Tam
EskidenYeniye
 

Darbede Fatih Köprüsü İşgali davası

İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde, İstanbul'daki Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün (FSM) kapatılması sırasında çıkan olaylarda 3 kişinin şehit edilmesi, 49 kişinin de yaralanmasına ilişkin 15 tutuklu sanığın yargılandığı davaya devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

07.01.2018 13:36 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde, İstanbul'daki Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün (FSM) kapatılması sırasında çıkan olaylarda 3 kişinin şehit edilmesi, 49 kişinin de yaralanmasına ilişkin 15 tutuklu sanığın yargılandığı davaya devam edildi.

02.01.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısında yapılan binadaki büyük salonda İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmaya, 15 tutuklu sanık ile tarafların avukatları katıldı. Davayı çok sayıda müşteki de takip etti.

Davada daha önce verilen kararda, 46 tutuksuz erin dosyası ayrılmıştı.

Duruşma tutuklu sanıkların savunmalarıyla devam etti. Tutuklu sanık eski Binbaşı Muhammet Hanifi Ertosun, 15 Temmuz'da kendilerine terör tehdidi olduğunun söylendiğini iddia etti.

Polise destek amacıyla FSM Köprüsü'ne gittiklerini öne süren sanık Ertosun, 'Silah olarak G3 piyade tüfeği aldık. Yolu tek taraflı kestik. Darbe girişimi olduğunu bilmiyorduk, teröre destek amaçlı gittik.' dedi.

Duruşma salonundaki ekrandan bir erin 'Sıkıyönetim var ağabey. Ordu yönetime el koydu.' ifadelerinin yer aldığı video izletildi.

Videonun 22.27 sıralarında çekildiğini belirten Mahkeme Başkanı Mustafa Çakar, sanık Ertosun'a, 'Askere terör var şekilde emir verildiğini söylüyorsunuz. Genel olarak mutlak itaat esastır diyorsunuz. Er bu sözleri nasıl söyleyebiliyor, bu saatte nasıl bilebiliyor?' sorusunu yöneltti.

İnceleme imkanı olmadığı için videonun geçerli olmadığını savunan sanık Ertosun, darbe girişimi esnasında silahını kullanmadığını öne sürdü.

Vatandaşların kendilerine tepki göstermesi üzerine darbe girişiminden haberdar olduğunu iddia eden sanık Ertosun, 'Vatandaşlarla beraber karakola yürüdüm. Aklımda bir an önce tabur komutanına durumu anlatmak vardı. Panik yapan askerlerin havaya ateş ettiğini gördüm. Etrafımdaki askerleri teskin edip, ateş etmelerini önlemeye çalıştım. Askerleri karakola yönlendirdim.' şeklinde savunma yaparak, suçlamaları kabul etmedi.

Savunma yapan diğer tutuklu sanıklar da üzerilerine atılı suçlamaları reddetti.

Duruşma yarına ertelendi.

03.01.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısında yapılan binadaki büyük salonda, İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmaya, 15 tutuklu sanık ile tarafların avukatları katıldı.

Tutuklu sanık eski yarbay Adnan Uygun'un avukatı, dün gerçekleşen duruşmada müvekkilinin savunma düzeninin bozulduğunu iddia ederek, reddi hakim talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti bu talebin duruşmayı uzatmak amacıyla olduğunu değerlendirerek, reddi hakim talebinin geri çevrilmesine karar verdi.

Duruşma tutuklu sanıkların savunmalarıyla devam etti.

Tutuklu sanık eski yarbay Adnan Uygun, Kuleli Askeri Lisesi'nde tabur komutanı olduğunu söyledi. Okul komutanı Mürsel Çıkrıkçı'nın kendisine “Terör tehdidi var, şu iki aracı al. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne git ve polislerle hareket et” dediğini aktaran Uygun, “Ben köprüyü korumak amacıyla hareket ettim” diye savunma yaptı. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Mustafa Çakar, “İstanbul'da hiç özel birlik kalmadı da Kuleli'deki erlere mi kaldı köprüyü korumak? Hiç sorgulamadın mı?” şeklinde soru yöneltirken, sanık Uygun bunu sorgulamadığını öne sürdü.

Çalışkan için tepki

Tutuklu sanık Uygun'un Fatih Sultan Mehmet Köprüsüne emniyet müdürlerinin erken gelmesini ve İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'ın 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne erken gelmesini garipsediğini söylemesi üzerine Çakar, sanık Uygun'a tepki gösterdi. Çakar, “Asker köprüyü kapattıktan sonra köprüye hemen polis gitmiş. Tabii ki gidecek bakacak, asker niye geldi diye. Sen niye orada olduğunu anlat bana. Mustafa Çalışkan'ın üzerine ateş açılmış, koruması şehit oldu. Bunları da biliyormuşsun sen. Şehitlerle ve yakınlarıyla ilgili isnatta bulunma. Darbeye karşı gelen insanlara isnatta bulundurmam. Bu dava dosyasıyla ilgili olmayan konuları ve arkadaşları şehit olmuş kişilere yönelik isnatları bu mahkemede yaptırtmam” dedi.

Duruşmada savunma yapan tutuklu sanık eski yüzbaşı Bahadır Köse, Kuleli Askeri Lisesi'nde bölük komutanı olduğunu belirtti.

15 Temmuz'da kendilerinden 20.30 civarı eğitim elbiselerin giyinilmesinin istendiğini aktaran Köse, 'Eğitim elbisemi giyinip okula geldiğimde, iç bahçede koşuşturma görmedim. Okul komutanının içtimada mühimmat ve silah alınmasını söylediğini öğrendim ve ben de zimmet karşılığı silahımı aldım. Yarbay Adnan Uygun bana terör saldırısı kapsamında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne gideceğimizi söyledi.' şeklinde savunma yaptı.

Bahçede bulunan iki unimoga çok sayıda asker bindirildiğini dile getiren Köse, arkadaki araçta, araç komutanı olduğunu ve öndeki aracın komutanının sanık eski binbaşı Hanifi Ertosun olduğunu kaydetti.

Köprüye vardıklarını tek yönlü olarak yolu kapattıklarını söyleyen Köse, 'Yolda bize soran vatandaşlara terör tehdidi nedeniyle yolu kapattığımızı söyledik. 4 tank da köprüye geldi ve onları konumlandırdık. Darbeden haberim yoktu. Vatandaşların ağzından duyunca darbe girişiminde bulunulduğunu öğrendim. Daha sonra karakola gittik ve karakolun içinde gözaltına alındık.' iddiasında bulundu.

'Yarbay ve üsteğmenin ateş ettiğini gördüm'

Duruşmada savunma yapan astsubay Hilmi Ertuğrul da Maltepe 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nda tank komutanı olarak görev yaptığını, 15 Temmuz'da akşam saatlerinde 4 tank ile kışladan çıktıklarını anlattı.

Emirleri sanık eski üsteğmen Mustafa Ceyhan'ın verdiğini söyleyen Ertuğrul, 'Ben en arkadaki tankın komutanıydım. FSM'ye doğru hareket ediyorduk. Ümraniye'de trafik sıkışıktı ve Mustafa Ceyhan'ın emriyle ters şeride girdik. En öndeki tankın bir araçla çarpıştığını gördük. Üsteğmen Ceyhan devam etmemizi istedi. 00.15 sıralarında FSM'ye vardık ve düzen almamız emredildi.' diye konuştu.

Halkın slogan atarak tankların yanına geldiğini belirten Ertuğrul, sanık eski yarbay Adnan Uygun ve sanık eski üsteğmen Mustafa Ceyhan'ın ateş ettiğini gördüğünü söyledi.

Hakkındaki suçlamaları reddeden Ertuğrul, ateş etmediğini ve vatandaşa karşı tankı kullanmadığını savundu.

Vatandaşlar olduğu için yaralıya yardım etmemiş

Tutuklu sanık eski üsteğmen Mustafa Ceyhan da 4 tank ile birlikten çıktıklarını belirterek, şu şekilde savunma yaptı:

'Trafik sıkışık olduğu için ters şeride geçmeyi emrettim. Karşı şeride geçtikten sonra bir aracın bize doğru geldiğini gördüm. Araç solumuza çarptı ve savruldu. Hava yastıklarının açıldığını ve vatandaşların yardıma geldiğini gördüm. İnsanların yardım edeceğini düşünerek, tank şoföründen yola devam etmesini istedim. 00.15 civarların köprüye vardık, yarbay Adnan Uyguna bir emri olup olmadığını sordum. O da bizim Avrupa istikametine bakar şekilde tankları konumlandırmamızı istedi. Vatandaşların toplanması ve onların söylemesiyle darbe girişimini öğrendim. Terör saldırısı amacıyla köprüye gitmiştim.'

Savunma yapan diğer 2 tutuklu sanık da üzerilerine atılı suçlamaları reddetti.

Duruşma yarına ertelendi.

04.01.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısındaki salonda yapılan duruşmaya, 15 tutuklu sanık ile tarafların avukatları katıldı.

Duruşmada savunma yapan tutuklu sanık eski Uzman Çavuş Mustafa Eskici, olay günü, Maltepe'den terör saldırısı beklentisiyle 4 tank ile çıktıklarını iddia etti.

Ümraniye'de trafiğin sıkışık olması nedeniyle ters yöne girdiklerini kaydeden Eskici, 'Ters yönde giderken bir aracın öndeki tanklara çarptığını gördüm. Üsteğmen Mustafa Ceyhan devam etmemizi istiyordu. Devam ettik ve köprüye vardık. Vatandaşların gelmesiyle darbe girişimi olduğunu öğrendim. Vatandaşa karşı herhangi bir müdahalede bulunmadım ve ateş etmedim.' şeklinde savunma yaptı.

Duruşma tutuklu sanıkların savunmalarıyla devam etti.

Duruşmada müşteki olarak ifade veren İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Kadir Alçıkaya, 15 Temmuz akşamı Ümraniye'den hareketle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinden İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesine gitmekte olduğunu söyledi.

'Silahını bırak, amirden görevini öğren'

Köprüde trafiğin kapalı olduğunu ve emniyet şeridinden gittiğini anlatan Alçıkaya, 'Önümde 10 asker vardı, unimog araç vardı. Köprüde görevli polis memuru, askerlerin darbe yaptığını söyledi. Ben daha sonra Binbaşı Hanifi Ertosun ve Yüzbaşı Bahadır Köse'nin yanına gittim. Hanifi Ertosun bana, 'sıkıyönetim ilan edildi' dedi.

Ben de 'şaka mı yapıyorsunuz, kamera nerede?' diye sordum. İnanmadım. Daha sonra geri çekilip emniyet yetkilileriyle görüştüm. Telefonla görüşürken 'asker darbe yapıyor.' dedim. Bu sırada bunları duyan Hanifi Ertosun, beni yanına çağırdı, 'Hükümet, devleti iyi idare edemiyor. Türk Silahlı Kuvvetleri, yönetime el koymuştur.' dedi. Bahadır Köse de arkadan sufle veriyordu. 'Söyle gitsin, uzatmasın' diyordu. O da bana 'Git' dedi. Ben de altın üste emir verdiğini görünce 'hanginiz komutansınız?' diye sordum. Ben ısrar edince askerlere emir verdi ve askerler de silahların süngülerini çekti. Daha sonra Hanifi Ertosun, 'Sıkıyönetim ilan edilmiştir. Sıkıyönetim kanunları geçerlidir. Silahını bırak içeri girip amirden yeni görevini öğren yoksa sabah seni gelip evinden alırız' dedi. Köprü koruma şubeye bağlı iki katlı binayı kendilerine karargah yapmışlar. Oraya gitmemi istiyorlardı. Amir dediği kişi de Yarbay Adnan Uygun'muş.' ifadelerini kullandı.

Bir polis memurunun yanına geldiğini ve askerlerin, takviyelerin gelemediği için yola trafiğe açmalarını söylediğini belirten Alçıkaya, 'Polis memuruna 'iki ileri bir geri yap ama ne yap et trafiği açma' dedim. Bunun üzerine iki ileri bir geri bir şeyler yaptı, Hanifi Ertosun da ne yaptığını anlamadı, trafiği allak bullak etti. Biz de kamyonlarla, tır dorseleriyle yola kapattık. Anahtarları topladım, bir polis memuruna verdim, 'git, buradan kaybol' dedim.' diye konuştu.

Tankların, eski Üsteğmen Mustafa Ceyhan'ın öncülüğünde köprüye tersten girdiklerini, bariyerlerin üstünü aştığını ifade eden müşteki Alçıkaya, Mustafa Ceyhan'ın tanktan indiğini, eski Yarbay Adnan Uygun'un yanına gittiğini, gerekli talimatları alıp havaya ateş ettiğini belirtti.

'Vatandaş vurularak tanktan düştü'

Darbeci binbaşı Hanifi Ertosun'a ateş etmemeleri gerektiğini söylediğini aktaran Alçıkaya, Ertosun'un kendi ayağına doğru ateş ettiğini ve bu sırada yanındaki bir gencin sol ayağından vurulduğunu anlattı.

Adnan Uygun'un tankın üstündeki kişiye nişan alarak ateş ettiğine değinen Kadir Alçıkaya, şöyle konuştu:

'Ateş etmesi üzerine vatandaş vurularak tanktan düştü. Daha sonra Sururi (Beykoz İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Sururi Saydam) bu kişiyi tankın altından çekti. Bana 'abi vuruldum' dedi. Neresinden vurulduğunu sorduğumda, baldırından vurulduğunu söyledi. ATV'ye bindirdim ve hastaneye gönderdim. Daha sonra bu kişinin şehit olduğunu öğrendim. Bu kişinin ismi Hasan Kaya'ymış.'

Alçıkaya, ifadesinin ardından eski Yarbay Adnan Uygun, eski Binbaşı Hanifi Ertosun ve eski Yüzbaşı Bahadır Köse'yi duruşma salonunda teşhis etti.

Emniyet müdürüne 'silahını teslim et' emri

Beykoz İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Sururi Saydam, müşteki sıfatıyla beyanlarda bulundu. Olay tarihinde İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Kadir Alçıkaya'nın saat 21.50 gibi kendisini aradığını ve askerlerin köprüyü kestiklerini söylediğini anlattı.

Bunun üzerine köprüye gittiğini ve Hanifi Ertosun'a kendisini tanıtarak yolu neden kapattıklarını sorduğunu belirten Saydam, 'Hanifi Ertosun bana, 'Sıkıyönetim ilan edildi. Asker yönetime el koydu. Silahını teslim et, karargaha git ve yeni görevini öğren.' dedi. Ben de 'bunu kabul etmeyeceğimi' söyledim. O sırada doldur boşalt yaptı ve ateş yapacağını söyledi. Biz de geriye doğru geçtik. Vatandaşların acil olarak köprüye gelmesini istedik. Dört tank bir askeri araç bizim önümüze geçti. Tırlarla yolu kapattığımız için orada kaldılar.' ifadelerini kullandı.

Askerlerin havaya, yere ateş ettiklerini anlatan Saydam, olaylardan sonra askerlerin köprü korumaya ait binaya gidip saklandıklarını ifade etti.

Saydam, rütbeli askerler eski Yarbay Adnan Uygun, eski Binbaşı Hanifi Ertosun, eski Yüzbaşı Bahadır Köse ve eski Üsteğmen Mustafa Ceyhan ile beraber bazı askerlerin de binada olduklarını aktararak, şunları söyledi:

'Yarbay ısrarla sıkıyönetim ilan edildiğini, kendilerine havadan destek geleceğini ve bizim Yüce Divan'da yargılanacağımız şeklinde abuk subuk konuşuyordu. Telefonla birilerini aradı. Kimseye ulaşamadı. 30, 40 dakikalık müzakereden sonra biz de zor kullanarak silahlarını ve telefonlarını aldık.'

Duruşma yarına ertelendi.

05.01.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısındaki binada bulunan salonda yapılan duruşmaya, 15 tutuklu sanık ile tarafların avukatları katıldı.

Müşteki polis memuru Recep Uzun, Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Grup Amiri'nin vekili olarak görev yaptığını, askerlerin köprüyü kapattığını duyduktan sonra köprüye gittiğini, trafik olması sebebiyle elinde telsizle askerlerin yanına yürüdüğünü söyledi.

Askerlerin komutanlarıyla görüşmek için köprü koruma müdürlüğüne gittiğini ve burada eski Yarbay Adnan Uygun ile konuştuğunu anlatan Uzun, 'İlçe emniyet müdürlüğünden oraya ilk giden polis memuru bendim. Rütbeli askerlere yolu neden kapattıklarını sordum. Yarbay, 'Hükümete darbe yapıyoruz, yönetime el koyuyoruz.' dedi. Ben ise anlamadım. 'Ne diyorsunuz?' dedim. 'Neyi anlamıyorsun darbe yapıyoruz.' dedi.' diye konuştu.

Uygun'un bu sırada telefonunla görüştüğü kişiye '30 saniyede bir araç geçişine izin vermelerini, halka darbe olduğunu söylemelerini ve tankların nerede kaldığını sorduğunu' aktaran Uzun, o sırada şeker hastası olduğunu ve su içmesi gerektiğini bahane ederek oradan ayrıldığını kaydetti.

Daha sonra köprüde İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Kadir Alçıkaya ve Beykoz İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Sururi Saydam'ı gördüğünü ve konuyu anlattığını ifade eden Uzun, tankların gelmemesi için barikat kurduklarını belirtti.

Uzun, 'Halka, askerlerin darbe yaptığını, devletimize sahip çıkmamız gerektiğini söyledim. 'Bize yardımcı olun, arkamızda durun.' dedim. Daha sonra insanlar ağaçlık alanlardan sel gibi otobana düşmeye başladı.' dedi.

Müşteki Hekim Bayrak, aracıyla FSM Köprüsü'nden geçerken darbe olduğunu duyduğunu anlatarak, aracından inip halkla beraber yolu kesen askerlerin üzerine yürüdüklerini kaydetti.

Askerlerin 'Gelmeyin' diyerek yere doğru ateş ettiğini ifade eden Bayrak, 'Yürümeye devam ettik, askerlerle yüz yüze gelecek pozisyona geldik. Bir şahısla burada arbede yaşandı, ateş edildi. Daha sonra tankın üzerine çıktım, içine girerek askerleri çıkarmaya çalıştım. Askerleri çıkaramayınca tank hareket etti. Düşmemek için tanktan atladım. Bu sırada benim tanktan atladığımı gören Adnan Uygun ateş etti ve beni ayağımdan vurdu.' şeklinde konuştu.

Kendini yaralayan sanığı teşhis etti

Müşteki Vedat Kaya, 15 Temmuz akşamında kahvede otururken TRT'de darbe bildirisini dinledikten sonra beraberindekileri kamyonuna bindirerek köprüye gittiğini anlattı.

Köprüde 'Ya Allah bismillah Allahuekber' diyerek askerlerin üzerine yürüdüklerini ifade eden Kaya, 'Askerler havaya yere ateş ediyordu. Daha sonra askerlere yaklaştık. 'Ne yapıyorsunuz?' dedim. Tulum giymiş bir asker, 'Herkes evine gitsin, darbe olmuştur, sokağa çıkma yasağı var.' dedi.' ifadelerini kullandı.

Askerlerin daha sonra diz çöktüğünü ve ateş ettiğini belirten Kaya, bir askerin kendisine nişan aldığını gördüğünü ve 'Sen kime nişan alıyorsun?' dediğini, askerin ise ateş ederek kendini yaraladığını söyledi.

Kaya daha sonra bu askerin eski Binbaşı Hanifi Ertosun olduğunu duruşma salonunda teşhis etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı katılma talebinde bulundu

Müşteki ifadelerinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Ömer Faruk Karagüzel, Cumhurbaşkanı'nın devletin başı olduğunu ve bu sıfatla Türkiye Cumhuriyeti'ni ve Türk milletinin birliğini temsil ettiğini söyledi. Olay günü Cumhurbaşkanı'na yönelik planlanan ve işlenen suçların, Cumhurbaşkanlığı makamının temsil ettiği Türk milletinin birliğine ve diğer değerlerine de yönelik olduğunu vurgulayan Karagüzel, olaydan zarar gören Cumhurbaşkanı Erdoğan adına davaya katılma talebinde bulundu.

Duruşma, sanıkların ve avukatların taleplerinin alınmasıyla devam etti.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, 15 Temmuz darbe girişiminde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün tek taraflı kapatılması için o bölgeye sevk edilen bir yarbay, bir binbaşı, bir yüzbaşı, bir üsteğmen, 10 uzman çavuş ve 47 er olmak üzere toplam 61 sanığın eylemlerine yer veriliyor.

Darbe girişimini protesto etmek için köprüye giden vatandaşlardan Hasan Kaya, İsmail Kefal ve Şükrü Bayrakçı'nın şehit edildiği, 31'i ağır 49 kişinin de yaralandığı ifade edilen iddianamede, bu olaylara ilişkin detaylar anlatılıyor.

Köprüde şehit olan Hasan Kaya'yı sanıklardan eski yarbay Adnan Uygun'un, İsmail Kefal'i uzman çavuşlar Ferhat Kaymakcı, Murat Berkmen ve Ebubekir Yücel'in kullandığı aracın tankla ezmesi sonucu hayatını kaybettiği belirtilen iddianamede, Şükrü Bayrakçı'yı ise Üsteğmen Mustafa Ceyhan ve uzman çavuş Seyit Ahmet Gündüz'ün öldürdüğü kaydediliyor.

İddianamede, tutuklu sanık yarbay Adnan Uygun'un 'Anayasayı ihlal', 'TBMM ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs' ve 'kasten öldürme' suçlarından dörder kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istenirken, 'silahlı terör örgütü üyeliği' suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar, '40 kişiyi kasten öldürmeye teşebbüs etme' suçundan 690 yıldan bin 60 yıla kadar ve 'silahla kasten yaralama' suçundan da 6 yıldan 18 yıla kadar olmak üzere toplam 703 yıl 6 ay ile bin 93 yıl arasında değişen oranlarda hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Üsteğmen Mustafa Ceyhan ve uzman çavuş Seyit Ahmet Gündüz için de aynı suçlardan dörder kez ağırlaştırılmış müebbet, '31 kişiyi kasten öldürmeye teşebbüs, trafik güvenliğini tehlikeye sokma ve silahlı terör örgütüne yardım etme' suçlarından 541 yıl 6 aydan 838'er yıla kadar hapis cezası öngörülen iddianamede, uzman çavuşlar Ebubekir Yücel, Ferhat Kaymakcı ve Murat Berkmen'in de yine dörder kez ağırlaştırılmış müebbet, '39 kişiyi kasten öldürmeye teşebbüs, 3 kez hafif şekilde kasten yaralama ve silahlı terör örgütüne yardım etme' suçlarından da 680 yıl 6 aydan bin 51 yıl altışar aya kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Sanıklar Caner Omay, Erçin Keskin, Gökhan Bolu, Hilmi Ertuğrul, Onur Yeniburgaz ve Muhammet Hanifi Ertosun'un, 'Anayasayı ihlal' ve 'TBMM ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet, diğer suçlardan 541 yıl 6 aydan 838'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edilen iddianamede, Ayhan Tüfekli, Azmi Alan, Bahadır Köse ve Oğuz Aktürk'ün de benzer şekilde üçer kez ağırlaştırılmış ve 7,5 yıldan 17'şer yıla kadar hapisle cezalandırılması öngörülüyor.

İddianamede, 45 sanığın da 'darbeye teşebbüs' suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 'silahlı terör örgütüne yardım etme' suçundan ise 7,5 ila 15 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-05 Temmuz (2017) 'İstanbul 15 sanık (ilk 61) Darbe Yap./Fatih Köprüsü İşgali' davası

(07 Ocak 2018, 13:36)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=12133    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Kara Kuv.: 92 Müebbet Gerekçesi

09.06.2022 17:18 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki (KKK) eylemlere ilişkin 132 sanıklı davada 30 Aralık 2021'de verilen kararların gerekçesi açıklandı. 6 ..
Tamamı 9.6.2022

Fetö Üniversite Yapılanması davası

09.06.2022 14:46 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından açılan 'güncel üniversite öğrenci yapılanmasına' ilişkin 12'si tutuklu 37 öğrencinin yargılandığı davanın görülmesine devam edil..
Tamamı 9.6.2022

Yargıtay İyidil'in Cezasını Az Buldu

08.06.2022 09:50 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, eski Korgeneral Metin İyidil ile eski Tümgeneral Hamza Koçyiğit'e 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım' suçundan verilen 12 yıl 6'şar ay hapis cezalarını, eksik ceza..
Tamamı 8.6.2022

Darbeci 2 Pilot Kayıplara Karıştı

10.06.2022 10:35 Malatya'da, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Malatya'daki 2. Ordu Komutanlığı ve 7. Ana Jet Üssü'ndeki eylemlere ilişkin görülen davada beraat kararları istinaf mahkemesince bozulan sanık 6 eski pi..
Tamamı 10.6.2022

Kılıçdaroğlu'nun Danışmanına Hapis

10.06.2022 16:53 İstanbul'da, FETÖ'nün İstanbul Üniversitesindeki akademik yapılanmasına ilişkin davada, Yargıtayın bozma kararının ardından dosyası ayrılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eski başdanışmanı Fatih Gürsul, 'FETÖ..
Tamamı 10.6.2022

Fetö Yöneticilerine 166 Yıl Hapis

10.06.2022 12:16 Adana, Ankara, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kilis ve Şanlıurfa'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalar..
Tamamı 10.6.2022

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

10.06.2022 10:15 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 10.6.2022

Kriptolu Dinleme Cezaları Onandı

09.06.2022 14:34 Ankara'da, devlet büyüklerinin kriptolu telefonlarının usulsüz dinlenmesine ilişkin davada, kapatılan TİB Başkanvekili Osman Nihat Şen ile darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü'nün (F..
Tamamı 9.6.2022

Dink Davasında Hapisler Onandı

08.06.2022 16:54 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin Fetö elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 6's..
Tamamı 8.6.2022

İzmir: Darbeye 60 Onama 80 Bozma

04.06.2022 20:51 İzmir'de, FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından açılan ve 282 sanıklı dava, dosyaları ayrılarak 2018'de hüküm verilen 137 sanığın dosyası Yargıtay'da görüşüldü.

14 Nisan'daki gelişmeye dair edinilen ..

Tamamı 4.6.2022

Yakalanan İlk Darbecinin davası

09.06.2022 09:59 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 9.6.2022

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

08.06.2022 16:40 Ankara'da, Balyoz kumpası davasının soruşturma ve kovuşturmasını yapan hakim ve savcılar hakkında 'Devletin güvenliği ile siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, görevi kötüye kullanma, kişiyi hürriyetinden yok..
Tamamı 8.6.2022

Nazilli Esnaf Yapılanması davası

08.06.2022 15:32 Aydın'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Nazilli ilçesindeki esnaf yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında 62 sanığın yargılanmasına devam edildi.

20 Mayıs'ta Aydın 3. Ağır..

Tamamı 8.6.2022

Ordu: Yeni Yapılanmaya 17 Hapis

08.06.2022 15:20 Ordu'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yeni il yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 41 sanıktan 17'sine, 1 yıl 13 ay ile 6 yıl 10 ay 15 gün arasında değişen hapis cezası verildi.
<..

Tamamı 8.6.2022

Gülen'in İtirafları İndirim Gerekçesi

10.06.2022 11:09 Ankara'da, MİT operasyonuyla Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen Selahaddin Gülen'in 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılandığı aldığı 3 yıl 4 ay hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı.

1..

Tamamı 10.6.2022

Şike: Cezaya Onama Beraate Bozma

09.06.2022 16:51 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' soruşturmasında kumpas kurduğu gerekçesiyle örgüt mensubu 88 sanığın yargılandığı davada verilen cezalar İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi'..
Tamamı 9.6.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
56.336.634