Tam
EskidenYeniye
 

Albayın Şehit Edilmesi davası

İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'nda yapılan toplantı ile kalkışma günü tugayda yaşananlar ve burada darbecilerle çatışan Piyade Kurmay Albay Sait Ertürk'ün de aralarında bulunduğu 4 kişinin şehit edilmesine ve A Haber'in işgale teşebbüsüne ilişkin 118 sanığın yargılandığı davaya devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

27.01.2018 22:17 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'nda yapılan toplantı ile kalkışma günü tugayda yaşananlar ve burada darbecilerle çatışan Piyade Kurmay Albay Sait Ertürk'ün de aralarında bulunduğu 4 kişinin şehit edilmesine ve A Haber'in işgale teşebbüsüne ilişkin 118 sanığın yargılandığı davaya devam edildi.

24.01.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Bakırköy Adliyesi'nde oluşturulan salonda İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nce yapılan duruşmada, 64 tutuklu ve 28 tutuksuz sanık ile taraf avukatları hazır bulundu.

Sanık eski uzman çavuş Umut Muzaffer Taşdemir, savunmasında, bakım, onarım kısmında görevli olduğunu, cuma günü rutin işleri yaptıklarını söyledi.

Öğleden sonra kışlada silah kaybolduğu için ikinci bir emre kadar mesailerin uzatıldığını anlatan Taşdemir, 'Saat 17.00 civarı terör saldırısı ihbarına ilişkin mesaj geldi. Tedbir alındığını, araçlara mühimmat yüklendiğini duydum. Akşam 20.15'te bazılarımızın çıkabileceğine dair emir geldi. 20.30'da kışladan ayrıldım, polis olan dayımın oğlunun yanına gittim. Polislerle birlikte karakola geçtik. 22.15'te televizyondan Başbakan'ın açıklamalarını öğrendim. Polis arkadaşların yanından ayrıldım, kışlaya döndüm. Durumun vahametinin farkında değildim. Dışarıda halk toplanıyordu. Kışlanın daha güvenli olabileceğini düşündüğüm için döndüm. Hiçbir olaya karışmadım, darbeye destek vermedim.' dedi.

Sanık eski uzman çavuş Mustafa Topuz, 15 Temmuz sabahı nöbeti devrettiğini ve misafirhaneye geçtiğini belirterek, şunları kaydetti:

'Akşamüzeri kışlada silah kaybolduğunu öğrendim. Daha sonra misafirhaneden çıktım, biraz vakit geçirmek için kafeye gittim. Televizyondan Başbakan'ın açıklamalarını dinledim. Kendi askerlerimin başındaki nöbetçi uzman çavuşu aradım. Sorumluluğumda olan askerlerin herhangi bir olaya karışmaması için kışlaya gittim. Yolda vatandaşlar toplanmaya başlamıştı. Komutanın emriyle kışla önünde toplanan vatandaşlara su verdik. Komutanlarımla herhangi bir olaya sebebiyet vermemek için halkı sakinleştirmeye çalıştık. Yıllık izinde olan amirim aradı, ona da durumu anlattım. Darbecilerin bir otobüsü gasp ettiği, kışlaya gelirlerse derdest etmemiz emri verildi. 66. Tugay 3 kışladan oluşuyor. Topkule Kışlası ile bizim kışlamız 6-7 kilometre mesafeli. Oradaki olaylardan bilgim yok. Sabah, polis nezaretinde emniyete götürüldük. Herhangi bir eyleme karışmadım, darbe karşıtı duruş sergiledim.'

Sanık Topuz'un, '28 yaşındayım. Hayatımda darbe görmedim.' demesi üzerine hakim, 'İstirahatli olduğun halde birliğine döndün. Gittiğin birliğin darbeci mi, karşıtı mı olduğunu biliyor muydun? Darbeyi destekleyecek bir emir verseler ne yapardın? Hiçbir emir almadan kışlana gittin. Bizim yaptığımız hepi topu 8 ay askerlik ama buradaki ifadelerden öğreniyoruz. Kimi uzman, 'erden farkım yok.' diyor, sen de 'askerlerimi merak ettim.' diyorsun.' diye sordu.

Topuz, 'Darbeye destek verecek bir emir almadım. Aksine karşıt eylemlerde bulunduk. Vatandaşı sakinleştirmeye çalıştık. Öyle bir emir alsaydım yerine getirmezdim, kaçardım. Benim sorumluluğumda askerler var. Onların başındaki nöbetçi uzmanla konuştum. Askerlerin bir eyleme karışmasını engellemek için kışlaya döndüm.' diye konuştu.

Sanık eski sağlık astsubayı Cüneyt Demirbağ, 15 Temmuz 2016'da nöbetçi olduğunu, gün içinde rutin dışı bir olay yaşanmadığını söyledi.

Kışlada silah kaybolduğu için rütbelilerin mesaiye çağırıldığını anlatan Demirbağ, '22.30'da GATA'ya gönderdiğimiz ambulanstaki asker aradı. Köprünün kapatıldığını, geçemediğini söyledi. GATA'ya dönmesi emrini verdim. 23.10'da Cumhurbaşkanının açıklamasından bir grup askerin kalkışma yaptığını anladım. Gece saat 01.00 gibi revirin telefonu çaldı. Karargah binasına gittik. Yarbay Fatih Sönmez yaralanmıştı. Yarasına orada müdahale edemeyeceğimi, revire gelmesini söyledim. Ben revire döndüm, daha sonra Yarbay Fatih de revire geldi. Yarbay Fatih'in yarasına müdahale ettim. Ellerimi yıkadım, dinlenme odasına geçtim, 2 er de sargısını yaptı.' ifadelerini kullandı.

Erlerin Yarbay Sönmez'in kayıt yaptırmadan gittiğini söylemesi üzerine kimseye güvenilmeyeceğini anladığını savunan Demirbağ, şunları kaydetti:

'Askerlere telefonları açmamalarını söyledim. Revirin ışıklarını da kapatıp Astsubay Tansu ile beklemeye başladık. Gece 04.30'da telefon çaldı. Telefonu açan Onbaşı Ali Osman futbol sahasına helikopter indiğini, 2 yaralı olduğunu söyledi. Telefonu açtığı için ona bağırdım ama sağlıkçı olduğum için ettiğim yemine sadık kalmak adına, ambulansla futbol sahasına gittim. Yaralı iki rütbeliyi ambulansla hastaneye götürmek istedim. Albaylar Davut Ala ve Sait Ertürk, ambulansı durdurdu. Ne olursa olsun, kimsenin dışarı çıkmamasını emretti. Yaralıların yanında ambulansa binen Yüzbaşı Mehmet Çataklı'nın telefonunu ve silahını bana verdiler. Kimseye güvenemeyeceğimi anladım. Revire gittim. Telefon kablolarını kopardım. Erleri arka depoya kilitledim. Tansu Astsubay ile ön depoda kaldık. Işıkları kapattık. 155'i aradım, durumu anlattım. Başakşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü'nden aradılar. Üst kademe rütbelilerle irtibatı kesmemizi, polis gelene kadar beklememizi söylediler. Sabah 10.00 gibi gelen polisler nezaretinde Esenler İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldük. Fatih Sönmez'in darbeci olduğunu bilmiyordum. Diğer iki yaralı için de sağlıkçı olduğum için refleks gösterdim. Kimseye güvenemedim. Kendime güvendim ve emrimdeki 8 askerin emniyetini sağlamaya çalıştım.'

Savunmaların alınmasına devam eden mahkeme, duruşmayı yarına erteledi.

25.01.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Bakırköy Adliyesi'nde oluşturulan salonda İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nce yapılan duruşmada, 38 tutuklu ve 32 tutuksuz sanık ile taraf avukatları hazır bulundu.

Sanık eski astsubay Mehmet Ergen, kışlada silah kaybolduğu için kendine bağlı birlikte silah sayımı yaptığını ve eksik olmadığını bildirdiğini söyledi.

Ergen, akşam yoklamasını aldıktan sonra saat 21.00'de askerlere yat emri verdiğini dile getirerek, 'Askerleri yatırdıktan sonra saat 22.00'de televizyonda boğaz köprüsündeki askeri araçları gördüm. İlerleyen zamanlarda devlet büyüklerinin açıklamalarıyla olayın bir grup asker tarafından yapılan kalkışma olduğunu anladım. Erleri topladım ve darbe teşebbüsü olduğunu söyledim. Silahlarını aldım ve kilitledim. Askerlere hiçbir olaya karışmamaları emrini verdim. Halk nizamiyeye gelmişti. Sultanbeyli emniyeti aradık ve bilgi verdik. Emrimdeki 89 er ve erbaş ile sabah polis tarafından gözaltına alındık.' dedi.

Duruşma sanıkların savunmasıyla devam etti.

26.01.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Bakırköy Adliyesi'nde oluşturulan salonda İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nce yapılan duruşmada, 62 tutuklu ve 18 tutuksuz sanık ile avukatları hazır bulundu.

Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık avukatları da duruşmaya katıldı.

Duruşmada savunma yapan eski üsteğmen Gökhan Sevinç, terör eylemleri haberlerini duyması nedeniyle o gece emirleri sorgulamadan kışladan dışarı çıktığını iddia etti.

Darbe girişimini öğrenir öğrenmez birliğine geri döndüğünü öne süren Sevinç, hiçbir eyleme katılmadığını, FETÖ ile bir bağlantısının bulunmadığını savunarak, tahliyesini talep etti.

Duruşmada savunma yapan tutuksuz sanık Gonca Sarıtürk darbe girişimi esnasında üsteğmen rütbesiyle 4. Destek Tabur Komutanlığında bakımcı olarak görev yaptığını belirtti.
15 Temmuz günü rutin mesailerinin devam ettiğini söyleyen Sarıtürk, 'Telefonuma 15.40 sıralarında birlikte silah kaybolduğuna yönelik bir mesaj geldi. Silah bulunana kadar mesai devam edeceği için, mesaiye devam ettik. Akşam saatlerinde Tekirdağ'dan devre arkadaşım aradı ve bana İstanbul'da bir problem olup olmadığını sordu. Ben de bunun üzerine internetten ve televizyondan haber almaya çalıştım ama hiçbir şey net değildi.' şeklinde savunma yaptı.

Kademe bölgesinde takımıyla beraber beklediğini, üstlerinde jetlerin ve helikopterlerin geçtiğini söyleyen Sarıtürk, kademenin güvensiz olacağını düşündüğü için birlik binasına gittiklerini öne sürdü.

Burada televizyonlarda darbe girişimini öğrendiğini kaydeden Sarıtürk, 'Bundan sonra Merkez Komutanlığı ve polisi arayarak ne yapmamız gerektiğini sorduk. Hiçbir faaliyete katılmadan birlik içinde beklememiz ve bizi oradan tahliye edeceklerini söylediler. Sabahında tutuklandım ve 4 ay cezaevinde kaldım. Darbe girişiminde hiçbir eyleme katılmadım.' ifadelerini kullandı.

Duruşmada savunma yapan tutuksuz sanık Ersin Kapalı ise Ulaştırma Takım Komutanlığı yaptığını, birliğine 27 Haziran'da katıldığını, araya bayram tatili girmesi nedeniyle birlikte 10 gün ancak çalışabildiğini belirtti.

Darbe girişiminde hiçbir eyleme katılmadığını iddia eden Kapalı, halkı sakinleştirmek için nizamiyeye sivil kıyafetlerle gittiğini öne sürdü.

Tutuklandığını ve yaklaşık 1 yıl sonra tahliye edildiğini söyleyen Kapalı, üzerine atılı iddiaları reddetti.

Bazı sanıkların savunmasını tamamlamasının ardından mahkeme heyeti duruşmayı 31 Ocak Çarşamba gününe erteledi.

İDDİANAME

Soruşturma sonucunda hazırlanan 600 sayfalık iddianamede, aralarında subayların da bulunduğu tamamı rütbeli 55'i tutuklu, 4'ü firari 132 sanık yer alırken, haklarında 'darbeye teşebbüs' suçundan daha önce dava açılan 14 şüpheli hakkında 'kasten öldürme' ve 'kasten öldürmeye teşebbüs' suçlarından bu dosya üzerinden soruşturma yapıldığı belirtiliyor.

İddianamede, görev yapan ve kalkışmaya destek için bölgeye giden 55'i tutuklu, 4'ü firari 118 rütbeli sanığın, 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs', 'Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs', 'TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs' ve 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve on beşer yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

Darbe girişiminin karşısında durmak ve kışla güvenliğini sağlamak amacıyla hareket eden Albay Sait Ertürk ve müşteki Albay Davut Ala'nın, emniyet güçleri ile koordine sağlanarak, kışladaki darbeci askerleri teslim almak için zırhlı araçların korumasında Topkule Kışlası'na girdikleri anlatılan iddianamede, kışladaki darbeci askerlerin, 'teslim olun' çağrıları ve emniyet güçlerinin üzerine yoğun şekilde ateş etmeye başlaması üzerine çıkan çatışmada polis memuru Serdar Gökbayrak ve Albay Sait Ertürk'ün vurularak şehit olduğu, polis memurları Ferdi Akyün, Veysel Akdağ, Muslahattin Murat Birlik, Kemal Cavit Alpdemir ve Yaşar Demiral'ın ise yaralandığı anlatılıyor.

Topkule Kışlası'ndan darbecilere destek olmak için hareket eden ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Vatan Yerleşkesi'nin içerisine inmeye çalışan helikoptere, emniyet güçlerince ateş açıldığı belirtilen iddianamede, inmek için uygun bir alan arayan helikopterden alçalma esnasında kalabalığın üzerine ateş edildiği ve açılan ateş sonucu darbe girişimini engellemeye çalışan Mehmet Güder'in şehit olduğu kaydediliyor.

66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'ndan A Haber televizyon kanalının işgali için hareket eden şüphelilerin önünün TEM Otoyolu'nda Fatih Sultan Mehmet Köprüsü istikametinde Gaziosmanpaşa tır garajı mevkisine geldiklerinde, polisler ve vatandaşlar tarafından kesildiği belirtilen iddianamede, şüphelilerin polislerle ve vatandaşlarla yolun açılması hususunda girdikleri tartışma sırasında şüphelilerce ateş edilmesi üzerine olay yerinde bulunan ve darbe girişimini engellemek amacıyla sokağa çıkan Servet Asmaz'ın yaralandığı ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği aktarılıyor.

İddianamede, 4 kişinin şehit edilmesi ile polis ve vatandaşların yaralanmasına ilişkin 36 şüpheli hakkında 'kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve 'kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan da müebbet hapis cezası istenirken, 23 şüphelinin 'kamu malına zarar verme' suçundan hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

Avrupa Yakası'na ilişkin toplantı

İstanbul Avrupa Yakası'nda yer alan 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'nda darbe teşebbüsünü planlayan grup tarafından toplantı yapıldığı belirtilen iddianamede, darbecilerin tugayı kalkışma sırasında Avrupa Yakası'ndaki hedeflerin işgal edilmesinde en kilit rolü oynayacak şekilde konumlandırdıkları bildiriliyor.

İddianamede, darbe teşebbüsünden günler önce tugayda yapılacak faaliyetle alakalı çalışmalara başlanıldığı, elde edilen verilere göre en geç 14 Temmuz'da tugaydaki üst rütbeli subayların toplandığı kaydediliyor.

Darbe teşebbüsü sırasında tugay içerisinde emir komuta zincirinin düzgün çalışması için bazı görevlendirmelerde değişikliğe gidildiğinin tespit edildiği anlatılan iddianamede, buna göre 15 Temmuz 2016'da Tugay Nöbetçi Amirliği nöbetinin Üsteğmen Alper Karacaoğlu'ndan alınarak Harekat ve Eğitim Şube Müdürü Binbaşı Ahmet Baykal'a verildiği, bu görevlendirmenin Tugay Kurmay Başkanı Yarbay Osman Akkaya tarafından yapıldığı ifade ediliyor.

'Darbeciler, tankları 30 Ağustos için yürütmüş'

İddianamede, İstanbul'daki ana darbe davasının sanığı dönemin Tugay Komutanı Mehmet Nail Yiğit ve Tugay Komutan Yardımcısı Yusuf Sarı'nın koordinesinde verilen söz konusu emirlerin akabinde, normalde Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na tayini çıkan, bu nedenle 13 Temmuz 2016'da görevini şüpheli Yarbay Fatih Sönmez'e devreden Tank Tabur Komutanı Serbülent Eken'in, Tugay Komutanı Yiğit ile Yusuf Sarı tarafından darbe girişimi kapsamında kendisine verilen görevleri yerine getirmek için kışlada eski görevinde bırakıldığı anlatılıyor.

Sanık Kurmay Yarbay Fatih Sönmez'in Tank Tabur Komutanı olarak atandığı halde Lojistik Destek Komutanlığı'na görevlendirildiği, Serbülent Eken'in 14 Temmuz'da bu kapsamda Yusuf Sarı, Kadir Yıldız ve Ahmet Baykal ile koordineli olarak araç ve personel değişimi konusunda faaliyet yürüttükleri belirtilen iddianamede, bu kapsamda hangi tankların hangi personel ile darbe girişimine katılacağının isim isim belirlendiği, şüpheliler Eken, Yıldız ve Enver Muratoğlu'nun araçların bakımını yaptırdığı, yakıt ikmallerini tamamlattığı ve mühimmatları hazırlattırdığı ifade ediliyor.

Tank Tabur Komutanı Serbülent Eken'in tanklara üçer tank mermisi dağıttırdığı, ayrıca tank taburuna 12 bin MG-3 mühimmatı ve 19 bin 200 Hk-33 mühimmatı getirilmesini sağladığı, aynı şekilde Piyade Tabur Komutanı Kadir Yıldız'ın personelinin itirazlarına rağmen Zırhlı Personel Taşıyıcı araçlara kule silahlarını yüklettiği belirtilen iddianamede, verilen emirler doğrultusunda hazırlanan tankların 30 Ağustos törenlerine yaklaşık 1,5 ay olmasına rağmen kışla içerisinde hazırlık amacı ile yürütüldüğüne dikkat çekiliyor.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-22 Eylül (2017) 'İstanbul 118 sanık Darbe Yap./66. Mekanize Piyade Tugayı' davası

(27 Ocak 2018, 22:17)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=12268    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.387.305