Tam
EskidenYeniye
 

Denizli 64 sanıklı Darbe davası

Denizli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında açılan, aralarında eski Denizli Garnizon ve 11. Komando Tugay Komutanı tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır'ın da bulunduğu 40'ı tutuklu 64 sanığın yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

06.01.2018 14:08 Denizli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında açılan, aralarında eski Denizli Garnizon ve 11. Komando Tugay Komutanı tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır'ın da bulunduğu 40'ı tutuklu 64 sanığın yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.

02.01.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesince Denizli Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki Turan Bahadır Salonu'nda görülen davanın 7. duruşmasına, sanık, sanık avukatları ile yakınları katıldı.

Sanık avukatları, esas hakkındaki mütalaaya karşı hazırladıkları yazılı savunmalarını mahkemeye sunarken, tutuklu sanık Özbakır'ın avukatı Bayram Ali Yıldız, müvekkilinin anayasayı ihlal sayılabilecek hiçbir eyleminin bulunmadığını, suçun maddi ve manevi unsurlarının oluşmadığını belirterek, darbeye teşebbüsle yargılanamayacağını iddia etti.

Savunma yapan Özbakır da kalkışmada bulunan cuntanın somut iradesinin sıkıyönetim atama listesinde somutlaştığını, sıkıyönetim komutanı olarak kendisinin görevlendirilmesinin iki yönünün olduğunu öne sürdü.

Özbakır, şu savunmayı yaptı:

'Benim komutan sıfatıyla askeriyenin içerisinde yapım, görüşüm gayet açıktır ve nettir. Siyasi iktidarın Ortadoğu politikaları sebebiyle ülkemin ve insanlarının zarar göreceği hususunda zaman zaman görüşlerimi dile getiririm. Hatta albaylığım döneminde bir daha darbe olmaması için kurmay personelin sosyoloji dalında eğitim görmesini başlattım. Benim görüşümden dolayı sıkıyönetim emrine ismimi yazarak tugayı harekete geçirmek istediklerini düşündüm. Takviye kuvvet listesi olarak gönderilen sıkıyönetim emrine ismimi koymayarak bu sefer de farklı bir yöntem kullandıklarını düşündüm.'

Komandolara suçlama

Kendisine yönelik suçlamaları kabul etmeyen Özbakır, Söke'de bulunan komando birliğindeki personelin psikolojik sorunları olduğunu öne sürerek, 'Birlikte yer alan askerler uyuşturucu kullanan, sorunlu askerler. Bu askerler komando vasfının dahi taşımıyor. Örgüte müzahir olsam, darbeci olsam bu askerleri niçin Ankara'ya götüreyim.' diye konuştu.

'Tugayın Çardak Hava Limanı'na gitmesi eyleminin darbeye destek değil, darbe karşıtı olarak değerlendirilmesi' gerektiğine işaret eden Özbakır, 'Sıkıyönetim emrinin icra edileceği endişesi ve kuşkusu taşıdığım için personeli Çardak Havalimanı'na yönlendirdim. Darbeci olsaydım 45 dakikada her yeri yerle bir ederdim. Hiçbir rütbeli personel benden kanunsuz emir aldığını söylememiştir. Birliğim Çardak Havalimanının emniyetini almaya gitti. Mülki amirin oluruyla hareket ettim.' ifadelerini kullandı.

Mahkeme başkanının '15 Temmuz öncesi ve 15 Temmuz'daki faaliyetlerinin bu kadar tesadüf olamayacağı'nın belirtilmesi üzerine Özbakır, 'Eğitim faaliyetini bildirmeme nedenim, Denetleme Başkanlığı'na gidecek rapordan dolayı eğitim faaliyetimizin sekteye uğrayacağı düşüncesidir. Ege Ordu Komutanlığının eğitimden haberi vardı, kendileri ile istişare yaptım.' dedi.

Duruşmaya Başbakanlık avukatları tarafından esasa ilişkin beyan dilekçesi sunuldu. Dilekçede yer alan beyanlarda 15 Temmuz gecesi tatbikata çıkan askerlerin, tatbikattan daha fazla mühimmat ile yola çıktıkları detayı dikkat çekti.

'Eğitim için gereğinden fazla olan mühimmat ve yiyecek ile Çardak Hava Meydan Komutanlığına doğru yola çıkmışlardır'

Başbakanlık avukatı tarafından mahkemeye sunulan esasa ilişkin beyan dilekçesinde, '15 Temmuz 2016 akşamı planlananın aksine İstanbul ve Ankara'da daha erken saatlerde harekete geçilmesi nedeniyle, Denizli'den destek amaçlı gidecek olan birlik acele şekilde hazırlanarak, yanlarında bir eğitim için gereğinden fazla olan mühimmat ve yiyecek ile saat 23.00 -00.00 civarı toplam 517 askeri personel 41 askeri araçla Çardak Hava Meydan Komutanlığına doğru yola çıkmışlardır. Bu saat itibari ile ülkede bir karışıklığın olduğu haberleri yayılmaya başlamış ve bunu planlanan sözde intikal eğitimi, askeri personel tarafından sorgulanmış ve normal bir intikal eğitimi olmadığına ilişkin şüpheden uzak kanı oluşmasına rağmen sözde eğitime devam edilmiştir. İstanbul ve Ankara'da meydana gelen olayları gerek sosyal medya aracılığı ile anlık paylaşımlardan ya da yakınlarının araması sonucu öğrendikleri, böylece silahlı kuvvetlerinin içindeki FETÖ yapılanmasının darbe girişimi içerisinde olduğunu bilemeyecek durumda oldukları kesinlikle kabul edilemez. Bu nedenle evvela Çardak'a intikal sonra da Ankara'ya intikal için verilen gayri yasal emirlere uyulması, kolluk kuvvetlerine direnilmesi, teslim olunmaması gibi konusu açıkça suç teşkil eden emirlerin Anayasa'nın 137. maddesi gereğince yerine getirilmemesi gerekirken, kanunsuz emirler doğrultusunda hareket edilmesi hukuken hiçbir şekilde koruma altına alınamaz' denildi.

'Örgüte ait kuruluşlardan özellikle uzak durmuştur'

Beyanda yer alan diğer bir detay ise sanıkların örgütün talimatı ile örgüte ait bankalardan ve okullardan uzak tutulduğuna yer verilerek 'MASAK raporundaki Bank Asya Katılım Bankasında hesapları bulunmayan sanıkların da TSK'daki yapılanma gereği tedbir mahiyetinde bulunabileceği, gözden kaçırılmamalıdır. Sanıklar örgütün talimatı üzerine örgüte aidiyetliklerini gizlemek amacıyla örgüte ait kuruluşlardan özellikle uzak durmuştur. Örgütün bütün güç merkezlerine ulaşma amacı için özellikle asker kişiler kendilerini gizleyerek bu yapılanmadan uzak durdukları görüntüsünü vermek adına bankalarından, okullarından, gizli haberleşme araçlarından ve yapılanma ile ilgili her türlü kurum ve kuruluşlardan uzak durmuş, tabiri caizse önlerinden dahi geçmemiştir. Sanıkların bunlardan uzak durmuş olmaları örgüt yapılanmasının içerisinde yer almadıkları anlamına kesinlikle gelmemektedir. Bizatihi asker kişiler için örgüt kuruluşlardan uzak durmak kuralına uymak zorunluluktur' ifadeleri de yer aldı.

03.01.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesince Denizli Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki Turan Bahadır Salonu'nda görülen davanın 7. duruşmasına, sanık, sanık avukatları ile yakınları katıldı.

Sanık ve avukatların esas hakkındaki mütalaaya ilişkin savunmalarını yapmaya devam ettiği duruşmada, tutuklu sanıklardan eski üsteğmen Ali Zor, tugaydan hareket anına kadar darbeye teşebbüs fiili ile ilgili bilgi sahibi olmadığını ileri sürdü. Kalkışma hakkında ilk bilgiyi havaalanına varmadan 5-10 dakika önce öğrendiğini ancak emin olamadığını bildiren Zor, 'Askeri havaalanına konuşlandırıldım. Saat 06.00'da subaylarla toplantı yapıldı. Eğitimin bittiğini düşünürken Kurmay Başkanı Fahrettin Demir, bana bir bölge gösterdi ve 'Bölüğünle buraya mevzilen, gelen olursa ateş edin.' dedi. Ben bölgeye gittim ama mevzilenmedim. Benim bölüğümde 31 er ve erbaş vardı. Daha sonra nizamiyede kolluk kuvvetlerine teslim olmak iradesi gösterip teslim oldum.' diye konuştu.

Tutuklu sanıklardan eski üsteğmen Rafet Parlatan da intikalde kol komutanı olarak görev yaptığını, tatbikatın yapılmasında rolünün ve görevinin olmadığını belirtti.

Çardak Hava Meydan Komutanlığında hangarlar bölgesine konuşlandırıldıklarını kaydeden Parlatan, iki G3 şarjör teslim edilmesine rağmen bu şarjörle uygunsuz AK 47 model silahlarının olduğunu bildirdi.

İntikal sırasında araç şoförü İsmail C'nin bir anda direksiyona yumruk attığını hatırlatan sanık Parlatan, 'Askerin bu tavrını görünce araç kasasındaki askerlerin güvenliği tehlikede olduğu için onu uyardım. 'Darbe yaptılarsa sana ne, sen aracını kullan' diye ikaz ettim. Mütalaada belirtildiği gibi 'Darbe yaptılarsa şahane olmuş' ifadesini kabul etmiyorum.' dedi.

Tutuklu sanıklardan eski üsteğmen Oğuz Ay, kalkışma ile ilgili bilgiyi saat 04.00 sıralarında kuleler bölgesinde iken aldığını, öncesinde hiç haberinin olmadığını savundu. Kışladan saat 00.20'de çıktığını, havaalanına saat 02.30 sıralarında gelmiş olabileceğini kaydeden Ay, şöyle konuştu:

'Nizamiyede albay Erol Akman, 'Askerini buraya indir ve yerleştir' dedi. Ben bu emri yerine getirmedim, emri anlamadım. Denizli'ye dönüyor muyuz diye düşündüm, birliğimi alıp hangarlar bölgesine döndüm. Fahrettin bana 'Askerlerini indir ve sıraya geçir' dedi. Tabur komutanı Yüzbaşı Celil Basikar'ın yanına gittim. Bölükte yer alan kol komutanı teğmen Muhammet Ekinci'de mühimmat vardı. Celil yüzbaşı 'Muhammet mühimmat dağıtmasın.' dedi. Bunu dönüp sorduğumda dağıtmadığını, askerler de almadığını söylediler. Verilen emirleri askeri emirler olarak anladım, konusu suç teşkil eden hiçbir emri yerine getirmedim.'

Tutuklu sanıklardan eski üsteğmen Şevket Hamdi Akkaya da intikal sırasında iki adet G3 şarjör verildiğini kendilerinde ise AK 47 silah olduğunu ve bunların uyuşmadığını anlattığı savunmasında, 'Araç lastiğinin patlamasından dolayı 2 saat sonra Hava Meydan Komutanlığına vardık, diğer birliklerle karşılaşmadık. Sabah saat 06.00'da toplantıya katıldım. Toplantıda bulunduğumuz yerden ayrılmamıza ilişkin tepkimizi dile getirdik. Eğitim öncesinde bu tatbikatın kalkışmaya teşebbüse destek amacıyla düzenlendiğini bilmiyordum.' dedi.

04.01.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesince Denizli Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki Turan Bahadır Salonu'nda görülen davanın 7. duruşmasına, sanık, sanık avukatları ile yakınları katıldı.

Sanık ve avukatların esas hakkındaki mütalaaya ilişkin savunmalarını yapmaya devam ettiği duruşmada, tutuklu sanıklardan eski teğmen Muhammet Ekinci'nin avukatı, müvekkilinin eşinde ByLock çıktığı iddiasıyla ilgili olarak, müvekkilinin eşi ile 2015 Mart ayında tanıştığını ve daha sonra evlendiklerini, eşinin 2014 Ağustos ile 2015 Ocak arasında ByLock kayıtlarının bulunduğunu, müvekkilinin bundan sorumlu tutulamayacağını söyledi. Ekinci'nin avukatı, katalog evliliği iddiası ile ilgili olarak tanık Ö.T'nin örgütten 2015 Ocak'ta ayrıldığını belirttiğini, müvekkili ile eşinin 2015 Mart'ta tanışmalarından dolayı tanığın bu evlilikten bilgi sahibi olmasının mümkün olmadığını savundu.

Sanık Muhammet Ekinci de Söke'de görev yaptığını ve Denizli'de katıldığı eğitimde kol komutanı olduğunu, kendisine bağlı 13 askerin bulunduğunu söyledi.

Bölüğün mühimmat sorumlusu olduğunu ve üzerinde HK 33 piyade tüfeği ile 1 şarjörün bulunduğunu ifade eden Ekinci, şunları söyledi:

'Bölük komutanı Oğuz A, 'Kollarınızı araca bindirin, beni takip edin' dedi. 'Nereye gidiyoruz?' dedim, 'Ben de bilmiyorum, Kurmay Başkanı Yarbay Fahrettin Demir emir verdi, onu takip edeceğiz' dedi. 30 asker ve dört araçla kule binasına gittik. Kule içerisinde görevli 2 meteoroloji memuru, tanık olarak verdikleri ifadede, içeriye giren üç askeri personelin apronun ışıklarını sorduğunu, teğmen olarak gördükleri kişinin silahının kurma kolu çektiğini söylediler. Daha sonra oradaki sivil memur onları apron yerine itfaiye binasına götürdü. Kuleden sonra üç binada ayrı ayrı duraklama yapıldı. En son binada Ali A. kapıyı kırdı, ben de içeride ne var diye başımı uzatıp baktım. Orada karşılaştığımız sivil bir kişi 'Işıklar yanmayacak' dedi, Fahrettin Demir de 'Yanacak' dedi. Sivil kişi, 'Ben buranın amiriyim, yanmayacak' dedi. Bu kişinin yanında mavi üniformalı kişi de vardı, karanlıkta polis olup olmadığını tam bilmiyorum. O da 'Mantıklı olun, buradan uzaklaşın' dedi. Fahrettin Demir ile tartıştılar. O aşamada dahi Fahrettin'in yapmış olduğu işlerin kanunsuz olduğunun farkına varmadım. Tartışmadan sonra Fahrettin Demir telefonla görüştü. 'Kaymakam burada' veya 'Bağlayın' gibi sözler sarf etti. O zaman o sivil kişinin kaymakam olduğunu tahmin ettim.'

Tugaydan çıktığı sırada kendisini cep telefonundan arayan bir arkadaşının İstanbul'da Boğaziçi Köprüsü'nün askerler tarafından kapatıldığını, polislerin silahının alındığını söylediğini anlatan Ekinci, 'Yolda seyir halinde iken internetten haberlere baktım. Kuleye giren kişi ben değilim. Sivil memurlar kuleye giren kişinin teğmen olduğunu söylemişlerdir. Hücum yeleği giyildiğinden üsteğmenin rütbesindeki bir yıldız görünmemiştir.' savunmasını yaptı.

Eski kurmay başkanı Fahrettin Demir'in sivil kıyafetlerle havaalanından firar etmesini gördüğünü anlatan Ekinci, kendisinden 200 metre uzakta gördüğü Demir'in poşette bulduğu üniformasını habercisine teslim ettiğini kaydetti.

Tutuksuz yargılanan sanıklardan eski teğmen Mehmet A, sıkıyönetim ilan edildiğini Çardak Hava Meydan Komutanlığında öğrendiğini ve bölük komutanını bilgilendirdiğini söyledi.

Erol Akman'ın 'Hiçbir şekilde askerlerinize siyasi görüşünüzü belirtecek konuşma yapmayın, yerinizde bekleyin' dediğini dile getiren Mehmet A, 'Erol albay Ankara'ya gideceğimizi söyledi. Ankara'da çıkan kargaşaları önlemek amacıyla götürülmek istendiğimizi, devlet tarafından sıkıyönetim ilan edildiğini düşündüm. Tabur Komutanı Yüzbaşı Celil B'nin kendi birliği ile oradan ayrıldığını gördüğüm anda işin vahametini anladım. Fahrettin yarbayın habercisi geldi, 'Komutan seni çağırıyor' dedi. Benim ne işim varmış dedim, çağırmasına anlam veremedim. Yanına gittiğimde 'Benimle Ankara'ya gelir misin?' diye sordu. Ben 'gelmiyorum' deyince Muhammet Ekinci'yi çağırdı, ona da aynısını söyledi.' diye konuştu.

'Halkın üzerine sürün geçin arabayı'

Tutuklu sanıklardan Vedat Somer de kıdemli başçavuş rütbesiyle unsur komutanı olarak görev aldığı intikalde askeri havaalanı yerine yanlışlıkla sivil havaalanına gittiklerini belirterek, şunları kaydetti:

'Havaalanı girişinde halk önümüzü kesti. 'Asker kışlaya' diye bağırıyorlardı. Aracıma bir sivil bayan bindi, 'Siz FETÖ'nün köpekleri misiniz?' dedi. Kol komutanım, binbaşı Ertuğrul Y'yi aradı, cevap vermedi. Kol komutanı 'Biz buraya eğitim için gelmedik mi, kafama sıkacağım şimdi' dedi. Araçtan indim, halka darbeci olmadığımızı söyledim. Sonra kurmay başkanı Fahrettin Demir'in numarasını alarak aradım, 'Halkın üzerine sürün geçin arabayı, geçemiyor musunuz yahu' dedi. 'Ben bu emri dinlemiyorum' dedim. O zaman 'Havaya ateş edin' dedi. 'Sen ne dediğini biliyor musun, senin emrini dinlemiyorum' dedim. Sonra araç şoförüne aracı stop etmesi emrini verdim. Halk bizim hareket etmediğimizi anlayıp bize destek verdi, alkışladı. Daha sonra jandarmaya teslim olduk.'

05.01.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesince Denizli Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki Turan Bahadır Salonu'nda görülen davanın 7. duruşmasına, sanık, sanık avukatları ile yakınları katıldı.

Sanık ve avukatların esas hakkındaki mütalaaya ilişkin savunmalarını yaptığı duruşmada, tutuklu sanıklardan eski astsubay kıdemli çavuş Yusuf A, planlanan üç günlük eğitimde Çardak Havaalanı'na motorlu intikalde aslında görevli olmadığını, birliğinde nöbetçi olduğu halde tabur komutanının araçların arızalanabileceği düşüncesiyle kendisini intikale dahil ettiğini söyledi.

Tutuklu sanık eski astsubay başçavuş Güner K. da 11. Komando Tugay Komutanlığı Lojistik Destek Ulaştırma Bölüğünde görevli olduğunu belirterek, 'Çardak Havaalanı girişinde siviller önümüzü kesti ve içeri girişimize izin vermediler. Denizli yönüne doğru geri dönüş yaptık. Fazla gitmeden sivil halk yine önümüze geçip gitmemizi engelledi. Bu şekilde bekledik, herhangi kimseye yönelik bir eylemimiz olmadı.' diye savunma yaptı.

Sanıkların esas hakkındaki mütalaasının tamamlanmasının ardından mahkeme heyeti duruşmayı 9 Ocak'a erteledi.

DAVA

Denizli Cumhuriyet Başsavcılığınca, 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya, TBMM ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek ve FETÖ'ye üye olmak' suçlarından açılan davada, aralarında eski Denizli Garnizon ve 11. Komando Tugay Komutanı tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır'ın da bulunduğu 40'ı tutuklu 64 sanık hakkında, Türk Ceza ve Terörle Mücadele kanunlarının ilgili maddeleri gereğince üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor.

Denizli 11. Komando Tugay Komutanlığı ile Söke'de bulunan 11. Komando Tugay Komutanlığından 550 asker, 15 Temmuz akşamı 'motorlu intikal eğitimi' adıyla Ankara'ya uçakla nakledilmek üzere olan Çardak Havaalanı'na gitmişti.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'Denizli 64 sanık Darbe Yapılanması' davası

(06 Ocak 2018, 14:08)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=12125    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Hakim-Savcı Eşe 7-8 Yıl Hapis

18.04.2020 13:06 Gaziantep'te, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik davada eski savcı M.A.O.E'ye 8 yıl 9 ay, karısı eski hakim E.E.E'ye de 7 yıl 6 ay hapis kararının gerekçesinde, çiftin örgüt üyelerini yargı kurumlarına yerleştir..
Tamamı 18.4.2020

Balıkesir 5 sanıklı Darbe davası

18.04.2020 12:59 Balıkesir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili davada eski üst düzey komutanların da aralarında bulunduğu biri 5 sanığın yargılanmasına devam edildi. 3 Nisan'da Balıkesir 2. Ağır C..
Tamamı 18.4.2020

Darbede Alçak Uçuş davası

18.04.2020 12:51 Balıkesir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde Balıkesir 9'uncu Ana Jet Üs Komutanlığından havalanan F-16 ile İstanbul üzerinde alçak uçuş yapan eski pilot üsteğmen Aykut Yüce'ni..
Tamamı 18.4.2020

Karlov suikastı davası

18.04.2020 12:46 Ankara'da, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a yönelik 19 Aralık 2016'da düzenlenen suikastla ilgili aralarında FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen'in de bulunduğu 28 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. 31 ..
Tamamı 18.4.2020

7 Şubat iddianamesine kabul

28.03.2020 12:18 İstanbul'da, Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün Türkiye Cumhuriyeti Hükumetine yönelik ilk darbe girişimi olduğu tespit edilen 7 Şubat 2012'de gerçekleştirilen MİT kumpasına ilişkin 14'ü tutukl..
Tamamı 28.3.2020

Kaşıkçı cinayetine 20 sanıklı dava

28.03.2020 12:14 İstanbul'da, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturma sonucunda, 20 sanık hakkında iddianame düzenlenerek kamu davası açıldı. 25 Mart'taki gelişmeye göre, Washington Post yazarı Suud..
Tamamı 28.3.2020

Denizli: 1 Müebbet 32 Hapis Gerekçesi

28.03.2020 11:40 Denizli'de, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin davada ilk derece ve bölge adliye mahkemesinin verdiği beraat kararları Yargıtay 16. Ceza Dairesince bozulan 33 sanığın yeniden yargılandığı davada, anayasal düzeni ihlal e..
Tamamı 28.3.2020

Fetö yöneticisi 16 sanığa 135 yıl hapis

29.03.2020 20:39 Adana, Ankara, Antalya, Gaziantep ve İstanbul'da görülen Fetö davalarında bazıları örgütte yönetici konumunda görev yapan 16 sanığa toplam 135 yıl hapis cezası verildi. İşte kronolojik sıralamaya göre o davalarda yaşan..
Tamamı 29.3.2020

Kars: Darbeye 6 Hapis

28.03.2020 12:34 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) darbe girişimine karıştıkları iddiasıyla 11 sanıktan 6'sına 14 ile 20 yıl arası hapis cezaları verildi. 20 Mart'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Pa..
Tamamı 28.3.2020

Efkan Ala'nın kaçırılması darbe davası

28.03.2020 10:45 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın kaçırılma teşebbüsüne ilişkin eski astsubay Süleyman Menteş'in yargılandığı dava, sanık ve müşteki ..
Tamamı 28.3.2020

Akıncı Üssü Darbe davası

28.03.2020 11:21 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. 09.03.2020 GÜNK..
Tamamı 28.3.2020

Muhafız Alayı Darbe davası

28.03.2020 11:33 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayındaki eylemlere ilişkin, aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulund..
Tamamı 28.3.2020

Alçak Uçuşa Müebbet Talebi

28.03.2020 11:37 Balıkesir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde Balıkesir 9'uncu Ana Jet Üs Komutanlığından havalanan F-16 ile İstanbul üzerinde alçak uçuş yapan eski pilot üsteğmen Aykut Yüce ha..
Tamamı 28.3.2020

ABD Görevlisi Topuz'a 15 Yıl Talebi

28.03.2020 12:05 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile iltisaklı eski polis müdürleri ve askerlerin yanı sıra firari eski savcı Zekeriya Öz'le irtibatı tespit edildiği iddiasıyla tutuklanan ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu gö..
Tamamı 28.3.2020

İzmir 145 sanıklı Darbe davası

28.03.2020 12:27 İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin davadan dosyaları ayrılan 3'ü tutuklu 145 sanığın yargılanmasına devam edildi. 18 Mart'ta İzmir 20. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuk..
Tamamı 28.3.2020

Gülen'in sağ kolu Bekmezci davası

29.03.2020 11:25 İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nde (FETÖ) sözde 'kadim abi, irşatçı' olarak nitelendirilen ve hakkında 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan dava açılan Yusuf Bekmezci hakim karşısına çıktı. 9 Mart..
Tamamı 29.3.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
43.222.272