Tam
EskidenYeniye
 

Balyoz Hakimleri hakim karşısında

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada, Balyoz davasına bakan ve kapatılan özel yetkili İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin üye hakimi Ali Efendi Peksak'ın 'Anayasayı ihlal', Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs', 'TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 'Silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan da 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi.  İzmir 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen diğer davada ise, yine Balyoz Darbe Planı Davası hakimlerinden eski İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, tutuklu sanık Ömer Diken'in  'Silahlı terör üyesi olmak' suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

15.04.2018 16:34 İstanbul ve İzmir'de görülen iki ayrı davada Balyoz davası eski hakimlerinden Ali Efendi Peksak ile Ömer Diken'in Fetö kapsamında yargılanmalarına devam edildi.

İSTANBUL'DAKİ MÜEBBET İSTEMLİ DAVA

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada, Balyoz davasına bakan ve kapatılan özel yetkili İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin üye hakimi Ali Efendi Peksak'ın 'Anayasayı ihlal', Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs', 'TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 'Silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan da 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi.

11 Nisan'da İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Ali Efendi Peksak, cezaevinden SEGBİS aracılığıyla bağlandı. Duruşmada, sanık avukatının yanı sıra Balyoz davasında yargılanan bazı emekli subaylar da hazır bulundu.

Duruşmada söz alan Balyoz davasında yargılanan bazı emekli subaylar, sanık Peksak'ın kendilerini adil yargılamadığını, ancak kendilerinin onun için adil yargılanma istediklerini belirterek, davaya katılma talebinde bulundu.

Talebin üzerine söz alan sanık Peksak ise Balyoz davasının kumpas olmadığını öne sürerek, emekli subayların davaya katılma taleplerinin reddedilmesini istedi.

Sanık Peksak'ın avukatı ise 'Zamanında yapılan tutuklamalar haksızdı, ordumuza yapılan yanlıştı. Şimdi ise hakimlere yanlış yapılıyor. Sizin yaşadığınız yargılama bile bundan daha adildi.' iddiasında bulundu. Avukatın bu beyanlarına müşteki subaylar da tepki gösterdi.

Mahkeme başkanı Akın Gürlek de 'Adil yargılama yok, ne demek? Müvekkilinizin ByLock kaydı var.' ifadelerini kullandı. Gürlek, mahkemeyi itham edecek beyanlarda bulunmaması gerektiğini belirterek, sanık avukatını uyardı.

Sanık avukatının ise müvekkilinin tutuklanmasına karar veren Bakırköy Adliyesi'ndeki hakimlerin de tutuklandığını söylemesi üzerine Mahkeme Başkanı Gürlek de 'İşte böyle bir örgütle karşı karşıyayız.' dedi.

Mahkeme başkanı, daha sonra sanık Peksak'a, '26 bin 224 kez ByLock girişin var. BTK raporunu inceledin mi? Bu konuda beyanda bulunacak mısın.' diye sordu. Sanık Peksak da Bylock'un hukuki bir delil olmadığını iddia ederek, bu konudaki raporu kabul etmediğini söyledi.

Peksak, kendisi hakkında duyguyla ve ön yargıyla karar verilmemesini isteyerek, 21 aydır tutuklu olduğunu, bu nedenle tahliyesini talep etti.

-Balyoz'dan yargılanan emekli askerlerin katılım talebi kabul edildi

Talepleri karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık Peksak'ın tutukluluk halinin devamına, emekli koramiraller Kadir Sağdıç, Feyaz Öğütçü, emekli tuğamiraller Hasan Hoşgit ve Ali Sadi Ünsal'ın aralarında bulunduğu emekli subayların davaya katılma talebinin kabulüne karar verdi.

Heyet, bir sonraki celsede FETÖ'den yargılanan bazı hakimler ile gizli tanığın dinlenilmesine hükmederek, duruşmayı erteledi.

-İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca hazırlanan iddianamede, sanık Ali Efendi Peksak'ın FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün hiyerarşik yapılanması içerisinde bilerek ve isteyerek yer aldığı, Bylock kullanıcısı olduğu, örgütün nihai amacı doğrultusunda süreklilik arz eden eylemleri ile FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün üyesi olduğu belirtildi.

İddianamede sanığın kapatılan özel yetkili İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi üyeliğine atandığı, örgütün yargı ayağındaki uzantısı tarafından gerçekleştirilen ve kamuoyunda 'Balyoz' davası olarak bilinen, sahte/hukuka aykırı delillere dayanan kurgu yargılamanın şüphelinin de içinde bulunduğu mahkeme heyeti tarafından gerçekleştirildiği vurgulandı.

İddianamede, sanığın, 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs', 'Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ve TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs' suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet, 'Silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan da 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

2017'de dava açılmıştı

Balyoz kumpası davasının eski hakimlerinden Ali Efendi Peksak hakkında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis talebiyle iddianame hazırlanmıştı. ByLock kullandığı tespit edilen Peksak'ın özel yetkili hakim olarak görev aldığı yargılamaların tümünde örgüt amaçları doğrultusunda hareket ettiği vurgulanıyordu.

7 Mayıs 2017 tarihinde yaşanan o gelişmeye göre, iddianamede, kapatılan özel yetkili 10. Ağır Ceza Mahkemesi hâkimi Ali Efendi Peksak hakkında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet istendi. İddianamede eski hakim hakkında FETÖ üyeliği suçundan da 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

102 sayfalık iddianamede, darbe kalkışmasından sonra meslekten ihraç edilerek tutuklanan Peksak'ın, kriptolu mesajlaşma programı Bylock'u 2014'teki HSYK seçimlerinden hemen önce telefonuna yüklediği tespit edildi.

Peksak'ın davaların tüm aşamalarında Fetullah Gülen'in talimatları ve örgütsel amaç doğrultusunda hareket ettiği, çok sayıda hukuksuzluğa imza attığı, ve mağduriyetlere sebep verdiği vurgulandı.

HSYK Başmüfettişliğince yapılan 'Balyoz soruşturması ve yargılaması sırasındaki usulsüzlüklerle ilgili inceleme ve soruşturmanın' ise devam ettiği ifade edildi.

Balyoz soruşturmasının ilk operasyonu sırasında nöbetçi hâkim olan eski özel yetkili hâkim Peksak, emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 41 rütbeli subayı tutuklamıştı.

Peksak, Balyoz iddianamesinin kabul kararını veren özel yetkili 10. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi olarak 24 Temmuz 2010'da, 35'i muvazzaf olmak üzere 42'si general 102 rütbeli subay hakkında yakalama kararı veren heyette yer almıştı.

Peksak, 250'si tutuklu 365 sanıklı Balyoz kumpası davası 21 ay sürmüştü. Peksak, 90'ı general ve amiral 330 sanık hakkında, 13 yıldan 20 yıla kadar değişen hapis cezası veren Hakim Ömer Diken başkanlığındaki mahkeme heyetinin de üyesiydi.

İZMİR'DEKİ 15 YIL HAPİS İSTEMLİ DAVA

İzmir 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen diğer davada ise, yine Balyoz Darbe Planı Davası hakimlerinden eski İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, tutuklu sanık Ömer Diken'in 'Silahlı terör üyesi olmak' suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi.

12 Nisan'da İzmir 16. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada tutuklu sanık Diken ve avukatı hazır bulundu.

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayda alınan duruşmada, 'Balyoz darbe planı davası'nda yargılanan bazı sanıklar, davaya müdahillik talebinde bulundu.

Buna ilişkin söz alan emekli tümamiral Hasan Hoşgit, Diken'in özellikle seçilen bir FETÖ üyesi olarak mahkemeye başkanlık ettiğini ifade ederek, yaklaşık 3,5 yıl cezaevinde kalarak hayatının mahvolduğunu, davaya müdahil olmak istediğini belirtti.

Emekli tuğgeneral Mustafa Kemal Tutkun ve emekli tümamiral Abdullah Gavremoğlu ile bazı kişiler de davaya katılma talebinde bulundu.

İddia makamının, gerek dilekçeyle gerekse mahkemede sözlü olarak Diken'in yargılandığı davaya müdahil olmak isteyen kişilerin, bu talebinin reddine karar verilmesi yönündeki mütalaasının ardından söz alan Diken, 'Silahlı terör örgütü üyesi olma' suçlamasıyla yargılandığını belirterek, 'Balyoz darbe planı davası'ndaki kararlara ilişkin yargılanma yapılmadığından bu taleplerin reddine karar verilmesini istedi.

Verilen kısa aranın ardından mahkeme başkanı, Diken'in 'Balyoz planı' davasında verdiği kararların göreviyle ilgili olduğunu, buradaki yargılamanın ise 'silahlı terör örgütü üyesi olmak' suçlamasına ilişkin olduğunu, buna ilişkin Yargıtay'ın emsal kararlarını da hatırlatarak tüm müdahillik talebinin reddine karar verdi.

Eski HSYK 1. Daire Başkanı Okur'un ifadesi

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi'yle (SEGBİS) tanık olarak ifade veren, eski HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur, Diken'in İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olarak atanmasında özel bir yönlendirme olup olmadığı konusunda bilgisinin olmadığını beyan ederek, buna ilişkin de Diken'in özel bir talepte bulunup bulunmadığını hatırlamadığını söyledi.

Diken'le ilk olarak Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde ağır ceza mahkeme başkanlarına yönelik verilen meslek içi eğitimde tanıştığını anlatan Okur, 'O dönemde bana gelen bazı şikayet mektupları vardı. Diken'e, Balyoz davasındaki bazı sıkıntılardan bahsettim. Mektuplardan birisi oldukça ilginçti. Balyoz seminerinden bir gün önce Ankara'ya tayin olan bir sanık, seminere katılmadığı halde katılmış gibi gösterilmişti. Diken'e yargılama konusunda dikkatli olmasını söyledim. Bir de emekli Orgeneral Ergin Saygun ciddi bir kalp ameliyatı geçirecekti. Bakan bey, bana durumunu sormamı istedi. Sekreter aracılığıyla Diken'e ulaşmaya çalıştım. Daha sonra Diken, gece beni aradı ve Saygun'un tahliye edildiğini söyledi. Bu da ikinci görüşmemizdi.' dedi.

'Ayrıca ilk görüşmemizde, Diken'e, 'Asıl büyük yargılama Allah huzurunda olacaktır. Bu insanlardan biri mağdur olursa senin aleyhine tanıklık yaparım.' ifadelerini kullanan Okur, 17/25 Aralık sürecinin ardından 2014'ün Şubat ayında Adalet Bakanlığının bilgisi doğrultusunda Diken'in tayinini çıkardıklarını dile getirdi.

Eski savcı Kaplan'ın ifadesi

SEGBİS'le tanık olarak ifadesine başvurulan eski cumhuriyet savcısı Hüseyin Kaplan ise 'Balyoz darbe planı davası'nın görüldüğü mahkemede duruşma savcısı olarak da görev yaptığını anlatarak, itirafçı olmadığını ancak suç işlemediği için o dönem 'cemaat' olarak adlandırılan yapıyla bağlantısının olduğunu kabul ettiğini kaydetti.

Kaplan'ın, 'İtirafçı olsaydım zaten cezaevinde olmayacaktım. Diken, 'Cemaatçidir' desem basın mensupları beni 'itirafçı oldu' diye yazacak. Diken'le ilgili gerçekleri anlatsam bu kez de 'FETÖ'cüler, FETÖ'cüleri koruyor' diye yazacak.' diye söylemesinin ardından mahkeme başkanı, Kaplan'a, 'Basının ne yazıp yazmayacağını bilemeyiz. Sana net olarak soruyorum. Ömer Diken'in FETÖ ile bağlantısı var mı yok mu?' şeklinde soru sordu.

Balyoz davasında FETÖ'nün bir etkisinin olmadığını savunan Kaplan, 'Kendisini iyi tanırım, iyi de bir hakimdir. Kendisinin cemaatçi olduğuna ilişkin hiçbir duyum almadım. Hiç kimsenin de Diken hakkında 'Cemaat üyesidir' dediğini duymadım. Cemaat kapsamında herhangi bir toplantıya da birlikte katılmadım. Cemaatle bağlantısı olsaydı bilmem gerekirdi.' dedi.

Diken, 21 aydır tutuklu olduğunu, sabit adresinin bulunduğunu, kaçma ihtimalinin de olmadığını kaydederek tahliyesini istedi.

Mahkeme heyeti, Diken'in tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 'Balyoz davası'na bakan eski İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken, 17 Temmuz 2016'da Uşak'ta yakalanmıştı.

Cumhuriyet savcısı, tutuklu sanık Diken hakkında 'silahlı terör üyesi olmak' suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açmıştı.

Paralel yapı-07 Mayıs (2017) 'İstanbul 1 sanık Yargı Yapılanması/Balyoz Hakimi Ali Efendi Peksak' davası
Paralel yapı-21 Temmuz (2016) 'İzmir 1 sanık Yargı Yapılanması/Balyoz Hakimi Ömer Diken' davası
Paralel yapı-17 Mayıs (2017) 'İstanbul Yargı Yapılanması/Balyoz Savcısı Savaş Kırbaş 1 sanık' davası
Paralel yapı-18 Mayıs (2017) 'İstanbul Yargı Yapılanması/Balyoz Savcısı Hüseyin Kaplan 1 sanık' davası
Paralel yapı-20 Mart (2017) 'İstanbul 1 sanık Balyoz Davasında Bilirkişi Sahteciliği/Albay Ahmet Erdoğan' davası
Paralel yapı-11 Şubat (2015) 'İstanbul 3 sanık Balyoz Davası sanıklarına paralel bilirkişilerden kumpas' davası
Paralel yapı-11 Şubat (2015) 'Balyoz Davası Üzerinden Masum Sanıklara Kumpas' (ana) soruşturması
Paralel yapı-16 Mayıs (2015) 'İstanbul 5 sanık Balyoz Kumpası'nda Taraf gazetesinin rolü' davası

(15 Nisan 2018, 16:34)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=12802    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Amiralin Alıkonulmasına Müebbet

21.12.2021 08:47 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Deniz Harp Okulu Komutanı olan Tümamiral Mesut Özel'in, emrindeki askerler tarafından kelepçelenip cezaevine kapatılmasına ilişkin 9 sa..
Tamamı 21.12.2021

Fetö Casuslarına 165 Yıl Gerekçesi

20.12.2021 15:05 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) adına Fetö/PKK/DHKP-C/MKP terör örgütlerine yönelik soruşturma bilgilerinin bazı Avrupa ülkelerinin Ankara büyükelçiliklerine ait talepler doğrultusunda rüşvetle Malatya Doğanş..
Tamamı 20.12.2021

ATO Fetö Yapılanmasına dava

20.12.2021 14:39 Ankara'da, Fetullah Gülen terör örgütünün Ankara Ticaret Odası'ndaki (ATO) yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 12 kişi hakkında “örgüte üye olma ve yardım etme” suçlarından dava açıldı. 1..
Tamamı 20.12.2021

Fetö Yöneticilerine 28 Yıl Hapis

23.12.2021 09:06 Ankara'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda biri mahrem sorumlu ve nöbetçi imam, diğeri sahte kimlikçi olarak yönetic..
Tamamı 23.12.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

21.12.2021 12:36 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 21.12.2021

Darbede TRT İşgali davası

21.12.2021 12:12 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 21.12.2021

Yeğen Gülen 212 İsmi Deşifre Etti

22.12.2021 10:01 Ankara'da, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) operasyonu ile yurt dışında yakalandıktan sonra tutuklanan, FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen'in yeğeni Selahaddin Gülen'in yargılanmasına devam edildi. 18 Kasım'da Ankara..
Tamamı 22.12.2021

Zirve Kumpası: Sahte İhbarlar Davası

21.12.2021 12:17 Malatya'da, 18 Nisan 2007 tarihinde meydana gelen ve biri Alman 3 kişinin öldürüldüğü Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında FETÖ'nün talimatıyla, kendilerinden olmayan askerleri engellemek ve örgüt ..
Tamamı 21.12.2021

Şemdinli Savcısına Yine 10 Yıl Hapis

21.12.2021 08:36 2005'te Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki olaylara yönelik soruşturmasıyla adı duyulan eski savcı Ferhat Sarıkaya, Yargıtay'ın bozma kararının ardından Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülen davada FETÖ ü..
Tamamı 21.12.2021

Selam Kumpası: Hapis Gerekçesi

20.12.2021 14:49 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kumpas kurmasıyla ilgili, binlerce kişi hakkında usulsüz dinleme kararı vermekle suçlanan 55 eski hakim ve sa..
Tamamı 20.12.2021

Kapıyı Mahrem İmam Değil Polis Açtı

23.12.2021 13:15 Ankara'da, FETÖ soruşturması kapsamında firari jandarma 'mahrem imamı' Mehmet Sağlam'ın evinde arama yapıldığı sırada ikametgaha gelen iki kişinin, ihraç edilmiş eski binbaşılar olduğu ortaya çıktı. 19 Kasım'daki geli..
Tamamı 23.12.2021

Akıncı Üssü Dosyası İstinafta

23.12.2021 10:58 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminde komuta merkezi olan Akıncı Üssü davasında yer alan klasörler, kanun yolu incelemesi için Ankara Bölge Adliye Mahkemesine (BAM) gönderildi. ..
Tamamı 23.12.2021

Balıkesir: 17 sanıklı Darbe davası

21.12.2021 08:30 Balıkesir'de, FETÖ'nün darbe girişimi gecesi Bakım Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında bazı subayların katıldığı toplantının yanı sıra tankların ve araçların revirin önüne dizilmesine ilişkin açılan davada 10'u tutu..
Tamamı 21.12.2021

Balıkesir: 7 sanıklı Darbe davası

21.12.2021 08:25 Balıkesir'de, Edremit ilçesindeki 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığında FETÖ'nün darbe girişimi gecesi yaşananlarla ilgili 3'ü tutuklu 7 sanığın yargılanmasına devam edildi. 15 Kasım'da Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkem..
Tamamı 21.12.2021

Ankara 7 sanıklı Darbe davası

20.12.2021 12:34 Ankara'da, FETÖ/PDY'nin, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Lojistik Başkanı olan, darbeciler tarafından hazırlanan sözde görevlendirme listesinde TRT Genel Müdürlüğü'ne atandığı belirtilen es..
Tamamı 20.12.2021

Sakarya 34 sanık: Altın Lale Derneği

21.12.2021 12:26 Sakarya'da, FETÖ/PDY'ye ilişkin kapatılan Altın Lale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi 2'si firari 34 sanığın tutuksuz yargılanmasına devam edildi. 17 Aralık'ta Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruş..
Tamamı 21.12.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
53.702.292