Tam
EskidenYeniye
 

Örtülü Ödenek sorgusu için 4 sivil adliyede

Jandarmadaki örtülü ödenek skandalı soruşturması kapsamında 4 sivil Ergenekon savcılarına ifade vermek için adliyeye geldi.

Önceki haber title=Sonraki haber

Örtülü Ödenek sorgusu için 4 sivil Adliyede

Jandarmadaki örtülü ödenek skandalı soruşturması kapsamında 4 sivil Ergenekon savcılarına ifade vermek için adliyeye geldi.

Ergenekon savcıları, Eruygur´un Jandarma Genel Komutanlığı döneminde harcanan örtülü ödeneğin akıbetini araştırıyor. Jandarma ödeneğinin Ergenekon´un finansmanında kullanıldığı iddia ediliyor. Ersöz´ün ifadesinden sonra dün dönemin 4 komutanı ifade için adliyeye gelirken, bugün de 4 sivil ifade için adliyeye geldi. Ancak Ergenekon savcıları, Ankara´dan İstanbul´a getirilen şahısları sorgulamadı. Savcılık, ifadelerinin önce polis tarafından alınması gerektiğini belirterek, şahısları İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü´ne gönderdi. Ankara´dan getirilen 3 kişi haricinde İstanbul´da da 1 kişinin konuyla ilgili gözaltına alındığı öğrenildi. Bu şahıs da bilgisine başvurulmak üzere Vatan Caddesi´ndeki emniyet müdürlüğü binasına götürüldü. (Cihan)

Sorgulanan 5 işadamı serbest

15 Ocak 2010: Jandarma Genel Komutanlığı´na ait örtülü ödenekle ilgili Levent Ersöz´ün sorgulanmasının ardından derinleştirilen Ergenekon Terör Örgütü´nün finans kaynakları soruşturması kapsamında dün gözaltına alınan iş adamları Beşiktaş´taki İstanbul Adliyesi´ne getirildi. Dün dört olarak bildirilen işadamlarının sayısının beş olduğu öğrenildi.Emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilen Mehmet S., Sencer Ö., Sedat K., Muammer Ö. ve Ekrem E. sağlık kontrolünün ardından Ergenekon savcıları tarafından sorgulanmaya başlandı.Emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilen Mehmet Sanibal, Sencer Özkan, Sedat Kıyak, Muammer Öner, Ekrem Erdem sağlık kontrolünden geçirildi. Sağlık kontrolünün ardından şüpheliler Ergenekon savcıları tarafından sorgulandı. Şüphelilere emniyette söz konusu cihazların alımı sırasındaki ilişkiler ve bağlantılar sorulduğu öğrenildi. Özellikle emekli Orgeneral Şener Eruygur ve emekli Tuğgeneral Levent Ersöz başta olmak üzere tüm Ergenekon sanıkları ile ilişkilerin sorulduğu ifade edildi. Şirket sahibi Muammer Öner´in satışa dahil dekontlara polislere ibraz ettiği, herşeyin yasal yollarla yapıldığını söylediği öğrenildi. Örtülü ödenek soruşturması kapsamında adliyeye getirilen 5 kişi serbest bırakıldı. Aynı soruşturma kapsamında önceki gün (çarşamba) emekli Korgeneral Hakkı Kılınç, Ergenekon davasının tutuklu sanığı emekli Albay Atilla Uğur, emekli Jandarma personelleri Recep Cömert ve Adnan Sezer´in ?şüpheli sıfatıyla ifadesi alınmıştı.

Ergenekon iddianamesinde Örtülü Ödenek konusu

2. Ergenekon iddianamesinde şu tespitlerde bulunuluyor: ?(...) Çalışmaların ekonomik maliyetlerine ve bu maliyetlerin nasıl karşılandığına bakıldığında, Eruygur´un Jandarma Genel Komutanı olduğu dönemde, devletin kendisine verdiği imkan ve yetkileri tamamen kötüye kullanarak Ergenekon örgütünün amaç ve hedefleri doğrultusunda kullandığı...´, ?(...) Şener Eruygur´un, illegal yapılanmayla örgütün temel hedef ve yöntemlerinden birisi olan ülkede askeri müdahaleye zemin oluşturma faaliyetlerini sürdürdüğü, tüm bu faaliyetleri de yine emir ve kontrolünde olan devletin ödeneklerinden yaptığı, planlarda gizliliğin öne çıkarılarak, gönderilecek mektup ve smslerin kaynağının gizleneceği anlaşılmaktadır.´

Ersöz´ün avukatı iddia etti: Zekeriya Öz, son operasyonları Ersöz´ün öldürülmesini engellemek için yaptıklarını söyledi

Levent Ersöz´ün avukatı Ali Rıza Dizdar, Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz´ün, ?Ersöz´ü öldüreceklerdi. Son operasyonu onu korumak için yaptık? dediğini ileri sürdü. Bunun bahane olduğunu söyleyen Dizdar, ?Ergenekon soruşturmasına belge ve delil topluyorlar? dedi. Ersöz´ün, başına bir şey gelmesi durumunda bunun sorumlusunun savcı Zekeriya Öz olduğunu söyleyen Dizdar, ?Hastaneye sorguya gitmek müvekkilimin hayatını tehlikeye sokmak demektir. Eğer müvekkilime bir şey olursa sorumlusu savcı Zekeriya Öz´dür. Bunu kendisine de söyledim ´müvekkilime bir şey olursa sorumlusu sizsiniz´ diye? dedi. Öz´ün kendisine ?Oraya gitmemizdeki gerekçe, aramamızdaki gerekçe onu korumak... Etraftan kendisine karşı suikast olabilirliği de var? dediğini aktaran Dizdar, bütün bunların bahane olduğunu Ergenekon´a delil toplandığını savundu. ( Radikal)

4 işadamı ve bir emekli askerin Emniyet sorgusu sürüyor

15 Ocak 2010: Terörle Mücadele ekipleri tarafından uçakla Ankara´dan İstanbul´a gönderilen dört kişi, İstanbul Adliyesi´nde gözaltına alındı. S.K., M.Ö., G.Ö. ve E.E. isimli işadamlarının değişik tarihlerde Jandarma´yla ticari faaliyetlerde bulundukları belirtiliyor. Ergenekon savcıları, emekli Orgeneral Şener Eruygur döneminde ´derin kulak´ için alınan cihazlara ödenen paralarla ilgili soruşturmayı genişletti. Pazartesi günü eski İstihbarat Daire Başkanı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz´ü hastane odasında sorgulayan savcılar, önceki gün harcama belgelerini imha tutanağında imzası bulunan 4 askerin ifadesini aldı. Dün ise kayıp 7,5 milyon liranın hesaplarına aktarıldığı isimlerin de aralarında bulunduğu 4 işadamının ifadesine başvuruldu. Edinilen bilgiye göre Ankara´da gözaltına alınan S.K., M.Ö., G.Ö. ve E.E. adlı işadamları Terörle Mücadele ekipleri tarafından uçakla İstanbul´a gönderildi. Dört kişi, daha sonra, sivil plakalı bir minibüsle Beşiktaş´taki İstanbul Adliyesi´ne getirildi. Ergenekon´ soruşturmasını yürüten cumhuriyet savcılığına çıkartılan işadamları, burada gözaltına alındı. Şüpheliler sorgulanmak üzere Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü´ne götürüldü. Soruşturma kapsamında önceki gün TEM Şube´ye götürülen emekli astsubay Recep Cömert ile birlikte gözaltı sayısı 5´e çıkmış oldu. Önceki gün adliyeye gelen emekli Korgeneral Hakkı Kılınç, emekli Albay Hasan Atilla Uğur ve emekli Yarbay Adnan Sezer, ifadelerinin ardından serbest bırakılmıştı.

Ergenekon finansörleri: Sendikacı Mustafa Özbek ve Örtülü Ödenek

Ergenekon iddianamesinde, Eruygur´un Jandarma Genel Komutanlığı´nın pek çok yerine dinleme aygıtı yerleştirdiği, bunun finansmanını ise ´örtülü ödenek´ ve eski Türk Metal Sendikası Başkanı Mustafa Özbek kanalıyla sağladığı öne sürülüyor. Eruygur´un bir dönem başkanı olduğu Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) merkezinde ele geçirilen hard disklerde de söz konusu dinleme kayıtlarının word dosyası şeklinde çözümlerine rastlanmıştı. ( Zaman)

(14 Ocak 2010, 10:59), son güncel.: (15 Ocak 2010)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Ergenekon´un finans kaynakları manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=1325    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin ?şok mangası? yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında ?işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
59.682.414