Tam
EskidenYeniye
 

Muhafız Alayı itirafı: Darbe Fetö işi

Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin, aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eski başyaveri albay Ali Yazıcı ile eski alay komutanı albay Muhsin Kutsi Barış'ın da yer aldığı 534 kişinin yargılandığı davaya, sanık savunmalarıyla devam edildi. Duruşmada ifade veren sanıklardan eski yarbay Emin Güven FETÖ üyesi olduğunu itiraf ederek Cumhurbaşkanlığı eski başyaveri Ali Yazıcı'yı da işfa etti. FETÖ yapılanması ile lise son sınıfta tanıştığını anlatan Güven, '15 Temmuz'dan sonra cemaati tanıdığıma lanet ediyorum.' ifadelerini kullandı. Darbe girişiminden önce izinli olduğunu anlatan Güven, Genelkurmay darbe davasının sanıklarından eski albay Fırat Alakuş ile 13 Temmuz'da bir görüşme yaptıklarını anlattı. Alakuş'un kendisine Akıncı merkezli bir operasyon planlandığını söylediğini dile getiren Güven, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Albay Alakuş bana operasyon yapılacağını, MİT içerisinde birilerinin cemaatin üst düzey birini kaçırdığını, operasyonun da bunun için planlandığını söyledi.'

Önceki haber title=Sonraki haber

04.02.2018 13:10 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin, aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eski başyaveri albay Ali Yazıcı ile eski alay komutanı albay Muhsin Kutsi Barış'ın da yer aldığı 534 kişinin yargılandığı davaya, sanık savunmalarıyla devam edildi.

29.01.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Cezaevi Yerleşkesi'nde yapılan duruşmaya, sanıklar, avukatları ve yakınları ile TBMM, Başbakanlık, TRT ve diğer müşteki kurumların avukatları katıldı.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde olay tarihinde Özel Kuvvetler Komutanlığında görev yapan eski kursiyer teğmen Emre Hopa savunma yaptı. Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen Hopa, darbe girişiminde yer almadığını öne sürdü.

Olay gününden bir gün önce Özel Kuvvetlerde albay rütbesiyle görev yapan Harun Olgun'un kendisini yanına çağırarak '15 Temmuz akşamı saat 22.30 gibi Muhafız Alayı'nda gayri nizami harp tatbikatı yapılacak. Sen de katılacaksın.' dediğini iddia eden Hopa, emri sorgulamadığını ve ertesi gün belirtilen saatte Cumhurbaşkanlığı Muafız Alayı'na gittiğini anlattı.

Darbe girişiminin yaşandığı gün saat 22.00 sularında Muhafız Alayı 1 No'lu Nizamiye'den tatbikat için geldiğini söyleyerek ve rutin kontrollerden geçerek içeri girdiğini ileri süren Yılmaz, 'Görevlilere askeri kimlik kartımı bıraktım. Onlar da yolu tarif etti. Ben de tatbikat alanına geçtim.' ifadelerini kullandı.

Hopa, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayında yaşadıklarına ilişkin şunları anlattı:

'Oraya giderken uçak seslerini duydum. Savaş çıktığını zannettim. Alayda Harun albayın emrindeydik. Sabaha karşı Harun albay yanına oradaki askerleri aldı ve helikoptere binip gitti. Ben bulunduğum yeri terk etmedim. Daha sonra gelen askerlere teslim oldum.'

Sanık eski kursiyer teğmen Yiğitcan Yılmaz da olay tarihinde Özel Kuvvetler Komutanlığında görev yaptığını anlattı. Yılmaz, darbe girişiminin yaşandığı gün Muhafız Alayı'na gittiğini, öğle saatlerinde yediği yemekten rahatsızlandığından dolayı alayı terkedip evine döndüğünü öne sürdü.

Yılmaz, 17 Ağustos 2016 tarihine kadar görevine devam ettiğini, FETÖ üyesi olmadığını savunarak tahliye talebinde bulundu.

Davanın sivil sanıklarından Murat Dayı ise benzer suçlamalardan dolayı 24. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın da sanığı olduğunu belirterek bu iki davanın birleştirilmesini talep etti.

Dayı, olay tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığında memur olarak görev yaptığını, hayatının hiçbir döneminde FETÖ üyesi olmadığını, mahkeme salonunda bulunan askerlerin hiçbirini tanımadığını ileri sürdü.

İddianamede geçen, askeri personelden sorumlu 'örgüt abisi' olduğu yönündeki tanık beyanlarını reddeden Dayı, 'Sami' kod adını kullandığı yönündeki iddiaların da iftira olduğunu öne sürdü. Dayı, bazı sanıklarının kendisinin örgüt adına 'himmet' topladığına ilişkin ifadelerini de kabul etmedi.

Bir yılı aşkın süredir tutuklu olduğunu ifade eden Dayı, FETÖ ile irtibatı olmadığını öne sürerek tahliyesini istedi.

Duruşmaya yarın sanık savunmalarıyla devam edilecek.

30.01.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Cezaevi Yerleşkesi'nde yapılan duruşmaya, sanıklar, avukatları ve yakınları ile TBMM, Başbakanlık, TRT ve diğer müşteki kurumların avukatları katıldı.

Duruşmada sanık eski astsubay Mustafa Kocaaslan, 17. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden 'Genelkurmay Çatı' davasında savunmasını yaptığını ayrıca burada detaylı savunma yapmak istemediğini söyledi.

Kocaaslan, 15 Temmuz günü izinde olduğunu, tabur komutanın emriyle eski astsubay Mahmut Tuncer'in kendisini araması üzerine Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'na gittiğini, alayda kısa süre kaldıktan sonra ayrıldığını iddia etti.

Sanık eski astsubay Fatih Arslan, 15 Temmuz tarihinde Kara Harp Okulu'nda kursiyer olduğunu, Akıncı Üssü ve TÜRKSAT davalarında da yargılandığını ve TÜRKSAT davasından üç kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldığını belirtti. Bu dava dosyasındaki suça konu olan eylemlerinin diğer dosyalarla mükerrer olduğunu ileri süren Arslan, davaların birleştirilmesini talep etti.

Olay tarihinde astsubay olan Muhammet Yılmaz da Özel Kuvvetler Komutanlığı 23. Tabur'da ağır silah uzmanı olarak görev yaptığını uzun yıllar terörle mücadele operasyonlarına katıldığını anlattı.

Darbe girişiminin yaşandığı gün izinde olduğunu belirten Yılmaz, 'Murat albay, Mahmut'u arayarak ivedi bir şekilde Muhafız Alayı'nda olmamızı emretmiş. Ben de aynı evde kaldığım Mustafa Kocasinan ile birlikte tatbikat olduğunu söyleyerek alaydan içeri girdim. Murat albayın toplanan personele silah ve mühimmat dağıttığını gördüm. 'Koruma tatbikatı var.' deyince Genelkurmay'a gittik.' diye konuştu.

Yılmaz, FETÖ ile herhangi bir irtibatı olmadığını, komutanları dışarı çıkmadan tahliye talep etmediğini söyledi.

Çapraz sorgusunda bir avukatın, sanığın FETÖ elebaşı Gülen'in sözleriyle savunma yaptığını iddia etmesi üzerine Yılmaz, 'Uzun süredir hapishanedeyim. Ne internet ne de televizyon hiçbir şey izlemiyorum. Nasıl olur da sözlerini bulup da savunmama ekleyebilirim?' karşılığını verdi.

Sanık Yılmaz'ın çapraz sorgusu devam ederken, sanıklardan Mustafa Kocaaslan'ın müşteki avukatına bağırması üzerine Mahkeme Başkanı duruşma disiplinini bozan eylemleri nedeniyle Kocaaslan'ın salondan çıkartılması istedi. Jandarma personelinin sanığı salondan çıkarmasından sonra duruşmaya eski astsubay Veysel Ezgin'in savunmasıyla devam edildi.

Ezgin, 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Özel Kuvvetler davasında da yargılandığını, bu davada ifade vermek istemediğini belirterek dosyalarının birleştirilmesini talep etti.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde savunma yapan eski astsubay Timur Özgen, olay tarihinde Özel Kuvvetler Komutanlığında görev yaptığını, uzun yıllar dış birliklerden gelen kursiyerleri eğittiğini anlattı.

Darbe girişiminin yaşandığı gün verilen emir üzerine tatbikat olacağı gerekçesiyle Cumhurbaşkanlığı Muafız Alayına gittiğini ifade eden Özgen, tatbikat alanındaki askerlerin ayrılmasından sonra saat 02.00 gibi dinlenme maksatlı uzandığını, saat 06.00'ya kadar uyuduğunu iddia etti.

Uyandıktan sonra piste gelen helikoptere binip Akıncı Üssü'ne gittiğini anlatan Özgen, bundan sonraki yaşadıklarının bu davanın konusu olmadığını belirtti. Özgen, 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Akıncı Üssü davasının da sanığı olduğunu ifade ederek, bu iki davanın birleştirilmesini talep etti.

Sanık Osman Kemal Küçük de olay tarihinde Özel Kuvvetler Komutanlığında astsubay kıdemli başçavuş rütbesiyle görev yaptığını, olay günü komutanlarının emri doğrultusunda koruma tatbikatı olacağı söylenerek çağırıldığını kaydetti.

FETÖ'cü olmadığını ve bilmeden darbe teşebbüsü içinde yer aldığını savunan Küçük, arabasıyla Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına gittiğini, orada herhangi bir olaya karışmadan kısa süre durduktan sonra TÜRKSAT'a götürüldüğünü anlattı.

Küçük, 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen TÜRKSAT davasından 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldığını belirtti. Bu dava dosyasındaki suça konu olan eylemlerinin diğer dosyayla mükerrer olduğunu ileri süren Küçük, davaların birleştirilmesini talep etti.

Duruşmaya yarın sanık savunmalarıyla devam edilecek.

31.01.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Cezaevi Yerleşkesi'nde görülen duruşmaya, sanıklar, avukatları ve yakınları ile TBMM, Başbakanlık, TRT ve diğer müşteki kurumların avukatları katıldı.

Sanık eski üsteğmen Selim Tosun, 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Akıncı Üssü davasında da yargılandığını ve orada ifade verdiğini söyleyerek, bu duruşmada ayrıntılı ifade vermeyeceğini söyledi.

Tosun, darbe girişiminin yaşandığı gün, Özel Kuvvetler Komutanlığında mesai bitimine doğru içtima alanında albay rütbeli birisinin akşam tatbikat olacağını söylediğini, kurs gören personelin saat 23.00 gibi Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayında olmalarının emredildiğini iddia etti.

Muhafız Alayına şahsi aracıyla rutin kontroller yapıldıktan sonra girdiğini ifade eden Tosun, 'Özel Kuvvetlerdeki komutan 'Koruma tatbikatı yapılacak. Gerekli emirler orada verilecek' dediği için kimseye birşey sormadan tatbikat alanına geçtim.' dedi.

Tatbikat alanına gittiğini, helikopter pistinde beklediği esnada Ankara semalarındaki uçakları gördüğünde ilk anda darbe olduğunu anlamadığını savunan Tosun, sabaha karşı Akıncı Üssü'ne helikopterle götürüldüğünü, orada kısa bir süre bekledikten sonra kaçtığını anlattı. Akıncı Üssü'nden tel örgülerden atlayıp bir barakadan sahibinden habersiz kıyafet aldığını ancak kıyafetin değerinden fazla miktarda parayı da eşyaları aldığı yere bıraktığını ileri süren Tosun, üzerindeki askeri kamuflajı da çöpe attığını söyledi.

Sanık eski astsubay Mahmut Etli de Özel Kuvvetlerde görev yaptığını, komutanları tarafından Muhafız Alayında tatbikat olacağının söylenmesi üzerine de akşam kendi arabasıyla üsteğmen Emre Hopa'yı da alıp Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına gittiğini anlattı.

Sabaha kadar Muhafız Alayı'nın bahçesinde bulunduğunu ve herhangi bir olaya karışmadığını iddia eden Etli, sabaha karşı bir helikopterle Özel Kuvvetler Komutanlığına götürüldüklerini düşündüğünü ancak Akıncı Üssü'ne indirildiklerini öne sürdü.

İddianamede örgüt üyesi olduğuna dair 'Ali Yıldız' isimli şahsın beyanları hatırlatılan Etli, kendisine iftira atıldığını savunarak, tahliye talebinde bulundu.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde savunma yapan sanık eski astsubay Mesut Sancak, Özel Kuvvetler Komutanlığında görevli olduğunu, verilen emir üzerine Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'na gittiğini belirterek, 'İçerisi kalabalıktı. Karmaşa vardı. Gözlüklü, albay rütbeli, birisi herkese talimat veriyordu, yönlendiriyordu.' diye konuştu.

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen TÜRKSAT davasında üç kez ağırlaştırılmış müebbet ve bin 463 yıl 6 ay hapis cezasına çarpıtıldığını belirten Sancak, bu dava dosyasındaki suça konu olan eylemlerinin diğer dosyayla mükerrer olduğunu savunarak davaların birleştirilmesini talep etti.

Sanık Mahmut Tuncer, 17. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden 'Genelkurmay çatı' davasında savunmasını yaptığını ifade ederek, oradaki duruşma tutanaklarının dosyaya eklenmesini istedi.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlerine ilişkin savunma yapan Tuncer, 15 Temmuz günü izinde olduğunu, Albay Murat Korkmaz'ın telefon açması üzerine Alaya giderek tatbikat alanında beklediğini anlattı. Gecenin ilerleyen saatlerinde verilen emir doğrultusunda Muhafız Alayı'ndan yedi araçlık bir konvoyla Genelkurmay'a çıkış yaptıklarını ifade eden Tuncer, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Murat albayın emriyle sivil araçlarla konvoy oluşturarak yola çıktık. Genelkurmay kavşağına geldiğimizde, polisler bizi durdurdu. Murat albay öndeki araçtan inerek polislerle konuştu. Kısa bir süre sonra polisin izin vermesi üzerine Genelkurmay'ın A1 kapısından içeri girdik. Murat albay orada içtima aldı. Daha sonra Fırat Alakuş albay da yanımıza geldi. Ben ve üç arkadaşımı katları kontrol etmemiz için görevlendirdi.'

Tuncer, sabaha kadar Genelkurmay Karargahı'nda yaşadıklarının bu davanın konusu olmadığını öne sürerek savunmasını tamamladı.

Sanık eski üsteğmen Selim Ayazma da üzerine atılı suçları reddederek savunmasına başladı. Ayazma, 14 Temmuz 2016'da Muhafız Alayı'nda nöbetçi olduğunu, olay günü nöbet istirahatindeyken telefonunu açtığında eski Tabur Komutanı Binbaşı Fedakar Akça'nın ve eski Bölük Komutanı Üsteğmen Mennan Yeşilbaş'ın kendisini aradığını gördüğünü ifade etti.

Daha sonra hem tabur komutanı hem de bölük komutanını arayarak tatbikat emrini aldığını ileri süren Ayazma, Muhafız Alayı'nda yaşadıklarına ilişkin şunları anlattı:

'Saat 22.50 civarında içeri girdim. Tabur karargah binasının önüne geldiğimde askerlerin araçlara binmiş halde ve hareket etmek üzere olduğunu gördüm. Tabur Komutanı geç kaldığımı, artık onlara yetişmek için sürem olmadığını, alay içerisinde kalıp Yüzbaşı Burak Ercan'ın emrinde hareket etmemi emretti. Bundan sonra orada bulunanlardan durum hakkında bilgileri olmadığını, onlara da terör saldırısı olduğunu ve emniyet almak maksadıyla Genelkurmay Başkanlığına gidildiğini öğrendim. Daha sonra araçlar hareket ederek kışla dışına çıktılar. Araçlar hareket ettikten sonra o sırada bu bölgede bulunan Burak yüzbaşının yanına giderek ne yapmam gerektiğini sordum. O da bana 25 Nolu nizamiyeye gideceğini benim de kendisiyle birlikte oraya gelmemi söyledi. Sabaha kadar nizamiyede bekledik.'

FETÖ ile irtibatı olmadığını ve darbe girişimine iştirak etmediğini savunan Ayazma, tahliye talebinde bulundu.

Duruşmaya yarın sanık savunmalarıyla devam edilecek.

02.02.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Cezaevi Yerleşkesi'nde yapılan duruşmaya, sanıklar, avukatları ve yakınları ile TBMM, Başbakanlık, TRT ve diğer müşteki kurumların avukatları katıldı.

ŞOK İTİRAFLAR: DARBE FETÖ İŞİ

Savunma yapan eski yarbay Emin Güven, geçmişte bağı olduğunu itiraf ettiği FETÖ yapılanması ile lise son sınıfta tanıştığını, ders çalışmak ve sohbet etmek gibi faaliyetlerde bulunduğunu anlattı.

Harp Okulu'na girişinde FETÖ'nün bir etkisinin olmadığını öne süren sanık Güven, '15 Temmuz'dan sonra cemaati tanıdığıma lanet ediyorum.' ifadelerini kullandı.

Geçmişte FETÖ'ye maaşından belirli oranda para verdiğini, FETÖ'nün örgüt dışı yaptığı evliliğe karşı çıktığını belirten Güven, 'Bizim gösterdiğimiz kişilerle evleneceksin dediler. Ben bundan sonra sohbetlere pek fazla gidip gelmedim. Hatta bize sormadan araba bile alma diyorlardı. İrtibatım seyrek de olsa devam ediyordu.' dedi.

Akıncı'da 'operasyon'

Darbe girişiminden önce izinli olduğunu, birliğinden aranarak paraşüt eğitimi yapılacağının söylenmesi üzerine 11 Temmuz 2016'da mesaiye başladığını söyleyen Güven, Genelkurmay darbe davasının sanıklarından eski albay Fırat Alakuş ile 13 Temmuz'da bir görüşme yaptıklarını anlattı.

Alakuş'un kendisine Akıncı merkezli bir operasyon planlandığını söylediğini dile getiren Güven, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Albay Alakuş bana operasyon yapılacağını, MİT içerisinde birilerinin cemaatin üst düzey birini kaçırdığını, operasyonun da bunun için planlandığını söyledi. Operasyon için hazırlanan elindeki listede de binbaşı Şükrü Seğmen, üsteğmen Fatih Davulcu, üsteğmen Selçuk Topal, üsteğmen Şener Kısak, üsteğmen Turgay, teğmen Furkan Çetiner, teğmen Hasan Sevimli, astsubay Derviş Taş, Ozan Turanlı, Ayhan Carık, astsubay Osman, Samet, İbrahim, Hamza Taştekin'in isimleri vardı. Operasyonun Akıncı'da planlandığını söyledi. Ben görev için uygun olmadığımı, bel ağrım olduğunu söyledim. Benden operasyon elbisesi istedi. Ben de 'Varsa veririm' dedim, yanından ayrıldım.'

Aynı günün akşamı Cevizlidere'de bir yerde Alakuş ve Hami isimli FETÖ üyesinin de bulunduğu bir toplantı yapıldığını söyleyen Güven, Alakuş'un sabahki görüşmede söylediklerini tekrarladığını beyan etti.

Masa üzerindeki Marmaris haritası

Darbe girişiminden bir gün önce paraşüt atlayışlarının iptal edildiğini belirten Güven, mesaiden ayrılarak tatilde olan ailesinin yanına gitmeyi düşündüğünü ancak eski albay Alakuş'un kendisini arayarak operasyon elbisesi istemesi üzerine 15 Temmuz Cuma günü Alakuş'un yanına gittiğini beyan etti.

Operasyon elbisesini Alakuş'a verdikten sonra kendisini Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'na bırakmasını isteğini ileri süren sanık Güven, arabasıyla gittikleri Muhafız Alayında Alakuş'un eski alay komutanı Muhsin Kutsi Barış'ın da içinde olduğu bir grupla görüşme yaptığını bildirdi.

Güven, toplantının yapıldığı masanın üzerinde olay tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bulunduğu Marmaris'e ait bir haritanın da olduğunu kaydetti.

Bir süre sonra Alakuş'un kendisinden arabasını istediğini ve 'Sen Ali Yazıcı ile gideceksin' dediğini aktaran sanık Güven, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Alakuş, 'Şu an açıklayamayacağım şeyler var, şimdi git, sonra bakarız' dedi. Bir süre sonra Yazıcı ile yola çıktık. Yazıcı, 'Antalya'da bir maç yapılacak, önce oraya gideceğim, daha sonra da Marmaris'e gideceğim' dedi. Ben de Bodrum'da inerim, ailemin yanına giderim diye düşündüm. Afyon civarında mola verdik. Moladan sonra arabayı ben kullanmaya başladım. Yolda giderken radyoyu açtım, Yazıcı hemen kapattı. İlerleyen saatlerde bir telefon geldi. Yazıcı, 'Ne darbe mi oluyormuş? Eyvah' dedi. Konuştuğu kişiye, 'Öğrenip size bilgi vereyim' dedi. Daha sonra bazıları ile telefon görüşmesi yaptı. Büyük çaplı terör saldırısı olduğunu söyledi. Bir müddet sonra Ali Yazıcı bir telefon görüşmesi daha yaptı. 'Ne yapayım bilmiyorum. Bana Çiğli'ye git denildi, ben de gidiyorum' dedi. Çok endişeli bir ses tonu vardı. 'Komutanım ne Çiğli'si' dedim. 'Sen fazla konuşma, devam et' dedi.'

Çiğli'ye gittikten sonra Yazıcı'nın yanından ayrılmak istediğini, televizyona baktığında da sıkıyönetim direktifinin okunduğunu aktaran sanık Güven, bunun üzerine giriş çıkışın yasaklandığı için misafirhaneye gidip dinlenmeye başladığını dile getirdi.

Sabah saatlerinde Çiğli Üssü'nden ayrılarak Bodrum'a gittiğini ifade eden Güven, 18 Temmuz Pazartesi de Ankara'ya dönerek mesaiye başladığını söyledi.

'Kendi insanlarını öldürenler Müslüman değildir'

Darbe girişiminde bulunmadığını iddia eden sanık Güven, 'Ben cemaatin böyle bir darbe girişiminde bulunacağını 15 Temmuz'a kadar düşünememiştim. Bu girişim, tek başına cemaatin yapabileceği bir iş değil, mutlaka buna dışarıdan birileri destek vermiştir. Ben cemaate asla hain bir yapı olduğu için değil, dini duygularımdan ötürü girdim. Ben bu hain yapıdan görevlerimle ilgili bir talimat almadım da yapmadım da. Sadece vatanım ve milletim için görev yaptım.' ifadelerini kullandı.

Güven, 'Bu darbeyi yapanları da planlayanları da lanetliyorum. İki elim de hem bu dünyada hem öteki dünya da yakalarındadır. Kendi insanlarını öldürmeye kalkacak kadar gözü dönmüş olanlar benim gözümde Müslüman değildir.' diyerek mahkeme heyetinden tahliye talebinde bulundu.

Duruşmaya öğle arası verildi.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-08 Mayıs (2017) 'Ankara 534 sanık Cumhurb. Muhafız Alayı Darbe Yap.' davası
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri

(04 Şubat 2018, 13:10)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=12332    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö Yargısı AYM'de Yargılanıyor

23.02.2021 10:57 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 23.2.2021

Donanma Darbe davası

22.02.2021 14:07 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada, dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi. ..
Tamamı 22.2.2021

Şike Kumpası Davası Mütalaada

22.02.2021 13:24 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 'Futbolda şike iddiasıyla yürüttüğü soruşturma'da kumpas kurduğu iddialarına ilişkin haklarında dava açılan 87 sanığın yargılandığı davada dosya, mütalaasını hazırlaması..
Tamamı 22.2.2021

Balıkesir: Gülen'in Polislerine dava

22.02.2021 12:10 Balıkesir'de, polis okulunda Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'emniyet mahrem yapılanması'na yönelik biri tutuklu 13 zanlı hakkında hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi. İddianamede, örgütün Balıkesir Poli..
Tamamı 22.2.2021

ÖSYM Başkanı Ali Demir davası

22.02.2021 12:04 Ankara'da, eski Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ali Demir'in 'Fetullah Gülen Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği' ve 'zincirleme şekilde görevi kötüye' kullanma suçlamasıyla yargılandığı davaya devam edildi...
Tamamı 22.2.2021

Selam-Tevhid Kumpası davası

22.02.2021 11:59 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kurduğu kumpasta usulsüz dinleme kararları vermekle suçlanan 55 eski hakim ve savcının Yargıtayda yargılanmas..
Tamamı 22.2.2021

Karlov Suikastı davası

22.02.2021 11:56 Ankara'da, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, o sırada görevde olmayan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in..
Tamamı 22.2.2021

Gülen'in Avrupa Casusları davası

22.02.2021 11:31 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) adına terör örgütleri Fetö/PKK/DHKP-C/MKP'ye yönelik soruşturma bilgilerinin rüşvetle Malatya Doğanşehir Adliyesindeki bilgisayarlardan UYAP'a girerek sızdırılmasına ilişkin ar..
Tamamı 22.2.2021

Fetö Casusu Altaylı'ya 42 Yıl Hapis

22.02.2021 11:09 Ankara'da, eski istihbaratçı Enver Altaylı'nın da aralarında bulunduğu 3 sanığın 'Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'örgüte yardım' ve 'siyasi ve askeri casusluk' suçlarından açılan davaya ..
Tamamı 22.2.2021

K.Maraş: Darbe'de 6 Beraate İtiraz

22.02.2021 14:00 Kahramanmaraş'ta, Cumhuriyet Başsavcılığı FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin bu ilde yaşanan eylemlere yönelik davada haklarında beraat kararı verilen 18 sanıktan 6'sının cezalandırılmaları yönünde Gaziantep B..
Tamamı 22.2.2021

Adil Öksüz'ü Saklayanlar Yargılanıyor

22.02.2021 12:30 İstanbul'da, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin kilit isimlerinden örgütün 'hava kuvvetleri imamı' firari Adil Öksüz'ün serbest bırakılmasının ardından İstanbul'da saklanmasına yard..
Tamamı 22.2.2021

Sızıntı Büyük: 233 Muvazzafa Gözaltı

03.02.2021 09:36 İzmir merkezli 60 il ve KKTC ile İstanbul merkezli 42 ilde Fetullah Gülen terör örgütünün (Fetö/PDY) TSK içindeki uzantılarına yönelik iki ayrı soruşturma kapsamında toplam 532 asker hakkında gözaltı kararı verildi. Bu..
Tamamı 3.2.2021

PKK/Fetö in Atatürk out: CHP şokta

03.02.2021 11:25 CHP'de sular durulmuyor. Son yıllarda Fetö ve PKK/HDP ile girilen ittifak, partiden Atatürk'ün giderek dışlanması gibi tavırlar CHP'de parçalanmalara yol açmaya başladı. 29 Ocak'ta yaşanan gelişmeye göre, CHP İzmir Mi..
Tamamı 3.2.2021

Habertürk-Fetö Bağlantısı Güçleniyor

02.02.2021 15:46 Habertürk ekranlarında yayınlanan 'Enine Boyuna' programında İsmail Saymaz'ın kendisi hakkında sarf ettiği ifadelere yanıt vermek için canlı yayına bağlanan gazeteci Hilal Kaplan, Habertürk'ü FETÖ ile ilişkilendirerek ..
Tamamı 2.2.2021

Rütbemi Gülen taktı elini öptüm

03.02.2021 14:05 Son haftalarda yurdun çeşitli illerinde Fetullah Gülen terör örgütüne (Fetö/PDY) gerçekleşen operasyonlarda çok sayıda gözaltı yaşandı. Yakalanan zanlılardan bir çoğu etkin pişmanlık kapsamında örgüt hakkında bildikler..
Tamamı 2.2.2021

Kavala'ya Şok: Beraatler Bozuldu

01.02.2021 13:29 İstanbul'da, Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, Gezi Parkı olaylarına ilişkin davada, Anadolu Kültür AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala'nın da arasında bulunduğu 9 sanık hakkında verilen beraat kararlarını bo..
Tamamı 1.2.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
48.279.678