Tam
EskidenYeniye
 

Donanma Komutanlığı Darbe davası

Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 52'si tutuklu, 12'si firari 90 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

30.06.2018 14:10 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 52'si tutuklu, 12'si firari 90 sanığın yargılanmasına devam edildi.

26.06.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Kocaeli 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Kocaeli Kapalı Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda yapılan duruşmaya, bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları ve yakınları katıldı.

Davaya Başbakanlık adına müdahil olan avukat Halit Çokan da duruşmada hazır bulundu. Duruşmayı bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar da izledi.

Gölcük İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde polis memuru olarak görev yapan polis memuru Ferhat Karadavut, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin tanıklık yaptı.

Darbe girişimi sırasında evde olduğunu, daha sonra emniyet müdürlüğüne gittiğini anlatan Karadavut, vatandaşların Donanma Komutanlığı'nın önünde toplandıklarını öğrenince diğer polislerle birlikte burada görev aldıklarını söyledi.

- Tutuksuz sanık F.M.M: 'Yaklaşma, tanımam vururum'

Halkın, Donanma'nın kapısının önünde darbe karşıtı sloganlar attığını, 'Siz Türk askeri değil misiniz. Nasıl Türk milletine darbe yaparsınız' şeklinde askerlere tepki gösterdiğini belirten Karadavut, ortamın çok gergin olması nedeniyle askerler ile vatandaşlar arasında tampon oluşturduklarını belirtti.

Karadavut, o esnada Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren'in gelerek, askerlere talimat verdiğini belirterek, 'Bazı vatandaşlar birliğin duvarlarına tırmanmıştı. O sırada, aynı zamanda komşum olan astsubay F.M.M, silahıyla koşarak geldi. Vatandaşlara, 'duvardan inin. Vur emri var, ateş ederim' şeklinde bağırdı. Ben de yanına giderek, 'beni tanımıyor musun neden böyle yapıyorsun?' diye sordum. O da bana, 'yaklaşma, tanımam vururum. Kesin emir var' dedi. Komşum olduğu için bu hareketine çok şaşırmıştım. Moralim bozulmuştu.' şeklinde konuştu.

-'Askerler diz çöküp halka nişan aldı'

Elinde tabancasıyla gelen Tuğamiral Hayrettin İmren'in emriyle askerlerin uzun namlulu silahların kurma kolunu çekip diz çökerek vatandaşlara doğru nişan aldıklarını aktaran Karadavut, 'Daha sonra askerler ardı ardına havaya ateş etti. Hayrettin İmren de ateş etti. Halk daha da galeyana geldi. Vatandaşları engellemekte zorlanıyorduk. Üzerimize spot ışıkları tuttukları için kaç kişi olduklarını göremedik. Daha sonra AK Parti İlçe Başkanı İdris Alp gelerek halkı sakinleştirdi. Daha sonra askerler gerçi çekildi.' diye konuştu.

Karadavut, İmren'in kendisiyle görüşmeye giden İlçe Emniyet Müdürüne silah çektiğini duyduğunu da sözlerine ekledi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Yusuf Sevimli'nin, 'Askerler, vatandaşların orada darbe girişimini engellemek için olduğunu biliyorlar mıydı?' şeklindeki sorusu üzerine tanık Karadavut, 'Vatandaşlar oraya, Cumhurbaşkanımızın daveti üzerine, darbe yapıldığı bilinciyle geldi. Darbe karşıtı slogan attılar, söylemlerde bulundular. Buna rağmen askerler havaya ateş ettiler. Namluda mermi olduğu halde silahlarını halka doğrulttular. Askerlerin darbe yanlısı olduğu kanaatindeyim.' ifadelerini kullandı.

Karadavut, askerlere emirleri, dönemin Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral tutuklu sanık Hayrettin İmren'in verdiğini, tutuksuz sanık astsubay F.M.M'nin de darbeden haberdar olduğunu ve bilinçli hareket ettiğini de söyledi.

-'Halkı sindirebilseydiniz, devamını da getirecektiniz'

Söz alan tutuklu sanık Hayrettin İmren, tanık Karadavut'un beyanını kabul etmediğini belirterek, 'Bazen televizyonlardan polisin can güvenliğini korumak için havaya ateş ettiğini görüyoruz. Askerler de durup dururken mi ateş etti. Onlar da kendilerini korumak için ateş etti. Ayrıca ben ateş etmedim.' diye konuştu.

Tanık polis memuru Ferhat Karadavut, İmren'in doğru söylemediğini ifade ederek, 'Siz canınızı kurtarmak için ateş etmediniz. Duvara çıkan sivil halka vur emri verdiniz. Eğer halkı sindirebilseydiniz, devamını da getirecektiniz. Sizin de ateş ettiğinizi gözlerimle gördüm.' dedi.

Karadavut, İmren'in yanında emir astsubayı İsmet Coşkunu da gördüğünü ifade etti.

- Tanık Adem Demir

Darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığı önünde görevli olan diğer tanık polisi memuru Adem Demir, askerlerin ateş etmesiyle bazı vatandaşların galeyana geldiğini belirterek, şöyle konuştu:

'Bazı vatandaşlar, halkı sakinleştirmek için üssün duvarına tırmandı. Astsubay F.M.M, silahıyla koşarak geldi. Vatandaşların duvardan inmesini, vur emri olduğunu, aksi halde ateş edeceğini söyledi. O anda kendisine engel oldum, 'halka mı sıkacaksın' diye uyardım. Duvara çıkanları vuracağını söyledi. Silahını indirmesini söyledim, fakat beni dinlemedi. F.M.M'nin darbeden haberdar olduğu ve bilinçli hareket ettiği hareketlerinden belliydi. O sırada Üs Komutanı Hayrettin imren geldi. Silahını belinden çıkararak, 'Benim vur emrim var, vururum' dedi. Daha sonra ilçe emniyet müdürümüze silah doğrultarak, havaya ateş etti. Bunun üzerine vatandaşların tepkisi daha da arttı. Bazıları üstünü başını yırtarak tepki gösterdi. Bazı askerler de diz çökmüş vaziyette uzun namlulu silahlarını halka doğrultmuşlardı.'

-'Komutanlar darbeden habersiz olamaz'

Mahkeme Heyeti Başkanı Yusuf Sevimli'nin, 'Oradaki komutanların darbe girişiminden haberleri var mıydı?' şeklindeki sorusuna Demir, 'Komutanlar, darbe girişiminden habersiz olamaz. O saatte bütün televizyonlar kalkışmayla ilgili haberler, görüntüler yayınlıyordu. Başbakan açıklama yapmıştı.' şeklinde cevapladı.

Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen İmren, 'Gördüğünüz kişi ben miydim, başkasıyla karıştırmış olabilir misiniz?' şeklindeki sorusu üzerine Demir, 'Yüzünüzü gördüm. Sizi başkasıyla karıştırmam mümkün değil. Müdür beye nasıl silah çektiğinizi, havaya ateş ettiğinizi net olarak hatırlıyorum.' diye konuştu.

- Tahliye talebi

Darbeci amirallerle irtibatının bulunduğu, onları darbe toplantılarına götürdüğü ve kaçtıkları dönemde sakladığı, Donanma Komutanlığı'nda görevli askerlerin 'mahrem abisi' olduğu iddia edilen tutuklu sanık 'Mert' kod isimli Yakup Dalkılıç tahliye talebinde bulundu.

Cumhuriyet savcısı mütalaasında, Dalkılıç'ın tahliye talebinin reddedilmesi yönünde karar verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, sanık Yakup Dalkılıç'ın tahliye talebinin reddine, tutuklu sanık Arif Çırtlık'ın reddi mahkeme talebinin uygun bulunmadığı görüşüyle Kocaeli 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine karar vererek, diğer tanıkların dinlenilebilmesi için duruşmayı 29 Haziran'a erteledi.

29.06.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Kocaeli 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Kocaeli Kapalı Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda görülen duruşmaya, bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları ve yakınları katıldı. Davaya Başbakanlık adına müdahil olan avukat Halit Çokan da duruşmada hazır bulundu. Duruşmayı, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar da izledi.

Duruşmada, darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığı'nda görev yaparken, Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral tutuklu sanık Hayrettin İmren tarafından silahla gözaltına alınıp nezarete konulan yüzbaşı G.C, Gaziantep 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nden Ses ve Görüntü Bilgi Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılarak tanıklık yaptı.

Şu anda İzmir Foça Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanlığı'nda görev yaptığını belirten G.C, 15 Temmuz 2016'da üste nöbetçi subay olduğunu söyledi.

Dönemin Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren'in, Denizaltı Filosu'na gidip orada beklemesini emrettiğini anlatan G.C, 'Emrimdeki askerlerle filoya gittim ancak İmren, personelin içeriye girmesini istemedi. Bu nedenle İmren'in bu emirlerinin emir komuta zinciri içerisinde verdiğinden şüphelendim. Askerleri oradan alıp ayrıldım, birliğe döndüm. İstihbarat Şube Müdürü Albay Muharrem Aslan, Denizaltı Filosu'ndan neden ayrıldığımı sorarak, Hayrettin İmren'i aramamı söyledi. O sırada İmren kalabalık bir asker grubuyla geldi ve başıma silah dayayarak, 'Sen benim emrimi nasıl dinlemezsin, vatan haini.' dedi. Daha sonra araca bindirerek, Merkez Komutanlığı'na doğru yola çıktık. Yanında emir astsubayı İsmet Coşkun da vardı.' şeklinde konuştu.

Araçta, İmren'in silahını kendisine doğrultarak 'Sıkayım mı, seni öldüreyim mi?' dediğini belirten G.C, şöyle devam etti:

'Merkez Komutanlığı'na geldiğimizde İmren askerlere beni göstererek 'Bunu nezarete atın.' emrini verdi. O sırada Merkez Komutanlığı Koruma Birlik Komutanı Albay Uğur Çelikten, İmren'e 'Ben senin emirlerini yerine getirmem. Donanma Komutanı Veysel Kösele'den emir alırım.' dedi. Beni, Çelikten albayı ve er Semih Özkaya'yı nezarete attılar. İmren oradakilere, 'Bakın, emrimi dinlemeyene neler yapıyorum. Bu haini, şerefsizi nezarete atın.' diye konuştu. Nezarethanenin anahtarını albay Muharrem Aslan'a teslim etti. Hayrettin İmren daha sonra 'Ben Donanma Komutanı'nı almaya gidiyorum.' diyerek, oradan ayrıldı.'

Sabah 08.30 gibi askerlerin gelerek kendisini nezaretten çıkardığını belirten yüzbaşı G.C, kendisini nezarete götüren bazı astsubay ve uzman çavuşları teşhis etti.

Başbakanlık avukatı Halit Çokan'ın, 'Hayrettin İmren'in emirlerini emir komuta zinciri dışında verdiği konusunda kuşku duyduğunuzu söylemiştiniz. Neydi bu kuşku?' şeklinde sorusuna G.C, 'Donanma Komutanlığı'ndaki bu hareketliliğin önce terör saldırısından kaynaklandığını düşündüm ancak İmren'in personeli filoya sokmamasından şüphelendim. Farklı bir şeyler olabilir diye kuşku duydum.' şeklinde cevap verdi.

Muharrem Aslan'dan darbe yaptığına veya darbecilere destek verdiğine dair bir söz duymadığını ifade eden tanık G.C, 'Fakat Aslan'ın sözleri ve eylemleri Hayrettin İmren ile aynıydı ama İmren'e göre daha pasif duruyordu. Aslan bana, İmren'in yanına gitmemi ve emirlerini dinlememin doğru olacağını söylemişti. Uğur Çelikten albay, 'Hayrettin İmren'i durdurmamız lazım. Herkese silah çekerek tehdit ediyor.' dediğinde, Muharrem Aslan cevap vermedi.' dedi.

Yüzbaşı G.C, davaya müşteki olarak katılma talebinde bulunarak, Hayrettin İmren ve Muharrem Aslan'dan şikayetçi olduğunu söyledi.

Tutuklu sanıklar İmren ve Aslan, tanık yüzbaşıya karşı kasıtlı olarak herhangi bir eylemlerinin bulunmadığını ileri sürerek, müşteki olma talebinin reddi yönünde karar verilmesini istedi.

Avukat Çokan ise tanığın davaya müşteki olarak katılma talebinin kabul edilmesini talep etti.

- İTİRAFÇI TANIK DONANMANIN 'MAHREM ABİSİ' HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanarak itirafçı olan Y.E, İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nden Ses ve Görüntü Bilgi Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldığı duruşmada, tanık olarak dinlenildi.

Tanık Y.E ifadesinde, yakalandığı Kazakistan'dan iade edilerek tutuklanan, darbe girişiminin başarısız olmasının ardından kaçan eski Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren, eski Güney Grup Görev Komutanı Tuğamiral Nazmi Ekici ve eski Kuzey Grup Görev Komutanı Tuğamiral Ayhan Bay'ın Kocaeli'de saklanması ve İstanbul'a götürülerek kalacak yer ayarlanmasında yardımcı olduğu, 16 Ağustos 2016 tarihinde Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan yurt dışına çıkış kaydı bulunduğu, örgütün şifreli haberleşme programı 'ByLock'u kullandığı ve Donanma Komutanlığı'ndaki rütbelilerden sorumlu 'mahrem abi' olduğu iddia edilen 'Aydın' kod isimli sanık Zabit Kişi hakkında bilgi verdi.

FETÖ/PDY soruşturmasında 'terör örgütüne üye olma' suçlamasıyla hakkında soruşturma açılan ve etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanarak itirafçı olduktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Y.E, Zabit Kişi'yi, kocası vasıtasıyla tanıdığını söyledi.

- 'SINAV SORULARINI GÖSTERDİ, KİMSEYE SÖYLEMEMEM İÇİN YEMİN ETTİRDİ'

Yapı içerisinde ayda bir ev sohbetlerine katıldığını ve Zabit Kişi'yi 'Aydın' kod adıyla sohbetlerde tanıdığını anlatan Y.E, şöyle devam etti:

'Zabit Kişi ile Kocaeli'nin Gebze ilçesinde 2013 yılında bir evde eşimin de olduğu bir ortamda, Harp Okulu öğretmen alımı ile ilgili görüştük. Sınavlara girmem halinde bana yardımcı olabileceğini söyledi. Sınavlara 1-2 hafta vardı. Ben de bu teklifini kabul ettim. Yanındaki laptopu açarak sınav sorularını gösterdi. Bu soruların sınavda çıkacağını söyledi. Kimseye söylemeyeceğimize dair yemin ettirdi, Kur'an-ı Kerim'e el bastırdı. Sınava girdim ve kazandım. Sınavda soruların büyük bir bölümü çıktı. Zabit Kişi, öğretmen olarak atamam yapıldıktan sonra benimle görüşerek, çalışacağım yerle ilgili bilgi verdi.'

Hakkında, 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlamasıyla açılan davanın bu dosya ile birleştirilmesinin ardından hakkındaki suçlamalar karşısında savunma yapan sanık Zabit Kişi, suçlamaları kabul etmedi.

- BAŞBAKANLIK AVUKATININ DAVAYA KATILMAMASI İÇİN TALEPTE BULUNULDU

Sanıklar Hakan Türker ve Erdal Çetin'in avukatı Yakup Taşer, 24 Haziran seçimleriyle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçildiğini ifade ederek, 'Bundan dolayı Başbakanlık sistemi lağvedilmiştir. Bu nedenle Başbakanlık avukatı Halit Çokan'ın katılan sıfatıyla duruşmalara katılmasının mahkeme heyetince sonlandırılması gerekmektedir.' şeklinde konuştu.

Bunun üzerine söz alan Çokan, şunları kaydetti:

'Anlaşılan o ki, hukuk fakültesine dönüp Anayasa Hukuku, İdare Hukuku, Genel Kamu Hukukunu yeniden okumak gerekir. Biz Türkiye Cumhuriyeti Hükumetine izafeten Başbakanlık vekiliyiz. Sadece hükümet sistemi değişti, hükümet lağvedilmedi, biz de hükümeti temsile devam ediyoruz. Ayrıca değişen hükümet sistemi, devlet sistemi değil. Bu talep abestir. Hukuk abesle iştigal etmez ve hukuk okumayanların dahi bildiği temel ilke, idarede devamlılığın olduğudur.'

Mahkeme heyeti, tanık yüzbaşı G.C'nin suçtan zarar görmesi ihtimaline binaen dava ve duruşmalara katılma talebinin kabulüne ve diğer taleplerin daha sonra görüşülmesine karar vererek, diğer tanıkların dinlenebilmesi için duruşmayı 3 Temmuz'a erteledi.

İDDİANAME

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in 1 numaralı şüpheli olduğu iddianamede, eski Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem, eski Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren, eski Kuzey Deniz Saha Komutanı Kurmay Başkanı Tuğamiral Ömer Faruk Harmancık, eski Güney Grup Görevi Komutanı Tuğamiral Nazmi Ekici, eski Sahil Güvenlik Komutanlığı Harekat Başkanı Süleyman Yarayan, eski Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Ayhan Bay, eski Deniz Hava Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma, eski Genelkurmay Konsept Teşkilat ve Harbe Hazırlık Daire Başkanı Gürel Kaynak, eski Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Muharrem Aslan, eski Harp Filosu Komutanlığı Kurmay Başkanı Murat Erdem ile Donanma Komutanlığı'nda görevli askerlerin 'mahrem abileri' konumundaki 18 sivil ve 1 asker öğretmenin de aralarında yer aldığı 90 sanık bulunuyor.

İddianamede, terör örgütü elebaşı Gülen hakkında, 'cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs', 'silahlı örgüt kurma veya yönetme' ve 'silahla birden fazla kişiyle birlikte yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ile 19 yıldan 36 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyor.

Şüpheli askerlerle irtibatlı olan, onları darbe toplantılarına götüren ve kaçtıkları dönemde saklayan, Donanma Komutanlığı'nda görevli askerlerin 'mahrem abileri' konumundaki 18'i sivil, 1'i asker öğretmen ile Donanma Komutanlığı'nda darbe girişimini yönettiği belirtilen tutuklu sanıklar Hakan Üstem, Hayrettin İmren, Ömer Faruk Harmancık, Nazmi Ekici, Süleyman Yarayan, Tezcan Kızılelma, Gürel Kaynak, Muharrem Aslan ve Murat Erdem ile firari sanık Ayhan Bay hakkında ağırlaştırılmış müebbet ile 19'ar yıldan 36 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası istenen iddianamede, diğer sanıkların ise ağırlaştırılmış müebbet ile 7 yıl 6'şar aydan 29'ar yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

Paralel yapı-23 Haziran (2017) 'Kocaeli 90 sanık (ilk 92) Darbe Yap./Donanma Komutanlığı' davası

(30 Haziran 2018, 14:10)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=13188    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö Yöneticilerine 116 Yıl Hapis

16.03.2021 11:45 Ankara, Antalya, Edirne, Gaziantep, İstanbul ve Tokat'ta Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda çoğu yönetici konumdaki 16..
Tamamı 16.3.2021

AYM Başkanvekilinin hapsi onandı

16.03.2021 11:09 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 16.3.2021

Balyoz Kumpasında 'Taraf' davası

15.03.2021 14:58 İstanbul'da, yeniden görülen ve 7 sanık hariç beraat kararıyla sonuçlanan 'Balyoz Planı' davasında bazı sanıklara kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin haklarında dava açılan Taraf gazetesi yazarları Mehmet Baransu, Yasem..
Tamamı 15.3.2021

Mobeseci Aktepe'nin Hapsi Onandı

15.03.2021 10:35 Ankara'da, Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ile Milli İstihbarat Teşkilatında (MİT) görev yapan ve Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'altın nesil' kadrosunda yer alan ve MOBESE'nin..
Tamamı 15.3.2021

Yeğen Kuytul Mahrem İmam Çıktı

16.03.2021 11:33 Ankara'da, Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul'un yeğeni Hakan Kuytul hakkında FETÖ/PDY jandarma mahrem yapılanmasında yönetici olduğu iddiasıyla, 'silahlı terör örgütü kurma ve yönetme' suçundan 22,..
Tamamı 16.3.2021

Tır Kumpasına Yeni Dava

15.03.2021 14:45 Gaziantep'te, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Marmara Bölgesi'ndeki jandarmalardan sorumlu sözde 'imamı'nın evinin çöpünde ele geçirilen ve örgüt hakkında önemli bilgilerin deşifre edildiği hafıza kartında ismi bulu..
Tamamı 15.3.2021

Yazıcıoğlu Sanığının Hapsi Onandı

16.03.2021 13:03 Kahramanmaraş'ta Büyük Birlik Partisi (BBP) Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin yaşamını yitirdiği helikopter kazasının ardından arama kurtarma çalışmalarını sekteye uğrattığı suçlamasıyla..
Tamamı 16.3.2021

Dink'te Karar Günü 26 Mart

16.03.2021 08:42 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ermeni asıllı Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin de aralarında..
Tamamı 16.3.2021

Selam Kumpasında Hapis Gerekçeleri

15.03.2021 13:14 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasına yönelik firari sanıklar Fetullah Gülen ile eski emniyet müdürlerinin de arasında ye..
Tamamı 15.3.2021

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

15.03.2021 11:30 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından "Balyoz" soruşturması ve davasında görev alan 50 eski hakim ve savcının, "devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama", "görevi kö..
Tamamı 15.3.2021

Selam Kumpası Yargısı Yargılanıyor

15.03.2021 13:04 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kumpas kurmasıyla ilgili, binlerce kişi hakkında usulsüz dinleme kararı vermekle suçlanan 55 eski hakim ve sa..
Tamamı 15.3.2021

Kuleli: Gülen ve Doktorları davası

15.03.2021 15:07 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) lideri Fetullah Gülen ile 11 askeri doktorun, Kuleli Askeri Lisesi'nde eğitim gören 33 öğrenci hakkında sahte sağlık kurulu raporları düzenleye..
Tamamı 15.3.2021

Sakarya 11 Sanık: Yasadışı Dinleme

16.03.2021 10:48 Sakarya'da, eski Sakarya emniyet müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay'ın da aralarında bulunduğu, 3'ü firari, 10'u eski emniyet mensubu 11 sanığın yasadışı gizli dinleme ve diğer bazı suçlamalarla yargılandığı davanın..
Tamamı 16.3.2021

Muhafız Alayı Darbe davası

15.03.2021 14:26 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin, aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulunduğ..
Tamamı 15.3.2021

Kars: Darbeye 8 Hapis Onandı

16.03.2021 09:42 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) darbe girişimine karıştıkları iddia edilen ve aralarında eski İl Jandarma Komutanı Albay Serdar Güngör'ün de bulunduğu 11 sanığın yargılandığı ..
Tamamı 16.3.2021

Kartal Köprüsü: Darbeye 7 Hapis

15.03.2021 15:34 İstanbul'da, silahlı terör örgütü FETÖ'nün 15 Temmuz 2016 darbe girişiminde Kartal Köprüsü'nün kontrol altına alınmaya çalışılmasına ilişkin davanın, 18 sanık yönünden bozulmasının ardından yeniden görülen dava karara ..
Tamamı 15.3.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
49.386.838