Tam
EskidenYeniye
 

İstanbul: Jandarma Darbe davası

İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin eski İstanbul İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Gürcan Sercan'ın da aralarında bulunduğu 73 jandarma personeli ile terör örgütünün jandarma yapılanmasında sözde "abilik" yaptığı belirtilen 19 sivil olmak üzere 64'ü tutuklu 92 sanığın yargılandığı davaya, sanık savunmalarıyla devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

12.05.2018 16:28 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin eski İstanbul İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Gürcan Sercan'ın da aralarında bulunduğu 73 jandarma personeli ile terör örgütünün jandarma yapılanmasında sözde "abilik" yaptığı belirtilen 19 sivil olmak üzere 64'ü tutuklu 92 sanığın yargılandığı davaya, sanık savunmalarıyla devam edildi.

07.05.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısındaki binada yapılan duruşmada, tutuklu sanık eski İstanbul İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Gürcan Sercan, savunma yaptı.

Savunmasına, öz geçmişiyle başlayan Sercan, görev yaptığı yerler hakkında bilgi verdi.

Sanık Sercan, ülkenin güvenliğini tehdit eden başta FETÖ olmak üzere bütün terör örgütlerini lanetlediğini belirterek, İstanbul Jandarma Alay Komutanlığı'na FETÖ'cü olduğu için değil, birtakım niteliklerinden dolayı getirildiğini öne sürdü.

Sercan, şunları söyledi:

"Hakkımda FETÖ'cü olduğum iddiasıyla karalama kampanyası başladı, teşkilat beni fişledi. Yıllarca FETÖ ile mücadele ettim. 15 Temmuz'da her şey normaldi. Balmumcu'da bulunan lojmanlara gittim, askeri hattan nöbetçi amir aradı. Bunun üzerine komutanlığa gittim. Bir mesajın geldiğini söylediler. Gelen mesaj, Genelkurmay Başkanlığı'ndandı, 'Ülke genelindeki olaylar kapsamında tedbirler alınacaktır. Karargahta hazırlıklar tamamlanacak, herkes hazır bulunacaktır' yazıyordu. Darbeden haberim olsa bu evrakı birliklere kendi imzamla gönderir, birlikleri hazır ederdim. Birlikleri hazır etmedim. Hüseyin Kurtoğlu paşayı aradım, ulaşamadım, Jandarma Genel Komutanlığı'nı aradım meşguldü. Bu sırada 2 mesaj daha geldi. İzinde olan personelin katılışıyla ilgiliydi."

Gelen mesajlarda Mehmet Partigöç'ün imzası olduğunu, kendisini ilgilendiren bir durum olmadığını, Ankara'yı ilgilendiren mesajlar olduğunu düşündüğünü ifade eden Sercan, evraklarla ilgili olarak Hüseyin Kurtoğlu'nu aradığını, o sırada televizyonda jandarmanın köprüyü kapattığı haberlerini gördüğünü anlattı.

Sanık Sercan, birliklerin aranması emrini verdiğini, daha sonrasında köprüyü jandarmanın kapatmadığını öğrendiğini kaydederek, bu sırada sıkı yönetim direktifinin geldiğini, bu direktifte bütün kollukların sıkı yönetime girmesi gerektiği, kendilerinden sorumlu kişinin de Erdal Öztürk olduğu bilgisinin yazıldığını bildirdi.

Sanık Sercan, mevzuyu anlamak için ulaşmaya çalıştığı Erdal Öztürk'ün de Antalya'da tatilde olduğunu öğrendiğini aktararak, bir gariplik olduğunu anladığını söyledi.

Daha sonra valinin korumasını arayarak, valiyle görüştüğünü kaydeden Sercan, "Vali beye köprüyü kapatanın jandarma olmadığını söyledim. Vali bey, komando birliklerimi sordu, Diyarbakır'da görevli olduklarını söyledim. Gelen mesajları yayınlatmadım. Olayı öğrenmek için ilgili yerleri aradım. Vali bey, Ümit Dündar'ın yanında olduğunu, Dündar'ın bu durumdan haberi olmadığını ve çok dikkatli olmamızı söyledi. Evrağa işlem yapmadığımı söyledim. Daha sonra kışladayken İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan beni aradı. Bana vali bey, ordu komutanıyla birlikte köprüde olduğunu, benimde gelmemi istedi. Köprüye gittim. 00.30 civarıydı. Ben köprüye gittiğimde vali bey ayrılmıştı. Emniyet müdürüne durumu sordum, 'Her yer asker kaynıyor' dedi. Yavuz Türkgenci paşa, Taksim ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde de hareketlilik olduğunu söyledi." diye konuştu.

"Köprüdekilerin niyetlerinin ne olduğu belliydi"

Köprüde atışların başladığını, Yavuz Türkgenci paşaya çelik yelek verdiğini, kendisinin de çelik yelek giydiğini dile getiren sanık Sercan, köprüde yaşananları şu şekilde anlattı:

"Köprüdekileri tanımıyordum. Maltepe Tugay Komutanlığı'ndan personel olduğunu söylediler. Yavuz paşa 'teslim olun' diye bağırdı, ateş ettiler. Daha sonra paşa megafonla 'teslim olun' diye çağrı yaptı, yine ateş ettiler. Emniyet müdürü, çağrı yapınca ateş ettiler. Niyetlerinin ne olduğu belliydi. Vatandaş hareket etmeye başladı, ilk havaya sıktılar sonra vatandaşa ateş ettiler. Benim yanımda tank topu patladı. Hayatım boyunca böyle bir çatışma görmedim. Yavuz paşaya ateş etmek için hedef aldıklarını görünce, paşayı bir aracın arkasına çektim. 2 saate yakın köprüde kaldım. Yavuz paşa orada kendi birliklerinin olduğunu görünce panikledi. Benim 49 birliğim var. Arnavutköy'de 2 personele ulaşılamadığı bilgisi geldi, ilçe jandarma komutanını arayarak dışarı çıkılmayacağını söyledim. Köprüde kaldığım süre boyunca emniyet müdürüne ateş açıldı, koruma müdürü şehit oldu, bir diğer koruması yaralandı. Bir otobüs kaza yaptı, içinden askeri öğrenciler çıktı. Benim yapabileceğim bir şey kalmadı, gece 3 gibi ayrılmak istedim. Emniyetten bot istedim, 'yok' dediler. Sahil Güvenlik Komutanlığı'nı aradım, küçük bir bot yollayabileceklerini söylediler."

Mahkeme Başkanı Mustafa Çakar'ın, "Valiye ve emniyet müdürüne tahsis edilmeyen bot size verilmiş? Ne diyeceksiniz?" sorusuna sanık Sercan, "Böyle bir taleplerinin olup olmadığını bilmiyorum. Emniyetteki arkadaşlar Üsküdar'a inip bota binebileceğimizi söylediler. Bottayken İstinye'nin iniş için müsait olduğunu söylediler. İstinye'ye indik. Araçlar gelip bizi aldı. Yolda giderken bir sivil memur bizi durdurdu. Borsa İstanbul'da vatandaşlara ateş açıldığını, başka yoldan gitmemizi söyledi. Bu durumu Hüseyin Kurtoğlu'na söyledim, bana sivil ekip göndermemi söyledi. İstihbarat müdürü, bu durumun yanlış anlaşılacağını, problem yaşayabileceğimizi söyledi. Odada değerlendiririz diye konuştuk." yanıtını verdi.

İl Jandarma Komutanlığı'na vardıklarında sivil jandarma göndermeme kararına aldıklarını söyleyen sanık Sercan, Kurtoğlu'na bu durum değerlendirmesini aktardığını onun da onayladığını anlattı.

Mahkeme Başkanı Çakar'ın, "Yurtta Sulh whatsapp grubunda, 'jandarma ağırdan alıyor, personel yok' diye bir mesaj paylaşılmış. Sizden personel isteyen oldu mu?" sorusu üzerine sanık Sercan, "İddianameden gördüm, o mesajı yazan şahıs Uğur Çoşkun diye biriymiş, tanımıyorum. Bütün yazışmaların Sakarya ile ilgili olduğu çok net. Benimle görüşme yapılmadı." dedi.

"Çalakalem yazılmış bir görev"

Sanık Gürcan Sercan, daha sonra harekat merkezini aradığını, telefona çıkan başçavuşa 155'i arayarak Borsa İstanbul'da vatandaşa ateş edildiği ihbarında bulunmasını istediğini, ana binaya giderken herhangi bir vukuat olduğuna dair kimsenin bir şey anlatmadığını söyledi.

Sanık Sercan, "İstanbul Bölge Komutanlığı'na atandığım yazıyordu. Hüseyin Kurtoğlu'nu aradım, "Beni listeye yazmışlar. Haberiniz var mı?' diye sordum. Güldü, 'Biliyorum, sıkıntı yok' dedi. Bu komutanlığa Trakya, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Tekirdağ, İstanbul bağlı. Çalakalem yazılmış bir görev olduğunu düşünüyorum. 04.30 gibi haberim oldu. Bütün görüşmelerimi resmi kendi telefonumdan yaptım. Söylediklerimin doğru olduğu incelendiğinde görülecektir. Odamda kriminal laboratuvar amiriyle otururken, televizyondaki gelişmeleri takip ettim. Valiyi aradım, bilgi verdim." diye konuştu.

Odasında oturduğu sırada bir gazetede kendisinin gözaltına alındığına dair haberin yayımlandığını ifade eden Sercan, yaklaşık bir saat sonra birliğe gelen polislerce gözaltına alındığını belirtti.

İddianamede, 66. Mekanize Tugay Komutanlığı'nda darbe toplantılarına katıldığı iddialarının yer aldığını aktaran sanık Sercan, Nail Yiğit'e veda ziyaretinde bulunduğunu, darbeyle ilgili bir konuşmanın olmadığını, etkin pişmanlıktan faydalanan Murat Yanık'ın toplantıya katılanlar arasında bildirdiği kişiler arasında kendi adının olmadığını belirtti.

Sanık Sercan, Yiğit'in kendisini uğurlarken, Hava Harp Okulu'nun nerede olduğunu sorduğunu, kendisinin de Atatürk Havalimanı'na gideceğini, takip etmesi halinde eşlik edeceğini ifade ederek, "Nail Yiğit benim aracıma bindi. Hava Harp Okulu komutanıyla görüşeceğini söyledi. Ben de 'İstersem görüşebilir miyim' diye sordum, o da bana 'olabilir' dedi. Hava Harp Okulu komutanı ve Nail paşa kendi aralarında konuştu. Ben de veda ziyareti için geldiğimi söyledim. 1 saat oturduk. Havalimanında Anıl Üsteğmen ile buluşmam vardı, uzman erbaşların sistemleriyle ilgili. Nail paşayı da çay içmek için çağırdım." dedi.

İddianamede, keşif yapıldığı iddialarının olduğunu söyleyen sanık Sercan, üsteğmenle uzman erbaşların durumlarının konuşulduğunu, emniyet tedbirleriyle ilgili bir durumu konuşmadığını, harita üzerinde her zaman askerlerin sunum yaptıklarını, bu haritanın internette bile bulanacak bir kroki olduğunu öne sürdü.

Sanık Sercan, uzman erbaşların durumlarıyla ilgili Oktay yarbayı arattığını ancak kendisine ulaşılamadığını, Metris Cezaevi'nde olduğunu öğrendiğinde oraya giderek uzman erbaşların konuşulduğunu, darbe toplantısı yapmadığını söyledi.

İddianamede 12 Temmuz'da Harp Akademileri'nden öğrencilerin kendisini ziyaret ettiği yönündeki ifadelere değinen sanık Sercan, "2 askeri öğrenci beni ziyarete geldi, çalışma yaptıklarını söyledi. 2010-2016 yıllarındaki İstanbul asayiş olay raporlarını istediler. Ben de ertesi gün alabileceklerini söyledim." dedi.

"Doktora tezimin müsveddelerini kırptım"

Mahkeme Başkanı Çakar, "Darbe başarısız olmaya başladığında 16 Temmuz'da kağıt kırpma makinesiyle kağıtları imha ettiğiniz iddialarına ne diyorsunuz?" sorusuna sanık Sercan, "Doktora çalışmam vardı, onların müsveddelerini kırptım." yanıtını verdi.

Başkan Çakar'ın, "Hayatınız boyunca böyle bir çatışma yaşamadığınızı söylediniz. Böyle bir gece yaşanmış. Bu müsveddeleri bir anda hatırlamışsınız. Olay tarihinde il jandarma komutanısınız. Böyle bir olay akabinde bu makineyi kullanmak şüphe uyandırır düşüncesi aklınıza gelmedi mi?" sorusu üzerine sanık Sercan, "Gelmedi. Tez çıktılarımı imha etmek istedim." dedi.

Başkan Çakar'ın "Daha önemli işleriniz yok muydu?" sorusuna sanık, "Birliklerimde problem olmadığını öğrendim. İstanbul jandarmanın yapacak bir şeyi yoktu. Doktora teziyle ilgili müsveddelerdi." diye konuştu.

Çakar, "Niye kırpma gereği duydunuz?" sorusu üzerine sanık Sercan, "Benim doktoram kabul edildi, kırptım. Bunlar evrak değildi. Darbeyle alakalı değildi." dedi.

Duruşmaya ara verildi.

08.05.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin karşısındaki binada yapılan 10. duruşmaya, 64'ü tutuklu 68 sanık ile avukatları katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanlık'ın avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Duruşma, tutuklu sanıkların savunmalarının alınmasıyla devam edildi.

09.05.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin karşısındaki binada yapılan duruşmada, tutuksuz sanıklar, adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasını istedi.

Tutuklu sanıklar ise, olaylara ilişkin bilgisi olduklarını iddia ettikleri kişilerin duruşmalarda tanık olarak dinlenilmesini, tahliyelerini ve beraatlarını talep etti.

Duruşma, yarına ertelendi.

10.05.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin karşısındaki binada yapılan 12. duruşmaya, 64 tutuklu 6 tutuksuz sanık ile avukatları katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Başbakanlık'ın avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Duruşma, sanıkların taleplerinin alınmasıyla devam edildi.

Söz alan tutuklu sanıklar, tahliyelerini talep etti.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Cüneyt Kırıcı, Mahmut Bal, Mehmet Aytemiz, Muhammed Aliko, Mustafa Özyurt, İsmail Özmutlu ve İhsan Öztürk'ün tahliyesine karar verdi.

Tutuksuz 16 sanık hakkındaki adli kontrol tedbirleri ile haklarında tutuklamaya yönelik yakalama kararı bulunan 12 sanık hakkındaki bu kararların devamına hükmeden heyet, İl Jandarma Komutanlığı'ndan olay gününe ilişkin görüntü kayıtlarının ve sanıklarla ilgili HTS kayıtlarının istenilmesini kararlaştırdı.

KOM'a yazı yazılarak ByLock kayıt içeriklerinin istenmesine karar veren mahkeme heyeti, duruşmalara katılmayan sanık Özgür Birdal hakkında tutuklamaya yönelik yakalama çıkartılmasını karara bağladı.

Duruşma, 2-3-4 Temmuz tarihlerinde Silivri'de yapılacak.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, eski İstanbul İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Gürcan Sercan'ın ve yardımcılarının bulunduğu 73 jandarma personelinin darbe girişimi akşamı yaptığı faaliyetler anlatılıyor.

İddianamede, aralarında FETÖ'nün jandarma yapılanmasının sözde "manevi abisi" Şemsi Zafer Yalçın ile sözde "Marmara Bölge Temsilcisi" Nihat Keskin'in de bulunduğu 19 sanığın, örgütteki yerlerine ve jandarmayla ilişkilerine vurgu yapılıyor.

Darbe girişimi günü Harp Akademileri'nden subayların İl Jandarma Komutanlığı'na gelerek Albay Gürcan Sercan ve yardımcısı Yarbay Birol Abbas'la görüştükleri, sanıkların darbe girişimine hazırlık olarak değerlendirilen bu faaliyetlerini "tez çalışması" şeklinde adlandırarak gizledikleri belirtilen iddianamede, İl Jandarma Komutanlığı'ndaki kamera kayıtlarının bulunduğu 2 harddiski teslim alan Sercan'ın bunları sanık Albay Haydar Yalın'a verdiği ve bu görüntüleri birlikte imha ettiklerinin değerlendirildiği aktarılıyor.

İddianamede, Sercan'ın darbe girişimi gecesi gittiği 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden kendisine tahsis edilen botla ayrıldığı, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'ın bot talebinin ise yerine getirilmediği anlatılıyor.

İstenen cezalar

İddianamede, aralarında eski İstanbul İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Sercan ve yardımcılarının da bulunduğu albay, yarbay, yüzbaşı, üsteğmen, astsubay ve uzman çavuş rütbesindeki 73 sanığın "TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme", "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" ve "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan da 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Aralarında terör örgütünün "manevi abisi" Şemsi Zafer Yalçın ve "Marmara Bölge Temsilcisi" Nihat Keskin'in de bulunduğu sözde "abi" konumundaki 12 sanığın de aynı suçlardan üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması talep edilen iddianamede, bu sanıkların "silahlı terör örgütü yöneticiliği" suçundan da 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması öngörülüyor.

İddianamede, örgütün sözde "abi"lerinden 5 kişiye, "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan 22,5 yıla kadar, 2 sanığa ise "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

Paralel yapı-04 Temmuz (2017) 'İstanbul 92 sanık Jandarma Yapılanması/Darbeye destek' davası

(12 Mayıs 2018, 16:28), son güncel.: (13 Mayıs 2018, 14:29)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=12961    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.880.137