Tam
EskidenYeniye
 

Derin Profesör Haberal´ın esrarengiz dokunulmazlığı

Yusuf Gezgin: Yakın bir zamana kadar Türkiye´de dokunulmaz-dokunulamaz meslekler ve kişiler vardı. Ama artık bu yıkıldı; ayrıcalıklı görülen kimseler ve meslekler de yargıya hesap verir hale geldi. Son yıllarda yargı önüne çıkmayan, mahkemelere hesap vermeyen ayrıcalıklı kimse kalmadı. Koca koca kuvvet komutanları gittiler ve savcılara ifade verdiler; mahkeme huzuruna çıktılar; sorgulandılar. Sadece emekliler değil, görevdekiler, il jandarma alay komutanları alındılar ve kodese tıkıldılar. Şu sıralar görevi başındaki bir ordu komutanının savcılara ifade vermesi söz konusu. Ama enteresan ve dikkati çekici bir şekilde birisine 1 yıldır dokunulamıyor, mahkeme huzuruna çıkarılamıyor. Bu şahıs tutuklama kararından önce gayet zinde, atletik, aktif iken, dava süreci başlayınca, ifade veremeyecek, hakim karşısına çıkamayacak kadar sağlık problemlerine sahip bir eleman oluverdi.

Önceki haber title=Sonraki haber

Derin Profesör Haberal´ın esrarengiz dokunulmazlığı

Yusuf Gezgin: Yakın bir zamana kadar Türkiye´de dokunulmaz-dokunulamaz meslekler ve kişiler vardı. Ama artık bu yıkıldı; ayrıcalıklı görülen kimseler ve meslekler de yargıya hesap verir hale geldi. Son yıllarda yargı önüne çıkmayan, mahkemelere hesap vermeyen ayrıcalıklı kimse kalmadı. Koca koca kuvvet komutanları gittiler ve savcılara ifade verdiler; mahkeme huzuruna çıktılar; sorgulandılar. Sadece emekliler değil, görevdekiler, il jandarma alay komutanları alındılar ve kodese tıkıldılar. Şu sıralar görevi başındaki bir ordu komutanının savcılara ifade vermesi söz konusu. Ama enteresan ve dikkati çekici bir şekilde birisine 1 yıldır dokunulamıyor, mahkeme huzuruna çıkarılamıyor. Bu şahıs tutuklama kararından önce gayet zinde, atletik, aktif iken, dava süreci başlayınca, ifade veremeyecek, hakim karşısına çıkamayacak kadar sağlık problemlerine sahip bir eleman oluverdi.

Bu ayrıcalık şahsın doktor olmasından kaynaklanabilir miydi? Hiç sanmıyorum. Derin odakların elebaşı olarak gösterilen, ihtilal planlarıyla suçlanan Eruygur ve Tolon paşalar bile kodese girerken, Hilmi Özkök ifade verirken, hukuk hokkabazı eski bir yargıtay başsavcısı tıpış tıpış savcıların ayağına giderken, bu elemanın itina ile korunmasının başkaca önemli bir sebebi olmalıydı. Haberal sıradan bir adam değildi. Bir hekim iken kısa sürede yoktan devasa bir servete ulaşmış, hastaneler, üniversiteler kralı olmuştu. İyi bir cerrahtı. Ama bunlar kendisine gösterilen hassasiyet için yeterli değildi. Kahramanımız Kur´an ve hadisten dersler yapabilecek, ezbere ayetler okuyacak kadar kendisini yetiştirmiş mühtedi bir ailedendi, ama mühtedi olmak veya kripto özelliğini sürdürüyor(?) olmak ta tek başına bu korunmayı hak etmiyordu. Zira yine mühtedi bir aileden gelen Veli Küçük gibi kudretli bir paşa gıkı çıkmadan, delikanlıca hapiste yatıyordu; kendisine herhangi bir iltimas geçilmiyordu. Akademisyenlik, entellektüel olma vs de bu ayrıcalıklar için yeterli sebep değildi; zira bir sürü aydın, entellektüel cezaevinde kuzu kuzu yatıyordu. Cezaevi, hatta mahkeme yüzü görmeden lüks hastanelerde günlerini geçiren Haberal´ın uzaktan olmasına rağmen bir saatten fazla ifade veremeyeceğinin haberlere yansıması hakkındaki şüphe ve endişelerimi iyice depreştirdi.

Bu kadar korunan, himaye gören, yargıdan kaçırılan ve rahatı için büyük riskler alınan bir adam nasıl birisiydi? Haberal Demirel´e çok yakındır, onunla istişareli harekete eder. Ecevit´in bir sağlık mizanseniyle düşürülerek yeni bir hükümet kurulması ve DSP´nin ele geçirilmesi projelerinde Haberal moderator, hastanesi ?üs? olarak kullanılmıştı. Demirel´den sonra kimin cumhurbaşkanı olacağı tartışmaya açıldığında siyasi bir geçmişi ve devlet tecrübesi olmayan bu ?seçkin? zat, iddialı bir cumhurbaşkanı adayı olarak gündeme getirildi; malum medyanın teveccühüne mazhar oldu. Ergenekon tutukluları arasında medyanın en çok koruduğu, üzerinden duygu sömürüsü yaptığı kişi Haberal oldu. Ergenekon davası sürecinde yurt dışından ve önemli masonik kuruluşlardan başbakanlığa-cumhurbaşkanlığına en fazla destek ve tahliye talebi gelen, dış odakların lehine devreye girdiği şahıs dikkati çekici bir şekilde Haberal olmuştur.

Öteden beri yazılarımda anlatmışımdır; Türkiyede darbelerin, toplumu maniple eden derin planların icracısı, takipçisi, görünür aktörleri silahlı guruplar ve kurumlar gibi görülüyorsa da, derin yapının beyni, karar vericileri asker kişiler değil, sivil kişilerdir. Derin faaliyetlerin gizemli heyeti etkin, sivil kimselerden oluşmaktadır. Ama darbelerde, derin faaliyetlerde, millete yönelik eylem planlarında bu kimseler perde önüne çıkmazlar. Bu güçlü, sivil şahıslar silahlı-silahsız gurupları müşterek koordine eder ve yönlendirirler. Milletin aleyhine kurulmuş gayrı milli derin sistemin bozulmaması, korunması için hukuki, siyasi, askeri çözümler üretirler, yöntemler geliştirirler. Kurumları, gurupları, paramiliter yapıları, medyayı ve kamuoyu araçlarını bu hedef istikametinde planlar ve yönlendirirler. Bütün bunlardan sonra Haberal´ın sıradan bir sivil, kendi haline bir profesör, etkili bir işadamı olabileceği pek makul ve mantıklı gelmiyor. Haberal´ın uluslararası networka bağlı, derinlerin önemli bir aktörü, beyin takımından birisi olduğunu düşünmeden edemiyorum. Yoksa neden bu kadar korunur ve itina görür ki? ( Yusuf Gezgin, Aktifhaber)

(15 Ocak 2010, 15:20)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=1330    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Amiralin Alıkonulmasına Müebbet

21.12.2021 08:47 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Deniz Harp Okulu Komutanı olan Tümamiral Mesut Özel'in, emrindeki askerler tarafından kelepçelenip cezaevine kapatılmasına ilişkin 9 sa..
Tamamı 21.12.2021

Fetö Casuslarına 165 Yıl Gerekçesi

20.12.2021 15:05 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) adına Fetö/PKK/DHKP-C/MKP terör örgütlerine yönelik soruşturma bilgilerinin bazı Avrupa ülkelerinin Ankara büyükelçiliklerine ait talepler doğrultusunda rüşvetle Malatya Doğanş..
Tamamı 20.12.2021

ATO Fetö Yapılanmasına dava

20.12.2021 14:39 Ankara'da, Fetullah Gülen terör örgütünün Ankara Ticaret Odası'ndaki (ATO) yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 12 kişi hakkında “örgüte üye olma ve yardım etme” suçlarından dava açıldı. 1..
Tamamı 20.12.2021

Fetö Yöneticilerine 28 Yıl Hapis

23.12.2021 09:06 Ankara'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda biri mahrem sorumlu ve nöbetçi imam, diğeri sahte kimlikçi olarak yönetic..
Tamamı 23.12.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

21.12.2021 12:36 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 21.12.2021

Darbede TRT İşgali davası

21.12.2021 12:12 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 21.12.2021

Yeğen Gülen 212 İsmi Deşifre Etti

22.12.2021 10:01 Ankara'da, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) operasyonu ile yurt dışında yakalandıktan sonra tutuklanan, FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen'in yeğeni Selahaddin Gülen'in yargılanmasına devam edildi. 18 Kasım'da Ankara..
Tamamı 22.12.2021

Zirve Kumpası: Sahte İhbarlar Davası

21.12.2021 12:17 Malatya'da, 18 Nisan 2007 tarihinde meydana gelen ve biri Alman 3 kişinin öldürüldüğü Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında FETÖ'nün talimatıyla, kendilerinden olmayan askerleri engellemek ve örgüt ..
Tamamı 21.12.2021

Şemdinli Savcısına Yine 10 Yıl Hapis

21.12.2021 08:36 2005'te Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki olaylara yönelik soruşturmasıyla adı duyulan eski savcı Ferhat Sarıkaya, Yargıtay'ın bozma kararının ardından Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülen davada FETÖ ü..
Tamamı 21.12.2021

Selam Kumpası: Hapis Gerekçesi

20.12.2021 14:49 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kumpas kurmasıyla ilgili, binlerce kişi hakkında usulsüz dinleme kararı vermekle suçlanan 55 eski hakim ve sa..
Tamamı 20.12.2021

Kapıyı Mahrem İmam Değil Polis Açtı

23.12.2021 13:15 Ankara'da, FETÖ soruşturması kapsamında firari jandarma 'mahrem imamı' Mehmet Sağlam'ın evinde arama yapıldığı sırada ikametgaha gelen iki kişinin, ihraç edilmiş eski binbaşılar olduğu ortaya çıktı. 19 Kasım'daki geli..
Tamamı 23.12.2021

Akıncı Üssü Dosyası İstinafta

23.12.2021 10:58 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminde komuta merkezi olan Akıncı Üssü davasında yer alan klasörler, kanun yolu incelemesi için Ankara Bölge Adliye Mahkemesine (BAM) gönderildi. ..
Tamamı 23.12.2021

Balıkesir: 17 sanıklı Darbe davası

21.12.2021 08:30 Balıkesir'de, FETÖ'nün darbe girişimi gecesi Bakım Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında bazı subayların katıldığı toplantının yanı sıra tankların ve araçların revirin önüne dizilmesine ilişkin açılan davada 10'u tutu..
Tamamı 21.12.2021

Balıkesir: 7 sanıklı Darbe davası

21.12.2021 08:25 Balıkesir'de, Edremit ilçesindeki 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığında FETÖ'nün darbe girişimi gecesi yaşananlarla ilgili 3'ü tutuklu 7 sanığın yargılanmasına devam edildi. 15 Kasım'da Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkem..
Tamamı 21.12.2021

Ankara 7 sanıklı Darbe davası

20.12.2021 12:34 Ankara'da, FETÖ/PDY'nin, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Lojistik Başkanı olan, darbeciler tarafından hazırlanan sözde görevlendirme listesinde TRT Genel Müdürlüğü'ne atandığı belirtilen es..
Tamamı 20.12.2021

Sakarya 34 sanık: Altın Lale Derneği

21.12.2021 12:26 Sakarya'da, FETÖ/PDY'ye ilişkin kapatılan Altın Lale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi 2'si firari 34 sanığın tutuksuz yargılanmasına devam edildi. 17 Aralık'ta Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruş..
Tamamı 21.12.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
53.761.019