Tam
EskidenYeniye
 

Edok'taki Darbecilere 3 müebbet

Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin 6 sanığın yargılandığı dava sona erdi. Eski KKK EDOK Muharebe ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı korgeneral Metin İyidil, olay tarihinde tümgeneral rütbesiyle EDOK Kurmay Başkanı olan Hamza Koçyiğit ve eski Harekat Eğitim ve Öğretim Daire Başkanı tuğgeneral Lütfi İhsan Yanıkoğlu, 'anayasal düzeni ihlale teşebbüs' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Diğer 3 sanık ise beraat etti.

Önceki haber title=Sonraki haber

28.04.2018 14:59 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin eski KKK EDOK Muharebe ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı korgeneral Metin İyidil'in de aralarında olduğu 6 sanığın yargılandığı davaya devam edildi.

24.04.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanıklar ve sanık avukatları katıldı. Sanıklardan Koçyiğit ile tutuklu bulunduğu İzmir'den telekonferans sistemiyle bağlantı kurulan duruşmada, sanıkların esas hakkındaki savunmalarının alınmasına başlandı.

Sanıklardan EDOK Okullar Komutanı eski korgeneral Abdullah Barutcu, 'hakkındaki küçük düşürücü ithamları reddettiğini' ifade ederek, '15 Temmuz gecesi benimle birlikte olan iki general ve lojmanda oturan ve soruşturma geçirmeyen bazı generaller gibi düşman eline geçmemek, üniformamın ve TSK'nın namusunu düşman eline düşürmemek için Zekai Aksakallı'nın da tavsiyelerini dikkate alarak, koruma amaçlı tedbirler aldığımı ifade etmek isterim.' diye konuştu.

Savcının, 'terör örgütüne üyelik' suçlamasından cezalandırılmasını istediğini belirten Barutcu, isminin geçtiği sözde atama listesinin 'darbecilerce maksatlı olarak hazırlanmış olabileceğini' söyledi.

Barutcu, 'Bu konuda şahsıma hiçbir teklifte bulunulmamış, bilgi verilmemiş, tamamen bilgim dışında yazılmıştır. FETÖ ile hiçbir ilgim yok. Ben suçsuzum. Beraatımı talep ediyorum' dedi.

Sanık avukatı Erkan İncircioğlu da 'Yurtta Sulh Konseyince gönderilen sıkıyönetim direktifinin ekindeki listede müvekkilinin adının yer almasının kendi dahliyle olduğunun delili bulunmadığını' ifade ederek, 'Müvekkilim FETÖ üyesi değildir, beraatını talep ediyoruz.' diye konuştu.

Suç tarihinde Muharebe Geliştirme Başkanı olan eski tuğgeneral Mehmet Topçu ise olay gecesi beraber olduğu kişilere darbecilere ve darbeye karşı duracağını söylediğini ifade etti.

Topçu, darbecilerin sözde görevlendirme listesinde isminin yer almasına ilişkin şunları söyledi:

'Darbecilerce yapılmış sözde atama listesinde kendisine görev verilen, şu ana kadar yargılanmayan, hatta göreve devam edenler var. Darbe teşebbüsünün ne planlama ne icra safhasında bulundum. Darbe teşebbüsü olduğunu gelişmeler üzerine anladım. Vatanıma, milletime, bayrağıma ihanet edecek bir şey içinde yer almadım.'

Topçu'nun avukatı Erhan Tokatlı da savcının beraat yönündeki görüşüne katıldıklarını bildirerek, 'FETÖ veya darbeyle müvekkilimin doğrudan veya dolaylı bağlantısı yoktur. Müvekkilimin beraatını talep ediyorum. Ancak beraatın delil yetersizliğinden değil, suçu işlemediğinin sabit görüldüğünden verilmesini istiyorum' dedi.

Sanıklardan eski gözlem subayı Ersal Duman da suçlamaları reddederek, beraat talebinde bulundu.

Davaya yarın devam edilecek.

Savcının görüşü

Cumhuriyet savcısı, esas hakkındaki görüşünde, İyidil ve Koçyiğit ile Harekat Eğitim ve Öğretim Daire Başkanı eski tuğgeneral Lütfü İhsan Yanıkoğlu hakkında, 'anayasal düzeni ihlal' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemişti.

Sanıklardan Barutcu hakkında 'terör örgütü üyeliği' suçundan 15 yıla kadar hapis cezası talep eden savcı, Topçu ve Duman'ın beraatına karar verilmesini talep etmişti.

25.04.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanıklar ve sanık avukatları katıldı. Tutuklu bulunduğu İzmir'deki cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katılan sanıklardan Hamza Koçyiğit, esasa ilişkin mütalaaya karşı yaptığı savunmada, üzerine atılı suçlamayı reddetti, FETÖ üyesi olmadığını, darbe girişimiyle ilgisinin bulunmadığını öne sürdü.

Genelkurmay Başkanlığından gelen sözde sıkıyönetim mesajlarına uyulması yönünde bir emir vermediğini savunan Koçyiğit, aleyhindeki tanık beyanlarını kabul etmedi.

Antalya 3. Piyade Tugay Komutanı eski tuğgeneral Musafa Kaya'nın kendisine iftira attığını öne süren Koçyiğit, şunları söyledi:

'Tanık olarak dinlenen ast birliklerin komutanları, darbe emirlerinin gereğini yapmaları yönünde benden bir talimat almadıklarını beyan ettiler. Böyle bir talimat verseydim huzurunuzda söylerlerdi. Benim kışlasını dahi koruyacak askeri bulunmayan Mustafa Kaya'ya darbe emirlerinin gereğini yap diye talimat vermem hayatın olağan akışına aykırı. Kaya, işlemiş olduğu suçtan birilerine iftira atarak kurtulmak istemiş ve kurtulmuştur. Eğer darbe girişiminin yanında yer alsam, Eğridir Dağ Komando Okulu var. Bu birliğe talimat vermem daha mantıklı olmaz mı? Neden daha kendi kışlasını koruyacak kuvveti bulunmayan birliği arayayım? Böyle bir emir vermediğimi 4 kişiyle ispat ediyorum. 3 kez ifade değiştiren Mustafa Kaya'nın kendini kurtarmak için söyledikleri delil olarak kabul ediliyor, ben burada sanık konumundayım. Darbeyi destekleyen biri olsaydım saat 21.00'de hainlerin yaptığı gibi görevimin başına gelir, Mustafa Kaya'nın beni aramasını beklemeden ben Kaya dahil tüm EDOK birliklerini arardım. Görevini darbecilerce atanan sıkıyönetim komutanına devreden Mustafa Kaya, Antalya valisi ve emniyet müdürünün tanıklığına rağmen beraat etti. Şimdi ben mi suçluyum? Ben darbeci, vatan haini değilim. Vatanını milletini canından ve ailesinden çok seven Türk subayıyım.'

Kızını görmeye gitmiş

Darbecilere karşı kışlada gerekli tedbirleri aldığını savunan Koçyiğit, astlarına, darbeciler tarafından yayınlanan 'izindeki personelin çağırılması mesajınının iptali' ve 'darbecilerin emirlerinin hiçbirine uyulmayacağının duyurulması' emirlerini verdiğini iddia etti.

Gece 01.00 sularında eşinin kendisini arayarak kızının yanına gitmesini istediğini anlatan Koçyiğit, savunmasını şöyle sürdürdü:

'Eşim kızımla görüşmüş. Kızımın psikolojisinin iyi olmadığını, çok büyük moral çöküntü içinde olduğunu, bizleri görmek istediğini ifade etti. Bana, 'Kızını görsen iyi olur.' dedi. Eşim aradıktan 20 dakika sonra damadım aradı. O da benzer şeyler söyledi. Kızım internetten bazı komutanların derdest edildiğini görünce benden endişe duymuş ve ağlamaya başlamış. Nerede olduklarını sordum. Kızımın akşam saatlerinde, doğum yapan eski üsteğmen Saadet US'a hayırlı olsun ziyaretine gittiğini, olayların çıkması nedeniyle US'un evinde kaldığını öğrendim. Buranın güvenli olup olmadığını sordum. Kışlada gerekli tedbirleri aldıktan sonra Saat 01.30'da kışladan ayrılmaya karar verdim. Nöbetçi subayla saat 03.30'da da görüştüm. 'Ast birliklerde vukuat yoktur.' denildi. Eşimin, kızımın yanına gitmemi istemesinden tam bir buçuk saat sonra gittim. Niyetim kızımın beni görüp sakinleşmesini sağlamaktı. Darbe girişiminin geçmesini, darbeci US'ların evinde beklediğim iddiasını reddediyorum.'

'Helikopteri Güvenç istedi'

Darbe girişiminin başarısız olacağını anlayınca kaçmak için helikopter ayarlamaya çalıştığı iddiasını da kabul etmeyen Koçyiğit, helikopteri eski general Yıldırım Güvenç'in talimatı üzerine aradığını öne sürdü.

Güvenç'in 16 Temmuz sabahı arayarak derdest edilen komutanları Akıncı'dan Ankara'ya getirmek için helikopter istediğini ifade eden Koçyiğit, 'Kim darbeci, kim değil bilemem, nasıl bulayım' dediği Güvenç'ten, 'Bulamazsan Divan-ı Harpliksin' yanıtını aldığını, bunun üzerine helikopter ve pilot ayarlamak için ilgili kişilere ulaşmaya çalıştığını iddia etti. Koçyiğit, 'Bir helikopterin menzili 400 kilometre. Helikopterle yakıt ikmali yapmadan yurt dışına çıkmam mümkün değil. Ayrıca kaçmak için pilot aramama da gerek yok. Ben pilotum. Darbenin başarısız olacağı belli olduktan sonra kaçmak varken neden günün o saatini bekleyeyim. Bu iddia mantıklı temellere dayanmıyor. Güvenç'in tanık olarak dinlenmesini istiyorum.' dedi.

Akıncı Üssü'nde darbeyi yöneten firari Adil Öksüz'ün okul arkadaşı öğretmen üsteğmen Mehmet Akçakara ile 16 Temmuz'da yaptığı görüşmeye de yanıt veren sanık Koçyiğit, 16 Temmuz sabahı makamında otururken, tanımadığı bir üsteğmenin gelerek kendisinden sivil plakalı bir araç istediğini, böyle bir araç olmadığı için talebe karşılık vermediğini savundu.

Koçyiğit'in savunmasının ardından duruşmaya ara verildi.

26.04.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanıklar ve sanık avukatları katıldı. Sanıklardan Koçyiğit ile tutuklu bulunduğu İzmir'den telekonferans sistemiyle bağlantı kurulan duruşmada, tutuklu sanık İyidil esas hakkındaki savunmasını tamamladı.

Olay gecesi, 'devletine, milletine, Cumhurbaşkanına sahip çıkmak için darbe karşıtı emirler verdiğini' ifade eden İyidil, Ankara'da darbe karşıtı ilk hareketi kendisinin yaptığını ileri sürdü.

'Birliklerime zamanında emir verdim ve darbe karşıtı olmalarını sağladım.' diyen İyidil, bütün gece birliklerini emir komutası altında tutmak için kendini 'paraladığını' savundu.

İyidil, darbecilerin sözde atama emrinde kendisinin KKK emrine alınmasının öngörüldüğünü anlatarak, şunları kaydetti:

'Daha yolun başında bu hainler benimle yollarını ayırmış. FETÖ'cü olsaydım beni bir komutanlığa verirlerdi. Ben de gider oturur, darbe harekatını sevk ve idare ederdim. Ben, bu hainlerin darbe planını yaptıkları en önemli olan tarihte, 3-11 Temmuz arasında Fas'ta tatildeydim. Eşimle planımız, 28 Temmuz'dan itibaren de Bodrum'a gitmekti. Bu alçaklar emirle beni işten el çektiriyorlar, 'Bu subay bizden değildir.' diyorlar ancak ne yazık ki 648 gündür bunlardan olmadığımı ispatlamaya çalışıyorum. Tutukluluğumu anlamakta zorlanıyorum. Ben hain, alçak ve devletimizin başı Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi mankurt değilim. Canımdan sevdiğim üniformamla 44 yıl vatan topraklarımda görev yaptım. Yaşantıma özgürce devam etmek istiyorum.'

Duruşmada, daha sonra Harekat Eğitim ve Öğretim Daire Başkanı eski tuğgeneral Lütfü İhsan Yanıkoğlu'nun avukatı Hasan Fırat Kayaönü müvekkili adına savunma yaptı. Kayaönü, müvekkilinin darbe yönünde eylemi olmadığını ileri sürerek, beraat talebinde bulundu.

Dava yarına ertelendi. Duruşmada, Yakınoğlu'nun esasa ilişkin savunmasını yapması bekleniyor.

27.04.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklarla avukatları ve şikayetçi sıfatıyla Başbakanlık avukatı Fatih Altınbaş katıldı. Sanıklardan Koçyiğit, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi'yle (SEGBİS) duruşmaya bağlandı.

Duruşmada, ağırlaştırılmış ömür boyu hapsi istenen eski Korgeneral Metin İyidil, eski Tümgeneral Hamza Koçyiğit, eski Tuğgeneral Lütfü İhsan Yanıkoğlu, 15 yıl hapis cezası istenen EDOK Okullar Komutanı eski Korgeneral Abdullah Barutcu ile beraatlari istenen eski Tuğgeneral Mehmet Topçu ve eski Binbaşı Ersal Duman esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yaptı.

Sanık Metin İyidil, esas hakkındaki mütalaaya karşı yaptığı savunmada, 'Darbe gecesi, darbecilerin verdiği emrin sahte olduğunu söyleyen, buna karşı devletimi, milletimi, Cumhurbaşkanımı korumak için harekete geçen biriyim. Bu hainlerin bana ve aileme kumpas kurduklarını biliyorum. Bu hainlerin darbe planlarını yaptıkları tarihlerde Fas'ta ailemle tatildeydim. Beni iki yıl dinlemişler ve 'bu bizden değildir' diye hakkımda rapor tutmuşlar. Ama tüm bunlara rağmen ben 648 gündür bunlardan olmadığımı ispat etmeye çalışıyorum. Bir iftira sonucu tutuklandım. Sayın mahkemenizin adil bir karar vereceğine inanıyorum. İlk gün ettiğim yenimin gereğini yerine getiren bir subay olarak, 15 Temmuz'da devletime sahip çıktım. Sizin de devleti temsil ederek, bana sahip çıkmanızı ve beraatime karar vermenizi arz ve talep ederim' dedi.

Duruşmada, tutuklu sanıklardan eski Harekat Eğitim ve Öğretim Daire Başkanı tuğgeneral Lütfi İhsan Yanıkoğlu da, esas hakkındaki savunmasını yaptı. Üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyen sanık Yanıkoğlu'nun savunmasını tamamlamasının ardından karar için ara verildi.

Aranın ardından Mahkeme Başkanı Hüsamettin Otçu, hükmü açıkladı.

Buna göre, sanıklardan eski KKK EDOK Muharebe ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı korgeneral İyidil, olay tarihinde tümgeneral rütbesiyle EDOK Kurmay Başkanı olan Koçyiğit ve eski Harekat Eğitim ve Öğretim Daire Başkanı tuğgeneral Yanıkoğlu, 'anayasal düzeni ihlale teşebbüs' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

3 BERAAT

Mahkeme, sanıklardan dönemin EDOK Okullar Komutanı eski korgeneral Abdullah Barutcu, dönemin Muharebe Geliştirme Başkanı eski tuğgeneral Mehmet Topçu ve gözlem subayı Ersal Duman'ın ise üzerilerine atılı suçlardan beraatlerine karar verdi.

Cumhuriyet savcısı, esas hakkındaki görüşünde, İyidil, Koçyiğit ve Yanıkoğlu hakkında 'anayasal düzeni ihlal' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemişti.

Sanıklardan Barutcu hakkında 'terör örgütü üyeliği' suçundan 15 yıla kadar hapis cezası talep eden savcı, Topçu ve Duman'a ilişkin ise beraat talebinde bulunmuştu.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-13 Haziran (2017) 'Ankara 6 sanık (ilk 7) Darbe/EDOK Komutanları' davası (bitti)
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar

(28 Nisan 2018, 14:59)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=12898    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
64.250.009