Tam
EskidenYeniye
 

Zırhlı Birlikler Darbe davası

Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında, Etimesgut'taki Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 52 kişinin yargılandığı davaya devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

04.08.2018 14:06 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında, Etimesgut'taki Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 52 kişinin yargılandığı davaya devam edildi.

30.07.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmada, tutuklu ve tutuksuz sanıklarla taraf avukatları hazır bulundu.

Darbe girişiminin yaşandığı dönemde, Zırhlı Birlikler Okulu Eğitim ve Tümen Komutanlığı'nda uzman çavuş olarak görev yapan F.T, tanık olarak beyanlarda bulundu.

F.T, 15 Temmuz'da Eğitim ve Tatbikat Taburu'nda çalıştığını, üsteğmen S.T'nin emri üzerine bölük personelinin mesaiye geldiğini söyledi.

İçtima alanında 6 ZPT'nin çalıştığını gördüğünü ve bölük komutanı üsteğmen F.Y. ile S.T'nin araçları kullanacak sürücüleri planladığını ifade eden F.T, bindiği zırhlı araçla tabur komutanının emri olduğu söylendiği için cephanelik bölgesine mühimmat almaya gittiklerini aktardı.

F.T, bu sırada aynı araçta bulunan üsteğmen F.Y'nin, 'Saçma sapan bir durum var, acele etmeyelim, bu durumda bir terslik var. Cephaneliğe uzun yoldan yavaş yavaş gidelim.' diye emir verdiğini, cephanelik nizamiyesine geldiklerinde tanımadığı askerler gördüğünü söyledi.

Mühimmat yüklendikten sonra üsteğmen F.Y'nin 'Tabur komutanı tarafından saçma sapan emirler veriliyor. Bu kanunsuz emirlere uymayacağız. Benim emrim dışında kimse hareket etmeyecek. Silahlar ve mühimmatlar ayrı ayrı yerlerde duracak.' dediğini belirten tanık F.T, daha sonra garajlar bölgesine doğru hareket ettiklerini dile getirdi.

F.T, garaj bölgesine giderken sanık eski binbaşı Özkan Gürkol'un yanındaki kursiyer teğmenler ile yollarını kestiğini ve üzerlerine doğru 5 el ateş ettiğini, bunun üzerine hızla garaj bölgesine yöneldiklerini bildirdi.

Garaj bölgesine geldiklerinde bölük komutanı F.Y'nin araçların hareket etmemesi yönünde emir verdiğini aktaran F.T, sabaha kadar herhangi bir faaliyete katılmadıklarını söyledi.

'Terör saldırısı var' diyerek çağırmışlar

Tanık emekli astsubay A.Ö. de 15 Temmuz'da Destek Taburu birinci bölükte görevde olduğu mesai saatleri içinde olağan dışı herhangi bir şey ile karşılaşmadığını bildirdi.

A.Ö, akşam saatlerinde sosyal medyadan ve haberlerden Ankara'nın üzerinde alçak uçuş yapan uçaklar hakkında ve Boğaz Köprüsü'nün kapatıldığına dair bilgi edindiğini ifade ederek, bölükte görevli bir arkadaşının sanık yarbay Erdal Yetim'in kendisini aradığını 'Terör saldırısı var. Herkes derhal mesaiye gelsin.' şeklinde emir verdiğini söylediğini aktardı.

Kışlaya 23.30 civarı gittiğini ve karışık bir ortam olduğunu gördüğünü belirten A.Ö, Erdal Yetim'in kendisine hazırdaki tanklar için personel oluşturmasını ve cephanelik bölgesine göndermesini emrettiğini anlattı.

Garajlar bölgesinde binbaşı Özkan Gürkol ve tuğgeneral Ahmet Bican Kırker'i gördüğünü belirten A.Ö, sonradan bu kişilerin diğer tankların da hazırlanması gerektiğine dair emirler verdiğini öğrendiğini dile getirdi.

A.Ö, Orgeneral Ümit Dündar'ın açıklamalarını öğrendikten sonra kışla dışına araç çıkarmanın suç olacağına dair bölük personeliyle konuştuklarını, bu andan itibaren bir faaliyette bulunmadıklarını söyledi.

Bazı tanıkların daha beyanda bulunmasının ardından duruşmaya yarına kadar ara verildi.

02.08.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmada, tutuklu ve tutuksuz sanıklarla taraf avukatları hazır bulundu.

Darbe girişiminin yaşandığı dönemde, Zırhlı Birlikler Okulu Eğitim ve Tümen Komutanlığı'nda astsubay rütbesiyle görevli olan A.I, SEGBİS vasıtasıyla tanık olarak beyanda bulundu.

A.I, evde bulunduğu sırada 23.30 civarı sitenin bahçesinde oyun oynayan çocuklarının gelip 'darbe oluyormuş' dediğini, televizyonu açtığında TRT'de bildiri okunduğunu gördüğünü anlattı.

Takım astsubayının, kendisini arayıp tabur komutanının çağırdığını söylediğini, bunun üzerine 00.20 civarı kışlaya gittiğini dile getiren A.I, görevli olduğu karargah binasındaki muhabere merkezine indiğini bildirdi.

A.I, verilen emir üzerine gelen diğer personelle burada beklemeye başladıklarını belirterek, bir ara sigara içmek için dışarı çıkarken darbeci olduğunu düşündüğü bir tuğgeneral, iki albay, istihbarat şube müdürü ve bazı kişileri gördüğünü söyledi.

Karargah girişinde de silahlı kursiyer teğmenlerin olduğunu ve niye geldiklerini sorduğunu anlatan A.I, muhabere merkezinde çalıştıklarını söylediği için içeri girmelerine izin verildiğini aktardı.

Sabaha kadar muhabere merkezinde beklediğini öne süren A.I, gün henüz aydınlanmamışken tankların karargahın önüne geldiğini belirtti.

A.I, karargahın etrafının çevrildiğini, darbe yapanların gözaltına alınmaya başladığını ifade ederek, dışarıya çıktığında 4 teğmene gözaltı işlemi uygulanmış olduğunu gördüğünü savundu.

Foto-film biriminde görevli olduğu için kamerasını alıp gelmesinin istendiğini anlatan A.I, silah sesleri üzerine ağaçların altına girdiklerini söyledi.

A.I, bir helikopterin geldiğini, onun da darbecileri alacağını düşündüğünü ancak inemediğini dile getirerek, sonradan Barış Dedebağ olduğunu öğrendiği binbaşının, 'İyi çek.' diye emir verdiğini bildirdi.

A.I, Barış Dedebağ ile dolaştığını ve yaklaşık 3 saat görüntü çektiğini belirtti.

Mahkeme başkanının, binaya girerken gördüğünü ve ismini hatırlayamadığını söylediği İstihbarat Şube Müdürü'nün adının 'Muharrem' olup olamayacağını sorması üzerine A.I, 'Evet. Muharrem' dedi.

A.I'nın, o gece orada bulunan kursiyer teğmenleri görmesi halinde tanıyacağını söylemesi üzerine, salonda bulunan sanıklar tek tek huzura çağrıldı.

A.I, sanıklardan kursiyer teğmenler Emrah Şensoy, Enes Daşçı, Abdulkadir Çiçek, Murat Akkuru, Hasan Çelen, Muhammet Macit ve Resul Doğan'ı teşhis etti.

Darbe girişiminin yaşandığı dönemde, Zırhlı Birlikler Okulu Eğitim ve Tümen Komutanlığı'nda astsubay rütbesiyle görev yapan İ.K, tanık olarak beyanda bulundu.

15 Temmuz'da mesai sonrası evine gittiğini anlatan İ.K, evdeyken televizyondan Boğaz Köprüsü'nün askerlerce kapatıldığını izlediğini, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin tarandığını da sonradan öğrendiğini belirterek bunun bir terör saldırısı olduğunu düşündüğünü söyledi.

Sonrasında WhatsApp grubundan darbe olduğuna dair bildirimleri gördüğünü belirten İ.K, birlikteki birkaç arkadaşını aradığını ancak ulaşamadığını ifade etti. İ.K, amiri olan yarbay Fatih Çubukçu'yu da aradığını ancak onun da cevap vermediğini beyan etti.

Bir süre sonra Külliye'yi ve Cumhurbaşkanını korumak amacıyla evden çıktığını, çıktıktan hemen sonra birliğinden İbrahim Zengin'in arayıp tabur komutanının ve tümen komutanının emriyle kışlaya çağrıldıklarını söylediğini aktaran İ.K, 'Niye geliyoruz? Mantıklı değil. Gelmeyeceğim.' diyerek telefonu kapattığını söyledi.

İ.K, aradığı kardeşi geldikten sonra tümen komutanının da çağırması üzerine ceza alabileceğini düşünerek 00.26'da birliğe gittiğini belirtti.

Giriş yaptığı sırada 100-150 kişilik bir vatandaş topluluğunun ana nizamiye karşısında beklediğini dile getiren İ.K, görevli olduğu tabura doğru yürürken Fatih Çubukçu'yu subay temel binası arkasındaki içtima alanında teğmenlere bir şeyler söylerken gördüğünü söyledi.

İ.K, tabura doğru yürümeye devam ederken bir uzman çavuşun tümen komutanın kaçırıldığını söylediğini belirterek taburunun yakınında silahlı ve mühimmat sandığı taşıyan teğmenlere rastladığını aktardı.

Bu teğmenlere karşı 'Mühimmatı nereye götürüyorsunuz?' diye sorduğunu, ancak içlerinden uzun boylu birinin üzerine yürüdüğünü ve bir şey söylemeden gittiklerini anlatan İ.K, sonrasında kendi askerlerine darbe girişiminden bahsettiğini belirtti.

İ.K, nizamiyeye gitmeye karar verdiğini, kendisiyle gelmek isteyen üç askerle çıktıklarını ifade ederek, nizamiyeye inerken park halinde gördüğü tankların uzman personelini geri dönmeleri yönünde uyardığın söyledi.

Nizamiyede darbe karşıtlarına katılmış

Nizamiyede bulunan tabur komutanı İsmail Suvay'ın darbe karşıtı olduğunu öğrendiğini ifade eden İ.K, Suvay'ın yanına gittiğini, ancak kendisini kale almadığını dile getirerek, daha sonra orada gördüğü ve önceden tanıdığı Tolga Yarbay'a 'Ne yapıyorsunuz?' diye sorduğunu aktardı.

Onun da darbecilerin tank çıkarmaya çalıştığını, kendilerinin ise karşı çıktığını belirtmesi üzerine 'Ölümüne beraberim.' dediğini ifade eden İ.K, nizamiyeye gelirken gördüğü tanklar dönüş yapmayınca onları uyarmak için o tarafa yürümeye başladığını belirtti.

İ.K, biraz ilerledikten sonra maket tanklar yakınında 6-7 teğmen ile albay İsa Sancaklı'yı gördüğünü, albay olduğu için selam verip 'Komutanım, ben sizi daha önce görmedim. Bölükte mi çalışıyorsunuz?' diye sorduğunu belirterek, Sancaklı'nın o sırada yanlarında durduğunu fark etmediği tuğgeneral Ahmet Bican Kırker'i işaret ettiğini dile getirdi.

Kırker'in de Silahlı Kuvvetlerin yönetime el koyduğunu, kendisinin tümen, Sancaklı'nın da kurmay başkanı olarak atandığını söylediğini aktaran İ.K, şaşırdığını beyan etti. Sancaklı'nın 'Komutanımızın emirlerine uyacağız.' dediğini de belirten İ.K, bu duruma tepki göstermesi üzerine yanlarında bulunan teğmenlerin 'Yürü git, bas git.' diyerek araya girdiğini söyledi.

İ.K, geri çekildiğini, bu sırada gördüğü astsubay E.B'nin, onların darbeci olduğunu ve Korgeneral Zekai Aksakallı'nın darbecilerin vurulması yönündeki emrini aktardığını bildirdi. İ.K, E.B'nin, mermisinin olmadığını söylemesi üzerine altı mühimmatından üçünü kendisine verdiğini belirtti.

Ahmet Bican Kırker ve İsa Sancaklı'nın yanlarında silahlı dört teğmenle nizamiyeye geldiğini, İsmail Suvay'ı ve kendisini kapıyı açmaları konusunda zorladıklarını anlatan İ.K, 'Uymayacağız. Kanunsuz emir dedim. Yanındaki teğmene 'Çek bunların fotoğrafını.' dedi. Teğmenin biri telefon çıkardı, ben de 'Çekin çekin. Korkmuyorum' dedim.' diye konuştu.

Halktan korktular

İ.K, Suvay'ı daha sonra bir kenara çekip baskı yaptıklarını belirterek, Suvay'ın da 'Suç işliyorsunuz. Buna izin vermeyeceğim.' şeklinde karşılık verdiğini aktardı. Tolga Yarbay ile araya girmelerinin ardından Kırker ve beraberindekilerin uzaklaştığını dile getiren İ.K, darbe yanlılarının kendilerinden ziyade halktan korktuğunu söyledi. İ.K, 'Halk bizim en büyük güvencemizdi.' dedi.

Bir ara albay Muharrem Erdem'in, Suvay'ın koluna girerek ona bir şeyler söylediğini anlatan İ.K, 'Sonra ne söylediyse Suvay 'Bizden misin, değil misin?' diye ittirdi. Biri albay, biri binbaşı, nasıl ittirir diyoruz. Sonra Muharrem Erdem, 'Sonuçta emir var, bu tankların çıkması lazım.' dedi. Ben ise 'Buradan kimse tank çıkaramayacak' dedim.' diye konuştu.

İ.K, kimsenin içeri girmeyeceği, kimsenin de çıkmayacağı yönünde emir verdiğini ancak bir süre sonra üzerinde avcı yeleği bulunan birinin girmeye çalıştığı bilgisi iletildiğini söyledi. Kim olduğunu sorduğu bu kişinin 'Binbaşıyım' demesi üzerine kimliğini sorduğunu anlatan İ.K, disiplin subayı Barış Dedebağ olduğunu öğrenince İsmail Suvay'ın da girmesine izin verdiğini kaydetti.

O sırada Dedebağ'a birilerinin bir şey söylediğini, bunun üzerine onun da 'Kimliğimi de silahımı da kimseye vermem.' diyerek havaya doğru 3-4 el ateş ettiğini dile getiren İ.K, duyduğu 'ateş' komutu üzerine de dört teğmenin yaklaşık 70 derece açıyla ateşe başladığını söyledi.

İ.K, yere doğru eğildiğini, ateş kesilince Kırker, Sancaklı ve teğmenlerin süratle geri gittiğini bildirdi.

Üsteğmeni sivil aracıyla kaçmaya çalışırken yakalamışlar

Bir süre sonra da sivil bir aracın çıkmak istediği bilgisinin iletilmesi üzerine çıkışa gittiğini belirten İ.K, görevli uzmanların, 'Karım hamile. Çocuğum rahatsızlanmış.' gibi bir şeyler söyleyen üsteğmene kapıyı yarım şekilde açtığını gördüğünü aktardı.

İ.K, camını açtırdıktan sonra kim olduğunu ve nereye gittiğini sorduğu kişinin kendisine de üsteğmen olduğunu, 'Eşim doğum yaptı. Çocuk rahatsız.' gibi şeyleri tekrarladığını ifade etti. Kimliğinde 'muhabere üsteğmen' yazdığını gördüğünü ve Kara Kuvvetlerinde çalıştığını anladığını aktaran İ.K, onu araçtan indirip el ve ayaklarını bağladıklarını söyledi.

İ.K, sonrasında da kışlada polislerin eşliğinde gözaltılar yapıldığını anlattı

Tanık İ.K, beyanının sonunda o gece orada bulunup bulunmadığının tespiti için gösterilen teğmenlerden, Abdülkadir Çiçek ve Enes Daşçı'yı teşhis etti.

Diğer tanık beyanlarının ardından duruşmaya yarına kadar ara verildi.

03.08.2018 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmada, tutuklu ve tutuksuz sanıklarla taraf avukatları hazır bulundu.

Darbe girişiminin yaşandığı dönemde, tümende er olarak vatani görevini yapan O.Ö, 15 Temmuz'da birinci alay ikinci tabur komutanı sanık eski binbaşı Semih İlhan'ın şoförü olduğunu söyledi.

Semih İlhan'ın o dönem izinde olduğunu anlatan O.Ö, 20.30 civarı tabura telefon geldiğini ve 'Semih komutan aradı, onu almaya gideceksin.' dendiğini bildirdi.

O.Ö, kamuflajını giydikten sonra yanında araç komutanı bir uzman çavuş ile binbaşı İlhan'ı almaya gittiğini, onun da elinde kamuflajıyla eşofmanlı bir şekilde araca bindiğini kaydetti.

Tümen karargahına geçtiklerini ve İlhan'ın içeri girip kamuflajını giydikten sonra araca döndüğünü anlatan O.Ö, buradan 'Çağlayan nizamiyeye sür.' dedikten sonra o bölgeye gittiğini dile getirdi.

Daha sonra kuytu bir yere girdiklerini ifade eden O.Ö, 'Orada sivil bir araç bekliyordu bizi. Araçtan iki albay, bir tuğgeneral indi. Bunlar bizim araca bindiler. Bir şeyler konuşuyorlar ama biz duyamıyoruz. Ondan sonra Semih İlhan bana 'Bu yeni tümen komutanınız' dedi. 'Doğrudur' dedim. Ondan sonra 'Tümen karargahına süreceksin' dediler. Onlar karargaha geçti, biz araç başında bekledik. Faaliyet izleme merkezi diye bir yer var, oraya geçtiler. Bir tek tuğgeneralin, tümen komutanının odasına doğru gittiğini gördüm.' diye konuştu.

Karargahın önünde teğmenlerin de beklediğini belirten O.Ö, 10-15 dakika sonra Tümen Komutanı Tümgeneral Erdoğan Akyol'un, iki kişi tarafından başına bastırılarak sivil bir otomobile bindirilip götürüldüğünü bildirdi.

O.Ö, bir süre sonra gelen bir land aracın bagajından harita, diz üstü bilgisayar, telsiz ve plastik kelepçe bulunan kutular çıkarıldığını, bazılarının faaliyet izleme merkezine taşındığını anlattı.

İşaretlenmiş Ankara haritası
Kendisinin de komutanı Semih İlhan'ın hizmetinde bulunduğu için bu merkezin kapısının önünde beklediğini ifade eden O.Ö, çıkarılan haritanın Ankara haritası olduğunu, 3-4 yerin işaretlendiğini gördüğünü kaydetti.

İçerideki 2 albaydan birinin nöbetçi amirin odasına gittiğini ve birlikteki diğer komutanları arayıp 'Genelkurmay'a terör saldırısı var. 15 dakika içinde tankları hazırlamamız lazım.' dediğini dile getiren O.Ö, bundan sonra komutanların tümen karargahında toplandığını belirtti.

Bu albayın toplanan komutanlara aynı şekilde saldırı olduğunu, bütün tankların hazırlanması gerektiğini beyan ettiğini anlatan O.Ö, daha sonra birinci alay komutanı albay Cem Tuce'nin 'Bu işte bir iş var. Hiç kimse tank çıkarmayacak.' dediğini dile getirdi.

O.Ö, yarbay Erdal Yetim'in de gerekirse akünün sökülüp tankların engellenmesi gerektiğini söylediğini belirtti.

Faaliyet izleme merkezi kapısında beklerken, bir astsubayın, halkın nizamiyede yoğunluk oluşturduğu, içeri girebileceği yönündeki beyanı üzerine binbaşı Semih İlhan'ın, 'Zorluk çıkartanı vurun.' dediğini söyledi.

Daha sonra tümen komutanının odasına çıkartılan kutulardan birinin istenmesi üzerine üst kata çıktığını, bu sırada kapıda bekleyen teğmenlerin kendisine tepki gösterip, ittiğini anlatan O.Ö, bunun üzerine tekrar aşağı indiğini belirtti.

O.Ö, uykusu geldiği için 00.30-01.00 civarında kullandığı araca geçip yattığını, gün doğumuna yakın hava saldırısı olacağı gerekçesiyle otların içine sokulduklarını ifade etti.

Sabah olduğunda da darbecilerin teslim olmaya başladığını belirten O.Ö'den, daha sonra sanık olarak salonda bulunan albaylardan araca binenleri teşhis etmesi istendi.

O.Ö, huzura çağrılan sanıklardan, sivil otomobilden inerek askeri land araca binen ve kurmay başkanı olarak tanıtılan kişinin Faruk Yaman, onunla birlikte bulunan diğer albayın ise İsa Sancaklı olduğunu teşhis etti. O.Ö, gösterilen bazı albayları da o gece orada gördüğünü belirtti.

Sanık Semih İlhan'ın 'Kaçma girişimim oldu mu?' şeklindeki sorusuna ise O.Ö, 'Olmadı. Zaten buna fırsatınız da olmadı.' yanıtını verdi.

Darbe girişiminin yaşandığı dönemde er olarak vatani görevini yapan H.G, lojistik destek taburunda üsteğmen Sedat Caferoğlu'nun şoförlüğünü yaptığını söyledi.

15 Temmuz'da 22.30 civarı Caferoğlu'nun gelip 'Ne duruyorsunuz, üstünüzü giyinsenize.' dediğini, kendilerinin de 'Ne oluyor?' diye sorduklarını belirten H.G, üsteğmenin bu soru üzerine de 'Çankaya'ya gideceğiz.' cevabını verdiğini anlattı.

Mahkeme başkanının, kalkışmadan haberleri olup olmadığını sorması üzerine ise H.G, durumu bildiklerini kaydetti.

H.G, acil müdahale mangası olarak altı asker hazırlandıklarını ve tabur önünde beklemeye başladıklarını, bu sırada tabur komutanı binbaşı İsmail Suvay'ın geldiğini belirtti.

Suvay'ın, kimsenin bir yere gitmeyeceğini söyledikten sonra Caferoğlu ile kısa süre konuştuğunu anlatan H.G, daha sonra nizamiyeye gitmelerine yönelik emir verdiğini dile getirdi.

H.G, Suvay ile nizamiyeye indiklerini, cephanelik tarafından gelen tankların çıkmasının engellendiğini ifade ederek, sabaha karşı 04.30 gibi ortalığın yatıştığını söyledi.

İlerleyen saatlerde tabura çıktıklarını anlatan H.G, kayda değer başka bir şey yaşamadığını belirtti.

Diğer tanık beyanlarının ardından duruşma pazartesiye ertelendi.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-26 Nisan (2017) 'Ankara 52 sanık Darbe/Etimesgut Zırhlı Birlikler' davası

(04 Ağustos 2018, 14:06)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=13341    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö Yöneticilerine 116 Yıl Hapis

16.03.2021 11:45 Ankara, Antalya, Edirne, Gaziantep, İstanbul ve Tokat'ta Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda çoğu yönetici konumdaki 16..
Tamamı 16.3.2021

AYM Başkanvekilinin hapsi onandı

16.03.2021 11:09 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 16.3.2021

Balyoz Kumpasında 'Taraf' davası

15.03.2021 14:58 İstanbul'da, yeniden görülen ve 7 sanık hariç beraat kararıyla sonuçlanan 'Balyoz Planı' davasında bazı sanıklara kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin haklarında dava açılan Taraf gazetesi yazarları Mehmet Baransu, Yasem..
Tamamı 15.3.2021

Mobeseci Aktepe'nin Hapsi Onandı

15.03.2021 10:35 Ankara'da, Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ile Milli İstihbarat Teşkilatında (MİT) görev yapan ve Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'altın nesil' kadrosunda yer alan ve MOBESE'nin..
Tamamı 15.3.2021

Yeğen Kuytul Mahrem İmam Çıktı

16.03.2021 11:33 Ankara'da, Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul'un yeğeni Hakan Kuytul hakkında FETÖ/PDY jandarma mahrem yapılanmasında yönetici olduğu iddiasıyla, 'silahlı terör örgütü kurma ve yönetme' suçundan 22,..
Tamamı 16.3.2021

Tır Kumpasına Yeni Dava

15.03.2021 14:45 Gaziantep'te, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Marmara Bölgesi'ndeki jandarmalardan sorumlu sözde 'imamı'nın evinin çöpünde ele geçirilen ve örgüt hakkında önemli bilgilerin deşifre edildiği hafıza kartında ismi bulu..
Tamamı 15.3.2021

Yazıcıoğlu Sanığının Hapsi Onandı

16.03.2021 13:03 Kahramanmaraş'ta Büyük Birlik Partisi (BBP) Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin yaşamını yitirdiği helikopter kazasının ardından arama kurtarma çalışmalarını sekteye uğrattığı suçlamasıyla..
Tamamı 16.3.2021

Dink'te Karar Günü 26 Mart

16.03.2021 08:42 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ermeni asıllı Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin de aralarında..
Tamamı 16.3.2021

Selam Kumpasında Hapis Gerekçeleri

15.03.2021 13:14 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasına yönelik firari sanıklar Fetullah Gülen ile eski emniyet müdürlerinin de arasında ye..
Tamamı 15.3.2021

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

15.03.2021 11:30 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından "Balyoz" soruşturması ve davasında görev alan 50 eski hakim ve savcının, "devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama", "görevi kö..
Tamamı 15.3.2021

Selam Kumpası Yargısı Yargılanıyor

15.03.2021 13:04 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kumpas kurmasıyla ilgili, binlerce kişi hakkında usulsüz dinleme kararı vermekle suçlanan 55 eski hakim ve sa..
Tamamı 15.3.2021

Kuleli: Gülen ve Doktorları davası

15.03.2021 15:07 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) lideri Fetullah Gülen ile 11 askeri doktorun, Kuleli Askeri Lisesi'nde eğitim gören 33 öğrenci hakkında sahte sağlık kurulu raporları düzenleye..
Tamamı 15.3.2021

Sakarya 11 Sanık: Yasadışı Dinleme

16.03.2021 10:48 Sakarya'da, eski Sakarya emniyet müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay'ın da aralarında bulunduğu, 3'ü firari, 10'u eski emniyet mensubu 11 sanığın yasadışı gizli dinleme ve diğer bazı suçlamalarla yargılandığı davanın..
Tamamı 16.3.2021

Muhafız Alayı Darbe davası

15.03.2021 14:26 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin, aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulunduğ..
Tamamı 15.3.2021

Kars: Darbeye 8 Hapis Onandı

16.03.2021 09:42 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) darbe girişimine karıştıkları iddia edilen ve aralarında eski İl Jandarma Komutanı Albay Serdar Güngör'ün de bulunduğu 11 sanığın yargılandığı ..
Tamamı 16.3.2021

Kartal Köprüsü: Darbeye 7 Hapis

15.03.2021 15:34 İstanbul'da, silahlı terör örgütü FETÖ'nün 15 Temmuz 2016 darbe girişiminde Kartal Köprüsü'nün kontrol altına alınmaya çalışılmasına ilişkin davanın, 18 sanık yönünden bozulmasının ardından yeniden görülen dava karara ..
Tamamı 15.3.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
49.386.125