Tam
EskidenYeniye
 

Deniz Kuvvetleri Darbe davası

Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığındaki (DKK) eylemlere ilişkin 72 sanığın yargılandığı davaya, sanıkların esasa ilişkin savunmalarının dinlemesiyle devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

24.02.2018 19:45 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığındaki (DKK) eylemlere ilişkin 72 sanığın yargılandığı davaya, sanıkların esasa ilişkin savunmalarının dinlemesiyle devam edildi.

19.02.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya sanıklar ve taraf avukatları katıldı.

Sanıklardan eski DKK Denetleme ve Değerlendirme Başkanı Tuğamiral Ali Murat Dede, FETÖ ile hiçbir bağının olmadığını, hakkında somut delil bulunmadığını öne sürerek beraatini istedi.

Sözde 'yurtta sulh konseyi' tarafından hazırlanan atama listesinde 'kuzey deniz saha komutanı' olarak görevlendirilen Dede, kendisinin bu atamadan haberi olmadığını, o saatlerde ailesiyle alışveriş yaptığını öne sürdü.

15 Temmuz'da telefonla görüştüğü kişilerin devre arkadaşları olduğunu ifade eden Dede, 'Darbeye katılmadım, haberim yoktu. Darbeciler tarafından bilgilendirilmedim, görevlendirilmedim. Hayatımın hiçbir döneminde ne FETÖ ne de diğer terör örgütleriyle ilgim yoktur.' dedi.

'Hiçbir olumsuzlukla karşılaşmadım'

Sanıklardan Uzman Çavuş Erday Ak da 15 Temmuz günü mesaiden sonra Gölbaşı'na düğüne gittiğini, mesaiye çağrılması üzerine saat 23.50 gibi birliğe geldiğini söyledi.

Birliğin güvenliğinden sorumlu olduğunu, çelik yelek ve miğfer giyip darbeci grubun sızma girişimine karşı doğu nizamiyesinde görev yaptığını savunan Ak, nöbeti boyunca hiçbir olumsuzlukla karşılaşmadığını öne sürdü.

Uzman erbaş rütbesiyle darbeyi önceden bilecek veya darbe yapacak yetki ve makamda olmadığını belirten Ak, 'Aldığım kanunsuz bir emir değildi. Öyle olsa yerine getirmezdim. Kanuni ve rutin bir emirdi. Bana emir vermeye yetkili kişilerin emriyle hareket ettim. Karargahta olan bitenden de habersizdim.' beyanında bulundu.

Sanık Ak, Yarbay Aşkın Öge'nin birliğe alınmamasıyla hiçbir ilgisinin bulunmadığını öne sürdü.

'Evrakın ne olduğunu bilmiyordum'

Suç tarihinde DKK Harekat Başkanlığında denizaltı proje subayı olarak görev yapan eski Binbaşı Bora Akyol da mütalaadaki suçlamaların hiçbirini kabul etmedi.

15 Temmuz günü DKK Harekat Şube Müdürlüğü görevini vekaleten yürüttüğünü anlatan Akyol, saat 22.00 sularında gemilerin acil olarak seyre kalktığı haberini aldığını, bir süre sonra cep telefonuna 'katılışlar' konulu mesajlar geldiğini, Rusya ile yaşanan krizi de düşünerek görevi gereği birliğine katıldığını söyledi.

İlk olarak Harekat Merkezine geçtiğini, 15 dakika kaldıktan sonra sanıklardan eski DKK Harekat Başkanvekili Tuğamiral İrfan Arabacı'nın yanına gittiğini dile getiren Akyol, sabaha kadar DKK'nin 5. katındaki fuaye alanında beklediğini, kimseden emir almadığını, kimseye emir vermediğini, DKK'nin darbeye iştirak ettiğine dair emareye de rastlamadığını öne sürdü.

Sıkıyönetim mesajlarını Arabacı'ya götürdüğü iddiasını reddeden Akyol, harekat merkezinden Arabacı'nın yanına çıkarken bazı evrakı götürdüğünü ancak bunların ne olduğunu bilmediğini iddia etti. Sanık Akyol, sıkıyönetim emirlerinin daha erken saatte Arabacı'ya ulaştırıldığını düşündüğünü söyledi.

Saat 04.31'de karargahtan ayrıldığını savunan Akyol, kanunsuz hiçbir faaliyetinin olmadığını öne sürerek beraatini istedi.

'Banka kartını almak için geldim'

Sanıklardan eski istihbarat binbaşı Nurhan Uz da oğlunun doğum günü için alışveriş yapmak üzere evden çıktığını, maaş kartını odasında unuttuğunu fark edince kartı almak üzere karargaha geçtiğini öne sürdü.

DKK'ye geldiği saatlerde Genelkurmay Başkanlığı önünde silah sesleri duyulduğunu belirten Uz, olayların büyümesi üzerine karargahta kaldığını söyledi. Uz,'Darbe teşebbüsü kastım olsaydı doğal olarak biriyle temas halinde olmam gerekirdi. Kimseyle irtibatımın olmaması, teşebbüsün içinde olmadığımı gösteriyor.' dedi.

Hakkındaki suçlamayla ilişkilendirilecek herhangi bir eyleminin bulunmadığını savunan Uz, tahliyesini istedi.

Savunmaların ardından duruşmaya öğle arası verildi.

20.02.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen davaya, sanıklar ve taraf avukatları katıldı.

Dönemin DKK İstihbarat Daire Başkanı Tuğamiral Murat Şirzai, hayatı boyunca darbelere ve baskıcı rejime karşı olduğunu söyledi.

15 Temmuz darbe girişiminin içerisinde yer almadığını belirten Şirzai, bu kalkışmadan haberi olmadığı gibi ne planlamasında ne de uygulamasında görev aldığını iddia etti.

Şirzai, 15 Temmuz günü kalkışmaya destek sağlayacak tek bir davranışının olmadığını ileri sürerek, 'Hatta daha tanklar ortada yokken, bildiri bile okunmamışken, bizim hiçbir kalkışmanın içerisinde olmadığımızı söylemiş olmam benim bu kalkışmanın hiçbir yerinde olmadığımı ve bunu onaylamadığımın delili değil midir?' dedi.

Darbe girişimi başarılı olsaydı, sıkıyönetim emrinin uygulanmasına engel olmaktan ve emirleri uygulamamaktan bu kez de darbeciler tarafından gözaltına alınacağını bildiren Şirzai, 'O ana kadar ve daha sonrasında ne ben ne de personelim benim gördüğüm kadarıyla güvenlik personeli ve karargahta bulunanlar pasif emniyet tedbiri almak dışında aktif hiçbir şey yapmadık. İlerleyen saatlerde Genelkurmay Başkanlığına zorla giren sivillere karşı bizim tarafımızdan hiçbir müdahalede bulunulmadı.' ifadelerini kullandı.

Şirzai, hiç kimseye silah doğrultmadıklarını ve ateş etmediklerini savundu.

'Darbeyle ilgili hiçbir hareket gözlemlemedim'

Tunahan Temel de DKK Güvenlik Subaylığında dört yıldan beri sözleşmeli uzman erbaş olarak görev yaptığını söyledi.

Şu ana kadar tarafına sorulan soruları samimiyetle cevapladığını belirten Temel, tabur komutanı Özgen Aykan ve takım astsubayı Suat Mülayim'in emriyle beş uzman çavuşu takviyeye çağırmakla suçlandığını ifade etti. Aykan ve Mülayim'den uzmanların takviyeye çağrılmasıyla ilgili emir almadığını bildiren Temel, şöyle devam etti:

'Bu HTS kayıtlarında da mevcut. Uzman erbaş olarak kimin darbe yanlısı kimin darbe karşıtı olduğunu bilemem. Bulunduğum rütbe ve konum itibarıyla bilmem mümkün değildir. 15 Temmuz akşamı sabahına kadar karargahın içinden veya dışından kimse bize 'darbe yapılıyor' demedi. Söylenen tek şey birliğin emniyetini, nöbet yerini ve askerlerin güvenliğini sağlamak. Başka da bir şey değildi. Darbeyle ilgili hiçbir söz, hiçbir hareket gözlemlemedim. Böyle bir şeye şahit olmadım. Böyle bir şeyin farkında olsaydım karşı çıkardım, emirleri yerine getirmezdim. 16 Temmuz sabahı tümamiral Macit Aslan, yarbay Aşkın Öge ve yarbay Orhan Yurt birliğe gelene kadar bizim hiçbir şeyden haberimiz yoktu.'

'Hava sahasının Genelkurmay Başkanının emriyle trafiğe kapatıldığı söylendi'

Sedat Çelik ise iki yıldır harekat merkezinde çalıştığını, harekat merkezinin çalışma prensiplerini ve bu merkezin fiziki şartlarını anlattı.

15 Temmuz günü vardiya subayı olarak saat 09.00'da görevi devraldığını ifade eden Çelik, mesai bitimine kadar her zamanki gibi rutin faaliyetlerle uğraştığını söyledi.

Çelik, saat 19.15'te Genelkurmay Başkanlığından bir telefon geldiğini bildirerek, 'Telefonda, hava sahasının Genelkurmay Başkanının emriyle trafiğe kapatıldığı söylendi. Ben de bu emri hemen vardiya amirine ilettim. Onun emriyle ilgili birliklere hava yasağı olduğu emrini ilettik. Bunun dışında mesaime rutin bir şekilde devam ettim.' diye konuştu.

Nöbetçi Halil Mert'in, saat 21.15'te Genelkurmay Başkanlığının önünden silah sesleri geldiğini söylediğini aktaran Çelik, bunun üzerine oradaki herkesin neler olduğunu araştırmaya başladığını anlattı.

Çelik, saat 21.49'da Donanma Komutanlığı Harekat Merkezi vardiya amirinin kendisini aradığını ve gemilerin seyir için hazırlık yaptığını söylediğini ifade ederek, 'Durumu vardiya amiri Murat Sinç'e rapor ettim. Saat 21.39'da Genelkurmaydan birliklerin hazırlık durumuna ilişkin bir yazı daha geldi. Bu yazıyı Murat Sinç amirlerine rapor etti ancak bir geri dönüş olmadı.' şeklinde konuştu.

Gelen emirleri sorgulamasının ve mütalaa etmesinin söz konusu olmadığını dile getiren Çelik, 'O şartlarda amiral rütbesindeki amirlerin de olduğu bir terör beklentisi ortamında hiçbir şeyi sorgulayamazdım. Nitekim ben de herkes gibi bir terör faaliyeti olduğu kanaatindeydim. Her olağanüstü olayda olduğu gibi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Merkezi ceridesini açtırdım. Cerideye o saate kadar gelişen rutin dışı olayları yazdım, yazdırdım. Nitekim bu dava için de ceridedeki bilgilerden istifa edildi.' sözlerini kullandı.

Sanıklardan Mustafa Aslan, savunmasında bu iddianamede kendisi için terörist ve darbeci denildiğini belirterek, kendisinin ne terörist ne de darbeci olduğunu ifade etti.

Kendisine yönelik saat 22.30 sıralarında MP5 silah, miğfer ve çelik yelek alarak personele dağıttığı iddiasına değinen Aslan, şöyle devam etti:

'İşte burada iddianın genel geçerliliği ve çelişkiliği doruklara ulaşıyor. Bir önceki cümlede 22.28'de Ertuğrul Albay'a silah verdiğim iddia edilmiş, hemen bir cümle sonrasında 22.30'da karargah binasının en az 150 metre uzaktaki silahlıktan MP5 alıp, hem zamanda geri giderek, hem de MP5'i tabancaya dönüştürerek, Ertuğrul Albay'a vermişim. Hadi diyelim böyle ciddi bir dosyanın temelini oluşturan bu raporu oluşturan askeri personel fark etmedi, iddianamede savcılık makamıyla onun cümlelerini birebir alarak mütalaa veren savcı bey de mi farketmedi? Böyle fahiş hatalar, böyle ciddi dosyalarda kabul edilebilir veya göz ardı edilebilir mi? İşte benim için müebbet isteyen, darbeci ve terörist olduğuma dayanan iddianame ve mütalaa bu ciddiyet ve özenle hazırlanmıştır.'

'Karargahın iletişim merkezi olan haberi merkezini bırakın ele geçirmeyi odaya giren bile olmamıştır.' diyen Aslan, 'Karargahın iletişime en ufak bir müdahalesi olmamıştır. Karargahta derdest edilen bir kişi yoktur.' ifadesini kullandı.

20 aydır suçsuz şekilde tutukluğu olduğunu iddia eden Aslan, beraatini isteyerek savunmasını bitirdi.

Murat Yılmaz da iddianamenin birebir olduğunu iddia ettiği mütalaayı reddettiğini dile getirdi.

İddianamenin kabulünden bu zamana kadar geçen süreçte yaptığı savunma ve ibraz ettiği delillere rağmen hiçbir şeyin değişmediğini söyleyen Yılmaz, hakkındaki suçların kelimesi kelimesine aynı kaldığını savundu.

Yılmaz, 'Sayın heyetinizin tüm bu hususları nesnel bir şekilde değerlendirerek, hakkımda beraat kararı vermek suretiyle adaleti sağlayacağına olan inancım tamdır. Beraatimi talep ediyorum.' dedi.

15 Temmuz gecesi Rusya ile kriz çıktığını düşünmüş

Ahmet Çağrı Göçmen ise mütalaada tarafına istinat edilen suçlamaları kabul etmediğini belirterek savunmasına başladı.

Yapılan suçlamalar ile eldeki deliller arasında uygun bir nedensellik olmadığını ifade eden Göçmen, iddiaların somut delillerden yoksun olduğunu öne sürdü.

Göçmen, 15 Temmuz gecesi haberleri aldıktan sonra sorumluluk bilinci yüksek bir subay olarak halk otobüsüyle karargaha gittiğini söyledi.

Karargaha ulaştığında darbeyle ilgili bir emare olmadığını ifade eden Göçmen, şöyle devam etti:

'Sonrasında o hafta boyunca istihbarat mesajlarında bize bildirilen terör saldırısı ve sabotaj olması kuvvetle muhtemel olacak şekilde Genelkurmay Başkanlığı tarafından çatışma sesleri duydum. Havadaki uçakları görünce o dönemde askeri-politik durum çerçevesinde Rusya ile ilişkilerimizin çok gergin olması, hatta gemilerimize o günlerde yaptıkları tacizler nedeniyle Rusya ile bir kriz çıktığını bile düşündüm.'

Askeri öğrencilik ve meslek hayatının hiçbir evresinde hiçbir örgütün içerisinde bulunmadığını savunan Göçmen, meslek hayatında da amirleri dışında kimseden emir almadığını

'Bu hain terör örgütünden şikayetçiyim'

Savaş Arslan da suçlamaları kabul etmediğini belirterek, gerçekleşen olaylarla ilgisinin olmadığını ifade etti.

16 Temmuz sabahı saat 06.00 gibi sivil halka da yardımcı olduğunu söyleyen Arslan, 'Kimseden emir almadım, emir vermedim. Emrim altında kimse bulunmamaktadır. Bu hain terör örgütünden ve bu işin içerisinde olan, benim bu hallere düşmeme sebep olanlardan şikayetçiyim. Durumu net bir şekilde elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Yüce mahkemenizden beraatimi arz ederim.' diye konuştu.

Mahkeme heyeti, yarın devam etmek üzere duruşmayı bitirdi.

21.02.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen davaya, sanıklar ve taraf avukatları katıldı.

Sanık Alpaslan Akyol, savunmasında, iddia makamının verdiği esas hakkındaki mütalaanın kendisini hayal kırıklığına uğrattığını dile getirdi.

Verdiği ifadelerde yaşadıklarını tek tek anlattığını belirten Akyol, suçlamaları bir kez daha reddettiğini söyledi.

Olayın yaşandığı gece saat 01.40'ta hiç kimse tarafından çağrılmamasına rağmen girişime karşı mücadele etmek için birliğine gittiğini anlatan Akyol, 'Birliğime geldiğim saat 01.40'tan sabah mesaiyi terk ettiğim saate kadar 4,5 saat boyunca karargahı koruyoruz inancı içerisindeydim. Mesai arkadaşlarımdan, üstlerimden, o zamanki başkanımız olan Tuğamiral Murat Şirzai'den veya herhangi başka bir isimden darbeyi destekleyici veya ima edici bir söz, fiil ve eylem görmedim, duymadım.' diye konuştu.

Mütalaada hakkındaki suçlamalara da değinen Akyol, şöyle devam etti:

'Suçlamalardan biri karargahta bulunduğum süre içerisinde MP5 makineli silah taşıdığım, çelik yelek ve çelik başlık giydiğimdir. Karargaha geldiğimde zaten personele karargahın güvenliği için önceden silah ve koruyucu teçhizat dağıtılmıştı. Ben de ise silah, çelik yelek ve çelik başlık yoktu. Mütalaanın 6. sayfasında FETÖ'cü darbecilerin F16 savaş uçaklarıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, TBMM, Jandarma Genel Komutanlığı ve benzeri yerleri bombalı ve silahlı saldırılar yaptıkları belirtilmektedir. O gece yapılanları lanetliyorum. İnsanın kendi vatandaşına bomba atmasını aklım almıyor ve hazmediyorum. O gece birliğime giderken 2 yaralı vatandaşımızı geriye tahliye ettiğimi arz ettim. Burada, 250 vatandaşımızın şehadetinden ve binlerce vatandaşımızın yaralanmasından sorumlu tutuluyorum. Bu iddiaları ve bu suçlamaları reddediyorum.'

'Hain darbeyi planlayanlardan iki dünyada da şikayetçiyim'

Ramazan Karademir de terör saldırısı var diye birliğe çağrılmasından dolayı hem FETÖ'cü hem darbeci hem terörist hem de vatan haini ilan edildiğini söyledi.

Suçlamaları kabul etmediğini vurgulayan Karademir, 'Hain darbeyi planlayanlardan ve kahpece bir şekilde gerçekleştirenlerden iki dünyada da şikayetçiyim.' dedi.

Mütalaada Aşkın Öge'nin içeri alınmaması olayının yer aldığını anımsatan Karademir, şunları kaydetti:

'Hem kendisi tanık olarak hem de huzurunuzdaki sanık ifadelerinde benim Aşkın yarbayın içeri alınmamasıyla hiçbir alakam olmadığı açık ve net bir şekilde belirtilmiştir. Aşkın yarbayın içeri alınmamasında benim kendisine ne sözlü ne de fiili bir müdahalem olmadığını siz mahkeme heyeti de bizzat ifade etmiştir.'

Hilmi Dilmen ve Serdar Büyükeren ise tüm suçlamaları reddederek, beraat talebinde bulundu.

Sanık eski deniz kurmay albay Ertuğrul Uzunoğlu yaklaşık 3 saat süren savunmasında, nöbetçi olmamasına rağmen karargaha gelmesinin darbeye iştirak olarak yorumlandığını iddia etti.

Askerlikte mesai mefhumunun olmadığını ifade eden Uzunoğlu, ihtiyaç duyulan her durumda askerin görevinin başında olduğunu dile getirdi.

15 Temmuz'da darbe planı yapmadıklarını öne süren Uzunoğlu, örgüt üyesi olmadığını savundu.

Uzunoğlu, komutanların yaptığı ya da yapmadığı her şeyden sorumlu olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

'Biz darbeci değiliz, mağduruz. Sayın Oramiral Bülent Bostanoğlu, MGK toplantısına giderken aklına takılıp, sıkıştığı konu hakkında beni iş yerimdeki dahili telefonumdan arıyor, ' Ertuğrul Bey bu konuda ne söylememiz lazım, şu konudaki görüşümüz nedir?' diye soruyor, ben de 'Komutanım, şunu deyin, bunu söyleyin diyorum.' O zaman beni buluyor, bana güveniyor. Deniz Kuvvetleri Karargahında MGK toplantısının dosyalarını gören, işlem yapan, hazırlığı yapan bütünü gören bir tane subay var, o da benim. Bana güveniyor. Balyozcusundan, Ergenekoncusundan, Atatürkçüsünden, milliyetçisinden ve muhafazakarından tüm amirlerim bana takdir verdiler, ben şu anda hain, darbeci ve teröristim. Nasıl izah edeyim bunu?'

Mahkeme heyeti, yarın devam etmek üzere duruşmayı bitirdi.

22.02.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen davaya, sanıklar ve taraf avukatları katıldı.

Sanık Salih Dağbaşı, savunmasında, hakkındaki iddiaların somut delillere dayanmadığını öne sürdü.

Darbe girişiminin yaşandığı akşam eski Tuğamiral Murat Şirzai tarafından göreve çağrıldığını bildiren Dağbaşı, birliğe gittikten sonra Şirzai'nin kendisine Genelkurmay'da çatışma yaşandığını, gerekli olabilecek personeli çağırmasını istediğini dile getirdi.

Neler olduğunu öğrenmek için odasına gittiğini iddia eden Dağbaşı, 'İnternetten gelişmeleri takip etmeye başladım. Darbe girişimi olduğunu öğrendikten sonra odamın kapısını kilitledim. Yaklaşık 13 saat boyunca odamdan dışarı çıkmadım. Tuvalet ihtiyacımı bile pet şişelerle giderdim.' diye konuştu.

Dağbaşı, FETÖ mağduru olduğunu savunarak, beraat talebinde bulundu.

'Hakkımdaki iddia hukuki dayanaktan yoksundur'

Sanık eski DKK Hareket Başkanı Tümamiral Sinan Azmi Tosun, hakkındaki iddiaların hukuki dayanaktan yoksun olduğunu ileri sürdü.

Beraatini isteyen Tosun, 'FETÖ konusunda benim hangi fiil, eylem veya söyleminle hangi suçu işlediğim belirtilmemiştir. Hakkımdaki bu iddia da hukuki dayanaktan tamamen yoksundur.' ifadelerini kullandı.

Tosun, darbe girişiminin gerçekleştiği gün Ankara'dan 800 kilometre uzakta ailesiyle tatilde olduğunu iddia etti.

Hakkındaki FETÖ üyeliği iddialarına ilişkin Tosun şunları kaydetti:

'Sinan Azmi Tosun olarak değil sempati duymak, tamamen karşısında olduğum, hayatım boyunca en küçük bir eylem, söylem veya fikir birliğim olmayan, bilmeden dahi olsa hiçbir faaliyetle yer almadığım bu örgüte üyelikle suçlanmam son derece haksız, hukuksuz ve onur kırıcıdır. Ben ne aklımı ne de ruhumu Pensilvanya'nın emrine vermedim. Hakkındaki FETÖ üyeliği iddiasını reddediyorum.'

'Mesajı gönderme emrini verenin kurmay başkanı olduğunu söyledi'

Oktay Gündoğdu da üzerine atılı suçları kabul etmediğini belirterek, olay tarihinde albay rütbesiyle Personel Plan Daire başkanlığına vekalet ettiğini anlattı.

Acil Durum Mevcut Alma Sistemi'nden mesaj aldıktan sonra bilgi almak için karargahın harekat merkezini aradığını bildiren Gündoğdu, karargahtaki personelin acil bir durum olduğunu ancak ayrıntı veremeyeceklerini söylediklerini dile getirdi.

Personele kendisinin daire başkan vekili olduğunu söylediğini öne süren Gündoğdu, 'Görevli dışarıda çatışma olduğunu söyledi. Ne çatışması olduğunu sorduğumda da bilmediğini beyan etti. Çekilen mesajı tüm personele gönderilme emrinin kim tarafından gönderildiğini sorduğumda, 'Kurmay başkanı.' cevabını vermiştir.' dedi.

Gündoğdu, FETÖ ile üyeliği olmadığını savunarak, beraatini istedi.

Sanıklardan Faruk Kamalak ve Tuncel Karakaya da tüm suçlamaları reddederek, beraat talebinde bulundu.

Duruşmaya yarın devam edilmek üzere ara verildi.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-14 Ocak (2017) 'Ankara 72 sanık Deniz Kuvvetleri Darbe Yapılanması' davası

(24 Şubat 2018, 19:45)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=12463    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin ?şok mangası? yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında ?işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
59.682.624