Tam
EskidenYeniye
 

Baykal'ın Kaseti davası başladı

Ankara'da, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile eski MHP'li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin olduğu iddia edilen görüntülerin internet ortamında yayımlanmasıyla ilgili 'kaset komplosu davası'nda, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı firari Fetullah Gülen'in de arasında bulunduğu çoğu eski polis 171 sanığın yargılanmasına başlandı. Mahkeme, Baykal'ın dosyasının ayrılması talebini reddetti.

Önceki haber title=Sonraki haber

27.01.2018 18:29 Ankara'da, Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile eski MHP'li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin olduğu öne sürülen görüntülerin yayımlanmasıyla ilgili FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 171 sanığın yargılandığı dava başladı.

22.01.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları katıldı.

Duruşmanın ilk gününde Mahkeme Başkanı Bayram Kantık, sanıkların kimlik tespitini yaptı.

23.01.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki duruşma salonunda görülen davaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar, taraf avukatları ve sanık yakınları katıldı.

Davanın bugünkü celsesi Cumhuriyet Savcısı Mustafa Manga'nın dün yarım kalan iddianamenin özetini okumasıyla başladı.

İddianamenin özetinin okunmasının ardından söz alan Baykal'ın avukatı Yılmaz, 2010 yılında yaşanan olayın ardından Baykal'ın kasetteki görüntülerin gerçek olmadığını düşünerek ve soruşturmanın bir an önce bitmesine yardımcı olmak için 3 gün sonra istifa ettiğini söyledi.

Eylemin yaklaşık 1,5 yıl sonra örgütlü suç kapsamında değerlendirildiğini belirten Yılmaz, 2010'un yedinci ayında Aydınlık dergisinde yayımlanan bazı haberlerin de savcılıkla paylaşıldığını ifade etti.

O.A. isimli bir şahsın ifadesinde, dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek'in 'Diyarbakır milletvekili olan bir kişinin bunu yaptığını ve ayrıntılar verdiğini' öne sürdüğünü aktardığını belirten Yılmaz, bunun üzerine savcılık dosyasına ifadelerin konulduğunu ancak dosyanın ayrılıp Ramazan Akyürek hakkında ayrı bir soruşturma açıldığını savundu. Yılmaz, sonrasında bir kısım incelemelerin reddine ve soruşturmaya yer olmadığına karar verildiğini öne sürerek, bu karara karşı itirazda bulunduklarını ve bunların da reddedildiğini ifade etti.

Yılmaz, o zamanki iddialarda adı geçen Ramazan Akyürek'in bu dosyanın sanığı olarak yer aldığını ancak söz konusu Diyarbakır milletvekiline ilişkin bir ifadenin dahi olmadığını öne sürdü.

'Bizim açımızdan sorun'

Muzaffer Yılmaz, 'Savcılığın soruşturma dosyasında, gerek Deniz Baykal'ın gerekse bizim ısrarla bu dosyanın kapsamlı olarak araştırılmasını istememize rağmen ve bu işte sadece cemaat değil, siyasilerin de olabileceğini söylememize rağmen tüm siyasilerin dosyadan ayıklanarak sadece bir kısmının burada yer alması bizim açımızdan sorun teşkil etmektedir.' dedi.

'Siyasiler mutlaka bu işin içindedir veya değildir.' demediklerini de ifade eden Yılmaz, 'Mevcut dosyadaki somut deliller değerlendirilmeden, hatta bu kişilerin ifadesi dahi alınmadan, bu şekilde iddianame hazırlanmasını kabul etmiyoruz.' ifadelerini kullandı.

Yılmaz, bir başka konunun 30 Nisan 2010'da yapılan çekimlerin Nesrin Baytok'un evinde Deniz Baykal'a ait olduğu şeklinde bir iddia olduğunu söyledi.

Muzaffer Yılmaz, 6 Mayıs 2010'da yayımlanan kasete ilişkin iki emniyet, bir jandarma raporu bulunduğunu belirterek, 'Bu raporların hepsinde kasetlerin orijinal olmadığı, yüz detaylarının belli olmadığı ve kurgulandığı çok açık olarak yer almaktadır.' dedi.

Yılmaz, emniyet kriminal raporlarında, yayınlanan kasette, yüzlerin belirgin olmadığı net olarak söylenirken o evde çekilmiş olsa dahi, bunun Deniz Baykal'a ait olduğunu savcılığın nasıl iddia ettiğini sordu. Avukat Yılmaz, şöyle konuştu:

'Biz bu nedenlerle, bu delillerin hiç değerlendirilmemesi nedeniyle dosyamızın tefrik edilmesi talebinde bulunduk. Dosyamızın tefrik edilmesi, hatta tefrik edildikten sonra iddianamenin iade edilmesi gerekmektedir. Çünkü bir kısım üst düzey FETÖ yöneticilerini aklayacak bu iddianamede, sadece şube müdürleri ve polis nezdinde cezalandırılması, siyasilerin tamamıyla devre dışı kalması, 8 yıldır soruşturmayı bekleyen bizleri tatmin etmemektedir. Deniz Baykal yoğun bakıma alınmadan 5 gün öncesinde Meclis'te de bu konuyu konuştuk, duruşma başlamadan 15 gün öncesinde kendisini Münih'te ziyaret ederek de bu durumu konuştuk. Bizim beklediğimiz, bu olayın arkasında kim olursa olsun, cemaat, siyaset veya başka bir kişi, sonuca ulaşılması, mutlaka bu işi yapanların cezalandırılmasıdır.'

Mahkeme Başkanı Bayram Kantık, Yılmaz'ın ifadelerinin ardından duruşma savcısına söyleyeceği bir şey olup olmadığını sordu.

Duruşma savcısı da taleplerin reddi yönünde mütalaa verdi. Ardından duruşmaya ara verildi.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde savunmasını yapan sanık eski polis memuru Ahmet Yılmaz Ekiz, iddianamedeki suçlamaları kabul etmedi.

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığında teknik bakım onarım işi yaptığı büroda memur olduğunu anlatan Ekiz, iddianamede ifadesine yer verilen bir tanığın, dairede gizli izleme faaliyetlerinin yürütüldüğü 'Kamuflaj büro' diye bir büroda çalıştığı yönündeki beyanların doğru olmadığını iddia etti.

Ekiz, dairede böyle bir büro bulunmadığını öne sürerek, 'Dinleme ve operasyon şubelerinde çalışmadım ve buna dair bir görev de almadım. Elektronik cihazların bakım ve montaj işlemiyle uğraştım.' dedi.

Ekiz, Deniz Baykal'ın görüntülerinin çekildiği ileri sürülen Nesrin Baytok'un evine görüntü aktarımında kullanılan cihazları yerleştirdiğine yönelik çalışmalara katıldığı suçlamasını da kabul etmeyerek, bunun Baytok'un evinin bulunduğu bölgede telefonun sinyal vermesi üzerine yapıldığını öne sürdü.

Olayın üzerinden 8 yıl geçtiğini ve o bölgede niye bulunduğunu hatırlamadığını öne süren Ekiz, zaman zaman Çukurambar'da oturan şube müdür yardımcısı Sedat Savar'ın şoförlüğünü yaptığını, ayrıca bu civardaki bir elektronik perakendecisine de gittiğini, telefonunun bu nedenlerle burada sinyal vermiş olabileceğini savundu.

Ekiz, 'HTS ve baz analizlerinden suçlanmaktayım. Bir değerlendirmeden ibaret olan bu suçlamayı kesinlikle kabul etmiyorum.' diye konuştu.

Eski MHP Genel Başkan Yardımcısı Recai Yıldırım'ın evine de görüntü ve ses aktarım cihazı yerleştirdiğine yönelik çalışmalara katıldığı iddialarının da HTS ile baz analizlerine dayanılarak yapıldığını savunan Ekiz, ancak yine baz analizlerine göre evinin bulunduğu Sincan, iş yerinin bulunduğu yer ve evine dönüş yolu olan Bilken'te, telefonundan sinyal alınmış olduğunu anlattı.

Ekiz, 'Recai Yıldırım'ı tanımıyorum. Onun adresine hiçbir şekilde gitmedim. Bir çalışmada da bulunmadım' ifadesini kullandı. Ekiz, telefonunun sinyal verdiği yerlerin müştekinin adresiyle alakasız yerler olduğunu iddia etti.

İddianamede yer verilen örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock kullandığı iddialarını da kabul etmeyen Ekiz, kimseye himmet ya da başka bir isim altında para vermediğini, FETÖ/PDY yapılanması içinde de bulunmadığını savundu.

Ekiz, tahliyesini ve beraatini istedi.

Sanık Ahmet Ümit Seçgin de İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Takip ve Operasyon Şube Müdürlüğü'nde müdür yardımcısı olarak görev yaptığını ifade ederek, iddianamede üzerine atılan suçlamaları kabul etmedi.

Seçgin de beraat ve tahliye talebinde bulundu.

Duruşma yarına ertelendi.

24.01.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları katıldı.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde savunmasını yapan sanık eski polis memuru Cengiz Söğüt, 1998-2010 yılları arasında İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube Müdürlüğünde görev yaptığını söyledi.

Söğüt, amirlerinin emirleri doğrultusunda bir ekiple gittiği Aydın Deliktaşlı'nın evinde televizyona takılmış cihazları sökerek buradan ayrıldığını ancak cihazları eve kendisinin yerleştirmediğini belirtti.

Televizyonlara kamera takmış

Amiri Sedat Zavar'ın bir akşam kendisini odasına çağırarak, 'Ankara İstihbarat Şubenin bir konusu olduğunu ve çantasını hazırlamasını söylediğini' dile getiren Söğüt, Gürsel Gündüz ile buluşup haber alma ekibinin güvenliği sağladığı Yenimahalle'deki Gülen Bayıllıoğlu'nun evine gittiklerini kaydetti.

Okan Aytekin'in burada 10-15 dakika uğraştıktan sonra kilidi kırarak kapıyı açtığını, ardından televizyona kamerayı taktığını anlatan Söğüt, şüpheliler Özgür Türker ve Ertan Aslan'ın yatak odasına da kamera takılmasında ısrar ettiğini belirtti. Söğüt, 'Ben orada bir resim gördüm, paşa resmi. Yine ısrar edince çantamda hazır olan bir ses dinleme cihazını pille bağlayıp komodinin altına yerleştirdim. Fotoğrafı görünce o dönem Ergenekon soruşturmaları yürüyor, ona yorduk ve çıktık.' dedi.

Saksı içerisinde kamera için İstanbul-Ankara arası gidip gelmiş

Söğüt, yine Sedat Zavar'ın emri doğrultusunda İstanbul Kadıköy'de Feridun Pehlivan'ın ikametine cihaz yerleştirmek için yola çıktığını anlatan Söğüt, şunları söyledi:

'Zavar, 'İstanbul'da Ankara İstihbarat Şube'den Tamer Özbek alacak.' dedi. Tamer, beni aradı ve kendi sivil arabasıyla geldi. Çantamı bagaja koydum. Arabada çilingir bir çocuk vardı. Eve gittiğimizde çilingir kapıyı açtı. Salondaki televizyona kamerayı taktım. Daha sonra yatak odasına geçtik. Tamer Başkomiser buraya da kamera takmamı istedi, 'Olmaz.' dedim. O ara gözüme yapma çiçeğin bulunduğu saksı takıldı. 'Fotoğrafını çekeyim Ankara'da yaptırayım. Tekrar gelip bırakırız.' dedim. Ankara'ya döndüm, tanıdığım bir çiçekçiye gidip aynısını yaptırdım. Görüntü ve ses alabilecek bir cihaz yerleştirdim. 8-10 gün içinde tekrar İstanbul'a gittim. Beni karşıladılar. Eve gittik ve oradaki çiçeği aldım, öbürünü bıraktım.'

Söğüt, MHP eski Genel Başkan Yardımcısı Recai Yıldırım'ın evine hiç girmediğini, ancak onun evi olduğunu düşündüğü Çankaya'daki adrese amiri Sedat Zavar ve İlker Usta ile gittiğini söyledi. Zavar ve Usta'nın binaya girip çıktığını, kendisinin ise araçta beklediğini anlatan Söğüt, bu adrese cihaz yerleştirilip yerleştirilmediğini bilmediğini öne sürdü.

Eski Devlet Bakanı ve eski MHP Milletvekili Bekir Aksoy'un evine de daha önce gidilerek floresan lambaya kamera koyulduğunu ancak cihazın çalışmadığını bildiğini anlatan Söğüt, 'Bana vantilatör resmi getirdiler ya da vantilatör getirdiler. Floresana taktıkları cihaz verimli çalışmamış. Ben vantilatöre taktım. Adrese Zavar ve Usta ile gittik. Kapıyı anahtarla açtılar. Oradaki vantilatörü değiştirdik. İlker Usta floresandaki cihazın arızasını giderdi.' ifadelerini kullandı.

Konusunun suç olduğunun bildiği bir emri yerine getirmediğini savunan Söğüt, '(Görevlerin hepsinde mahkeme kararları var.) denmesi üzerine, çevremde 10-15 kişilik bir polis grubuyla görevlere gittim. 'Örgüt faaliyeti yapılan evler' diyerek gidip çalıştım. Evlerin kime ait olduğunu da bilmiyordum.' diye konuştu.

Söğüt, FETÖ ile bir bağı bulunmadığını savunarak, sanık olarak yargılanmasına yol açan herkesten şikayetçi olduğunu kaydetti.

Sanık eski polisler Taner Aydın, Adem Özyılmaz, Ahmet Kalaycı, Arif Tuncal da savunma yaptığı duruşma, yarına ertelendi.

25.01.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı.

Tutuklu yargılanan sanık emekli polis memuru Hakan Kırdağ, 2008'de İstihbarat Daire Başkanlığına bağlı şoför olarak çalıştığını, teknik bilgisi olmadığını anlattı.

Görevlerini yerine getirirken 'Şu saatte polisevinde ol, şu numarayı ara, aracın plakası şu, otoparktayım ya da binanın önündeyim gibi bilgiler ver' tarzında çalıştığını, başka bilgisi olmadığını savunan Kırdağ, taşımasını yaptığı ve tanımadığı kişilere soru sormadığını anlattı.

Üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyen Kırdağ, örgüt mensubu olmadığını, örgütün kullandığı bir programı da kullanmadığını savundu.

Kırdağ, evinde yokken arama yapmaya gelen polislerin bıraktığı telefon numarasını arayıp teslim olduğunu, kaçmadığını bildirdi.

Mahkeme başkanının oğlu hakkında bir soruşturma bulunduğunu ifade etmesi üzerine Kırdağ, 30 yaşında olan oğlunun polis memuruyken ihraç edildiğini belirterek, ByLock kullandığının söylendiğini aktardı. Kırdağ, oğlunun şu anda arandığını söyledi.

Duruşmada savunma yapan tutuksuz sanık sivil A.B. ise iddianamedeki suçlamanın hayatında görmediği, tanımadığı bir kişiyi takip etmek olduğunu bildirdi.

Soruşturmanın gizli tanığı olan bu kişinin şikayeti üzerine sanık olarak yargılandığını anlatan A.B, takip edilme olayının Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi ve TOKİ bloklarının olduğu bölgede gerçekleştiğini ifade etti.

Sanık A.B, dedesinin bölgede mal sahibi olduğunu, olay yerinin ise kendi evine üç kilometre, kardeşinin evine ise 500 metre mesafede bulunduğunu belirterek, muhtemelen aynı yerde ikamet eden gizli tanığın 'paranoya' üzerine şikayeti sonrası polisin hakkında işlem yaptığını bildirdi.

Evinde yapılan aramada ise FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'e ait bir kitabın kolilerin içerisinde bulunduğunu anlatan A.B, daha önce görmediği bu kitabın eşine ait olduğunu öğrendiğini aktardı. A.B, kitapta eşinin adının yazdığını söyledi.

Sanık A.B, 'Örgütle 2003 yılına kadar dini inancımdan dolayı görüşmelerim oldu fakat dinler arası diyalog gibi konuların konuşulduğu dönemde bu benim inancıma ters düştü. O günden itibaren bir bağım yoktur.' şeklinde savunma yaptı.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde, iddianamede Deniz Baykal'ın özel hayatına ilişkin görüntülerin yayılmasını sağlama suçlamasıyla yargılanan, suç tarihinde Yeni Akit gazetesinin Ankara Temsilcisi olan Yener Dönmez savunma yaptı.

Dönmez, kaset görüntülerinin yayınlandığı tarihlerde, 312 generalin Vakit gazetesine açtığı bir dava bulunduğunu ve o davayı takip ettiğini, Meclise gittiğini, vekillerle görüştüğünü, davayı nasıl değerlendirdiklerini sorduğunu anlattı.

Ayrıca bir referandum süreci olduğunu, onu da takip ettiğini belirten Dönmez, o dönem haftada üç kez Mecliste olduğunu söyledi.

Dönmez, Deniz Baykal'a ait görüntüleri, Adalet Bakanlığına, ABD Adalet Bakanlığının gönderdiği verilere göre 23.00'te Fatih Ünen'in 'metacafe.com' isimli internet sitesine 22.57'de üye olduktan sonra yayınladığını iddia etti.

'Bu adresten de 8 bin kişinin indirdiği tespit ediliyor.' diyen Dönmez, bu görüntülerin 6 dakika civarında olduğunu ve ham görüntüler olduğunun anlaşıldığını savundu.

Star gazetesinden Cevheri Güven'in 22.00 civarı kendini arayıp 'habervaktim.com' sitesinin ihbar hattına görüntü gönderileceğini söylediğini belirten Dönmez, yoğun bir gündem olduğu için ilgilenmediğini öne sürdü.

Dönmez, Cevheri Güven'in tekrar aradığını ve 'habervaktim' ihbar hattına bir haber gönderildiğini belirttiğini dile getirerek, 'Yorgundum. Ben de biraz rahatlayınca 23.00'ten sonra 'habervaktim'in sahiplerini aradım. Bu saatten sonra benim fonksiyonum bitmiştir.' dedi. Dönmez, şunları söyledi:

'Haberin yayınlanmasına dair hiçbir eylemim yoktur. Ben 'Habervaktim' yazarı değilim, 'habervaktim.com'a yazı yazmadım. Bir kez dahi haber önerim olmadı. 'metacafe.com'dan saatler sonra haber alıntılanıyor. Ben haberi dahi izlemiş değilim. 'Habervaktim'e haber girmesinde benim etkim olmaz, sadece sahiplerine bildirdim, yayınlansın demedim. Sonrası onların vereceği karar.'

ByLock indirmesini Cevheri Güven söylemiş

Örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock indirdiğini kabul eden Yener Dönmez, bunu Cevheri Güven'in WhatsApp'tan daha gelişmiş olduğunu, ayrıca buradan paslaşabileceklerini söylemesi üzerine 'Google play store'dan indirdiğini anlattı.

Dönmez, programı kullanamadığı için sildiğini iddia ederek, ByLock'u terör örgütünün kullandığını bilse bunu yükletmeyeceğini ve programla ilgili bu bilgiyi okuyucularıyla da paylaşacağını öne sürdü.

Cevheri Güven ile irtibatını, o Star gazetesinden ayrıldıktan sonra kestiğini anlatan Dönmez, FETÖ ile bir bağının da bulunmadığını savundu.

Duruşmada tutuklu sanık eski polis Şaban Albayrak, tutuksuz sanık polisler A.B, A.G. ve M.A. da savunma yaptı.

Duruşma, pazartesi gününe ertelendi.

DAVA

Davanın sanıkları arasında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, örgütün 'emniyet imamı' olan 'Kozanlı Ömer' lakaplı Osman Hilmi Özdil, eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanları Ramazan Akyürek ve Ömer Altıparmak, kapatılan Nokta dergisinin eski Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven ve suç tarihlerinde Vakit gazetesi Ankara Temsilcisi olan ve 'Habervaktim' internet sitesinde yazan gazeteci Yener Dönmez de yer aldı.

Ayrıca, sanıklardan Sedat Zavar, İlker Usta, Enes Çığci ve Ali Özdoğan, kamuoyunda 'Böcek davası' olarak bilinen, o dönemde Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Keçiören'deki konutu ile Başbakanlık Resmi Konutu'nda iki adet telsiz verici cihazı ele geçirilmesi üzerine açılan davanın da sanıkları arasında bulunuyor.

118 sanık ByLock kullanıcısı

İddianamede, söz konusu eylemlere katıldıkları tespit edilen 171 sanıktan 151'inin FETÖ mensubu olduğu, 164'ünün emniyet istihbarat birimlerinde görev yaptığı belirtildi.

Sanıklardan 118'inin örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock'u kullandığı tespitine yer verilen iddianamede, örgüt mensubu olduğu belirlenen 134 eski polisin FETÖ'nün darbe girişimi sonrasında ihraç edildiği ya da rütbelerinin geri alındığı kaydedildi.

İddianamede sanıkların, 'silahlı terör örgütü kurma ve yönetme', 'silahlı terör örgütüne üye olma', 'siyasi hakların kullanılmasını engelleme', 'özel hayatın gizliliğini ihlal etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme', 'haberleşmenin gizliliğini ihlal etme', 'kamu görevlisinin sahteciliği' ve 'nitelikli olarak konut dokunulmazlığını ihlal etme' suçlarından cezalandırılmaları talep ediliyor.

Sanıklar tarafından söz konusu eylemler kapsamında 24 mağdur/müştekiye yönelik, 10 ikametgah, 2 iş yeri olmak üzere 12 ayrı adrese, ses ve görüntü alabilen cihazlar yerleştirildiği, teknik araçlarla izleme ve dinleme yapıldığı, elde edilen ses ve görüntülerin bir kısmının örgütün amaçları doğrultusunda hedefsel olarak internette yayımlandığı bildirildi.

İddianamede, 'Tüm organlarıyla devlet yönetimini ele geçirme amaç ve hedefi bulunan FETÖ'nün, bu amaç ve hedeflerin gerçekleştirilmesine yönelik olarak siyasi hayatı dizayn etmek için emniyet istihbarat birimlerinde bulunan örgüt mensuplarının etkin katılımı ve çalışmaları ile 'kaset kumpasları' denilen operasyonları gerçekleştirdiği, örgüt kurucusu ve yöneticisi olan şüpheli Fetullah Gülen'in örgütün emniyet istihbarat birimlerindeki mensuplarına doğrudan ve dolaylı talimatlar vererek soruşturmaya konu edilen müştekilere yönelik eylemlerin gerçekleştirildiği anlaşılmıştır.' değerlendirmesinde bulunuldu.

Mağdur ve müştekiler

İddianamede Bekir Aksoy, Ahmet Hurşit Tolon, Bülent Dinmez, Deniz Baykal, İhsan Barutçu, Mehmet Ekici, Metin Çobanoğlu, Mehmet Taytak, Osman Çakır, Recai Yıldırım, Ahmet Deniz Bölükbaşı, Aydın Deliktaşlı, Can Baytok, Cüneyt Bayrak, Emine Ülker Tarhan, Feridun Pehlevan, Gülen Bayıllıoğlu, İbrahim Erkan Bayıllıoğlu, Kadir Özbek, Mustafa Cihan Paçacı, Nihat Ali Özcan, Süleyman Biroğul, Ümit Şafak ve Yusuf Ziya Yağmur ile MHP Genel Başkanlığı, mağdur ve müşteki olarak yer alıyor.

Paralel yapı-28 Eylül (2017) 'Ankara 171 sanık Deniz Baykal ve MHP'li milletvekillerine kaset kumpası' davası
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı

(27 Ocak 2018, 18:29)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=12284    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.380.124