Tam
EskidenYeniye
 

Harp Akademileri Darbe davası

İstanbul'da, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Harp Akademileri Komutanlığı'ndaki faaliyetleri ile Harp Akademileri Komutanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu'nun kaçırılarak askeri cezaevine konulmasına ilişkin 116'sı tutuklu 122 sanığın yargılandığı davaya devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

13.01.2018 22:25 İstanbul'da, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Harp Akademileri Komutanlığı'ndaki faaliyetleri ile Harp Akademileri Komutanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu'nun kaçırılarak askeri cezaevine konulmasına ilişkin 116'sı tutuklu 122 sanığın yargılandığı davaya devam edildi.

08.01.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki binada görülen duruşmada savunma yapan Harp Akademileri Komutanlığında öğrenci subay olan eski yüzbaşı Hakan Akbulut, 15 Temmuz'da mesaisinin bitmesinin ardından okuldan çıktığını, kendisinin 23.00 sıralarında telefondan aranarak eğitim elbiseli olarak okula çağrıldığını anlattı.

Kıdemli öğrenci olması sebebiyle WhatsApp grubundan diğer öğrencilere de bildirim yaptığını ifade eden Akbulut, 'Savcılığın beni suçladığı konulardan biri öğrencileri bilgilendirmem. Kıdemli öğrencinin görevi, komutanlarından aldığı emirleri diğer öğrencilere bildirmektir. Savcılık eğitim elbiseyi de darbeye hazırlıklı olduğumuz gibi değerlendirmiştir. Ancak biz bu elbiseyi daha önceden de giydik.' diye savunma yaptı.

Darbe girişimi esnasında sabaha kadar okulda kalacaklarını öğrendiklerini anlatan Akbulut, Harp Akademileri Komutanlığındaki güven timi tarafından ne olduğunu anlayamadıkları şekilde gözaltına alındıklarını iddia etti.

'İradem dışında atama listesine eklendim' iddiası

Sözde sıkıyönetim direktifinde bulunan atama listesinde ismi yer alan tutuklu sanık eski kurama albay Cengiz Ekin de savunmasında şu ifadeleri kullandı:

'İsminin atama listesinde tespit edildiği doğrudur. Atama listesinden haberim olmadı. Kendi ismimi zar zor okudum listede. İradem dışında ismim oraya eklenmiştir, ne amaçla eklenmiştir bilmiyorum. İmzam, tebliğ ve tebellüğüm yoktur. Beni o gece tespit eden herhangi bir kamera görüntüsü yoktur. Darbe gecesi evdeydim ve ertesi gün 14.00'e kadar evden çıkmadım. Bu listeye dahil edilmem, darbeye iştirak ettiğim anlamına gelmez.'

Kendisinin Bylock kullanıcısı olmadığı yönünde yazı geldiğini öne süren Ekin savunmasına şöyle devam etti:

'Eşimin üzerine kayıtlı olan telefondan Bylocka erişim sağlandığı suçlamasına maruz kaldık. Ne ben ne ailem bu programı indirmedik ve kullanmadık. Son dönemlerde bu programın hataya açık olduğunu görüyoruz. İlgili yerlere yazı yazılarak konuşma içeriklerinin gönderilmesini istiyorum. Zaten konuşma içeriği olsa bugüne kadar gelmesi gerekirdi. Kesinlikle bu iddiaları reddediyorum. Tahliyemi istiyorum.'

Duruşmada savunma yapan diğer tutuklu sanıklar da üzerilerine atılı suçlamaları reddederek tahliyelerini talep etti.?

Duruşma yarına ertelendi.

09.01.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri Cezaevi'nin karşısındaki binada görülen 20. duruşmaya 108 tutuklu sanık ile 4 tutuksuz sanık katıldı.

Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Başbakanlık ve Milli Savunma Bakanlığı'nı temsilen avukatların da hazır bulunduğu duruşmada ifade veren tutuklu sanık Abdullah Kaya, Hava Harp Okulu öğrencisi olduğunu belirterek, 'Benim ve ailemin FETÖ ile bir ilişkisi bulunmamaktadır. Darbeyi önceden bilmiyordum, darbe ile ilgili bana emir de verilmedi. Darbe girişimi '21.30'da başladı ben ise '19.30'da arkadaşlarımla maç yapıyordum. Darbeyi bilmediğimin kanıtıdır, takdiri size bırakıyorum' dedi. WhatsApp'tan çağrılmaları üzerine akademiye geldiğini söyleyen sanık Abdullah Kaya, akademiye giriş yaptığını, ışıkların neden söndürüldüğünü bilmediğini, komutan ile konuştuktan sonra kaldığı lojmana geri gittiğini anlattı. Abdullah Kaya, 'Darbe girişiminden bir gün sonra dönemin Harp Akademisi Komutanı Tümgeneral Recep Yüksel, ifade vermeye gideceğimizi söyledi. Beni de polise teslim ettiler. Suçum olmadığı için kaçmak aklıma gelmedi. Konusu suç olan emir almadım, konusu suç olan bir harekette bulunmadım' diye konuştu.

Sanık Osman Albayrak da darbe girişiminin yaşandığı gün 19.00 - 20.0 saatleri arasında arkadaşlarıyla halı sahada maç yaptığını, WhatsApp'tan gelen mesaj üzerine akademiye gittiğini söyledi. Albayrak, 'Binada kimseyi görmedim. Hüsamettin Harmancı 'Ben de ayrıntıları bilmiyorum. Benimle irtibatta kalın' dedi. Sonra 'Haydi gidiyoruz' dedi. 2 Nolu nizamiyeye doğru hareket ettik. Kapı kapalıydı. Harmancı, neden kapının kapalı olduğunu nöbetçi subaya sordu. Ardından nizamiyeye geri döndük. Akademide ışıklar sönüktü. Sabaha kadar gazino ve sınıflarda gezerek vakit geçirdim. 17 Temmuz'da Tümgeneral Recep Yüksel 'İsmini okuduklarım ifade verecek. İnşallah aklanırsınız' dedi. Ben de 'Kendi kendime ne yaptım ki aklanayım' dedim. Ters kelepçelendik ve emniyete götürüldük' dedi. Olay günü üzerinde silah bile olmadığını kaydeden sanık Albayrak, 'Evimde FETÖ ile ilgili bir delil de bulunamamıştır. 100 yıl geçse de bulunamaz. Yaşam tarzım bu örgütle kesişmez. Üzerimde bulunduğu iddia edilen 1 Dolar'da tamamen mesnetsizdir. Herhangi bir örgüte üye değilim, Kanunsuz emir almadım, uygulamadım. Vicdanım rahat. Hain olmadığımı ispat etmeye çalışmak çok üzücü. Adalet tecelli edeceğine inanıyorum' dedi.

Sanıklardan Serkan Kaya da, 'Kimse beni terörist, hain ilan edemez' diye sözlerine başlayarak, 'FETÖ ile ilgim ve ilişkim yok. Köyümde bile bir FETÖ'cü çıkmadı, çıkmaz' dedi. Darbe girişimi gecesi 22.35'te Karaköy'de olduğunu, bunun da içtiği çorbanın fişinden belli olduğunu belirterek, 'Tanık ifadeleriyle de bu durum ortadadır. Karaköy'den akademi yerleşkesine gelene kadar telefon kullanmadım. İnternete girmedim. Mesajlaşmadım. En son bana 19.15'te bankadan mesaj geldi' diye konuştu. Çağrılması üzerine akademiye gittiğini WhatsApp grubundan 'Köprülerin patlatılacağı' yönünde mesajlar atıldığını anlatan sanık Kaya, yolda polisleri gördüklerini ve durduklarını anlatarak, 'Radyoda da darbe girişimi olduğu söyleniyordu. Terslik olduğunu anladım. Polislerin yanına gittik. Polislerden yardımcı olmalarını istedik. 01.30 gibi nizamiyeye geri geldik. Tüm bunlar ortada. Darbe girişiminden haberim yoktu' diye konuştu.

Komutanın emriyle uçuş kıyafeti giyerek Hava Harp Okulu'na destek amacıyla yola çıktıklarını savunan sanık Kaya, '17 Temmuz'da mesaiye geldik. Okul komutanı ifademizin alınacağını söyledi. Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldük' diye konuştu. İddianameyi eleştiren sanık Kaya, 15 Temmuz'da terörle mücadele etmek için yola çıktığını belirterek, tahliyesini ve beraatını istedi.

Sanık savunmalarının alınmasına ara veren mahkeme heyeti duruşmayı yarına erteledi.

10.01.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Harp Akademileri Komutanlığı'ndaki faaliyetler ve eylemlerle Akademi Komutanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu'nun kaçırılarak cezaevine konulmasına ilişkin, aralarında 3 generalin de bulunduğu 116'sı tutuklu, 1'i firari 122 sanığın yargılandığı davanın 21. duruşması başladı.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki binada görülen duruşmaya, 105 tutuklu, 4 tutuksuz sanık ile avukatları katıldı.

Duruşmada, Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Başbakanlık ve Milli Savunma Bakanlığı'nı temsilen avukatlar da hazır bulundu.

Duruşma, tutuklu sanıkların savunmalarıyla devam etti.

12.01.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki binada yapılan duruşmada savunması alınan eski Kurmay Binbaşı Mustafa Özcan Çay, 15 Temmuz darbe girişimi esnasında Harp Akademileri Komutanlığı'nda savunma nöbetçi amiri olduğunu anlattı.

Komutanlık binasında yapılan darbe koordinasyon toplantılarına katıldığı iddialarını reddeden Çay, 'Astsubay bana, sıkıyönetim direktifi geldiğini söyledi. Kurmay Başkanı Hasan Nevzat Taşdeler'e götürülen direktifi okuma fırsatım olmadı. Kurmay başkanı ve odada bulunan komutanlar da bana bunun kanunsuz bir emir olduğunu söylemedi. Ardından, kurmay başkanı tüm personelin çağrılmasını emretti.' dedi.

Sanık Çay, yerleşkenin güvenliğini sağlamak için Acil Müdahale Mangası'nı nizamiyeye çağırdığını savunarak, manganın darbe amacıyla kullanılacağı iddiasının gerçek olmadığını öne sürdü.

Sanık eski Tümgeneral Nevzat Taşdeler'in saat 23.00 sıralarında nizamiyelerin kapatılması, kimliği olmayan kişilerin birliğe girişlerinin yasaklanması yönünde emri olduğunu iddia eden Çay, kendisini ana darbe davasının sanıklarından eski Kurmay Albay Uzay Şahin'in aradığını söyledi.

Şahin'in kendisine 'Genelkurmay Başkanlığı'nı temsilen arıyorum. Deniz Harp Akademisi Komutanı Tuğamiral Tayyar Ertem tehdit altında. Ben 3 personel subay gönderdim, onlara yardımcı ol ve güvenliği sağla.' dediğini ileri süren Çay, 'Bunun üzerine gelen 3 subay, Binbaşı Mustafa Bayram ve ben Tayyar Ertem'in evine gittik. Eşi ve oğlu bize kapıyı açtı. Komutana karşı bir tehdit olacağını onu korumak amacıyla geldiğimizi eşine söyledim. Teklifi kabul ederek, bizi eve davet etti.' ifadelerini kullandı.

Sanık Çay, iddianamede belirtildiği gibi Ertem'in eşi ve çocuğunu tehdit etmediğini savunarak, silahla girmelerinin nedeninin evde tehdit olabilmesi ihtimali olduğunu iddia etti.

Ertem'in evinden ayrıldıktan sonra gece 02.00 sıralarında Albay Alptekin Tartıcı tarafından görevden alındığını aktaran Çay, sabah saatlerinde polise teslim edildiğini, suçlamaları reddettiğini ve tahliyesini talep ettiğini belirtti.

Çay'ın savunmasının ardından, mahkeme heyeti duruşmayı 16 Ocak'a erteledi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Can Tuncay tarafından hazırlanan 841 sayfalık iddianamede, dönemin Harp Akademileri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Hasan Nevzat Taşdeler, Kara Harp Akademisi Komutanı Tümgeneral Selim Mert ve Hava Harp Akademisi Komutanı Tümgeneral Recep Yüksel'in de bulunduğu 116'sı tutuklu, 1'i firari 122 sanık asker bulunuyor. İddianamede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM ve 65. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti 'suçtan zarar gören', aralarında dönemin Harp Akademileri Komutanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu ile dönemin Deniz Harp Akademisi Komutanı Tuğamiral Tayyar Ertem'in bulunduğu 12 kişi ise 'müşteki' sıfatıyla yer alıyor. Bütün sanıklar hakkında, 'TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme', 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme' ve 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme' suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan da ayrı ayrı 15 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-22 Mart (2017) 'İstanbul 122 sanık (ilk: 116) Darbe Yap./Harp Akademileri' davası

(13 Ocak 2018, 22:25)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=12170    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

ABD Görevlisi Cantürk davası

25.07.2020 11:46 İstanbul'da, ABD Başkonsolosluğu'nun güvenlik biriminde çalışan Nazmi Mete Cantürk'ün eşi ve kızıyla birlikte Silahlı terör örgütüne üye olma suçundan yargılandığı davaya devam edildi. Mütalaasını açıklayan savcı Cantü..
Tamamı 25.7.2020

Welt Muhabiri Yücel'e Hapis

25.07.2020 13:03 İstanbul'da, Alman Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel'in 'terör örgütü propagandası yapmak' ile 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek' suçlarından yargılandığı dava karara bağlandı. 16 Temmuz'da İstanbul 32. Ağır ..
Tamamı 25.7.2020

FETÖ kılcallarına inen yol: Ankesör

25.07.2020 14:21 FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından prensip edindiği gizlilik ilkesi, gözaltına alınan bir mahrem askerin itiraflarıyla başlanan "ankesör" operasyonlarıyla açığa çıkarıldı. 14 Temmuz'da basına yans..
Tamamı 25.7.2020

Futbolda Şike davası

25.07.2020 12:12 İstanbul'da, Yargıtay 5. Ceza Dairesinin, aralarında eski Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, eski Fenerbahçe yöneticisi Şekip Mosturoğlu'nun da aralarında bulunduğu 36 sanık hak..
Tamamı 25.7.2020

Jandarma: Darbeye 121 Müebbet

04.07.2020 13:29 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 245 sanıklı dava sona erdi. 86 kişi 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan ağırla..
Tamamı 4.7.2020

CHP'li Oğuz'a Fetö'den Hapis

04.07.2020 14:53 İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye olduğu iddiasıyla hakkında dava açılan ve görevden uzaklaştırılan eski Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz'un yargılandığı dava sona erdi. 19.06.2020 GÜNKÜ DURUŞ..
Tamamı 4.7.2020

Balıkesir: Darbeye 1 Müebbet

04.07.2020 14:05 Balıkesir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili eski Bandırma 6. Ana Jet Üssü Komutanı hava pilot tuğgeneral Mustafa Rüştü Çelenk'in de yargılandığı dava sona erdi. 1 Temmuz'da Balı..
Tamamı 4.7.2020

Büyükada davasında 3 Hapis

04.07.2020 14:21 İstanbul'da, Büyükada'da 5 Temmuz 2017 tarihinde yaptıkları toplantıya ilişkin insan hakları örgütlerinin temsilcisi 11 sanığın 'Silahlı terör örgütüne üye olma' ve 'Silahlı terör örgütüne yardım etme' suçlarından yarg..
Tamamı 4.7.2020

Yargıtay İyidil'in Beraatini Bozdu

04.07.2020 16:24 Ankara'da, Yargıtay 16. Ceza Dairesi, İyidil ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski tümgeneral Hamza Koçyiğit, eski tuğgeneral Lütfi İhsan Yanıkoğlu, beraat eden sanıklar eski korgeneral Abdullah B..
Tamamı 4.7.2020

Kastamonu: Müebbet Onandı

04.07.2020 15:42 Kastamonu'da, 15 Temmuz darbe girişiminde sözde 'yurtta sulh konseyi' atama listesinde Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanı ve İçişleri Bakanlığı Müsteşarı olarak görevlendirilen eski Kastamonu Jandarma Bölge ..
Tamamı 4.7.2020

Şırnak: Müebbet Gerekçesi

04.07.2020 15:36 Şırnak'ta, FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili Adana'da görülen davada ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan eski Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanlığı Harekat ve Eğitim Şube Müdürü binbaşı Hasan Bilgin'in ör..
Tamamı 4.7.2020

Mersin: Müebbetler Onandı

04.07.2020 15:20 Mersin'de, 15 Temmuz'daki darbe girişimi katıldıkları suçlamasıyla yargılanan eski Akdeniz Bölge Komutanı Nejat Atilla Demirhan ve 4 sanığa verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi'nc..
Tamamı 4.7.2020

Futbolda Şike Kumpası davası

04.07.2020 14:37 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'Futbolda şike soruşturması'nda kumpas iddialarına ilişkin haklarında dava açılan 4'ü tutuklu 107 sanığın yargılanmasına devam edildi. 01.07.2020 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞA..
Tamamı 4.7.2020

7 Şubat MİT Kumpası davası

04.07.2020 14:26 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı açıktan giriştiği ilk operasyon olarak tanımlanan ve MİT Başkanı Hakan Fidan'ın da aralarında bulunduğu bazı kamu görevlilerinin ifad..
Tamamı 4.7.2020

Karlov suikastı davası

04.07.2020 12:44 Ankara'da, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, o sırada görevde olmayan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ..
Tamamı 4.7.2020

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

04.07.2020 1 7:04 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar..
Tamamı 4.7.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
44.818.468