Tam
EskidenYeniye
 

Dördüncü Kolordu Darbe davası

Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında 4. Kolordu ve 28. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada 268 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

21.04.2018 15:11 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında 4. Kolordu ve 28. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada 268 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında 4. Kolordu ve 28. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada 268 sanığın yargılanmasına devam edildi.

16.04.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmada Ankara İl Emniyet Müdürlüğünü ele geçirmeye çalışan darbecilere karşı mücadele verirken yaralanan müştekiler, olay günü yaşadıklarını anlattı.

Evren Yürekli, çalıştığı mağazadaki televizyondan darbe girişimini öğrendiğini, TRT'de okunan korsan darbe bildirisinde sokağa çıkma yasağı ilan edildiği söylenmesine rağmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine meydanlara çıktığını belirtti.

Ankara Emniyet Müdürlüğüne yaklaştığı esnada yolun tıkandığını ve bölgede askerlerin olduğunu ifade eden müşteki Yürekli, yaşadıklarını şöyle anlattı:

'Askerlere silahlarını bırakmalarını söyledik. Bunun ardından askerlere 'Diz çökün, ateş edin' emri verildi. Uzak ve karanlık olduğu için emri kimin verdiğini görmedim. Silahı ateşleyenler direkt bizim üzerimize ateş ettiler. Bu sırada emniyet de bombalanmaya başladı. Ben bacağımdan yaraladığımı fark etmedim. Yaralı arkadaşları ambulansa bindirmeye çalıştım. Bir süre sonra bacağımda sızı hissettim, vurulduğumu fark ettim. Sanıklardan şikayetçiyim. Davaya katılmak istiyorum.'

'Darbeci askerler vatandaşa doğru ateş ettiler'

Müştekilerden Burhan Özkaya da 15 Temmuz 2016'da Yenimahalle'de akraba ziyaretinde olduğunu, bu sırada savaş uçaklarının alçak uçuşa başladığını ancak buna anlam veremediğini belirtti.

Bir süre sonra evine geçtiğini, kendisini arayan akrabasının MİT'e atış yapıldığını söylediğini kaydeden Özkaya, televizyondan da Boğaz Köprüsü'nün kapatılmasına ilişkin haberleri gördüğünü ve böylece FETÖ'nün darbe girişiminden haberdar olduğunu dile getirdi.

Gecenin ilerleyen saatlerinde arkadaşları ile Ankara Emniyet Müdürlüğüne gittiğini bildiren Özkaya, şu ifadeleri kullandı:

'Hipodrom Caddesi'nde giderken trafiğin sıkıştığını ve emniyet binasından alev yükseldiğini fark ettim. Böyle olunca aracımızı park edip yaya olarak emniyete yaklaştım. Yolda insanlar vardı ve emniyet binasından silah sesleri geliyordu. Ben ve arkadaşlarım hızlıca emniyetin Konya yoluna bakan kapısından içeri girdik. Bahçede zırhlı araçlarla burun buruna geldik. Orada tekbir getirenler, 'Ne mutlu Türk'üm diyene' sloganları atanlar, 'Asker kışlaya' diye bağıranlar vardı. Yaklaşık 10 dakika sonra zırhlı aracın üzerindeki otomatik tüfekle gökyüzü tarandı. Vatandaş buna rağmen dışarı çıkmadı.

Daha sonra da zırhlı aracın önündeki darbeci askerler vatandaşa doğru ateş ettiler. Benim de sol bacağımdan bir G-3 mermisi girdi. Sürünerek Konya yoluna çıktım. Yaralandığımı anlayan vatandaşlar sivil araç ile beni hastaneye götürdüler.'

Sanıklardan şikayetçi olan 15 Temmuz gazisi Özkaya, davaya müdahillik talebinde bulundu.

'Zırhlı araçlarla yol kapatılmıştı'

Murat Onuş da darbe girişimini televizyondan öğrendikten sonra karşı koymak için Ankara Emniyet Müdürlüğüne gittiğini anlattı.

Müşteki Onuş, 'Akköprü'de yol kesilmişti, zırhlı araçlarla yol kapatılmıştı. Havaya ateş ediyorlardı. Vatandaşların geri çekilmediğini gören darbeciler orada bulunanlara ateş etti. İlk başta yaralananlara yardım ettim. Üçüncü ateş açıldığında ben de omzumdan yaralandım.' diye konuştu.

Sanıklardan şikayetçi olduğunu ifade eden Onuş, davaya müdahil olmak istediğini söyledi.

Diğer müştekilerin de beyanlarını alan mahkeme, duruşmayı yarına bıraktı.

17.04.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmada Ankara İl Emniyet Müdürlüğünü ele geçirmeye çalışan darbecilere karşı mücadele verirken yaralanan müştekiler, olay günü yaşadıklarını anlattı.

15 Temmuz gazisi Gazi Karaca, olay tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne gittiğini, yaşanan olaylarda yaralandığını ifade etti. Emniyete yakın bölgedeki köprü üstünde tankların ve askerlerin olduğunu dile getiren müşteki Karaca, karanlık olduğu için kendisine ateş edenleri göremediğini bildirdi.

Sanıklardan şikayetçi olan Karaca, kamu davasına müdahillik talebinde bulundu.

Müştekilerden Resul Buran, 15 Temmuz 2016 saat 22.30 sularında iş yerinden çıktığını, Konya yolunda ilerlerken tankların geçtiğini gördüğünü beyan etti.

Burada, darbeciler tarafından vatandaşlara ateş edildiğini, kendisinin de başından yaralanarak köprüden aşağıya düştüğünü kaydeden 15 Temmuz gazisi Buran, ateş edenlerin üzerinde kompozit başlık ve kamuflaj olduğu için teşhis edemeyeceğini ifade etti.

Darbe girişimine karşı durmak için çocuklarıyla Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne gittiğini belirten Erkut Erdoğan, emniyetin bombalanması sonucu oğlunun ve kendisinin yaralandığını söyledi.

Erdoğan, davaya müdahillik talebinde bulundu.

Darbeciler vatandaşın üzerine ateş etmiş

Müşteki Hakan Tekinışık, olay günü gece evde olduğu sırada savaş uçaklarının sesleri üzerine uyandığını, televizyonu açarak neler olduğunu öğrenmek istediğinde de FETÖ'nün darbe girişiminden haberdar olduğunu beyan etti.

Bunun üzerine emniyete gittiğini bildiren Tekinışık, bölgede çok sayıda asker olduğunu, vatandaşların da 'Yapmayın' diyerek darbeden vazgeçirmeye çalıştıklarını ancak darbecilerin vatandaşların üzerine ateş ettiklerini anlattı.

Sanıklardan şikayetçi olan Tekinışık, davaya müdahil olmak istediğini belirtti.

Diğer müştekilerin de beyanlarını alan mahkeme, duruşmayı yarına bıraktı.

18.04.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmada Ankara İl Emniyet Müdürlüğünü ele geçirmeye çalışan darbecilere karşı mücadele verirken yaralanan müştekiler, olay günü yaşadıklarını anlattı.

Müştekilerden Hali İbrahim Kurttaş, olay günü evde bulunduğu esnada darbe girişiminden haberdar olduğunu ve arkadaşı ile Ankara Emniyet Müdürlüğüne gittiklerini bildirdi.

Bölgedeki olaylar esnasında göğsünden yaralandığını aktaran 15 Temmuz gazisi Kurttaş, sanıklardan şikayetçi olduğunu ve açılan kamu davasına katılmak istediğini beyan etti.

Sahir Akdoğan, olay günü evde olduğu sırada savaş uçaklarının uçmaya başladığını, eşi ile neler olduğunu anlamaya çalıştıklarını söyledi.

Bir süre sonra il dışındaki akrabası tarafından arandığını ve yaşanan askeri hareketliliği kendisine aktardığını kaydeden Akdoğan, haberlerden darbe girişimini öğrendikten sonra da komşuları ve kardeşi ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne doğru yola çıktıklarını ancak emniyet bölgesinde yolun darbecilerce kapatılması üzerine burada kaldıklarını bildirdi.

Darbeci askerlerin vatandaşları silahla taradığını, kendisinin de bacağından yaralandığını beyan eden Akdoğan, sanıklardan şikayetçi olarak davaya katılma talebinde bulundu.

'Polisler bizim polisimiz değil mi, Rus polisi mi'

Emekli astsubay olan Murat Karakoca, 15 Temmuz akşamı MİT'in helikopter ile tarandığına dair gelen mesaj üzerine televizyonu açtığını ve FETÖ'nün darbe girişiminde bulunduğunu öğrendiğini kaydetti.

Bu sıralarda eşinin arkadaşı olan bir polis eşinin emniyette çatışma olduğuna dair beyanda bulunduğunu öğrenmesi üzerine Ankara Emniyet Müdürlüğüne gittiğini belirten müşteki Karakoca, 'Emniyetin çevresini Zıhlı Piyade Taşıyıcı (ZPT) araçlar çevirmişti. Darbeciler emniyete ateş ediyorlardı. Bu şekilde hunharca ve düşüncesizce ateş edildiğini ilk defa gördüm.' diye konuştu.

Emniyete yakın bölgedeki köprü üzerinde de askeri araçların olduğunu ifade eden Karakoca, darbecileri eylemlerinden vazgeçirmek için konuşmaya gittiğinde de ateşli silah ile yaralandığını belirtti.

15 Temmuz gazisi Karakoca, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Ben konuşmak için askerlerin yanına gittim. 'Bu polisler bizim polisimiz değil mi, Rus polisi mi? Niye ateş ediyorsunuz' dedim. Bizim üzerimize ateş ettiler. Ben yürümeye devam ettim. Başlarındaki rütbeli nişan alarak bana 4-5 el ateş etti. Bundan sonra askerlere emir verdi ve arkamdaki insanları da taradılar. Köprünün üzerindeki herkes yaralandı ve düştü. Ben durumumu kontrol etmek için kenara çekildim. Mermi kemiğe yada atardamara gelmemişti. Ben, 'Bu delikle buradan gidersem yazıklar olsun' dedim kendi kendime. Köprü altındaki kalabalığa bağırdım, şimdi gelirseniz benim gibi yaralanırsınız, en fazla şehit olursunuz dedim. Bunun üzerine vatandaşlar da köprü üzerine gelmeye başladı. Darbeciler ZPT'lere binerek Emniyetin içine kaçtılar. Ben tekrar kalabalığa dönerek, 'Bu iş burada bitmedi, Emniyetin içine gidiyoruz' dedim. Nizamiyeden içeri girdik. ZPT'ler de içeri girmişlerdi. Etraflarını çevirerek kıpırdayamaz hale getirdik. İçeriden rütbeli olduğunu sandığım birisi, 'Bırakın bizi, kışlamıza döneceğiz' dedi. Ondan sonra vatandaşlara araçların yanından ayrılmalarını söyledim. ZPT'ler park bölgesine ilerledi, buradan tekrar bize dönüp ateş etmeye başladılar.'

Müşteki Karakoca, davaya müdahillik talebinde bulundu.

Diğer müştekilerin de beyanlarını alan mahkeme, duruşmayı yarına bıraktı.

20.04.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmada, Ankara Emniyet Müdürlüğünü ele geçirmeye çalışan darbecilere karşı mücadele verirken yaralanan müştekiler, olay günü yaşadıklarını anlattı.

Müştekilerden Mehmet Kemal Kaya, olay gecesi evde olduğu sırada haberlerden ve sosyal medyadan FETÖ'nün darbe girişiminde bulunduğunu öğrendiğini, bunun üzerine aracıyla Ankara Emniyet Müdürlüğüne gitmeye karar verdiğini söyledi.

Emniyete yaklaştığında Akköprü üzerinde 3 tank ve bir askeri aracın olduğunu, bir müddet sonra tanklardan 2'sinin emniyet yerleşkesine girdiğini anlatan Kaya, 'Darbeci askerler, kendilerine yaklaşan kalabalığa karşı ateş etmeye başladılar. Darbecilerin nişan alarak ateş ettiklerini gördüm. Bir ya da iki dakikalık ara ile ateş ediyorlardı. Ardından askerler orada kalan tanka bindiler, giderken vatandaşlara yine ateş ettiler.' diye konuştu.

Olaylar sırasında mermi parçalarından kendisi ve babasının yaralandığını beyan eden Kaya, davaya müdahil olmak istediğini belirtti.

Şehit ablası sanıklardan şikayetçi oldu

Müştekilerden Döndü İpek de 15 Temmuz saat 23.00 sularında darbe girişimi olduğunu öğrendiğini, bunun üzerine kardeşi Ömer İpek ile görüşerek, Ankara Emniyet Müdürlüğüne gitmeye karar verdiklerini söyledi.

Emniyete yaklaştığında trafiğin sıkıştığını dile getiren İpek, kardeşini tekrar aradığında telefonu başka birisinin açtığını, kardeşinin nerede olduğunu sorduğunda ise konuştuğu kişinin, bir sivil polisin hastaneye götürüldüğünü söylediğini ifade etti.

Hastaneye gittiğinde kardeşinin şehit olduğunu gördüğünü, telefonda görüştüğü kişinin kardeşini sivil polis zannettiğini anladığını beyan eden İpek, sanıkların cezalandırılması talebinde bulundu ve davaya müdahil olmak istediğini kaydetti.

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında şehit olan Hasan Altın'ın kızı Adile Eviz de sanıklardan şikayetçi olarak, davaya müdahillik talebinde bulundu.

Müştekilerden Hacıbekir Gani de olaylar esnasında yara almadığını ancak darbeciler tarafından kullanılan tankın aracına zarar verdiğini söyleyerek, davaya katılmak istediğini dile getirdi.

Şehit polis memuru Hüseyin Kalkan'ın kardeşi müşteki Cengiz Kalkan, olay günü Ankara Emniyet Müdürlüğünün bombalandığı haberlerinden sonra ağabeyini telefonla aradığını ancak ulaşamadığını söyledi.

Bir süre sonra telefonu başka birinin açtığını, görüşme yaptığı kişiye telefonun kendisinde kalmasını söyleyerek emniyete doğru yola çıktığını anlatan Kalkan, emniyet yerleşkesine gittiğinde bir tankın teslim alındığını ve namlusuna Türk bayrağı asıldığını, bu sırada bir zırhlı aracın da teslim alınmaya çalışıldığını belirtti.

Ağabeyini bulamaması üzerine bölgedeki diğer polislerle hastaneleri aradıklarını dile getiren Kalkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Ağabeyimi en son Hacettepe'de buldum. Morgda yüzünü açtım, yüzünde bir tebessüm vardı. Boynunda, omuzunda, ayağında kurşun yarası vardı. Sol koltuk altında da iki delik gördüm. Üzerinde de bayrak örtülüydü. Hastane müdürüne, 'Bayrağı siz mi örttünüz?' dedim. 'Hayır. Buraya geldiğinde yarı ölü vaziyetteydi.' dedi. Bu sırada bayrağın ağabeyimin elinde olduğunu ancak ağabeyimin bayrağı bırakmadığını anlattı. Kurtarmak için müdahale ettiklerini fakat hayata döndüremediklerini söyledi. Ağabeyim hayatını kaybettikten sonra da bayrağı elinden alıp üzerine örttüklerini söylediler.'

Kalkan, sanıklardan şikayetçi olarak davaya müdahillik talebinde bulundu.

Sanık avukatı hakkında suç duyurusu

Müşteki sıfatıyla ifade veren 15 Temmuz gazileri ve şehit yakınlarının çapraz sorgusu esnasında, bazı sanık avukatları ile müştekiler arasında tartışma yaşandı.

Sanık avukatlarından birinin yaşananları cep telefonuyla kayda alması gerginliği daha da artırırken araya giren güvenlik güçleri olayları yatıştırdı.

Müştekilerden bazılarının kendilerine yönelik kullanılan sözler nedeniyle sanık avukatlarından biri hakkında suç duyurusunda bulundukları öğrenildi.

Çapraz sorguların tamamlanmasının ardından duruşma 24 Nisan Salı'ya bırakıldı.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-19 Nisan (2017) 'Ankara 268 sanık Darbe/Mamak 28. Mek.Tug.' davası

(21 Nisan 2018, 15:11)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=12829    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Karlov suikastı davası

04.07.2020 12:44 Ankara'da, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, o sırada görevde olmayan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ..
Tamamı 4.7.2020

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

04.07.2020 1 7:04 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar..
Tamamı 4.7.2020

Akıncı Üssü Darbe davası

04.07.2020 13:41 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. 16.0..
Tamamı 4.7.2020

Muhafız Alayı Darbe davası

04.07.2020 13:56 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin, aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulunduğ..
Tamamı 4.7.2020

Eski Başyaver Yazıcı davası

04.07.2020 15:33 Muğla'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davada, Yargıtayın b..
Tamamı 4.7.2020

İzmir Casuslukta Kumpas davası

04.07.2020 15:07 İzmir'de, 'askeri casusluk soruşturması'ndaki usulsüzlüklerle bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki üyeleri hakkında açılan ve 96 sanığın yargıl..
Tamamı 4.7.2020

Selam-Tevhid Kumpası davası

04.07.2020 13:23 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 'Selam Tevhid' soruşturmasında kumpas kurmasıyla ilgili binlerce kişi hakkında usulsüz dinleme kararı vermekle suçlanan 54 eski hakim ve sav..
Tamamı 4.7.2020

Kayseri Darbe davası

04.07.2020 15:11 Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında sözde Yurtta Sulh Konseyince hazırlanan listede adı 'Kayseri sıkıyönetim komutanı' olarak geçen eski Kayseri Garnizon Komutanı..
Tamamı 4.7.2020

Darbeci Albay'a 14 yıl Hapis

04.07.2020 17:14 Kayseri'de, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında sözde 'yurtta sulh konseyi' tarafından hazırlandığı öne sürülen listede, adı, 'Giresun sıkıyönetim komutanı' olarak geçen Kayseri Jandarma Bölge Komutan..
Tamamı 4.7.2020

Kuleli ağı mahrem itiraflarda

04.07.2020 17:18 Konya'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınarak etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanan itirafçı 'mahrem imam', Kuleli..
Tamamı 4.7.2020

Suikast Timinin Yağma davası

04.07.2020 15:27 Muğla'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde Marmaris'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast girişiminde bulunan 37 kişi için 'nitelikli yağma' suçundan açılan dava Covid-19 salgını nedeniyle ileri bir tarih..
Tamamı 4.7.2020

ABD Görevlisi Cantürk davası

04.07.2020 14:14 İstanbul'da, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda güvenlik biriminde çalışan Nazmi Mete Cantürk'ün eşi ve kızıyla birlikte Silahlı terör örgütü FETÖ'ye üye olma suçundan yargılandığı davaya devam edildi. 16 Haziran'da..
Tamamı 4.7.2020

Fetö İstihbaratçısı Altaylı davası

04.07.2020 12:34 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 4 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 17 H..
Tamamı 4.7.2020

Faruk Güllü'nün Hapis Gerekçesi

04.07.2020 16:54 İstanbul'da, baklavacı Faruk Güllü'ye "Fetö silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan mahkemece verilen 8 yıl 9 aylık hapis cezası hükmünün gerekçesi hazırlandı. 20 Haziran'daki gelişmeye dair edinilen bilgiye göre, ..
Tamamı 4.7.2020

Batmaz'ın Yakınlarının Fetö davası

04.07.2020 16:47 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunduğu belirlenen örgütün 'sivil imamı' Kemal Batmaz'ın eşi Gonca Batmaz'ın da aralarında bulunduğu 3 sanığın yargılandığı dav..
Tamamı 4.7.2020

Ecevit Üniversitesi Fetö davası

04.07.2020 16:15 Zonguldak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davada, Bülent Ecevit Üniversitesinde (BEÜ) görevliyken meslekten ihraç edilen 15 akademisyenin yargılanmasına devam edildi. 23 Ha..
Tamamı 4.7.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
44.113.236