Tam
EskidenYeniye
 

Akıncı Üssü Darbe davası

Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı belirlenen Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 486 kişinin yargılandığı davanın görülmesine sanık savunmalarıyla devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

06.01.2018 13:23 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı belirlenen Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 486 kişinin yargılandığı davanın görülmesine sanık savunmalarıyla devam edildi.

02.01.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya, şehit yakınları ve gaziler ile taraf avukatları katıldı.

Kayseri'den kalkıp Akıncı'ya gelen ve darbe girişimi gecesi uçuş yapan, 12. Hava Ulaştırma Üs Komutanlığı 221. Filo'da görevli 'Gören' uçağının ikinci pilotu sanık eski üsteğmen Mehmet Kaya, savunmasında, filo komutanının test kapsamlı bir uçuş yapılacağını söylediğini, saat 15.58'de kalkıp, saat 16.46'da Akıncı'ya iniş yaptıklarını söyledi.

Kaya, iniş yaptıktan sonra Akıncı'nın harekat komutanı Ahmet Özçetin'in kendilerinin yanına gelip 141. Filo'da dinlenebileceklerini söyleyip ayrıldığını, burada bir süre bekledikten sonra kalkış yapacaklarının bildirilmesi üzerine, 'Gören' ekibi olarak Olgun Acuce ve Mustafa İlleez'in de binmesinin ardından havalandıklarını anlattı.

Gölbaşı'na gittiklerini, buradaki Özel Kuvvetler Komutanlığına terör saldırısı olacağını düşündüğünü savunan Kaya, Özel Harekat Daire Başkanlığında yaşananların ardından yaptıkları çelişkili telsiz konuşmaları sonrası bölgede beklemede kaldıklarını iddia etti.

Kaya, Kayseri'deki üs komutanına vekalet eden harekat komutanı Erhan Baltacıoğlu'nun, Akıncı'nın talimatlarına uyulması gerektiğini söylediğini öne sürerek, ilerleyen saatlerde darbe girişiminden haberdar olduklarını ve havadaki diğer kargo uçaklarıyla Malatya'ya indiklerini aktardı.

Darbe girişimine iştirak etmediğini, kanunsuz bir emre uymadığını iddia eden Kaya, FETÖ/PDY ile de bir bağı olmadığını ileri sürdü.

Kaya, tahliye talebinde bulundu.

Eski teknisyen astsubay Gökten'in savunması

Kayseri 12. Hava Ulaştırma Üs Komutanlığı 221. Filo'da görevli sanık eski astsubay Ahmet Gökten de savunmasında, 15 Temmuz'da Akıncı'ya giden 023 numaralı 'Gören' uçağında teknisyen olarak görev yaptığını söyledi.

'Gören' sisteminin henüz kabulünün olmadığını, Akıncı'ya da test için gittiklerini bildiğini öne süren Gökten, saat 16.15'te kalkıp, saat 17.00'de Ankara'ya geldiklerini ifade etti.

Gökten, Akıncı'ya gelen ilk 'Gören' uçağının kalkmasından sonra üsse helikopterlerin indiğini, bu helikopterlerden silahlı askerler ve bazı sivillerin indiğini belirterek, askerlerin sivil giyimli kişilere 'komutanım' diye hitap ettiğini bildirdi.

Ayrıca rütbeli birinin, bir askere 10-15 kişinin Türksat'ın bahçesine bırakılmasına yönelik verdiği emre de şahit olduğunu vurgulayan Gökten, ortamdaki karışıklıktan dolayı ekip olarak uçağa geçtiklerini kaydetti. Gökten, uçakta ailesinin araması sonrası darbe girişiminden haberdar olduğunu, darbe girişimine karışmadığını savundu.

Sabaha kadar uçakta beklediklerini ancak üsse yapılan atışların ardından güvenlikleri için 141. Filo'ya geçtiklerini anlatan Gökten, uçak komutanı Harun Eraslan'ın Albay İhsan Korkmaz ile konuşmasının ardından üsten çıktıklarını belirtti.

Gökten, iki polis noktasında da kimlik gösterdiklerini ve diğer teknisyen Ferdi Dal ile kendisinin astsubay olduğu için bırakıldığını, buradan önce AŞTİ'ye, oradan da Kayseri'ye geldiklerini dile getirdi.

Darbe girişiminin ardından 4 ay çalıştığını, 22 Kasım'da gözaltına alınıp tutuklandığını bildiren Gökten, sonraki süreçte de ihraç edildiğini söyledi.

Gökten, emir komuta zinciri içinde, filo komutanının emirlerini yerine getirdiğini, darbe girişimine iştirak etmediğini öne sürdü.

Ahmet Gökten, tahliyesini talep etti.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde, Kayseri'den kalkıp darbecilere sağlanacak destek için Denizli Çardak'a giden ancak iniş yapmadan Malatya'ya yönlendirilen kargo uçaklarından birinin pilotu olan sanık eski üsteğmen Yasin Göbütoğlu savunma yaptı.

15 Temmuz gecesi uçuş yapacağı belirtilerek, çağrılması üzerine filoya gittiğini anlatan Göbütoğlu, Kayseri 12. Hava Ulaştırma Üs Komutanlığı 221. Filo komutanı Engin Yetkin'in nakliye görevi olduğunu ve Çardak'a gideceklerini aktardığını söyledi.

Ancak kalkışmaya yönelik haberlerden dolayı endişe taşıdıklarını, net bir açıklama istediklerini belirttiklerini ifade eden Göbütoğlu, Yetkin'in personel nakli görevi olduğunu, isterlerse harekat komutanıyla görüşebileceklerini ilettiğini dile getirdi.

Göbütoğlu, uçak komutanlarıyla üsse vekalet eden harekat komutanı Erhan Baltacıoğlu ile görüşmek üzere Ulaştırma Harekat Merkezi'ne (UHM) gidip emri sorgulama kararı aldıklarını ifade ederek, Baltacıoğlu'na haberlerden dolayı endişe duyduklarını söylediklerini belirtti.

'Ne maksatla görev yaptıklarını' sormaları üzerine Baltacıoğlu'nun ortada bir bilgi kirliliği olduğunu, kendisine gelen bilgileri değerlendirip hareket ettiğini savunduğunu dile getiren Göbütoğlu, böyle bir ortamda uçuş yapmak istemediklerini belirtmeleri üzerine de Baltacıoğlu'nun 'Bu görevi yapmazsanız da suç işliyor olabilirsiniz, ben sorumluluğu üzerime alıyorum.' dediğini iddia etti.

'Verilen emri uygulamakla sorumlusunuz'

Göbütoğlu, Baltacıoğlu'nun yapılacak uçuşların kalkışmayı bastırma amaçlı olabileceğini söylediğini, itirazlarına, tartışmaya mahal vermeden makul cevaplar verdiğini ve 'Hepiniz askersiniz, verilen emri uygulamakla sorumlusunuz.' dediğini de öne sürdü

Baltacıoğlu'nun uçmaya ikna olan pilotlara, dönüş yapmalarına yönelik aksi talimat veren radarları dinlememelerini söylediğini, telsizden talimatlarını takip etmelerini istediğini de savunan Göbütoğlu, kalkışmayı bastırma amaçla hareket ettiklerini düşündüğünü söyledi.

Göbütoğlu, 'Aldığım kritik görevden dolayı gergindim. Aldığım emir netti. Darbeyi bastırma amaçlı olduğunu düşünerek hareket ettim. Uçak kapasitesinin üzerinde yolcu taşınacağını öğrenmiştim. 'Aldığı kadar' dediğimi de hatırlıyorum.' diye konuştu.

Boş bir şekilde havalandıklarını anlatan Göbütoğlu, harekat komutanıyla aralarında geçen konuşmaları uçaktaki diğer personelle de paylaştığını bildirdi.

Göbütoğlu, rotalarına devam ederken Ankara kontrolden iniş yapacakları Çardak Meydanı'nın kapalı olduğunun bilgisinin iletildiğini ifade ederek, bunu UHM'ye sorduklarını ancak gelen talimatın meydanın açık ve göreve devam etmeleri yönünde olduğunu aktardı.

Emre uyduğunu ve devam etme kararı aldığını belirten Göbütoğlu, UHM'den gelen 'radarları dinlemeyin' talimatına rağmen bir uçağın durumu anlamaya çalıştığını, kendisinin de bu konuşmaları dinlediğini söyledi.

Göbütoğlu, Çardak'a geldiğinde iniş için alçalmadığını, meydanın ışıklarının da kapalı olduğunu anladığını ifade ederek, 'Çardak emrinin yanlış olduğu kanısına vardım ve askeri radarın talimatlarını dinleyerek alçalış yapmadım. Pist aydınlatması görmedim ve meydanın kapalı olduğunu anladım. Uçuş emniyetsizliğine sebebiyet vermemek için Çardak Meydanı üzerinde beklemeye başladım. Çardak'ın kapalı olduğunu UHM'ye söyledim. UHM'den Çardak'a 'inin' talimatı veriliyordu.' ifadelerini kullandı.

Askeri radarın yönlendirmesiyle Malatya'ya iniş yaptıklarını söyleyen Göbütoğlu, indikten sonra darbe girişiminin merkezinin Akıncı olduğunu öğrendiğini iddia etti.

FETÖ ile hayatının hiçbir döneminde bağı bulunmadığını öne süren Göbütoğlu, tahliye talebinde bulundu.

Standart personel nakli demişler

Sanık eski pilot üsteğmen Özgüç Güneş de savunmasında, Kayseri'deki 12. Hava Ulaştırma Üs Komutanlığı'nda çalıştığını ve darbe girişiminin yaşandığı gece Göbütoğlu'nun ikinci pilotluğunu yaptığını söyledi.

15 Temmuz'da akşam çağrılıp uçuş yapacağının belirtilmesi üzerine 22.51'de üsse, 23.00 gibi de bağlı olduğu 221. Filo'ya girdiğini anlatan Güneş, görevin ne olduğunu bilmeden beklerken gazinoya girdiğini, buradaki açık televizyondan Başbakan Binali Yıldırım'ın kalkışma olduğuna yönelik açıklamalarını gördüğünü kaydetti.

Bu gelişmelerden dolayı uçacak personelin endişe içinde olduğunu belirten Güneş, filo komutanı Engin Yetkin'in de uçak komutanlarına görevle ilgili 'Standart yaptığımız personel nakli' olduğunu söylediğini ileri sürdü.

Güneş, endişelerinin dinmemesi ve aralarındaki konuşmalardan ötürü uçak komutanlarının harekat komutanı ile görüşmek üzere UHM'ye gittiğini dile getirerek, kendisinin ise Hasan Akın ile uçak başı yapıp gerekli kontrolleri sağladığını aktardı.

Bir kalkışma girişimi olmasına rağmen uçuşun sivil otoritenin de bilgisi dahilinde gerçekleştiğini iddia eden Güneş, uçak komutanı Göbütoğlu geldikten sonra harekat komutanının ortalıkta bilgi kirliliği bulunduğunu, kendisinin dinlenmesini istediğini, radarların ele geçirilmiş olabileceğinden onların talimatlarına uyulmaması gerektiği gibi ifadelerini aktardığını söyledi.

Kayseri'den 01.27'de kalkış yaptıklarını belirten Güneş, bir süre sonra kalkış yaptıkları meydana dönmelerine yönelik talimat geldiğini, bunu UHM ile paylaştıklarını ancak devam emri aldıklarını kaydetti. Güneş, Çardak Meydanı'nın kapalı olduğunu, meydan üzerinde beklemeye başladıklarını belirterek, bu sırada irtibat kurdukları harekat komutanının 'inin' emrini verdiğini öne sürdü.

Harekat komutanının emrinden şüphelenip inmeye çalışmadıklarını savunan Güneş, daha sonra UHM'den Akıncı Üssü'ne iniş talimatı geldiğini, radarın ise Ankara'nın uçuşa kapatıldığını söylediğini bildirdi.

Güneş, radarın yönlendirmesiyle Malatya'ya indiklerini ve ardından gözaltına alındığını kaydetti.

Duruşmada, Göbütoğlu'nun komutanı olduğu uçakta seyrüsefer subayı olan sanık eski üsteğmen Hasan Akın da savunma yaptı. Uçuşa çağrıldığı 23.00 civarında kardeşinin aramasıyla kalkışmayı öğrendiğini, darbeyle alakalı da üste diğer askerlerle konuştuklarını iddia eden Akın, ancak görevin darbeyi önlemeye yönelik olduğunu bildiklerini savundu.

Akın, darbeci olmasalar dahi bu duruma düşmelerine neden olan filo komutanı Engin Yetkin ve harekat komutanı Erhan Baltacıoğlu'ndan şikayetçi olduğunu söyledi.

Suçlamaları kabul etmeyen, FETÖ/PDY ile bir bağı olmadığını savunan Akın, tahliyesini istedi.

Duruşma yarına ertelendi.

03.01.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya, şehit yakınları ve gaziler ile taraf avukatları katıldı.

Kayseri 12. Hava Ulaştırma Üs Komutanlığı 221. Filo'da görevli sanık eski yükleme teknisyeni astsubay Cumaali Ünal, yaptığı savunmada, 15 Temmuz öncesinde izinde olduğunu ancak 221. Filo'da birlikte görev yaptığı kıdemli astsubay Metin Keleş'in arayıp, üs komutanlığına vekalet eden harekat komutanı Erhan Baltacıoğlu ve filo komutanı Engin Yetkin'in emriyle terörle mücadele harekatı olacağı ve yetersiz personel nedeniyle izinlerin iptal edildiğini söylediğini belirtti.

İznini yarıda kesip Bursa'dan Kayseri'ye geldiğini, saat 23.00 civarında üsse girdiğini ancak uçuşun ne olduğunu öğrenemediğini anlatan Ünal, filodaki Yüzbaşı Adem Çakır'ın terörle mücadele harekatı kapsamında personel taşıması görevinin bulunduğunu söylediğini iddia etti.

Ünal, filodayken açık televizyondan Boğaz Köprüsü'nün kapatıldığını, kalkışmayla ilgili bazı haberleri gördüğünü ancak Çakır'ın televizyonu kapattırıp herkesin uçağını hazırlamasını söylemesi üzerine diğer teknisyen astsubay Abdullah Bingöl ile çıktığını belirtti.

Uçak personeli için, sadece terörle mücadele harekatı kapsamında hazırlanan kumanyaları aldığını ifade eden Ünal, uçakta kalkış için beklerken telefonundan da haberlere baktığını ancak kendisinin terörle mücadele harekatına katılacağını sandığını öne sürdü.

Beklerken kardeşini arayıp neler olup bittiğini de öğrenmeye çalıştığını savunan Ünal, kalkışmaya karşı emniyet tedbirlerini alacak personeli taşıyacaklarına yönelik algı oluştuğunu ileri sürdü.

Ünal, Çardak'tan personel taşınacağını sonradan öğrendiğini, üsteğmen Yasin Göbütoğlu'nun komutanı olduğu kargo uçağı ile havalandıktan bir süre sonra yol yorgunu olduğu için uyuduğunu savunarak, kendisini uyandıran Abdullah Bingöl'ün durumun karışık olduğunu ifade ettiğini aktardı. Ünal, daha sonra uçağın Çardak'tan personel almadan Malatya'ya indiğini, burada gözaltına alınıp tutuklandığını söyledi.

Ünal, tahliyesini talep etti.

Teknisyen astsubaylar suçlamaları kabul etmedi

15 Temmuz'da aynı kargo uçağında görev yapan sanık eski teknisyen astsubay Abdullah Bingöl de suçlamaları reddettiği savunmasında, FETÖ/PDY ile bir bağı olmadığını söyledi.

Darbe girişiminin yaşandığı gece terörle mücadele harekatı olacağını iddia eden Bingöl, filoya saat 23.00'e doğru geldiğinde her şeyin normal göründüğünü anlattı.

Bingöl, bu sırada ülkedeki durumdan haberdar olmadığını öne sürerek, filo binasında açık televizyondan küçük bir grubun kalkışma girişiminden bahsedildiğini gördüğünü bildirdi.

Yüzbaşı Adem Çakır'a ne görev yapacaklarını sorduğunu belirten Bingöl, onun da 'Bizim görevimiz terörle mücadele harekatı kapsamında personel nakli görevi.' dediğini ardından da televizyonu kapattırıp herkesin kendi işini yapmasını söylediğini aktardı.

Bingöl, Ulaştırma Harekat Merkezi'ne (UHM) gittiğini ve diğer uçuş ekiplerinin de burada olduğunu, harekat komutanı albay Erhan Baltacıoğlu'nun dağıttığı ve kendisine verdiği kağıtta ise Çardak Meydanı'na gideceğinin ve taşıyacağı personel sayısının yazılı olduğunu bildirdi.

Uçağın taşıyacağı personel sayısının 89-90 kişi olduğunu, UHM'de bulunan filo komutanı Engin Yetkin'e de verilen kağıtta 125 personel yazdığını ve sayının çok fazla bulduğunu söylediğini anlatan Bingöl, Yetkin'in de yapacak bir şey olmadığını, aldığı kadar taşınacağını belirttiğini savundu.

Daha sonra uçağa geçtiğini, havalandıktan sonra Çardak Meydanı'na iniş yapmadan, UHM'yi de dinlemeden radarların da yönlendirmesiyle Malatya'ya gittiklerini öne sürdü

Bingöl, tahliyesini talep etti.

Aynı uçakta teknisyen astsubay olarak görev yapan Aydın Uyan da terör örgütü üyesi olmadığını söylediği savunmasında, suçlamaları da kabul etmedi. Uyan, aynı uçaktaki diğer sanıklarla benzer beyanda bulunarak tahliyesini istedi.

Duruşmada savunma yapan Kayseri 12. Hava Ulaştırma Üs Komutanlığı 221. Filo personeli sanık eski pilot yüzbaşı Yasin Çetin, 2016 Temmuz ayında Amerika'ya görevli olarak uçtuklarını, dönüşte motor arızası nedeniyle Kanada'ya zorunlu iniş yaptığını söyledi. Çetin, Türkiye'den bakım ekibi geldikten sonra gelen uçakla 14 Temmuz'da Kayseri'ye döndüğünü, 15 Temmuz'da ise '2 saatlik görev bekler' nöbeti olduğu için evinde istirahat ettiğini ileri sürdü.

15 Temmuz'da akşam saatlerine kadar ailesiyle vakit geçirdiğini, 22.21'de nöbetçi subayın arayıp görev verildiğini söylediğini anlatan Çetin, üsse götürecek servisi beklediği sırada televizyonda haberlere baktığını ve kalkışmayı öğrendiğini belirtti.

Çetin, 23.30'da bir aracın kendisini aldığını, 00.00 civarında da filoya giriş yaptığını belirterek, filo komutanı Engin Yetgin'e ne yapacaklarını sorduğunu, onun da 'normal bir görev' karşılığını verdiğini bildirdi.

Sonrasında uçak komutanlarıyla harekat komutanı Erhan Baltacıoğlu'nu görmek için Ulaştırma Harekat Merkezi'ne (UHM) gittiklerini ve tedirgin olduklarını ilettiklerini ifade eden Çetin, bir darbe girişiminden bahsedildiğini, nereye gittikleri, kime hizmet ettikleri gibi aklındaki soruları sorduğunu dile getirdi. Baltacıoğlu'nun da 'Bilgi kirliliği var. Emirleri ben vereceğim, benden başkasından emir almayacaksınız.' şeklinde konuştuğunu belirten Çetin, 'Komutanım uçmayalım' ifadesinin ise pilotların ortak söylemi olduğunu öne sürdü.

Çetin, ısrarları üzerine Baltacıoğlu'nun 'Arkadaşlar siz her şeyi bilemezsiniz. Belki de darbeyi bastırmakla görevli ekipleri taşıyacaksınız.' dediğini iddia ederek, bu ifadeden dolayı uçmama fikrinde emin olamadıklarını söyledi.

Baltacıoğlu'nun 'Hepimiz askeriz, verdiğim emirleri yapacaksınız. Burada bu kadar adam da şahit.' demesi sonrası uçuş için UHM'den çıktıklarını anlatan Çetin, İsmail Hakkı Özveren ile uçaklara yakıt aldıklarını ifade etti. Çetin, Şırnak'a gideceklerini bekledikleri sırada Şırnak'a daha önce giden bir uçağın meydan kapalı olduğu için dönüşe geçmesi üzerine görevin iptal olduğunu düşündüğünü ancak iniş yerlerinin Adnan Menderes olarak değiştirildiğinin bildirildiğini aktardı.

Çetin, Adnan Menderes'e gitmek üzere 02.24'te kalkış yaptıklarını, seyir halindeyken Denizli Çardak civarındaki uçakların UHM ile telsizle yaptıkları görüşmeye şahit olduklarını belirterek, 'Uçaklardan biri UHM'ye Çardak meydanının kapalı olduğunu söyledi. Fakat Erhan Baltacıoğlu 'Meydan kapalı olsa da inin. Ben temas kurdum. Hangarın önünde sizin alacağınız yolcular bekliyor.' dedi. Yüzde yüz Erhan Baltacıoğlu dedi.' diye konuştu.

Telsiz konuşmalarından sonra beklemeye geçtiklerini ifade eden Çetin, İsmail Hakkı Özveren'in uçağının da Nevşehir civarında beklemeye geçtiğini öğrendiğini bildirdi. Çetin, Ankara'da uçuş yapan 'Gören' uçağıyla irtibat kurduktan sonra Erhan Baltacıoğlu'nun verdiği emirlerin yanlış olduğu değerlendirmesi yaptıklarını belirterek, 03.00'de Çine radarının kendileriyle irtibat kurduğunu ve hava kuvvetleri komutanının havadaki tüm uçakların kalkış yaptıkları meydana geri döneceklerine dair emrini ilettiğini kaydetti.

Bunun üzerine Kayseri'ye dönüşe geçtiklerini belirten Çetin, radarların yönlendirmesiyle 04.29'da Malatya'ya indikten sonra gözaltına alınıp tutuklandıklarını ifade etti.

Çetin, tahliye talebinde bulundu.

Duruşmada, Yasin Çetin'in komutanlığını yaptığı uçağın ikinci pilotu sanık eski yüzbaşı İbrahim Yaman da savunma yaptı.

Suçlamaları kabul etmeyen Yaman, tahliye talebinde bulundu.

Duruşma yarına ertelendi.

04.01.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya şehit yakınları ve gaziler ile taraf avukatları katıldı.

Kayseri 12. Hava Ulaştırma Üs Komutanlığında uçuş teknisyeni olarak görev yapan sanık eski astsubay Zafer Şinik, izinde olduğu sırada karargahtan arandığını, filo komutanının talimatı ile mesaiye çağrıldığını söyledi.

Olay günü sabah saat 08.00 sıralarında bir saatlik tecrübe uçuşu yaptıktan sonra evine gittiğini ifade eden Şinik, akşam saatlerinde nöbetçi astsubayın kendisini aradığını ve görev olduğunu bildirip filoya çağırdığını ileri sürdü.

Aldığı emir doğrultusunda saat 23.00'te üsse gittiğinde eski albay Erhan Baltacıoğlu'nun uçuş görevlendirmesi yaptığını öne süren Şinik, şunları dile getirdi:

'Erhan albay, A 400M ekibinden kimlerin olduğunu sordu. Ben de elimi kaldırınca bana görevle alakalı kağıdı verdi. Bu kağıtta Şırnak'tan Etimesgut'a getirilecek iki sortide, toplam 420 personel ve 3 yer Cobrası alınacağı yazılıydı. Ben burada bu kadar personel ve malzemenin emniyet açısından güvenilir olmadığını, daha önce böyle bir taşımanın yapılmadığını söyledim. Erhan Baltacıoğlu da 'Bunlar kesin taşınacak.' dedi.'

Şinik, uçağa binmeden önce İstanbul'daki askeri personelin köprüyü kapattığını ve darbe girişiminde bulunduğunu televizyondan izlendiğini, kendilerinin de kalkışmaya karşı önlem için hareket ettiklerini düşündüğünü savundu.

Havalandıktan kısa süre sonra hava sahasının kapalı olduğunu ve havadaki uçaklara müdahale edildiğini öğrendiklerini dile getiren Şinik, bunu teyit için Erhan albayla irtibata geçtiklerini, onun da Kayseri'ye geri dönmeleri için talimat verdiğini anlattı.

Şinik, daha sonra havada bulunan diğer 7 kargo uçağının personeliyle telsiz irtibatına geçerek Malatya'ya iniş yapmaya karar verdiklerini söyledi.

Sabah saat 05.00 sularında Malatya'ya indiklerini ve daha sonra polisler tarafından gözaltı işlemi yapılarak Kayseri'ye götürüldüklerini anlatan Şinik, kimseden darbeye yönelik talimat almadığını, FETÖ'cü olmadığını savunarak tahliye talebinde bulundu.

Olay tarihinde aynı kargo uçağında görev yapan sanık eski teknisyen astsubay Sinan Sarı da iddianamedeki üzerine atılı suçlamaları reddederek savunmasına başladı.

Sarı, hayatı boyunca FETÖ ve benzeri hiçbir yasa dışı örgütten emir ve talimat almadığını, 15 Temmuz günü de sıralı komutanlarından aldığı talimatlar doğrultusunda hareket ettiğini savundu.

Olay günü saat 22.15 sıralarında 221. Filo'dan aranarak filoya gelmesi gerektiğinin söylendiğini, kendisinin de görevin mahiyetiyle ilgili sorular sorduğunu ancak görevin içeriğiyle ilgili herhangi bir bilgi paylaşılmadığını ileri süren Sarı, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Görevi sorgulamadan saat 23.15 civarında filoya gittim. Uçak komutanı havalanmadan önce pist başına geldiğinde Şırnak olan görev yerimizin İzmir Menderes Hava Meydanı olarak değiştirildiğini söyledi. Çetin yüzbaşının sorumlu olduğu A 400M nakliye uçağıyla kalkış yaptık.'

Havadayken Hava Kuvvetleri Komutanı'nın emri olduğunu ve kalkan uçakların üslerine geri dönmesi gerektiğini içeren talimatını duyduğunu anlatan Sarı, uçak komutanı Yasin Çetin'in bu talimatlar doğrultusunda nakliye uçağını tekrar Kayseri'ye döndürdüğünü ancak emir doğrultusunda Malatya meydanına indiklerini söyledi.

Darbe girişiminin yaşandığı gün uçuş emrini harekat komutanı kurmay albay Erhan Baltacıoğlu'nun verdiğini iddia eden Sarı, 'Kalkışmayı Malatya Erhaç Hava Meydanı'na indikten sonra televizyon haberlerinden öğrendim. Üstümdeki üniformadan utandım. Vatandaşların vergileri ile devletin güvenliğini sağlayacak olan bir personelin, kendi vatandaşına karşı böyle bir tutum içinde bulunmasını hayretler içinde izledim.' ifadelerini kullandı.

Sanık Sarı, vatana ve millete bağlı bir asker olduğunu, FETÖ ile irtibatlandırılmanın kendisi için ölümle eş değer olduğunu savunarak, tahliye talebinde bulundu.

05.01.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya, şehit yakınları ve gaziler ile taraf avukatları katıldı.

Sanık eski pilot üsteğmen Mustafa Gökhan Türer, savunmasında Kayseri 12. Hava Ulaştırma Üs Komutanlığından Denizli Çardak'a gönderilen 3 nolu kargo uçağında ikinci pilot olarak görev yaptığını, 12 Temmuz'da görevden yeni döndüğünde Sudan'a göreve gideceğinin söylendiğini anlattı.

İstirahat etmesi gerekirken personel azlığından dolayı böyle bir durumla karşılaştığını savunan Türer, bu görevin önce 15 Temmuz'a ertelendiğini, 15 Temmuz'da da 'Terörle mücadele harekatı var.' denilerek iptal edildiğini söyledi.

Türer, kendisinin de en son uçuşa yazıldığını belirterek, 23.05'te üsteğmen Alparslan Başaran'ın filoya gitmek üzere kendisini aldığını, bu sırada araç radyosundan başbakanın kalkışmayla ilgili açıklamalarını dinlediklerini bildirdi.

Telefonuna da WhatsApp gruplarından birbiriyle alakası olmayan mesajlar geldiğini öne süren Türer, 23.30'da filoda üniformalarını giydiklerini kaydetti.

Türer, uçuş ekiplerinin endişeli olmasından ötürü uçuş komutanlarının harekat komutanı Erhan Baltacıoğlu ile görüştüğünü, bu görüşmeden sonra kalkışmaya karşı hareket edilecek düşüncesiyle uçuş yaptıklarını öne sürdü.

Kendilerinin gideceği meydanın önce Siirt olduğunu ancak sonra Şırnak ve ardından Denizli Çardak'a yönlendirildiklerini iddia eden Türer, Çardak'a giden diğer uçakların askeri radar ve Birleştirilmiş Harekat Merkezi (BHM) ile kurdukları irtibatı dinlediklerini ifade etti.

Türer, Ulaştırma Harekat Merkezi ile BHM ve radarın talimatlarının çeliştiğini ancak BHM komutanı ile kurulan irtibat sonrası kalktıkları meydan olan Kayseri'ye dönüşe geçtiklerini, radarın yönlendirmesiyle de kargo uçaklarının Malatya'ya indiğini aktardı.

FETÖ ile bir bağı olmadığını iddia eden sanık Türer, tahliye talebinde bulundu.

Duruşmada, eski teknisyen astsubaylar Faruk Altınok, Ümit Özdemir, Raif Fakı da savunma yaptı. Tutuklu eski astsubaylar suç işlemediklerini savunarak tahliyelerini istedi.

Duruşma, pazartesi gününe ertelendi.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-29 Mart (2017) 'Ankara 486 sanık Akıncı Hava Üssü Darbe Yap.' davası

(06 Ocak 2018, 13:23)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=12129    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin ?şok mangası? yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında ?işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
59.653.279