Tam
EskidenYeniye
 

Gülen'in Porno Kasetleri davası

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile eski MHP'li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin yayınlanmasıyla ilgili Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 171 kişinin yargılandığı davaya sanık savunmalarıyla devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

04.02.2018 12:36 Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile eski MHP'li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin yayınlanmasıyla ilgili Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 171 kişinin yargılandığı davaya sanık savunmalarıyla devam edildi.

29.01.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı.

Tutuksuz sanık polis memuru G.G, yaptığı savunmada, görevine hala devam ettiğini belirterek, soruşturmada ismi geçen tek eylemin Gülen Bayıllıoğlu'nun dinlenmesi olduğunu söyledi.

Olay günü, büro amirinin emri ile Yenimahalle'de bir daireye gittiklerini ifade eden G.G, bu sırada dışarıda da geniş bir çevre güvenliği olduğunu dile getirdi.

G.G, başlarında Aydın Altunkaya, Özgür Türker ve Ertan Arslan isimli amirlerin bulunduğunu belirterek, dairenin bulunduğu binaya başkanlıktan O.A. ve C.S. ile girdiğini bildirdi.

O.A'nın 10-15 dakika uğraştıktan sonra kapının kilidini kırarak daireye girebildiklerini ifade eden G.G, yanlarındaki amirlerin C.G'ye yatak odasına cihaz koymasını söylediğini anlattı.

Daha önce böyle bir taleple karşılaşmadığını bildiren G.G, uygun olmadığını belirterek yatak odasına kamera koymadıklarını, salondaki televizyona kamera yerleştirdiklerini söyledi. G.G, 'Ayrılacakken vitrinde Hurşit Tolon Paşa'nın fotoğrafını gördüm. Durumun Ergenekon ile ilgili olabileceğini düşündüm. Çünkü Tolon o dönem tutukluydu.' dedi.

G.G, söz konusu faaliyetle ilgili 16 mahkeme kararı bulunduğunu iddia ederek, yaptığı görevin de rutin bir görev olduğunu öne sürdü.

15 Temmuz'da Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde darbe girişimini gerçekleştirenlerle çatıştığını ve üzerine tavan çökmesi sonucu yaralandığını anlatan G.G, FETÖ ile bir bağı olmadığını söyledi.

G.G, beraat talebinde bulundu.

Evraklarda parafları bulunan tutuksuz sanıklar da savunma yaptı

Tutuksuz sanık eski polis memuru A.Ş, Cihan Paçacı'nın dinlenmesiyle ilgili bir evrakta parafının olduğu iddiasıyla soruşturmaya dahil edildiğini savunarak, İstihbarat Daire Başkanlığında çalışırken görevinin gelen yazıları parafladıktan sonra mahkemeye götürmek olduğunu söyledi.

Gelen evrakların içeriğinin kendilerini ilgilendirmediğini, bununla ilgili bir yetkisinin de bulunmadığını anlatan A.Ş, örgüt üyeliğini de kabul etmedi.

Müşteki Gülen Bayıllıoğlu'nun dinlenmesiyle ilgili çalışma sırasında, bu kişinin ikameti yakınında cep telefonu sinyali tespit edilmesinden ötürü soruşturmada bulunduğunu savunan E.Ç. de gözaltına alınması sonrasında da açığa alındığını belirtti.

E.Ç, 2007 ve 2014 yıllarında Ankara Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görev yaptığını belirterek, göreve ilk başladığı yıllarda bu davanın sanıklarından, amiri Aydın Altunkaya'nın şoförü olduğunu bildirdi.

Dini motifli terör örgütlerine yönelik birimde de çalıştığını anlatan E.Ç, 2009'da da müşteki Gülen Bayılloğlu'nun evinin bulunduğu Yenimahalle'de El-Kaide terör örgütüne yönelik uzun süreli takipler yaptığını öne sürdü.

E.Ç, Bayıllıoğlu ile ilgili bir çalışmada bulunmadığını iddia ederek, FETÖ ile de bir bağı bulunmadığını savundu.

Duruşmada, tutuksuz yargılanan sanık polis H.T, açığa alınan H.U. ve eski polis H.N. de savunma yaptı.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde savunma yapan tutuksuz sanık emekli polis N.S, isnat edilen suç tarihi olan 2008 yılı temmuz ayında Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığında görev yaptığını belirtti.

Teknik Operasyon Şubesi Müdür Vekili Yunus Yazar'dan yıllık izin istediğini, onun da kızarak yıllık iznini onayladığını ancak görev olması halinde de çağıracağını söylediğini anlatan N.S, Yazar'ın söylediği gibi izindeyken arayıp çağırdığını söyledi.

'Senelik iznimi bozup iş yerime gittim. Emre uymak zorundaydım. Direk Yunus Yazar müdürün makam odasına çıktım. 'Organize şubenin işi var, Hakan Kırdağ ile görüş, ne gerekiyorsa yapın.' dedi.' ifadesini kullanan N.S, konuyla ilgili onay alınıp alınmadığını sorduğunda da 'Tabii var ki seni çağırdık.' yanıtını aldığını savundu.

N.S, organize şubedeki Kırdağ ile görüşürken, kendisine bir Mercedes kaçakçısına operasyon yapılacağını söylediğini aktardı.

Kırdağ'ın, mahkeme kararı bulunduğunu da belirttiğini dile getiren N.S, o gün müsait olmadığı için Yusuf Ziya Yağmur'un adresine yönelik bir işlem yapmadıklarını, görevin iptal edildiğini anlattı. N.S, şöyle konuştu:

'Ertesi gün Kırdağ arayıp daireye çağırdı, akşam 18.30 civarı. 01.45 civarı Kırdağ yine arayıp İlker Usta ile dairenin nizamiye girişine gelmemizi söyledi. Nizamiye önünde 15-20 kişilik personel vardı. Bize, dairenin yaklaşık 150 metre karşısındaki hedef operasyon binası gösterildi. Binaya doğru hareket ettik. Binanın önünde çevre güvenliğinden sorumlu personelleri gördüm. Aracı cami avlusuna çektik. İlker Usta ile takım çantalarımızı alıp bilinen yere geldim. Bizden önce içeri girmişler. Televizyona kamera koyulması istendi. Kırdağ ve yanındaki 'başkomiserim' diye hitap ettikleri kişiye dönüp televizyon ince, olmaz dedim. 'Aç da bir bakalım.' dedi. Bu sırada bir anda koşturmaca oldu. Organize şube 'hedef geliyor' deyince bıraktık. Polislerin kaçtığını gördüm. Bir şeylerin ters gittiğini fark ettim. Çünkü ilk kez polis kaçıyordu.'

İlker Usta ile teknik çalışmaya ilişkin malzeme bulunan çantalarını toparlayıp kaçmaya çalıştıklarını belirten N.S, bina dışındaki iki kişinin 'Kaçmayın, durun.' diye bağırdığını söyledi.

'Sen anlamazsın, koş'

N.S, güvenlik için duran polislerin de kaçmış olduğunu belirterek, cami avlusuna park ettikleri araca koşarken, yanındaki başkomiser diyerek hitap edilen kişiye 'Abi biz niye kaçıyoruz? Kaçakçı olan onlar' dediğini, onun da 'Sen anlamazsın, koş.' karşılığını verdiğini savundu. N.S, şöyle devam etti:

'Cami avlusuna park ettiğimiz arabaya, kovalayan şahıslar taş atarlar diye binmedim. Koşarak kaçarken başkomiser bir anda kayboldu. Hızlı adımlarla camiden aşağı yürümeye başladım. Bir ışığın altında yere koyduğum çantanın üzerinde oturdum. Çünkü kaçmamı gerektirecek bir şey yapmamıştım. İki vatandaş yanıma geldi. 'Yat yere, aç o çantayı.' dediler. 'Kimsin?' dedim. 'Astsubayım.' dedi. 'Şimdi polis geliyor.' dedim. 'Polis burada.' diye konuştu. Yanındaki kişi polis kimliğini gösterince kulağına eğilip kendimi tanıttım ve şahsı götürmesini istedim. O da astsubaya 'Abi burada seninle ilgili bir şey yok, dönelim.' dedi. O sırada telefonum çaldı. Arayan Kırdağ idi. 'Abi neredesin?' diye sordu. Bulunduğum yeri tarif ettikten sonra Yıldız Karakolu'ndaki görevli polislerle ve İstihbarat Dairede Şube Müdürü Yüksel Aktepe ile geldi. Aktepe beni makam aracına bindirdi.'

Bu konuyla ilgili hiçbir yerde konuşmaması konusunda defalarca ikaz aldığını iddia eden N.S, bundan sonra teknik çalışmalarda görevlendirilmediğini iddia etti.

N.S, sonraki süreçte Van'a tayin edildiğini, bir süre sonra da emekli olduğunu anlattı.

'Kırdağ benim yalan söylediğimi söylüyor. Ben, alakasız bir insana iftira atacak kadar alçak ve şerefsiz değilim.' diyen N.S, Yunus Yazar ve diğer sorumlulardan şikayetçi olduğunu söyledi.

N.S, müşteki Yusuf Ziya Yağmur'u da tanımadığını, bilerek kanunsuz bir emri yerine getirme girişiminde bulunmadığını savundu.

Eski başkan yardımcısı da savunma yaptı

Duruşmada, eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkan Yardımcısı ve MİT de daire başkanlığı yaptığını belirten tutuksuz sanık H.Ö. de ifade verdi.

MİT'e 1 Şubat 2012'de geçtiğini ve 16 Nisan 2016'da emekli olduğunu anlatan H.Ö, 29 yıllık meslek hayatının 21 yılını İstihbarat Daire Başkanlığında geçirdiğini anlattı.

H.Ö, bir şahıs hakkında dinleme ve İstanbul'a görevlendirilen teknik ekiple ilgili kararda imzası olmasına yönelik suçlama bulunulduğunu ifade ederek, 'Gerek MİT'teki, gerek daire başkanlığındaki görevim sırasında hukuka aykırı bir şey yapmadım.' dedi.

H.Ö, FETÖ üyeliğini ve isnat edilen diğer suçlamaları kabul etmediğini belirterek, beraatini istedi.

Tutuksuz sanık eski polis memurları İ.N, M.U, M.K, N.Ş'nin de savunmasını yaptığı duruşma, yarına ertelendi.

30.01.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı.

Duruşmada, Ankara Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğünde görev yapmış, tutuksuz yargılanan eski polis memurları savunma yaptı.

Sanık N.A, yazıcı olarak görev yaptığını, gelen talep formlarını yazdıktan sonra altına imza ve paraf attığını, görevinin bundan ibaret olduğunu söyledi.

N.A, suçlamanın da evrakların altında imzasının olmasından kaynaklandığını ifade ederek, FETÖ ile bir bağının bulunmadığını öne sürdü.

Sanık R.Ş. de Nihat Ali Özcan'ın usülsüz dinlenmesini gerçekleştiren kişilerden olduğu gerekçesiyle soruşturmada yer aldığını ancak bu kişiyle ilgili dinlemeler yapıldığı sırada, 2007'de Kırıkkale'de görevli olduğunu söyledi.

R.Ş, Ankara İstihbarat Şube Müdürlüğüne ise 2008'de atandığını belirterek, o dönemde Kırıkkale'de bulunduğu için Özcan'ı dinlemediğini savundu.

Sanık R.A. da isnat edilen suçlamaları kabul etmediği savunmasında, Aydın Deliktaşlı'nın ikametine koyulan cihazı söken polislerin içinde yer aldığı iddialarının doğru olmadığını belirtti.

R.A, böyle bir çalışmaya kesinlikle katılmadığını iddia ederek, cihazın sökülmesine yönelik teknik bilgisinin de bulunmadığını söyledi.

Yusuf Ziya Yağmur'un dairesine ses ve görüntü cihazları yerleştirmek için giren ekibin güvenlik önlemlerini alanlar arasında bulunduğu iddiasının da doğru olmadığını ileri süren R.A, İstihbarat Daire Başkanlığının çalışma yapıldığı iddia edilen yere yakın olduğunu, şoförlüğünü yaptığı amirleri buraya getirip götürürken telefon sinyalinin düşmüş olabileceğini iddia etti.

Sanık emekli polis memuru Y.D. de dinlemelerle alakalı mahkemeye giden üst yazılarda parafı bulunduğu için bu davaya dahil olduğunu anlattı.

Y.D, günde 100-150 evrak imzaladıklarını belirterek, yazılı emir niteliğindeki talep formlarını hazırladıklarında, yapacağı işlemin altına imza atmak olduğunu ifade etti. Y.D, bu konuda başka bir sürece de dahil olmadığını öne sürdü.

FETÖ/PDY'nin haberleşme programlarından 'eagle' kullandığı iddiasını da reddeden Y.D, hayatının hiçbir döneminde bu ve benzeri yapılarla bağı bulunmadığını savundu.

Sanık T.B. de savunmasında, hukuksuz bir işlem yapmadığını ve suçlamaları kabul etmediğini belirtti.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde, iddianamede eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve bazı MHP'li milletvekillerini dinleme faaliyetinde bulunduğu iddiasıyla yargılanan tutuksuz sanık eski polis memuru U.K. savunma yaptı.

U.K, suç işlendiği belirtilen tarihlerde Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığında büro memuru olarak görevli bulunduğunu ifade ederek, FETÖ/PDY ile bir bağının olmadığını savundu.

Daireye bağlı Teknik Operasyon Şube Müdürlüğünde (TEKOP) 2006-2014 döneminde çalıştığını anlatan U.K, görevinin daire ile ilgili yazışmalar yapmak olduğunu ileri sürdü.

Mahkemelere yazılan üst yazılarda imzaları bulunduğunu da ifade eden U.K, mahkemeye gönderilen ve mahkemeden alınan karar yazısında, evraka müdahale etme yetki ve görevleri olmadığını savundu. U.K, 'Yaptığım iş ve işlemlerin mevzuata uygun olduğunu düşünüyorum.' diye konuştu.

U.K, FETÖ'nün kriptolu haberleşme programını da kullanmadığını öne sürdü.

Mahkeme Başkanı Bayram Kantık'ın sorusu üzerine U.K, görevinin dinleme faaliyeti olmadığını, dinleme de yapmadığını savundu.

İddianamede hakkında aleyhine ifade veren şahısların beyanlarını kabul etmeyen U.K, beraatini istedi.

Sanık U.K. ile aynı şahısları dinleme suçlaması bulunan tutuksuz sanık eski polis memuru A.A. da TEKOP'ta yazıcı olarak görev yaptığını öne sürdü.

İddia edildiği üzere Deniz Baykal ve MHP'li vekilleri dinlemediğini ileri süren A.A, mahkeme karar taleplerinin sadece üst yazısında parafı bulunduğunu, içerikleri hakkında bilgisi olmadığını savundu.

Suçlamaları ve iddianamede yer verilen aleyhindeki beyanları kabul etmeyen A.A, beraatini talep etti.

Diğer tutuksuz sanıklarda suçlamaları kabul etmedi

Tutuksuz sanık emekli polis memuru S.Y. de dinleme çalışması yapılan Aydın Deliktaşlı'nın dairesi yakınında, cihaz yerleştirecek ekibin güvenlik faaliyetinde bulunmadığını iddia etti.

S.Y, bu iddianın kısım amiri ile görüşmesi sonrası, telefonunun HTS kayıtlarıyla ilişkilendirilerek yapıldığını öne sürerek, faaliyetin akşam saatlerinde gerçekleştirildiğini, yine HTS kayıtlarından bu saatlerde o bölgede bulunmadığının anlaşılacağını savundu.

Eski polis memuru, tutuksuz sanık F.D. de hakkındaki suçlamanın Ankara İstihbarat Şube Müdürlüğünde görev yaparken 2009'a ait talep formuna imza atmaktan kaynaklı olduğunu öne sürdü.

F.D, yapılan işlemin resmi hiyerarşi içinde olduğunu söyledi.

Örgüt üyeliğini kabul etmeyen F.D, ByLock programını da kullanmadığını iddia etti.

Tutuksuz yargılanan sanık eski polisler S.Ö. ve Y.A. ile açığa alınan Y.S'nin de savunma yaptığı duruşma, yarına ertelendi.

31.01.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı.

Başka bir davadan tutuklu sanık eski komiser Ömer Demir, savunmasında, suç işlediği isnat edilen tarihlerde başka bir ilde görevliyken geçici vazifeyle İstihbarat Daire Başkanlığına geldiğini söyledi.

Büro memuru olarak görev yaptığını anlatan Demir, üst yazı hazırladığı ve çıktısını aldıktan sonra amirlerine imzalatarak Teknik Operasyon Şube Müdürlüğüne (TEKOP) gönderdiğini bildirdi.

Demir, bir dinlemeyle ilgili suçlamaya ilişkin, kendisine gelen talep formlarını üst yazı olarak hazırlayıp paraf atmasından kaynaklandığını iddia etti.

FETÖ üyeliğini kabul etmeyen ve örgütün şifreli haberleşme programı ByLock'u kullanmadığını savunan Demir, beraat talebinde bulundu.

Tutuklu sanık eski komiser Selçuk Küçükaslan da terör örgütü üyeliği ve dinlemeyle alakalı bir evrakta imzası bulunduğu için çeşitli suçlamalarla yargılandığını kaydetti.

Küçükaslan, 2006'da İzmir İstihbarat Şube Müdürlüğünde göreve başladığını belirterek, müşteki Cüneyt Bayrak hakkında bir evrak değil, sadece bilgi notu hazırladığını, dinleme yapmadığını ve dinleme talebinde bulunmadığını savundu.

Terör örgütü üyesi olmadığını, iddianamede belirtildiği üzere ByLock kullanmadığını öne süren Küçükaslan, aynı suçlamalarla İzmir'deki başka bir davadan da tutuklu olduğunu söyledi.

Küçükaslan, tutukluluğunun kaldırılarak davanın İzmir'deki davayla birleştirilmesi talebinde bulundu.

Tutuksuz sanıklar da suçlamaları kabul etmedi

Tutuksuz sanık emekli polis memuru R.İ. de Ankara İstihbarat Şube Müdürlüğünde görevli olduğunu belirttiği savunmasında, hakkında müştekiler Gülen Bayıllıoğlu, Yusuf Ziya Yağmur ve Hurşit Tolon'un dinlediği iddiasının bulunduğunu söyledi.

R.İ, bu kişileri tanımadığı ve dinlemediğini iddia ederek, dosyadaki suçlamaları kabul etmedi.

FETÖ üyeliği de olmadığını savunan R.İ. beraatini istedi.

Tutuksuz sanık eski polis memuru İ.D. de 2008'de Ankara'da istihbarat şubede göreve başladığını, iddianamede Dikmen'de dinleme çalışması yapılan bir yerde çevre güvenliği için bulunduğunun belirtildiğini bildirdi.

İ.D, telefon sinyalinin çalışma yapılan kişinin evinin yakınında gelmesinin de amirlerinin şoförlüğünü yaptığı için bu bölge ya da İstihbarat Daire Başkanlığına gitmesinden kaynaklanmış olabileceğini ileri sürdü.

Terör örgütünün hakkında yaptığı fişlemelerden dolayı FETÖ mensubu olmadığının da belli olduğunu savunan İ.D. beraatini istedi.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde savunma yapan eski polis Akif Buyrukoğlu, 2010'da İstihbarat Daire Başkanlığına atandığını ve Observasyon Büro Amirliğinde çalıştığını söyledi.

Observayson araçlarının arızalarına baktığını ve bakım yaptığını, ayrıca başka araçların observasyon aracına dönüştürülmesi görevini yürüttüğünü anlatan Buyrukoğlu, hakkındaki suçlamaları reddetti.

Müşteki Recai Yıldırım'ın evinde teknik çalışma yapıldığı ve kendisinin de bu çalışmada yer aldığı iddiasını da kabul etmeyen Buyrukoğlu, bu kişiyle ilgili ilk görüntünün 28 Haziran 2010'da alındığının söylendiğini ancak kendisinin temmuz ayında başkanlıktaki görevine yeni başladığını söyledi.

Buyrukoğlu, teknik bir çalışmaya katılmadığını, yasa dışı hiçbir oluşumun içinde bulunmadığını iddia etti, örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock'u da kullanmadığını savundu.

Eski ifadelerini reddetti

Tutuklu sanık eski polis memuru Abdulvahit Tunçay ise emniyette ve savcılıkta verdiği ifadenin yönlendirmeyle olduğunu söyledi. Savcılıkta verdiği ifade öncesi antidepresan ilaç aldığını ve bu ifadesinin de 'hayal ürünü' olduğunu öne süren Tunçay, mahkeme huzurunda verdiği ifadenin kabul edilmesini istedi.

Suç tarihi olarak belirtilen 2008'de Ankara Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğünde görev yaptığını ifade eden Tunçay, Can ve Nesrin Baytok çifti ile Kadir Özbek'in ikametindeki teknik çalışmaya katılmadığını, teknik hiçbir konudan anlamadığını, observasyon denilen aracın şoförü olduğunu iddia etti.

Tunçay, Gezi Parkı eylemlerinden sonra 'Çağdaş' isimli birini hem istihbaratın hem de terörle mücadele ekiplerinin takip ettiğini, bu kişinin bir buluşma yapacağının söylenmesi üzerine şahsı izlediğini söyledi. Tunçay, gittiği yerde terörle mücadele ekiplerini de görünce uzakta kaldığını ve yaklaşık 50 metre mesafedeki kadını Emine Ülker Tarhan'a benzettiğini, ancak Tarhan'ı takip etmediğini öne sürdü.

Polise evinde arama yapıldığını öğrendikten sonra gidip kendisinin teslim olduğunu anlatan Tunçay, tahliye ve beraat talebinde bulundu.

Diğer sanıklar da kabul etmedi

Tutuklu sanıklardan Ahmat Kabaağaç, 2003-2008 yılları arasında Ankara İstihbarat Şube Müdürlüğünde polis memuru olarak görev yaptığını, 2008'den sonra komiser yardımcılığı sınavını kazanınca şubeden ilişiğini kestiğini söyledi.

Savunmasında, müştekiler Hurşit Tolon, Gülen Bayıllıoğlu ve Yusuf Ziya Bayıllıoğlu'nun dinlenmesiyle ilgili çalışmalara katılmadığını öne süren Kabaağaç, hiçbir illegal faaliyet içinde olmadığını savundu.

Kabaağaç, FETÖ ile bir bağının bulunmadığını ve ByLock kullanmadığını iddia ederek, tahliyesini ve beraatini istedi.

Ankara İstihbarat Şube'de görev yapan tutuklu sanık eski komiser Bahaddin Alaca da savunmasında iddianamedeki suçlamaları kabul etmedi.

Duruşma, sanık savunmalarının ardından yarına ertelendi.

01.02.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı.

Sanık eski polis memuru Davut Ersoy, 21 Mart 2008'de Ankara İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde göreve başladığını, 2011'e kadar bu birimde çalıştığını söyledi.

Ersoy, iyi derecede İngilizce ve Arapça bilmesi ile vatana bağlılığı gibi sebeplerle istihbarata seçildiğini düşündüğünü, çalıştığı sürede de hiçbir örgütten talimat almadığını savundu.

Dinleme talep formlarının 4 tanesi üzerindeki imzası dolayısıyla kendisine suçlamalar yapıldığını söyleyen Ersoy, 'Ben sadece yazıcı büro personeli olarak görev yaptım. İletişim ve talep formunu düzenlerken suç işleme kastıyla hareket etmedim. Benim dinleme yetkim, dinlenecekleri görmem gibi yetkim yoktur. Bu işlemler dinleme bölümünce yetkili personelce yapılmaktadır.' dedi.

Amirlerinin emriyle inisiyatif ve tasarrufu olmadan sekreterya görevi yaptığını öne süren Ersoy, tahliye talebinde bulundu.

Sanık eski polis memuru Ersin Erdin de üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini söylediği savunmasında, Feridun Pehlevan ve İhsan Barutçu'nun ikametine ses ve görüntü cihazı yerleştirilmesiyle ilgili çalışmalarla alakalı suçlamalar olduğunu belirtti.

Suç tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevli olduğunu anlatan Erdin, bu kişilere yönelik bir çalışmaya katılmadığını savundu.

Erdin, FETÖ üyeliğini kabul etmeyip, örgütün haberleşme programı ByLock'u da kullanmadığını öne sürdü.

Örgüte himmet verdiği iddiasının da doğru olmadığını ileri süren Erdin, FETÖ üyelerince yapılan fişlemede, iddianamede 'her şeyiyle kendisini örgüte teslim etmiş polis memurlarını' ifade ettiği belirtilen 'derece 1' şeklinde kodlamasını da kabul etmedi.

Erdin, tahliye talebinde bulundu.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde Nihat Ali Özcan, Gülen Bayılloğlu, Erkan Bayıllıoğlu, Hurşit Tolon ve İhsan Barutçu'nun usulsüz dinlenmesine yönelik hazırlanan evrakta imzası bulunan tutuklu sanık eski emniyet müdürü Muammer Acar savunma yaptı.

Acar, o dönem İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü Teknik Operasyon (TEKOP) Büro Amirliği'nde başkomiser rütbesiyle görev yaptığını söyledi.

TEKOP bürosunun dinleme yapmadığını, mahkemeye gönderilecek üst yazıları hazırladığını anlatan Acar, bu sebeple kalem kısım amiri olarak sekreterya görevi yürüttüklerini iddia etti.

Görevi itibarıyla 'işlenemez suçların' isnat edildiğini öne süren Acar, kendisinin tek bir dinleme talebi dahi olmadığını, dinleme yetkisinin de bulunmadığını savundu.

FETÖ üyeliğini kabul etmeyen ve örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock'u kullanmadığını öne süren Acar, tahliyesini istedi.

Müştekiler Yusuf Ziya Yağmur, Gülen Bayıllıoğlu ve Hurşit Tolon'un usulsüz dinlenmesiyle ilgili hazırlanan evrakta parafı bulunduğu için suçlamalar yöneltilen tutuklu sanıklardan Halil Adalı da savunmasında 2008'de yurt dışında büyükelçilik koruma görevinde bulunduğunu, bu yüzden bu suçları işlemesinin mümkün olmadığını öne sürdü.

Suçlamanın isnat edildiği tarihlerde Ankara İstihbarat Şube Müdürlüğü TEKOP Büro Amirliği'nde yazışma kısım amiri olarak görev yaptığını da anlatan Adalı, talep formlarına istinaden hazırlanan üst yazıları mahkemeye götürme işini yaptıklarını iddia etti.

Sanık Adalı, FETÖ ile bağı olmadığını, iddia edildiği gibi ByLock da kullanmadığını savundu.

Sanık eski polis memurlarından İzzet Yılmaz da Ankara İstihbarat Şube Müdürlüğünde görev yaptığı sırada Yusuf Ziya Yağmur ve Gülen Bayıllıoğlu'nun usulsüz dinlenmesiyle ilgili düzenlenen evrakta paraf ve imzası bulunduğu için yargılandığını söyledi.

Yılmaz, kendisinin büro yazıcısı olduğunu ancak en alt seviyedeki memur olarak arşivlenmesi gereken evrakı arşivlediğini savundu.

Yılmaz, 'İddia edildiği gibi imzalar atılmış ise yazışmaları yapan arkadaşımın izinli, raporlu gibi sebeplerle olmamasından dolayı atılmıştır. Kaldı ki formların üzerindeki imzaların bana ait olup olmadığını da bilmiyorum. Evrakı görmedim.' dedi.

Kanunsuz işlem yapmadığını savunan Yılmaz, dinleme faaliyetleri ile ilgili hiçbir görevi ve sorumluluğu da bulunmadığını iddia etti.

Yılmaz, FETÖ üyeliği bulunmadığını, ByLock programını da kullanmadığını öne sürerek, imzasının bulunduğu söylenen formların kendisine verilmesini ve tahliyesini istedi.

Paralel yapı-28 Eylül (2017) 'Ankara 171 sanık Deniz Baykal ve MHP'li milletvekillerine kaset kumpası' davası
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı

(04 Şubat 2018, 12:36

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=12330    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.880.120