Tam
EskidenYeniye
 

Donanma Komutanlığı Darbe davası

Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 52'si tutuklu, 12'si firari 87 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

02.06.2018 15:55 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 52'si tutuklu, 12'si firari 87 sanığın yargılanmasına devam edildi.

28.05.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Kocaeli 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Kocaeli Kapalı Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda yapılan duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları ve yakınları katıldı.

Davaya müdahil olan Başbakanlık adına avukat Halit Çokan da duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin, helikopterlere yakıt ikmali yapılması emrini verdiği gerekçesiyle "Cumhurbaşkanına suikaste yardım etmek" suçlamasıyla yargılandığı davada 15 yıl hapis cezasına çarptırılan ve Donanma Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 86 kişinin yargılandığı davada da tutuklu olarak yargılanan eski Deniz Hava Ana Üs Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma ile bazı sanık subay ve astsubaylarla ilgili tanıklar dinlenildi.

Duruşmada, darbe girişimi sırasında Deniz Hava Ana Üs Komutanlığı'nda Kurmay Başkan Vekili olarak görev yapan Yarbay Kayhan Mahmut Çokay, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Cengiz Topel Deniz Hava Ana Üs Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin tanıklık yaptı.

-"Sıkıyönetim mesajını tüm komutanlara okutmuş"

Çokay, Üs Komutanı Tezcan Kızılelma'nın 15 Temmuz 2016'da İstanbul'da düzenlenen mezuniyet törenine gittiğini, kendisinin de evde olduğunu, 21.00 sıralarında personel WhatsApp grubundan herkesin üsse çağrıldığını ve gitmek üzere olduğunu yazdığını söyledi.

Üsse saat 00,35'te giriş yaptığını ve Tuğamiral Tezcan Kızılelma ile görüştüğünü, kendisine haber merkezinde durmasını emrettiğini belirten Çokay, "Bir süre sonra sümen içinde bir mesaj geldi. Sonradan sıkıyönetim mesajı olduğunu öğrendiğim evrakları, Tuğamiral Kızılelma'nın tüm birlik komutanlarına okuttuğunu öğrendim. Ben de başlangıç kısmına baktım. Sıkıyönetim mesajı olduğunu anlayınca devamını okumadan kapattım." diye konuştu.

Tezcan Kızılelma'nın, İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Mustafa Özdemir'e, Cengiz Topel Havalimanı'nın güvenliğinin sağlanması ve oradan birliğe sivillerin izinsiz geçişinin engellenmesi için emir verdiğini anlatan Çokay, havaalanının kontrol altına alınması yönünde bir emrinin olmadığını ifade etti.

O gece sabaha kadar Kızılelma'yı belinde silahla gördüğünü söyleyen Çokay, "O gece alkollüydüm, uyuyakalmışım." dedi.

Tanık Yücel Yörük

Darbe girişiminde, Deniz Hava Ana Üs Komutanlığı 301 Filo Komutan Vekili olarak görev yapan Binbaşı Yücel Yörük, o akşam hareketlilikler yaşandığını, dönemin Filo Komutanı tutuklu sanık Hacı Darıcı'yı arayarak neler olduğunu sorduğunu, bilgisinin olmadığını söylediğini ifade etti.

Üsse gittiğinde, dönemin Harekat Komutanı Deniz Kurmay Albay tutuklu sanık Ömer Faruk Gülbahçe'yi gördüğü ve kendisine Filo'ya giderek, Hacı Harıcı'nın emrine girmesi direktifinde bulunduğunu anlatan Yörük, "Bu emirle vekalet görevini Darıcı'ya bırakmış oluyordum. Albay Gülbahçe, hava unsurlarının donatılarak hazır hale getirilmesini emretti. Ben de bu emre istinaden personelimi göreve çağırmaya başladım." şeklinde konuştu.

"Darbeye destek olunduğuna dair bir şüphem olmadı"

Tanık Yörük, akşamdan sabaha kadarki süreçte kendisine verilen emir ve direktiflerin kanunlara aykırı olmadığını, alınan önlemlerin birlik emniyet planı içinde, üssün bekası için olduğunu ifade ederek, "O gece darbeye destek olunduğuna dair bir şüphem olmadı. Bir uçuş planı oluşturulmadı. Hacı Darıcı tarafından hava araçlarında görevlendirilecek personel listesi hazırlandı. Uçakların kalkışa hazır bir şekilde donatılması emrini alıp uyguladığımızda, Genelkurmay'dan gelen uçuş yasağından haberim yoktu." ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti, diğer tanıkların dinlenilmesi için duruşmayı yarına erteledi.

31.05.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Kocaeli 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Kocaeli Kapalı Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda yapılan duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatları ile yakınları katıldı.

Davaya müdahil olan Başbakanlık adına avukat Emre Arık duruşmada hazır bulundu. Duruşmayı bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar da izledi.

Darbeci amirallerle irtibatının bulunduğu, onları darbe toplantılarına götürdüğü ve kaçtıkları dönemde sakladığı, Donanma Komutanlığı'nda görevli askerlerin "mahrem abisi" olduğu belirtilen tutuklu sanıklarından "Mert" kod isimli Yakup Dalkılıç, hakkında "2010 yılı KPSS sınavında usulsüzlük" yapıldığı iddiasıyla "silahlı terör örgütüne üye olmak", "dolandırıcılık ve sahtecilik" suçlamasıyla Ankara'da açılan davanın bu dosya ile birleştirilmesinden dolayı savunma yaptı.

Tanık ifadelerinde, örgüt içinde "genel müdür" seviyesinde olduğu iddia edilen, donanma davasının tutuklu sanıklarından "Mert" kod isimli Yakup Dalkılıç, ÖSYM tarafından 10-11 Temmuz 2010'da yapılan, genel yetenek, genel kültür ve eğitim bilimleri alanlarından oluşan KPSS'de soruların çalınmasına ve sınava girenlere dağıtılmasına ilişkin soruşturma kapsamında birleştirilen dosyada, kendisine yöneltilen Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi olmak, resmi belgede sahtecilik ve kamu zararına dolandırıcılık suçlamalarını kabul etmedi.

"2010'daki Genel Yetenek Sınavı'ndan 60 soruyu doğru yaptığı, Genel Kültür Sınavı'ndan ise 60 sorunun 50'sini bildiği, soru kitapçığında hiçbir karalama ve işlem yapmadan cevap kağıdına işaretleme yaptığı ve sınavda yüzde yüz soru cevaplayan çok sayıda şüpheli ile HTS kayıtlarının olduğu" tespit edilen Dalkılıç, savunmasında, hakkındaki suçlamaları reddetti.

Dalkılıç, 2009'da girdiği KPSS'den 83 puan aldığını ancak öğretmen olarak yerleştirilmediğini, 2010'da yeniden girdiği sınavdan ise 87 puan aldığını ancak sınavın iptal edildiğini söyledi.

Tekrar sınavına sağlık sorunları nedeniyle girmediğini ileri süren Dalkılıç, "2009 puanımla başvurduğum coğrafya öğretmenliğine atandım. Sınavlarda hiçbir usulsüzlük yapmadım. Soruları kendi bilgi ve birikimimle bildim. Soruları önceden görmüş olsaydım, tamamını doğru cevaplardım. Sınavda başarılı olmam suç sayılmış." diye konuştu.

KPSS'de yüksek puan alan 8 kişi ile irtibatının olduğu yönündeki suçlamaları cevaplandıran Dalkılıç, "Bunlar aynı şirkette birlikte çalıştığım kişilerdir. Bunlarla telefon irtibatımın olması gayet doğaldır." dedi.

Aracını sık sık Perşembe Pazarı olarak bilinen Milli İrade Meydanı'na park ettiğini ve Aydınkent İş Merkezi'ne alışverişe gittiğini, bu nedenle buralardan baz sinyallerinin alınmasının normal olduğunu öne süren Dalkılıç, MASAK raporuna göre sınava girenlerle para alış verişinin olmadığını ifade ederek, "Eğer sorularının cevaplarını ele geçirip satmış olsaydım para alırdım ve para transferi olurdu." diye konuştu.

Dalkılıç, İstanbul Sultanbeyli'de M.K'dan 82 bin 500 liraya arsa satın aldığını, para transferinin bundan kaynaklandığını ileri sürdü.

Sanık Emrah Çoban

İddianamede hakkında, "Donanma Komutanlığı'nda darbe girişimini yönettiği ve aralarında sözde 'Yurtta Sulh Konseyi' tarafından sıkıyönetim direktifinde yapılan görevlendirmelerde bulunulduğu belirlenen eski Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren, eski Güney Grup Görevi Komutanı Tuğamiral Nazmi Ekici, eski Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral firari Ayhan Bay'ın kendisine ait aracıyla kaçmasına yardım ettiği, kalacak yer sağladığı ve temel ihtiyaçlarını karşıladığı iddia edilen "mahrem abi" konumundaki Emrah Çoban, örgütte üst düzey yönetici olduğu yönündeki tanık Ö.I'nın ifadesini cevapladı.

Arandığı dönemde klimacılık yapan ve Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'nde arızalanan klimaları tamir ederken yakalanan tutuklu sanık Emrah Çoban, tanık Ö.I'nın, örgütte "Levent" kod adıyla üst düzeyde görevli olduğu yönündeki iddiasını kabul etmedi.

Hakkında yalan yanlış haberler yapıldığını ileri süren ve duruşmalara getirildiği sırada fotoğraf ve görüntüsünü çeken basın mensuplarını suçlayan Çoban, "Haberlerde ismim açıkça verilerek, şahsım ifşa edilmiştir. Haber kupürlerini saklıyorum, gereğini yapacağım." şeklinde konuştu.

Hakkında ifade veren Ö.I'ya, duruşma salonuna girerken "Bu da klimacı" şeklinde tanıtıldığını iddia eden Çoban, şöyle konuştu:

"Ben klima tamiri için gittiğim Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltına alındım. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde bana 27 gün 'klimacı' diye hitap ettiler. Tutuklanan askerlere 'Klimacı Levent'i tanıyor musunuz' diye sorulmuş. Artık herkes tarafından tanınıyorum. Bu konuda emniyet azami gayret gösteriyor. Bu tanık da benim hakkımda yalan beyanda bulunmuştur. Şimdi, 'Mahkeme Heyeti Başkanı Yusuf Sevimli'yi tanırım, abiliğini yapmıştım' desem savcının buna itibar etmesi gerekir mi? Hakkımda beyanda bulunan kişiyi tanımam, o da beni tanımaz. Cezaevi şartlarından kurtulmak için bana iftira atmıştır. Bu kişinin tanık olarak dinlenmesini talep ediyorum."

Sanık Çoban, tanığın teşhis ettiği fotoğrafın kendisine ait olduğunu da kabul etti.

Duruşma, diğer tanık ve sanıkların dinlenilmesiyle devam etti.

TSK mensuplarıyla irtibatı sağlamak için FETÖ/PDY tarafından kurulan "Özel Hizmetler Birimi" (Mahrem Hizmetler Birimi) içerisinde faaliyet gösterdiği ve eski Genelkurmay Konsept Teşkilat ve Harbe Hazırlık Daire Başkanı Tuğamiral tutuklu sanık Gürel Kaynak'ın "mahrem abisi" olduğu iddia edilen "Arif" kod adlı tutuklu sanık Halil İbrahim Temel, Çanakkale'de görev yaptığı sırada FETÖ/PDY üyeliği suçlamasıyla hakkında soruşturma açılan ve etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanarak itirafçı olan astsubay G.E. ve R.S.A'nın, kendileriyle ilgilenen abi konumunda olduğu yönündeki beyanlarına karşı savunma yaptı.

Çanakkale'de farklı okullarda rehber öğretmen olarak görev yaptıktan sonra milli eğitimden istifa edip Anafartalar Koleji'nde çalışmaya başladığını anlatan Temel, aleyhinden ifade verenlerden birinin 11 ay hapiste yattıktan sonra cezaevinden çıkmak için kendisine iftira attığını ileri sürdü.

Hakkında beyanda bulunan G.E'nin evinde kiracı olarak kaldığını ve kendisini yakından tanıdığını belirten Temel, "G.E, ifadesinde onunla birlikte ABD'de de Fetullah Gülen'i ziyaret ettiğimizi söylemiş ama ilk ifadesinde babaannesini ziyarete gittiğini söylemişti. İlk ifadesinde ByLock kullandığını kabul etmişken ikinci ifadesinde reddetmiştir. Tanık, çelişkili ifadeler vermiştir." diye konuştu.

Tanıkların etkin pişmanlıktan yararlanmak için kendisine iftira attığını öne süren Temel, FETÖ ve hiçbir örgüt yöneticisi ve üyesi olmadığını savundu.

Çanakkale ve Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'nün, etkin pişmanlıktan yararlanmak isteyenlere fotoğrafını gösterip teşhis ettirdiğini ileri süren Temel, "Tanık R.S.A'yı tanımam. Aleyhimdeki beyanları kabul etmiyorum. G.E'nin ise ilk ifadesinin getirilmesini talep ediyorum." dedi.

Sanık Murat Erdem

Darbe girişimi sırasında, Donanma Komutanlığı'nda darbeci eski Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren ile hareket ettiği, İmren'in kurallara aykırı tüm talimatlarını sorgulamadan uyguladığı, darbenin başarılı olması yönünde gayret ve çaba içerisinde olduğu, Donanma Komutanlığında gözaltına alınarak etkisiz hale getirilen Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğamiral Yalçın Payal ve Harp Filo Komutanı olarak görev yapan Tümamiral Ahmet İskender Yıldırım'ın cezaevi aracına konulması ve İstanbul'a gönderilmesiyle diğer personelin gözaltına alınmaları ve etkisiz hale getirilmeleri sürecinde aktif olarak bulunduğu, Genelkurmay Başkanlığı'ndan gelen "Sıkıyönetim direktifi" konulu darbe planını ilk kendisinin aldığı, bu mesajların direkt kendisine getirilmesi ve gereğinin kendisi tarafından yapılacağı talimatını verdiği, girdiği yabancı dil okuma ve dinleme sınavlarında normal olmayan değişimler olduğunun tespit edildiği suçlamalarına karşı daha önce savunma yapan tutuklu sanık eski Harp Filosu Komutanlığı Kurmay Başkanı Deniz Kurmay Albay Murat Erdem, Ankara'da açılan davanın bu dosya ile birleştirilmesinden dolayı savunma yaptı.

İtirafçı M.K.A'nın kendisi hakkında FETÖ/PDY üyesi olduğu ve sık sık örgütün sohbetlerine ve toplantılarına katıldığı yönündeki ifadelerini kabul etmeyen Erdem, şöyle konuştu:

"Bu kişiyi asker olduğu için adını duymuştum ama onun iddia ettiği gibi sınıf arkadaşım değildir. Bu kişinin teşhis ettiği kişi ben değilim. Çünkü bahsettiği kişinin TC numarası bana ait değil. M.K.A'nın beyanları doğru değildir, tamamen asılsızdır.

Benim zaten bu dosyada süren bir davam var. Bir kişinin asılsız beyanları nedeniyle, savcı ifademi bile almadan dosya birleştirilmiş. İfadeler, hakkımda delil üretmeye yöneliktir. Hakkımdaki suçlamaları kabul etmiyorum."

Önceki savunmalarında yeterince süre verilmediğini, tanık ve müştekilere istediği gibi soru soramadığını, bu nedenle mahkeme heyetinin tarafsızlığına gölge düşürdüğünü iddia eden tutuklu sanık Murat Erdem, iki üyenin yeni geldiğini ifade ederek, reddi hakim talebinde bulundu.

Cumhuriyet savcısı, sanıklar Mehmet Sarı, Hakan Türker, Emrah Çoban ve Halil İbrahim Temel'in tahliye taleplerinin reddi ile tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, tahliye taleplerinin reddine ve tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, duruşmayı 4 Haziran'a erteledi.

İDDİANAME

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in 1 numaralı şüpheli olduğu iddianamede, eski Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem, eski Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren, eski Kuzey Deniz Saha Komutanı Kurmay Başkanı Tuğamiral Ömer Faruk Harmancık, eski Güney Grup Görevi Komutanı Tuğamiral Nazmi Ekici, eski Sahil Güvenlik Komutanlığı Harekat Başkanı Süleyman Yarayan, eski Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Ayhan Bay, eski Deniz Hava Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma, eski Genelkurmay Konsept Teşkilat ve Harbe Hazırlık Daire Başkanı Gürel Kaynak, eski Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Muharrem Aslan, eski Harp Filosu Komutanlığı Kurmay Başkanı Murat Erdem ile Donanma Komutanlığında görevli askerlerin "mahrem abileri" konumundaki 18 sivil ve 1 asker öğretmenin de aralarında yer aldığı 87 sanık bulunuyor.

İddianamede, terör örgütü elebaşı Gülen hakkında, "cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs", "silahlı örgüt kurma veya yönetmek" ve "silahla birden fazla kişiyle birlikte yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ile 19 yıldan 36 yıl altı aya kadar hapis cezası isteniyor.

Şüpheli askerlerle irtibatlı olan, onları darbe toplantılarına götüren ve kaçtıkları dönemde saklayan, Donanma Komutanlığında görevli askerlerin "mahrem abileri" konumundaki 18'i sivil, 1'i asker öğretmen ile Donanma Komutanlığında darbe girişimini yönettiği belirtilen tutuklu sanıklar Hakan Üstem, Hayrettin İmren, Ömer Faruk Harmancık, Nazmi Ekici, Süleyman Yarayan, Tezcan Kızılelma, Gürel Kaynak, Muharrem Aslan ve Murat Erdem ile firari sanık Ayhan Bay hakkında ağırlaştırılmış müebbet ile 19 yıldan 36 yıl altışar aya kadar hapis cezası istenen iddianamede, diğer sanıkların ise ağırlaştırılmış müebbet ile 7 yıl 6 aydan yirmi dokuzar yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

Paralel yapı-23 Haziran (2017) 'Kocaeli 87 sanık (ilk 92) Darbe Yap./Donanma Komutanlığı' davası

(02 Haziran 2018, 15:55)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=13080    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.947.368