Tam
EskidenYeniye
 

15 Temmuz Köprüsü Darbe davası

İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında, aralarında Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok'un da bulunduğu 34 kişinin şehit edildiği 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ndeki olaylara ilişkin, haklarında 37'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen 135'i tutuklu 143 sanığın yargılandığı davaya devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

31.03.2018 17:45 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında, aralarında Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok'un da bulunduğu 34 kişinin şehit edildiği 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ndeki olaylara ilişkin, haklarında 37'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen 135'i tutuklu 143 sanığın yargılandığı davaya devam edildi.

26.03.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Büyükçekmece'deki Mimar Sinan Spor Salonu'nda yapılan duruşmaya, 131 tutuklu sanık ile çok sayıda müşteki ile taraf avukatları ve izleyiciler katıldı.

Duruşmanın öğleden sonraki oturumuna, müşteki ifadelerinin alınmasıyla devam edildi.

Müştekilerden Gazi Fatih Öztürk ifadesine, 'Bu esef ve onur kırıcı, 15 Temmuz için utanç kaynağı olan, vatan müdafaası için beslediğimiz insanlara aldıkları her nefes haram olsun' diyerek başladı.

İmam Hatip Lisesi okuduğunu, mütedeyyin bir aileden geldiğini belirten Öztürk, 'İmam Hatip Lisesi'nde okurken, Hava Harp Okulu'nun önünden her geçtiğimde her bir savaş pilotu olmak isterdim. Bilmezdim ki kendi ülkemde dışlanacağım. Bu insanlar bizi sadece köprüde vurmadılar. 28 Şubat'da da devletine isyan eden olmamak için okulumu bırakıp yurt dışına gittim. Daha sonra bir şeyler değişince geri döndüm. Burada, uyuyordum diyeni de gördük, tankı görmedim diyeni de. Öyle şeyler gördüm ki şaşırıyorum. Bugünlere gelmemizin sebebi 28 Şubat'ı yeterince temizleyemememizdir. Burada salağa yatan bunlar mı yönetime el koyacaktı? Biz bunlara helal yedirmedik mi? Bu millet bunlara ne yaptı ki elinde taş olmayan, sopa olmayan insanlara saldırdılar. Bunları idam sehpasında görsem, sadece bu millete yazık ettiniz derim. Alışmış kudurmuştan beterdir. Bunları salsanız yine gider aynısını yaparlar.'

Darbe girişimi olduğunu sezince evden çıktığını kaydeden Öztürk, ifadesini şöyle sürdürdü:

'Evlatlarım için süt alıp kapıya bıraktım ve yola çıktım. Eğer ertesi gün bunlar amaçlarını gerçekleştirmiş olsaydı süt değil su vermezlerdi su. Kısıklı ve Çengelköy'e gittikten sonra, arkadaşlarla köprüye doğru yol aldık. Bu yolda, bir kez can varsa bir kez verilir. Köprüde en öne kadar ilerledim. Ateş ediyorlardı. Sanki karşılarında 'Allahu Ekber' diyenler değil de İngiliz, Fransız, Yunan ya da İsrail askeri var gibi ateş ediyorlardı. 15 Temmuz bir darbe değil, katliamdır. Köprüde boş bir çekici arabası vardı. Çevremdekilere çekici aracı siper edip ateş edenlere yakınlaşabileceğimizi söyledim. Öyle yoğun bir ateş vardı ki bu hainler hainliğini tam anlamıyla yaptı. Yere eğilmiştim, kalkarken vurulmuşum. Ambulanslar gelmiyordu. Beni ve diğer yaralıları taşıyan araçlar vardı. Bu insanlar gazi sayılmadılar. İsimleri de bilinmiyor. Sürekli ring atarak yaralıları götürdüler. Burada sanıklar 'Emre uydum' diyorlar. O zaman, onun üstü de emre uydum desin, onun üstü de. O zaman namus davalarında azmettirici babalara ceza verilmesin.'

Öztürk, sanıklar ve avukatlarının soru sormamasını, sorsalar da cevaplamayacağını söyledi. Öztürk'ün müdahil avukatlarının sorularına cevap verdiği sırada bir gazi, tutuklu sanıklardan Tugay Çiçek olduğu öğrenilen kişinin bir eliyle diğer elini perde yapıp işaret parmağıyla, 'Size sonra göstereceğiz' diye kendilerini tehdit ettiğini ileri sürdü. Müştekiler ve gazilerin tepki göstermesi üzerine salonda gerginlik yaşandı. Sanık Çiçek, salondan çıkarılırken, mahkeme başkanı duruşmaya ara verdi.

-'Sanığın tehdit ettiği iddiası tutanak altına alındı'

Aranın ardından yeniden başlayan duruşmada sanıklar ile müştekiler arasında bulunan bölümdeki jandarma sayısı arttırıldı. Sanık avukatlarının soru sorma talebi üzerine mahkeme başkanı usule göre avukatlara söz verdi. Sanık avukatının soru sorduğu sırada elleriyle kulaklarını kapatan Öztürk, mahkeme başkanı tarafından uyarıldı. Öztürk, sanık avukatları ve sanıkların sorularını cevaplamazken, bazı soruları ise direkt mahkeme başkanına cevapladı. Öte yandan bir müşteki vekilinin, ara öncesi duruşma salonunda sanık Çiçek'in, müştekileri tehdit ettiği iddiasına ilişkin tutanak tuttuklarını, bu tutanağı da savcılığa sunacaklarını bildirdiler.

-'Merak ediyorum, bunların içinde hiç teröriste ateş eden var mı?'

Öztürk'ün ardından müşteki gazilerden Veli Gamlı ifade verdi. Gamlı, televizyonda askerleri köprüde görünce bir gariplik olduğunu anladığını, sosyal medya kullanmadığını, 80 darbesini görmüş biri olarak darbeyi gerektirecek bir durum bulunmadığından bunun iç savaş olduğu düşüncesine vardığını anlattı. Gamlı, köprüye şahsi aracıyla gittiğini, cep telefonunu aracında unuttuğunu, gece saat 3 gibi köprüye vardığını belirterek, şöyle devam etti:

'Telefonum aracımda kaldığında, şehitler ve gaziler olduğundan haberim yoktu. Böyle şey olmaz, bu askerlerle konuşalım, bizim askerimizse bize sıkmaz diye düşündük. Beton blokların oraya vardık. niyetimiz daha ileri gidip askerle görüşmekti. Ateş yağmuru başladı. 'Bu bizim askerimiz değildir' dedim. Şu an düşünüyorum. Gerçekten bunlar bizim askerimiz olamaz. Merak ediyorum, bunların içinde hiç teröriste ateş eden var mı? Ayağa kalkar kalkmaz bir yaralıyı almaya giderken kolumdan vurulmuşum. Geri geri giderken bile ateş etmeye devam ettiler. Gazi olduk.'

Darbe girişiminin saat 21.00 - 22.00 aralığında başladığını kaydeden Gamlı, 'Haydi 1 saatte ne olduğunu anlamadılar, 2-3 saate sonra, sabaha kadar anlamadılar mı bunun bir darbe olduğunu. Askeri öğrencileri okula alırken bir zeka testi falan yapmıyorlar mı? Geri zekalı mı bunlar?' dedi.

Duruşma, yarın müşteki ifadelerinin alınmasıyla devam edecek.

27.03.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Büyükçekmece'deki Mimar Sinan Spor Salonu'nda yapılan 32. duruşmaya, 107 tutuklu sanık, çok sayıda müşteki, taraf avukatları ve izleyiciler katıldı.

Davada, müştekiler dinlendi.

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Büyükçekmece'deki Mimar Sinan Spor Salonu'nda yapılan duruşmada, darbe girişiminde yaralanan müşteki Süleyman Yüce, olay günü 22.30'dan saat 05.00'e kadar 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde olduğunu söyledi.

Köprüye giderken silah sesleri duyduğunu anlatan Yüce, şunları kaydetti:

'Köprüye inerken aklımıza kötü bir şey gelmiyordu. Tam yaklaştığımızda ateş altında kaldık. O zaman köprüdeki canilerin farklı bir amaç için orada olduğunu anladık. Yerdeki yaralıları taşımaya kalkarken bile ateş ettiler. Köprüdeki askerler yere çökmüş vaziyette nişan alarak insanları vuruyorlardı. İnsanlar şaşkındı. Benim üzerimde bırakın silahı ve sopayı, tek bir tişört vardı, onu da bir yaralı arkadaşa tampon yapsın diye verdim. Köprüde üniforma giymiş teröristlerin hiçbirinin masum olduğuna inanmıyorum. Biz tarihimiz boyunca böyle savaştık, bizi mermiyle korkutamazlar.'

Süleyman Yüce, sabah ezanında köprünün Beylerbeyi tarafında dinlenmeye gittiğini belirterek, şöyle devam etti:

'Tam kalktım, tank TOMA'ya vurdu. O esnada yaralandım. Bu askerlerin başında bir komutanları vardı. Askerlerin yanına gidip ateş ettiriyordu. Bu sanıklar, o gece gerçekten kahraman olmak isteselerdi, Ömer Halisdemir olabilirlerdi. Askeri öğrencileri getiren otobüsün şoförü ısrarla ateş eden askerlerin yanına gitmeye çalışıyordu. İnsanlar orada yaralılarını hastaneye götüremiyordu. O otobüsün diğerlerine katılmaması için engel olmaya çalıştılar. Ben bir de şeyi merak ediyorum. İstanbul'da birçok askeri birlik varken, terör saldırısı için neden Yalova'dan geliyorlar? Çok merak ediyorum. Benim canım sağ olduğu sürece bunların peşini bırakmayacağım. O ateş ettikleri insanlar içinde anneleri, babaları, dayıları da olabilirdi. Hepsinden şikayetçiyim.'

'Şikayetçiyim'

15 Temmuz şehidi Muhammed Ambar'ın eşi müşteki Elmas Ambar, eşinin 3 kurşunla vurulduğunu anlatarak, 'Biz burada 3 maymunu oynayan sanıkları sabırla dinledik. Hakkımı helal etmiyorum. Benden yarimi, çocuğumuzun aşkını, kayınvalidemden oğlunu aldılar. Bu gencecik insanlar nasıl böyle kör, nasıl parayla satılmış? İyi ki şehit eşiyim, iyi ki hain değilim. Eşimi 3 kurşunla şehit edip neden sağına soluna ateş ederek, yardım etmek isteyen vatandaşlara engel olmuşlar? Kurşunları kim attı? Ben bunu bilmek istiyorum. Muhammed Ambar'ın eşi olarak, çocukları, annesi, kardeşi, ağabeyi, babası adına şikayetçiyim.' ifadelerini kullandı.

-'1,5 senedir besliyoruz bunları'

Müştekilerden Servet Başaran ise köprüye gidenlerin en önünde yer aldığını belirterek, askeri öğrencileri taşıyan mavi otobüsün köprüye varış anını anlattı.

Otobüsün sağa sola çarparak ilerlediğini söyleyen Başaran, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Otobüsün önünden duman çıktığı söyleniyor. Kimse otobüsü yakmadı, sağa sola çarptığı için hararet yaptığından dumanlar çıktı. Otobüsün ön kısmında elinde silah olan rütbeli biri vardı. Hiçbir silahtan mermi çıkmadığına inanmıyorum. Tek tek gözlemledim, hepsinden ateş edildi. Hangi biri masum? Beni sakat ettiler. Burada şehit aileleri var, gaziler var, bu sanıklar pişkin pişkin oturuyorlar. 1,5 senedir besliyoruz bunları. Bunların katli vacip. En ağır şekilde cezalandırılmalarını istiyorum. Ben sela okunduktan tam 5 saniye sonra köprüdeki gişenin önünde elimden vuruldum, birkaç yerimden de mermi sıyırdı. 5 kez ameliyat oldum. Sağ elimde hala sorun var.'

Duruşmada, ifadesi alınan 15 Temmuz Gazisi Müşteki Necmeddin Kılınç, köprüye giderken izli mermiler gördüğünü, Allahu Ekber diyerek köprüye yürüdüğünü söyledi.

Gişelerin yakınında polis zırhlı araçlarından Kirpi gördüğünü anlatan Kılınç, 'Oradaki polislere 'Siz kullanmıyorsanız verin biz bunların arasında dalalım' dedim. Polis ise bana, bunu yaptığımız takdirde askerlerin daha çok ateş edeceğini söyledi. Yaylım ateşi sırasında daha yere yatmaya fırsat bulamadan vuruldum. Sol kolumdan girip çıkan kurşun göğsüme isabet etmiş. Kalp yetmezliğim vardı, aynı zamanda engelliydim. Hastaneye götürüldüm. Ameliyata alındıktan sonra sabaha karşı uyandım. Uyanır uyanmaz ağrımı ve yaramı bir kenara bırakıp hemşirelere darbenin bastırılıp bastırılmadığını sordum. Sol elim felç kaldı, kolumu hareket ettirmekte zorlanıyorum. Bütün sanıklardan şikayetçiyim.' dedi.

Müştekilerden Gazi Musa Çevik, ifadesinde, yatsı namazından sonra eve gidince darbe girişiminden haberdar olduğunu ve köprüye gittiğini belirtti. Askerlerin köprüde sürekli ateş ettiğini kaydeden Çevik, 'Her ateş edildiğinde yere yatıyorduk. Her 5 metrede bir kan izi görüyordum. Vurulmuşum, onu bile fark etmedim.' diye konuştu.

Olay gecesi köprüye gittiğini belirterek, gördüklerini anlatan müşteki Ahmet Tanış ise sanıklara dönerek, 'Siz hangi dinin mensubusunuz da bu insanlara ateş ettiniz? Sizin o şerefsiz lideriniz ABD'de MOSSAD ve CIA'nın kurduğu malikanede yaşarken, siz burada geberip gideceksiniz.' dedi.

Tanış'ın bu sözleri üzerine müştekilerin oturduğu bölümden 'Amin' sesleri yükseldi.

Bugünkü duruşmaya gelen müştekilerin ifadelerinin tamamlanmasının ardından mahkeme başkanı, duruşmanın 29 Mart Perşembe günü devam edeceğini açıkladı. Başkan ayrıca, Perşembe günü, müşteki ifadeleri alınmaya devam edileceğini ve olay yerine ilişkin görüntülerin duruşma salonunda izleneceğini bildirdi.

29.03.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Büyükçekmece'deki Mimar Sinan Spor Salonu'nda yapılan duruşmaya, 45 tutuklu sanık ile çok sayıda müşteki ile taraf avukatları ve izleyiciler katıldı.

Duruşmada, müştekilerden Salih Çakır'ın, 18 yaşından küçük olduğu için avukatı huzurunda ifadesi alındı.

Olay gecesi kuzenleriyle köprüye gittiğini anlatan Çakır, 'Gişelerin oraya vardım. Hainler sıkıyordu. Eğilmiş kendimi koruyorum. Kafamın arkasına kurşun geldi. Askeri öğrencileri taşıyan mavi otobüsün geldiğini yolda görmüştüm. İnsanları ezerek ilerliyordu. İnsanlar askerlere 'Gitmeyin, yapmayın. Asker kışlaya.' diye bağırıyorlardı. Olay tarihinde köprüye gittiğimde 16 yaşındaydım. Ben darbe olduğunu anladıysam, onların da anlaması gerekirdi.' dedi.

Salih Çakır'ın babası Niyazi Çakır ve annesi Nermin Çakır da sanıklardan şikayetçi olduklarını dile getirdi.

15 Temmuz gazilerinden müşteki Ali Tüfekçi, köprünün ortasına gittiğinde üzerlerinden ışıklarını yansıtan bir helikopter geçtiğini belirtti. Helikopterin denize ateş ettiğini anlatan Tüfekçi, şunları söyledi:

'Yürümeye devam ettik, atış sesleri geliyordu. Köprünün Kız Kulesi tarafındaki ayağına geldiğimizde elimde telefonla fotoğraf çekiyordum. Akabinde askerler ayakta ateş ediyorlardı. Diğer askerlerden farklı bir üniforma giyen bir rütbeli elinde tabancayla hedef gözetmeden ateş etti. Çekime devam ederken sol elimden vuruldum. Yere düştüm. Yaklaşık 2 dakika sonra çevremdekiler de yere düştü. İnsanlar beni aldı. Bir araca yaralıları doldurdular. Belli bir mesafe gittikten sonra ambulansa bindirildik. Boğazından vurulan birini getirdiler. Bu sırada ambulansa 3-4 asker tarafından ateş edildi. Onu hiç unutamıyorum. Ambulansa ateş edilmesinin insanlıkla alakası yok.Bunu yapanlar bizim verdiğimiz vergilerle maaş alıyor, çocuğunu besliyor. Halkın elinde bayrak vardı, bayrağa ateş açıldı. Göğsünden vurulan bir kişi gördüm, göğsü parçalanmıştı. Zannedersem şehit düştü.'

'Yağmur yağar gibi ateş edildi'

Kol değneğiyle kürsüye gitmekte zorlanınca oturduğu yerden ifade vermesi istenen 15 Temmuz gazisi Sabri Gündüz, televizyondan çatışma olduğunu duyunca köprüye gittiğini anlattı. Köprüde yürümeye başladıkları andan itibaren sürekli ateş edildiğini dile getiren Gündüz, şunları anlattı:

'Daha ne oluyor diye konuşma imkanı bulamadan bize ateş ettiler. Karşı şeritte bulunan 3 vatandaş askere yaklaştı. Çocuklar 'Yapmayın.' deyince rütbeli olduğunu düşündüğüm biri 'Konuşma lan şerefsiz.' dedi ve o çocuğu vurdular. O çocuğu almak için ellerimi havaya kaldırdım, 'Müsaade edin çocuğu alayım, ölmesin.' dedim. O rütbeli, 'Atış serbest, vurun bu şerefsizleri.' diye emir verdi. Emri duyunca arkamı döndüm, döndüğüm anda ateş etmeye başladılar. O emri veren kişi 'Buranın padişahı benim.' der gibi yürüyordu. Arkamı dönüp diğer arkadaşım Özer Yıldız'a bakarken vuruldum, yere düştüm. Düştüğümde de beni öldürmek için ateş ediyorlardı. Arkadaşım da vuruldu. 2-3 dakika ateş sürdü. Arkamızda beyaz bir araç vardı. Aracı kullanan bir çocuk askerle aramıza girdi, bizi aldı. O sırada yağmur yağar gibi ateş edildi. Aracın lastikleri patladı. Birkaç manevrayla oradan uzaklaştık. Hastaneye kaldırıldım. 5 ay hastanede yattım. Bacağım kesildi, halen tedavim devam ediyor. Hepsinden şikayetçiyim.'

Müştekilerden Harun İlkhan, olay gecesi köprüde sırtından ve göğsünden vurulduğunu belirterek, sanıkların uzun saç ve sakalla duruşmaya katılmalarını eleştirdi. Olay gecesi sanıkların 3 numara saç ve yüzleri tıraşlı olduğunu söyleyen İlkhan, müştekilerin, sanıkları teşhis etmesi için saç ve sakal tıraşı olmaları gerektiğini vurguladı.

-'Hastanede kan kokusuyla uyandım'

'Türkiye askeri darbelerle çok zengin bir ülke maalesef' diyerek sözlerine başlayan müşteki Orçun Şekercioğlu, olay gününe ilişkin şu bilgileri verdi:

'Aklıma ilk Kısıklı'ya gitmem gerektiği geldi. Orada ciddi bir kalabalık oluştu. Köprüde askerin darbe için köprüyü kapattığını anlamıştık. 'Asker içerisinde bir cunta hevesi var, bu yine hortladı.' diye düşünüyoruz buna göre plan yaptık. FETÖ filan olduğu aklımızda yoktu. Askerlerle konuşacaktık. Vazgeçirmeye çalışacaktık. Acıbadem istikametinden ters istikamette giderken önceden gidenlerin döndüğünü gördük. Yaralılar vardı. Köprüye intikal ettik. Konuşma imkanı yoktu, mümkün değildi. Bayrakla gelen kardeşlerimizle bir araya geldik. Kalabalıktık. Zincir halinde koşmaya başladık. 75-80 metre kadar mesafeden yaklaştık. O dakikaya kadar kurşun sıkacakları aklımızda yok. Koşarken G3 tipi bir silahla vurulmuşuz. Havada takla attıracak kadar süratli bir kurşunla vuruldum. Havada döndüm. Kan kaybetmeye başladım. Askerler, bana müdahale etmelerine müsaade etmiyordu. Bir ara ateş kesilince arkadaşlar yanıma geldi, tampon yapmaya başladı. Biraz sonra motosikletli bir çocuk geldi. 'Ağabey, seni ben götüreyim.' dedi, onu biliyorum. Cüsseli bir adamım, sığdıramadılar. O çocuğun daha sonra şehit olduğunu öğrendim. Allah gani gani rahmet eylesin. Ambulans gelmesi mümkün değildi. Biraz sonra beyaz bir araba geldi. Beni 7-8 hamlede arabaya bindirdiler. O sırada yoğun şekilde ateş etmeye başladılar. Araba uzaklaşana kadar da taradılar. Hastanede gözlerimi açtığımda bir kan kokusuyla uyandım. Hangi adam bize kurşun sıktıysa, bunlara hakkım dünyada da ahirette de helal değildir. Haydarpaşa Numune Hastanesi'nin üzerinden alçak uçuş yaptılar, sonic patlama nedir bilmiyoruz, bomba atıyorlar zannediyoruz. Gencecik hemşire kızlar korkuyorlar, camlar patlıyor. Onları teselli etmeye çalışıyoruz.'

Müşteki Şekercioğlu, sanık avukatlarının sorularını yanıtlamadı.

'Hala tek tip kıyafet giymediler'

15 Temmuz gazisi müşteki İlhami Çil ise duygularını şu sözlerle dile getirdi:

'Bizim yaralarımız hala kanıyor ve bunlar tek tip kıyafet giymediler. Bunları, bu davanın bu kadar uzadığını gördükçe üzülüyorum. Hastaneye kaldırıldığımda manzara feciydi. Çek çekle yerden kan çekiyorlardı. 14 yaşındaki oğlum hastaneye geldi. O çocuk yaralılarımızı, şehitlerimizi taşıyordu. Bu sanıklar arasında acaba annesi, babası, kardeşi köprüye giden var mıydı? Yoktu çünkü demek ki önceden haberdar olmuşlar, gelmemişler.'

Duruşmada, olay gecesi 23.20 sıralarında araçla ters yönden girdikleri 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde, darbeci askerler tarafından silahlarına ve telsizlerine el konularak birbirine kelepçelenen İstanbul Valisi Vasip Şahin'in korumaları Şafak Kurul ve Ferit Bozkurt 'müşteki' sıfatıyla ifade verdi.

Bozkurt, darbe girişiminin yaşandığı gün istirahatli olduğunu ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde askeri hareketliliği öğrendiğini kaydederek, Vali Şahin, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan ve olay tarihindeki 1. Ordu Komutanı olan Orgeneral Ümit Dündar'ın köprüye intikal edeceğinin bildirilmesi üzerine, Şafak Kurul ile bir araca binerek köprüye gittiklerini anlattı.

Köprü hattına gelince normal gidemeyeceklerini fark ederek ters yöne girdiğini dile getiren Bozkurt, şunları kaydetti:

'Aracımızın çakarları yanıyordu. Askerleri gördüm. Geldiğimizi görünce silahları bize doğrulttular. Üzerlerinde hücum yeleği olan birkaç asker, 'Yanlış yapmayın. Yönetime el koyduk. Araçtan inin.' dedi. Biz İstanbul Valisi'nin korumaları olduğumuzu söyledik. 'Sizi komutanıma götürmemiz gerek.' dediler. Araçtan indik, komutanlarına doğru götürüyorlardı bizi. Karşımızdan adının sonradan Ahmet Taştan (tutuklu sanık eski Binbaşı) olduğunu öğrendiğim rütbeli geliyordu. Askerlere 'Niye bizi tutuyorsunuz? İşimizi yapmamız için karşı tarafa geçmemiz lazım.' dedik. Arbede yaşandı, bize saldırdılar, silah ve telsizlerimizi aldılar. Şafak ile beni yere yatırıp sol kollarımızdan kelepçelediler. Üzerimde ceketim vardı. Ceketimi çıkarmaya çalıştılar, kelepçeli olduğum için çıkaramayınca bıraktılar. Bizi sol tarafa götürdüler. Başımıza askerleri dizdiler. Ahmet Taştan bizi tekmelemeye devam etti. Askerlere, 'Kıpırdarlarsa vurun.' diye emir verdi. Askerler, komutanları ne dese 'Emredersiniz komutanım.' diye bağırıyorlardı.'

Köprüden geçen vatandaşların 'Asker kışlaya' sloganları attığını ifade eden Bozkurt, şunları söyledi:

'Taştan sürekli sağa sola ateş etmeye başladı. Bayrak açan vatandaşlar vardı. Yoldaki erlere bağıran vatandaşlara ateş ediyorlardı. Bir müddet sonra polis kendilerine operasyon yapar diye ağaç alanları taramaya başladılar. Arkadaşım Şafak kolunun çok ağrıdığını söyledi. 'Kes sesini.' dediler. Her zaman üzerimde bir çakı bulundururum. Polislik mesleği gereği kelepçe nasıl takılır, nasıl çıkarılır bilirim. Kendimi Şafak'a soteleyerek kelepçeyi çakıyla açtım. Şafak dikkat etmemi söyledi. Askerler bize 'Kımıldamayın.' diye bağırıyorlardı. O sırada köprünün üstünden helikopter geçince bir hareketlenme oldu. Şafak'a 'Buradan çıkmazsak bunun sonunu düşünemiyorum.' dedim. 'Turnikelere koşmamız lazım.' dedim. Başka çaremiz yoktu. Şafak kabul etti. Dikkatleri dağılınca 'Hadi Şafak.' dedim. Turnikelere doğru koşmaya başladık. Sonrasında rutin görevimize devam ettik. Emniyetle irtibatlarını bizden el koydukları telsizle yaptılar. Orada yarbay ve binbaşı vardı ama rütbelerin yer değiştirdiğini gördüm. Şikayetçiyim.'

Müşteki Şafak Kurul ise arkadaşının yaşadıklarını tüm detaylarıyla anlattığını söyleyerek, Bozkurt'un beyanlarına katıldığını ve şikayetçi olduğunu belirtti.

Mahkeme Başkanı, bugün duruşmaya katılan müştekilerin ifadelerinin tamamlandığını bildirerek, yarın müştekilerden gelen olursa ifadelerinin alınacağını, ifadelerin ardından sonra taleplere geçileceğini açıkladı.

30.03.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Büyükçekmece'deki Mimar Sinan Spor Salonu'nda yapılan duruşmaya, 130 tutuklu sanık ile çok sayıda müşteki ile taraf avukatları ve izleyiciler katıldı.

Duruşmada, ilk olarak 15 Temmuz gazilerinden müşteki Tunahan Yüce ifade verdi.

Olay gecesi tankın top atışlarından ilki sırasında yaralandığını belirten Yüce, ifadesinde, 'Bize ne gözüyle baktılar onu bilmiyorum. Sadece vatan için oradaydık. Nasıl bir emir aldılarsa mermiyi geçtim, tankla top atmayı anlamıyorum. En ağır şekilde cezalandırılmalarını istiyorum. Burada sanıkların tavırları çok rahat ama biz orada ne canlar kaybettik. O geceyi hatırlayınca konuşmakta zorlanıyorum. Karayolları binasına atılan tank topuyla gişelerin orada yaralandım. Tedavim devam ediyor. Yere yattığımızda üzerimizden geçen mermilerin haddi hesabı yoktu. Şikayetçiyim.' dedi.

'Bir amca, 'Ben şehit olmaya gidiyorum, öcümü alın' dedi'

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne ellerinde büyük bir bayrakla yürüdüklerini anlatan 15 Temmuz gazisi Bayram Güler, 'Yaklaşık 20 kişiydik. Elimizde büyük bir bayrak vardı. Bayrağın sol tarafında yürüyordum. O bayrak 200-300 metre mesafeden gözükür. Sakallı bir amca vardı köprüde. 'Ben şehit olmaya gidiyorum, benim öcümü alın' dedi. Öyle deyince kendimi tutamadım. Gişelerin oraya kadar ilerledim. 'Ateş etmeyin kardeşlerinizi vurmayın' dedim. Duymuşlardır bunu, buna inanıyorum. Vücuduma şarapnel isabet edince yaralandım. İlk ateş edilenler bizlerdik. Benden önce yanımda birisi vuruldu, kaldırmaya çalıştım. 'Kardeşim sen devam et' dedi. Birkaç adım attım, düştüm. Askerlerle aramda 25 metre kadar vardı. Şikayetçiyim.' diye konuştu.

Güler'in ifadesini tamamlamasının ardından, Mahkeme Başkanı Taner Akıncı, duruşma salonunda ifadesi alınmayan müşteki olup olmadığını sordu. Salonda, ifadesi alınmayan müşteki kalmadığı belirtilince, Başkan Akıncı, tarafların dosyaya sunduğu yazılı talepleri değerlendirip ara kararlarını açıklayacaklarını belirtti.

Taleplere ilişkin görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, mevcut delil durumu, atılı suçlamaların vasıf ve mahiyeti ile adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacağı gerekçesiyle tüm tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.

Ara karar açıklandı

Kısa bir aranın ardından, ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan eski askeri öğrenciler Samet Yazgaç ve Habibullah Şahin'in tahliyesine hükmetti.

Dönmeyen yazı cevapları ve bilirkişi raporlarının beklenmesine karar veren heyet, sanıkların Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) hesaplarındaki tedbirlerin kaldırılması talebini reddetti.

Bir sonraki duruşmada tanık dinlemesi yapılacağını belirten heyet, davayla ilgisi olmayan tanıkların dinlenmesi talebini reddetti. Sanık avukatlarından birinin reddi hakim talebinin incelenmesi için bir üst mahkemeye gönderilmesine hükmeden heyet, sanıklar, müştekiler ve avukatlara ellerindeki dosyada bulunmayan görüntüleri sunmaları için süre verdi.

Heyet, davanın bir sonraki duruşmasının 16-17-18-19-20 Nisan'da Büyükçekmece'deki Mimar Sinan Spor Salonu'nda yapılmasını kararlaştırdı.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, darbe girişiminin ardından '15 Temmuz Şehitler Köprüsü' olarak adı değiştirilen Boğaziçi Köprüsü'nde darbe girişimine tepki gösteren ve sanıklara müdahale eden vatandaşların üzerine tabanca ve uzun namlulu silahlarla ateş edilmesi ve konuşlanan tanklardan birinden dört kez top atışı yapılması sonucunda ikisi polis memuru, aralarında reklamcı Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok'un da bulunduğu 32 sivil vatandaş olmak üzere şehit olan 34 kişi 'maktul', 424 kişi ise 'müşteki' olarak yer alıyor.

TSK'ya yuvalanan FETÖ mensubu sanıkların, darbe kalkışması esnasında İstanbul'daki stratejik öneme sahip kurum ve kuruluşları hedef aldıkları anlatılan iddianamede, yapılan toplantılarda 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nü ele geçirerek İstanbul trafiğinin kontrol altında tutulması görevinin Kuleli Askeri Lisesi Komutanlığı'na verildiği, 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nın da bu birliğe takviye olması yönünde karar alındığı belirtiliyor.

İddianamede, köprüyü kontrol altına almak için Kuleli Askeri Lisesi Komutanlığı'ndan saat 21.23'te hareket eden sanıklardan oluşan askeri birliğin, 21.52'de ulaştıkları köprüde trafiği kapattığı, vatandaşların üzerine silah ve topla ateş ettiği, 8 saat 23 dakika sonra 06.15'te de teslim olduğu ifade ediliyor.

Darbe girişimine karşı tepki göstermek amacıyla saat 00.40 ve sonrasında Boğaziçi Köprüsü'ne gelen çok sayıda vatandaşın, kolluk görevlileriyle tank ve zırhlı araçların bulunduğu yere ulaştıkları, saat 01.05 sıralarında darbeye tepki göstermek üzere hem Avrupa ve Anadolu ayağında toplanan halktan bir kısmının da tank ve zırhlı araçların bulundukları yere doğru ilerledikleri, sanıkların yoğun şekilde ateş etmesi sonucu birçok vatandaşın şehit olduğu ve yaralandığı vurgulanıyor.

Yedi darbeci etkisiz hale getirildi

Toplamda 151 kişi hakkında soruşturma yürütüldüğü aktarılan iddianamede, darbecilerin emniyet güçlerine ateş açması sonucunda çıkan çatışmada Üsteğmen Vedat Yıldız, Astsubay İbrahim Gül, Uzman Çavuş Mustafa Çelik, askeri öğrenciler Murat Tekin, Ragıp Enes Katran, erler Burak Dinler ve Kurtuluş Kaya'nın etkisiz hale getirildiği, ölmeleri nedeniyle de bu kişiler hakkında takipsizlik kararı verildiği belirtiliyor.

İstenen cezalar

İddianamede, aralarında subayların da bulunduğu 30 rütbeli asker, 47 askeri öğrenci olmak üzere toplam 135'i tutuklu 143 sanığın, 'TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme', ' Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme' ve 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme' ile 'kasten öldürme' suçlarından 37'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması isteniyor.

Ayrıca bazı sanıkların 'silahla kasten yaralama', 'kasten öldürmeye teşebbüs', 'mala zarar verme' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlarından değişen oranlarda hapis cezasına çarptırılmaları öngörülüyor.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-14 Temmuz (2017) 'İstanbul 143 sanık Darbe/15 Temmuz Köprüsü' davası

(31 Mart 2018, 17:45)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=12689    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
64.656.052