapılanması kapsamında 8 sanığın yargılandığı davada 7 sanık için karar çıktı. 4 Kasım'da Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görül..
Tamamı 15.11.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
53.040.377