Aile Meclisi’nden 14/15 Temmuz’da Dua ve Basın açıklaması
Tam
EskidenYeniye
 

Edok Darbeci Komutanlar davası

Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muharebe ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı eski korgeneral Metin İyidil'in de arasında bulunduğu 7 sanığın yargılandığı davaya devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

13.01.2018 14:10 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muharebe ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı eski korgeneral Metin İyidil'in de arasında bulunduğu 7 sanığın yargılandığı davaya devam edildi.

11.01.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muharebe ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı eski korgeneral Metin İyidil'in de arasında bulunduğu 7 sanığın yargılandığı davada, Isparta Valisi Şehmus Günaydın ve dönemin Antalya 3. Piyade Tugay Komutanı eski tuğgeneral Mustafa Kaya tanık olarak dinlendi.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Metin İyidil ve tutuksuz sanıklar, sanık avukatları ile şikayetçi Başbakanlığın avukatı katıldı. Sanıklardan, olay tarihinde tümgeneral rütbesiyle EDOK Kurmay Başkanı olan Hamza Koçyiğit de Ses ve Görüntü Bilişim Sistemiyle (SEGBİS) duruşmaya bağlandı.

Duruşmada, celse arasında beyanda bulunan gizli tanık 'Abdullah'ın 4 sayfalık beyanı okundu.

Sanıklardan, olay tarihinde tümgeneral rütbesiyle EDOK Kurmay Başkanı olan Hamza Koçyiğit'in FETÖ ile iltisaklı olduğunu öne süren gizli tanık, 'Bir dönem Kara Havacılık Komutanlığını yapan Hamza Koçyiğit'in FETÖ yapılanması içinde yer aldığına dair ismini ilk kez 1992-1993'lerde, o dönem GATA'da öğretim görevlisi olan eniştemin evinde duydum. Evde toplanmış bir grup asker vardı, bu askerlerin içerisinde kurmay yüzbaşılar da vardı, şu anda aradan geçen zaman nedeniyle bu gruptaki kişilerin sayısını tam olarak hatırlamıyorum.' ifadesini kullandı.

Gizli tanığın beyanının ardından Genelkurmay Harekat Başkanı Tümgeneral Kemal Yeni, tanık olarak dinlendi.

Darbe girişimi sırasında, tutuksuz sanıklardan KKK EDOK Okullar Komutanı olan Abdullah Barutcu ile sabaha kadar lojmanın sığınağında beklediklerini öne süren Yeni, 'O gece 02.00'den sabah 06.00'ya kadar eşlerimizle birlikte sığınakta bekledik.' dedi.

Sanıklardan Metin İyidil'in avukatı Abdullah Kaya'nın, 'Kendileri birliklerini aramış, gitmişler mi? Abdullah Barutçu'yla bunları konuşmuşlar mı?' sorusuna Yeni, 'Birliklere gidelim, gitmeyelim diye bir konuşma olmadı. Çünkü içeridekinin kim, dışarıdakinin kim, kapıdakilerin kim, polisin kim olduğunu bilmiyorsun.' cevabını verdi.

'Harbiyeli ve askerlerin nereye gideceğini bilemem ki'

Tümgeneral Yeni'nin ifadesinin ardından Isparta Valisi Şehmus Günaydın da tanık olarak dinlendi.

Antalya'dan SEGBİS ile beyanda bulunan Vali Günaydın, dava konusunda daha önce Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına tanık olarak yazılı beyanda bulunduğunu hatırlattı.

Günaydın, 16 Temmuz sabahı, sanıklardan eski korgeneral İyidil ile aralarında geçen konuşmayı anlattı. Darbe girişimi gecesi eski Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanı tümgeneral Metin Akkaya'ya ulaşamadığını ve sözde atama listesinde isminin yer almasından dolayı Akkaya'ya güvenmediğini belirten Günaydın, 'Metin Akkaya, o gece telefonlarıma cevap vermeyince ve atama listesinde sıkı yönetim komutanı olarak ismini görünce güvenemezdim. Metin İyidil'in ifadelerinde bahsettiği gibi bir paşa ismi de geçmedi. Ben, açıkça asker göndermeyeceğimizi söyledim. Askeriyenin içerisinde harbiyeliler de var, normal askerler de var. İstenen o harbiyeli ve askerlerin nereye gideceğini bilemem ki.' dedi.

Sanık İyidil, 'Ben tecrübelerimden dolayı, en yüksek mülki amir olduğu için Vali Bey ile görüşmek istedim. Zaten askerlerin kanunsuz çıkmasını istesem neden Vali Bey'i arayayım? Sayın Valim, sizle konuştuğumuzda, 'Ankara'da Genelkurmay derdest, komutanlar derdest, destek için lazım olabilir, eğer intikal olacaksa da Ümit Dündar Paşa'nın emriyle bu intikal yapılacak.' demiştim. Sonra da gerek kalmadığını belirttim.' ifadelerini kullandı.

Bu konuşmada kesinlikle hiçbir paşanın adının geçmediğini belirten Vali Günaydın, 'Çok açık ve net ifade ediyorum. Konuşmamızın konusu, kendisinin Genelkurmay ve kamu kurumlarının korunması için birlik istemesi dışında hiçbir isim geçmemiştir.' diye konuştu.

'Ne gerekiyorsa yapın' emri

Vali Günaydın'ın beyanlarının ardından Albay Mehmet Ateş tanık olarak dinlendi.

Darbe girişimi gecesi, dönemin Antalya 3. Piyade Tugay Komutanı eski tuğgeneral Mustafa Kaya'nın sanık Koçyiğit ile görüştüğünü bildiren Ateş, 'Genelkurmay Başkanlığından gelen sözde sıkıyönetim mesajı sonrası Mustafa Kaya, gelen mesaj sonrası durum hakkında bilgi almak için Hamza Koçyiğit'i aradı. Konuşmanın ardından, komutanın yüzü asılınca, 'Hamza Paşa ne dedi?' diye sorunca Komutan da 'Hamza Paşa bana, 'Gelen emri uygulayın, ne gerekiyorsa yapın' dedi.' deyince ben de, 'Böyle saçmalık mı olur? Bu zamanda darbe mi olur' diye karşılık verdim. Mustafa Kaya da, 'Birisi sorarsa, bunu söylerim' dedi.' ifadelerini kullandı.

Ateş'in iddialarını reddeden Koçyiğit, HTS kayıtlarında kesinlikle böyle bir görüşmenin gözükmediğini kaydetti. Mehmet Ateş'in 15 Temmuz'dan sonra savcılığa 'Hamza Koçyiğit 14 Temmuz'da Mustafa Kaya'ya darbe emri verdi' şeklinde ifade verdiğini söyleyen Koçyiğit, Ateş'e 'İfadelerindeki değişikliğin sebebi ne? Aranan kişi ben miydim' diye sordu. Ateş, Kaya'nın 'Hamza Paşa ile konuşayım' sözlerinden dolayı görüşmeyi bildiğini, Kaya'nın hangi numarayı çevirdiği konusunda ise bilgi sahibi olmadığını söyledi.

Ateş'in ardından dönemin Antalya 3. Piyade Tugay Komutanı eski tuğgeneral Mustafa Kaya da tanık olarak beyanda bulundu.

Darbe girişimini, evde uyuduğu sırasında Tugay'dan arandıktan sonra öğrendiğini ileri süren Kaya, 'Bu sırada Antalya Valimiz aradı, neler olduğunu sordu. Ben de detaylı bilgi aldıktan sonra kendilerine döneceğimi söyledim. Nöbetçi amirim de aradığında Genelkurmaydan sıkıyönetim mesaj geldiğini belirtti. Saat 23.00 gibi Hamza Paşa'yı aradım, kendisi de 'Gelen emir neyse uygulayın. Gereğini neyse onu yapın' dedi. Gelen emirleri, Tugay'a gittiğimde gördüm. Nizamiyede beni karşılayan nöbetçi amir, 'Komutanım görevden alınmışsınız' deyince bir saçmalık olduğunu anladım.' şeklinde konuştu.

Sanık İyidil'in, kendisiyle çalıştığı dönemde yasadışı bir işe kalkışıp kalkışmadığını, kanunsuz bir emir verip vermediğini sorması üzerine Kaya, İyidil ile çalıştığı dönemde kanunsuz bir iş ya da emir almadığını, bilakis bir şoförün görev süresinin ikinci dönem uzatılması üzerine İyidil'in kendilerine kızdığını belirtti.

Duruşmaya daha sonra öğle arası verildi.

Duruşmada tanık olarak dinlenen darbe girişimi sırasında binbaşı rütbesiyle EDOK Faaliyet İzleme Merkezinde (FİM) görevli Melek Yeliz Turan, Kurmay Başkanı Koçyiğit'in darbe karşıtı bir emir vermediğini ve sorumlusu olduğu FİM'e hiç gelmediğini söyledi.

Kışlada faaliyet kayıtlarının tutulduğu ceridenin darbe gecesi alınan notlarla sonradan hazırlandığını belirten Turan, ceridede daha sonra değişiklikler yapıldığını, kendisinin telkinlere rağmen bu cerideyi imzalamadığını söyledi.

Turan, birliğe gelen sıkıyönetim emirlerinin altındaki imza düzeylerinin yetersiz olduğunu belirtip evraklara işlem yapılmamasını ancak emirlerin cerideye işlenmesi talimatını sanık eski EDOK Muharebe Geliştirme Başkanı tuğgeneral Mehmet Topçu'nun verdiğini söyledi.

Bunun üzerine söz alan Koçyiğit, faaliyet izleme merkezini takviye ettiğini, ceride tutma görevinin nöbetçi subayda olduğunu söyledi. Koçyiğit, nöbetçi amire gelen mesajlara işlem yapmayın emri verdiğini, bunun genel bir ifade olduğunu ve her birliğe bu emrin iletilmesinin gerektiğini belirtti.

'Sıkıyönetim emirlerine uyulmasın emri almadık'

Tanık Eray Üngüder de suç tarihinde EDOK karargah komutanlığında yarbay rütbesiyle nöbetçi amir olduğunu söyledi.

Karargahta, saat 22.15 sularında Melek Yeliz Tural'ın kendisini arayarak birliğe gelen mesajlardan bahsettiğini ifade eden Üngüder, 'Bunun üzerine nöbetçi amirlikten çıkıp FİM'e geçtim. Hazırlık, karargah sorumluluklarının belirlenmesi ve 'katılışlar evrakları'nın harekat yıldırım emriyle geldiğini gördüm. Bu sırada uçak sesleri duyulmaya başlandı. Kurmay başkanını aramaya karar verdik.' diye konuştu.

Bu sırada kurmay başkanı Koçyiğit'in kışlayı arayarak araç istediğini aktaran Üngüder, Hamza Koçyiğit'in 22.40 sularında sivil olarak kışlaya geldiğini söyledi.

Emirleri Koçyiğit'e ilettiğini anlatan Üngüder, mehil müddetinde olanların birliklere katılması yönündeki emirle ilgili işlem yaptıklarını, diğer emirlere yönelik ise Koçyiğit'ten 'beklesin' talimatı aldıklarını bildirdi. Saat 23.00 sularında bu sefer sıkıyönetim direktiflerinin geldiğini anlatan Üngüder, bu emirleri de Koçyiğit'e götürdüklerini belirterek, şöyle devam etti:

'Bu sırada kurmay başkanının yanında Mehmet Topçu tuğgeneral vardı. Topçu, 'Bu evrakların kim tarafından yazıldığı belli değil. Evrakın altında Partigöç'ün imzası var. Partigöç'ten mi emir alacağız? Bu emirler kanunsuz görülüyor.' dedi. Bunun üzerine kurmay başkanı, 'Bu mesajı ast birliklere çekmeyin.' talimatı verdi. Az önce çektiğimiz katılışlar evrakını hatırlattım. Kurmay başkanı, katılışlar evrakının sistemden çekilmesini emretti. Biz de evrakı geri çektik.'

Kurmay Başkanı Koçyiğit'in gece 01.00 sularında kışladan ayrıldığını aktaran Üngüder, bunun üzerine Mehmet Topçu'nun emir komutayı devralarak, birliklerden vukuat tekmili alınması ve kanunsuz emirlerin uygulanmaması yönünde emir verdiğini, gece boyunca tüm birlikleri arayarak bu talimatları aktardıklarını söyledi.

Üngüder, soru üzerine Koçyiğit'ten sıkıyönetim emirlerine uyulmaması yönünde bir emir almadıklarını söyledi.

Bunun üzerine söz alan Koçyiğit, kızının rahatsızlığı dolayısıyla kışladan ayrıldığını, daha sonra geri döndüğünü, bu arada emirlerini telefonla ilgili kişilere aktardığını öne sürdü.

Tanık Salih Ulusoy da geçe boyunca Başbakanlık danışmanlarıyla temas halinde darbe karşıtı faaliyetler yürüttüğünü, sabaha karşı kriz merkezi oluşturma maksadıyla EDOK'a geçtiğini, kurmay başkanı ile görüştüğünü, bu sırada Metin İyidil'in kışlaya geldiğini, darbe bastırıldıktan sonra da kışladan ayrıldığını söyledi.

Ulusoy, soru üzerine, sanıkların darbeye destek verdikleri yönünde bir izleniminin olmadığını söyledi.

Tanık beyanlarının ardından mahkeme başkanı, yarın devam etmek üzere duruşmayı tamamladı.

DURUŞMADAN DİĞER DETAYLAR

Saat 8.30'da başlayan duruşmada “Abdullah” kod adlı gizli tanığın ifadesi okundu. Gizli tanık, davanın tutuklu ve 1 numaralı sanığı Metin İyidil'in Personel Başkanlığı dönemindeki tüm faaliyetlerinin 'FETÖ' yapılanmasına yaradığını ve 'FETÖ' mensuplarını kayırdığını iddia etti. Gizli tanık, diğer tutuklu sanık eski general Hamza Koçyiğit'in de 'FETÖ' mensubu olduğunu söyledi.

Gizli tanığın ifadesinin okunmasından sonra o gece tutuksuz sanıklardan Abdullah Barutçu'yla birlikte sabaha kadar lojmanın sığınağında bekleyen şimdiki Genelkurmay Harekat Başkanı Tümgeneral Kemal Yeni tanık olarak dinlendi. Yeni, saat 02.00'den 05.00-06.00'ya kadar eşleriyle birlikte beklediklerini söyledi. Mahkeme Başkanı Hüsamettin Otçu'nun soruları üzerine Yeni, o gece Barutçu'nun defalarca, 'Şimdi gelip bizi de tutuklayacaklar' dediğini belirtti. Metin İyidil'in Avukatı Abdullah Kaya da, 'Kendileri birliklerini aramış, gitmişler mi? Abdullah Barutçu'yla bunları konuşmuşlar mı?' sorusunu yöneltti. Yeni, 'Birliklere gidelim, gitmeyelim diye bir konuşma olmadı. Çünkü içeridekinin kim, dışarıdakinin kim, kapıdakileri kim, polisin kim olduğunu bilmiyorsun' karşılığını verdi. Sanık Metin İyidil de şu soruyu sordu:

'Şu anda TSK'nın Harekat Başkanısınız, Genelkurmay bulunduğunuz yere 150 metre. Elinizde telefon var, arayalım veya gidip bakalım diye düşünmediniz mi? Sabaha kadar bekleyelim, ailemizi muhafaza edelim mi dediniz?' Mahkeme Başkanı Otçu, tanığın beyanlarıyla bunun cevabını verdiğini, tekrar olacağını söyledi. Yeni'den sonra Isparta Valisi Şehmuz Günaydın tanıklık yaptı.

Segbis'le dinlenen Vali Günaydın, 16 Temmuz sabahı Eğridir Dağ Komando Okulu'ndaki öğrencilerin Ankara'ya intikali için kendisini arayan Metin İyidil'in aralarında geçen konuşmaya dair ifadelerinin doğru olmadığını söyledi. İyidil, 'Ümit Dündar Paşanın emriyle bu intikal yapılacak' dediğini savunurken, Vali Günaydın, bu konuşmada kesinlikle hiçbir paşanın adının geçmediğini vurguladı.

Sanık Metin İyidil soru yöneltirken aralarında geçtiğini savunduğu konuşmayı tekrar anlatınca Vali Günaydın şu karşılığı verdi:

'Çok açık ve net ifade ediyorum. Konuşmamızın konusu, kendisinin Genelkurmay ve kamu kurumlarının korunması için birlik istemesi dışında hiçbir isim geçmemiştir.' Vali Günaydın'ın ifadesi sona erdiğinde Mahkeme Başkanı Otçu, 'Isparta'daki arkadaşlara selamlarımızı söylerseniz memnun oluruz' dedi.

EDOK'ta görev yapan tanık Mehmet Ateş de 15 Temmuz'da Genelkurmay'dan darbe mesajları gelince Tugay Komutanı Mustafa Kaya'nın Hamza Koçyiğit'i aradığını, telefonu rahatsız bir şekilde kapattığını belirtip, şunları anlattı:

'Ne söylediğini sordum. Gelen emrin uygulanmasını söylediği cevabını verdi. Ben de, 'böyle saçmalık mı olur, bu zamanda darbe mi olur?' dedim. Kaya da, 'birisi sorarsa, bunu söylerim' dedi.'

Tanığın iddialarını reddeden Koçyiğit, HTS kayıtlarında kesinlikle böyle bir görüşmenin gözükmediğini, ayrıca Mehmet Ateş'in 15 Temmuz'dan sonra savcılığa verdiği, 'Hamza Koçyiğit 14 Temmuz'da Mustafa Kaya'ya darbe emri verdi' şeklinde ifadesi olduğuna dikkat çekip, 'İfadelerindeki değişikliğin sebebi ne? Aranan kişi ben miydim?' diye sordu. Ateş, Mustafa Kaya'nın, 'Hamza Paşayla konuşayım' demesinden bunu bildiğini, yoksa hangi numarayı çevirdiğini bilmediğini kaydetti.

ÜYE HAKİM TEPKİ GÖSTERDİ

Hamza Koçyiğit'in ardından avukatları da tanığa bazı sorular yöneltti. Koçyiğit yeniden soru sormak isteyince üye hakimlerden biri, 'Böyle bir tarz olabilir mi?' diye tepki gösterdi. Koçyiğit'in, 'Gelen emri uygulayın emri verdiğim cerideye yazılmış mı?' şeklindeki sorusunu ise Başkan Otçu, 'Burada idari tahkikat değil, adli tahkikat yapılıyor. Cerideye yazılıp yazılmaması, yargılamamızın konusu değil' diyerek, reddetti. Diğer üye hakimin tanığa, Metin İyidil'le ilgili kanaatini sormasına ise İyidil ve avukatları tepki gösterdi. Ateş'den sonra tanıklık yapan dönemin Antalya 3. Piyade Tugay Komutanı Mustafa Kaya da Hamza Koçyiğit'i cep telefonundan aradığını ve 'Gereği neyse onu yapın' dediğini söyledi. Başkanın sorusu üzerine Kaya, aramayı yaptığı kendi numarasını hatırlamadığını ve telefonda 'EDOK Kurmay Başkanı' olarak kayıtlı numarayı aradığını belirtti.

'CERİDE CERİDE DEDİNİZ LAMI CİMİ YOK'

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde de 15 Temmuz'da EDOK Faaliyet Merkezi nöbetçi subayı olan Melek Yeliz Turan tanıklık yaptı. Turan, mesajlar gelince Kurmay Başkanı Hamza Koçyiğit'i aradıklarını ve Koçyiğit'in karargaha geldiğini, bu emirlerin işleme konmaması emrini verdiğini, ama ertesi sabah 08.00'e kadar darbe karşıtı, yazılı sözlü, dolaylı dolaysız hiçbir emir vermediğini anlattı. Kendisine bağlı olduğu halde Koçyiğit'in faaliyet merkezine de sabah geldiğini, geriye yönelik ceride hazırlanırken, 'Tüm gece birliğinin başında bulunduğunu' söylediğini vurgulayan Turan şöyle devam etti:

'Oysa saat 01.00'de karargahtan ayrıldığını biliyordum. Ceride durmadan değişti. Faaliyet izleme merkezini 3 kişiye çıkardılar. Dönüşümlü 24 saat nöbet tutuyorlardı. Odama geldiler, bu cerideyi imzalamayacağımı, o gece ceride tutulmadığını kurmay başkanına söylemelerini söyledim. Cerideyle ilgili yoğun baskı gördüm, ama kesinlikle imzalamadım.'

Başkan Otçu'nun, 'Ceridede neyi değiştirmek istediler?' şeklindeki sorusu üzerine Turan, '22.30'da gelip, emir-komutayı aldığı, birliklerden vukuat tekmili aldırdığı yazılmak istendi' dedi.

Tekin'in bu açıklamalarından sonra Başkan Otçu, sanık avukatlarına şunları söyledi: 'Ceride ceride dediniz de az çok nasıl tutulduğunu biliyoruz. İşte 5 gün üzerinde çalışılan bir ceride, lamı cimi yok.'

Sanık Hamza Koçyiğit ceride konusunda izahatta bulunmaya başlayınca da Başkan Otçu, 'Ne yazdın, ne yazmadın o ceride bizi hiç ilgilendirmiyor. Güvenilir mi değil mi, doğru mu değil mi kurumunuzu ilgilendiriyor. Bizim için hiçbir delil niteliği yok. Malumun ispatına gerek yok. Ceride malumun ispatıdır. Benim için önemli olan mesajlar çekildi mi çekilmedi mi, ast birliklere uyun denildi mi denilmedi mi.' dedi.

15 Temmuz'da Karargah nöbetçi amiri olan Eray Üngüder de dinlendi. Genelkurmay'dan mesajlar gelince Kurmay Başkanı Hamza Koçyiğit'e ulaşmaya çalışırken onun kendilerini aradığını, hatta, 'Uçaklar uçuyormuş. Niye aramadınız' dediğini belirten Üngüder, karargaha gelen Koçyiğit'in darbe direktiflerine süratle tepki gösterip, birliklere çekilmemesi, kışlada emniyet tedbirlerinin artırılması talimatı verdiğini aktardı. Başkan Otçu'nun sorusu üzerine Üngüder, emirlere uyulmaması için alt birliklere emir verilmesi konusunda Koçyiğit'le konuşmadıklarını, onun da bir emri olmadığını bildirdi ve 'Daha sonra Albay Hasan Yorulmaz bunu görüşmek için Koçyiğit'e gitti. 'Şu şartlarda ne emir vereyim' demiş. O Karargahtan sonra Mehmet Topçu general kesinlikle emirlere uyulmaması ve talimat alınması için sözlü emir verdi' dedi.

Başkan'ın, 'Koçyiğit saat 01.00-04.00 arası telefonla arayıp, emir verdi mi?' şeklindeki sorusuna Üngüder, 'Hayır. Hatırlamıyorum. Sadece sabaha karşı bir görüşme oldu. Gittiğini görmedim, duymadım bile' karşılığını verdi. Koçyiğit'in kaç kere aradığını ve ne konuştuklarını söylemesi üzerine ise Üngüder, 'Olabilir. Gerçekten hatırlamıyorum. Yoğun bir telefon trafiği vardı' dedi.

Dönemin EDOK Destek Kıtalar Komutanı Ender Çelenk de tanık olarak verdiği ifadede uçaklar uçmaya başlayınca Anıtkabir'e terör saldırısı yapıldığını düşündüğünü ifade etti. Kurmay Başkanı Koçyiğit'in makama geçtiğini öğrenince kendisinin de birliğine gittiğini, 1 ay boyunca da ayrılmadığını belirten Çelenk, Koçyiğit'e emrini sorduğunu, onun da kışlada gerekli emniyet tedbirleri alması ve giriş çıkışları yasaklaması emrini verdiğini anlattı. Ertesi gün Koçyiğit'in yanında olan ve Genelkurmay özel kalemde olduğunu bildirdiği bir üsteğmene araç tahsis edilmesini istediğini kaydeden Çelenk, 'Üsteğmene nereye gideceğini sordum. Söylemeyince aracı vermedim, 'taksiyle git' dedim. Durumu Koçyiğit'e aktardım, yorum yapmadı. Daha sonra bu üsteğmenin resmini gazetede görmüş. Olaylara karışanlar arasındaymış' dedi.

Atamalar konusunda üzerine çok gelindiğini belirten Metin İyidil tanığın alay komutanlarının nasıl seçildiğini anlatmasını isteyince Başkan Otçu, bunun yargılamanın konusu olmadığını, ayrıca bu konuda Genelkurmay'dan detaylı bilgi geldiğini söyledi. Bunun üzerine İyidil, 'Ama vallahi zoruma gidiyor' dedi.

Çelenk'ten sonra Genelkurmay çatı davasında sanık olan eski korgeneral Salih Ulusoy tanık olarak dinlendi. Darbenin ertesi sabahı EDOK'a gitmesini anlatırken, 'Darbeye karşı faaliyetler için bir karargah arıyordum. Devlet tamamen çökmüşse güvenilir arkadaşlarla bir karargah kurmak istiyordum. Yani Hamza paşa veya Metin paşayı görmek için gitmedim' dedi. Ulusoy Koçyiğit'in avukatının, 'Görüştüğünüzde Hamza paşanın darbeyi destekler bir tavrını gördünüz mü?' şeklindeki sorusuna da, 'Akıllı bir adam. Böyle salak sulak işlere de karışmaz zaten' karşılığını verdi.

Ulusoy'un ifadesinin tamamlanmasının ardından yarın devam etmek üzere bugünkü celse saat 18.30'da sona erdirildi.

12.01.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Metin İyidil ile tutuksuz sanıklar, sanık avukatları ve şikayetçi sıfatıyla Başbakanlık avukatı Fatih Altınbaş katıldı. Sanıklardan, olay tarihinde tümgeneral rütbesiyle EDOK kurmay başkanı olan Hamza Koçyiğit de Ses ve Görüntü Bilişim Sistemiyle (SEGBİS) duruşmaya bağlandı.

Davanın öğleden sonraki kısmında sanıkların tanık ifadelerine karşı savunmaları alındı. Sanık eski Korgeneral İyidil, üzerine atılı suçlamaları ve aleyhine beyanları kabul etmediğini söyledi. Darbe girişimi sırasında Isparta Valisini aradığını aktaran İyidil, 'Bu telefonda Valinin beyanında da belirttiği gibi kendisinden derdest edilen komutanların kurtarılması amacıyla birlik hazırlanacağını belirterek yardım istedim. Herhangi bir şekilde başka bir talebim olmadı. Dinlenilen tanıklardan Mehmet Ateş’in ve gizli tanığın beyanlarını kabul etmiyorum. Bu kişilerin benimle ilgili beyanları hiçbir somut olay, tarih ve isme dayanmamaktadır. Tamamen iftira niteliğindedir. 15 Temmuz hain darbe girişimine katılmadım. Suçsuzum, beraatimi talep ediyorum' diye konuştu.

Duruşmada Müşteki Başbakanlık avukatı, eksiklerin tamamlanması ve tanık beyanlarına karşı yazılı savunma için süre istedi.

Sanık Koçyiğit'in avukatı, tanık beyanlarına katılmadıklarını, müvekkilinin tahliyesi ile beraatine karar verilmesini talep etti.

Sanık İyidil'in avukatı Abdullah Kaya da önceki celse beyanları okunan gizli tanık 'Abdullah'a, duruşmada hazır edilmemesi nedeniyle aleyhteki hususlara yönelik soru yöneltemediklerini, gelecek celse video konferansla soru sorabilmek için hazır edilmesini istedi.

Avukat Kaya, Genelkurmay Başkanlığı Personel Daire Başkanlığı ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanlığının araştırma raporunda İyidil'in FETÖ mensubu olmadığının ortaya konulduğunu, söz konusu belgenin dava dosyasında yer aldığını belirtti.

Müvekkilinin darbe girişimini öğrendikten sonra cuntaya karşı mücadele verdiğini öne süren Kaya, 15 Temmuz gecesi İyidil'in ulusal kanallara bağlanarak, darbe karşıtı açıklamalar yaptığını söyledi.

İyidil'in tahliyesini talep eden Kaya, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Necdet Özel ve eski EDOK Komutanı emekli Orgeneral Kamil Başoğlu'nun tanık olarak dinlenmesini istedi.

Tanık beyanlarına ilişkin sanık ve avukatlarının savunmasını alan mahkeme, duruşma savcısından mütalaasını istedi.

Cumhuriyet Savcısı Ayhan Çelik, sanık avukatlarının dosyaya yeni delilerin eklenmesi yönündeki taleplerinin esasa katkısı olmayacağı gerekçesiyle reddedilmesini talep etti. İyidil'in 15 Temmuz'dan önce bazı darbe sanıklarıyla görüşmeler yaptığı, sözde 'yurtta sulh konseyi' listesinde imzası yer alan sanık eski tuğgeneral Mehmet Partigöç ile iletişim halinde olduğunun tespit edildiğini belirten Savcı Çelik, sanığın Isparta'daki komandoları darbe girişimine destek vermeleri için ısrarla Ankara'ya çağırdığını söyledi. Diğer sanıklar hakkındaki suçlamaları da sıralayan Savcı Çelik, tutuklu sanıkların tahliye talebinin reddedilmesini, esasa ilişkin mütalaasını sunmak için de dava dosyasının tarafına ulaştırılmasını talep etti.

Dündar tanık olarak dinlenecek

Duruşmaya verilen aranın ardında ara kararını açıklayan mahkeme, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek mal varlıkları üzerindeki tedbirin kaldırılması yönündeki talepleri ise reddetti.

Ayrıca Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ümit Dündar ile Albay Hasan Yorulmaz'ın gelecek celsede tanık olarak dinlenmesine hükmeden mahkeme, duruşmayı 22 Şubat'a erteledi.

İDDİANAME

İyidil ve Koçyiğit'in yanı sıra suç tarihinde korgeneral rütbesiyle KKK EDOK Okullar Komutanı olan Abdullah Barutcu, tuğgeneral rütbesiyle EDOK Harekat Eğitim ve Öğretim Başkanı olan Lütfü İhsan Yanıkoğlu, tuğgeneral rütbesiyle EDOK Muharebe Geliştirme Başkanı olan Mehmet Topçu, binbaşı rütbesiyle EDOK Muhabere Geliştirme Başkanlığı Alınan Dersler Merkezi Faaliyet Gözlem Kısmında gözlem subayı Ersal Duman ve albay rütbesiyle EDOK Eğitim Yöneticisi ve Öğretmen Yetiştirme Okul Komutanlığı Harekat ve İstihbarat subayı Süleyman Güven'in yargılandığı davada, Güven dışındakilerin üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi isteniyor. İyidil'in 'silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek', diğer sanıkların ise 'silahlı terör örgütü üyesi olmak' suçundan ayrıca cezalandırılmaları talep ediliyor.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-13 Haziran (2017) 'Ankara 7 sanık Darbe Yap./EDOK Komutanları' davası

(13 Ocak 2018, 14:10)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=12155    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
60.989.651