Tam
EskidenYeniye
 

İzmir 280 sanıklı Darbe davası

İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin, örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in bir numaralı sanık olduğu, 280 sanığın yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

31.03.2018 17:56 İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin, örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in bir numaralı sanık olduğu, 280 sanığın yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.

26 Mart'ta İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesince, Aliağa Ceza İnfaz Kurumu Kampüsündeki salonda yapılan duruşmaya, bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı.

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayda alınan duruşmada tutuklu sanık eski pilot yüzbaşı Müjdat Sarısoy, iddia makamının mütalaasına ilişkin yaptığı savunmasında, tutuklu sanıklar eski filo komutanı Beşir Kanat ve kol komutanı Nihat Kafes'in kendilerini kurtarmak için şahsına iftira attığını ileri sürdü.

'Kubilay Selçuk 2 amiralin gönderilmesi için ısrar etti'

Sarısoy, kendisine o akşam iki emir verildiğini, ilkinin üssün güvenliği için Ege Ordu Komutanlığına giderek güvenlik personelini almak, diğerinin de 16 Temmuz sabahı Akıncı Üssü'ne gitmek olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

'Beşir Kanat ve Nihat Kafes emirleri sanki vermemiş gibi, ben kendi kendime eylemleri gerçekleştirmişim gibi algı yaratmaktadır. Akıncı Üssü'ne gitme emrini onlar vermemiş gibi konuşuyorlar. Ben verilen emirden şüphelendim. Kalkış yapmadım. Emri sorguladım. Beni filoya çağıran, Akıncı'ya gönderen kişi kendisi (Kanat) olmasına rağmen beni suçluyor. Kendisi dakikalar konusundaki yanılgımdan faydalanmaya çalışmıştır. Kumpası başında fark edemedim. 15 Temmuz sonrasında olanları kafamda oturtabildim. Duruşmayı beklediğimiz yerde, tutuklu sanık eski Çiğli 2. Ana Jet Üssü Komutan Vekili Albay Ramazan Elmas'a '2 amirali neden gönderdiniz' diye sorduğumda 'Komutan Kubilay Selçuk çok ısrar etti' yanıtını verdi.'

Suçsuz olduğunu söyleyen Sarısoy, kandırıldığını, darbe girişimi akşamı eski Hava Kuvvetleri kurmay başkanı korgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan'ın darbe girişimini önleme girişiminde bulunduğu söylemiyle telkin edildiğini ileri sürdü.

Kanat'ın, emri sorguladığında kendisine 'Tedirgin olacak birşey yok, yapamayacaksan başkasını göndereyim.' dediğini ifade eden Sarısoy, tanık ifadelerinin lehine olduğunu belirtti.

Ege Ordu Komutanlığına gittiklerinde 'personel almak için geldiklerini' söylediklerini ileri süren Sarısoy, kendilerinden sonra gelen ekibin 'paket' kelimesini kullandığını iddia etti.

'Can güvenliğim için 'Uçmayacağım' yerine 'Yakıtım yok' dedim'

Sarısoy, o akşam Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep'in emriyle Ege Ordu Komutanlığından ayrıldıklarını savunarak, şu ifadeleri kullandı:

'Orgeneral Abdullah Recep'in derdest edilme hareketi içerisinde bulunmadım. Bir şekilde kandırılarak oraya gönderildim. Komutanlarımı ben seçmedim. Niyet okuma gibi bir yeteneğim yok. Komutanlarımın suçlu olması beni suçlu yapmaz. Akıncı Üssü'ne gitme emri verildiğinde şüphem iyice arttı. Akıncı'nın Ankara'da tek üs olması ve Ankara'da kalkışmanın olması nedeniyle kalkış yapmadım. Beşir Kanat'a 'Yakıtım yok' dedim. Yakıtımın olduğu savcılıkça tespit edilmiştir. 46 dakika kalkış yapabilecek durumdayken yapmadım. Can güvenliğimi tehdit altında hissettiğimden 'Uçmak istemiyorum' yerine 'Yakıtım yok' dedim. Darbe başarılı olsaydı yakıtımın olduğu tespit edilecek, sıkıyönetim mahkemelerinde yargılanacaktım, bana emir verenler de tanık olacaktı.'

Mahkeme heyeti duruşmaya öğle arası verdi.

Duruşmada tutuklu sanık eski üsteğmen Sertaç Yıldırım, iddia makamının mütalaasına karşı yaptığı savunmada darbe girişimi akşamı tutuklu sanık eski Misafir Askeri Personel Kol Komutanı Hava Binbaşı Pilot Nihat Kafes tarafından göreve çağrıldığını, filoya ulaştığında geliş nedenini sorguladığını belirtti.

'Akıncı Üssüne gitme emrinde şüphelendik'

Kendilerine 2 emir iletildiğini, ilkinin üssün güvenliği için Ege Ordu Komutanlığına giderek güvenlik personelini almak, diğerinin de 16 Temmuz sabahı Akıncı Üssü'ne gitmek olduğunu anlatan Yıldırım, şunları söyledi:

'Televizyonda köprünün kapatıldığı haberlerini görünce haberlerle uçuşların alakasını sorduğumuzda yanıt alamadık. Kalkış yaptığımızda darbe girişimi haberleri düşmemişti. Ege Ordu Komutanlığına iniş yaptık. Güvenlik personeli olmadığını gördük. Hasan Hüseyin Demirarslan'ın (tutuklu sanık eski Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı) darbe karşıtı söylemlerde bulunduğu söylendi. Akıncı Üssü'ne gitmemiz emredildi. Amirimizden şüphe duyduğumuz ilk an bu andır. Sonra pistte helikopterden yaralının (Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın otelini basan ve çatışmada yaralanan asker) indirildiğini gördük. Böyle bir ortamda 'Uçmuyoruz.' desek can güvenliğimiz tehlike altında olabilirdi. 'Yakıtımız yok.' diyerek muhtemel tehlikelerden korunduk. Soruşturmalar sonucunda Akıncı Üssü'ne gidecek yakıtımız olduğu görülmüştür. Konusu suç teşkil eden bir eylem gerçekleştirmedim. Yargılama sonucunda beraat edeceğim kesindir.'

Tutuklu sanık eski astsubay Ercan Kocakaya 125. Filoda uçuş teknisyeni olarak görev yaptığını belirterek, darbe girişimi akşamı üsse çağrıldığını, kendilerine 2 helikopter hazırlamaları yönünde emir verildiğini pilot Müjdat Sarısoy, Sertaç Yıldırım ile verilen emir doğrultusunda güvenlik personeli almak için Ege Ordu Komutanlığına gittiklerini kaydetti.

Kocakaya, görev planlanmasında uçuş teknisyenin dahli olmadığını ifade ederek, şunları anlattı:

'Ben en dip halkayım. Filonun en çömeziyim. Helikopteri hazırlar uçarım. Kalkışma haberini dinlediğimde helikopter kalkmıştı. Ege Ordu Komutanlığına indiğimizde yanımıza gelen kişiler ifadelerinde 'kendilerine helikoptere yaklaşmamalarını' söylediğim şeklinde sözler söylemişler. Kişilerin helikopter pervanesine çarpmalarını önlemek teknisyenin görevidir. O gece gelen kişiler kuyruk noktasına yakındılar. İşaretlerimi yanlış anlamışlar. Dedikleri gibi yaklaşmayın hareketi yapmadım.'

Darbe girişimi akşamı verilen emirlerin hepsini sorguladığını savunan Kocakaya, derdest edilen amirallerin Akıncı Üssü'ne götürme emrini uygulamadıklarını iddia etti.

Kocakaya ayrıca, 19 yıllık meslek yaşantısında meslek etiğine aykırı hiçbir şey yapmadığını savunarak, FETÖ'nün 'Çiğli üs imamı' olarak anılan 'Paşa' lakaplı eski başçavuş Zekeriya Kuzu ile geçmişte beraber görev yaptıklarını, onun kendisini şikayet ettiğini, bunun da aralarındaki husumetten kaynaklandığını bildirdi.

'Zekeriya Kuzu ulaşılmaz kahraman gibi gösterilirdi'

Kocakaya, Kuzu'nun ekip olarak yapılan işlerde tek başına yapmış gibi gösterilerek parlatılmaya çalışıldığını ve ulaşılmaz bir kahraman gibi gösterildiğini ileri sürerek, ön plana çıkartılmasından rahatsız olduğunu dile getirdiği için Kuzu'nun kendisini şikayet ettiğini belirtti.

Mahkeme heyeti, sanıkların tahliye talebini reddederek, duruşmayı yarına erteledi.

27.03.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesince Aliağa Ceza İnfaz Kurumu Kampüsü'ndeki salonda yapılan duruşmaya, bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı.

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayda alınan duruşmada tutuklu sanık eski pilot yüzbaşı Hakan Barış, iddia makamının mütalaasına ilişkin yaptığı savunmasında, darbe girişiminin yaşandığı gece evinde televizyon izlerken tutuklu sanıklar eski filo komutanı Beşir Kanat ve kol komutanı Nihat Kafes'in aramasıyla göreve gittiğini, filo personelinden 18 kişiyle birlikte olduğunu, ifadelerinde bir çelişki olmadığını beyan etti.

Birliğe gittiklerinde, olan bitenleri görmelerinin ardından filo personeli olarak olayları birkaç kez sorguladıklarını, emir komuta zinciri içerisinde hareket ettiğini, darbe girişimine hiçbir şekilde destek vermediğini iddia eden Barış, televizyonda alçak uçuş yapan uçakları gördüklerinde Kanat'a 'Bu işin neresindeyiz? Kanunsuz bir eylemde bulunmayız' tarzında sözler sarf ettiğini, Kanat'ın da, darbe girişimine destek verilmeyeceğine yönelik sözleri duyduğunu dile getirdi.

O gece Kaklıç Hava Meydanı'nda bulunan tutuklu sanık eski Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan'ın darbe girişimini önleme girişiminde bulunmak için Eskişehir'e uçtuğu bilgisini almasının ardından rahatladığını aktaran Barış, 'Demirarslan'ın Eskişehir'e uçmasından sonra, Kanat'ın bana 'Çiğli'deki iki amirali alıp Akıncı Üssü'ne götür' tarzında uçuş emri vermesi beni rahatsız etti. Bu emri hemen sorguladım. Ancak, buna ilişkin Kanat'tan yeterli olabilecek bir cevap alamadım. Kanat bana, 'Bize de böyle bir emir geldi' demekle yetindi. O günün şartlarında uçuşu kafasına koymuşsa farklı davranırdı diye düşündüm. Ben farklı davranmadım çünkü uçmak istemiyordum.' dedi.

'Emre uymayacağımı komutanın yüzüne söyleyemezdim'

Kanat'ın verdiği emirde bir kanunsuzluk olmamasına rağmen buna şüpheyle yaklaştığını anlatan Barış, şu ifadeleri kullandı:

'Ayrıntılı olmayan bu emri uygulamak istemedim ancak bu emre uymayacağımı, komutanın yüzüne doğrudan söyleyemezdim. Uçuş ekibi de birbirinden habersizdi. Öncesinde birbirimizle hiç konuşmamıştık. Uçağa giderken minibüste sadece bir dakika konuşabildik. Ben uçmamak için bahane arıyordum zaten. Uçağın ikinci pilotu da uçmak istemediğini belirtmesinin ardından ben de uçmak istemediğimi söyledim. Bunun üzerine uçağa gitmeden oradan ayrıldık. Bu ifademi tanıklar da doğrulamaktadır. Uçmak için değil, uçmamaya bahane bulmak için uçağa doğru gittim. Bırakın uçağı çalıştırmayı, uçağın yanına bile gitmedim. Amacım, uçakta teknik bir arıza bahanesi uydurup uçmamaktı. Sonuç olarak uçuş gerçekleşmedi. Eğer iki amirali Çiğli'den alıp Akıncı Üssü'ne götürseydim suç işlemiş olurdum. Oysa ki uçağa dokunmadım bile.'

Kanat'ın emrini yerine getirmediği için ceza almaması gerektiğini savunan Barış, FETÖ ile herhangi bir bağlantısına rastlanılmadığını, ailesinden birinin de bu örgütle iltisaklı olmadığını öne sürerek beraatini istedi.

Mahkeme heyeti duruşmaya öğle arası verdi.

Duruşmada, tutuklu sanık eski pilot yüzbaşı Bircan Kayıkçı, darbe teşebbüsünün yaşandığı gece komutanının emriyle görev yaptığı Kaklıç Hava Meydanı'na gittiğini, tutuklu sanık eski filo komutanı Beşir Kanat'ın Çiğli'den alınacak iki kişinin belirtilen yere götürülmesi yönündeki emrini normal gelmediği için sorguladığını söyledi.

Bu emri almasının ardından uçmama kararı aldığından uçuş için hiçbir hazırlık yapmadığını iddia eden Kayıkçı, hazırlık yapmadan uçması halinde uçağın düşme ihtimalinin mahkemece bilinmesi gerektiğini, daha uçak başına gitmeden emrin ayrıntılı bir şekilde öğrenme isteğine karşı Kanat'tan buna ilişkin tatmin edici bir cevap alamadığını bildirdi.

Uçağın birinci pilotu tutuklu sanık eski yüzbaşı Hakan Barış ve diğer uçuş ekibinin de uçmak istemediğini belirtmesi üzerine işlerinin kolaylaştığını belirten Kayıkçı, 'Normal şartlarda Casa uçağıyla Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığına gitmeyiz. Yüksek rütbeli komutanlarımız bile uçmak için Kaklıç'a gelir. Kanat'ın emri bana tuhaf geldiği için Çiğli'ye gitme emrini sorgulamam gerekiyordu. Zaten uçak başına gitmeden, uçuş yapmayacağımızı kararlaştırmıştık. Yani uçmama kararı almıştık ekiple birlikte. Uçmak isteseydik bu isteğimizi yerine getirirdik. Uçuşların yasak olduğunu öğrendikten sonra hemen geri döndük. Uçuşların engellenmesi için piste konulan bir araç bizi engelleyemezdi. Uçmak istemediğimizden uçmadık.' beyanında bulundu.

Uçmak istemediğini söylediği Kanat'ın sesini yükselterek, 'Ne biçim yüzbaşısın, bir pisti açtıramıyorsun.' şeklinde bağırmasının hala kulaklarında çınladığını savunan Kayıkçı, iddia makamının 'Kanat'ın verdiği emri sorgulamadığı'na ilişkin suçlamayı kabul etmediğini, bu emri her aşamada sorguladığını ifade etti.

Kayıkçı, tutuklu sanıklar Kanat, filonun eski kol komutanı Nihat Kafes ve eski Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığı Harekat Komutanı Albay Ramazan Elmas ile eylem birlikteliği içerisinde olduğuna ilişkin suçlamayı de reddederek, 15 Temmuz 2016'dan önce de darbe girişiminin olduğu gün de bunlarla eylem birliği içerisinde olmasının söz konusu olamayacağını ileri sürdü. Kayıkçı, 'Bunların kendi aralarında ne konuştuklarını bilmiyorum. Çiğli ve Kaklıç'ta olup bitenden ve sözde sıkıyönetim direktifi emrinden haberim yoktu.' dedi.

FETÖ tarafından birçok kez mağdur edildiğini iddia eden Kayıkçı, bu örgütle birlikte hareket ettiği ve darbe girişimine destek verdiği suçlamasının gerçeği yansıtmadığını belirtti. Kayıkçı, '20 aydır tutukluyum. Bu süreçte hakkımdaki delillerin toplandığını düşünüyorum. Ben de mağdur oldum, ailem de geçen sürede mağdur oldu. Artık bu mağduriyetlerin giderilmesi gerekiyor. Vatan ve milletine ihanet edecek biri değilim. Suçsuzum, beraatimi istiyorum.' ifadesini kullandı.

- 'Şehit sayısının az olmasında katkım varsa gururluyum'

Tutuksuz yargılanan eski üsteğmen E.L, Kanat'ın emriyle olay günü Kaklıç Hava Meydanı'nda bulunan tutuklu sanık eski Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan'ı Eskişehir'e götüren uçakta yer aldığını, bu uçuşun Hava Kuvvetleri Komutanlığının izniyle planlandığını, yasalara uygun olduğunu savundu.

FETÖ'nün darbe girişiminden önceden haberi olduğuna ilişkin suçlamaya itiraz eden E.L, Elmas, Kanat ve Kafes'ten darbe girişiminin başarılı olması için emir almadığını iddia ederek, 'Elmas'ın sesini ilk kez bu duruşma salonunda duydum. Kafes'ten o gece talimat almadım. Kanat'ın bana verdiği emir de zaten yasal olan bir emirdi. Bu emir de darbe girişiminin başarısız olması için verilen bir emirdi. Darbe teşebbüsüne destek vermediğim gibi, şehit sayısının az olmasında ve girişimin başarısız olmasında katkım varsa bundan gururluyum. Beraatimi istiyorum.' dedi.

Komutanının emriyle göreve geldiğini, darbe girişiminin başarılı olması için bir eyleminin olmadığını savunan tutuksuz sanık eski yüzbaşı M.A.B. ise hakkındaki suçlamaları reddederek beraatini istedi.

Mahkeme heyeti, duruşmanın yarın devam edilmesini kararlaştırdı.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'İzmir 280 sanık (ilk 270 sanık) Darbe Yapılanması' davası

(31 Mart 2018, 17:56)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=12690    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Şike Kumpası: Aziz Yıldırım'a Beraat

22.11.2020 18:06 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' soruşturmasında kumpas kurduğu gerekçesiyle haklarında dava açılan 4'ü tutuklu 87 sanığın yargılanmasına devam edildi. 09.11.2020 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞA..
Tamamı 22.11.2020

Fetö Yöneticilerine 105 Yıl Hapis

23.11.2020 11:45 Adana, Ankara, Antalya, Bartın ve Kayseri'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan bazı davalarda çoğu yönetici konumdaki 14 sanığa..
Tamamı 23.11.2020

Savcılık: Aslı Baş Öldürüldü

23.11.2020 11:16 Muğla'da, MİSS Model of the World güzellik yarışmasında mankenler kraliçesi seçilen Aslı Baş'ın Bodrum'da bir villada balkondan düşerek ölmesine ve olayın Fetö yardımıyla örtbas edildiği iddiasına ilişkin 3 sanığın yar..
Tamamı 23.11.2020

Kayseri: Fetö'ye 16 Hapis Gerekçesi

22.11.2020 17:12 Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) davasında 'silahlı terör örgütüne üye olmak' ve 'silahlı terör örgütüne yardım etmek' suçlarından çeşitli miktarlarda hapis cezalarına çarptırıl..
Tamamı 22.11.2020

Dink Cinayeti: Savcı Akkaş'a dava

22.11.2020 18:26 İstanbul'da, Hrant Dink Cinayeti soruşturmasına bakan eski savcılardan FETÖ firarisi Muammer Akkaş hakkında 'Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyelerini koruma gayesiyle işlem yapmayarak dos..
Tamamı 22.11.2020

ABD Görevlisi Cantürk'e 5 Yıl Hapis

22.11.2020 17:49 İstanbul'da, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Nazmi Mete Cantürk'e 'FETÖ'ye yardım' suçundan 5 yıl 2 ay 15 gün hapis cezası verildi. Diğer sanıklar Sevim Cantürk ve Kevser İrem Cantürk ise delil yetersizliğin..
Tamamı 22.11.2020

Fetö Çatı Davası Onandı

22.11.2020 15:18 Ankara'da, aralarında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de bulunduğu 75 sanık hakkında açılan 'çatı davası'nda dört sanığın ağırlaştırılmış müebbet, üç sanığın ise 10 yıl 6'şar ay hapse çarptırıl..
Tamamı 22.11.2020

Baransu-Fetö İşbirliği Gerekçede

22.11.2020 17:29 Mersin'de, kamuoyunda Gülen örgütünün hükümete yönelik ilk yolsuzluk ve darbe kumpası olarak da nitelenen GDO kumpasını konu alan ve Mersin'de paralel örgüte yönelik açılmış en kapsamlı ilk davada 77 sanıktan 51'inin a..
Tamamı 22.11.2020

Başyaver Suikastte Asli Fail

22.11.2020 17:35 Muğla'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davada ağırlaştırılm..
Tamamı 22.11.2020

FETÖ Trolü 'Kacsaatoldu' davası

23.11.2020 10:02 Gaziantep'te, FETÖ'nün sosyal medyadaki 'kacsaatolduson', 'kacsaatoldusonn', 'kacsaatoldunet' gibi hesapların yöneticilerinden biri olduğu iddiasıyla hakkında davada açılan Hüseyin Yılmaz ile eşinin yargılanmasına deva..
Tamamı 23.11.2020

Uğurluel'i Maceracı Gammazladı

23.11.2020 10:48 İstanbul'da, Fetö'nün ana TV kanalı Samanyolu TV'de 'Maceracı' isimli programıyla tanınan Murat Yeni'nin gözaltında iken emniyete adını verdiği isimlerden tarihçi-yazar Talha Uğurluel'in Fetö'ye üye olmak suçlamasıyla ..
Tamamı 23.11.2020

Donanma Darbe davası

22.11.2020 17:21 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 90 sanıklı davadan, dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına de..
Tamamı 22.11.2020

Muhafız Alayı Darbe davası

22.11.2020 16:17 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulunduğu..
Tamamı 22.11.2020

Edok'taki Darbeciler Yargılanıyor

22.11.2020 13:26 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin açılan davada aldığı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan dönemin Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Eğitim ve Doktrin Komutan..
Tamamı 22.11.2020

Kara Kuvvetleri Darbe davası

22.11.2020 12:51 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahındaki eylemlere ilişkin 132 sanıklı davanın görülmesine devam edildi. 21.10.2020..
Tamamı 22.11.2020

Rus Elçi Karlov'a Suikast davası

22.11.2020 15:11 Ankara'da, Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov'a yönelik 19 Aralık 2016'da düzenlenen suikastla ilgili aralarında FETÖ/PDY elebaşı firari Fetullah Gülen'in de bulunduğu 7'si tutuklu 28 sanığının yargılandığı davaya devam e..
Tamamı 22.11.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
46.852.283