Tam
EskidenYeniye
 

Dink Davasına devam edildi

İstanbul'da, AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, jandarma ve eski emniyet görevlileri ile ana dava hükümlülerinin de aralarında bulunduğu 9'u tutuklu 85 sanıklı davaya devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

17.03.2018 18:29 İstanbul'da, AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin FETÖ elebaşı Fethullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, jandarma ve eski emniyet görevlileri ile ana dava hükümlülerinin de aralarında bulunduğu 9'u tutuklu 85 sanıklı davaya devam edildi.

12.03.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, dönemin İstihbarat Dairesi Başkanı Ramazan Akyürek ve Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz ile eski jandarma ve emniyet görevlilerinin de aralarında yer aldığı tutuklu sanıklar getirilirken; 13 tutuksuz sanık da hazır bulundu. Duruşmaya, 3 tutuklu sanık ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Duruşmada, dönemin tutuklu sanıklarından İstanbul İl Jandarma Komutanlığı görevlisi Astsubay Yavuz Karakaya savunmasını yaptı. "Bu kirli davaya adının karıştırılmasından ötürü utanç duyuyorum" diyen sanık Karakaya, suçlamaları reddetti. Sanık Yavuz Karakaya, diğer sanıklar Yusuf Bozca ve Ogün Samast'ın soruşturma ve dava aşamasında verdikleri ifadelerle kendisini suçladıklarını, ayrıca dosyada yer alan görüntü inceleme tespit tutanağında, cinayetin işlenmesi sırasında orada bulunduğunun iddia edildiğini ancak kesinlikle orada bulunmadığını belirtti. Sanık Karakaya, "İstanbul TEM ekiplerince cinayet mahallindeki güvenlik kameralarının incelenmesine ilişkin hazırlanan tespit tutanağında, bir grup jandarma personelinin bulunduğu iddia edilmiş ve bu şahıslar da sanık Yusuf Bozca'ya onaylattırılmaya çalışılmıştır. Ortada olmayan bir görüntüden dolayı suçlanıyorum. Tutanaktaki görüntüdeki şahısların bir kısmına emekli, bir kısmına da FETÖ'cü denilmiştir. Bu tutanağı hazırlayan arkadaşlar, görüntüde emekli olarak belirttikleri şahısların emekli olduklarını ense tıraşından mı anladılar? 30 yıldır jandarma görevlisiyim böyle bir şeye hiç şahit olmadım" dedi.

Tutanaktaki bilgilerle Ogün Samast'ın ifadelerinin çelişkili olduğunu belirten sanık Karakaya, şunları söyledi:

"Samast cinayetten 9 yıl sonra cinayette ihmali olan kamu görevlilerine ilişkin soruşturmada verdiği ifadesinde cinayet günü olay yerinde kendisini takip eden ve kameraya çeken kişilerden bahsetmiştir. Bu görüntülerin Samsun'da gözaltına alındığında kendisine gösterildiğini anlatmıştır. Ogün Samast'ın 9 yıl sonra anlattığı, varlığı bile kesin olamayan görüntüler nedeniyle bu davaya dahil edildik. Bu görüntülere ben ulaşamadım. Bu görüntülerin var olup olmadığı ortaya konulamamıştır. Soyut delil ötesine geçemeyen yorumları ete kemiğe büründürme çabasından başka bir şey değildir. Adı geçen tutanak ciddiyetten uzak hazırlanmıştır" diye konuştu.

Savunmasının ardından üye hakimin, "Sanıklardan Muharrem Demirkale'nin kendisine 'abi' diye seslendiğini" sorması üzerine sanık Yavuz Karakaya, "Bu ciddiyetsiz bir iddia. Muharrem Demirkale herkese aynı şekilde hitap eden kişidir" diye cevap verdi. Duruşmaya, öğle arası verildi.

Duruşmada, dönemin tutuklu sanıklarından İstanbul İl Jandarma Komutanlığı görevlisi Astsubay Yavuz Karakaya, dönemin İstanbul Jandarma Komutanlığı görevlileri Astsubaylar Ali Barış Sevindik ve Miktat Özbek ile Uzman Çavuşlar Hacı Şimşek ve Metehan Kadir Yıldırım savunma yaptı.

Sanıklardan Ali Barış Sevindik, emniyetin 10 yıl önceki görüntülerde yer alan kişileri teşhis etmesini eleştirerek, "Dosyada baz dökümleri var. Baz dökümü almak Anayasa'ya ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne aykırı." diye konuştu.

Kendisi ve ailesinin FETÖ ile herhangi bir bağı bulunmadığını ve meslek hayatında kimseden destek almadığını anlatan Sevindik, "2010'da Ergenekon davasında savcı Cihan Kansız tarafından sanık olarak ifadem alındı. Emin olun, bu FETÖ iddiasını yapanlardan daha masumumdur. Hrant Dink öldürüldüğü tarihe kadar ne bir yazı ne bir şifahi bilgi verdiler. Cehaletimi mazur görün, Dink öldürüldüğünde 'Kim o?' dedim. Agos gazetesinin Türkiye'de yayın yaptığını bile bilmiyordum. Zaten olay polis bölgesinde olmuştu. Bizimle alakalı bir konu değildi." ifadelerini kullandı.

"Görüntüdekiler İstanbul jandarmasından değil"

Tutuksuz sanıklardan Hacı Şefik Şimşek de olay tarihinde bölücü terör örgütleri faaliyetleri ile ilgili TİM komutanı olarak görev yaptığını dile getirerek, şunları anlattı:

"Ecevit Emir ile görev kayıt defterinde yazan yerden farklı bir yerde değildik. Tarlabaşı'nda bir derneğin tespiti için fotoğraf çekmeye gitmiştik. Sonrasında bir arkadaşımla Karaköy'de yemek yedim, tekrar İstiklal Caddesi'ne gittim. Hrant Dink'in katledildiğini sonradan öğrendim. Agos gazetesinin yerini dahi bilmiyorum. Şişli ve Agos gazetesinin bulunduğu yerlere gitmedim. Dink cinayetinde toplu iğne başı kadar ne bir suçum ne de görgüm vardır."

Davanın bir önceki duruşmasında salonda izletilen görüntülerde görünen şahısların İstanbul Jandarma Komutanlığı görevlilerinden olmadığını savunan Şimşek, halen Edirne'nin Uzunköprü Jandarma Komutanlığı'nda çalıştığını belirterek, el konulan silahının iadesini istedi.

Duruşma yarına ertelendi.

13.03.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin 85 sanığın yargılandığı davada savunma yapan tutuklu sanık Muharrem Demirkale, "Savcı hakkımda, 'FETÖ'nün altın çocuğu' diye ifade koymuş iddianameye. Altın çocuğuyum çok şükür ama ailemin, vatanımın altın çocuğuyum." dedi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada savunma yapan dönemin İstanbul Jandarma İstihbarat TİM Komutanı Yüzbaşı Muharrem Demirkale, askerlik görevine yıllarını verdiğini ancak darbe davalarında rütbelerinin söküldüğünü söyledi.

"Dink'in öldürülmesi katillerinin umurlarında değil"

Hrant Dink'i öldüren katillerin yüzüne SEGBİS ile bağlandıklarında bakılması gerektiğini ve Dink'in ölmesinin umurlarında olmadığının görüleceğini öne süren Demirkale, "bugün cinayetle ilgili katillerin yakalanması gerektiği yönünde yazan kimi gazetecilerin de ziyaretine gittiği eski savcı Zekeriya Öz ile konuşurken ağızlarından salyalar akıttıklarını" savundu.

Demirkale, iddianamenin ispatlanmamış iddialar üzerine yazıldığını ve savcının iddialarını delilleriyle ortaya koyamadığını ileri sürerek, "Hakkımda çok ağır ithamlar var. Hangi eylemin hangi suçla ilgili olduğu, hangi suçun delilinin olduğu hukuki olarak belirtilmeliydi. 'Suçu işlemedik' diyoruz, 'yok' diyoruz, bunu ispatlamaya çalışıyoruz, anlatamıyoruz." diye konuştu.

Mahkeme heyetinin savcıya iddianamesini haklı gerekçelerle iki kere iade ettiğini ve suç olduğu iddia edilen eylemlerin dahi iddianamede belirtilmediğini söyleyen Demirkale, Ogün Samast'ın "takip edildiğini" iddia ettiği görüntülerde yer almadığı halde, o görüntülerdeymiş gibi yansıtıldığını ve bu konuda tutanak yazan polislerin mahkemede dinlenilmesini talep ettiğini de dile getirdi.

Zekeriya Öz ile ilişkisi

İstihbaratçı asker olduğu için diğer istihbarat birimleriyle ilişkileri olduğunu anlatan Demirkale, savcı Zekeriya Öz'ü Mutki'de görev yaptığı dönemde tanıdığını, küçük bir yer olduğu için devlet görevlilerinin ortak bir yerde buluştuklarını, Öz'ün görevinde teröristlerle giriştiği çatışmayı kendisine sorduğunu, sonra Tatvan'da çalıştığını, o bölgede çalışan kamu görevlilerinin genelde Tatvan'a geldiğini, Öz'ün de bu vesileyle 2-3 kez buraya uğradığını ve geldiğinde de birkaç kez görüşüp çay içtiklerini iddia etti.

Görevli olduğu 1999 yılında Mersin'e tayin olduğunu ve Öz'ün ne zaman ayrıldığını hatırlamadığını da belirten Demirkale, şöyle devam etti:

"Ayrıldıktan sonra 2006 yılına kadar görüşmedim zaten Zekeriya Öz'le. Gittiğim her yerde telefonumu değiştiriyorum. İlişkilerimi bırakıp çıkarım, taşımam. Burada yine ilk işim istihbaratımızla koordineli çalışmaktı. Emniyet istihbaratıyla ilişki kuramadık, sağlıklı bir şekilde ama TEM şubeyle iyi ilişki kurduk. Mersin lağvolduktan sonra Ankara istihbarat komutanlığına TİM komutanı olarak tayin oldum. Yine görüşmüyorlardı istihbarat birimleri. Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı personeliyle çok sağlıklı ilişki geliştirdim. Burada da 2 yıl kaldıktan sonra Şanlıurfa'ya gittim, çıkar amaçlı suçlarla ilgili. Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı'ndan Ali Fuat Yılmazer'in ismini de verdiler. O şekilde selamını aldım. Engin'le birlikte Ali Fuat Bey'in yanına gittim. Urfa'da çalışmaya başladıktan sonra benim karşıma korkunç şeyler çıktı. PKK'ya ağır silahlar gidiyordu. Vahim tabloyu görünce hem emniyet hem MİT'le paylaşmak istedim. 2005 döneminde ilişkiler çok sıkıntılıydı. İki çok önemli şahsın Türkiye'ye Suriye ve Irak'tan silah, mermi soktuğunu gördüm. Rapor tutup Engin'le konuyu paylaştım, Ali Fuat Bey'in yanına gittim. Bir fotokopisini istihbarat şubeye teslim ettim. Aynı fotokopiyi MİT'e de verdim. Ne yapılıp yapılmadığını bilmiyorum. Sistemle ilgili yardımları oldu bana. Çalışmalardan 10 gün sonra bir kamyon yakalandı. İnsanların samimiyetinize inanması lazım."

"Beşiktaş Adliyesi'ndeki bütün savcılarla çalıştık"

Davanın sanığı olan personelle nerelerde tanıştığını anlatan Demirkale, jandarma istihbaratının emniyet istihbaratı gibi olmadığını, işlemleri takip etme zorunluluklarının olduğunu ve bu yüzden Beşiktaş Adliyesi'ndeki savcılarla muhatap olduklarını söyledi. Savcıların kendilerine haklı bir şeklide, 'kıdemli arkadaşlarınızı gönderin' dediklerini ve adliyeye işlemler için genelde subayların gittiğini de vurgulayan Demirkale, Beşiktaş Adliyesi'nde hemen hemen bütün savcılarla çalıştıklarını ve bunlardan birinin de Zekeriya Öz olduğunu dile getirdi.

Zekeriya Öz'den Ergenekon operasyonundan sonra uzaklaştığını ve zaten Öz'ün o dönem ulaşılmaz bir adam olduğunu anlatan Demirkale, iddianamede yanlışlıklar ve çarpıklıklar olduğunu ileri sürdü.

"80-90 kişinin girdiği bir cinayet mi olur?"

Muharrem Demirkale, Hrant Dink'in evinin bulunduğu belirtilen Bakırköy'e gitmediği halde HTS kayıtlarına göre orada bulunduğunun iddianamede yer aldığını ve bunun basit bir hata olmadığını savunarak, "Ogün namussuzu, kendisini izleyenleri fotoğraftan teşhis ediyor. Bu katil teşhis ediyor. İyi de biz değiliz ama sen yazıyorsun oraya." dedi.

Dink'i takip eden personelin 9 kişi olduğunun belirtildiğini ve bunu gazeteci Nedim Şener'in de yazdığını vurgulayan Demirkale, "Nasıl 9 kişi diye yazıyorsunuz? Bambaşka yerdeler bu kişiler. Nasıl yazıyorsunuz bunları? Sinyal bile vermiyorlar. Benim personelimi koordine ettiğim yazıyor, nasıl etmişim? Bunca, 80-90 kişinin girdiği bir cinayet mi olur? Hakkımda, savcı 'FETÖ'nün altın çocuğu' diye ifade koymuş iddianameye. Altın çocuğuyum çok şükür ama ailemin, vatanımın altın çocuğuyum. Haramilerin altın çocuğu değilim." ifadesini kullandı.

Mahkeme heyeti başkanı Ali İhsan Horasan'ın, Ahmet Güler'in savcılığa verdiği, "Muharrem Demirkale'nin Ali Fuat Yılmazer ve Erol Demirhan ile irtibatı normal değildir. Bütün bu şahısların ortak özelliği FETÖ sanıkları, şüphelileri olmalarıdır. Erol Demirhan bana Demirkale'yi, 'üsteğmen Selçuk' olarak tanıttı. Seslendiğimde, 'emirlerinizi bekiyorum' demişti. Çok yakın çalışmışlardır." şeklindeki beyanı hatırlattı.

Söz alan tutuksuz sanık, dönemin İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler de beyanıyla ilgili şunları dile getirdi:

"Şanlıurfa'da il jandamayla yakın diyalogum oldu. Bu diyalog da yukarıdan aşağıya doğru irtibatlanır, geliştirilir. Şube müdürü şube müdürüyle, alt rütbedeki alt rütbedekiyle görüşür. Orada çalışan jandarma istihbarat şube müdürlerini tanırım. Onlarla diyalogum vardı ama Muharrem Demirkale ile Erol Demirhan vasıtasıyla tanışmış olduk. Hrant Dink gelişmeleri üzerine, 'Bu arkadaş kim?' dedim. O sırada Muharrem'in fotoğrafını gördüm, hem Urfa'da hem İstanbul'da yanımda çalışan polise sordum. 'Urfa'dan, Erol Demirhan ve Ali Fuat Yılmazer ile çok samimi olduğunu' söyledi. Benim gördüğüm ilişki tarzından farklıydı. Erol Demirhan teknik dinleme kısmındaydı. Muharrem de PKK'ya bakıyordu. İş ilişkisiyse normal değil, onun dışında samimi olabilirler tabii. Söylemek istediğim oydu. Kod adı kullanmasını da ben çok anlayamadım. Biz bazı pozisyonlarda kendimizi gizleme durumunda değiliz emniyet olarak jandarmaya karşı. Çok yoğun ilişkileri olmuştur ama ilişkilerin formatlı olması lazım. Alışılmışın biraz ötesinde ilişkileri olduğunu düşündüğümü söyledim savcıya."

Yılmazer: "İlişki mevzuatlara dayanıyor"

Bu beyanlara karşılık söz alan tutuklu sanık Ali Fuat Yılmazer de, Güler'in, "normal ilişki değil" yorumunun kişisel yorum olduğunu ve aksine ilişkinin mevzuatlara dayandığını belirterek, şunları söyledi:

"Biz koordinasyon gereğini yaparız. Akıl ve mantık da bunu gerektiriyor. Bir ilde istihbarat birimleri koordineli çalışmak zorundadır. Bu şahıs, (Ahmet İlhan Güler) Şanlıurfa istihbarat müdürlüğü döneminde kaç kaçakçılık, silah ve uyuşturucu operasyonu yapmıştır? Çok fazla yasa dışı iş olmasına rağmen, sıfır operasyon yapmıştır. MİT ile koordine kurmazsanız, yapamazsınız operasyonları. Terör, uyuşturucu alır başını gider ve gitmiştir orada. Yasalara ve mevzuatlarımıza aykırı olan bu kopukluktur. O yapamadığını anlatıyor. Demirkale'nin altyapısını hazırladığı çalışmayı yapması için ben gerekli talimatı verdim ve operasyonlardan alınan bir dünya sonuç da ortada. Nezaketen bana ziyarete geliyordu işle ilgili gelirken. Bu usul değilse Allah aşkına nedir usul? O dönem Türkiye'nin en büyük operasyonlarını yaptık, müşterek yakaladık, basın açıklaması da müşterek yapıldı. Örneği yok. Bunun nesi eleştiriliyor anlamakta güçlük çekiyorum. Özel ilişki değil, yükümlü olduğumuz mesleki ilişkidir bu."

Başkan Horasan'ın "Cemaatten kaynaklanan bir irtibattan bahsediliyor?" hatırlatması yaptığı Yılmazer, "İma o ama altı dolmuyor iddianın. Erol Demirhan diyelim FETÖ'cü, Urfa'dan kendi aldı İstanbul'a ve dinlemelerin başına koydu. Niçin görevlendirdi böyle bir Fetullahçıyı. Tanıyamamış mı? Urfa'daki kadroyu da İstanbul'daki kadroyu da o şekillendirmiştir. Ben bir tane bile rütbeli almadım. Nasıl özel ilişki?" dedi.

Savunmasına devam eden Demirkale, Türkiye'nin kumpasa getirildiğini düşündüğünü belirterek, "Ateş çemberinden geçiyoruz. Ergenekon'u olsun, Balyoz'u olsun, 'her şey kumpas' deniyor. 15 Temmuz gerçek mi? Emniyette bize işkence edileceğine, el svapları alınsaydı mahkemede top çevrilmez, kim ateş etti sorgulanmazdı." dedi.

Mahkeme heyeti başkanı Horasan'ın, "15 Temmuz'un darbe olmadığını mı söylüyorsunuz?" diye sorduğu Demirkale, "(15 Temmuz darbedir) diyorum ama bunun arkasındaki tezgahı merak ediyorum. Bir tezgah var bu işin içinde. Ergenekon'un yüzde 10-15'i gerçek zaten. Evrakları görmüştük. Şimdiyse 'yok' diyorlar. Bunu anlatmaya çalışıyorum." ifadesini kullandı.

Demirkale, "15 Temmuz'un arkasında bir unsurun olduğunu mu söylüyorsunuz?" diye soran başkan Horasan'a, "Arkasında bir değil, birçok unsurun olduğunu düşünüyorum." yanıtını verdi.

Tutuksuz sanıklarından Bekir Yokuş da savunma yaparak, görüntülerde görünen kişinin kendisi olmadığını, cinayet günü Yavuz Karakaya ile göreve çıktığını, Muharrem Demirkale mahiyetinde çalışmadığını, HTS kayıtlarında olay yerinde olmadığının belli olduğunu ve cinayetle hiç bir alakasının olmadığını öne sürdü.

Duruşma 15 Mart perşembe gününe ertelendi.

15.03.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin 85 sanığın yargılandığı davada savunma yapan dönemin İstanbul Jandarma Komutanlığı görevlisi tutuksuz sanık Emre Cingöz, Dink'in öldürüldüğü gün iddia edilenin aksine Şişli'de değil Beyoğlu'nda bulunduğu ve kamera görüntülerine göre olay yerinde olduğu belirtilen 9 kişiden hiçbirinin İstanbul jandarma görevlisi olmadığını savundu.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, dönemin İstanbul Jandarma Komutanlığı istihbarat görevlileri tutuksuz sanıklar eski astsubay Emre Cingöz ile uzman çavuşlar Ecevit Emir ve Musa Yıldırım'ın savunması alındı.

"Dosyanın sulandırılması için kurban seçildik"

Dink cinayetinin işlendiği dönemde İstanbul Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şubesi'nde bölücü örgüt faaliyetleri unsur komutanı olarak görev yaptığını belirten Cingöz, "Adımın böyle bir cinayet davasında geçmesinden dolayı çok üzgünüm. Jandarma görevlisi olmam, adımın bu davada yer alması için yeterli görülmüştür. Dosyanın sulandırılması için kurban seçildiğimiz, delilsiz ithamlardan ve gerçek dışı haberlerden anlaşılmaktadır." dedi.

Cinayetin işlendiği 19 Ocak 2007 günü saat 13.00'de Halaskargazi Caddesi'nde baz bilgisinin bulunduğu ve fail Ogün Samast'ı takip eden şahıslar arasında bulunan "X2" kod isimli kişinin kendisi olduğunun söylendiğini aktaran Cingöz, "1981'de Şişli'de doğdum. Ailem de 1945 yılından beri Şişli Gültepe'de ikamet etmektedir. Halen de orada oturmaktadırlar. Hayatım boyunca buralarda olduğum ve görüşmeler yaptığım için baz sinyali verdim." ifadesini kullandı.

"HTS kayıtlarında nerede olduğum bellidir, 'X2' ben değilim"

Sabah kendisini arayıp ulaşamayan babasını geri aramasıyla ilgili Gültepe civarında baz bilgileri olduğunu ve o dakikalarda bir boşanma sorunu nedeniyle akrabalarını sıklıkla aradığını anlatan Cingöz, şöyle devam etti:

"Babamın iş yeri, Ortaklar Caddesi'ndeydi, annemin evinden oraya geçtim saat 12.50'ye kadar. Unsur personelim olan Ecevit Emir'den bilgi aldıktan sonra personel Eyüp Temel ile birlikte Taksim'e hareket ettim. Halaskargazi Caddesi'ne direk geçiş yapılamamaktadır. Her zaman kullandığım E-5 yan yoldan, Kuştepe Mahallesi çıkışı karşısındaki Rum mezarlığı yanından, Abide-i Hürriyet Caddesi'ne çıkıp Taksim'e geçtim. Cinayet mahallinden transit bile geçmeden Taksim'e geçmişimdir. Benimle ilgili yapılan incelemede cımbızlanan bir baz alınmıştır bu da Şişli Camisi'nin olduğu yerdir. Burası da zaten olay yerine 4 kilometre mesafededir. Bu hatalı yaklaşım nedeniyle doğru tespitler yapılamamıştır. Saat 12.55'te Rum mezarlığı civarındayım. Saat 13.00'te de Şişli Camisi'nin orada, 4 kilometre mesafeli baz kaydım var. Saat 13.20'de Beyoğlu İstiklal Caddesi Mis sokaktayım. Araçla intikal halinde olduğum bellidir. Mesafe ve trafik durumuna göre 20 dakika, hiç durmadan Taksim'e gittiğimi gösteren makul bir süredir. Bu kısa sürede oraya geçmem mümkün değildir. Bu atılı suçun bu şekilde gerçekleşmediğinin de kanıtıdır. Ogün Samast'ı takip etmediğim, araçla Beyoğlu'na intikal ettiğim ortaya çıkmaktadır. Görüntülerde, 'X2' denilen şahsın, olay yerindeki Saray Kumaş adlı iş yerinin önünden geçtiği görünmektedir. HTS kayıtlarına göre benim nerede olduğum bellidir zaten."

"Görüntüdeki şahıslar 18 Ocak'ta da olay yerinde"

Eyüp Temel'i il jandarma komutanlığına gönderdiğini ve bu kişinin cinayet öncesi, anı ve sonrasında Fatih ilçesinde bulunduğu bilgisinin HTS kayıtlarında mevcut olduğunu da savunan Cingöz, "Görüştüğüm kişilerden anlaşılacağı üzere PKK terör örgütü faaliyet önlenmesi için çalışma yaptım. Taksim'e giderken Şişli'de baz vermemle başlayan her iddia çürümüştür. Davada aleyhime gösterilen baz sinyalleri aslında lehimedir." dedi.

Cingöz, kamera görüntülerine yansıyan kişilerin cinayetten bir gün önce de olay yerinde oldukları, kendisinin de o gün HTS kayıtlarına göre Arnavutköy'de bulunduğunun belli olduğunu söyleyerek, Adli Tıp Kurumu uzmanlarının incelediği görüntülerle ilgili "Uzmanlar, ellerinde yeterli veri olmasına rağmen tanımlama yapamamışlardır. Görüntülerde ben sanılan kişiyle yaş, boy, beden yapım tamamen farklıdır. 'Benzerlikler görünmektedir' denmiştir ama yapım o kişiyle uymamaktadır. Görüntülerdeki kişi ile 19 yıl sonra cezaevinden alınan yüz fotoğrafım karşılaştırılmıştır. Burun, yanak, çene, dudak ve kulak yapım farklıdır ama bunlara değinilmemiş bile. 'X2'de görünen kişi değilim. 'Andırıyor' şeklindeki tespitleri kabul etmiyorum. Ben yanlış değerlendirilen baz bilgileriyle kolluk görevlilerinin yanlış teşhis yaptığını düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

"Kullandığım araç mavi değil beyazdı"

TİM komutanı Yüzbaşı Muharrem Demirkale ile yaptığı telefon görüşmelerinin saptırıldığını ve görevi gereği komutanıyla hemen hemen her gün görüşmüşlüğünün olduğunu öne süren Cingöz, "Olay günü yapılan konuşmaların, saate göre ilçe değiştirmeden önce bilgi verme amaçlı konuşmalar olduğu açıktır. 5 görüşmemiz var. Taksim'de yaptığım görüşme, ola yerinde yapmışım gibi gösterilmiştir. Oysa baz bilgilerine göre araçla hareket halinde Fatih'e gidiyorum." ifadelerini kullandı.

Kullandığı aracın iddianamede belirtildiği gibi mavi değil beyaz renkte olduğunu ve "mavi" diye yazılmasının iddianamenin özensizliğini ortaya koyduğunu iddia eden Cingöz, görev defterinde yazılı olan yer haricinde kendi inisiyatifleriyle de başka yerlere gidebileceklerini ve hatta bazen görev yerinin yazılmasının unutulduğunu söyledi.

Emre Cingöz, "İstanbul jandarmadan hiç kimse olay yerinde olduğu iddia edilen kişilerden değillerdir. Ben de değilim." diyerek, gazeteci Mehmet Baransu'yu dinlemesiyle ilgili hakkında dava açıldığını, FETÖ'cüler tarafından yargılanıp mağdur edildiğini ve FETÖ ile hiçbir ilgisinin bulunmadığını ileri sürdü.

Beraatını talep eden Cingöz, "Dink cinayetiyle alakam yoktur. Hiç kimseden kanunsuz emir almadım, zaten alsam da yapmazdım. Biraz özenli çalışılsaydı gerçekleri görürlerdi biz de bu kadar mağdur olmazdık." dedi.

Savunma yapan diğer sanıklar Ecevit Emir ve Musa Yıldırım da suçlamalarla bir ilgilerinin olmadığını, görüntülerde yer almadıklarını ve FETÖ ile herhangi bir ilgileri bulunmadığını savunarak beraatlarını talep etti.

Duruşmaya, bir süre ara verildi.

Duruşmada, dönemin İstanbul Jandarma Komutanlığı istihbarat görevlisi sanıklar Yusuf Bozca, Mustafa Küçük, Rahmi Özer ve Şeref Ateş'in savunmaları alındı.

Eski uzman çavuş Yusuf Bozca, HTS kayıtlarına göre suçlanması değil aklanması gerektiğini savunarak, "Cinayet günü Ogün Samast'ı takip eden araçlarla ilgili, araçlardan birinde olduğum iddia ediliyor ama aracın plakası yok. Oradaki şahısların hiçbiri İstanbul jandarma görevlisi değil. Ben kimseyi kesin teşhis etmedim. 'Andırıyor' demek, kesin teşhis etmek değildir. Daha sonra da inceledim ve bu şahıslar İstanbul İl Jandarma Komutanlığından şahıslar değiller." ifadelerini kullandı.

Hiçbir örgütün üyesi olmadığını, bunlarla ilgisinin bulunmadığını öne süren Bozca, "Bank Asya'nın önünden geçmedim, ByLock'um yok, ne ben ne de çocuğum dershanelerine gitmedik, 15 Temmuz'da yaptıklarım dosyada. Suçlamaların hiçbirini kabul etmiyorum. Olay yerinde olmadığımı ben değil, savcının istediği belgeler söylüyor." diye konuştu.

Gözaltına alınmasından sonra emniyetçilerin kendisine, "İşin içinde olduğunuz darbe konusunda kurtuluşunuz yok" dediklerini iddia eden Bozca, Dink ile ilgili bir şey söylemediğini savundu.

"Bu işi FETÖ'cülerin yaptığı kısmına katılıyorum"

Tutuklu sanıklardan Muharrem Demirkale'nin, "emniyet sorgusunda Dink cinayetinin FETÖ üyelerince organize edildiği ve darbe girişimi temellerinin bu cinayetle atıldığı" şeklinde ifade verdiğini hatırlattığı sanık Bozca, "Bana savcının bu şekilde düşündüğü söylendi. Ben de kısmen katıldığımı ifade ettim. İfadenin genelinde köylü ağzı kullanılmışken, kendi söylediklerim varken, en son satırda onayladığım cümleler var. Bu işi FETÖ'cülerin yaptığı kısmına ben katılıyorum." dedi.

Sanıklardan cinayetin işlendiği dönemde yüzbaşı olan Mustafa Küçük de, cinayet ve FETÖ ile herhangi bir ilgisinin bulunmadığını ileri sürdü. İddianamede somut delillerin olmadığını, 2007'de insanların hangi kattan baz sinyali verdiklerinin bile tespit edilebildiğini ama savcının bu verileri iddianameye sokmadığını savunan Küçük, "Hiç olmadığım bir yerdeymişim gibi suçlanıyorum." ifadesini kullandı.

Dönemin astsubay görevlilerinden sanık Şeref Ateş ise, cinayetle ilgisinin olmadığını iddia ederek, cinayet günü Zeytinburnu'na gittiğini, cinayetle ilgisi olsa Ogün Samast Şişli'deyken kendisinin de orada olması gerektiğini öne sürdü.

Ateş, cinayetten sonra sanıklardan Okan Şimşek'e, "Hrant Dink'in kim olduğunu, daha önce Dink'i ve Agos gazetesini bilmediğini" söylediğini, bunları daha sonra öğrendiğini de aktararak, beraatını istedi.

Mahkeme heyeti, duruşmayı yarına erteledi.

16.03.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlileri ile ana dava hükümlülerinin de aralarında bulunduğu 9'u tutuklu, 10'u firari 85 sanığın yargılanmasına devam ediliyor.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 23. duruşmaya, eski emniyet müdürü Ramazan Akyürek ve Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz ile eski jandarma, emniyet görevlilerinin de aralarında yer aldığı 6 tutuklu sanık katıldı. 8 tutuksuz sanığın da hazır bulunduğu duruşmaya, bazı tutuklu veya hükümlü sanıkların Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılımı sağlandı.

Duruşmada celse arası mahkemeye gelen belgeler okundu. Sanıklardan dönemin Trabzon Emniyet Müdürlüğü istihbarat görevlilerinden Özkan Mumcu'nun gönderdiği dilekçeyle, telefonunda "Kakaotalk" adlı program bulunduğu için suçlandığını belirterek, bu programın internete açık program olup olmadığının veya FETÖ tarafından kullanılıp kullanılmadığının tespit edilmesini talep ettiği tutanağa geçirildi.

Sanıklar ve taraf avukatlarının taleplerinin alındığı duruşma devam etti.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Dönemin özel yetkili İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, 19 sanığın yargılandığı davada 17 Ocak 2012'de verdiği kararla tutuklu sanık Yasin Hayal'in, "Hrant Dink'i tasarlayarak öldürmeye azmettirmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, yazar Orhan Pamuk'u tehdit etmekten 3 ay ve "ruhsatsız silah bulundurmak" suçundan da 1 yıl hapisle cezalandırılmasını, "silahlı terör örgütü yöneticisi olmak" suçundan ise beraatini kararlaştırmıştı.

Tutuklu sanıklardan Erhan Tuncel'in de 10 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmasına hükmederek tahliyesine karar veren heyet, sanıklardan Ersin Yolcu'yu 12 yıl 6 ay, Ahmet İskender'i 13 yıl 4 ay ve Salih Hacısalihoğlu'nu 2 ay 15 gün hapisle cezalandırmış, bütün sanıkların "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan beraatine hükmetmişti.

Bozma kararı

Yargıtay 9. Ceza Dairesi de "örgüt" yönünden verilen beraat kararını bozarak, sanıkların "silahlı terör örgütü" değil, "suç işlemek amacıyla oluşturulan örgüt" üyesi oldukları gerekçesiyle yargılanmalarına hükmetmişti.

"Kasten öldürmeye azmettirme" ve "Orhan Pamuk'u tehdit" suçlarından sanık Yasin Hayal'e verilen mahkumiyet kararını onayan daire, Yasin Hayal hakkında "silahlı terör örgütü kurma, yöneticisi olma" suçundan verilen beraat kararını ise "suç örgütü kurma ve yönetme" suçundan mahkumiyet gerektiği için bozmuştu.

Sanıklardan Erhan Tuncel'in "patlayıcı madde imal etme" suçundan mahkumiyet kararını onayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, "kasten öldürmeye azmettirme" suçundan beraat hükmünü ise sanığın Dink'in öldürülmesi suçuna yardım suretiyle iştirak etmesi sebebiyle mahkumiyeti gerektiği için bozmuştu.

"Silahlı terör örgütü yöneticisi olma" suçundan beraat kararı da "suç örgütü üyesi olma" suçundan mahkumiyeti gerektiği gerekçesiyle bozulan Tuncel hakkında, Trabzon'da 24 Ekim 2004'te McDonalds'ın bombalanması olayında, "genel güvenliği kasten tehlikeye sokma, mala zarar verme ve 6 ayrı kasten yaralama" suçlarından verilen mahkumiyet kararı da bozulmuş, bu eyleminin "6 ayrı kasten öldürmeye teşebbüs" suçunu oluşturacağına karar verilmişti.

Dava yeniden İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde

Yargıtay kararının ardından davanın yeniden görülmesine İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlanmış, bu mahkemede 6 duruşma yapıldıktan sonra dosya, Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli ağır ceza mahkemelerinin kaldırılması üzerine İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmişti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, kamu görevlilerine ilişkin iddianameyi kabul ettikten sonra dava dosyasını, Ogün Samast, Yasin Hayal ve Erhan Tuncel'in de aralarında bulunduğu, haklarındaki hükümler Yargıtay tarafından bozulan 8 sanıklı ana davayla birleştirilmesi için İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk etmişti. Bu mahkemenin heyeti, "Birleştirme kararında muvafakat talep edilmediği, mahkemenin terör suçlarına bakmakla görevli olmadığı, ana davada yargılamanın ileri aşamaya geldiği ve bu davada yargılananlarla yeni davada yargılanacak kamu görevlileri arasında ortak sanık bulunmadığı" gerekçeleriyle dosyayı İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne iade etmişti.

Mahkemeler arasındaki uyuşmazlığın giderilmesi için dosyaların gönderildiği Yargıtay 5. Ceza Dairesi, iki dosyayı birleştirip, davaların İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesine karar vermişti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler ve jandarma görevlilerinin de aralarında bulunduğu 50 sanık hakkında Hrant Dink cinayetine ilişkin açılan yeni davanın, aralarında Ogün Samast, Erhan Tuncel, eski emniyet müdürleri Ramazan Akyürek, Ali Fuat Yılmazer, Coşkun Çakar'ın da yer aldığı 35 sanıklı ana dava ile birleştirilmesine hükmetmişti.

Kamu görevlisi sanıkların iddianamesinden

Davaya eklenen iddianamede, eski emniyet müdürleri Ramazan Akyürek, Ali Fuat Yılmazer ve Coşgun Çakar'ın, "tasarlayarak kasten öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, diğer suçlardan da çeşitli hapis cezalarına çarptırılması talep ediliyor.

Dönemin Trabzon İstihbarat Şube Müdürü olan Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç ve eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler'in de "kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi ve görevi kötüye kullanma" suçlarından 15 yıl 6 aydan 22'şer yıla kadar hapisle cezalandırılması istenen iddianamede, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, İstihbarat Daire Başkanı (İDB) Sabri Uzun,Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay, Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarattan Sorumlu Müdür Yardımcısı Hasan Durmuşoğlu, Trabzon İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Ercan Demir, Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Faruk Sarı, İDB Şube Müdürü Yunus Yazar, İDB C Şube Müdür Yardımcısı Ali Poyraz, İDB'de görevli komiser Yılmaz Angın, Hamdi Egbatan, Mehmet Akif Yılmaz, Serkan Şahan ve Ömer Faruk Kartın, İDB C Büro Şube Müdür Yardımcısı Tamer Bülent Demirel ve Osman Gülbel, komiser yardımcısı Özkan Mumcu, Trabzon'da polis memurluğu yapan Muhittin Zenit, Mehmet Ayhan, Onur Karakaya ve Mehmet Uçar ile eski mülkiye müfettişi Şükrü Yıldız hakkında da benzer suçlardan farklı oranlarda hapis cezaları isteniyor.

FETÖ bağlantılı iddianameyle sanık sayısı 85'e çıktı

Yargılama devam ederken Dink cinayetine ilişkin soruşturma yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Gökalp Kökçü, yeni bir iddianame hazırladı.

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, kapatılan Zaman gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, gazeteciler Adem Yavuz Arslan, Ercan Gün ile meslekten ihraç edilen Tuğgeneral Hamza Celepoğlu, dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Ali Öz, Trabzon Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Metin Yıldız ve İstanbul Jandarma İstihbarat görevlisi Yüzbaşı Muharrem Demirkale'nin de aralarında bulunduğu 51 sanık hakkında hazırlanan iddianamede, cinayetin FETÖ ile bağlantısıyla ilgili, "Dink cinayeti, Fetullah Gülen'in sapkın dini inançları referans alınarak bas¸ka bir düzen getirmek için FETÖ/PDY'nin şiddet içeren bir bas¸langıç eylemidir." gibi ifadeler kullanılıyor.

Tüm sanıklar hakkında "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet istenen iddianamede, Gülen ile Öz ve jandarma görevlilerinin de aralarında olduğu 40 sanık hakkında ise ayrıca "kasten öldürmeye iştirak" suçundan müebbet hapis cezası talep ediliyor.

Dink cinayetine ilişkin ana davayla birleştirilmesi talebiyle İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen 50 sanığın yer aldığı 3. iddianame, eksiklikler bulunduğu gerekçesiyle iade işlemlerinin ardından 29 Mayıs 2017'de kabul edildi. Heyet, 2 Haziran 2017'de 50 sanıklı yeni iddianameyle 35 sanıklı ana dava dosyasının birleştirilmesine hükmetti, Fetullah Gülen'in gıyaben tutuklanmasına, Ekrem Dumanlı ve Zekeriya Öz'ün de aralarında bulunduğu 6 sanık hakkında da yakalama emri düzenlenmesine karar verdi.

Paralel yapı-21 Mart (2017) 'İstanbul 85 sanık (50+35) Dink Cinayeti ve Fetö bağlantısı' birleşik davaları

(17 Mart 2018, 18:29)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=12619    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Elazığ: Darbeye 1 Müebbet Onandı

01.12.2019 14:40 Yargıtay 16. Ceza Dairesi, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Elazığ 2. Ağır Ceza Mahkemesince görülen davada, eski Hozat 51. Motorlu Piyade Tugay Komutanı tuğgeneral Abdulkerim Ünlü'ye verilen müebbet ile 39 sanığa v..
Tamamı 1.12.2019

Denizli: Fetö'ye 83 Hapis Onandı

01.12.2019 13:57 Denizli'de, FETÖ/PDY'den yargılanan, aralarında örgütün Türkiye eğitim sorumlusunun da bulunduğu toplam 83 kişiye verilen hapis cezaları Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından onandı. 26 Kasım'daki ..
Tamamı 1.12.2019

ABD Büyükelçiliği'ne Saldırı: 3 hapis

01.12.2019 09:57 Ankara'da, ABD Büyükelçiliği'ne silahla ateş edilmesine ilişkin 4 sanık hakkında açılan davada karar açıklandı. Mahkeme heyeti, sanık Ersin Bayram'a 8 yıl 16 ay 15 gün, sanık Osman Gündaş'a 9 yıl 19 ay ve sanık Ahmet Ç..
Tamamı 1.12.2019

Gülen ve Polisleri davası

01.12.2019 12:27 İstanbul'da, takipsizlikle sonuçlanan bazı soruşturmalarda usulsüzlük yaptıkları, 'kurgulanmış soruşturmalar' kapsamında polis, mahkeme başkanı ve gazetecileri dinledikleri, emniyetteki verileri sildikleri gerekçesiyle..
Tamamı 1.12.2019

Adana: Fetö Öğretmenlerine 21 Hapis

01.12.2019 09:35 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik davada yargılanan eski öğretmen 26 sanıktan 21'i, 1 yıl 10 ay ile 8 yıl 9 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. 25 Kasım'd..
Tamamı 1.12.2019

Karlov Suikasti davası

01.12.2019 10:19 Ankara'da, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un saldırgan Mevlüt Mert Altıntaş tarafından uğradığı suikast sonucu öldürülmesine ilişkin açılan davaya devam edildi. 29 Kasım'da Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde..
Tamamı 1.12.2019

Hrant Dink davası

01.12.2019 12:51 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin ..
Tamamı 1.12.2019

Kaynak Holding Fetö davası

01.12.2019 13:16 İstanbul'da, FETÖ'nün finans merkezi olduğu iddiasıyla kayyum atanan Kaynak Holding'in 34'ü firari 47'si tutuksuz toplamda 81 yöneticisinin yargılanmasına devam edildi. 28 Kasım'da  İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkeme..
Tamamı 1.12.2019

Jandarma Darbe davası

01.12.2019 11:29 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığı Karargahı'ndaki eylemlere ilişkin 243 sanıklı davanın görülmesine devam edildi. 18.11.2019 GÜNKÜ..
Tamamı 1.12.2019

SAT/Mahrem İmamlar davası

01.12.2019 12:21 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde Sualtı Taarruz (SAT) ile Kurtarma ve Sualtı Komutanlıklarında görevli 38 askerle bu personelden sorumlu sözde Deniz Kuvvetleri yapılanmasının ..
Tamamı 1.12.2019

İzmir Casusluk Kumpası davası

01.12.2019 13:22 İzmir'de, askeri casusluk soruşturmasındaki usulsüzlüklerle bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin FETÖ'nün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki üyeleri hakkında açılan ve 5'i tutuklu 95 sanığın yargılandığı davaya d..
Tamamı 1.12.2019

Adana 49 sanık: Fetö Öğretmenleri

01.12.2019 09:39 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında haklarında 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan dava açılan tutuksuz eski öğretmen 49 sanığın yargılanmasına devam e..
Tamamı 1.12.2019

Sakarya 19 sanıklı Fetö davası

01.12.2019 13:31 Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davada 3'ü tutuklu, biri firari 19 kadın sanığın yargılanmasına devam edildi. 22 Kasım'da Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşm..
Tamamı 1.12.2019

FETÖ Kamboçya Öğretmenine Hapis

01.12.2019 15:30 İstanbul'da, FETÖ'nün yurt dışı yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında Kamboçya'da bir okulda öğretmenlik yapan Mustafa Tatlıyer, örgüt üyeliğinden yargılandığı davada 7 yıl 6 ay hapse çarptırıldı. 19 Kasım'da FE..
Tamamı 1.12.2019

Müebbetlik Binbaşıya Tehdit Davası

01.12.2019 14:47 Hakkari'de, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin davada, son savunmasında mahkeme heyeti ve duruşma savcısını tehdit ettiği ileri sürülen sanık eski binbaşı Selim Arıdıcı hakkında iddianame hazırlandı. 14 Kasım'daki geli..
Tamamı 1.12.2019

Batmaz'ın Yakınlarının Fetö davası

01.12.2019 15:38 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunduğu belirlenen örgütün 'sivil imamı' Kemal Batmaz'ın eşinin de aralarında bulunduğu 4 sanığın yargılandığı d..
Tamamı 1.12.2019

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
39.733.353